Odabir MBP 15" i osvrt na dosašnje iskustvo
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Odabir MBP 15" i osvrt na dosašnje iskustvo


05.08.2018 | 16:10
Pozdrav,
molim pomoć oko odabira MBP 15" modela.
Naime, imam early 2011 17", dva puta mu je mijenjana matična ploča radi pregrijavanja GPU-a, greške koju je Apple priznao, ali koju zamjenom matične ploče nisu rješili. Naime, zamjenjuje se identičnom arhitekturom pa je pregrijavanje konstatntno prisutno, a što vodi opet do rikavanja GPU-a. Upravo je to razlog zašto mijenjam laptop. Jednostavno mi je dosta monitoringa temperature, radim puno sa RAW fotografijom (veličine 20ak mb), bilo da browsam ili editiram, temperatura se diže i do 95 stupnjeva. Također ga koristim za produkciju glazbe (Ableton) u to u relativno CPU blagom obliku, pri čemu temperature osciliraju između 75-90 stupnjeva. Obzirom da sam mijenjao dva puta plocu, znam da lap ne moze izdržati svakodnevno grijanje i da se kraj bliži. Iako mi lap zaista brzo radi (nadogradio sam ga ssd-om i 16gb RAMom), besmisleno mi je opet mijenjati matičnu iščekivati rikavanje.

Istražio sam kako stvari stoje sa novim MBP, i nevjerojatno, priča se u smislu hardvera nije promijenila. Izgleda da sve generacije 2016, 2017, 2018 imaju ozbiljnih problema. Provjerio sam i sa korisnicima, čak i firmama pa i na forumima na internetu. 2016-2017 ima konkretan problem sa kvarenjem tipkovnice, a koji je Apple također priznao i radi na repair programu. Međutim ako sam dobro shvatio, princip repair programa je isti kao i u slučaju mog 2011 MBPa, a to je zamjena identičnim dijelovima što kad tad vodi u isti kvar.

Iz više izvora sam slušao i čitao o besmislenosti i nefunkcioniranju touch bar tehnologije (2016-2018), i volio bih ju zaobići. I za kraj, model 2018 izgleda pati od pregrijavanja (za koji Apple tvrdi da je sotverski bug koji će ukloniti; smiješno).

Cijela priča vodi prema modelu 2015 koji je dosta hvaljen sa više aspekata. Nema novu tipkovnicu i touch bar, ima 'stare' priključke pa se ne moraju kupovati besmisleni adapteri, itd. Nisam naišao na spominjanje problema pregrijavanja.

E sad, koja su vaša razmišljanja?
Da li je 2015 dobar odabir?
Nema ga na puno mjesta za kupit, ima ga na npr. technostore.hr, ima li tko iskustva sa ovom trgovinom?
Ili, netko zna pouzdano mjesto u Hrvatskoj za kupivinu ovog modela (može i refurbished ili demo)?
Hvala
05.08.2018 | 17:10
Mora biti prijenosni racunalo?
05.08.2018 | 18:54
Zašto u Hrvatskoj?
05.08.2018 | 20:26
zabac kaže:
Mora biti prijenosni racunalo?

Da. Zbog sviranja, ali i posla i cestih putovanja
05.08.2018 | 21:40
smayoo kaže:
Zašto u Hrvatskoj?


zbog kupovanja preko firme i odbijanja poreza
  • Dijete
  • Posjetitelj
05.08.2018 | 22:33
Da mi rikne moj sad, opet bih kupio 15” iz 2015... i7 sa 16gb rama... gazim ga na najjace i prede ko micamaca...
06.08.2018 | 12:34
gandlar kaže:
smayoo kaže:
Zašto u Hrvatskoj?


zbog kupovanja preko firme i odbijanja poreza


Dakle, možeš ga kupiti bilo gdje na svijetu. Ali recimo da ne želiš komplicirati s uvoznim procedurama, možeš ga kupiti bilo gdje u EU. Samo mora firma biti upisana u EU VAT ID registar. Ako nije, preda se zahtjev našooj poreznoj upravi, 20 kn biljega i to ti je to.

Bilo koja firma iz EU ti može izdati predračun (proforma invoice) bez ikojeg PDVa, ti to daš knjigovođi, on(a) plati prodavatelju po predračunu, a iznos od 25% PDV obračuna u predporez.
06.08.2018 | 12:46
Koja firna iz EU salje MBP u RH i koja bi bila voljna naruciti komp s hrvatskim znakovima?
06.08.2018 | 13:18
zabac kaže:
Koja firna iz EU salje MBP u RH i koja bi bila voljna naruciti komp s hrvatskim znakovima?

Pa HR layout tipkovnice mu vjerojatno nije uvjet jer i ovi sa linka kojeg je priložio u prvom postu imaju DE layout
06.08.2018 | 14:27
OK. Tko salje u RH?
06.08.2018 | 15:53
Neki dan smo u onom drugom threadu utvrdili da pcking.de šalje. Štoviše, i daje EU VAT ID račun za firme. Oni, čini se, nisu official reseller, ali čini se da nije ni technostore.hr (ispričavam se ako griješim, ova izjava je na temelju letimičnog pregleda njihovog weba).

Ne radi se čak o tome. Ja bi ga osobno, da kupujem u firmu, ako nije baš drastična razlika, kupio od hrvatskog resellera (npr. u Kreativnom odjelu ), ali nisam siguran da se taj model još službeno nudi kod nas.
06.08.2018 | 15:58
Bertone kaže:
zabac kaže:
Koja firna iz EU salje MBP u RH i koja bi bila voljna naruciti komp s hrvatskim znakovima?

Pa HR layout tipkovnice mu vjerojatno nije uvjet jer i ovi sa linka kojeg je priložio u prvom postu imaju DE layout


upravo to, nije mi bitan layout tipkovnice. stari MBP koji imam je američki, navikao sam se.
06.08.2018 | 16:10
smayoo kaže:
Neki dan smo u onom drugom threadu utvrdili da pcking.de šalje.


ako dobro vidim, nemaju MBP

smayoo kaže:
Oni, čini se, nisu official reseller, ali čini se da nije ni technostore.hr (ispričavam se ako griješim, ova izjava je na temelju letimičnog pregleda njihovog weba).

Pretpostavljam da je ovo glupo pitanje: zašto kupiti kod službenog resellera?

smayoo kaže:
kupio od hrvatskog resellera (npr. u Kreativnom odjelu


nisam znao za KO, hvala za info. ne vidim na stranici ponudu, pretpostavljam da ih moram kontaktirati?
06.08.2018 | 16:39
Informacija od službenog Apple Resellera kaže da se ne nudi više (pričamo o 15" modelu). Štoviše, ne nudi se ni 2016 model više, a 2017 model se nudi kao stari model (stigli novi). Znači, tko god da nudi 2015 model, ili nudi nešto polovno, ili je počistio neko skladište pa zarađuje sa strane. Onda je puno vjerojatnije da ćeš naći takvo što negdje u EU, nego u Hrvatskoj.
06.08.2018 | 16:43
gandlar kaže:
Pretpostavljam da je ovo glupo pitanje: zašto kupiti kod službenog resellera?


Očito, ako taj model želiš - ne samo da ne moraš, nego niti ne možeš kupiti kod službenog resellera.

Inače, netko je bio nedavno u tom drugom spomenutom threadu izjavio (a ja nisam provjeravao) da može biti nekog natezanja pri realizaciji jamstva ako je stroj kupljen kod nekog tko nije ovlašteni reseller. Osobno nisam siguran u to, jer, kako god bilo, ako stroj nije registriran kao ukraden, onda je legitimno prodan (negdje, nekako, kroz službene kanale) i nijedan proizvođač nema pravo na takvo izmotavanje, ali nemam osobnih iskustava.
06.08.2018 | 16:45
Koliko sam brzinski vidio kod nas u HR jedino HG Spot (ST poslovnica) ima još jedan zaostali MBP 15" - www.hgshop.hr/proizvod/prijenosno-racuna...ris-mjlq2cr/a/204717 ... tako da da, malo teže ćeš kod nas naći stariji model-

EDIT:
Mali ispravak, evo još dva komada u Linksu:
www.links.hr/hr/prijenosno-racunalo-appl...ts-ep-crne-014680020
www.links.hr/hr/prijenosno-racunalo-appl...ca-srebrno-014680013
06.08.2018 | 16:47
smayoo kaže:
Informacija od službenog Apple Resellera kaže da se ne nudi više (pričamo o 15" modelu).


kod većine resellera sam našao i 2015 modele. doduše upravo provjeravam da li ih zaista imaju, da možda ne kasne sa ažuriranjem stranica. ali kako mi se za sad čini, ima ih.
06.08.2018 | 16:59
[quote="smayoo" post=169548]gandlar kaže:
da može biti nekog natezanja pri realizaciji jamstva ako je stroj kupljen kod nekog tko nije ovlašteni reseller.


ok, provjeriti ću.
malo skretanje sa teme, negdje sam na jabučnjaku naletio na informaciju da pri kupovini Apple uređaja (pretpostaljam kod službenog resellera) se dobiva 1god garancija od Applea, a 1god od trgovine. Jesam dobro shvatio?
06.08.2018 | 17:33
Apple daje jamstvo od godine dana. EU regulativa propisuje minimalno jamstvo od 2 godine, za koje je odgovoran trgovac. Pravna implikacija je da drugu godinu jamstva mora pokriti trgovac. No službeni Apple servis će nakon isteka prve godine popravak naplatiti nekom. Kako točno tu situaciju pojedini trgovac rješava, to se moraš informirati kod njega.

kod većine resellera sam našao i 2015 modele. doduše upravo provjeravam da li ih zaista imaju, da možda ne kasne sa ažuriranjem stranica. ali kako mi se za sad čini, ima ih.


Kojih? Gdje? Daj neki primjer. Konkretno, technostore kojeg spominješ oglašava na svojim stranicama 240 modela Apple prijenosnika (!!?), uključivo i desetke raznih CTO ("configure to order") modela. Meni je to u najmanju ruku - čudno.
06.08.2018 | 22:10
smayoo kaže:


Kojih? Gdje? Daj neki primjer.


ovo mi je ostalo u sjecanju: Links, Finder, HgSpot, M-computers (za zadnje nisam siguran jesu li official). Technostore je zaista malo cudnjikav...
06.08.2018 | 22:14
smayoo kaže:
uključivo i desetke raznih CTO ("configure to order") modela.

koja je fora s tim CTO/BTO modelima? nije da nisam guglao, al ne kuzim baš
06.08.2018 | 22:22
CTO modeli se ne proizvode dok ih netko ne naruči.
06.08.2018 | 22:25
U kom smislu fora?
Ako je BTO/CTO onda se duže čeka i to je valjda navedeno.

I na službenim Aple stranicama imaš isto puno modela ali je to sve skupa bolje posloženo jer odabireš komponrnte i cijena ti se bilda kako klikaš.
06.08.2018 | 22:28
hm, da, donekle kuzim. ali zasto bi ih netko imao u ponudi ako nisu već proizvedeni...tko smislja te konfiguracije...zašto ih samo neki imaju u ponudi (official reseleri, koliko sam vidio, ih nemaju). cudno, cudno...
06.08.2018 | 22:31
zabac kaže:
U kom smislu fora?
Ako je BTO/CTO onda se duže čeka i to je valjda navedeno.

I na službenim Aple stranicama imaš isto puno modela ali je to sve skupa bolje posloženo jer odabireš komponrnte i cijena ti se bilda kako klikaš.


ok. nisam vidio na Appleovima stranicama. nailazio sam ove modele samo na ovim 'čudnim' online shopovima pa mi je bilo sumnjičavo
06.08.2018 | 22:35
gandlar kaže:
smayoo kaže:


Kojih? Gdje? Daj neki primjer.


ovo mi je ostalo u sjecanju: Links, Finder, HgSpot, M-computers (za zadnje nisam siguran jesu li official). Technostore je zaista malo cudnjikav...


Links i HG spot imaju ukupno ta tri MacBookPro 11,4 modela (to su oni slabiji, koji nemaju diskretnu AMD grafulju, nego samo Iris onboard. To je lako moguće da su im stvarno ostali na polici kao izložbeni primjerci koje nitko ne želi kupiti jer ih je svatko pipkao, a oni su škrte pi*de pa ne žele dati primjeren popust za izložbeni primjerak, nego se nadaju da će ih prodati online.
M-computers, isto vidim samo taj jedan slabiji model.

Finder - sumnjam da Finder ima Macove "on stock". Evo, gledam sad na njihovom webu, ne vidim 15" modele iz 2015. Samo touch bar modele.
06.08.2018 | 22:38
smayoo kaže:


Finder - sumnjam da Finder ima Macove "on stock". Evo, gledam sad na njihovom webu, ne vidim 15" modele iz 2015. Samo touch bar modele.
Prilozi:
06.08.2018 | 23:59
Veli link "zatraži ponudu". Ja bih rekao da to znači da ga nema na skladištu, nego čeka da se netko zainteresira. Probaj. Zatraži ponudu. Pretpostavljam da ćeš dobiti odgovor da više nije raspoloživ, ili će ti ponuditi onaj isti kojeg vidiš na webu od linksa ili hgspota.
S obzirom na to da, kako kažeš, radiš grafički zahtjevne poslove, ja nisam siguran da ti je Intel Iris grafika dorasla tome. Zato sam zaključio kako nećeš naći to što tražiš kod hrvatskih trgovaca jer se ti modeli više ne prodaju pod normalno, nego samo gdje naletiš na neki stari.
07.08.2018 | 11:17
smayoo kaže:
Veli link "zatraži ponudu". Ja bih rekao da to znači da ga nema na skladištu, nego čeka da se netko zainteresira. Probaj. Zatraži ponudu. Pretpostavljam da ćeš dobiti odgovor da više nije raspoloživ, ili će ti ponuditi onaj isti kojeg vidiš na webu od linksa ili hgspota.
S obzirom na to da, kako kažeš, radiš grafički zahtjevne poslove, ja nisam siguran da ti je Intel Iris grafika dorasla tome. Zato sam zaključio kako nećeš naći to što tražiš kod hrvatskih trgovaca jer se ti modeli više ne prodaju pod normalno, nego samo gdje naletiš na neki stari.


da. morat cu ici prema boljoj grafici. a sa starim (refurbished, demo) nemam problem, ako ih nude po povoljnijoj cijeni i sa garancijom
09.08.2018 | 10:47
smayoo kaže:
webu od linksa ili hgspota.


ako mogu pitati, koji je problem kupovine u LINKS-u?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 33 minuta
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Jedro, Anonimci (327)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO