Intelov SSD na iMacu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Intelov SSD na iMacu


14.07.2017 | 10:39
Zdravo svima,
novi sam na Macu i jako sam sretan na otkricu Jabucnjaka gdje mogu nauciti mnogo korisnih stvari iz Apple svijeta.
Graficki sam dizajner i odnedavno ponosni vlasnik iMac-a Retina 5K, 27 inch, late 2015 sa 3,2 Ghz Intel Core i5 procesorom, 24 GB DDR3 memorije i AMD Radeonom R9 M380 sa 2048 MB memorije koji radi na MacOS-u X Sierra.
U iMacu je klasicni 3,5 HDD od 1TB. Namjera mi je zamijeniti ga SSD-om, koji sam dobio na poklon, naziva: Intel SSD DC S3520 Series 1.6 TB. Na Intelovim stranicama sam nasao da je kompatibilan sa Windowsima i Linuxom, nigdje se ne spominje MacOS.
Moje pitanje je da li je ovaj SSD kompatibilan sa MacOS-om, odnosno, navedenim iMac-om? Zao bi mi bilo razvaljivati ovo lijepo kuciste ako se ispostavi da SSD nece raditi kako treba.

IMG_0280.JPG
14.07.2017 | 11:51
Ovo je link na opis doticnog SSD-a.

www.intel.com/content/www/us/en/products...5inch-6gbps-3d1.html
14.07.2017 | 14:52
Pozdrav!

To što nije napisano da je podržan OS X je potpuno jasno, zato jer Apple ne podržava "zamjenske djelove". Ali to ne znači da se ne može ugraditi.
Osobno nemam iskustva s ovim SSD-om, ali mislim da JE kompatibilan, bar prema karakteristikama, i da se svakako MOŽE ugraditi.
Pitanje je da li se ti usudiš sam to mjenjati, ili možda da daš nekome ko je to već radio. Ako napišeš odakle si, moćda ti netko od forumaša pomogne, jer nije baš kikiriki "operacija". Zapravo, ja se nebih usudio.

Malo pogledaj ovdje;
www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+27-Inch+...ve+Replacement/30522
14.07.2017 | 15:05
Na ovoj stranici prodaju SSDove iz iste serije:
www.macmall.com/dlp/ssd-for-macbook-pro.html?brand=Intel
kao SSD for MacBookPro.
Ako radi za MBP, radi i za iMac.
Samo vodi računa da u tom iMacu imaš samo jedan SATA interface, a drugi je PCI interface za Apple SSD. Dakle, moraš izvaditi HDD i ubaciti novi SSD, ne možeš imati oba istovremeno.
14.07.2017 | 15:46
Hvala vam na odgovoru.
SSD bi mi ugradili u ovlastenom servisu "Mekline", ovdje u Sarajevu. Ne usudim se sam to sarafat.
HDD koji je sada unutra bih spojio kao USB eksterni disk putem nekog kucista za eksterni HDD.
14.07.2017 | 17:25
Ok, radi se u tom slučaju o ovom :
14.07.2017 | 20:23
Najbolje kupi externo kućište za ssd i tamo staviš macOS a interni hdd tretiras kao storage, jednostavno je neisplativo otvarati i još plaćati to. Ako pare nisu problem onda ajde ali nećeš ništa dobiti osim kojih par stupnjeva nizu temp stroja..
14.07.2017 | 23:14
Jedino ako je Thunderbolt eksterno kućište. U usb kućište nema smisla stavljati ssd jer je dobitak na brzini u odnosu na hdd premali.
14.07.2017 | 23:26
Izgleda da je doba Mac nekompatibilnih SSD-a prošlo. Već dugo nisam naletio na neki koji pravi probleme. Inteli su svi od reda ok iz mojeg iskustva. Na novom iMacu ekran nije na magnet, nego se lijepi, pa samo provjeri da servis to zna, treba imati posebnu 3M traku za to i ispravne debljine. Svakako ga stavi interno radi brzine.
14.07.2017 | 23:50
smayoo kaže:
Jedino ako je Thunderbolt eksterno kućište. U usb kućište nema smisla stavljati ssd jer je dobitak na brzini u odnosu na hdd premali.


S obzirom da je rekao da ima iMac 2015 znaci da ima usb 3.0 sto je i maltene maximalna iskorištenost ssd 500 read write. Tako da je sasvim dosta, a može bootat normalno.
15.07.2017 | 00:12
Ide interno, to je sigurno i to u servisu. Javim vam kako je to proslo. Hvala vam na korisnim savjetima.
15.07.2017 | 00:31
Lihto kaže:
smayoo kaže:
Jedino ako je Thunderbolt eksterno kućište. U usb kućište nema smisla stavljati ssd jer je dobitak na brzini u odnosu na hdd premali.


S obzirom da je rekao da ima iMac 2015 znaci da ima usb 3.0 sto je i maltene maximalna iskorištenost ssd 500 read write. Tako da je sasvim dosta, a može bootat normalno.


USB zbog svoje interne arhitekture praktički nikad ne može postići svoj deklarirani bandwidth, a vrlo su česti scenariji gdje pojedini port ne može dobiti niti trećinu nominalne brzine. Staviti sistemski disk na USB jednostavno znači - osigurati da stroj radi kilavo. A staviti SSD na USB znači - baciti novac.
15.07.2017 | 11:06
Kilav je to disk spram m.2
Sequential Read (up to)
450 MB/s
Sequential Write (up to)
380 MB/s
A mogao si priložiti neki članak ili tekst gdje je opisano da preko usba radi kilavo makar i da padne brzina jos bi to bilo sasvim ok...
Osobno ga nikad nebi otvarao osim ako ću staviti m.2 ssd .
Ali da zaključimo raspravu jer se radi o oko 300kn skupljem kućištu, može i TB pa kad kupi brzi disk da ga može još bolje iskoristiti.
15.07.2017 | 13:21
USB nije sucelje za mass storage uredjaje. On je vise za periferije. Kako je jeftin, puno se upotrebljava za spajanje vanjskih diskova. FW ili TB ili SAS ILI SATA (nekad i SCSI ili ATA) su sabirnice koje su projektirane za mass storage uredjaje. USB, PS2, paralel port (25 pina) ili serial port (9 pina), pa cak i mrezni kabel, nisu projektirani za slanje i primanje velikih kolicina podataka velikim brzinama. Ne znaci kako se to ne koristi, ali postoje brza sucelja.
15.07.2017 | 16:40
Lihto kaže:
A mogao si priložiti neki članak ili tekst gdje je opisano da preko usba radi kilavo makar i da padne brzina jos bi to bilo sasvim ok...


Ne znam nijedan članak na tu temu. Raspolažem vlastitim iskustvom i poznavanjem načela rada USB-a. Deklarativni bandwidth se na jednom USB hub-u dijeli na sve portove (s tim što su i neki ugrađeni uređaji zapravo USB uređaji - npr. kamera, bluetooth modul, na laptopima i tipkovnica, i touchpad...). Dijeljenje širine pojasa ide po tzv. "collision detection" načelu. Dakle nije "preemptive" upravljano, nego, kad više uređaja pokuša istodobno poslati podatak, svi dobiju odbijenicu i moraju pokušati ponovno. Radi toga ispada u praksi na USB-u uvijek PUNO overheada, a stvarne brzine prijenosa su bitno niže od deklarirane.
15.07.2017 | 16:42
Lihto kaže:
Ali da zaključimo raspravu jer se radi o oko 300kn skupljem kućištu, može i TB pa kad kupi brzi disk da ga može još bolje iskoristiti.


BTW, imaš li neko konkretno TB kućište na umu? Ja bi rado kupio jedno TB2 prijenosno. Bilo ih je u ponudi na OWC, ali više ih nema.
15.07.2017 | 18:19
smayoo kaže:
Lihto kaže:
A mogao si priložiti neki članak ili tekst gdje je opisano da preko usba radi kilavo makar i da padne brzina jos bi to bilo sasvim ok...


Ne znam nijedan članak na tu temu. Raspolažem vlastitim iskustvom i poznavanjem načela rada USB-a. Deklarativni bandwidth se na jednom USB hub-u dijeli na sve portove (s tim što su i neki ugrađeni uređaji zapravo USB uređaji - npr. kamera, bluetooth modul, na laptopima i tipkovnica, i touchpad...). Dijeljenje širine pojasa ide po tzv. "collision detection" načelu. Dakle nije "preemptive" upravljano, nego, kad više uređaja pokuša istodobno poslati podatak, svi dobiju odbijenicu i moraju pokušati ponovno. Radi toga ispada u praksi na USB-u uvijek PUNO overheada, a stvarne brzine prijenosa su bitno niže od deklarirane.


Čekam novi iMac da dodje pa ću bas jedan ssd Samsung 840 evo 250gb spojiti pa ti javim svoje iskustvo.. nažalost USB 3.0 nije bio na starom imacu da sam mogao nešto tako isprobati, ali koliko sam čitao na netu ljudi koriste i radi im.

TB nemogu naći xD koda su nestali otkad je došao tb3 tj USB C
E sad opet ovo www.amazon.com/Inateck-Enclosure-Interfa...rnal+hard+drive+case nije tb3 ali trebao bi biti neki adapter da možeš povezati sa starijim macom.. uostalom kontroler je limitacija sata3 u cijeloj priči..
15.07.2017 | 18:29
Isti SSD Mac mini 2012 u njemu i poslije u vanjskom kučištu sa istim OSom je velika razlika. U miniju se puno brže diže nego na USB 3.0, dok je u samom radu manja razlika. Nisam mjerio nego iz znatiželje napravio kad sam mijenjao disk. TB je sasvim druga stvar.
15.07.2017 | 18:44
Lihto kaže:
Čekam novi iMac da dodje pa ću bas jedan ssd Samsung 840 evo 250gb spojiti pa ti javim svoje iskustvo.. nažalost USB 3.0 nije bio na starom imacu da sam mogao nešto tako isprobati, ali koliko sam čitao na netu ljudi koriste i radi im.


Ne, pa naravno da im radi! Nisam ni mislio da ne bi radilo. Ali stvarna brzina SSDa u vanjskom USB3 kućištu je dramatično manja nego na SATA3 portu.
15.07.2017 | 19:05
smayoo kaže:
Lihto kaže:
Čekam novi iMac da dodje pa ću bas jedan ssd Samsung 840 evo 250gb spojiti pa ti javim svoje iskustvo.. nažalost USB 3.0 nije bio na starom imacu da sam mogao nešto tako isprobati, ali koliko sam čitao na netu ljudi koriste i radi im.


Ne, pa naravno da im radi! Nisam ni mislio da ne bi radilo. Ali stvarna brzina SSDa u vanjskom USB3 kućištu je dramatično manja nego na SATA3 portu.


ma mislim što si rekao kilavo, čak i tako je bolje brže nego stari hdd što još danas prodaju u macovima,meni sad boot neigra toliku ulogu jer napravim restart jednom mjesečno ili kad se nešto update-a. Uzeo sam si sa 256gb imac zbog tišine i zbog brzine a ovaj mi ostao pa ću njega koristiti za render fcpx.. vidjet ćemo kad napravim test jer obojica možemo nagađati, jzelko kaže da manja razlika u radu...
15.07.2017 | 19:33
Vidi, to je sasvim drugi scenarij korištenja u odnosu na sistemski disk. No, u svakom slučaju, ako ionako imaš disk, probaj pa javi rezultat!
16.07.2017 | 09:55
Ako se gledaju standardi tada ispada kako je TB 3.0 (40Gbit/s) koji ukljucuje 4× PCI Express 3.0, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, USB 3.1 gen. 2 univerzalan i pogodan za sve.
USB 3.1 daje 5Gb/s, a uz narav porta to je dosta manje.
Kako je rijec o SSD-u kojeg je po mome misljeni neisplativo gurati u vanjsko kuciste i ako se zeli dobiti maksimum, ja bi ga stabio u TB kuciste (ako mora biti sistemski disk), ali zbog nekog univerzalnog koristenja USB 3.1 kuciste je bolje. Osobno mislim kako bi u tom slucaju (SSD 256GB), isao na stikove 2x128GB ili. 4x64GB.
  • Hammer
  • Posjetitelj
18.07.2017 | 12:23
Znači ovako nešto

www.njuskalo.hr/ssd-disk/ssd-intel-535-240gb-oglas-23005574

ne bi trebao biti problem za ugradnju u moj iMac na mjesto optike koja je isto SATA?

Ili??
18.07.2017 | 14:32
Provjeri za svoj iMac koje je brzine SATA port namijenjen optici. Ako nije iste (SATA 3 Gb/s) kao ovaj SSD, onda treba provjeriti po netu kako se taj SSD ponaša na portu niže brzine. Jer bilo je nekih koji nisu htjeli raditi.
  • Hammer
  • Posjetitelj
19.07.2017 | 06:05
OK; hvala, našao sam neke Verbatime koji službeno naode da su 6 Gbps protoka no da su kompatibilni i sa 3 Gbps, pa bi to valjda trebalo biti to...
19.07.2017 | 10:02
kb.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/8142/~/difference-between-sata-i%2C-sata-ii-and-sata-iii

Dakle, Intelov SSD s Njuškala je SATA 2, ovaj Verbatim kojeg sada spominješ je SATA 3, a podržava i SATA 2. Ali provjeri koji je port u tvom Macu na mjestu optike, jer, ovisno o godištu, može biti i SATA 1. Klik na jabučicu, pa About this Mac, pa System Report, pa s lijeve strane SATA, pa pogledaj za jedan i za drugi port što kaže za "Link speed" i "Negotiated speed".
  • Hammer
  • Posjetitelj
19.07.2017 | 12:28
Ovo je link na detaljne specifikacije mojeg modela

www.everymac.com/systems/apple/imac/spec...-mid-2010-specs.html

Ako se ne varam, HDD je na 3 Gb propusnosti, za optiku ne piše ništa, ali znam da je na ploči isti SATA i za optiku i za HDD, pša je valjda tom logikom i to isto?
19.07.2017 | 12:36
Hammer kaže:
Ako se ne varam, HDD je na 3 Gb propusnosti, za optiku ne piše ništa, ali znam da je na ploči isti SATA i za optiku i za HDD, pša je valjda tom logikom i to isto?


Ne znam hoće li pomoći, ali meni na modelu iMaca (mid 2011) piše ovako:
HDD:
Link Speed: 6 Gigabit
Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

Optički (na kojem je sad SSD):
Link Speed: 3 Gigabit
Negotiated Link Speed: 3 Gigabit
19.07.2017 | 13:29
Stigao novi iMac iz nekog razloga usb-ovi nisu 3.1 nego 3.0 makar je isti konektor.. uglavnom uzet ću za ssd externo kućište 2.5" sa usb3.1 podrškom pa ću napraviti neki test sa brzinama na usb 3.0 i preko usb-c www.chipoteka.hr/artikl/127829/usb-kabel...15cm-crni-6129272115 treba sam taj kabel za 50kn jer su externa kućišta preko 350kn gdje imaju odmah usb-c ali samo 1 pa se svejedno nemože lanac napraviti.. ionako je SATA 3 limitacija u cijeloj priči..
19.07.2017 | 14:14
Hammer kaže:
Ovo je link na detaljne specifikacije mojeg modela

www.everymac.com/systems/apple/imac/spec...-mid-2010-specs.html

Ako se ne varam, HDD je na 3 Gb propusnosti, za optiku ne piše ništa, ali znam da je na ploči isti SATA i za optiku i za HDD, pša je valjda tom logikom i to isto?


Pretpostavka je majka svih zajeba. Bilo je Macova (starijih) na kojima je port za HDD bio SATA, a za optiku stari IDE ATAPI. Zato sam ti i rekao da pogledaš u system profiler jer po ovim "općim" izvorima podataka to ne možeš pouzdano utvrditi.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 13 minuta
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO