MacBookPro i grafika
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBookPro i grafika


16.12.2013 | 23:02
Je li to mene vara ili je samo najjači MBP ostao s poštenom grafičkom karticaom?
U koji vrag mu je to Intel Iris Pro Graphics?
  • forthdancer
  • Posjetitelj
17.12.2013 | 00:26
Intel Iris pro je novi graficki sustav koji se nalazi u novovj generaciji Haswell intel procesora,

tu ti sve pise

news.cnet.com/8301-13579_3-57609045-37/d...15-inch-macbook-pro/
17.12.2013 | 08:09
To mi baš ne uljeva povjerenje. Imam osječaj kako ideu s konja na magarca samo zato da povećaju autonomiju i smanje debljinu!
17.12.2013 | 08:44
Nije li to bitnija karakteristika kod prijenosnika nego konj?
17.12.2013 | 14:00
@Riba:

Ja bi uvijek radije imao par mm deblji laptop ali da mogu odigrati postenu igru
17.12.2013 | 15:47
Ja recimo ne bi jer se igram na konzoli a za tip igara koje me zanimaju jaka grafika je sporedna.
17.12.2013 | 19:40
Ovo je jos jedan hracak u lice pro korisnicima.
17.12.2013 | 21:08
Pa ako si "Pro korisnik" onda ces uzeti najjaci model, zar ne?
17.12.2013 | 23:07
Zašto?
To su Pro modeli s 15", a ne Air ili obično MacBook ili MacBookPro 13". Čak su ukinuli i 17" varijantu valjda da ne konkurira iMac-u!
Davor je pisao kako GPU-(i) sve više preuzima(ju) posao CPU-a u nekim specijaliziranim poslovima: www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/bicikli-...-i-avioni-za-um.html
Tu ispada kako su MBP-i (ne i najjači model) više kao za šminkanje "zlatne mladeži" po cesti. Dale, istovariti 600$ samo da bi se imalo diskretnu grafiku je ipak previše. Nekako mi se ćini kako se za te novce ipak može kupiti TB eksterna grafička kartica.

To je kao da te tjeraju da kupiš najveći paket opreme, kako bi ti omogućili najjači motor pod haubom.
18.12.2013 | 00:56
Zabac ne razumijem sto hoces reci. Kome treba diskretna grafika uzet ce je. Ona ima svoju cijenu. Jeli prevelika? I je i nije kao i sav Apple hardware. Apple je oduvjek bundle-ao najjace motore sa najbogatijom opremom. Sto se cudis?
18.12.2013 | 06:27
jmirakul kaže:
Apple je oduvjek bundle-ao najjace motore sa najbogatijom opremom. Sto se cudis?


Pa nije bas oduvijek

Ja recimo imam rMBP, sada vec predzadnji model sa decidiranom grafickom, a nije bio top model iz ponude. Radi se o slabijem modelu, ali sa 16GB.

To, po meni, glupo pravilo su uveli od zadnje generacije.

Zasto bi mi trebao najjaci procesor, ako zelim imati pristojnu graficku karticu? :/

Ali tako je kako je, i ne vrijedi kukati. Nista se nece promijeniti
18.12.2013 | 07:16
Malo pricate napamet bez da je itko isprobao za sto tocno ta ugradjena Intelova grafika nije dovoljna.
18.12.2013 | 11:44
zabac kaže:

To je kao da te tjeraju da kupiš najveći paket opreme, kako bi ti omogućili najjači motor pod haubom.


Kaj nikad nisi kupovao auto? Upravo te to i 'tjeraju'. Jaci motori ne dolaze s najosnovnijom opremom, cesto dolaze samo s nekom exclusive.
18.12.2013 | 11:50
Riba kaže:
Malo pricate napamet bez da je itko isprobao za sto tocno ta ugradjena Intelova grafika nije dovoljna.


Upravo sam to htio reci. Izgleda da diskretna grafika uglavnom treba hard-core 3D turbo (sta ti ja znam) igracima i naravno CAD profesionalcima. Svima ostalima mislim da je dostatna ova nova Intelova grafika.
18.12.2013 | 12:33
jmirakul kaže:
Riba kaže:
Malo pricate napamet bez da je itko isprobao za sto tocno ta ugradjena Intelova grafika nije dovoljna.


Upravo sam to htio reci. Izgleda da diskretna grafika uglavnom treba hard-core 3D turbo (sta ti ja znam) igracima i naravno CAD profesionalcima. Svima ostalima mislim da je dostatna ova nova Intelova grafika.


Upravo tako. A onda se jos treba zapitati koliko takvih uopce treba prijenosno racunalo.
18.12.2013 | 14:00
Diskretna grafika je potrebna za bilo kakvu upotrebu u premier, photoshop ili after effects programima.

GPU odrađuje čuda tamo.

Slažem se u ovome sa Žapcom. Prije si mogao kupiti 15" normalni model koji je radio kao i malo jači iMac. Sada je MBP jači od iMaca, ali ne popunjava u potpunosti razliku između MacPro i iMaca. Iako bi ustvari trebao biti dodatak profesionalcu koji je na terenu.
18.12.2013 | 17:19
Što točno odrađuje grafička kartica u Photoshopu?

a) Šalje nam na ekran nekakvu statičku sliku?

b) Svojom procesorskom snagom pomaže glavnom CPU-u u nekim radnjama koji se izvode na fotografiji (procesorski zahtjevne stvari, npr resize sa 100000x100000 na 100x100 pixela)?

Molim vas prosvijetlite me.

Ako radi samo a), to može gotovo svaka grafička kartica raditi bez problema, ne vidim zašto bi integrirana Intel kartica tu imalo štucala. (moja Intel 3000 na 1920x1200 odrađuje odlično)

Ako radi b), to je onda odlično, ali nekak sumnjam da smo do toga došli još.
(znam za neke primjere, npr. gdje sa Nvidia Cuda tehnologijom možeš grafičku iskoristiti za transkodiranje videa itd.)
18.12.2013 | 17:39
NITROS kaže:
Diskretna grafika je potrebna za bilo kakvu upotrebu u premier, photoshop ili after effects programima.

GPU odrađuje čuda tamo.

Slažem se u ovome sa Žapcom. Prije si mogao kupiti 15" normalni model koji je radio kao i malo jači iMac. Sada je MBP jači od iMaca, ali ne popunjava u potpunosti razliku između MacPro i iMaca. Iako bi ustvari trebao biti dodatak profesionalcu koji je na terenu.


Nije bas iMac slabiji od MBPa, otkud ti to?
18.12.2013 | 17:39
tomislav.c kaže:
Što točno odrađuje grafička kartica u Photoshopu?

a) Šalje nam na ekran nekakvu statičku sliku?

b) Svojom procesorskom snagom pomaže glavnom CPU-u u nekim radnjama koji se izvode na fotografiji (procesorski zahtjevne stvari, npr resize sa 100000x100000 na 100x100 pixela)?

Molim vas prosvijetlite me.

Ako radi samo a), to može gotovo svaka grafička kartica raditi bez problema, ne vidim zašto bi integrirana Intel kartica tu imalo štucala. (moja Intel 3000 na 1920x1200 odrađuje odlično)

Ako radi b), to je onda odlično, ali nekak sumnjam da smo do toga došli još.
(znam za neke primjere, npr. gdje sa Nvidia Cuda tehnologijom možeš grafičku iskoristiti za transkodiranje videa itd.)


Pa baš i ne!
PS6.png
18.12.2013 | 17:39
NApredno:

PS6_2.png
18.12.2013 | 17:47
Još jedna tema Jabučnjaka: www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/radeon-5...e-sve-to-pocelo.html
18.12.2013 | 18:13
To sto ce Photoshop iskoristiti HW graficke za obradu slika, ne vrijedi cijene kostanja diskretne graficke pored danasnjeg Intel Irisa
18.12.2013 | 18:22
jmirakul kaže:
To sto ce Photoshop iskoristiti HW graficke za obradu slika, ne vrijedi cijene kostanja diskretne graficke pored danasnjeg Intel Irisa


Mislim, vrijedi naravno ako si hard core Photoshop user, ali mislim da vecina takvih i tako ne koristi prijenosnike. Mozda se i varam, ja i tako nisam ciljana skupina za diskretne graficke...
18.12.2013 | 18:59
Ako bude prihvaćen OpenCL i ako bude rasprostranjen, tada će se svakojake kalkilacije moće raditi na grafičkom procesoru.
Definitivno GPU ima daleko više procesorske snage od CPU-a, jedino ona nije svestrana. Uz pomoć OpenCL-a ili nekog drugog prihvaćenog programskog jezika, taj bi se potencijal mogao daleko više iskoristiti.
Očito (ili se varam) se toga i sam Apple boji jer bi recimo za kompleksne proračune ljudi kupovali MacBookPro, a ne MacPro.
Za napomenuti je da samo najslabili iMac nema diskretnu grafiku, pa shodno tome trebalo bi promijeniti i naziv u iMacPro, a MacBookPro u MacBook.
Najjači (redovni) iMac ima slabiji procesor i jaču grafiku od najjačeg MBP-a (koji ima jači procesor i slabiju grafiku).
Jednostavno mi se nameće zaključak kako su namjerno oslabili prijenosnike kako bi ljude natjerali na kupnju stolnih modela, a onima kojima treba i prijenosnik, neka kupi oboje.

Ja nisam Pro korisnik, ne igram se na kompu (vrlo rijetko), ali koristim PS6, a i zakodiram nešto u kućnoj radinosti s kamere i volio bi da se taj posao brže obavi, ali ne za toliko velike novce.
Ja vidim kako diskretna grafika na MBP košta 600 dolara ili 500 funti ili 600 eura!
18.12.2013 | 20:10
Čini mi se da je zabac na dobrom tragu promišljanja ljudi iz apple. Primjera radi, dok pojeftine thunderbolt eksterne grafičke kartice, mogu je spojiti na minija (i7 2.3 Ghz 16 GB 1600 Mhz) i imati jači stroj nego MacBookPro.
18.12.2013 | 21:40
Već i danas se to može, samo treba kupiti eksterno kućište koje ima TB i koje prima kartice, pa treba i jače napajanje, ako se ugradi (pre)jaka grafička.
U stvari (možda) bi trebalo vidjeti dali će (možda) monitori biti ti koji će imati grafičku karticu u sebi.
Naime, nešto se eksperimentiralo o zamjenjivim grafičkima u prijenosnicima, ali se nije primilo, možda sad uspije.
Kupi se monitor s MXM slotom (ili s dva slota kako bi se moglo upariti dvije grafičke) i thunderbolt priključkom i odabere se grafička(e) koja(e) odgovara(ju) (recimo).
Kad dođe vrijeme, kupiti ću neki MBP 15" ali ne najjači, pa što dobijem, dobijem!
18.12.2013 | 22:35
zabac kaže:

Najjači (redovni) iMac ima slabiji procesor i jaču grafiku od najjačeg MBP-a (koji ima jači procesor i slabiju grafiku).

Ja vidim kako diskretna grafika na MBP košta 600 dolara ili 500 funti ili 600 eura!


Najjaci redovni iMac: 3.4GHz quad-core Intel Core i5
Turbo Boost up to 3.8GHz

To je i5-4670, 84W procesor.

Najjaci redovni Macbook Pro: 2.3GHz quad-core Intel Core i7
Turbo Boost up to 3.5GHz

To je i7-4850HQ, 47W procesor, koji ima vise "threadova", ali i daleko nizu frekvenciju, i ogranicen je TDPom pri radu sa svim jezgrama na duze vrijeme (dakle nesto vece od geekbencha i slicnih programcica).

To sto je jedan i5 a drugi i7 ne znaci bas nesto puno.

Diskretna grafika kosta 600 dolara, samo dolazi i uz duplo vise rama i duplo veci SSD i uz brzi proc. Kad samo to troje natovaris na bazni model 15'' retine, dobijes 2599 dolara. Tak da je diskretna grafika prakticki gratis Bagatela.
18.12.2013 | 23:00
Ovih 600$ JA vidim, a ne znači da košta. Poanta je, ako hoću diskretnu grafiku, trebam istovariti 600 zalambača. SSD i RAM inaće stoje kao opcije. Zašto i grafička nije kao opcija?
20.12.2013 | 11:50
Lukarak, možemo sada mi diskutirati da li je taj i7 jači od i5, ali testovi pokazuju da jeje. Na kraju krajeva iMac je isto prijenosnik ubačen u veliki ekran s mrvicu drugačijim komponentama.

Što se tiče grafičke, molio bih ekipu koja je radila u after effects neka potvrdi, ali ako se prebace komputacije na grafičku u after effectsu se radi u real time na 1080p.
20.12.2013 | 13:57
NITROS kaže:
Lukarak, možemo sada mi diskutirati da li je taj i7 jači od i5, ali testovi pokazuju da jeje. Na kraju krajeva iMac je isto prijenosnik ubačen u veliki ekran s mrvicu drugačijim komponentama.

Što se tiče grafičke, molio bih ekipu koja je radila u after effects neka potvrdi, ali ako se prebace komputacije na grafičku u after effectsu se radi u real time na 1080p.


Pa od ova 2 koja sam naveo, i7 je jaci u multithreadu, dok je u singleu sporiji od i5. I to samo u benchmarku koji traje kratko. Meni se nekak cini da je to sporiji procesor.

iMac je prijenosnik (sodimm, mobilne graficke i jos par stvari), ali procesor mu bome nije mobilni i ugradjuju se procesori sa dvostruko vecim TDPom od MBPa. A to je jako bitna stvar.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 49 minuta
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.61 Seconds

Provided by iJoomla SEO