MBP 13" early 2011 prasnuo i dalje radi?!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP 13" early 2011 prasnuo i dalje radi?!


26.08.2013 | 21:55
Malo prije, dok sam nešto radio na iMacu uključeni MBP je prasnuo uz vidljivu iskru sa stražnje strane, zatim se restartao i nastavio raditi!!! Kad se to dogodilo nije bio opterećen nikakvim zadatkom.

Otvorio sam ga i pronašao da je prasnuo jedan od kondezatora (označen žutom kružnicom), ako se ne varam. Evo slike:

EksplodiraoMacBookPro.jpg


Testirao sam sve hardverske komponente, oba zvučnika, mikrofon, web kameru, ugrađeni disk i optiku, memoriju, ventilator, tastaturu, trackpad... i sve radi. Ekran je također ok i upravljanje osvjetljenjem, a i tipkovnica još uvijek svijetli. Jedino nisam isprobao IR jer su mi oba daljinska momentalno već uparena sa iMacom i ATVom i ne da mi se s time zezati, a i ne treba mi, ali ovo je stvarno začuđujuće.

Ima li itko da zna kojem sklopu pripada taj kondenzator i može li ga se nekako zamijeniti bez da mjenjam cijelu matičnu ploču? Trebam li zapravo išta poduzeti s obzirom da sve i dalje normalno funkcionira?
26.08.2013 | 22:12
Mozes li uslikati cijelu plocu i oznaciti kondezator
26.08.2013 | 22:42
Na žalost već sam ga zatvorio, ali prilažem slijedeću sliku gdje je označen crvenom strelicom i kvadratićem crvene boje. Inače se nalazi blizu ventilatora:

MBPprasnuo2.jpg


Pokušao sam pročitati što piše na malom čipu do njega, ali moje oči to više ne vide čak ni uz povećalo
26.08.2013 | 22:42
Nije prasnuo jer je morao, već se nešto dogodilo. Ja bi ga zamijenio, jer je očito probio (ploče mu se spoje i od struje rastope tako da nema spoja i sve je to vrlo sićušno) zbog prevelikog napona, ili greške. Moguće je bilo kakvo prežnjenje, ali sumnjam u to.
26.08.2013 | 23:05
Da zabac, no vrlo lako je moguće da je prasnuo zbog greške u proizvodnji. Čudi me samo da ništa drugo nije povuklo i da barem za sada sve radi kao da se ništa nije dogodilo. Vrtio sam windowse pod paralellsima koji inače poprilično izmuče procesor i temperatura mu skoči na momente preko 90'C i ventilator puše maksimalnom brzinom. Tako je bilo i prije praska. vrtio sam i film u HD razlučljivosti i još je sve ok. Nema trzaja, nema blinkanja.

Inače znam dobro kako se matične ploče ponašaju kad im se neki od elektrolitskih kondenzatora osuši i napuše. Veći broj smo ih i popravili samo zamjenom el. kljondena, ali ovo mi je prvi put da je prasnulo i nastavilo raditi, dapače, ne mogu otkriti što zbog ovog ne radi jer sve je isprobano i za sada sve radi od hardvera kako sam naveo.

Eto, čisto iz znatiželje napravio sam i AHT i rezultat je "No trouble found" Sad radim i extended AHT, ali trebat će mu više od sat vremena da završi.
27.08.2013 | 00:15
Mislim da imam shemu od ove ploce pa cu probati naci za sta je kondezator i koji je
27.08.2013 | 00:34
@saint, bio bih ti jako zahvalan. Ako će pomoći, otvorit ću ga ponovo i bolje slikati taj dio premda moram priznati da je sve tako manjušno i ni sa povećalom nisam uspio pročitati što piše na obližnjem čipu.

EDIT
Naravno ni extended AHT nije pronašao nikakvog problema, a trajao je skoro sat vremena uz bučni rad ventilatora.
27.08.2013 | 00:53
Lako moguće da ti je to kond koji služi da usiše glitcheve od choppera koji upravlja ventilatorom. Svrha mu je ta da se smanji smetnja i negativan utjecaj na podatkovnu sabirnicu
27.08.2013 | 08:12
@sank, ne mora biti neki kondenzator od vitalne važnosti. Obično se koriste za smanjenje smetnji na signalima. Budemo vidjeli što će @saint reći kad shemu rastegne. Zamjena ne bi trebala biti ni skupa, ni komplicirana.
27.08.2013 | 16:27
Na zalost nemam sheme tj imam ali od nekog starig modela iz 2008 ,probat cu kontaktirati druga koji je petljao sa plocama.Svakako javim rezultat
27.08.2013 | 19:04
I meni se čini da je u pitanju samo filtriranje, moguće čak od ventilator choppera kako je napisao smayoo jer MBP radi i dalje ok. Saint hvala ti na trudu.

Ne znam sad da li da ga uopće dajem na servis. Pitat ću ove naše dečke iz Rijeke da li oni rješavaju takve probleme jer trenutno nema šanse da se uputim do Zagreba. Naravno, čisto sumnjam da se takav kondenzator može nabaviti. Sve je to danas minijaturno, sitno i više se ne lemi kao nekada, već se samo mijenjaju cijele kartice ili ploče.
27.08.2013 | 20:21
Relno gledajući kondenzatori imaju funkciju jedino u analognim sklopovima, a u digitalnim baš i ne. Uloga im je sporedna. Komp ti bude i dalje radio, samo je pitanj eda li će možda tu i tamo doći do kakve greške.
Inače, kondenzatori su jako loše komponente što se tiće toerancije proizvodnje.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 20 sati
  • Yonkis: hal9000 misliš o norovirusima? Srećom besparica me opet spasila pa nisam na kruzerima :j
  • hal9000: Danas čujem ekipu kako priča o nekim virus killer-ima. Može mi netko objasniti što je to? :D
  • imjasminh: Prodano kolegi s foruma.
  • imjasminh: 750 eur - [link]
  • Yonkis: Moram priznati da je ovo dobro odrađena aplikacija: [link]
  • imjasminh: Pozdrav svima! Prodajem Apple Watch Ultra 3, 49mm Black Titanium, račun garancija. Nije ni 2 mjeseca star, bacite pogled na oglase: [link]
  • dpasaric: I previše su ih prodali s obzirom na sve... oko 600.000
  • user: pa se nije dobro prodavao
  • user: Apple Vision je očito preskup bio
  • Riba: Bas glupost od hardvera.
  • Yonkis: Ok, i nije to neuspjeh, nešto su naučili iz toga, nadam se.
  • Riba: RIP Apple Vision. - [link]
  • drlovric: Lijepo [link]
  • dpasaric: Kao jako su zabirnuti za tvoju privatnost, a istovremeno s druge strane čini sve da je potkopaju...
  • Yonkis: Ova opcija neće nikada biti dostupna u EU ili...? [link]
  • Yonkis: The iOS 26.4.2, iPadOS 26.4.2, iOS 18.7.8, and iPadOS 18.7.8 updates that Apple released today address a security vulnerability that the FBI recently used to extract Signal message previews from an iPhone even after the app was deleted.
  • drlovric: Ja sam zadnji put cuo nikada da mi neko kaze, jao jest mi spor SSD na Mac :) To samo forsiraju ovi YT recenzenti. Nama normalnim smrtnicima totalno nebitna stavka na modernim M Macovima...
  • Yonkis: Zato jer mac diktira koliko će brzo SSD raditi. Ako radi max onda ce se i trošiti max. Ovako radi laganica pa traje dulje. Ovo pričam iz guzice. Možda ima smisla.
  • ZoPaj: mjerim s blackmagic disk speed test: mac studio m4 1tb disk 6380 mb/s read, 5200 write vanjski tb5 samsung 9100pro 4tb u acasis 80gps 6430 mb/s read, 6000 write znači vanjski brži od ugrađenog mac ssd
  • jura22: Uz TB5 i dobro kućište dobiju se velike brzine prijenosa podataka, ne kao interni SSD (otprilike duplo manje).
  • jura22: RAM se ne da "odlemiti" jer je sastavni dio SoC-a.
  • Ender: @cavarovobrdo: ... ili barem SSD.
  • cavarovobrdo: Nadam se da će novi CEO odlemiti RAM ;)
  • cavarovobrdo: Muštuluk: John Ternus to become Apple CEO
  • imenso: John Ternus novi CEO
  • CoffeePod: @yonkis jos me macOS 26 nije vidio a tko zna hoce li 27. Sequioa mi je toliko dobra da nemam razloga updejtati, a cijela prica sa Liquid Glass mi je odvratna.
  • Yonkis: The upcoming macOS 27 release will be compatible with Apple silicon Macs only.
  • dpasaric: Možeš uz search naći svaki
  • dpasaric: Pa zadnji intervju je na naslovnici, a ostali raspršeni tijekom godina
  • Ender: @dpasaric: a gde su ti razgovori? mislim gde se mogu naci?
  • Performita: Omogućuje lako postavljanje novih uređaja, sigurnost podataka i poslovni email bez velikog IT odjela. Cilj je da tvrtke rade jednostavnije i sigurnije na Apple uređajima.
  • drlovric: U cemu je fora sa ti Business? Imamo li mi mali smrtnici neku korist od toga ili je to samo za velike tvrtke?
  • Performita: Kalimera, Dobro jutro... ovo za Apple Business rolls zvuči kao izvrsna vijest!!!
  • Borisone: Apple Business rolls out to 200 countries today - brace for impact - even Croatia!
  • Yonkis: iOS 26.4.1 and iPadOS 26.4.1 This update has no published CVE entries.
  • stefanjos: Treba mi as u rukavu kada me netko pita gdje da ide haha :D
  • smayoo: Ima ih nekoliko koji se oglašavaju kao iPhone serviseri, nijedan mi nije baš ulio povjerenje, ali nemam neposrednih loših iskustava.
  • stefanjos: gdje nositi iphone na popravak u rijeci kada nema jm elektronike?
  • Yonkis: @smayoo Nema na čemu, evo ja upisah.
  • smayoo: @Yonkis, evo, otključano, hvala na upozorenju!
  • dpasaric: Booo?
  • Yonkis: “ Lažu li nas :) ...nastavak sa vikalice.” - tema zaključana a zadnji post završava sa pitanjem?
  • smayoo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs braćo! I sestre!
  • zoranowsky: Sretan Uskrs!
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • user: da bar je propao kao što su Microsoft i ostali predviđali, hvala što si pokrenuo najgori trend u techu Steve.
  • Yonkis: [link] Who’s in Apple’s top 10? Here’s the full list of the most influential people of all time
  • Yonkis: [link] netko fino složio povijest svih modela iPhonea, jako lijepo.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.79 Seconds

Provided by iJoomla SEO