Cuvanje rezervne baterije - macbook
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Cuvanje rezervne baterije - macbook


03.02.2014 | 11:11
Pozdrav,

ukazala mi se prilika kupiti (povoljno) novu original bateriju za moj macbook uni. 2008. Moja baterija još uvijek drži oko 3 sata i namjeravam ju nastaviti koristiti još neko vrijeme (90% zdravlje). Zanima me ako novu bateriju spremim (sobna temperatura, mrak..bla bla bla) kako će to utjecati na nju. U kojim uvijetima se skladišti u trgovini? Koliko treba biti pona/prazna?

lp, Hvala
03.02.2014 | 12:39
Napuni je do cca 75-80% i spremi na mjesto gdje joj neće biti ni hladno, ni vruće (temp. 10-25ºC). Može stajati koliko hoćeš.
03.02.2014 | 16:27
Baš i ne koliko hoće jer će se isprazniti nakon xy mjeseci, ali to u ovom slučaju nije važno jer će je za par godina upotrijebiti kad prva krepa.
Navodi se do 2% mjesečno, a ide i do nekoliko desetaka % ako je loše (na vručemu) skladištena.
04.02.2014 | 00:24
Hvala ljudi
04.02.2014 | 04:05
Pricamo o laptopu starom 6 godina koji jos uvijek ima nekakvu funckionalnu bateriju.

Ja bi se prije brinuo hoce li taj laptop poziviti dovoljno dugo da potrosi radni vijek i te druge baterije.
04.02.2014 | 14:01
drlovric kaže:
Pricamo o laptopu starom 6 godina koji jos uvijek ima nekakvu funckionalnu bateriju.

Ja bi se prije brinuo hoce li taj laptop poziviti dovoljno dugo da potrosi radni vijek i te druge baterije.


Znaš ti šta..nemoj ti zezat

To je konj za duge utrke
04.02.2014 | 14:02
drlovric kaže:
Pricamo o laptopu starom 6 godina koji jos uvijek ima nekakvu funckionalnu bateriju.

Ja bi se prije brinuo hoce li taj laptop poziviti dovoljno dugo da potrosi radni vijek i te druge baterije.


Pa sto ne bi pozivio? To je alu macbook, i tek u 10. mjesecu ce napunit 6 godina, ako je uopce tad kupljen. Ima LED osvjetljenje, koje ne odlazi kao CCFL prijasnjih macbooka, i nema nekih vecih problema ako se na njega pazi.
04.02.2014 | 14:16
Danas 6 godina ne mozes voziti automobil da ne crkne, a kamoli laptop

Ja osobno ne poznajem NIKOGA tko u radu koristi laptop star 7-8-9 godina. Ako i ne crkne, vrijeme ce ga toliko pregaziti da ne vidim nikakav smisao posjedovanja takvih masina.

Ali naravno, svako zna svoje, to je bila samo moja opaska... Nisam nista lose mislio.
04.02.2014 | 14:23
Ti koji si okruzen potrosackim drustvom ni ne shvacas. Koje to zadatke komp star 7-8-9 godina ne moze raditi. Ljudi su zgrtali novac na tim masinama. Radili cudesne stvari.
Mozda najnoviji programi stucaju, ali oni prije rade vrlo komotno.
Cak ni Norvezani se ne bi slizili s tobom a platezno nisu u banani. Oni koriste dok ne krepa i dok se vise ne da popraviti.
04.02.2014 | 14:45
Moj macbook 2008 alu:
60mjeseci starost - tako mu coconutbattery (l)kaze.
Na njemu os x mavericks.
4gb ram

Neznam, meni radi odlično, usporedno sa mac mini 2012 (8gb ram-m.lion) blizu je.

Držim jako uredno i koristim ga 10-ak sati tjedno (surfanje i malo win7 u bootcamp-u), pa mislim da bi mogao poživjeti ako Bog da. Imam na tavanu powermac 800 i mac mini 1.5 ppc i rade takodjer bez ikakvih problema. Apple se kod mene dokazao
04.02.2014 | 14:46
markoveic kaže:
drlovric kaže:
Pricamo o laptopu starom 6 godina koji jos uvijek ima nekakvu funckionalnu bateriju.

Ja bi se prije brinuo hoce li taj laptop poziviti dovoljno dugo da potrosi radni vijek i te druge baterije.


Znaš ti šta..nemoj ti zezat

To je konj za duge utrke


Doktore, ovo je bila šala . Hvala ti na sugestiji i komentaru.
04.02.2014 | 15:12
Neki pak kažu napuniti do 40-45% (tj isprazniti na taj postotak) i možeš držati u frižideru mjesecima. Nakon što se izvadi iz frižidera, dopustiti da dođe na sobnu temp, staviti u lap, istrošiti do minimuma (ne do 0% ili 1% nego do nekog posljednjeg alerta) i tada napuniti do 100%. Nakon toga koristiti bateriju u punim ciklusima, tj ne držati bateriju stalno na struji već joj dopustiti da kemija/članci u njoj vježba/ju od 100% do 5-7% i natrag do 100% i tako to..
04.02.2014 | 15:39
markoveic kaže:
Pozdrav,

Moja baterija još uvijek drži oko 3 sata i namjeravam ju nastaviti koristiti još neko vrijeme (90% zdravlje).

lp, Hvala


Meni je fascinatno da ti je zdravlje baterije, nakon šest godina na 90 % ? Moj air nakon 26 mjeseci ima zdravlje 86 %
04.02.2014 | 16:48
cariblanco kaže:
markoveic kaže:
Pozdrav,

Moja baterija još uvijek drži oko 3 sata i namjeravam ju nastaviti koristiti još neko vrijeme (90% zdravlje).

lp, Hvala


Meni je fascinatno da ti je zdravlje baterije, nakon šest godina na 90 % ? Moj air nakon 26 mjeseci ima zdravlje 86 %


mislim da je oko 85-90, nisam više siguran. Baš cu pogledati kad dodjem doma pa javiti. Macbook je jedno vrijeme gotovo ne korišten..
04.02.2014 | 16:49
Yonkis kaže:
Neki pak kažu napuniti do 40-45% (tj isprazniti na taj postotak) i možeš držati u frižideru mjesecima. Nakon što se izvadi iz frižidera, dopustiti da dođe na sobnu temp, staviti u lap, istrošiti do minimuma (ne do 0% ili 1% nego do nekog posljednjeg alerta) i tada napuniti do 100%. Nakon toga koristiti bateriju u punim ciklusima, tj ne držati bateriju stalno na struji već joj dopustiti da kemija/članci u njoj vježba/ju od 100% do 5-7% i natrag do 100% i tako to..


Ovo navedeno uglavnom nije tocno za Lion ili LiPo baterije. Njih se slobodno moze drzati na struji. Cak suprotno, bolje ih je ne isprazniti do kraja vec prikljuciti punjac cim prije moguce. Praznjenje do kraja sigurno nije stetno, ali ako nije nuzno bolje to ne raditi. Pisalo se o tome na forumu vec nekoliko puta.
04.02.2014 | 16:51
"jedno vrijeme"? relativan pojam. daj preciznije, cca mjeseci/godine
04.02.2014 | 18:15
cariblanco kaže:
Meni je fascinatno da ti je zdravlje baterije, nakon šest godina na 90 % ? Moj air nakon 26 mjeseci ima zdravlje 86 %


Mojem koji je non stop spojen na struju i monitor je nakon godinu i pol- dvije tako baterija pala na 80 i onda samo riknula skroz.
Naučio sam, pa sada jednom tjedno, skidam sa struje i radim na njoj bz monitora...
04.02.2014 | 19:19
Yonkis kaže:
"jedno vrijeme"? relativan pojam. daj preciznije, cca mjeseci/godine


Kakve veze ima koliko, Čelije su takve kakve su, mušićave. Ako se ne koriste napunjenost pada i ovisi o temperaturi.
04.02.2014 | 20:56
cariblanco kaže:
markoveic kaže:
Pozdrav,

Moja baterija još uvijek drži oko 3 sata i namjeravam ju nastaviti koristiti još neko vrijeme (90% zdravlje).

lp, Hvala


Meni je fascinatno da ti je zdravlje baterije, nakon šest godina na 90 % ? Moj air nakon 26 mjeseci ima zdravlje 86 %


U pravu si, baterija je na 81%.
Screen_Shot_2014_02_04_at_19.png
05.02.2014 | 03:48
Evo i moje baterije na Retini 15 nakon malo jace od godinu i pol koristenja.
Screen_Shot_2014_02_05_at_6.png
05.02.2014 | 10:11
drlovric kaže:
Evo i moje baterije na Retini 15 nakon malo jace od godinu i pol koristenja.


nisam ja ljubomoran na bateriju, nego na igrice
05.02.2014 | 14:50
drlovric kaže:
Danas 6 godina ne mozes voziti automobil da ne crkne, a kamoli laptop

Ja osobno ne poznajem NIKOGA tko u radu koristi laptop star 7-8-9 godina. Ako i ne crkne, vrijeme ce ga toliko pregaziti da ne vidim nikakav smisao posjedovanja takvih masina.

Ali naravno, svako zna svoje, to je bila samo moja opaska... Nisam nista lose mislio.


Te 2008. se dogodila velika promjena u Appleu. Tadasnji laptopi zapravo do danas nisu promijenjeni nesto previse.

Jos 2007. su to bili plasticni Macbookovi, sa CCFL lampama koje su znale odlazit, bez multitoucha, sa maks 6 GB rama itd. Pa opet, i takav laptop, sa C2D 2.0 GHz, 6 GB i dva diska (jedan umjesto optike) danas radi i ja sam ga prodao za 2000 kn prije 2 mjeseca.

A 2008. je za to kvantni skok. Jer taj tadasnji Macbook se samo u jednoj (za mene bitnoj stvari) razlikuje od mog MBPa 2010, a to je sto u moj ide 16 GB rama. I ja ovog, trenutno starog 3.5 godine necu mijenjat jos jako dugo. Ako pozivi. Jednostavno ne vidim neke prednosti novih. Ok, proc je cca 2x brzi. Ali dodje nekad i ono good enough. Isti je OS, isti je touchpad, ok, nema USB3, ni thunderbolt, ali ima gigabit ethernet. Nema retina ekran, al ima mDP s kojim ga bez problema spajam sa 30'' monitorom. Za ono sto meni treba, taj od 2008 bi zapravo bio isti, samo bi se morao ogranicit na manje paralelnih virtualnih masina.
05.02.2014 | 14:59
Slažem se. Ja sam novi MBP kupio (i to stari model) samo zato što su sa zadnjom promjenom krajem prošle godine potpuno ukinuli non-retina (modularni, dogradivi) MBP od 15,4" pa sam uhvatio zadnju priliku da kupim novi, nekorišteni laptop koji je takav (stari model, late 2012). Da nije bilo tako, uredno bi i dalje bez ikakvih teškoća radio na starom MBP late 2008, koji ima 5 godina. Ne sumnjam da će veselo raditi u našem domu (osim ako mu se ne dogodi neka havarija, s obzirom da ga klinci maltretiraju) barem još 3 godine.
05.02.2014 | 15:43
vrhunska ohrabrenja od obadvojice
05.02.2014 | 16:46
Ja imam MacBook white iz 2008. godine i koristim ga u poslu svakodnevno (prezentacija i izvođenje video materijala u predstavama) i nemam nikakvih primjedbi… Sve radi kako spada… Da kucnem u drvo...
Za bateriju kaže sljedeće...
Screen_Shot_2014_02_05_at_3.png
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 50 minuta
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO