Fusion drive
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Fusion drive


06.09.2018 | 14:15
Pozdrav, odlučio sam se na kupnju MacMini i5 1.4GHz/4GB/500GB/Intel HD5000/MacOS, EE, novo računalo iz trgovine. Pomnim pregledom specifikacija primijetio sam da navedeni Mini ima tzv. Fusion drive. Na MacWorld sam uspio pronaći informacije vezane uz dotični tip tvrdog diska - www.macworld.co.uk/feature/mac/why-need-...-hard-drive-3491965/

Konkretno me zanima, da li je nekome tko posjeduje u računalu Fusion drive on radio bilo kakve probleme i na što eventualno treba pripaziti da do problema ne bi došlo. Unaprijed hvala na svakom odgovoru.
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.09.2018 | 14:24
Vlasnik sam Mac Mini 2014 modela i5 2.6 GHz/16GB/2TB sa ugrađenim fusion driveom.

Problema s navedenim diskom nije bilo nikakvih. Jedini "nedostatak" je što na High Sierra MacOS-u nemam APFS datotečni sustav (no Apple radi na tome pa će i to doći, zasad je APFS dostupan samo za SSD diskove).

Obzirom da je na navedenom modelu minija (važi za cijelu 2014 generaciju) nemoguće nadograditi radnu memoriju (ista je zalemljena direktno na matičnu ploču), razmisli o modelu s 8 GB memorije, jer prvo "usko grlo" u budućnosti će biti memorija. To dakako ne znači da osnovni model nije dobar ili dovoljno dobar za tvoje potrebe, naprotiv.

Održavanje i paženje diska? Nemaš što. Mac to radi sam.
06.09.2018 | 14:53
Znam to za memoriju, računalo mi ne treba za ništa zahtjevno, poslati pokoji mail i jednom mjesečno unijeti malo podataka u tablicu, napisati kakav dopis te malo slušati glazbu (mp3 kolekciju) i surfati. Imam novi iPad 6 ali to ipak nije klasično računalo na kakvo sam naviknut i u nekim segmentima mu ne može biti zamjena.

Nadam se idući tjedan skoknuti po njega do iStyle-a u Zagreb. Hvala na brzom odgovoru!
06.09.2018 | 17:00
Imam stariji mini 2012 i Fusion D. mi se nije pokazao dobar jer je jedan disk zeznuo i Fusion je crko. Zato sam stavio sistem na SSD a arhivu i ostalo na HDD odvojeno i to mi je OK funcioniralo. U Fusionu ako imaš više diskova i jedan crkne sve pada, ako u međuvremenu nisu nešto promijenili.
06.09.2018 | 17:51
Definitivno preskoci model sa 4 GB,bolje i polovan sa vise rama nego nov sa 4.Ovo govorim iz licnog iskusta.
06.09.2018 | 18:51
Točno. Od te 4GB onboard grafulja pojede 1,5GB. Preko 2 pojede OS dok se posloži. U 300-400 MB koliko ti ostane ne možeš ni kalkulator pokrenuti.
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.09.2018 | 19:10
jzelko kaže:
Imam stariji mini 2012 i Fusion D. mi se nije pokazao dobar jer je jedan disk zeznuo i Fusion je crko. Zato sam stavio sistem na SSD a arhivu i ostalo na HDD odvojeno i to mi je OK funcioniralo. U Fusionu ako imaš više diskova i jedan crkne sve pada, ako u međuvremenu nisu nešto promijenili.


Fusion disk su dva fizička diska povezana u jedan volumen. Konkretno eto moj Mac mini 2014 pokazuje:

Macintosh HD:

  Available:	2,03 TB (2.026.701.123.584 bytes)
  Capacity:	2,11 TB (2.114.672.656.384 bytes)
  Mount Point:	/
  File System:	Journaled HFS+
  Writable:	Yes
  Ignore Ownership:	No
  BSD Name:	disk2
  Volume UUID:	4D89E410-9D9E-3E51-BB5B-8A8D72F469CB
  Logical Volume:
  Revertible:	No
  Encrypted:	No
  LV UUID:	09A48090-8383-40E4-B9BE-49879D3E9B6D
  Logical Volume Group:
  Name:	Macintosh HD
  Size:	2,12 TB (2.120.528.027.648 bytes)
  Free Space:	115 KB (114.688 bytes)
  LVG UUID:	8E4F4212-AB0E-46CC-BB89-79EB04895D86
  Physical Volumes:
disk0s2:
  Device Name:	APPLE SSD SM0128G
  Media Name:	APPLE SSD SM0128G Media
  Size:	120,99 GB (120.988.852.224 bytes)
  Medium Type:	SSD
  Protocol:	PCI
  Internal:	Yes
  Partition Map Type:	GPT (GUID Partition Table)
  Status:	Online
  S.M.A.R.T. Status:	Verified
  PV UUID:	5CFEDDB0-3F13-4102-B49C-572E68FA3BED
disk1s2:
  Device Name:	APPLE HDD ST2000LM003
  Media Name:	APPLE HDD ST2000LM003 Media
  Size:	2 TB (1.999.539.175.424 bytes)
  Medium Type:	Rotational
  Protocol:	SATA
  Internal:	Yes
  Partition Map Type:	GPT (GUID Partition Table)
  Status:	Online
  S.M.A.R.T. Status:	Verified
  PV UUID:	F75AA995-F3E1-4230-867C-C0C4A64C281F


Da si imao i samo jedan (svejedno da li solid state ili klasični mehanički) disk, opet bi imao samo jedan volumen te bi otkazivanjem tog jednog diska jednako izgubio podatke.

Koliko je meni poznato, samo Mac Mini server (zadnji model je 2012) je uređaj koji je Apple tvornički isporučivao sa 2 fizička diska u jednom kućištu konfigurirana kao RAID polje.
06.09.2018 | 19:36
@smayoo - Hvala, ovo mi je dosta korisna informacija, skroz sam zaboravio na integriranu grafičku te da ona ždere sistemski RAM. Sad si razmišljam, ako bi se odlučio na skuplji Mini, onda mi to već ide prema granici od 7.000 kn, a tu bi onda u obzir mogao doći i MacBook Air koji je trenutno na akciji. On ima 8 GB radne i 128 GB SSD, usput imam vanjski hard od 500 GB, pa bi mi to možda naposlijetku bila bolja kombinacija. Tu svakako trebam uračunati konektor za HDMI kako bi Air mogao spojiti na monitor (Asus 24"). Pošto bi računalo išlo na 24 obroka to mi i ne bi bio preveliki financijski šok.

Jedno je bitno, da je novo iz trgovine, račun i jamstvo. Možda zvuči čudno, ali takav sam i to mi je slabost. Nikada nisam kupio ništa rabljeno, čak sam i vlastitu kuću radio od nule, počevši od prazne parcele.
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.09.2018 | 19:48
Macbook Air je totalno nenadogradiv, tu će ti 128 GB SSD biti usko grlo, kabel za vanjski monitor isto košta neke novce plus imaš bateriju koja se troši. "Samo" 2 USB porta ga ne čine idealnim izborom za "stolno" računalo.

S druge strane Mac mini 2014 ima iritantan bug vezan uz grafiku - ponekad nakon dizanja iz sleep načina rada jednostavno slika dobije ljubičastu nijansu ili se pojave smetnje, staviš ga u sleep opet i probudiš i radi normalno.
06.09.2018 | 20:06
Uh, uh... sad sam već u nedoumici, u mene je ušao tračak neodlučnosti. Znači već postoje 3 možebitne loše stane "jeftinog" minija.

1. Premalo RAM-a
2. Mogući problemi sa Fusion diskom (gubitak podataka zbog kvara)
3. Mogući problemi sa grafikom

Ima li još koji skriveni propust, primjerice problemi sa wi-fi vezom, bluetooth povezivanje (pritom mislim na slušanje glazbe putem istog) i slično.

Isprika ako gnjavim, ali zagrijan sam za to računalo pa želim saznati što više informacija iz prve ruke.
06.09.2018 | 20:13
Air je super laptop,istina za ozbiljan rad i nije. Lagan,brz,HW i SW vise nego optimizovani.Gurao sam 11,6" na 2 monitora(24" Full HD) bez problema. Imao sam i MM 2012 i 2014,realno da sada uzimam ganjao bi 2012 bas zbog nadogradnje. To su meni male zvijeri,sve guraju bez problema.Nisam nikada imao taj Bug sa sleep-om,mozda je od modela do modela ko zna.
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.09.2018 | 20:27
Mini 2012 je trenutno zasigurno najbolja kupnja. Novih dakako - nema. Polovni ovisno o stanju i konfiguraciji idu za normalne novce.

Air je super prijenosnik za nezahtjevne korisnike koji su puno u pokretu. Koristiti ga kao "primaran desktop" je šteta i po mom mišljenju "preskupo" (u odnosu na cijenu polovnog MM 2012).

Da sam na mjestu pokretača teme skupio bi 300 EUR gotovine i kupio stariji Mini (recimo sa ebaya).
06.09.2018 | 20:44
I da ne zaboravim,mini 2014 sa HDD-om je skoro pa neupotrebljiv,tek kada se stavi SSD prodise samo tako.
07.09.2018 | 19:18
Čemu onda prodaju takvo računalo kad je gotovo neupotrebljivo? Koja je to ciljana skupina? To računalo moralo bi glatko izvoditi barem elementarne stvari poput rada sa mailovima, uredskim paketima, konzumiranje multimedije, pregledavanje interneta. Ne govorim o Photoshopu i obradi videa.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.09.2018 | 20:16
Osobno mislim da saint malo pretjeruje u ocjeni "skoro pa neupotrebljivo" kad je u pitanju HDD, no razlika između osnovnog MM 2014 koji ima značajno slabiji CPU i dolazi sa samo 4 GB radne memorije i 500GB mehaničkim i "sporim" diskom i prvog iznad njega (i5 2.6 GHz sa 8 GB memorije i 1TB HDD) u smislu performansi je ogromna.

Taj ulazni model Minija je za istu onu publiku koja je birala iphone 5C - hoćeš sve prednosti (i mane) Apple "filozofije" a nemaš love i/ili nisi "tehnički potkovan" korisnik kojem je problem pričekati "koju minutu duže" da se nešto odradi.
07.09.2018 | 20:40
Naravno, sve je to stvar navike. Ali i ja moram reći, kad sa svog mbp s pcix ssdom i amd grafuljom, sjednem za obiteljski Mini 2012 sa hddom (makar i imao 8gb ram), osjećam se kao da mi netko vadi mozak žličicom...
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.09.2018 | 21:15
Bar je kod tog modela relativno jednostavna zamjena i moguća nadogradnja. Plus si u Rijeci i znaš i imaš Davora na par minuta... SSD disk je recimo 100 EUR, doubler sa macsales.eu je 30 EUR s alatom, i nek još 70 potrošite na neko craft pivo/pizzu kad se već družite... a što saint veli - prodisat će!
07.09.2018 | 22:04
Mah... gledao sam svojedobno na ifixit. Nije baš ni šala. 2-3 konektora koje je izuzetno lako potrgati, nauka za izvući matičnu van, i još temperaturni senzor na disku...
Da se baš i odlučim na to, ne bi prtljao s doublerom. Čisti goli SSD unutra, pola tere.
08.09.2018 | 07:10
U miniju je sve sranje jer nemaš prostora. Sve se radi kao brod u boci. Senzori i kablovi su tu najmanji problem, trebaš ga cijelog razkopati.

4 gb ram ni slučajno. To je strašno. Rađe si kupi neki Penđeraš.
08.09.2018 | 07:30
Ja bi izbjegavao Fusion drive. Ako se polje raspadne, sve se raspadne.
08.09.2018 | 08:06
Daddo kaže:
Osobno mislim da saint malo pretjeruje u ocjeni "skoro pa neupotrebljivo" kad je u pitanju HDD, no razlika između osnovnog MM 2014 koji ima značajno slabiji CPU i dolazi sa samo 4 GB radne memorije i 500GB mehaničkim i "sporim" diskom i prvog iznad njega (i5 2.6 GHz sa 8 GB memorije i 1TB HDD) u smislu performansi je ogromna.

Taj ulazni model Minija je za istu onu publiku koja je birala iphone 5C - hoćeš sve prednosti (i mane) Apple "filozofije" a nemaš love i/ili nisi "tehnički potkovan" korisnik kojem je problem pričekati "koju minutu duže" da se nešto odradi.



U prvom postu naveden je bas osnovni model(o tom i pricam iz licnog iskustva)zato sam i prokomentarisao.Ako meni ne vjerujes,pogledaj video i bukvalno je ovako.




Mislim da je u danasnje vrijeme skoro "neupotrebljiv" bez upgrade SSD,pod tim mislim radi ali ne bas dobro i fluidno kako ocekujemo od Apple-a
08.09.2018 | 08:10
Izbjegavam rabljene stvari, no isplati li se uzeti ovakvo što? www.njuskalo.hr/macintosh/mac-pro-2.1-16gb-ram-oglas-26316440

Bitno je da podržava posljednju verziju iTunes-a.
08.09.2018 | 08:28
NE bez petljanja. 10.7.5 je najvisi OSX koji podrzava taj MacPro.
Postoje zahvati (softverski) koji onda omoguce 10.11 instalaciju.
iTunes 12 je podrzan od 10.10.5
Teoretski bi islo ako MacPro uspijes dici na 10.11.
08.09.2018 | 09:29
Slazem se sa zabcem nije to dobra investicija,imas na nasem oglasniku MM 2012. Iskreno po mom misljenju cijena i nije nesto primamljiva ali ako se mozes dogovoriti i da ti covjek da nesto garancije nije losa kupovina.Nemam pojma ko je covjek,probaj ga kontaktirati ako ti se svidi.
08.09.2018 | 09:53
Hvala svima na pomoći, pričekat ću utorak, možda Apple predstavi novi Mini, još ću se ipak malo strpiti, dobro da se nisam "zaletio" sa nepromišljenom kupnjom. Zasad mi još služi Lenovo plastiša sa iritirajućim Win 10, a tu je i moj izvrsni iPad 6!
08.09.2018 | 10:32
Ond radije razmišljaj o:
www.njuskalo.hr/macintosh/apple-mac-pro-...b-ram-oglas-24572516

ili

www.njuskalo.hr/macintosh/apple-mac-pro-3.1-oglas-24703637

Jedino treba dograduru RAM koji je po 100kn/4GB

www.njuskalo.hr/ram-memorija/fbdimm-ddr2...c-pro-oglas-19728432

Za 1700kn (ili 2400) dobiješ solidno računalo.

Ako te zanima usporedba modela, tu imaš:

everymac.com/ultimate-mac-comparison-chart/
08.09.2018 | 10:52
drazenp1706 kaže:
Zasad mi još služi Lenovo plastiša sa iritirajućim Win 10, a tu je i moj izvrsni iPad 6!


Stavi na plastišu Linux Ubuntu ili Mint pa ćeš se riješiti iritacije.
08.09.2018 | 11:53
Hvala na trudu žabac, smayoo, imao sam gore ubuntu, no onda mi opet fali iTunes kako bi povezao iPhone i iPad, a treba mi zbog prebacivanja glazbe i prvenstveno knjiga i nekih pdf dokumenta.

S druge strane, na Win 10 iTunes se svako malo počne blesirati prilikom konekcije iUređaja, pogotovo nakon nadogradnji Windowsa (koje su česte i prilično zamorne). Zato mi treba Mac računalo.
08.09.2018 | 12:36
drazenp1706 kaže:
pogotovo nakon nadogradnji Windowsa (koje su česte i prilično zamorne).


Pričaj mi o tome. Otkad su u firmi počeli dužiti kompove s W10 gore, svako malo umre internet jer nečiji vuče nekakve zakrpe i ko zna kaj sve ne....
08.09.2018 | 13:07
Dražene jesi li vidio odnos cijene/performanse kod Mac minija u članku "Čekajući novi Mac Pro"?

Kupiti novi Mac mini, a pogotovo sada neposredno prije Apple keynotea, je suludo. A čisto sumnjam da će i nakon objave novog Mac mini modela (ako se uopće dogodi) to biti dobra kupovina u usporedbi s polovnim Mac Pro 5,1 strojevima (dok god fizički prostor za stroj nije problem). Ako i stave Xeon u Mac mini, pa to bude Mac mini Pro, vjerojatno će cijena biti takva da to neće imati smisla. Volio bih da sam u krivu.

Kući sam izbacio sve Minije, iMace i slično, sve sam prebacio samo na Mac Pro kao najjeftiniju i najfleksibiliniju soluciju. Imam i jedan viška na prodaju, top model, u oglasniku je.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 11 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, Riba, Anonimci (683)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO