MacBook Pro razni problemi
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Pro razni problemi


12.04.2018 | 21:17
Opis problema:

MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2015), povremeno i potpuno nasumično se događa restart računala [1] i kernel panic [2] nakon npr. cijele noći u sleep-u. Također, nekad ne ode u sleep pa se jako zagrije kad ga stavim u ruksak. Ponekad, dok je sleep-u, se upale ventilatori i cijelo računalo se zagrije. Nakon toga je potreban force restart jer se ne želi probuditi iz sleep moda. Zadnja stvar, računalo se jako uspori te npr. Mission Control i Quick Look postaju nemogući za koristiti.

Pojavljivanje ovih problema je započelo nakon nadogradnja na 10.12.4 što može biti samo slučajnost. Nekoliko puta sam radio clean install, ali ništa ne pomaže. Računalo je bilo na servisu i dijagnostika ne pokazuje ništa. Na osnovu kernel panica je zamijenjen SSD, ali to nije riješilo probleme.

Je li možda netko imao slične probleme? Savjeti?

Hvala

[1] www.dropbox.com/s/i6xy9ke7dkez5r2/IMG_2697.jpg?dl=0
[2] www.dropbox.com/s/m331m5v3sqwxzw9/Kernel.txt?dl=0
12.04.2018 | 21:22
Vrlo moguce da je HW problem na ploci,ono sto ti mogu reci-savjetovati da opciju nosenja laptopa u rancu dok je u sleep-u definitvno treba izbjegavati.
13.04.2018 | 07:32
Možda, al npr. ja nijedan svoj laptop od '95. nisam nikad gasio i uvijek sam ih nosio u ruksaku i ništa im nije falilo, a svi kupljeni unazad 15 godina i danas rade.
13.04.2018 | 10:35
Ni ja ne gasim mac kad ga stavljam u torbu (osim kad idem na dulji put), ali uvijek se osiguram da je zakopčan u džepu koji je dovoljno tijesan da mu ne dozvoljava slučajno otklapanje u transportu. Upravo na taj način sam svojedobno sahranio jednu matičnu i bateriju.
13.04.2018 | 10:43
To je vjerojatno svima stvar navike. Ja svoj, kada ga ne koristim, ugasim. Dijelom iz razloga da mu štedim ventilatore koji bi mu radili, istina puno slabije - ali bi radili, u sleep modeu. A drugim dijelom što već imam puno hardwarea priključenog na internet: od MBP-a, Time Capsulea, preko Smart TV-a i PS4 do iPhonea.
A brzina downloada/uploada mi je 20/2 Mbps.
17.04.2018 | 16:07
Koji bi bio razlog da ne gasite uređaje koje ne koristite, i da stoje po pola dana ili danima u sleepu a ne koriste se? Kome treba upaljen mac dok npr. spava? Svašta. Pa upali se za minutu-dvije ili za 10-15 sekundi ako imate ssd. Mislim da mu negašenjem samo možete smanjiti vijek trajanja.

mkovak, koliko često ti se to događa?
Što sve koristiš od dodatnih aplikacija i da li si i njih istodobno nadograđivao na zadnje verzije kada si i radio nadogradnju macOS-a?
Da li si formatirao disk prije clean installa, jesi izbrisao sve particije i napravio format cijelog diska ili samo postojećeg volumea?
Da li si nakon toga aplikacije vraćao preko Time capsulea ili je išla ručna instalacija svega?

Za početak napravi test RAM-a, više ciklusa/passova.

Nakon toga probati clean install ali 10.12.0 ili neku verziju prije 10.12.4 sa kojom su ti počeli problemi, pa vidjeti da li će i sa njima biti problema. Ako sa njima ne bude problema, onda je hardver vjerojatno ok i treba se orjentirati na softver na neku od aplikacija koju koristiš.
17.04.2018 | 17:24
Ja recimo nikada nista ne gasim, sve mi ide u sleep. Volim da se stvari desavaju u pozadini, bez moje interakcije ili cekanja.

Ne pamtim kada sam ugasio laptop. Mozda jednom ili dva puta u 5 godina, i nikada probleme nisam imao radi toga.

Prije mi je to drzalo vodu dok su bili mehanicki diskovi, sada se laptop strukturalno ne razlikuje od iPada. Pa ne kuzim sto bi ga uopce gasio.

Meni to ponasanje smrdi na neki podmukli kvar na maticnoj ploci...

//

Kloba:

Ja znam u stanu imati po 30 uredjaja spojenih na wifi ruter (ili dva) pa sve opet radi. PS4 mi je radi puno razloga spojen kabelom of course Kao i NAS. Ostalo je sve bezicno...
17.04.2018 | 18:11
A 10.11 je kugavi pa ga ne želiš na računalu.
Ima neki jaaaako valjan raslog zašto forsiraš 10.12?
Ja imam stari MBP15" mid 2010 i sranja su počela kad sam s 10.6 digao na 10.11, grafička (diskretna) se bunila i rušila komp. Kao padavičar je bio.
Kako sam trebao komp s 10.11, kupio sam novi a ovaj (u koji je ušao i SSD 256GB i 8GB RAM-a) spustio sam natrag na 10.6 i dao sinu. Veli da je sve OK i nema više rušenja.
22.04.2018 | 13:50
@strujic

MacBook nikad ne gasim jer imam otvorene stranice u Safariju čiji login gubim nakon gašenja. Također preko ForkLifta pristupam serveru na kojem otvaram C++ preko Xcode-a itd. Znači kad si jednom sve namjestim želim da traje i da mi je sve dostupno tj. da mogu početi normalno raditi kroz nekoliko sekundi. Stroj od 15kkn to mora moći izdržati 3-4 god.

Događa se u jako nepravilnim intervalima, ponekad nekoliko puta tjedno, a nekad mjesec dana sve bude OK. Sve aplikacije su uvijek up-to-date. Trenutno sam na 10.13.4

Kad je računalo došlo sa servisa gdje je zamijenjen SSD instalirao sam OS bez ikakvih dodatnih aplikacija. Ujutro me dočekao Kernel panic nakon buđenja iz sleep-a. 10.13.4 sam isto napravio cleen install i od tada sam imao jedno resetiranje, a usporavanje računala nije riješeno. Uvijek kad radim clean install brišem sve particije, formatiram i instaliram aplikacije. Ništa ne vraćam iz backupa.

Kako doći do npr. 10.12.0 ili 10.12.3? Bilo što da pokušam uvijek mi nudi zadnju verziju tj. 10.12.6. AHT ne javlja nikakve probleme.

Hvala.
22.04.2018 | 14:11
Čudno je da imaš probleme s kompom iz 2015. Moj air iz 2011 je na zadnjem sistemu i nema šanse da ne ode u sleep mod, ili da se ne probudi iz njega. Istina je da kad neradim i kad ode u sleep, ja pogasim sve programe. Safari dosta resursa troši, ali me zanima kako to da izgubiš login za stranice u safariju? To su neki posebni sajtovi...inače safari to pamti i vuče iz keychain. Možda imaš nekakav specijalni software koji koristiš, pa to uzrokuje probleme, kad je već hardware po AHT ok.
23.04.2018 | 04:10
Drlovric: sve pet, a koju brzinu interneta imaš? To je jako bitan podatak. Mislim, 30 uređaja istovremeno da siše mojih 20 Mbps, pa matematika govori da bi mi po uređaju brzina neta bila 1.5 Mbps.
12.10.2018 | 17:20
Potreban savjet.

Imam Retina 13 iz 2014. Za moje potrebe sasvim dobar. Baterija rikava, a antiglare zastita se dobrano ostrugala i nakon zamjene ekrana na servisu pa to iritira u radu.

Koliko dodje nova baterija i moze li se AG premaz na ekranu nekako skinuti da ekran izgleda dobro? Ili je isplatljivija investicija nakon 4 godine kupiti novi za 10000 kuna obzirom na taj problem s ekranom.
12.10.2018 | 18:26
Pogled na ifixit.com kaže da kod njih (njihov EU dućan) možeš kupiti zamjensku bateriju s kitom alata i materijala potrebnog za odljepljivanje originalne i lijepljenje nove za 110 EUR, a komplet novi poklopac s ekranom na američkom ifixit.com za 500 USD (ne nudi se na EU siteu). Sve skupa bi te znači koštalo oko 6000 kn + ono što bi te neki dobar, ali neslužbeni serviser tražio za zamjenu. Vjerojatno pričamo o sveukupno cca 1000 EUR.

E, sad, nisam siguran što si točno mislio kupiti novo za 10.000 Kn?
12.10.2018 | 20:05
Što znaći "antiglare zastita se dobrano ostrugala"?
O kakvoj promjeni ekrana je rijeć?
Imam 5 prijenosnika od Apple-a i samo na jednom su se tipke izlizale (onaj sa srebrnim tipkama iz 2006.).
12.10.2018 | 20:26
Zastitni sloj na ekranu se s vremenom ostrugao i vide se neugodne mrlje. Apple je priznao da je rijec o tvornickoj greski i nudio ljudima vangarancijsku zamjenu ekrana. Zamijenili su ga besplatno, ali ista prica se ponovila kroz godinu dvije s novim ekranom. Vjerojatno se ne moze opet besplatno mijenjati.
12.10.2018 | 20:57
A što si to točno mislio kupiti novo za 10.000 kn?
12.10.2018 | 21:24
Možda Light misli na ovo, istyle.hr/macbook-pro-13-2017.html ima čak i jumbo plakat na Zagrebačkoj aveniji kod Staglišća, neki dan sam bio u Zagrebu pa sam baš tamo zapeo u gužvi. Ali ponuda vrijedi samo za studente, no mislim da ih više nema na lageru.
12.10.2018 | 21:36
Ima ih, piše dostupno, no to je cijena ako se plaća online putem MasterCard-a, a vrijedi za sve koji studiraju ili za one koji prilože presliku studentske kartice prilikom kupnje. Čudna neka logika.
12.10.2018 | 21:37
Vrijedi naravno i za profesore.
12.10.2018 | 21:52
Pa... Ako za 10.000 kn može kupiti novi Mac, nema se što misliti. Neka kupi novi jer je skoro nemoguć scenario gdje ga popravak košta manje od pola te cijene.
13.10.2018 | 12:31
Misim da bas niste skuzili dio mog pitanja oko ekrana.

Zanima me postoji li nacin da covjek sam skine antireflektivni sloj s ekraan, koji se ionako poceo sam guliti i ostavljati mrlje (ispod kojih se vidi samo staklo ekrana, jel). Moze li se to uraditi jednostavno nekim sredstvom poput acetona, alkohola i sl? Naime, kad se vec pocelo guliti, radije bih skinuo cijjeli sloj mada ce ekran onda biti reflektivniji za svjetlost. Jednostavno nece biti mrlja i rad ce biti ugodniji. Tako bih mogao igurati s postojecim Macom jos jedno godinu dana sigurno. Jer bas je distraktirajuce za rad pod odredjenim kutevima i kad je pozadina na ekranu bijela.
13.10.2018 | 12:44
Takodjer me zanima postoji li u redovitoj ponudi MBP Retina 13 s 16 gb memorije ili samo s 8 gb? Mislim na ovo sto je dostupno u ducanima, bez posebnih narudzbi i sl.
13.10.2018 | 19:54
Light kaže:
Takodjer me zanima postoji li u redovitoj ponudi MBP Retina 13 s 16 gb memorije ili samo s 8 gb? Mislim na ovo sto je dostupno u ducanima, bez posebnih narudzbi i sl.


Nema, samo 8GB je standardno za 13" modele.
16.10.2018 | 22:30
Nitko ocito nema pojma pa evo info. Antireflektivni sloj sam s ekrana skinuo sam. Sat vremena ribanja ekrana alkoholom i otislo je sve dolje, ekran izgleda kao nov. To govno ionako ne sluzi icemu previse, a izgleda gadno kad se pocne guliti. Jedino sto bilo je ruka od ribanja.
17.10.2018 | 01:25
Drago mi je da si uspio! I hvala na informaciji, možda još nekom zatreba...
17.10.2018 | 05:35
Inace, dodatan info: provjerio sam u Storeu, ako imate ovaj problem a Macbook vam je mladji od 4 godine od datuma kupnje, zamijenit ce vam Apple ekran besplatno. Pa cak i ako je na vec zamijenjenom ekranu ista prica. Ja sam ispao iz tog time windowa pa mi je bilo lakse napraviti ovo gore.

Sad kad sam vidio koliko lako se ta zastita skida dolje, strah me ikada kupiti nki novi Macbook. Naime, dovoljan je malo jaci pritisak krpicom po ekranu da se sloj pocne strugati, bez vode, alkohola, icega. Nerazumljivo mi je kolko to moze biti krhko na tako skupom uredjaju.
17.10.2018 | 09:26
Ja mislim da je to samo na tom modelu. Na 3 MBPa koja imam i još dva koja često vidim - nema tog problema
17.10.2018 | 10:00
A da, jos jedan problem s ekranom.

U donjem dijelu s desne strane na bijelim povrsinama vidljiva je manja bijela tocka kao da prosijava svjetlost kroz nju, primjeti se u radu. Do cega je to, hardver problem ili?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 6 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

kajjaznam, Riba, Sank, ZeljkoB, Anonimci (579)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO