Novo racunalo [savjet]
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novo racunalo [savjet]


14.09.2016 | 14:11
Dobar dan,

Imam MBP mid-2010 i stavila sam 8GB RAM-a i kada stavim novi SSD (sadasnji je crknuo), sve radi ok. Kako cesto nosim komp okolo i leda me fakat bole, mislila sam mozda kupiti novi, a i sada je neka akcija plus ima studentski popust.

Koji bi komp preporucili, dvoumim se izmedu Macbooka i Aira 13" s minimalno 256GB? Koristim ga za internet, gledanje netflixa i slusanje spotifyja, malo obrada slika te eventualno neko programiranje, Matlab, Python i R. I vazno mi je da je americka tipkovnica, odvikla sam se od hrvatske.

Imam i eksterni monitor pa bi bilo dobro da se na njega connecta bez kupovine novih nastavaka jer Apple sve dobro naplati, a svaki put kada sam isla kupovati fake dodatke me visestruko kostalo.

I sto bi napravili sa starim kompom, ostavili ga doma takvog kakvog je ili ga prodali i za koliko? Naime nema SSD vec mogu staviti stari HDD bez da dajem 100+ EUR za novi disk.

Cijene su na ovom linku:
www.istyle.eu/hr/pocetak-predavanja-2016

Hvala na savjetima!
14.09.2016 | 14:56
Ja imam MBP 15" Mid2010. Stavio 8GB i 256GB SSD. Radi odlicno. Zasto mijenjati?
Adobe PS CS6 radi odlicno. Znaci da i ostalo bude radilo. Brzina OK, stabilnost OK.
Dobila budes malo novaca. Ostavi ga i upogoni s TV-om.
256 ili 128GB ti je sve jedno. Kupi vanjski 2,5" disk i gore drzi multimediu.
Ako je do tezine, MBA 13" 128GB, a za razliku kuna, adapter i vanjski disk od 1TB.
14.09.2016 | 15:09
Leđa te bole? MBP 13" mid 2010 skupa s punjačem nema ni 2,5 kg. MBA 13" s punjačem je nešto preko 1,5kg. Razlika je malo manje od 1kg. Normalan čovjek ne može pouzdano ocijeniti da li na leđima ima kilu i pol ili dvije i pol, a pogotovo ne da li ima 3 ili 4 kile (što je pretpostavljam i kod tebe slučaj, jer uz laptop imaš još i nekih papira, bilježnica, knjiga...). Dakle, ako te stvarno leđa bole zbog Macbooka, bolit će te i zbog MBA. Ergo, ako imaš viška novca koji te svrbi u džepu, daj ga meni , jer ti je stari laptop sigurno dobar za to što si navela da radiš.
14.09.2016 | 15:36
> Normalan čovjek ne može pouzdano ocijeniti da li na leđima ima kilu i pol ili dvije i pol, a pogotovo ne da li ima 3 ili 4 kile…

Mi koje boli kičma nismo normalni pa bih to odmah presjekao na početku (pun intended i tako to).

Ja imam Air 13" i njegova glavna prednost je da je lagan. Punjač nikad ne nosim jer ga osjetim.

Ruksak sam po sebi, plus nešto papira unutra, punjač za iPhone, USB to Ethernet, sunčane naočale, penkala i još par sitnica zbrojeno zajedno imaju oko kilu. Ovo se ne da izbjeći. Probao sam naći lakše ruksake ali ako ima bilo kakvu protekciju za laptop onda je i mesnat pa samim tim ima određenu masu.

E sad, plot twist. Zapravo, imam dva Aira i tu i tamo, jednom u 3-4 mjeseca iz ovog ili onog razloga stavim ih oba u ruksak i to je kao da sam uzeo vreču krumpira, toliko osjetim razliku. Između 1,3 kg i 2,6 kg je ko nebo i zemlja. I odmah se sjetim da sam prije 5-6 godina nosio okolo bijeli iBook, PowerBook G4 ili crni MacBook koji su bili oko 2,5 kile. Danas su mi oni teški ko vrag.

Vjerujem da mnogim ljudima to nije razumljivo, ali iz osobnog iskustva znam koliko je svaki gram natovaren na leđa važan.
14.09.2016 | 17:58
Slazem se, ja poprilicno kuzim razliku.

Je li bi preporucili MB ili Air?
14.09.2016 | 18:04
Za ovo što ti treba Air je OK.
14.09.2016 | 18:13
lucija kaže:
Slazem se, ja poprilicno kuzim razliku.

Je li bi preporucili MB ili Air?


No pa ako tako poprilično kužiš razliku, u što i dalje sumnjam, ali eto, ako si takvog stava, zašto onda uopće postavljaš to pitanje? Kupi Air.

Ako ga želiš spajati na vanjski monitor, moraš si kupiti thunderbolt na (što već monitor traži) adapter.

Stari MB kojeg imaš je vrlo upotrebljiv svakom kome nije pretežak. Ako ti treba novac, prodaj ga. Ako ti nije nužan, čuvaj ga jer, kako veli Žabac, ne možeš dobiti toliko kolika mu je uporabna vrijednost.
14.09.2016 | 18:14
A propos toga da li kužite ili ne kužite razliku, naravno da svatko kuži razliku ako stavi na leđa ruksak s jednim, pa s drugim laptopom. Ali napravite eksperiment. NE gledajte, nego neka vam netko drugi stavi ovaj ili onaj laptop u ruksak, pa ga stavite na leđa ujutro na izlasku iz kuće i onda sami sebi recite što je u ruksaku. Pa provjerite da li zaista kužite.
14.09.2016 | 19:09
@smayoo, sit gladnom ne vjeruje. Valjda je i s grbačom. Ako nekoga boli i ne ide, onda oni relativno zdravi to ne razumiju.
Skinuo sam 6gk preko ljeta i sad imam 108kg. Ja mogu nositi i starog Compaqa koji ima 5kg žive vage.
14.09.2016 | 19:26
Imam discus herniu od 1990. godine. Na dva diska. L4/L5 i L5/S1. Nek mi nitko ne priča o tome kako bole leđa/kičma.
14.09.2016 | 19:42
Dobro je dok bole samo leđa/kičma, ali kad krene preko kuka u nogu...
14.09.2016 | 19:45
Što je ovo, Jeremija i Debeli šef?
14.09.2016 | 20:19
14.09.2016 | 20:20
DA se priključim raspravi, mene boli qujac. Je li se to računa isto?
14.09.2016 | 20:51
sef-jeremija.png


Nemojte zamjeriti, trenutak inspiracije i malo viška vremena.
14.09.2016 | 20:56
Koji je to font? Mislim onaj u oblacicu?
14.09.2016 | 21:12
zabac kaže:
Koji je to font? Mislim onaj u oblacicu?


A jedini koji sam našao u ćumezu svojih fontova da je prikladan. Kaže "Suplexmentary Comic NC Regular". Nema domaće znakove kao što se vidi...
14.09.2016 | 21:49
Riba kaže:
Nemojte zamjeriti, trenutak inspiracije i malo viška vremena.


Pre-andfakin-JAKOOOOOOOO!!!!
14.09.2016 | 22:07
Moj novi desktop.

(Ok, reza je za Mac iz 1984. ali ako dobijemo veću...)
15.09.2016 | 07:21


Riba, imaš karmu
15.09.2016 | 11:52
Osobno bi preporučio Air za ove potrebe. Imam 11" i što se tiče mogućnosti/prenosivosti mislim da će to biti čisti win win.

@Riba - vrh, nemam što drugo reči.
15.09.2016 | 14:57
rusty.png


15.09.2016 | 15:00
Krenulo te.
15.09.2016 | 17:58
IgorD kaže:
> Normalan čovjek ne može pouzdano ocijeniti da li na leđima ima kilu i pol ili dvije i pol, a pogotovo ne da li ima 3 ili 4 kile…

Mi koje boli kičma nismo normalni pa bih to odmah presjekao na početku (pun intended i tako to).

Ja imam Air 13" i njegova glavna prednost je da je lagan. Punjač nikad ne nosim jer ga osjetim.

Ruksak sam po sebi, plus nešto papira unutra, punjač za iPhone, USB to Ethernet, sunčane naočale, penkala i još par sitnica zbrojeno zajedno imaju oko kilu. Ovo se ne da izbjeći. Probao sam naći lakše ruksake ali ako ima bilo kakvu protekciju za laptop onda je i mesnat pa samim tim ima određenu masu.

E sad, plot twist. Zapravo, imam dva Aira i tu i tamo, jednom u 3-4 mjeseca iz ovog ili onog razloga stavim ih oba u ruksak i to je kao da sam uzeo vreču krumpira, toliko osjetim razliku. Između 1,3 kg i 2,6 kg je ko nebo i zemlja. I odmah se sjetim da sam prije 5-6 godina nosio okolo bijeli iBook, PowerBook G4 ili crni MacBook koji su bili oko 2,5 kile. Danas su mi oni teški ko vrag.

Vjerujem da mnogim ljudima to nije razumljivo, ali iz osobnog iskustva znam koliko je svaki gram natovaren na leđa važan.


Ja svoj air 13" nosim u ruci,( do 500m) puno mi je lakši od čekića od dvije kile koji ponekad upotrebljavam na poslu
Lako je Ribi krenuti, kad mu mačak suflira
15.09.2016 | 21:56
Jebote koji filozofi.... Smayoo ovdje prvenstveno mislim na tebe.
@lucija pristojno postavlja pitanje i ti kao admin/moderator, što već, posprdno joj odgovaraš. Pravo akademsko ponašanje.... seljaštvo i kompleksi na uber....

@lucija: koliko vidim, ispravi me ukoliko griješim, postavljaš pitanje za odabir između Macbooka (ne Macbook Pro?) ili Aira? Ukoliko je to u pitanju moj glas ide za Macbook. Nedavno sam bio u sličnoj dilemi i odlučio se za Macbook poradi sljedećeg:
- autonomija (baterija) + mogućnost punjenja s baterije
- ekran
- dimenzije i težina

Eto
15.09.2016 | 23:08
papittovenga kaže:
Jebote koji filozofi.... Smayoo ovdje prvenstveno mislim na tebe.
@lucija pristojno postavlja pitanje i ti kao admin/moderator, što već, posprdno joj odgovaraš. Pravo akademsko ponašanje.... seljaštvo i kompleksi na uber....


Morao sam. Znao sam da će ti biti drago da ne budeš sam u tom klubu. Jer, eto, ti si joj odgovorio isto što i ja, samo što si posprdnost okrenuo prema meni. It's OK. Osjećaš li se bolje sada?
16.09.2016 | 06:52
u jednom trenutku sam i razmišljao imati monokl, ali je problem što sam ćorav na oba oka
16.09.2016 | 06:56
Hmm da temeljem ovoga što je @papottovenga rekao možda bi i ja razmislio uzeti Macbook a ne Air, ako nije MBP u pitanju. Ja sam iz prvog pitanja shvatio da je MBP vs Air u igri pošto se mbp spominjao, ali da sada moram birati vjerojatno bi išao na space grey Macbook (dakle ovaj sa USBC portom) i to prvenstveno jer na njemu ne bi radio ništa više ni manje nego na Airu, a boja i ova nova tipkovnica su mi prejaki. Ostalo je manje više tu negdje.

my2c
16.09.2016 | 09:58
Aha, sorry, onaj minimalni MB... Potpuno sam krivo shvatio Lucijin post, ispričavam se. Taj Macbook je meni skroz izvan domene normalnih laptopa (to je zapravo smartphone u kućištu laptopa) pa ga se nikad ni ne sjetim da uopće postoji.
Da, za te potrebe bi možda i on valjao, jedino nisam siguran za Matlab. To jest, osnovni Matlab nema zašto ne bi radio. Ovisi koliko i kojih biblioteka i dodataka treba koristiti.
16.09.2016 | 09:59
rusty kaže:
u jednom trenutku sam i razmišljao imati monokl, ali je problem što sam ćorav na oba oka


Nema frke. Nosi dva monokla!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 minuta
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO