Koja memorija za MacBook ?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koja memorija za MacBook ?


20.08.2016 | 11:04
Eto moj Macbook ima samo 2 gb memorije, jadan.
Prema dučanima, ne odgovara svaka memorija i svi me pozivaju da se dođe isprobat.
Koju bi memoriju preporučili za ovaj model?
Priložena fotka.

Hvala
Prilozi:
20.08.2016 | 12:16
RAM koji trebaš je DDR3, 1067 MHz (brzina je zapravo 1066,667 pa neki pišu 1067, a neki 1066, ali to je ista stvar). Prvo nije problem nabaviti, a drugo malo je. Iskustvo govori da na nekim Macovima stvar ne radi ako su svi keksi brži od onog što sabirnica podržava. Dakle, tvoji sadašnji keksi RAMa su na 1067 MHz clocku. Ako npr. kupiš samo jedan novi keks od 1600 ili 1333 MHz i ostaviš jedan stari od 1067, radit će OK. Ali ako staviš dva nova od 1333 ili 1600, može se dogoditi da ne radi. Na nekim Macovima radi, a na nekima ne. Vjerojatno ovisi o tome kakav je točno chipset ili tako nešto, ali ja ne znam to prepoznati iz podataka.
Prema Mactrackeru, u tvoj stroj može ići 2 keksa po 8GB iako Apple deklarira da mu je max 2 keksa po 2GB.
Znači blo koja kombinacija: 1+2, 2+2, 1+4, 2+4, 4+4, 1+8, 2+8, 4+8, 8+8 - će ti raditi, bitno je da je makar jedan keks na 1067MHz clocku, i da su, naravno DDR3.
Još ima i kvaka s naponom napajanja (DDR3 je napajanje 1,5V, a DDR3L je 1,35V). Po informacijama s neta (neprovjerenima), tek Macovi od 2012 naovamo koriste DDR3L kekse, ali i na njima rade obični DDR3. Na tvom ti, po tim informacijama, treba DDR3 (napon 1,5 V).
20.08.2016 | 12:21
A ako ti je sve to prekomplicirano, možeš si RAM naručiti odavde:

macupgrade.eu/catalog/macbook-macbook-pr...k-c-218_219_222.html

To je hardver koji provjereno radi s odabranim modelom Maca.
20.08.2016 | 13:03
Dobro ti kazu. Odi do ducana i sprobaj. Recimo Links dozvoljava (barm je prije dozvoljavao). Sto te kosta.
20.08.2016 | 14:19
name kaže:
Eto moj Macbook ima samo 2 gb memorije, jadan.
Prema dučanima, ne odgovara svaka memorija i svi me pozivaju da se dođe isprobat.
Koju bi memoriju preporučili za ovaj model?
Priložena fotka.

Hvala


Pozdrav,

Ja sam rame za svoj macbook pro kupio u protisu i rade kako treba. S tim da ja mogu ici maks do 8gb rama a ti mozes do 16gb jer imas 2010 model.
20.08.2016 | 17:06
Nije to sporno, da li radi ili ne. Postoje kombinacije koje NE rade. Obicno su to stariji Macovi za koje je teze najti memoriju. Zdrava logika govori kako bi brza memorija morala raditi ali ne radi, dok PC recimo nema problema s time. Vjerojatno je do memorijskog kontrolera.
Najbolje do servisa i neka proba.
21.08.2016 | 00:28
U taj iz 2010 neide sigurno 16gb rama
21.08.2016 | 08:25
iLeo kaže:
U taj iz 2010 neide sigurno 16gb rama


Ide 16GB mada Apple veli 4GB. U isti MBP ide isto 16GB, a Apple veli 8GB.

Izvor: Mactracker
21.08.2016 | 09:53
iLeo kaže:
U taj iz 2010 neide sigurno 16gb rama


Mactracker kaže da ide. Do sad još nikad nije pogriješio. Osobno nisam probao pa da mogu 100% sigurno potvrditi.

A zašto ti tako sigurno tvrdiš da ne ide?
21.08.2016 | 10:45
U 15" MBP Mid 2010 ire 8GB. Jebemmu. Toga imam ja.
21.08.2016 | 11:07
Nekužim u 13" ide, a u 15" nede 16gb rama. Šta kažu za 17" onda?
21.08.2016 | 11:13
Po serijskome broju taj tvoj je macbook onaj plastični i sad kažete da u njega može 16gb?
21.08.2016 | 11:43
Nije stvar u tome jel ide, jer se može staviti toliko RAMa, nego koliko će raditi. Možeš staviti 16GB ali ako prihvati samo 8 toliko će ti i raditi.
21.08.2016 | 17:23
Ma ne kompliciraj. Pričamo o tome koliko će raditi. Naravno da se keksi daju fizički ugurati u slot. Ali, ako za neki Mac piše da je max 8GB, to znači 2x4, jer kontroler ne podržava kekse od po 8GB.

iLeo kaže:
Nekužim u 13" ide, a u 15" nede 16gb rama. Šta kažu za 17" onda?


Kakve veze imaju inči ekrana s time koliko ide RAM-a? To ovisi o tome koji je memorijski kontroler na matičnoj ploči. Stjecajem okolnosti, 2010 godine su u plastične MBove ugrađene matične ploče koje imaju kontroler memorije koji podržava memorijske kekse od 8GB, a u aluminijske MBPove su ugrađene matične koje imaju kontroler memorije koji podržava memorijske kekse od max 4GB.

Na tvoje (retoričko?) pitanje - odgovor je - Mactracker kaže da MBP Mid2010 15" i 17" podržava max 8GB, a MBP 13" mid 2010, isto kao i plastični MB 13" mid 2010 podržavaju max 16GB.

Ponavljam - nisam probao osobno, ali do sad MacTracker nije nijednom dao krivu informaciju.
21.08.2016 | 18:29
Nečudim se zbog incha nego zato što su ovo pro verzije a taj je obični macbook. Pa mi je čudno da su oplemenili obični, a isti dodatak izostavili kod pro verzija. Bezobraznici jedni. Da moj 17" podržava 16 gb odmah bi ih ubacio, ovako sam na 8 zaglavio. Inače pila je i7 sa 2.8 procesorom i 500 ssd i matt screenom. (Da se pohvalim)
21.08.2016 | 18:51
Ja mislim da je stvar jednostavno u tome da je 13" hardver slučajno baš 2010. doživio "jači" upgrade, nego 15 i 17. Oni su možda značajnije unaprijeđeni iduće godine. Ili tako nešto.
21.08.2016 | 19:34
jzelko kaže:
Nije stvar u tome jel ide, jer se može staviti toliko RAMa, nego koliko će raditi. Možeš staviti 16GB ali ako prihvati samo 8 toliko će ti i raditi.


Nije toliko jednostavno i jednoznačno. Ovisi o procesrou, mem. kontroleru, operativnom sistemu, o organizaciji same memorije na SO-DIMM-u (o da, nisu svi isti iako pašu u isti utor), napon na kojem rade. Pitanje da sam ja u svoj ugurao dva keksa od 8GB, da li bi uopće radio ili bi adresirao samo 8GB.
Kod PC-a je to prednost ili mana, možeš bilo koju kombinaciju izvesti i onda radi ali može raditi i kilavo.
21.08.2016 | 19:46
iLeo kaže:
Nečudim se zbog incha nego zato što su ovo pro verzije a taj je obični macbook. Pa mi je čudno da su oplemenili obični, a isti dodatak izostavili kod pro verzija. Bezobraznici jedni. Da moj 17" podržava 16 gb odmah bi ih ubacio, ovako sam na 8 zaglavio. Inače pila je i7 sa 2.8 procesorom i 500 ssd i matt screenom. (Da se pohvalim)


JA to gledam ovako, u vrijeme 2010 kad je 10.6.8 bio sistem i pol, 8GB je bilo i više nego dovoljno. 6 (ŠEST!!!) godina kasnije, naravno kak bi bilo dobro staviti 16GB, a možda i 32GB. Od onda do dana smiješi nam se 12 iteracija OSX-a (ili šesta od 10.6.8).
Ja zadovoljan kako mi komp (MacBook Pro 15-inch, Mid 2010, i5 2,4GHz, 8GB i 256GB SSD) radi na 10.10.3.
Manufacture date je 30.08.2010 (inaće predstavljen je 13.04.2010) i za par dana bude imao 6 godina. Baterija ima solidnih 85,8% i samo 52 cikljusa jer nije nešto radio bez utičnice iako sam ga nosio okolo.
05.09.2016 | 11:05
Pozdrav!Planirao sam ugradit dodatne RAM-e u svoj MacBook pro 13'' late 2011 model, trenutno su unutra 2x2 GB-a. E sad narucio sam 8GB-a Crucial DDR3 1333Mhz, no kad sam doso doma sam skuzio da je to jedna plocica od 8GB svejedno sam stavio ioako sam odma bio skeptican i naravno nije funkcioniralo... Zanima me dal je moguce da su mu potrebna oba slota od RAM-a (znaci 2x4 GB) ili bi trebao radit i samo s tom jednom plocicom? Ako mi netko moze i voljan je pomoc bio bih jako zahvalan makar da mi da savjet koja memorija je kompatibilna s tim modelom, pozdrav!
05.09.2016 | 11:22
koliko vidim taj model bi kao službeno trebao biti max do 8GB rama, ali ima i situacija gdje radi sa 2x8GB modulima. Ako je to stvarno 1333 modul koji si kupio, on bi trebao raditi, sumljam da je nužno potrebno imati oba modula popunjena, ali možda i griješim. Ono što bi mogao biti problem ja da odbija raditi sa tim brandom modula koji si stavio. Ne bi bilo prvi put. Moguće da će se netko javiti sa više iskustva oko upgradea ovog modela, osobno imam 2013 model i tamo još nisam imao potrebe stavljati preko 8GB pa ne mogu reći.
05.09.2016 | 11:26
Po MacTrackeru, taj model ide do max 16GB, dakle trebao bi primati kekse od 8GB bez problema, ako je brzina u redu. Ako je memorija koju si dobio zaista na 1333MHz, to bi trebalo raditi.
E, sad što ti točno znači "nije funkcioniralo"? Pijuče kod buđenja i ne prolazi dalje? Ili se probudi pa ne vidi 8GB?
Ubodeni keksi rama ne moraju biti simetrični, to je sigurno (dakle, ne mora imati 2 ista keksa). Na nekim Macovima je meni uredno radilo i samo s jednim keksom, ali ne mogu tvrditi da je to na svima.
Međutim, slobodno probaj (nećeš ništa pokvariti) uštekati jedan stari keks od 2GB i taj novi od 8GB. Pa ćeš odmah vidjeti ima li razlike. Ako se u tom slučaju uredno probudi i prikaže samo 2 GB, onda imaš neispravan RAM keks, pa reklamiraj to kod trgovca (naravno, pod pretpostavkom da ga nisi sam spržio statičkim elektricitetom kod ubacivanja).
05.09.2016 | 11:28
rusty kaže:
Ono što bi mogao biti problem ja da odbija raditi sa tim brandom modula koji si stavio. Ne bi bilo prvi put.


Bome, bilo bi prvi put. Barem otkad su prešli s PPC na Intel. Dakle - u zadnjih 12 godina. Brand RAM modula nema veze. Ako je ispravan, ako je clock odgovarajući, radit će.
05.09.2016 | 11:53
da crni ekran i pijuče, probao sam onda ubacit i jedan stari RAM al opet je isto bilo. tek kad sam vratio oba stara sve se normalno podiglo i radi, btw na ambalazi je jos posebno bilo istaknuto ''For Mac''. da ne pilim vratio sam ih i stavili su pod reklamaciju no onda su rekli da im javim koje zelim u zamjenu al sad vise onda neznam koji bi odgovarali
05.09.2016 | 12:09
"For Mac" je glupost žešća. Svaki Mac, isto kao i svaki PC, traži neku određenu memoriju. Ovaj tvoj traži DDR3 (ne DDR3L, odnosno trebaš memoriju koja radi na 1,5V, ili tzv. "dual voltage", dakle onu koja radi bilo na 1,5, bilo na 1,35V), na 1333MHz, max 8GB po keksu.

Inače, kad već probavaš, probaj si probuditi Maca samo s jednim starim keksom RAM-a (na 2 GB), čisto da vidiš da li radi samo s jednim keksom.
05.09.2016 | 12:14
smayoo kaže:
Bome, bilo bi prvi put. Barem otkad su prešli s PPC na Intel. Dakle - u zadnjih 12 godina. Brand RAM modula nema veze. Ako je ispravan, ako je clock odgovarajući, radit će.


To bi možda tebi bilo prvi put. Ja sam imao 2009 model pod rukama koji nije prihvaćao određene brendove iako je clock kao i voltaža bila ispravna. Nakon par izmejna brendova je prihvatio uredno module. Ne sjećam se koji je to točno bio niti koje nije prihvaćao, ali eto, to je moje iskustvo bilo.
05.09.2016 | 12:43
Evo navest cu tocne podatke ''Memorija za notebook Crucial 8GB DDR3 1333 MHz (PC3-10600) CL9 SODIMM 204pin
1.35V/1.5V for Mac''
05.09.2016 | 13:51
rusty kaže:
smayoo kaže:
Bome, bilo bi prvi put. Barem otkad su prešli s PPC na Intel. Dakle - u zadnjih 12 godina. Brand RAM modula nema veze. Ako je ispravan, ako je clock odgovarajući, radit će.


To bi možda tebi bilo prvi put. Ja sam imao 2009 model pod rukama koji nije prihvaćao određene brendove iako je clock kao i voltaža bila ispravna. Nakon par izmejna brendova je prihvatio uredno module. Ne sjećam se koji je to točno bio niti koje nije prihvaćao, ali eto, to je moje iskustvo bilo.


Naravno, ne mogu tvrditi 100%, ali jako mi je malo vjerojatno. U intel Macovima, sve ono što ima direktne veze s memorijom ne razlikuje se od takvog hardvera na nekoj PC matičnoj ploči.

Ja sam isto imao jedan slučaj gdje je čovjeku jednom ranije netko radio RAM upgrade s 1 na 2 GB pa sam mu onda ja kasnije radio upgrade s 2 na 4. Čovjek me je uvjeravao kako taj njegov Mac prima samo neki brand memorije (ne sjećam se više, npr. Kingston). Meni je to bilo nevjerojatno pa sam čisto za probu izvadio svoj vlastiti RAM (koji je bio neki drugi brand) i pokazao mu da radi. Onda se on čudom čudio na to pa mi kao dokaz izvadio 2x1GB kekse tog nekog drugog proizvođača koje je onomad još bio uzalud kupio i koji mu nisu radili "a ispravni su".

Pa sam onda stavio te kekse u svoj Mac, nisu radili ni kod mene. Onda sam ih stavio u nekog PC plastišu koji se našao pri ruci. On se uredno bootao s tim keksima, lik mi je slavodobitno rekao "eto vidiš!", onda smo zavrtili memory test na tom plastiši, koji je fail-ao 3x u 3 pokušaja.

Tako da, ako išta, moj zaključak je da je power up self-test na Macu samo malo ozbiljniji, nego na jeftilen plastišama, pa Mac odbije raditi s neispravnom memorijom, a plastiša ne.
05.09.2016 | 13:53
Prijo kaže:
Evo navest cu tocne podatke ''Memorija za notebook Crucial 8GB DDR3 1333 MHz (PC3-10600) CL9 SODIMM 204pin
1.35V/1.5V for Mac''


Po tim podacima, ta memorija mora na tvom Macu raditi. Ako ne radi, nešto nije ispravno.

Jesi li probao da li ti radi Mac samo s jednim keksom RAM-a?

Ako se pribojavaš da je RAM ipak ispravan, a problem je u tome što je keks od 8GB, onda traži da ti pošalju 2 od 4GB.
05.09.2016 | 15:51
E to me zanimalo, znaci u teoriji bi trebali radit! Sad cu jos probat zavrtit samo s jednim keksom od 2GB-a pa javim, hvala na odgovorima
05.09.2016 | 17:53
Naručio sam u četvrtak za jednog prijatelja ssd 275GB i 2x4GB. Sa stranice crucial webshop, ali eu. Iz UK je sve stiglo, sa UPS dostavom je sve skupa koštalo 145€. Certified za Mac Crucial EU webshop
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 9 minuta
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.60 Seconds

Provided by iJoomla SEO