Kompatibilnost iMaca3 sa nadogradnjama hardwarea
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kompatibilnost iMaca3 sa nadogradnjama hardwarea


  • Hammer
  • Posjetitelj
20.05.2017 | 20:55
Zanima me za moj iMac3 sa kraja 2009.-e da li ima kakovih ograničenja za veličinu HDD-a, jer bih htio izvaditi sada sistemski HDD od 1 Tb i ugraditi sa 2, po mogućnosti i 3 Tb HDD umjesto njega, a umjesto DVD-a ugraditi i SSD disk... pa je ključno pitanje da li bi matična ploča radila kakove probleme u prepoznavanju toliko velikog HDD-a, i da li bi se mogao spojiti i SSD na tu ploču?

To je sustav:

Naziv modela: iMac
Identifikator modela: iMac11,3
Naziv procesora: Intel Core i3
Brzina procesora: 3,2 GHz
Broj procesora: 1
Ukupan broj jezgri: 2
L2 predmemorija (po jezgri): 256 KB
L3 predmemorija: 4 MB
Memorija: 4 GB
Brzina spajanja procesora: 5,86 GT/s
Verzija boot ROM-a: IM112.0057.B09
SMC verzija (sustav): 1.59f2
Serijski broj (sustav): YZ0410JFDNP
UUID hardvera: E17E9F6F-0323-51B8-A629-55BDCAC2438E

a ovo je sadašnji HDD (sistemska particija):

MacIntosh 1:

Dostupno: 12,16 GB (12.158.308.352 bajtova)
Kapacitet: 124,35 GB (124.345.131.008 bajtova)
Točka podizanja: /
Sustav datoteka: Žurnaliran HFS+
Može se zapisivati: Da
Zanemari vlasništvo: Ne
BSD naziv: disk0s2
UUID jedinice: A2B1AF8B-B71A-3E15-8E90-A185123A3E14
Fizički pogon:
Naziv uređaja: ST31000528AS
Naziv medija: ST31000528AS Media
Vrsta medija: Rotaciono
Protokol: SATA
Ugrađen: Da
Vrsta mape particije: GPT (GUID Partition Table)
S.M.A.R.T. status: Provjereno
20.05.2017 | 22:02
iMac 11,3 nije late 2009, nego mid 2010.
discussions.apple.com/thread/3164090?tstart=0
  • Hammer
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 09:33
Onda je meni kalendar krivo pokazao kada sam ga kupio krajem 2009.-e, očito sam bio ispred vremena najmanje 6 mjeseci...

Hvala za ovaj link, interesantan je, no baš za moj nisam doznao skoro ništa, pa ostaje jedino da će svaki SATA HDD raditi, no kod iMaca živcira ta osjetljivost i maltene svaka serija koju su koristili (a koristili su ih mnogo) ima neke svoje specifičnosti i bubice gdje sve mora apsoltuno štimati, pa se onda možemo slikati sa nagađanjima i probama unedogled, što je naspram PC-a neusporedivo lošije...
  • Dijete
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 10:17
Hammer kaže:
Onda je meni kalendar krivo pokazao kada sam ga kupio krajem 2009.-e, očito sam bio ispred vremena najmanje 6 mjeseci...

Hvala za ovaj link, interesantan je, no baš za moj nisam doznao skoro ništa, pa ostaje jedino da će svaki SATA HDD raditi, no kod iMaca živcira ta osjetljivost i maltene svaka serija koju su koristili (a koristili su ih mnogo) ima neke svoje specifičnosti i bubice gdje sve mora apsoltuno štimati, pa se onda možemo slikati sa nagađanjima i probama unedogled, što je naspram PC-a neusporedivo lošije...


Opusti se malo.. dajes dojam ko da si dezurni nadrkanovic koji jedva ceka lajat okolo..

www.everymac.com/app/spec/ac721ce8fb194e86982b9af68415ddbc

Ukratko u clanku koji ti je Smayoo poslao, odgovor je da mozes stavit bilo koji hard i radit ce..
Ono sto mozda nece radit kako spada je ventilator, i opisano je kako to rijesiti.
21.05.2017 | 11:00
Hammer kaže:
Onda je meni kalendar krivo pokazao kada sam ga kupio krajem 2009.-e, očito sam bio ispred vremena najmanje 6 mjeseci...


Onda nije imac 11,3. Provjeri još jednom.
  • Hammer
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 11:29
Dijete kaže:
Opusti se malo.. dajes dojam ko da si dezurni nadrkanovic koji jedva ceka lajat okolo..


Pa možda i jesam, jer pucam kada me netko uvjerava maltene i da ne znam kako se zovem dok mi on to ne veli...

Ja sam kupio moj iMac krajem 2009. godine (početak prosinca), imam račun, na računu je datum itd itd... tu dajem c/p info o sustavu što sustav sam veli o samome sebi... i ispada da je to sve laž, pa tako... ja lud...

Dijete kaže:
www.everymac.com/app/spec/ac721ce8fb194e86982b9af68415ddbc

Ukratko u clanku koji ti je Smayoo poslao, odgovor je da mozes stavit bilo koji hard i radit ce.. Ono sto mozda nece radit kako spada je ventilator, i opisano je kako to rijesiti.


To sam skužio, no svejedno se bojim tih eksperimenata, zato sam već i tražio i ovdje tko na području ZG i okoloce ima znanja i volje to odraditi i nešto i pritom zaraditi, jasno...
  • Hammer
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 11:36
smayoo kaže:
Onda nije imac 11,3. Provjeri još jednom.


Aplikacije - uslužni programi - informacije o sustavu (ne znam gdje bih više gledao...)

Pregled hardvera:

Naziv modela: iMac
Identifikator modela: iMac11,3
Naziv procesora: Intel Core i3
Brzina procesora: 3,2 GHz
Broj procesora: 1
Ukupan broj jezgri: 2
L2 predmemorija (po jezgri): 256 KB
L3 predmemorija: 4 MB
Memorija: 4 GB
Brzina spajanja procesora: 5,86 GT/s
Verzija boot ROM-a: IM112.0057.B09
SMC verzija (sustav): 1.59f2
Serijski broj (sustav): YZ0410JFDNP
UUID hardvera: E17E9F6F-0323-51B8-A629-55BDCAC2438E

BTW, kako je kupljen istog trena kada je uopće izašao, lako je moguće da postoji isti sustav kao i kod automobila i mnoge druge tehničke robe - kada se nakon prolaska polovice godine počinje računati SLIJEDEĆA MODELSKA GODINA i obično se nakon polovice godine izbacuju i redizajni... tako je moguće da je mjesec dana prije kraja 2009 bilo moguće kupiti model za 2010 godinu, to je normalno posvuda, zašto ne bi bilo i u Appleu??

Ovo gore je copy-paste podataka koje je on sam dao o sebi, ja ipak više vjerujem njemu nego tebi, nisam ja izmislio te podatke, a još dovoljno dobro vidim da mogu pročitati i datum i druge podatke na računu... i kada to sve povežem i zbrojim... NHF.
21.05.2017 | 12:43
Evo ja ti imam imac 11.3 samo i7 no nebitno.

SSD je ugrađen jedno mjesec dana nakon kupnje i napravljena je 1:1 zamjena (SSD umjesto HDDa). Optika je i dalje spojena jer mi je tada još trebala. Jedina stvar koju sam morao dodatno napraviti je preko fan hdd control monitora kontrolirati brzinu ventilatora, zbog 2 pinskog kabela koji se nije mogao spojiti na SSD, pa je mac stalno vrti ventove na max.

Osim toga ništa nije vađeno niti zamijenjeno. Sve radi bez ikakvih problema. Ne vidim razloga da i neki veće kapacitativni diskovi rade probleme.
  • Hammer
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 12:53
rusty kaže:
Evo ja ti imam imac 11.3 samo i7 no nebitno.

SSD je ugrađen jedno mjesec dana nakon kupnje i napravljena je 1:1 zamjena (SSD umjesto HDDa). Optika je i dalje spojena jer mi je tada još trebala. Jedina stvar koju sam morao dodatno napraviti je preko fan hdd control monitora kontrolirati brzinu ventilatora, zbog 2 pinskog kabela koji se nije mogao spojiti na SSD, pa je mac stalno vrti ventove na max.

Osim toga ništa nije vađeno niti zamijenjeno. Sve radi bez ikakvih problema. Ne vidim razloga da i neki veće kapacitativni diskovi rade probleme.


OK; hvala, ovo što si napisao mi se sviđa, nadam se da u tome neće biti problema brzina vrtnje HDD-a (jer je šansa da će veliki 3 Rb imati 5400 okretaja naspram 7200 ovog sadašnjeg od 1 Tb). ZNači, imam gdje spojiti i SSD umjesto optike i normalan HDD, samo da je SATA...
21.05.2017 | 13:59
Tako je. Umjesto optike možeš ići na slaganje SSDa, a koliko sam vidio postoji i opcija da zadržiš svo troje. Dakle HDD, SSD i optiku. SSd bi išao sa donje strane matične ploče (a ne sa gornje; odmah ispod panela), no to ovisi o potrebi. Ja sam išao na soluciju brzine i tišine, jer me HDD nervirao tok sam radio u tišini nešto.

SSD koji sam stavio na mjesto HDDa je morao ići u posebni 3,5" nosač, ali ista solucija će trebati i ako se postavlja na mjesto optike. Vjerujem da neće biti nikakvih problema što se tiče kapaciteta/rada u takvoj konfiguraciji.
21.05.2017 | 17:27
Hammer kaže:
smayoo kaže:
Onda nije imac 11,3. Provjeri još jednom.


Aplikacije - uslužni programi - informacije o sustavu (ne znam gdje bih više gledao...)


To je mjesto gdje se gleda.

Pregled hardvera:

Naziv modela: iMac
Identifikator modela: iMac11,3
(...)
Serijski broj (sustav): YZ0410JFDNP


checkcoverage.apple.com/hr/hr/?sn=YZ0410JFDNP

Dakle, Mid 2010.

BTW, kako je kupljen istog trena kada je uopće izašao, lako je moguće da postoji isti sustav kao i kod automobila i mnoge druge tehničke robe - kada se nakon prolaska polovice godine počinje računati SLIJEDEĆA MODELSKA GODINA


Davor će to znati bolje. Ja ne znam da Apple ima takvu praksu. Nisam posve siguran, ali mislim da to ne ide tako. Ako je Mid 2010, znači da je tada pušten u prodaju. Konkretno za iMac 11,3 MacTracker kaže da je to srpanj 2010. MacTracker nije službeni izvor, nije ni 100% nepogrešiv, ali oko ovih podataka do sad nije bilo greške.

Ovo gore je copy-paste podataka koje je on sam dao o sebi, ja ipak više vjerujem njemu nego tebi, nisam ja izmislio te podatke, a još dovoljno dobro vidim da mogu pročitati i datum i druge podatke na računu... i kada to sve povežem i zbrojim... NHF.


NHF, naravno. I ja tim istim podacima vjerujem. Neću reći da ne vjerujem tvom računu, jer me nije direktno ni briga. Ono što sam ti htio objasniti je - da je model Mid 2010 i da kod njega ima problema s termosondom kad mijenjaš HDD, a kod 2009 modela ne bi imao taj problem. Nije mi stalo da se s tobom nadmudrujem, samo sam ti htio ukazati da su ti dva podatka koje daješ - u nesuglasju.

Moja je pretpostavka da si pobrkao račune, tj. da ti je ovaj račun kojeg gledaš od nekog drugog iMaca (piše li na njemu serijski broj?), ili pak da si imao neki ozbiljan servis na njemu u proteklih 8 godina (od 2009) koji je uključivao zamjenu matične ploče pa ti je ugrađena matična ploča novijeg modela u staro kućište.
21.05.2017 | 22:37
rusty kaže:
Evo ja ti imam imac 11.3 samo i7 no nebitno.
Jedina stvar koju sam morao dodatno napraviti je preko fan hdd control monitora kontrolirati brzinu ventilatora, zbog 2 pinskog kabela koji se nije mogao spojiti na SSD, pa je mac stalno vrti ventove na max.


Na nekim modelima je dovoljno kratko spojiti termalni senzor i firmware to prepozna kao "zanemari taj senzor" i ne diže brzinu ventilatora.
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 07:10
smayoo kaže:
NHF, naravno. I ja tim istim podacima vjerujem. Neću reći da ne vjerujem tvom računu, jer me nije direktno ni briga. Ono što sam ti htio objasniti je - da je model Mid 2010 i da kod njega ima problema s termosondom kad mijenjaš HDD, a kod 2009 modela ne bi imao taj problem.


To ćemo doznati kada budem otvarao iMac3 po prvi puta, jer do sada nije nikada ni dirnut.

smayoo kaže:
Nije mi stalo da se s tobom nadmudrujem, samo sam ti htio ukazati da su ti dva podatka koje daješ - u nesuglasju.


Može biti, no moji podaci su ipak TOČNI. I bolje da vjeruješ meni, nego nagađaš sa pokrićem nekih - kako i sam priznaješ ne baš pretočnih - sajtova. Ja ti dajem podatke koje sam iMac daje o sebi, a broj uređaja se slaže sa računom, pa je time za mene sve jasno, kako to tumače razne baze podataka - nebitno je.

smayoo kaže:
Moja je pretpostavka da si pobrkao račune, tj. da ti je ovaj račun kojeg gledaš od nekog drugog iMaca (piše li na njemu serijski broj?), ili pak da si imao neki ozbiljan servis na njemu u proteklih 8 godina (od 2009) koji je uključivao zamjenu matične ploče pa ti je ugrađena matična ploča novijeg modela u staro kućište.


Nisam pobrkao račune jer sam u životu kupio jedan jedini iMac, ovaj sa kojeg i sada pišem odgovor, i sa njime sam dobio i jedan jedini račun, na kojem je od imena kupca do serijskog broja itd itd, znači SVE što nepobitno dokazuje sve što treba dokazivati. Na servisu nije bio NIKADA, iako je par dana nakon isteka dvogodišnje garancije kihnuo "moćni" DVD, zbog bolesnih cijena nisam ga nikada otvarao ili mijenjao (kupio sam vanjski USB DVD Samsung, i od tada je prošlo više godina negoli sam ga koristio, ni ne sjećam se kada sam zadnji puta pokretao DVD...). Znači, od MB, HDD, i svega ostaloga, uključivo neispravan DVD - sve je još original na njemu i u njemu.

Kako uskoro treba sjesti neka bolja lova, imam opciju i da iMac odnesem na servis u Graz, tamo su dva velika servisa, a po nekim dopisivanjima sa Austrijancima još u vrijeme maštanja da popravim DVD, prije cca skoro 6 godina (pisao sam o tome i na Jabučnjaku), zapamtih jedino da je kod njih puno jeftinije (konkretno, za čišćenje i zamjenu DVD-a - jasno, sve originalno i uz Apple garanciju - cijena bi bilo kod nas cca 2500 kuna u iStoreu, kod njih - 1500 kuna... znači, samo otvaranje, čišćenje ekrana i zamjena DVD-a ušteda je već 1000 kuna, a gorivo i vinjete do Graza i natrag - 200 kuna...)... sada da im dam da ugrade SSD i veći HDD, jasno je da će ušteda biti i debelo veća, no i cijena posla će biti veća (kada tu nema kandidata), no treba misliti pozitivno... problem je jedino nagovoriti ih da mi to odrade u jednom danu, da dođem ujutro i da do kraja radnog vremena odrade to (da ne idem par puta do Graza bezveze, iako ni to nije neki veliki problem - vinjete će ionako još vrijediti ako je gotov unutar 7 dana), preduvjet za to je da se naručim sa terminom dosta prije, no rekli su da ni to nije nerješivo....
22.05.2017 | 10:04
Bilo je već govora na forumu o ovoj temi, treba malo pretražiti. Imam isti iMac o kojem pišeš, dakle 11,3. Nadogradio sam procesor - i7, umjesto HDD-a sam stavio Seagate SSHD 2TB (BTW - spaja se na termalnu sondu od iMaca pa nema problema s ventilatorima) i umjesto optike stavio Samsung SSD od 500GB.
Također, usput su očišćene mrlje na ekranu ako se ne varam za nekih 600kn u RAM servisu u Španskom.
Taj servis je za svaku preporuku.
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 10:37
zoranowsky kaže:
Imam isti iMac o kojem pišeš, dakle 11,3. Nadogradio sam procesor - i7, umjesto HDD-a sam stavio Seagate SSHD 2TB (BTW - spaja se na termalnu sondu od iMaca pa nema problema s ventilatorima) i umjesto optike stavio Samsung SSD od 500GB.

Također, usput su očišćene mrlje na ekranu ako se ne varam za nekih 600kn u RAM servisu u Španskom. Taj servis je za svaku preporuku.


Puno hvala, ovo je odlična informacija, potražih i nađoh ovo ram-servis.hr/kontakt/

Nazvao sam čovjeka, veli da što se tiče Applea mogu biti bez brige, u tome su i jači nego u PC-u, i da bi me opseg poslova - skidanje i komplet unutarnje čišćenje ekrana i ostaloga, ugradnja SSD-a umjesto optike i ugradnja novog HDD-a - koštalo između 1000 i 1200 kuna, a onda bih lako nadodali i još 4 Gb RAM-a za cca 200-tinjak kuna, i to su cifre koje me odmah oraspolože...

Što se tiče ostalih nadogradnji, nadogradio si procesor na istu tu ploču koju imamo? Koliko te to došlo? Obzirom je moj CPU 3200 MHz, o kojemu on sam za sebe veli slijedeće (sad i mene buni jer je moj model i3, a tu vidim da je chipset Intel 5 - ima li to veze??):

Intel 5 Series Chipset:

Proizvođač: Intel
Proizvod: 5 Series Chipset
Brzina veze: 3 gigabita
Brzina pregovarane veze: 3 gigabita
Fizički međuspoj: SATA
Opis: AHCI Version 1.30 Supported

zanima me što bih dobio ulaganjem u noviji procesor, konkretno taj i7?
  • Dijete
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 12:43
Procesor u tvom iMacu je i3, a chipset je ono sto kontrolira protok podataka izmedju procesora, memorije i periferije. Ne znam koji je chipset u imacu (P55, H57, H55 ili Q57) - nebitno...

i3 je dvojezgreni procesor sa 4 threada (ne znam terminologiju) i prva generacija nije imala turboboost... i7 je cetverojezgreni procesor sa 8 threadova.... i ima turboboost da si kad mu je potrebno, poveca takt procesora, ali samo na jednoj jezgri...


Nadogradnjom na i7 ces imat malko vecu potrosnju energije, ali ce ti brze radit u aplikacijama koje imaju koristi od visejezgrenih procesora.

npr. Handbrake koji je spomenut neki dan jako lijepo iskoristava sve threadove dok radi (propusnost, trake na cesti), drugim rijecima dok kodira video, koristi svu mogucu snagu procesora koja mu je na raspolaganju, za razliku od vecine aplikacija koje koriste samo jednu jezgru...

Za osvjezit taj iMac za ugodan rad, red unapredjenja bi po mom misljenju bio 1) stavit maximalno rama koliko ide, 2) ssd i 3) tek na kraju eventualno procesor.

RAM i SSD ce biti ono sto bi mu dalo vidljivo ubrzanje u svakodnevnom radu.




sve opet zbrda, zdola...
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 13:01
Dijete kaže:
Za osvjezit taj iMac za ugodan rad, red unapredjenja bi po mom misljenju bio 1) stavit maximalno rama koliko ide, 2) ssd i 3) tek na kraju eventualno procesor.

RAM i SSD ce biti ono sto bi mu dalo vidljivo ubrzanje u svakodnevnom radu.


Hvala na savjetima, nekako tako je bilo i moje mišljenje - SSD + RAM i to je to...
22.05.2017 | 14:28
@dijete je sve rekao. Ovisi koje aplikacije koristiš.
Više informacija o nadogradnji procesora imaš ovdje:
iFixit

Realno, poslije ove nadogradnje jednostavno nemam potrebu za nekim jačim strojem, odnosno ne vidim kolike bi mi zamjena maca koristi donijela (omjer uloženo/dobiveno). Radim dizajn, dakle vrtim appove tipa Photoshop / Illustrator, odnosno Affinity Designer i Photo, Lightroom, tu i tamo koje kodiranje videa i to je to. Igre ne vrtim.
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 14:55
Moja prosječna upotreba iMaca je puno nezahtjevnija, znači uobičajeno kućno korištenje - Office, internet sa brdo downloada, gledanje filmova, tu i tamo pokoja igrica tipa Zen Pinball, SIMS, brdo presnimavanja na i sa vanjskih HDD-a...
22.05.2017 | 15:14
Nadigradi RAM, stavi SSD i uzmi vanjski disk. Dobiti ces jako upotrebljiv komp.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 27 minuta
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO