MacBook Air i njegovo postojanje...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Air i njegovo postojanje...


20.08.2017 | 16:59
Pozdrav! Zanima me vaše mišljenje o MacBook Airu odnsono što mislite, što će Apple napraviti u vezi njega? Neki kažu da će vjerojatno ukinuti proizvodnju Aira i napraviti entry level MacBooka Pro. Drugi pak tvrde da bi se ipak moglo dogoditi da ga Apple osvježi odnosno stavi full hd ekran i noviju generaciju procesora. Što vi mislite?
Čisto sam znatiželjan
20.08.2017 | 17:31
Drzat ce ga godinu, dvije jos sigurno. Sad su ga malo refreshali, pa se i dalje prodaje. Prijatelj si je uzeo prosli model, nasao zapakirani na njuskalu za 6000kn. I odusevljen je.

Mislim da ce ga ukinuti kad tad. Tj. drzat ce ga dok god nisu u mogucnosti spustit cijenu obicnog macbooka na 999$. Kada budu to mogli, ide air u povijest.

Zapravo, mislim da trenutno smeta u lineupu i da bi trebali malo pojednostavit i izbaciti ga.
20.08.2017 | 17:31
U slučaju Apple-a je teško biti prorok, jer su uglavnom nepredvidivi.

Pravo je pitanje zašto ga još uvijek proizvode, MacBook 12 je manji, lakši i sa boljim ekranom, jedina prednost Air-a je 30% duže trajanje baterije, više portova i bolja tipkovnica.

FullHD ekran vjerojatno nije opcija, jer se ne uklapa najolje u Retina filozofiju.

Najizgledniji je prestanak proizvodnje.
20.08.2017 | 18:01
m@xym kaže:
MacBook 12 je manji, lakši i sa boljim ekranom, jedina prednost Air-a je 30% duže trajanje baterije, više portova i bolja tipkovnica.


Dakle "jedina" prednost Aira su zapravo 4 prednosti:
- veći je
- dulje traje baterija
- ima više portova (ja bi čak rekao da je MagSafe posebna prednost)
- bolje je tipkovnica

A MacBookova "jedina" prednost je da je manji, lakši i s boljim ekranom.

Vidiš kako je sve stvar gledišta...

Inače, slažem se da će ga terminirati jer jednostavno više ne čini dovoljnu razliku. Jaki laptopi nisu puno teži od njega (veličina je prvenstveno vezana za ekran i stvar je izbora), znači on bi se trebao bitno razlikovati cijenom. A to Apple ne voli raditi.
20.08.2017 | 18:04
smayoo kaže:
m@xym kaže:
MacBook 12 je manji, lakši i sa boljim ekranom, jedina prednost Air-a je 30% duže trajanje baterije, više portova i bolja tipkovnica.


Dakle "jedina" prednost Aira su zapravo 4 prednosti:
- veći je
- dulje traje baterija
- ima više portova (ja bi čak rekao da je MagSafe posebna prednost)
- bolje je tipkovnica

A MacBookova "jedina" prednost je da je manji, lakši i s boljim ekranom.

Vidiš kako je sve stvar gledišta...

Inače, slažem se da će ga terminirati jer jednostavno više ne čini dovoljnu razliku. Jaki laptopi nisu puno teži od njega (veličina je prvenstveno vezana za ekran i stvar je izbora), znači on bi se trebao bitno razlikovati cijenom. A to Apple ne voli raditi.



Visak portova je prednost danasnjice, da industrija prati korak s appleom, mislim da bi bilo jako lijepo da se sve to ubrza na usb C. Zamisli samo jedan kabel utakat kad dodes doma na veliki ekran.
20.08.2017 | 18:07
Ali - to što će ga ukinuti za godinu dana ili tu negdje ne znači ništa u smislu njegove uporabne vrijednosti. Kupiš Air danas, model je star skoro 2 godine. Za te korisnike kojima je namijenjen (office paket, mail, web, multimedija) on radi super. I radit će super još najmanje 4 godine, a idućih 4-5 zadovoljavajuće.
20.08.2017 | 18:16
stefanjos kaže:
Visak portova je prednost danasnjice, da industrija prati korak s appleom, mislim da bi bilo jako lijepo da se sve to ubrza na usb C. Zamisli samo jedan kabel utakat kad dodes doma na veliki ekran.


To je sigurno cool. A što ako NISI doma? Nego npr u nekom hotelu. Ili na aerodromu. Imaš 4-5h do boardinga na connection flight. Nedavno sam čekao, čak i malo dulje od toga, u Bangkoku, na vezu prema kući. Ima struje, nađe se, imaš se kamo prištekati, ali ne možeš imati istovremeno priključen punjač i vanjski HDD ili USB stick. Čak ni SD karticu...

Da, da, znam odgovor... Imaš super dodatak, putni USB-C hub. Mraq rješenje. Sva sreća da je MacBook malen, tanak i lagan. A to što sa strane visi neko s*anje, to nema veze. To se ne vidi na reklami.

MacBook u svom sadašnjem izdanju je, kao što mu i boja sugerira, namijenjen trendy sponzorušama da preko njega fejsaju i tvitaju dok sjede u svom omiljenom fancy kafiću. Za njih je idealan. Ima samo jedan konektor pa nema puno razmišljanja. To što se u njega šteka, šteka se tamo. Ne mora misliti ni kako se okrene. A ako se tamo ne da uštekati, onda joj to ni ne treba.
20.08.2017 | 18:24
smayoo kaže:
stefanjos kaže:
Visak portova je prednost danasnjice, da industrija prati korak s appleom, mislim da bi bilo jako lijepo da se sve to ubrza na usb C. Zamisli samo jedan kabel utakat kad dodes doma na veliki ekran.


To je sigurno cool. A što ako NISI doma? Nego npr u nekom hotelu. Ili na aerodromu. Imaš 4-5h do boardinga na connection flight. Nedavno sam čekao, čak i malo dulje od toga, u Bangkoku, na vezu prema kući. Ima struje, nađe se, imaš se kamo prištekati, ali ne možeš imati istovremeno priključen punjač i vanjski HDD ili USB stick. Čak ni SD karticu...

Da, da, znam odgovor... Imaš super dodatak, putni USB-C hub. Mraq rješenje. Sva sreća da je MacBook malen, tanak i lagan. A to što sa strane visi neko s*anje, to nema veze. To se ne vidi na reklami.

MacBook u svom sadašnjem izdanju je, kao što mu i boja sugerira, namijenjen trendy sponzorušama da preko njega fejsaju i tvitaju dok sjede u svom omiljenom fancy kafiću. Za njih je idealan. Ima samo jedan konektor pa nema puno razmišljanja. To što se u njega šteka, šteka se tamo. Ne mora misliti ni kako se okrene. A ako se tamo ne da uštekati, onda joj to ni ne treba.


Tu se slazemo, macbook s jednim portom je promasaj. A izostanak citaca SD kartice je takoder lapsus. Ne bi bio lapsus da su fotoaparati i kamere u mogucnosti bezicnog prijenosa u roku odmah, ali to nece biti tako skoro, pogotovo sa sve vecim formatima 4K snimki itd. Ali sto je tu je. A zgodno je uociti kako ce na novom imac prou biti i stari USB utori, sto je na jednu ruku zalosno, jer je tromost industrije uspjela zaustaviti cak i Apple-a u forsiranju jednog novog standarda. Doslovno su ucinili jedan korak naprijed, a par mjeseci kasnije ogroman korak nazad.

Trebali su na taj pro nakeljiti 6-8 USB C portova, i posto je pro masina dodat te donglove za prvu ruku.
20.08.2017 | 20:23
Ne znam za vas, ali meni je općenito na svim Apple prijenosnicima veliki nedostatak što nemaju utor za SIM karticu i ugrađen pripadajući 3/4G modem... i tu je MBA u prednosti jer imaš kamo uštekati USB 3/4 G modem, a da sam vidio USB-C 3/4 G modema i nisam.

PS. Ono da se na wifi možeš spojiti putem svog mobitela ili na neku free mrežu mi nije prihvatljivo... prvo jer ode baterija na mobitelu dok si rekao keks, a drugo mi je sigurnosno neprihvatljivo.
20.08.2017 | 21:19
Rekao bih da je korisnika s takvom potrebom kao što je tvoja - zaista malo. Meni je takav scenario korištenja povezan s promjenom odnosa telekom operatera prema korisnicima. Stvari koje bi trebale biti normalne u današnje vrijeme, trebaju nuditi kao normalne, a ne kao premium usluge. Dakle, uzmemo si neke osrednju pretplate za vlastiti mobitel supruga i ja, i neke data-napucane za klince, i onda uz to bi trebali nuditi za neku sitnu mjesečnu doplatu SIM-icu za auto (isti broj kao moj), data-only SIM-icu za laptop (x2), data-only SIM-icu za pametnu kuću...
20.08.2017 | 21:40
Bilo bi lijepo da telekom operateri tako razmišljaju, no dobar dio trenutne njihove politike cijena (osim duo-pola) je uzrokovan i samim korisnicima koji se svojim mobilnim uređajima spajaju na sve i svašta, bitno je samo da je free.
21.08.2017 | 06:50
smayoo kaže:
Rekao bih da je korisnika s takvom potrebom kao što je tvoja - zaista malo. Meni je takav scenario korištenja povezan s promjenom odnosa telekom operatera prema korisnicima. Stvari koje bi trebale biti normalne u današnje vrijeme, trebaju nuditi kao normalne, a ne kao premium usluge. Dakle, uzmemo si neke osrednju pretplate za vlastiti mobitel supruga i ja, i neke data-napucane za klince, i onda uz to bi trebali nuditi za neku sitnu mjesečnu doplatu SIM-icu za auto (isti broj kao moj), data-only SIM-icu za laptop (x2), data-only SIM-icu za pametnu kuću...


U Kuvajtu imam mobilnu pretplatu uz koju sam dobio i mobilni LTE router sa SIM karticom koja dijeli promet sa onom u telefonu, i oboje mogu koristiti po zelji.
21.08.2017 | 09:31
Riba kaže:

U Kuvajtu imam mobilnu pretplatu uz koju sam dobio i mobilni LTE router sa SIM karticom koja dijeli promet sa onom u telefonu, i oboje mogu koristiti po zelji.

Pa nije problem imati mobilni router... osim što moraš cukati još jedan uređaj sa sobom i paziti da li mu je baterija puna.
Taj 3/4G modem je jedan od razloga zašto sam prije 6-7 godina za primarni laptop odabrao ThinkPad, sve je ugrađeno u jedan uređaj i samo pukneš SIM karticu i vozi
PS. Kod nas još nema tarifa gdje bi se promet mogao dijeliti između različitih uređaja, no 50 kn mjesečno za 25GB prometa na full brzini + nakon toga flat na smanjenoj brzini koliko trenutno plaćam je prihvatljivo i izađe kao dvije prosječne kutije cigareta što netko popuši za jedan dan.
  • Dijete
  • Posjetitelj
21.08.2017 | 10:59
Bertone kaže:

samo pukneš SIM karticu i vozi


Vjerujem ako bi Apple odlucio imati LTE u laptopima, bilo bi bez mogucnosti ubacivanja sim kartice vec bi ona bila "ugradjena" iliti eSim...
21.08.2017 | 11:49
Dijete kaže:

Vjerujem ako bi Apple odlucio imati LTE u laptopima, bilo bi bez mogucnosti ubacivanja sim kartice vec bi ona bila "ugradjena" iliti eSim...




... onda je bolje da ni ne pomišljaju na LTE jer će se na kraju sjetiti da bi mogli i tipkovnicu zalemiti na matičnu... jbg, jedan flat kabel manje
21.08.2017 | 12:07
Svi veliki proizvođači već par godina guraju koncept eSIM-a, ali se telekom operateri odupiru jer znaju da bi to preselilo bitnu polugu tržišnog utjecaja od njih na proizvođača.
21.08.2017 | 12:14
Sad sam bacio oko na ponudu T-Coma i nude eSIM... znači samo Apple treba ugraditi čip
22.08.2017 | 10:40
Pa zar iPad nema eSIM?
22.08.2017 | 11:16
zabac kaže:
Pa zar iPad nema eSIM?

ja upravo gledao i navodno novi iPad pro ima
Ali kad pogledas još će par godina proći dok se naši operateri odluče ponuditi tu uslugu, izuzev Tcom
22.08.2017 | 11:28
Koliko god ne voljeli T-Com radi ovog ili onog razloga, po meni je to ipak najkvalitetniji internet provider u Hrvatskoj. Primjerice, dok sam nakon četiri godine na H1 za dodatni dvogodišnji ugovor doslovno morao moliti da mi daju i novi ruter i novi receiver (stari ruter je ZTE, novi je FRITZ, a novi receiver jednostavno je bolje izveden od starog koji još ima opciju scart kabela) - T-Com je istovremeno pozivao sve svoje pretplatnike da besplatno dođu zamjeniti receivere u bilo koju T-Com trgovinu jer se preko njih može gledati i Netflix, za što ti treba taj novi prijemnik. Inače, trebaš imati Smart TV i aplikaciju, pa je mjesečno plaćati zasebno. Mada, sada kada drže i Optimu i H1, nadam s da će se i meni usluga poboljšati s vremenom, iako sam većinom zadovoljan (na telefonskoj parici imam brzinu interneta 20 Mbps - meni trenutno čisto dovoljno za TV, laptop i mobitel - čak i da kupim PlayStation 4 Pro mislim da bi bilo ok, jer ne troše svi uređaji internet istovremeno). Jedino je stvar, imaju li oni monopol ili ne ako od ne znam koliko imaju tri igrača na tržištu? Vjerojatno nemaju, ali su blizu tome.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 49 minuta
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO