Macbook Air pitanje i preporuka
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Air pitanje i preporuka


18.10.2018 | 14:22
Uzeo sam MBA 13.3 2015, odlicno ocuvan,kratko koristen.....Sve u svemu prezadovoljan ali uvijek postoji ali

Nakon instalacije Mojave(dosao je sa tim OS-m) imam zauzece diska preko 2GB na container sto mi je nekako previse. Zanima me da li to mogu kako obrisati jer mi je ssd samo 128GB na os mi je otislo oko 12GB. A drugo,neka preporuka za SD karticu i da li ona realno moze funkcionisati kao drugi disk,za podatke....
18.10.2018 | 14:44
Moze. Imam Transcend JetDrive na MBP 13”.
Viri 1/2mm iz kompa. Ne smeta.
18.10.2018 | 15:08
Ili kupiš adapter za micro SD karticu (nešto ovakvo: www.macobserver.com/link/nifty-minidrive-macbook-air/ ) pa koristiš bilo koju mSD karticu ili ih mijenjaš po potrebi.
18.10.2018 | 15:20
Iz osobnog iskustva, memorijske kartice nisu pouzdane. Možda kao neki backup, ali za stalno pisanje i brisanje po njima jednostavno nisu. Kad tad otkažu poslušnost, vanjski HDD je puno jeftinija opcija.
18.10.2018 | 15:27
Ako se ipak odlučiš na SD karticu, možda je za tebe nešto ovakvo:

www.svijet-medija.hr/art/memorijska-kart...-v30-uhs-i-u3/86859#

Bilo što da uzmeš, ne uzimaj ispod UHS speed class 1 - zbog brzine prijenosa podataka.
18.10.2018 | 15:32
Evo i ovdje objašnjenja i dodatni cjenik, tako da imaš okvirnu viziju.

aloalo.hr/blog/sve-sto-trebate-znati-o-microsd-karticama-6/
18.10.2018 | 15:39
Prema tome ni SSD nije pouzdan.
Kvalitetna SD kartica je pouzdana isto kao i SSD.
Štos je da SD kartica ne viri iz računala, a tu je jedino kratki adapter s microSD karticom.
Nifty je skup ako se zbroji i microSD kartica, ali je praktičan.

Naravno, internet i oblk uvijek mogu spasiti stvar.

EDIT:

Malo sam proučio i ispada kako je SSD manje pouzdan od SD kartice.
Kako je pouzdanost SD kartice jako visoka, pa niti pouzdanost SSD-a nije malena
Usporedbe radi (SD vs. SSD)
MTBF
3 000 000 vs. 2 000 000
Broj zapisivanja
100 000 vs 2 000-6 000
SLC vs. MLC
sporija vs. brži
manji kapacitet (1TB) vs. veći kapacitet (60TB)
manji paket vs. veći paket (daleko veći)
manje zagrijavanje vs. veće zagrijavanje (nekima treba i hlađenje)
skuplja vs. jeftiniji
18.10.2018 | 16:39
Meni su riknule sve sd kartice, njih 4 kom, osim jedne a niti jedan ssd, njih 6 kom.

Nađi zamjenu za 128 ssd kad ti uleti koji € viška, na MBA se to još da mijenjati. Stavi 500 ili tera i miran si.
18.10.2018 | 18:57
Ne treba mi. SD kartica služi za temp i download foldere. Znaći, privremeni podatci.
Meni niti jedna SD kartica nije krepala jer sam kupivao kvalutetne kartice.
Sami proizvođaći navode podatke koje sam gore naveo.
Zar misliš da su milioni ljudi koji snimaju i slikaju budale jer kupuju "nesigurne" kartice i na njih stavljaju snimljeni materijal koji vrijedi daleko više nego što se drži na SSD.
Ovdje smo svjedočili kako rade loši i jeftini diskovi.

Kupi poštenu katicu (SanDisk ili Lexar) i to one skuplje i raditi će ti godinama.
18.10.2018 | 22:08
SanDisk mi je i krepao. Ne znam koje su bile ove ostale jer sam ih bacio, možda i SanDisk, možda Toshiba, ali živa je ostala samo Canon. Nije da ju nešto koristim jer sam prestao a u MBA sam ubacio 480 ili tako neki ssd.
31.10.2018 | 16:39
Ne kuzim se toliko u racunala, procesore ect. Pa pitanje oko novog Macbook Aira 2018. Pise da ima i5 procesor, ali citao sam na forumima da je to zapravo samo marketinski trik, da je unutra neki slabiji procesor tipa kakav se stavlja u tablete, mozda cak i slabiji od prethodnog Aira.

Je li novi Air po specifikacijama dostojna zamjena za ulazni model Macbook Proa bez touchbara ili je to i dalje masina primarno za browsanje, kucanje tekstova i ne bas toliko ozbiljan rad? Trenutno imam Macbook Pro Retina 13 i uglavnom mi sluzi za upravo to plus Photoshop i gledanje filmova.

Zanima moze li se na novom Airu po specifikacijama ocekivati izrazito fluodan rad u PS-u ba razini Pro modela. Izuzetno vazna mi je i gluidnost multitaskinga. Dakle, ovvoren browser s 20-ak tabova skoro uvijek, otvoren mail, Slack, neki streaming program tipa Deezer, Photoshop s 10-ak dokumenata te word dokumenti odjednom.

Jel za takav rad i dalje bolja preporuka Pro ili je novi Air dovoljan? Naglasvam da su mi povremena stucanja pri multitaskingu izrazito iritantna.
31.10.2018 | 17:43
Uzmi macbook pro,nafiluj ramom i to je to.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 36 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.03 Seconds

Provided by iJoomla SEO