Macbook Air 13.3, kupovina u USA, koja tastatura?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Air 13.3, kupovina u USA, koja tastatura?


06.09.2014 | 06:38
Pozdrav ekipo...

Treba mi pomoc, kupujem Macbook Air, 13,3 inčni model, sa 128 GM diska, i5 procom i ako jeikako moguće 8 GB RAM-a. Imam dvije opcije; kupnja kod nas (9k+ tisuća kuna) ili kupnja u americi, taman idem na poslovni put kroz mjesec dana i idealna mi je prilika. Cijena je koliko vidim dosta popularna, 1100 USD za model s 8 GB Rama, odnosno 3000 kuna jeftiniji nego kod nas. Jedini problem je, tipkovnica... Layout je po defaultu naravno US, što meni osobno ne smeta toliko, ali laptio ide kao poklon supruzi, koja bi mogla dobiti pokoji zivcani slom prilikom koristenja....

E sad, koliko mi je poznato, opcije zamjene nema (jer HR tipkovnica ne pase na US layout) ali... imam opciju odabrati neki drugi layout, npr njemački, ili norveški (nažalost ne i hrvatski). Mogu li u tom slučaju zamijeniti tipkovnicu jednom kada se vratim u lijepu našu, i koliko to zadovoljstvo košta.

Nadalje, ukoliko nikakva izmjena ne dolazi u obzir, da li itko u HR radi lasersko graviranje i kako to uopće ispada na kraju, pogotovo kod tipkovnica sa backlitom... i na koncu, ako iyaberem tu opciju, koji layout je najprikladniji, odnosno od odabira kojeg cu imat najmanje ''saranja'' po tipkama...

Unaprijed hvala svima na pomoci.
06.09.2014 | 06:51
Treba se raspitati, ali ja sam shvaio kako se bilo kojo raspored tipki moze dobiti i bilo kojem Apple ducanu, samo se ceka.
Ako svicarac ima za ponuditi engleski raspored, zasto amer nebi imao i nas (doduse to je jos uvijek mislim Yu raspored).
06.09.2014 | 07:17
Zvao, nemaju nas... ima n aplle storu lista od valjda 10 jezika... nas nije jedan od njih...
06.09.2014 | 09:47
OK. Ja sam povezao ponudu tipkivnica Apple storiva s time koko se ipk moze naruciti bilo koja.
06.09.2014 | 10:06
Bojim se da raskapanje po MBA u cilju zamjene tipkovnice ti nece biti jednostavno i jeftino. US layout osim sto naravno nema nasih znakova ima drukciji raspored i dimenzije nekih tipki. Broj tipki nije isti kao npr. na English International (BTW taj layout bi ti preporucio). US layout ima drukcije otvore za neke tipke na top coveru. Ono sto mozes napraviti je neki sitotisak ili slicno na tipkama koje nose nase znakove.
06.09.2014 | 10:21
Za par eura mozes kupiti naljepnice koje idu na tipke da ti i pisu nasa slova sa kvacicama. Pokusat cu iskopati link...

Ja osobno uvijek kupujem US layout jer sam navikao na to, i po meni ima bolji raspored tipki (pogtovo za coding), mada razumijem ljude koji zele i trebaju HR raspored.

EDIT:

www.4keyboard.com/mac-english-croatiansl...-stickers-p-466.html

www.amazon.com/CROATIAN-SLOVENIAN-LETTER...GROUND/dp/B00KRE5VHG
06.09.2014 | 10:41
jmirakul kaže:
Bojim se da raskapanje po MBA u cilju zamjene tipkovnice ti nece biti jednostavno i jeftino. US layout osim sto naravno nema nasih znakova ima drukciji raspored i dimenzije nekih tipki. Broj tipki nije isti kao npr. na English International (BTW taj layout bi ti preporucio). US layout ima drukcije otvore za neke tipke na top coveru. Ono sto mozes napraviti je neki sitotisak ili slicno na tipkama koje nose nase znakove.


Sve mi je jasno... Ali mogu primjerice naručiti novi novcati Macbook Air sa njemačkim layoutom, on bi trebao biti identičan našemu, makar dimenzijama...


Znam da će biti drkanje za zamjeniti, ali koliko košta zamjenska tastatura? Ima li netko pojma? Stvarno sam novi u Mac svijetu... Koliko god bilo, 6000 naspram 9000 kuna je ogromna razlika u cijeni...

jmirakul kaže:

Ono sto mozes napraviti je neki sitotisak ili slicno na tipkama koje nose nase znakove.


Već sam na par mjesta naletio na ''nekog čiču iz samobora'' koji gravira tipkovnice, i to bi bilo super rješenje... navodno nije ni skup... samo nitko nigdje nije stavio kontakt.. Mislim, dosta mi je čudno da se u 2014. godini nitko u Hr ne bavi kompjuterskim graviranjem tastatura...
06.09.2014 | 10:44
drlovric kaže:
Za par eura mozes kupiti naljepnice koje idu na tipke da ti i pisu nasa slova sa kvacicama. Pokusat cu iskopati link...

Ja osobno uvijek kupujem US layout jer sam navikao na to, i po meni ima bolji raspored tipki (pogtovo za coding), mada razumijem ljude koji zele i trebaju HR raspored.

EDIT:

www.4keyboard.com/mac-english-croatiansl...-stickers-p-466.html

www.amazon.com/CROATIAN-SLOVENIAN-LETTER...GROUND/dp/B00KRE5VHG


Puno hvala na linku... ovo uvijek ostaje kao opcija... i tako se covjek s vremenom navikne... BTW. Ima jedna stvar koja mene užasno nervira sa US layoutom (a prisiljen sam koristiti ga jer radim vani) mali enter... Jednostavno ne mogu vjerovat da je neki moron odlučio da desni shift, koji ne koristim apsolutno nikad, bude veći od Enter tipke...
06.09.2014 | 11:05
Ja zbog kodinga iskljucivo i jedino radim sa US layoutom odnosno English International jer se kod nas nemoze naruciti US. Njemacka tipkovnica je dimenzijski ideticna kao i spomenuta English International. Zanci ima veliki Return koji se proteze kroz dva reda, ali zato ima mali lijevi Shift (koji se puno cesce koristi nego desni). Cini mi se da na MBA valjda isto kao i na rMBP tipkovnicu fizicki mjenjas u kompletu sa baterijom i trackpadom i da to sve skupa kosta cca $200 ako se ne varam.
07.09.2014 | 15:26
Graviranje slova na tipke je loša ideja jer ispod tipaka postoje LED lampice koje svijetle po mraku. Tipke na MBP i MBA su izvedene tako da su slova otisnuta "prozirnom" bojom, a sve oko njih je neprozirnom, tamnom.
Zamjena tipkovnice ti pojede cijelu razliku u cijeni, to se ne isplati.
Ne naručuj njemačku, nego English international tipkovnicu. Na njemačkoj osim umlauta imaš dodatne oznake na par tipaka, a koje ti neće biti na tom mjestu kad aktiviraš HR layout (npr. €).
13.09.2014 | 12:01
smayoo kaže:
Graviranje slova na tipke je loša ideja jer ispod tipaka postoje LED lampice koje svijetle po mraku. Tipke na MBP i MBA su izvedene tako da su slova otisnuta "prozirnom" bojom, a sve oko njih je neprozirnom, tamnom.
Zamjena tipkovnice ti pojede cijelu razliku u cijeni, to se ne isplati.
Ne naručuj njemačku, nego English international tipkovnicu. Na njemačkoj osim umlauta imaš dodatne oznake na par tipaka, a koje ti neće biti na tom mjestu kad aktiviraš HR layout (npr. €).


PA cijela ideja graviranja je da mi novo slovo svijetli u mraku. Koliko sam shvatio, zagrebavanjem boje s vrha ces se ''probiti'' do prozirnog sloja... A mozda i brijem... ne znam, palo mi je napamet jer lijepo izgleda, barem na slikama...

Koji god layout odabrao, ista mi je stvar... opet ce biti razlika u odnosu na HR tastaturu, i trenutno se dvoumim izmedju Njemackog i Norveskog Layouta.... Pa cemo vidjeti...

BTW. Zar se ne moze zamjeniti samo tipka, ne cijela tastatura...??

www.replacementlaptopkeys.com/servlet/th...k-Macbook-AIR/Detail
13.09.2014 | 12:41
Zasto ciganis? Kupi polovni u Hrvatskoj. Ti si ili skrt ili nenas dovoljno novaca. Za tebe je definitivno polovno.
13.09.2014 | 13:46
nstanivuk kaže:
PA cijela ideja graviranja je da mi novo slovo svijetli u mraku. Koliko sam shvatio, zagrebavanjem boje s vrha ces se ''probiti'' do prozirnog sloja... A mozda i brijem... ne znam, palo mi je napamet jer lijepo izgleda, barem na slikama...


Ha, čuj... Daj gravirati pa ćeš onda znati. Moj je dojam da nema dovoljno mesa na tim tipkama za graviranje.


BTW. Zar se ne moze zamjeniti samo tipka, ne cijela tastatura...??

www.replacementlaptopkeys.com/servlet/th...k-Macbook-AIR/Detail


Može, ako pri tom ništa ne polomiš. A šanse su ti velike da hoćeš, jer je mehanizam ispod tipaka jako nježan i osjetljiv.
13.09.2014 | 15:12
Zaboravi to. Inace pravi hard core useri imaju ovo:
Das Keyboard 4 Ultimate
www.daskeyboard.com/
13.09.2014 | 17:38
zabac kaže:
Zasto ciganis? Kupi polovni u Hrvatskoj. Ti si ili skrt ili nenas dovoljno novaca. Za tebe je definitivno polovno.


jer mi se moze... Osim toga, gajim sentimentalne osjecaje prema romskoj manjini! Stoga ciganjenje orakticiram gdje god da mi se moze... Pogotovo ako to ukljucuje ustedu od 3000 kuna!
13.09.2014 | 18:03
ja na imacu imam HR tipkovnicu, bila mi je super,(i jos je) jer je plitka, super tipkam na njj i sve. palatale kao sto vidim ne koristim. kad sam dobio rMBP, dobio sam sa U.S layout. i preporodio se, dobro ne baš ali je super jer su mi odmah zagrade i čiče miče sa strane, bez shiftanja ni niš, a kada mi na retini trebaju palatali, samo dugo drzim s, i onda biram koji su dijakriticki znak. pa si malo i to razmisli prije nego sto ides 'gravirat' stroj od 1000 dollara.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 minuta
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO