Macbook - čišćenje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook - čišćenje


25.01.2015 | 19:57
Pozdrav jabukoljupci. imam 2 pitanja pa ako netko može pomoći, bila bi mu zahvalna.

1. Kada na računalu vrtim Youtube, i tako neke stvari koje zahtjevaju Flash Player, temperatura procesora mi se digne i do 70C, a kada ne radim ništa što je povezano sa Flash Playerom onda mi dolazi do nekih 50-55C, sada mene zanima da li je to stvarno moguće da taj Flash Player toliko opterećuje procesor?

2. Htjela bih očistiti ventilatore od prašine, jer do sada nikada nisam računalo otvarala(nadam se da nije neki veliki problem pošto sam cura i nisam baš na ti sa tim stvarima), pogledala sam otprilike samo mi treba odgovarajući ključ za odšarafiti šarafe i gledala sam na Youtubeu, da ljudi za to koriste komprimirani zrak? Ja sam tako našla u Linksu neki komprimirani zrak(Roline Air duster-65kn košta, da li je to ok za korištenje?). A čak sam se sjetila ideje da mogu i sa fenom(naravno uključim hladni zrak, a ne topli).

Eto ako je netko to već radio ili nešto slično, ili ima preporuku za nešto drugo neka slobodno kaže, jer ne bi htjela da nešto zabrljam. A čini mi se dosta jednostavno.
25.01.2015 | 20:18
1. Da, Flash stvarno toliko opterećuje procesor
2. Može i fen (bez grijača), ali nije dovoljno precizan pa nije baš lako ispuhati prašinu (raspuhuje je na sve strane, a ne nužno samo prema van). Roline Air Duster je to što se inače koristi. Ima dugu tanku slamčicu tako da zrak ispuhuje vrlo precizno i usmjereno.
26.01.2015 | 00:40
uff ja sam iskusio flash temperature pri gledanju NBA league passa na eksternom monitoru ...temp CPUa dodje do 80.... inace sa eksternim spojenim i klasicnim surfanjem i ostalim aktivnostima...bude na oko 60 stupnjeva...
26.01.2015 | 11:23
Da li trebam na nešto posebno obratiti pažnju dok to budem radila? Kako najjednostavnije da to napravim?
26.01.2015 | 11:49
MiaLovric kaže:
Pozdrav jabukoljupci. imam 2 pitanja pa ako netko može pomoći, bila bi mu zahvalna.

1. Kada na računalu vrtim Youtube, i tako neke stvari koje zahtjevaju Flash Player, temperatura procesora mi se digne i do 70C, a kada ne radim ništa što je povezano sa Flash Playerom onda mi dolazi do nekih 50-55C, sada mene zanima da li je to stvarno moguće da taj Flash Player toliko opterećuje procesor?



Da. Preporučam da na samoj Youtube stranici odabereš HTML5 verziju prikaza, a Flash zaboraviš - to smeće svaki tjedan nove bugove i rupe pokaže, pa krpaj, skidaj, updejtaj.

I da podsjetim, novi novcati Air, sa Flashom - baterija traje " sata MANJE nego bez flasha, a u istoj uporabi. Pa si misli.
26.01.2015 | 19:04
Ne mogu vjerovati da se nitko nije javio tko je čistio ventilatore? Da mi da neki savjet na što da pripazim. Koliko sam primjetila @saint popravlja ili se kuži u Apple uređaje, ali nije se javio. Sutra/prekosutra bih to obavila(ako mi nešto ne iskrsne na faksu), kupila bih taj komprimirani zrak i očistila ventilatore, jer vjerujem da imaju barem malo prašine, a bolje spriječiti nego liječiti.

Eto još jednom molim ako je to netko radio, neka mi da neki savjet..

P.S. Zvala sam razne servise i da mi oni to naprave traže od 600-850kn. Iskreno mislim da je to previše, ali ako baš nema druge opcije, ne znam ni sama, što napraviti.. :/
26.01.2015 | 19:18
Radio sam ja. Osim onog što sam ti već napisao, nemam ti što više dodatno savjetovati. Operacija je jednostavna. Ugasi (shut down) laptop. Poklopi i okreni naopako. Odšarafi sve šarafiće i pospremi ih u neku malu plastičnu kutijicu da ih ne pogubiš. Makni poklopac. Dalje ništa ne trebaš rastavljati. Lociraj ventilatore i pipsni komprimirani zrak u njih. Nemoj dugo, nego više kratkih pipseva, dok ne vidiš da je prestala prašina izlaziti. Isto ispuši i usisnu rešetku (na pregibu ekrana i tipkovnice, s donje strane, na glavnom kućištu) i izlatnu rešetku (na tom istom pregibu, baš između tipkovnice i ekrana).

Ovdje
www.ifixit.com/Device/Mac_Laptop
pronađi točno svoj laptop pa pogledaj foto-vodič za otvaranje. Nećeš naći vodič za čišćenje od prašine, ali odaberi bilo koji jer su ti početni koraci koji tebi trebaju - u svima isti.
26.01.2015 | 20:32
a koji je tvoj laptop? ne vjerujem da to sama možeš odradit... pogovoto ne s komprimiranim plinom u boci ili fenom
daj model pa ću ti ja pomoć, kad se već ovi dripci koji drljaju po laptopima svaki dan ne javljaj
27.01.2015 | 08:01
Ja sam imao probleme na MBP 13" sa temperaturom i bog daj da sam na vrijeme očistio ventilatore. Sad mi je crko. Nije to baš kao šta kaže Smayoo, moraš i ventilator odšarafiti, jer se između rešetke i ventilatora nakupi sranja.
Gdje si? Koji Mac? Pa da ti to očistimo.
Prilozi:
27.01.2015 | 08:14
TIno, tu se nakupi kad ga puno držiš na mekanom tapeciranom materijalu i kad ga jako dugo ne ispuhuješ. Ovo kod tebe je zbilja ekstrem. Moj stari MBP nakon 3,5 godine korištenja nije imao prašine ni blizu toliko, a da je trebalo demontirati ventilatore - sigurno nije. Evo ga još uvijek veselo radi.
27.01.2015 | 09:40
Kako ćeš očistit "filc" od prašine... takozvani "tapit"... moraš skidat fan uglavnom, nema druge... a to je nekad nezgodno, dosta često i board mora ići vani... žene su genijalke za zaštopat ventilator, čast iznimkama... Mia, ne kudim te... samo volite u krevet s laptopom, na deku i tako to
27.01.2015 | 13:16
Ne do bog nikome šta su moje ženske sa mojom mašinom napravile. Ali kad ga već otvaraš, šta nije bolje skinuti ventilator i očistiti sve? Jer žene su žene.
27.01.2015 | 13:26
Da mi je znat koji bi komprimirani zrak ovo počistio
28.01.2015 | 06:04
MiaLovric kaže:
Ne mogu vjerovati da se nitko nije javio tko je čistio ventilatore? Da mi da neki savjet na što da pripazim. Koliko sam primjetila @saint popravlja ili se kuži u Apple uređaje, ali nije se javio. Sutra/prekosutra bih to obavila(ako mi nešto ne iskrsne na faksu), kupila bih taj komprimirani zrak i očistila ventilatore, jer vjerujem da imaju barem malo prašine, a bolje spriječiti nego liječiti.

Eto još jednom molim ako je to netko radio, neka mi da neki savjet..

P.S. Zvala sam razne servise i da mi oni to naprave traže od 600-850kn. Iskreno mislim da je to previše, ali ako baš nema druge opcije, ne znam ni sama, što napraviti.. :/


24 sata ti je trebalo da odgovorimo na pitanje, na koje ti ne možeš vjerovati da niko nikad itd. Nakon odgovora 3 dana ništa. Ko tu ne može šta vjerovati? Tipično.
28.01.2015 | 09:49
S obzirom da sam "prozvan" pa da odgovorim. Mia stvarno neznam sta da ti kazem. Koliko god se cinilo da je to jednostavno i nije. I ja naplacujem u servisu ciscenje laptopa,istina i ne bas toliko kao u HR. Moras sve rastaviti,komprimirani zrak zaboravi ako hoces da se to odradi kako treba. Naravno tu ide i zamjena paste na CPU i GPU sto znaci da se i ploca vadi iz kucista. Ima dosta nacina da se zezne nesto ili da se ne sklopi kako treba. Mogu ti jedino savjetovati da to odneses nekome da ti to odradi.

Evo pogledaj ovdje cega sve bude u racunarima: m.facebook.com/fixit.servis/albums/14194...326354/?ref=bookmark
28.01.2015 | 11:24
Imam gužvu na faksu i slaba sam sa slobodnim vremenom, zbog toga još nisam stigla ništa realizirati kako sam planirala. Jasno mi je da to može biti i jednostavno i komplicirano, ali smatram da je dovoljno kako je smayoo rekao da se to ispuše komprimiranim zrakom, još ću razmisliti, a neki su se i ponudili pomoći, tako da imam više opcija. Mislim da ću ga za početak samo otvoriti i vidjeti kakvo je stanje, a onda ću znati kako i šta dalje..
28.01.2015 | 13:15
MiaLovric kaže:
Imam gužvu na faksu i slaba sam sa slobodnim vremenom, zbog toga još nisam stigla ništa realizirati kako sam planirala. Jasno mi je da to može biti i jednostavno i komplicirano, ali smatram da je dovoljno kako je smayoo rekao da se to ispuše komprimiranim zrakom, još ću razmisliti, a neki su se i ponudili pomoći, tako da imam više opcija. Mislim da ću ga za početak samo otvoriti i vidjeti kakvo je stanje, a onda ću znati kako i šta dalje..


Jedina stvar na koju tu moraš paziti (opet se ponavljam, ali nitko ne čita stare teme) je da kod propuhivanja stlačenim zrakom (iz boce ili kopresorom) nečime blokiraš lopatice ventilatora kako se ne bi razletio ležaj od prevelikog rpm.. ostalo su ti već sve napisali.
28.01.2015 | 13:25
tino1 kaže:
MiaLovric kaže:
Ne mogu vjerovati da se nitko nije javio tko je čistio ventilatore? Da mi da neki savjet na što da pripazim. Koliko sam primjetila @saint popravlja ili se kuži u Apple uređaje, ali nije se javio. Sutra/prekosutra bih to obavila(ako mi nešto ne iskrsne na faksu), kupila bih taj komprimirani zrak i očistila ventilatore, jer vjerujem da imaju barem malo prašine, a bolje spriječiti nego liječiti.

Eto još jednom molim ako je to netko radio, neka mi da neki savjet..

P.S. Zvala sam razne servise i da mi oni to naprave traže od 600-850kn. Iskreno mislim da je to previše, ali ako baš nema druge opcije, ne znam ni sama, što napraviti.. :/


24 sata ti je trebalo da odgovorimo na pitanje, na koje ti ne možeš vjerovati da niko nikad itd. Nakon odgovora 3 dana ništa. Ko tu ne može šta vjerovati? Tipično.



I opet potpisujem
Nikada se necemo opametiti
28.01.2015 | 15:26
Mene druga stvar zanima. Da li fotografije za avatara koje stavljate (ne lutkice ili neke ilustracije) su vaše - vas samih ili skidate neke fotografije s neta?
28.01.2015 | 15:27
autentična
28.01.2015 | 19:30
Tvoje pitanje @zabac, je za samostalnu temu pod razno. Igrom slučaja si baš u ovom topicu pitao
28.01.2015 | 20:08
Hahaha, @zabac jesi ljubomoran na mene? Ili je nešto drugo u pitanju? Vjeruj mi da ja nisam jedna od onih što su uzdignute u nebo, i što vole samo skupe krpice, i slične stvari. Nije novac i ljepota najbitnije u životu, to valjda svi znaju. A opet tebi možda i je..
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 19 minuta
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.68 Seconds

Provided by iJoomla SEO