Novi mini
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novi mini


17.12.2018 | 19:03
Evo, uzeo sam novog minija s najačim procom i7 i 256 Gb ssd i 8 Gb rama ( ram planiram kasnije sam nadograditi )

Poslao sam novi post u temi gdje se mjere brzine procesora, ako vas zanima još koji test, napišite koji da ga mogu odraditi.
Inače mini je stigao s instaliranim mojave, jer dok sam sve ispisao i podesio ono što trebam, otišao sam si jednu zapaliti, a kad sam se vratio deskop je bio uključen. Normalno kako mi je isti ID, onda imam sve već predinstalirano za fav. web i lozinke.
Prijelaz je fakat ono, super jednostavan...pitajte sve što vas zanima
17.12.2018 | 20:14
S obzirom da si inženjer, nadam se da me nećeš poslati kvragu ako te pitam bi li ti se dalo instalirati besplatni trial od AutoCADa 2019 pa da ti pošaljem par DWGova da mi kažeš koliko je responsivan?
17.12.2018 | 20:14
Aj ponovi koliko te izašao, di si ga ono kupio i kako je bilo s dostavom?
17.12.2018 | 20:14
I da, naravno - čestitam na kupnji i želim ti da te služi dugo i dobro!
17.12.2018 | 20:16
Kako se ponasa taj novi cooler sa vecim ispuhom? Jeli mini silent kao i prijasnji?
Kolika mu je normalna radna temp. bez veceg opterecenja a kolika ako vrti zahtjevniji app (FCP i sl.)?
Kako si zadovoljan sa gpu?
Cuje li se taj ssd (coil whine) posto se dosta kupaca zali?
17.12.2018 | 20:19
Neka te dobro sluzi
17.12.2018 | 20:37
Također se pridružujem dobrim željama za dug i pouzdan rad.
17.12.2018 | 21:17
Još malo pa će netko i misu platiti kad se kupi novi komad Apple hardvera
17.12.2018 | 21:56
Možda i prije no što misliš.
17.12.2018 | 23:45
Bertone kaže:
Još malo pa će netko i misu platiti kad se kupi novi komad Apple hardvera


Hahahaha
18.12.2018 | 15:14
@smayoo, pošalji mi na pp link od kud da skinem traženi autocad, nije problem.

@John, platio sam ga 10.800 kn, čovjek mi ga dostavio jučer na posao. On isto ide u Grac po tu robu.

@robee, za sad ga uopće ne čujem da se vrti kuler, a hladan je kao led, ok nemam trentno na njemu ništa da ga malo duže opteretim, niti nemam istat da ti očitam temperature. Za gpu ću vidjeti kad mi stigne 5K monitor kako će se ponašati, za sad je sve ok na samsung full-hd starom monitoru.

@Bertone, pa normalno da se isplati platiti misu za novi mac...misa je oko 100 kn, a apple care koliko

Imam jedno pitanje u vezi spajanja tog novog monitora koji će mi doći. Koliko sam vidio on ima hdmi i dv portove, a moj mini ima 4 tundera ali su usb-c. Znači morao bi si kupiti mali nastavak usb-c - tunder i onda još dv kabel od metar. Koliko se sjećam tunder i dv su fizički isti portovi. Ako mi ide 5K rezolucija preko hdmi kabla, onda je najbolje njega samo kupiti, ali to još moram istražiti jel to ide ?

18.12.2018 | 16:19
Sudeci prema ovom

www.apple.com/lae/mac-mini/specs/

HDMI daje rezoluciju do 4k, 5k moras preko adaptera...
18.12.2018 | 18:59
cariblanco kaže:
@smayoo, pošalji mi na pp link od kud da skinem traženi autocad, nije problem.


https://www.autodesk.eu/products/autocad/free-trial

Kad instaliraš, javi da ti pošaljem neke osobito "teške" nacrte!
Hvala!

Imam jedno pitanje u vezi spajanja tog novog monitora koji će mi doći. Koliko sam vidio on ima hdmi i dv portove, a moj mini ima 4 tundera ali su usb-c. Znači morao bi si kupiti mali nastavak usb-c - tunder i onda još dv kabel od metar.


Mislim da sam vidio da se prodaje DP kabel (pretpostavljam da si mislio napisati da monitor ima DP, a ne DV portove?) koji direktno ima USB-C (tj. Thunderbolt 3, tj. display port) konektor na jednom kraju.

EDIT:
Na primjer ovaj:
18.12.2018 | 20:00
Da mislio sam na display port u prove is. Skinuo sam cad, možeš mi poslati the fajlove da ih istestiram...ako su veliki nađi neki host da ih skinem.
18.12.2018 | 20:01
btw. gdje se isključuje provjera pravopisa, zaboravio sam a vidim da mi sistem pametno to uređuje
18.12.2018 | 20:44
System Preferences, Keyboard, pod Text
19.12.2018 | 19:34
Evo i test brzine harda, ako vas još nešto zanima, napišite.

20.12.2018 | 17:35
@smayoo, snimio sam ti film deskopa od 7 i nešto minuta, gdje otvaram te fajlove, pa ćeš to moći najbolje ocijeniti. Neki fajli idu fakat lagano, a neki poput test fajla traži duže vrijeme otvaranja. Neznam jel memorija igra ulogu u tom programu, a ja za sad imam samo 8 gb rama. Link ti je poslan na privatnu poruku.

Inače sam skinuo cad s tvog linka i instaliram ga, dam meil i napravim password. Jučer ga prvi put pokrenem i traži me još broj mobitela, koji dam te dobijem 6 znamenki verifikacijski kod, a kad ga pokrenem poruku da mi je istekao probni rok Možda sam ga nekad ranije skidao, pa se je trial vezao na moj mail...tko će ga znati. Uglavnom skinuo sam ga s stranica o kojim se ne priča i radi mi sad najnormalnije.

Ako trebaš još nešto navedi mi, ali s preciznim uputama, jer sam taj program jako davno koristio.
20.12.2018 | 18:40
Ne treba ništa više, hvala ti!
Kako sam ti napisao u mailu, rezultat je impresivan, do kraja. To što se testni file duže otvara nije čudno niti se da izbjeći. Usko grlo nije ni disk, ni ram, ni CPU, nego AutoDeskov kôd koji je zadnji puta optimiran cca 1987, za verziju R9
07.01.2019 | 13:07
I kakav je mini nakon nekog vremena ?
+/- ?
Moze li posluziti za foto, video, svakodnevni rad? GPU mu je sjabija karika, treba li vanjska ili je dovoljna integrirana za sve nas koji se ne igramo?
07.01.2019 | 18:18
Ide Diablo II na Mini?
07.01.2019 | 19:14
@robee, za moje potrebe je i više nego dobar, mislim koliko ja obrađujem video. Ne vršim nekako enkodiranje između nekih formata videa, ali mislim da je u toj priči najvažniji proc.
Ono što ti sigurno mogu reći, za neku usporedbu...video s iPhone x mi je trzao na starom miniju iz 2012 ( i7, 2.3 Mhz i 16 Gb rama ), sad bilo koji video s iPhone x mogu pogledati bez problema. Tri filmića s iPhone x sam spojio u jedan, preko iMovie i sve ide glatko samo tako.

Ako imaš neki konkretan prijedlog, da skinem neki program i napravim nešto u njemu, napiši...pozdrav .
07.01.2019 | 19:41
Daj mi nekakav link, da skinem i da vidim...može neki demo igre.
08.01.2019 | 11:25
Ta grafa podrzava hevc pa ti zbog toga sve ide glatko.
Koristim ju i ja u mini pc-u koji sam si slozio no radje bi jedan mali mini da desku .
18.01.2019 | 19:25
Kupio sam moshi kabel usb-c na DP i spojio sam na minija i na monitor Liyama PROLITE XB2779QQS-S1 monitor. Nisam dobio veću sliku od 4K rezolucije. Nakon toga sam s programom SwtchRsX natjerao monitor na 5K rezoluciju, ali sam naletio na druge probleme. Kad odem na about this mac i kliknem na display, na njemu piše 3840*2160, a kad odem na sistem report i grafičku/display tamo piše 5120*2880 na 60 Hz. Sad bar znam da je grafička u miniju sposobna isporučiti tu rezoluciju.

Najveći mi je bed, što u slici ispod piše UI likes 5120*2880 60Hz. Sad dok ovo pišem morao sam zumirati ovaj topic 5 puta da normalno radim. Pitanje je, jel može na displayu ostati ta rezolucija a da smanji UI likes, jer kad smanjim UI likes, onda mi smanji i rezoluciju. Sad jedva da vidim tabove, dock i ostalo...više to otvaram napamet, nego što vidim. Znači htio bi tu rezoluciju a sve ostalo na deskopu i programima da mi bude puno veće.

Odgledao sam i par videa na yt, za koji piše da su 5K i slika je fakat mrak, ali kad odem na postavke filma na yt, tamo piše rezolucija automatska, a ručno ide samo do full HD ?


take screen shot
18.01.2019 | 20:07
Da sam na tvom mjestu ja bih prvo probao sa reset NVRAM
18.01.2019 | 20:32
Probao sam i sve je ostalo isto.
18.01.2019 | 20:35
Hmmm jedino sta mi pada na pamet je,da je problem u kablu
18.01.2019 | 21:19
Gle, ak je problem u kabelu onda bum se streljal, jer to je najbolji kabel koji postoji i košta 55 E !!!

Inače jedan hint, za ono moje pitanje oko 5K filmova na yt. Ja sam glupan to gledao na safariu
Evo odgovora na to pitanje s jednog drugog mjesta.
"Na safari nemozes gledati 4k, porblem sa codec (avc, za 4k je potreban vp9 decoder u browseru, safari ga nema, neda to google svakome ).
Probaj sa chrome, ili firefox, na njima mozes."

Tako da sam to odgledao u drugom browseru i slika je fakat boli glava...čak neznam jel mi pomažu naočale za čitanje ( 0,5 dioptrija ) ili mi je bolje bez naočala to gledati. Odgledao sam skoro sat vremena tih filmića, prirode i životinja i na moju radost, malog minija uopće nisam čuo ( onaj kuler na koji su navodno neki imali zamjerke ), a kad sam ga pipnuo odozgora bio je malo topao. Odmah iza toga sam pogledao temperatue na iStats i najveća je bila na 70 C, sad je dok ovo tipkam na 36 C...plus za minija.
18.01.2019 | 21:54
Mislim da sam rješio problem nakon @saint_ovog savjeta s reset NVRAM, a da toga nisam bio niti svjestan. Sad nakon toga sam išao na UI likes na veći font i sve vidim normalno. Čak one tabove u safariu koje sam morao zumirati 5 puta, sad sam morao smanjivati 5 puta, da nebudu veliki. Za dodatnu provjeru otišao sam ponovo na drugi browser i pogledao te 5K filmove i ponovo piše rezolucija 5K . To mi je dodatna potvrda da mi je monitor na 5K a UI likes koji ja želim...nadam se da sam u pravu, hvala @saint.

Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 43 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.51 Seconds

Provided by iJoomla SEO