Macbook RAM
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook RAM


02.03.2013 | 20:54
Bok Svima !

Imam pitanje vezano za razumjevanje korištenja rama na mac-u

Imam 4Gb rama i sad gledam procese i uglavnom ne vrti se toga puno ali je free nekih 30 MB Rama , kad pogledam na procese i dijagram, oko 40% mi je u plavom tj INACTIVE....na kojem principu radi ram na MAC-u ?

Jel to Idle memorija spremna za rad ili ? Kako nemam mogućnosti da uzmem još rama, jel to OK da tako radi ili da gledam da nađem 4Gb u komadu da bude 6GB, no nekako mi se čini da bi i nakon tog proširivanja Mac opet uzeo sve pa tako stavio na čekanje?

Jesam li u pravu?
02.03.2013 | 21:45
Kod mene je trenutno:
wired 640 MB
active 1.47 GB
inactive 123 MB
Free 5,54 GB

Inactive je memorija koju su koristile netom quit-ane aplikacije. Ona se ne dira dok ne zatreba memorije, a onda se dealocira i reaktivira. Ako se dogodi da pokreneš nedavno quitanu aplikaciju, onda se ona podiže puno brže jer je već spremna u inactive memoriji.

Wired memorija je ona koju je neka aplikacija rezervirala za sebe, a OS ne zna točno za što se koristi i da li je baš u ovom času aktivna.

Free memorija je ona koja je potpuno slobodna i ona se prva troši.
02.03.2013 | 21:48
Koji OS X? Šuška se da Lion ima nekih problema sa memory managementom, npr:
www.jabucnjak.hr/forum/mac-os-x/90019-ma...anagement.html#90759

Evo ja gledam kod sebe, imam 4GB RAMa, MacBook radi već par dana i situacija je nešto drugačija kod mene trenutno. Free je 716MB, Wired 500MB, Active 2.53GB i Inactive 250tak MB, dakle zanemarivo. Ta Inactive memorija bi se trebala povremeno oslobađati....navodno postoji neki command line alat kojim to možeš ručno raditi, netko je spominjao na Jabučnjaku, ne mogu sada pronaći ali će se možda javiti.
No u svakom slučaju više memorije ne može nikako škoditi.
02.03.2013 | 22:10
Primjetio sam taj problem na svom macu i instalirao free app sa appstora memory clean i valjda zauzme svu memoriju i onda oslobodi. Ali bar radi.
02.03.2013 | 22:29
Stavio sam zadnju verziju 10.0.8.2 , kako prije nikad nisam imao Mac , ovo je prvi susret pa zato i pitam....

Nisam znao za "bug" ali gledam po googlu i ima toga....a vidim i tu se neko prije već oglasio ...

Launch Terminal, found in /Applications/Utilities/ and enter the following command

purge


Give OS X a minute or two to complete the process
- See more at: osxdaily.com/2012/04/24/free-up-inactive...sthash.Ko8EA9r5.dpuf
02.03.2013 | 23:18
Ma ne brini za to, sve ti radi ok.

Evo ja imam Inactive 3.62 GB, Wired 1.18 GB, Active 2.83 GB i još je hrpa free, a stroj ima uptime trenutno od 18 dana.
02.03.2013 | 23:57
Da, sad sam i ja skužio da je OK, samo na početku kad sam imao prvi kontakt sa macom, činilo mi se čudno, tražio sam da kupim pločicu od 4GB ali je nije bilo, tj našao sam ju po 950kn što mi je smješno puno, tako da ajde imam 4GB rama a ništa puno ne radim i stalno mi free užasno malo.

Budem malo popratio ali čini mi se da purge radi ok
  • mileni
  • Posjetitelj
03.03.2013 | 05:08
Purge je komanda koju valjda koristim 50+ puta dnevno. Sve sto je smayoo napisao stoji. No samo u teoriji.

Meni OSX stalno swapa sa diska iako bude i po 5gb+ inactive memorije. I umjesto da iskoristi inactive memoriju OSX swapa sa diska. A kako imam SSD nije mi svejedno. Posebice kad je rMBP u pitanju.

Freememory programicic je pametnije ne koristit. Istina je da alocira svu memoriju za sebe pa istu oslobodi. No takodjer napravi i swapanje pa je opet isti problem.

Skuzio sam takodjer da purganjem memorije ne oslobadja se samo Inactive memorija, vec pomalo i wired i active memorije. Ima dosta materijala za procitati po netu, ekipa je pokusavala sve i svasta, no nije bilo bas pomoci.

Ja sam onemogucio swapanje sa diska u bilo kojem slucaju. Pa cak i pod cijenu rusenja aplikacija. I ovaj problem koji postoji navodno od Liona pa sad i na ML-u je stvarno iritantan i poprilicno glup. Pokusavao sam mailati appleu, javljao se supportu, ma sve. Naravno da nisam ni prvi ni jedini koji je to napravio, no strpan sam u kos sa svima ostalima - apple ne vidi problem.

I tek onda dolazimo do memory leakova u odredjenim aplikacijama, cak i appleovim. Jedna od najgorih aplikacija po tom pitanju je Safari. Uzet ce memoriju za sebe i ta ce konstatno rasti (koristio ili ne koristio safari), a kad quitas, ta memorija nece nikad biti pustena ili dodijeljena nekoj drugoj aplikaciji. Barem vecina iste.

I znam da ce me neki sad opet napast zbog napisanog, no OSX ima ozbiljnih problema sa memory managmentom.
03.03.2013 | 10:37
Na 10.6 koji ja koristim to sve što sam napisao stoji, i u teoriji, i u praksi. Ako se problem pojavio na 10.7, o tome ne znam ništa jer ne koristim 10.7 ni 10.8, ali potvrđuje moju raniju izjavu da je 10.7 najgore smeće koje je Apple ikad napravio. A zašto to nisu na 10.8 popravili - samo oni znaju.
03.03.2013 | 15:01
Please check the archives about descriptions of inactive vs. active. The distinction doesn't mean what you assume it to mean.

In short, the kernel VM system when dealing with memory pressure scans through in-use pages and tries to keep them in a balance between active and inactive markings. The inactive pages are scanned for reuse while marked as inactive. If they have been reused, they are marked as active and some other page must move from active to inactive state to detect if it is in active use. So, inactive is a misnomer. It is shorthand for "possibly inactive, lets try to verify that."

As you discovered, the internal balance we (currently) strive for is approximately 2/3 active vs 1/3 inactive (although the algorithm is more complicated than that, it serves as a general approximation). In addition, many things can force these out of balance, and if the VM system isn't under memory pressure it lets these drift. It's only when there is pressure that you tend to see them numbers get to a pretty-close-to-fixed ratio. At that point, it's not about the ratio of the numbers, but the specific pages tagged with each classification, and their accesses, that matters.


Ukratko, inactive memorija nije bezuvjetno slobodna. I to nema veze s OS X om nego sa samim darwin kernelom.
03.03.2013 | 17:43
OK...? A da li se Darwin kernel razlikuje između 10.6 i 10.7 i 10.8?
03.03.2013 | 18:09
smayoo kaže:
OK...? A da li se Darwin kernel razlikuje između 10.6 i 10.7 i 10.8?


Pa razlikuje se izmedju 2 updatea, naravno da se razlikuje i izmedju dvije verzije OSa. Samo takva low level stvar se nije koncepcijski mijenjala jos od tamo Nextstepa.
03.03.2013 | 18:13
Kako znaš? Možda su nedavno htjeli nešto tweakati pa su us*ali. Kako onda objašnjavaš da se ljudi nisu ranije žalili na takve probleme, a prije se radilo s puno, puno manje RAM-a?
03.03.2013 | 20:44
smayoo kaže:
Kako znaš? Možda su nedavno htjeli nešto tweakati pa su us*ali. Kako onda objašnjavaš da se ljudi nisu ranije žalili na takve probleme, a prije se radilo s puno, puno manje RAM-a?


Nisu nedavno. Ako nista, Jim Magee je ovo sto sam quotao izjavio tamo negdje 2008, kad je aktualan bio 10.5. Nikad inactive ram nije bio automatski slobodan.

Ja osobno nisam primjetio neku razliku u ponasanju tamo od 2007 kad sam se iskljucivo prebacio na OS X pa do danas, uvijek je znalo bit swapa i uz 'plavo', a sigurno nikad nisam primjetio da se OS ponasa onak kak ljudi misle da se ponasa.

Uostalom, nije da problema nije bilo ni onda:

forums.macrumors.com/showthread.php?t=452933
  • mileni
  • Posjetitelj
03.03.2013 | 20:48
Taj link kojeg si dao nije problem samog OSX-a i memory managmenta, vec cisto problem safaria od kojeg isti pati i dan danas. Otvori 10ak linkova u safariu, ostavi ih neko vrijeme (1h npr) pa ih kreni gasit redom. Nista od memorije se nece osloboditi. A nakon jos nekog vremena inactive memorija probit ce sve granice normale. Cisti memory leakovi od kojih Safari boluje i koji vec par godina nisu rijeseni, a sve mi se vise cini da nece nikada biti rijeseni
04.03.2013 | 00:55
Meni se komp ne usporava ali cisto me zanimalo jel to normalno na macu, posto ga koristim par dana svega.....svakako sam skinuo free memory i u terminalu imam upisano vec purge i to kombiniram . Citao sam po forumima da se napuca i po 16gb unutra, naravno ovisno koliko imas rama, ali izgleda mi kao da se niko ne zabrinjava i da to sve radi, da nisam gledao stalno ram , jel ga ipak imam samo 4gb, moguce ne bi ni skuzio
11.03.2013 | 23:14
Možda nekome pomogne i ubrza - Složio sam si pomoću automatora jednostavnu "aplikaciju" koja izvršava purge komandu.

Jednostavnije i brže nemože biti, a uistinu oslobađa memoriju, i ne mora se svaki puta ići na terminal...

Korisno je, pogotovo onima (poput mene), koji imaju samo 2 GB RAM memorije!

12.03.2013 | 00:24
Fino, lijepo i jednostavno složen tutorijal. Karma +=1 .Lp
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 4 minuta
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.44 Seconds

Provided by iJoomla SEO