Koji SSD od ova dva?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji SSD od ova dva?


27.11.2014 | 15:27
hvala.
ja sam gledao ove pakete eshop.macsales.com/search/Mercury+Electra+3G+120GB, a tu piše samo kompatibilnost za laptope i minije...
27.11.2014 | 15:53
Na nekim starijim Mac modelima koji imaju SATA2 (3G) kada se prikljuci novi 6G (SATA3) SSD zna biti problema kao: neprepoznavanje prikljucenog diska, zastajkivanje u radu i najblazi problem kad se 6G SSD postigne Negotiated Link Speed: 1.5 Gigabit ili SATA1. Zato je najsigurnije u takve modele ugraditi OWC 3G SSD-ove. Imao sam takav problem sa Minijem 2009.

EDIT: Pronasao sam primjer problematicnog Maca odnosno to su svi Macovi sa problematicnim NVidia MCP79 chipsetom.
27.11.2014 | 16:02
ja sam u iMac late 2010 stavio OWC 6G, radi uredno evo već 3. godinu bez ikakvih problema
27.11.2014 | 16:56
Pod pretpostavkom da ne želim data doubler (ugrađivati HDD na mjesto optike, a SSD na mjesto HDD), nego samo HDD izvaditi van (pa ga imati u vanjskom USB kućištu i spojiti ponekad, po potrebi) i na njegovo mjesto staviti SSD, ako naručim od OWC taj Mercury Electra 6G (samo njega, bez data doubler kita, dakle ovaj link), da li imam sve što treba da ga ugradim UMJESTO HDD?

Ili ću, kad ga dobijem i otvorim komp, otkriti da mi treba još nekakav nebulozni konektor, adapter, šarafić, nosačić...?
27.11.2014 | 17:26
To je sve koliko mi se čini. Čak i dobiješ onu plastiku koja "podeblja" disk na 9,5mm.
Možda ti sfali koji šrafić za eksterno kućište. Sa starog diska skineš sve i prebaciš na novi.
27.11.2014 | 17:44
smayoo kaže:
Pod pretpostavkom da ne želim data doubler (ugrađivati HDD na mjesto optike, a SSD na mjesto HDD), nego samo HDD izvaditi van (pa ga imati u vanjskom USB kućištu i spojiti ponekad, po potrebi) i na njegovo mjesto staviti SSD, ako naručim od OWC taj Mercury Electra 6G (samo njega, bez data doubler kita, dakle ovaj link), da li imam sve što treba da ga ugradim UMJESTO HDD?

Ili ću, kad ga dobijem i otvorim komp, otkriti da mi treba još nekakav nebulozni konektor, adapter, šarafić, nosačić...?


Imaš sve šta ti treba. Možeš odmah ugraditi.
27.11.2014 | 18:37
smayoo kaže:
Samsung 840PRO (256 GB)
ili
SanDisk Extreme Pro Ultra (240 GB)

....


Znači ništa od ovih SSD-ova?
Za ugradnju na mjesto HDD-a to nista dodatno ne treba.

Jbt meni nikako da stigne SSD sa Amazona.de
27.11.2014 | 19:31
Ništa od ta dva. Čovjek ih je nudio nikad korištene, po nabavnoj cijeni, kupljene u USA, ali bio ih je kupio prije nekog vremena kad su bili skuplji pa mi se to nikako nije isplatilo jer je ispadalo +/- 50 kn kao da kupim novi s garancijom u dućanu.
27.11.2014 | 20:28
Šteta jer su ta dva diska špica trenutačne SSD tehnologije. OWC sa Sand force chipsetom su se malo uspavali na lovorikama. BTW proizvodjaci daju 10 godina garancije. Mada sve vise od 5 u biti danas nista ne znaci, ali fakat lijepo zvuci.
27.11.2014 | 20:54
Cijeli život se bavim elektronikom. Prva i najvažnija stvar kojoj me je to naučilo je da *NIKAD* ne kupujem špicu ikoje tehnologije jer *UVIJEK* ima dječjih bolesti. Ja sam tip koji kupuje "stari model" po nižoj cijeni.
Ali govorio sam o tim istim diskovima. Dakle po toj cijeni po kojoj ih je kolega nudio se trenutno prodaju i u Linksu, samo što dobijem garanciju (60 mjeseci, čini mi se).
27.11.2014 | 22:01
Na iMacu imam Intelov SSD i instaliran Yosemite i TRIM Enabler skinutu zadnju verziju i sve radi bez ikakve potrebe za kemijanjem. Pokrenuo TRIM Enabler, uključio TRIM i ponovo pokrenuo iMac i sve radi.
27.11.2014 | 22:02
smayoo kaže:
Pod pretpostavkom da ne želim data doubler (ugrađivati HDD na mjesto optike, a SSD na mjesto HDD), nego samo HDD izvaditi van


sad ste me zbunili...
šta ovo što sam ja namjeravao uzeti, s tim data doublerom, znači da bih morao na mjesto optike stavljati HDD, a na mjesto HDD-a staviti SSD?

edit:
koja je solucija uopće jednostavnija i bolja (ako se može u tim kategorijama govoriti) - ova s doublerom ili samo staviti SSD na mjesto optike?
27.11.2014 | 22:15
@smayoo - Ni ja ne volim biti pokusni kunic i potpunosti te razumijem, ali ovdje sam vise mislio na tri godine staru Sand force tehnologiju koju nudi OWC i koja se u biti pokazala vrlo solidnom. Glavni problem s Sand force chipsetom izmedju ostalog je brzina pisanja podataka koji se ne mogu komprimirati i glupo mi je sad ponovo kupovati staru tehnologiju koju sam btw prije tri godine uzeo kao tehnološku špicu. Novi San disk extreme pro je ustvari popeglana verzija san disk extreme II, tako da bas nije sama "špica". Ipak je "testirana" vise od godinu dana. Navedeni disk mi je vec trebao stici ali vjerovatno je zapeo u HP. Kad stigne svakako cu ovdje izvjestiti kakvi su prvi "utisci", kako TRIM pod Yosemite i ostalo....

Edit: BTW u Linksu ne vidim San disk SSDove, a niti Samsung 850 PRO
27.11.2014 | 23:03
Sank kaže:
Na iMacu imam Intelov SSD i instaliran Yosemite i TRIM Enabler skinutu zadnju verziju i sve radi bez ikakve potrebe za kemijanjem. Pokrenuo TRIM Enabler, uključio TRIM i ponovo pokrenuo iMac i sve radi.

Može jedno hack pitanje? Što ćeš napraviti kad se stroj ne bootne nakon PRAM reseta?
27.11.2014 | 23:24
Finn kaže:
smayoo kaže:
Pod pretpostavkom da ne želim data doubler (ugrađivati HDD na mjesto optike, a SSD na mjesto HDD), nego samo HDD izvaditi van


sad ste me zbunili...
šta ovo što sam ja namjeravao uzeti, s tim data doublerom, znači da bih morao na mjesto optike stavljati HDD, a na mjesto HDD-a staviti SSD?

edit:
koja je solucija uopće jednostavnija i bolja (ako se može u tim kategorijama govoriti) - ova s doublerom ili samo staviti SSD na mjesto optike?

Naznam zasto smo te zbunili? Najjednostavnije je na stroju umjesto HDD-a ubaciti SSD. Tu uglavnom nema nekih mehaničkih problema. Ako želiš nešto više kao sto je stroj sa HDD + SSD (mogucnost fusiona) onda trebas zamjeniti slabo koristenu optiku. OWC dosta skupo prodaje tzv. data doubler koji se montira na mjesto optickog device-a i u njega se ugradi SSD ili HDD. Na nekim Macovima SSD u opti-bayu (data doubler) ne radi dobro pa u tom slucaju SSD ugradjujemo na mjesto HDDa ,a HDD tada premjestimo na optibay (data doubler komad lima). Nekoliko puta sam vec o tome pisao ovdje na Jabucnjaku, pa cak i u ovom threadu ima link na problematiku sa data doublerom na mom MBP9,1
28.11.2014 | 00:13
jmirakul kaže:
Edit: BTW u Linksu ne vidim San disk SSDove, a niti Samsung 850 PRO


Jbg, sad ih ne vidim ni ja...
28.11.2014 | 09:04
jmirakul kaže:
Sank kaže:
Na iMacu imam Intelov SSD i instaliran Yosemite i TRIM Enabler skinutu zadnju verziju i sve radi bez ikakve potrebe za kemijanjem. Pokrenuo TRIM Enabler, uključio TRIM i ponovo pokrenuo iMac i sve radi.

Može jedno hack pitanje? Što ćeš napraviti kad se stroj ne bootne nakon PRAM reseta?



Uklučit će TRIM bez TRIM enablera.
Da nam bude svima jasno, TRIM Enabler je patch koji duboko zarove u system. Ja osobno uvjek nekako želim znati šta se dešava kad nešto rove po mom systemu.
Postoji mogućnost kako pokrenuti TRIM bez TRIM enablera. Apple blokira TRIM sa jedim 9 znakova dugačkim stringom u kext-u a to je "APPLE SSD" ako to promjenim u prvih 9 znakova mog SSD-a onda se TRIM upali. Normalno predpostavka je da OSX podržava TRIM >10.6.8, a da i SSD podržava TRIM.
Napravit ću jedan tuturial kako se to radi. Pa ko voli nek izvoli.
28.11.2014 | 10:48
Upravo sam se savjetovao sa jmirakulom i zaključili smo da ne napravimo Tuturial jer bi neko neiskusan mogao napraviti sranje, tako ako nekog zanima neka nas kontaktira.
28.11.2014 | 11:10
Znači, bilo bi bolje da HDD premjestim na optiku, a na mjesto harda stavim SSD? Optika mi ne treba, a želim napraviti fusion, zato ne želim vaditi hard.
28.11.2014 | 11:57
Finn kaže:
Znači, bilo bi bolje da HDD premjestim na optiku, a na mjesto harda stavim SSD? Optika mi ne treba, a želim napraviti fusion, zato ne želim vaditi hard.

Najbolje bi bilo da tu odluku prepustis onome tko ce ti ugradjivati SSD u iMac. Ako SSD normalno radi na mjestu optike onda ne treba dirati HDD, jer njemu je sigurno mehanicki i toplinski najbolje na orginalnom mjestu unutar kucista.
28.11.2014 | 13:53
Finn kaže:
Ja bih ga stavio umjesto optike, a hard bi ostavio unutra.

Malo sam prosurfao (umjesto tebe) i pronasao da bi u tvom iMacu SSD 3G bez ikakvih problema trebao raditi na mjestu optike. Trebas uzeti ovaj komplet i ove upute i bilo koji servis ti to moze ugraditi. Osim toga kad vec raskapas po iMacu bilo bi dobro staviti novi HDD i onda si miran neko vrijeme.
28.11.2014 | 15:49
hvala. nisam lijen guglati nego ne znam šta trebam tražiti.

a koja je razlika između tvog linka i ove kombinacije: eshop.macsales.com/item/OWC/SSD7E3G120/ + eshop.macsales.com/item/OWC/DIDIMCL0GB/?

i zašto bih trebao mijenjat hard? misliš da mu se bliži istek roka?
28.11.2014 | 16:13
Razlika je u 11$ jer dobijes kompletan potreban alat potreban za ugradnju/zamjenu diska te alat za otvaranje iMac kucista koje nije bas lako otvoriti posebice prednje staklo. Alat ti nije nuzan ako servis ima sve potrebno.
Ako ti je HDD orginalan tada on iza sebe ima ako se ne varam barem 4-5 godina. Nebi htio maljati vraga na zid ali to je dosta za disk (mozda ce on jos raditi par godina, mozda i ne) Obzirom da otvaras iMac iskoristi priliku pa ugradi i novi HDD i ocisti ventilatore. Mislim da neces pozaliti. Sretno!
28.11.2014 | 16:27
@ jmirakul, pošten i pametan savjet.
29.11.2014 | 19:35
kužim. koji biste mi hard predložili?
29.11.2014 | 19:44
Western Digital Green 2 TB cijena negdje oko 760,00 kn
29.11.2014 | 19:46
ja u ovih 5 godina nisam napunio ni ovaj od 640 GB, tako da ne namjeravam uzimati ništa veće od toga. čak bi mi i 500 bilo dovoljno.
29.11.2014 | 19:54
Western Digital WD Scorpio Blue 500 gb
29.11.2014 | 20:03
a ovi na OWC-u?

edit: šta je taj WD 2.5''?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 22 minuta
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.53 Seconds

Provided by iJoomla SEO