MacBook White - No Start Up?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook White - No Start Up?


01.04.2014 | 15:49
Dakle, bijeli MacBook 2.4 GHz ne podiže OS X. Kad stisnem Power gumb čuje se StartUp Chime, bijela lampica se upali, monitor iz crnog zabljesne u sivo pa opet u crno i to je to... Ne podigne se OS, tj. ostane crni monitor.

Tipkovnica ne reagira na Sound tipke, Eject button ne izbacuje DVD (ali ga SuperDrive uvuče i vrti na neviđeno), niti na Caps Lock ne zasvijetli tako da ne znam dokle stigne to podizanje sustava, ali definitivno ne dođe do početnog radnog zaslona.

Spojim MB FW kablom na iMac - on mu ne vidi HDD niti išta... Čak ni kad držim tipku T (Target Disk Mode) MacBook se ne pali, tj. ne vidim ga na drugim spojenim Macovima?

Vadio sam RAM module jedan po jedan, no nema razlike. PRAM Reset ne ide. Nakon prvog StartUp Chime jednostavno ne dođe do drugoga...

Nakon SMC Reseta sam jednom došao do ovoga, ali onda opet mrak i ne ide dalje:

fotografija-1.JPG
01.04.2014 | 16:22
Ovo se pojavi na 2 sekunde i onda nestane - dođe mrak
01.04.2014 | 16:28
AHT?
On radi valjda i bez memorije i bez diska.
01.04.2014 | 17:22
Nemam AHT DVD

MB nije moj. Prijatelj ga dobio od nekoga tko očito ovo nije znao / mogao riješiti...
01.04.2014 | 19:42
Hm, to je problem. Zar nemaš od nekog MAC-a DVD gdje je AHT?
Ovako, dijagnoza je problematična.
01.04.2014 | 21:13
Ubaci bilo kakav mac bootabilni DVD ili vanjski bootabilni USB hard ili stick pa vidi da li će ti uopće pokazati boot menu kad držiš option.
02.04.2014 | 22:37
Ako imas probaj staviti drugi disk i naljepiti sistem preko iz nule
02.04.2014 | 23:50
Vjerojatno je trivijalno, krepao je disk i to baš fizički - čim ga uopće nema na sabirnici kada stroj podigneš s vanjskog diska (ako sam dobro shvatio da si ga bootao s nečeg vanjskog kada si vidio da nema diska na sabirnici?).
03.04.2014 | 07:56
Imam Retail Snow Leopard kao i Mavericks na bootabilnom USBu. Probao sam čak i fizički isčupati HDD i tako ga prisiliti da mounta sistem iz umetnutog DVDa / USBa, ali ne ide. Naime, ne mogu birati StartUp medij jer se nakon dvije sekunde izgubi slika na zaslonu. Nakon onog početnog StartUp tona i sivog zaslona sve postaje crno i dalje ne vidim ništa.
Čujem da SuperDrive žvače DVD, čak sam probao i naslijepo aktivirati proces instalacije (HDD vraćen nazad), ali tipkovnica i Trackpad mu također ne reagiraju...

Imam USB Aplle tipkovnicu i miša, ali zasad nisam uspio naslijepo pogoditi gdje na 13" dođe OK

Nego, išao sam vidjeti zašto ta tipkovnica ne reagira... Vidjelo se da je laptop već bio otvaran (Power gumb je bio okrenut na cca. 160 stupnjeva, nekoliko zubaca s donje strane panela su iskrivljeni...), a najgore izgleda sam konektor. Nekoliko kontakata mu nedostaje, a pokušaj lijepljenja nekakvim Super-atackom očito nije uspio...

Sad sam u postupku navave tog kabla s kojim bi tipkovnica trebala proraditi (sad više ni Power gumb ne reagira), ali ne znam kakve to ima veze s onim isključivanjem monitora nakon 2 sec...

Tnx for any hint!
03.04.2014 | 08:14
Možda je neispravno upravljanje backlightom. Ako osvijetliš monitor baterijskom lampom iskosa, da li se vidi slika? Jesi probao spojiti neki vanjski monitor?
03.04.2014 | 09:51
Dorbra ideja za vanjski monitor, ali kako zbog potrganog Keyboard & Trackpad Connection kabla ne reagira ni Power gumb (i on je na gornjem panelu) - ne mogu to probati dok ne osposobim tipkovnicu...
03.04.2014 | 13:13
MacSlavko kaže:
Dorbra ideja za vanjski monitor, ali kako zbog potrganog Keyboard & Trackpad Connection kabla ne reagira ni Power gumb (i on je na gornjem panelu) - ne mogu to probati dok ne osposobim tipkovnicu...


Huh, po svemu opisanom, još samo fali da počne odbrojavati i tikatakati

A da ti lijepo stričeku serviseru odfuraš taj "krš"

Ozbiljno, jel to palo pod traktor ili ga je neko šutao u ruksaku...

...sad stvarno šalu nastranu ali mislim da ga netko stručan treba presložiti...
može biti da je nekaj u šlusu, pa buš ga još više ukomiral s pokušajima paljenja...
izvadi mu i bateriju, ak možeš...
13.09.2014 | 18:18
Prijatelj koji mi ga je donio da "pogledam" nema ni par sto Kn viška (ovo je dobio neispravno), a kamoli onoliko koliko bi mu zaračunao servis, pa se eto ja gmjavim s time...

Zamijenio sam onaj Trackpad Flex cable i sad tipkovnica funkcionira (radi Alt kod Start Up-a), no ubrzo se izgubi slika sa zaslona, kao i prije.
Stignem do onoga kad mi pokaže izbor boot diska (MacBook HD i Snow Leopard DVD) i odmah nakon toga se sve zamrači.

PRAM Reset sam uradio, RAMove mijenjao, HD u vanjskom kućištu ima sve podatke i Disk Utility na drugom Macu ga vidi kao OK, normalno ga i bootam u vanjskom USB kućištu, ali u onom MacBooku se "gasi svjetlo" nakon nekoliko sekundi i gotovo.

Nemam iskustva sa BackLight-om, inverterom i sl. hardverajem.
No, imam doma jedan iBook koji isto tako nakon nekoliko sekundi izgubi sliku. Njemu je umrla grafika. No, taj barem podigne sistem i mogu mu pristupiti s drugog Maca. A kod ovog se ni sistem ne podiže...

Sad mu radim Software Update (14 items, boot-an u vanjskom HD kućištu). Možda to pomogne?
13.09.2014 | 19:51
Uh...

Nakon jaaaaako dugog Start Up-a (3-4 min) MacBook se podigao, ali bez slike. Tj. vidi se nešto na zaslonu kad približim stolnu lampu - mogu otvarati foldere, aplikacije itd. samo je sve jako mračno (kao kad bih smanio Brightnes na nekih 2%...

To znači da je nešto umrlo? Inverter, BackLight, sam LCD ili nešto drugo?

Ne smijem se nadati da se nešto jednostavno tek ”otkačilo”? .
13.09.2014 | 19:59
Vanjski monitor bi trebao raditi
13.09.2014 | 20:35
Vrlo vjerojatno lampe... rastavi sve, pročitaj podatke sa zadnje strane lcd-a i to upiši u ebay... nikako nemoj tražiti kao screen za macbook... vrlo vjerojatno ćeš ga platiti oko 400kn s dostavom ne ebay.co.uk
Naručivao dosta puta
13.09.2014 | 21:48
Je. Backlight. Možda je sama fluo lampa, a možda je inverter. Možda je i samo loš kontakt na nekom konektoru.
13.09.2014 | 21:56
Eh... Vanjski monitor ne mogu probati jer nemam onaj Display port adapter...
13.09.2014 | 22:01
Hej, slika se vratila!? Doduše, prvi put samo na 15-ak sekundi. Onda je bilo opet onako crno (vidio sam što je na zaslonu samo pomoću stolne lampe), a onda se nakon minutu-dvije slika ponovno vratila i otad je tu!

Ne znam je li to stolna lampa bombardirala Ambient Light senzor, ili je nešto drugo, ali već pola sata zaslon normalno radi!?

Pitanje je samo: dokle će raditi...
13.09.2014 | 23:24
Nije dugo trajalo .

Evo me opet u ”mraku”. Zanimljivo je da u situaciji kad nema pozadinskog osvjetljenja, i tipke na tipkovnici ne rade (Cmd+Alt+Esc; Brightness or Volume Up and Down), kao ni Trackpad koji tad ne reagira. Jedino se vidi micanje kursora (strijelice) po Desktopu, ali klik na bilo koji folder ili na ikonu u Docku ne rezultira ničime.
Tj. i to proradi nakon 15-20 minuta, ali pozadinsko osvjetljenje ne.

E sad: kako se mijenja BackLight?
Nabaviti na eBayu?
14.09.2014 | 09:27
Da. Ali treba biti siguran da li je išta stvarno crklo ili je stvarno samo loš kontakt na nekom konektoru. A ako je nešto crklo, da li je to sama fluo lampa ili inverter.
14.09.2014 | 11:02
Mislim da CCFL ne bi tako radila pa gasila. Prije inverter koji se ugrije i crkne.
14.09.2014 | 11:23
Hoće, hoće i CCFL. Čak, po mom iskustvu, i nešto češće nego inverter.
14.09.2014 | 11:30
Moze se napraviti ali nije jeftino.
14.09.2014 | 12:32
Mislim kako se ne isplati jer su po oglasnicima od 2000-3000kn.
28.12.2014 | 08:48
Inverter je zamijenjen, ali stanje je isto: nema pozadinskog osvjetljenja.
Naručena je zamjenska CCFL lampa. Shippingu tijeku...
07.01.2015 | 14:28
MacSlavko kaže:
Inverter je zamijenjen, ali stanje je isto: nema pozadinskog osvjetljenja.
Naručena je zamjenska CCFL lampa. Shippingu tijeku...


Ako ces ju sam mijenjati, pazi kako ju drzis, treba pazljivo otvoriti ekran, prije toga pocistiti prasinu, imati neku krpicu za svaki slucaj, nije bas jednostavno, ali rezultati su super.
08.01.2015 | 08:57
Lampa stigla!
Da, mislim da ću je sam mijenjati, ali koliko vidim to će biti puno teže nego zamjena invertera (a ni to nije bilo piece of cake ).
Za zamjenu CCFL lampe na MacBook A1181 nema tutoriala od iFixit. Najbolje što sam našao je ovo.
17.01.2015 | 23:13
OK, malo sam zapeo... .

Rastavio sam monitor (slika 1) da bih došao do stare CCFL lampe, izvadio sam ju, u ležište ubacio novu, ali sad kad ju pokušavam vratiti nazad imam problem: naime nikako ne mogu nju skupa s ležištem uglaviti uglaviti u LCD. Kad ju postavim ovako kao na 2. slici (i kako se čini da je dobro "sjela") onda nikako na nju ne mogu navući mali metalni poklopac.

Anyway, komplicirano je za opisati... Ako je netko to ikad radio, ili ako barem znate na koju stranu bi lampa trebala gledati (prema nazad, prema gore, dolje ili naprijed) dali biste mi neku nadu .
Prilozi:
18.01.2015 | 09:39
Po meni nije dobro sjela (slika 2). Ona lijeva strana nekako je podkoso.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 19 minuta
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO