NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


10.09.2013 | 11:47
rusty kaže:
Vjerujem da ćeš biti zadovoljan ovim strojem u svakom slučaju, samo što bi trebao malo bolje izviditi situaciju prije nego radiš ovakve komentare.


Sudeći po ovoj rečenici, dalo bi se zaključiti da si apsolutno uništio moju teoriju o daleko većoj isplativosti Microservera, a nije to baš tako Glavna prednost Synologyja je jednostavnost instalacije, bar za mene jer nemam blage veze o Linuxu... Ali za nekog tko zna osnovne stvari bi instalacija i konfiguracija Microservera bila pitanje sat-dva posla. Ako postoji išta u DSM što misliš da nedostaje drugim NAS softwareima, trebaš znati da se i DSM može staviti na Microserver i mnoge druge konfiguracije. Ja sam razmišljao da stavim i DSM u Virtualbox, čisto da vidim kako bi mi odgovarao.

Drago mi je da si upravo taj 412+ uzeo kao primjer...
To je uređaj koji u HR košta 4700 kn. N40L u HR košta 2300 kn - dakle dvostruko više. A dodatni ethernet i USB3 se dodaju bez ikakvog problema. Kao i recimo remote access card (ovo je opako). Kao i recimo zvučna kartica, grafička kartica, dodatni RAM... Vidiš u kojem to smjeru ide? Za razliku u lovi možeš platiti nekog da ti stvar složi, pa da ne potrošiš ni minutu na konfiguraciju, nego imaš plug&play. Sad ćeš vjerojatno reći da ti svi ti potencijalni dodaci ne trebaju... Ja sam isto mislio da mi ne trebaju dok nisam uzeo HP-a... Sad koristim i VNC pa tu kantu mogu koristiti i za npr. upload većih datoteka preko browsera, mogu lakše prebacivati stvari s diska na disk, mogu koristiti software neovisno o tome ima li WebUI isl. Sve u svemu - puuuuno fleksibilnije rješenje.

Bla, bla... Samo je pitanje što od uređaja hoćeš i koliko si se spreman igrati. Meni sad sve radi i više ne zahtijeva intervencije. To me malo žalosti

edit:
Zadnja rečenica je trebala biti zaključak da je sve stvar osobnih preferencija... Razumijem i ljude koji kupuju 412+.
10.09.2013 | 11:55
@rusty:

Prosjecnom kucnom korisniku ne treba sirova snaga NAS uredjaja

Na njega je spojen ATV, iTunes, mobiteli, tablet i sl. U pozadini skida torrente (legalne naravno)

Nikada nisam primjetio da mu fali snage niti da stuca. Mozda bi u vecim obiteljima bilo problema
  • num
  • Korisnik
  • 3
10.09.2013 | 12:06
zabac kaže:
ECC memorija nije za ukras, ima razloga zašto se preporuča u serverima.
S drude strane, NAS je nešto što se ušteka i radi, a server je nešto za što treba povremena briga.
Server ima 5 mjesta za diskove, ili je 5. sistemski negdja sa strane ili je umjesto optike? Da li ima interni USB konektor za OS na stick staviti? Ovo sam već gledao jer je sama ideja kod HP-a stara par godina i toliko se i prodaje.


Microserver ima predviđenih 4 mjesta za 3.5" diskove i jedno mjesto za optiku. No to mjesto za optiku je dovoljno veliko da stane i peti 3.5" disk.
OS (FreeNAS) mi je na USB stick-u, diskovi su isključivo za podatke (ZFS RAIDZ2).
U takvoj konfiguraciji doista nemaš što održavati.
10.09.2013 | 12:45
cloud06 kaže:
rusty kaže:
Vjerujem da ćeš biti zadovoljan ovim strojem u svakom slučaju, samo što bi trebao malo bolje izviditi situaciju prije nego radiš ovakve komentare.


Sudeći po ovoj rečenici, dalo bi se zaključiti da si apsolutno uništio moju teoriju o daleko većoj isplativosti Microservera, a nije to baš tako Glavna prednost Synologyja je jednostavnost instalacije, bar za mene jer nemam blage veze o Linuxu... Ali za nekog tko zna osnovne stvari bi instalacija i konfiguracija Microservera bila pitanje sat-dva posla. Ako postoji išta u DSM što misliš da nedostaje drugim NAS softwareima, trebaš znati da se i DSM može staviti na Microserver i mnoge druge konfiguracije. Ja sam razmišljao da stavim i DSM u Virtualbox, čisto da vidim kako bi mi odgovarao.

Ako misliš na Xpenology ne brini imam dva komada dignuta na off siteu i dalje mislim da je appliance bolje rješenje. Od 12. mjeseca prošle godine radim sa xpenologyem i to nikada ne bi koristio kao PROD okruženje ni pod razno.

Drago mi je da si upravo taj 412+ uzeo kao primjer...
To je uređaj koji u HR košta 4700 kn. N40L u HR košta 2300 kn - dakle dvostruko više. A dodatni ethernet i USB3 se dodaju bez ikakvog problema. Kao i recimo remote access card (ovo je opako). Kao i recimo zvučna kartica, grafička kartica, dodatni RAM... Vidiš u kojem to smjeru ide? Za razliku u lovi možeš platiti nekog da ti stvar složi, pa da ne potrošiš ni minutu na konfiguraciju, nego imaš plug&play. Sad ćeš vjerojatno reći da ti svi ti potencijalni dodaci ne trebaju... Ja sam isto mislio da mi ne trebaju dok nisam uzeo HP-a... Sad koristim i VNC pa tu kantu mogu koristiti i za npr. upload većih datoteka preko browsera, mogu lakše prebacivati stvari s diska na disk, mogu koristiti software neovisno o tome ima li WebUI isl. Sve u svemu - puuuuno fleksibilnije rješenje.

A što od navedenog preko bilo kojeg drugog komercijalnog rješenja ne možeš? Ili kako ti kažeš je puno flaxibilnije. Si ti kada čuo za SSH/MC i slično? Ne da mi ne treba web gui nego neke stvari bolje rješavam sa terminal ssh konekcijom na NAS nego preko nekog fancy gui-a.

Ako si mislio napraviti full blown PC od tog micro servera (grafička/zvučna itd... wtf?) onda super, ali to što je jeftiniji ne znači apsolutno ništa. Kao što ne znači ni činjenica da možeš navedeni nadograditi (da ti služi i radi što?)

Bla, bla... Samo je pitanje što od uređaja hoćeš i koliko si se spreman igrati. Meni sad sve radi i više ne zahtijeva intervencije. To me malo žalosti


Ease of use je unmatched na appliance strojevima btw. Čak i XPenology scenario u non VM okruženju je up and running za recimo 5 minuta čisto kao primjer.

edit:
Zadnja rečenica je trebala biti zaključak da je sve stvar osobnih preferencija... Razumijem i ljude koji kupuju 412+.


To si apsolutno u pravu

još jedna stvar koja je meni bitna je to da HP Micro ima 150W napajanje i troši 72,3W u peak-u (officl specs) dok 412+ ima (sa praktički više modernih I/O na sebi) sve skupa 100W napajnje i troši 44W u peaku i svega 15W sa HDD hibernaciji.

Meni je to propirlična razlika koje nisam mogao dobiti ni na oba xpenology stroja (minimalno koliko sam dobio sa jednim Athlonom i 4 diska je bilo oko 60W+/-).

Kada gledam overall nije to baš ni malo, na duge staze
10.09.2013 | 13:22
Što ne mogu preko bilo kojeg drugog komercijalnog rješenja? Ovdje govorimo o Synologyju ili DIY alternativi. DIY može biti izuzeno jednostavna i dvostruko jeftinija varijanta uz korištenje gotovog HP rješenja. U Synology ne možeš dodati RAM (ne u sve modele), ne možeš zapravo sve što hoćeš. Ne možeš ga proširiti ikakvog PCI karticom... To znači da ne možeš staviti unutra npr. RAID karticu isl. Zašto grafička ili zvučna? Zato jer ovakav uređaj može pogoniti i XBMC recimo... Milijun je mogućnosti, pogotovo ako ga staviš u neko home okruženje. Možeš to podrugljivo citirati, a možeš i objektivno sagledati što dva različita uređaja nude.

Nisam siguran da ti uviđaš ogromnu razliku ovdje Jedina prednost Synologyja je jednostavnost instalacije, kao što sam i rekao... Ali ako u obzir uzmeš ogromnu razliku u cijeni - sumnjam da se to može isplatiti.

Ja predstavljam Microserver (ili općenito DIY s recimo malim USFF kućištima / Atom procesorom) kao fleksibilniju varijantu za napredne korisnike... Pri tome ne treba zaboraviti da je na iste moguće staviti i FreeNAS, OpenFiler, unRAID, Amahi ili cijelo brdo NAS softwarea koji će potencijalnom korisniku biti jednako lagani za korištenje kao i DSM. Mene takva opcija nije zanimala, pa ju ovdje ni ne opisujem… Tako da je "ease of use" slično "easy" kao i na DSM/Synologyju, ako odabereš taj put.

Ako stavimo sada sve puste rasprave po strani, ako je tebi lakše neke stvari raditi u Terminalu preko SSH, onda si definitivno bacio lovu sa Synologyjem. Poznato je da se kod njih plaća upravo software i njegov, kako TI kažeš, fancy gui.
10.09.2013 | 13:36
Da sam htio DIY opciju onda bi je koristio kao takvu. Sve što sam naveo stoji, kao i sve što si ti naveo, ali naravno DSM software je najjači na NAS segmentu i tu se malo toga može komentirati. Ako netko želi ZFS/deduplikaciju i slično onda ni neće ni razmišljati o free alternativama (DSM uključen), ali za SOHO okruženje i mid bussiness klasu tu nemamo što previše razgovarati.

A što se tiče XBMC ako baš to i želim ubacim ga na RaspberryPi za 25$ i to je to. Povrh toga Plex mi pruža sve što želim.
10.09.2013 | 13:54
rusty kaže:
Da sam htio DIY opciju onda bi je koristio kao takvu. Sve što sam naveo stoji, kao i sve što si ti naveo, ali naravno DSM software je najjači na NAS segmentu i tu se malo toga može komentirati. Ako netko želi ZFS/deduplikaciju i slično onda ni neće ni razmišljati o free alternativama (DSM uključen), ali za SOHO okruženje i mid bussiness klasu tu nemamo što previše razgovarati.

A što se tiče XBMC ako baš to i želim ubacim ga na RaspberryPi za 25$ i to je to. Povrh toga Plex mi pruža sve što želim.


Ok. Odustajem. Rekao sam što imam, rekao si što imaš - mislim da se iz toga da dovoljno zaključiti za nekog tko razmišlja o NAS-u.

Imam XBMC na Piju, udobno smješten iza TV-a i to stvarno jest super rješenje... Iako bih ga radije vrtio na Microserveru da mogu. Na žalost, zbog čudnog rasporeda stana i radnog prostora to nije moguće, pa i ovako funkcionira.
10.09.2013 | 14:03
Slažem se. Hey, no hard feelings ovo je samo zato jer se i drugi malo "prokomentiraju" samo što će ovo barem imati neki pozitivni outcome na kraju (nadam se).

Vjerujem da ćeš biti odlično zadovoljan sa ovim strojem. Moj kolega ga ima na poslu pa stalno ložimo jedan drugog, zato sam zapeo ko vol (a i potego si me za jezik) , ali stvarno super je HP (vidio sam ga iz prve ruke i kratko koristio) i iskreno se veselim tvom review. Ovaj moj kolega nije uračunjiv (i ne da ga se krstiti kao ni mene za neke stvari) kao ni ja koji put, tako da će biti interesantno čuti 3. mišljenje, a da nije YT review nekog Indijca

/respect
10.09.2013 | 15:43

rusty kaže:

......

još jedna stvar koja je meni bitna je to da HP Micro ima 150W napajanje i troši 72,3W u peak-u (officl specs) dok 412+ ima (sa praktički više modernih I/O na sebi) sve skupa 100W napajnje i troši 44W u peaku i svega 15W sa HDD hibernaciji.

Meni je to propirlična razlika koje nisam mogao dobiti ni na oba xpenology stroja (minimalno koliko sam dobio sa jednim Athlonom i 4 diska je bilo oko 60W+/-).

Kada gledam overall nije to baš ni malo, na duge staze


Posto je potrosnja struje vrlo vazna stvar bilo bi dobro izmjeriti stvarnu potrosnju HP micro:
a) U punom pogonu - svi diskovi rade
b) Svi diskovi u standby-u

NAS je uredjaj koji mora biti stalno on-line tako da nekih 50W +/- igra dosta veliku ulogu. To je 1.2kWh dnevno sto ispada oko 1HRK dnevno. Nije puno ali nabere se dana, pogotovo u puno godina.
10.09.2013 | 15:50
rusty kaže:
Slažem se. Hey, no hard feelings ovo je samo zato jer se i drugi malo "prokomentiraju" samo što će ovo barem imati neki pozitivni outcome na kraju (nadam se).


Naravno Zato i pišem ovako nadugačko. Sto ljudi, sto čudi, sto potreba... Pa kad svatko vidi što s kojim rješenjem može ili ne može - lakše će donijeti odluku.

jmirakul kaže:

rusty kaže:

......

još jedna stvar koja je meni bitna je to da HP Micro ima 150W napajanje i troši 72,3W u peak-u (officl specs) dok 412+ ima (sa praktički više modernih I/O na sebi) sve skupa 100W napajnje i troši 44W u peaku i svega 15W sa HDD hibernaciji.

Meni je to propirlična razlika koje nisam mogao dobiti ni na oba xpenology stroja (minimalno koliko sam dobio sa jednim Athlonom i 4 diska je bilo oko 60W+/-).

Kada gledam overall nije to baš ni malo, na duge staze


Posto je potrosnja struje vrlo vazna stvar bilo bi dobro izmjeriti stvarnu potrosnju HP micro:
a) U punom pogonu - svi diskovi rade
b) Svi diskovi u standby-u

NAS je uredjaj koji mora biti stalno on-line tako da nekih 50W +/- igra dosta veliku ulogu. To je 1.2kWh dnevno sto ispada oko 1HRK dnevno. Nije puno ali nabere se dana, pogotovo u puno godina.

Imam mjerač koji mi je spojen na HP. Nisam radio nikakve posebne optimizacije, kod mene je to proces

Ali otprilike je pod opterećenjem 60W, a u idleu je (upravo sad) 23W... S tim da imam cijeli Debian sa Gnomeom gore i RAID5 (što znači da tijekom pisanja i čitanja koristim sva 4 diska). Ako bih sad umjesto sistemskog diska koristio USB stick (pod uvjetom da OS to podržava), možda bi bilo još za nijansu bolje. U svakom slučaju - pisat ću ovih dana vrijednosti, pa stavim tu negdje.

E da, moram napomenuti: meni nije cijelo vrijeme uključen. Živim sam, pa ga ne koristi nitko osim mene... Ako bi mi trebao dok nisam doma, mogu uvijek koristiti WOL da ga upalim.
18.09.2013 | 18:35
Stigao je!

NETGEAR GS108T-200 model. Pošto nemam gigabitni switch (već sam to odavno trebao riješiti, ali dobro), sada kada uskoro dođe novi Synology NAS transfer sa starog bi potrajao 100 godina. Dodatno u zadnje vrijeme sam imao nešto problema sa Gigaset routerom koji bi zaglupio pa bi sve u LAN komunikaciji stalo i objesilo se.

Nadam se da je tome došao kraj.

18.09.2013 | 19:28
rusty kaže:
Stigao je!

NETGEAR GS108T-200 model. Pošto nemam gigabitni switch (već sam to odavno trebao riješiti, ali dobro), sada kada uskoro dođe novi Synology NAS transfer sa starog bi potrajao 100 godina. Dodatno u zadnje vrijeme sam imao nešto problema sa Gigaset routerom koji bi zaglupio pa bi sve u LAN komunikaciji stalo i objesilo se.

Nadam se da je tome došao kraj.


Super specke ima switch. Gdje-Kod koga si ga uzeo i how much $$?
18.09.2013 | 23:54
eBay (Italija) 111€ sa shippingom (na vrata)
17.10.2013 | 13:06
Synology DS412+ sutra dolazi /happy!
20.10.2013 | 20:18
Pravo zadovoljstvo ga je koristiti. Moram priznati da je osim sirove snage, njegov tih rad ono što me najviše iznenadilo. Svi govore da je tih, ali na 40cm udaljenosti na kojoj je trenutno nisam očekivao da ga neću čuti uopće. Na slikama se može vidjeti kako ladice za diskove imaju gumom obložene otvore koji dodatno pridonose smanjenju vibracija.

Upravo radim migraciju stvari sa starog NASa i naprosto sve leti. (iTunes, iPhoto, Parallels VM's...). Napraviti ću mali review nakon nekog vremena kada se uvjerim da je sve ok i kada budem imao neke konkretne brojeve benchmarka.

20.10.2013 | 20:59
Fino to izgleda. Dobra konfiguracija i izbor.
21.10.2013 | 05:32
@Rusty:

Taj setup je za mene debeli overkill, ali moram priznati da si lijepo ti to sve ukomponirao.

Cestitke, i da dugo sluzi
21.10.2013 | 09:20
hvala,

ma ovo je dugoročna investicija i po pitanju storega i po pitanju snage istoga. Pošto ću ovaj NAS koristit definitivno kao centralni hub svega (backup za više strojeva, media content (filmovi, serije...), iphoto, itunes itd..) onda jednostavno nisam htio da bilo koji 'klijent' pati po pitanju perfomansi.
21.10.2013 | 09:37
U koji RAID idu diskovi?
21.10.2013 | 09:38
u RAID 5 polju su već
21.10.2013 | 13:30
4x3TB Svaka ti cast,sve u kompletu izgleda vise nego mocno.Da te dobro sluzi
21.10.2013 | 13:34
Fakat, ko za manju banku... ako te bude volja nakon nekog vremena napisati prikaz, rado bismo ga objavili!

Mene osobno zanima koliko je dobar kad dođe do havarije jednog diska pa mu ubaciš friški i pustiš da regenerira sadržaj dok ga istovremeno pokušavaš koristiti?
21.10.2013 | 13:45
to sam testirao jučer smayoo. Rebuild na prazno polje ili sa nekim podacima (cca 500GB u tom trenutku) je trajalo oko 10,5h. Što se tiče performansi, brzina transfera nije toliko umanjena koliko bi čovjek očekivao, možda jedno 20%. Iskreno nisam puno radio taj scenario pošto sam rebuild pustio preko noći i naravno ujutro je sve bilo spremno.

Što se prikaza tiče nastojati ću složiti nešto što bi bilo primjereno za Jabučnjak iako sam poprilično nepismen, a ljudi koji su nešto napisali mi se čine malo nedostižnim. Svakako ću našto probati makar bile samo brojke i grafovi
21.10.2013 | 14:12
Dapače, može i tako. Pa ćemo mi dopuniti tekstom.
13.11.2013 | 15:05
16.1.2014 world wide predstavljanje DSM 5.0 beta verzije
www.synology.com/events/2014_dsm5.0_beta_uk.php?lang=uk
13.11.2013 | 15:58
Ne znam sta jos mogu dodati, kad je i postojeca verzija gotovo pa savrsena
13.11.2013 | 16:02
E, to je onda obično trenutak kad stvari krenu naopako. Jer počnu pretvarati stvar u bloatware.
13.11.2013 | 16:08
pitanje je da li će to biti novi milestone po pitanju više enterprise modifikacija ili više orijentacije na small i soho usere.

ono što je dobro u cijeloj priči je da iako će možda dodati nove feature/apps sve će to biti modularno. To je ono što je zgodno u cijelo priči. Nitko ne mora koristiti i trošiti resurse na sve opcije kada se iste mogu u potpunosti pogasiti/deinstalirati.

Vjerujem da ćemo vidjeti IOS/Android app modifikacije, moguće doradu na GUIu za Desktop vrijantu, a što će biti ispod modificirano to ćemo vidjeti već 16.1 .
04.12.2013 | 20:10
Dakle ovako,

WD My Book Live Duo 6 TB.

Nemam ni ja neko dobro iskustvo sa WD diskovima, ali što se može, kod NAS-ova baš i nema nekog velikog izbora.

Prvo što sam napravio je da sam ga prebacio u RAID pa je sad zapravo 3TB. To prebacivanje na praznom disku iz nekog razloga traje 6-7 sati i malo me iznenadilo, ali vidio sam na nekim forumima da je jednom čovjeku stvar trajala 14 dana pa se nemam što buniti. Za to vrijeme disk je moguće koristiti.

Ne postoji prekidač, stvar se baca u shutdown preko web sućelja. To je recimo mana, ali pošto ga ne mogu gasiti samo tako na klik onda ga niti ne gasim pa je to na neki način i prednost - ne moram ga paliti da bih ga koristio. Disk inače ode sam u sleep mode nakon nekog vremena, nisam mjerio ali recimo pola sata ili tako nekako. LEDica ode iz zelene u plavu kad spava.

Ima već namješteno sve za TimeMachine, particija se može i ograničiti što sam ja napravio pa sam joj dao 1,2 TB, za sada gore backupiram jedan Air i jedan Mini i to bi trebalo bit dosta. Pored ovog već postoji upaljen servis Media Serving što se može koristiti iz iTunesa. Samo se nabacaju mp3-ice u poseban SharedMusic folder i to je to.

Postoji i remote access, ali tu nešto zapinje - na jednom kompu se ne događa ništa, a na drugom mi veli da mi java nije up-2-date. Eto, tko u današnje vrijeme radi stvari s javom, stvarno. Ti problemi s verzijama jave su identični onom što smo imali prije 10 godina, ali i dalje postoje oni koji tvrde da je java super. Neka. Za sada ću nekako preživjet što ne mogu s terena pristupad diskovima doma, cijeli život nisam mogao, pa ću valjda i dalje nekako bez toga. Makar, ako sve drugo propadne, na svim kompovima imam Windowse u virtualki pa ću u najgorem slućaju probat kako stvar radi iz Explorera.

Ono što radi je remote access preko iOS uređaja. Super stvar što su podržani i iOS 4 uređaji. Meni je iPad 2 na Četvorki i sve uredno radi. Probao sam i na iPodu (iOS 5) i na telefonima (iOS 6 i iOS 7), sve ok. Muzika, video i slike se mogu slušati/gledati u toj njihovoj WD My Cloud aplikaciji a ostale datoteke je moguće skinut pa otvorit nekom drugom aplikacijom ili mailat dalje. Pristup je dakle od doma ili na mobitelu 3G/LTE tak de je ovo korisno - kad već ne mogu na kompu iz Safarija pristupat disku barem mogu to skinut na telefon pa si mailat na komp (tehnika narodu).

Prekjučer sam ga namontirao, eto već dva dana radi - dakle nisu svi WD diskovi tak loši da riknu unutar 24 sata. Što će biti dalje ne znam. Nadam se najboljem.

Ako će netko od ovdašnjih jabučara kupovat uskoro NAS uređaj nadam se da će mu ovo bar malo pomoći i da ću mu bar malo olakšati odluku.
29.12.2013 | 10:58
Evo da se pohvalim, jučer sam instalirao Synology DSM 4.3 ( XPenology ) na svoj backup komp - asrock E350M1 ( dual core 1.6, 4gb ram) sa 2 diska jedan 750Gb a drugi 1,5 Tb koji su bez problema konfigurirani sa synology protokolom i sve radi savršeno brzo!

javim nakon tjedan dana kako radi!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 38 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, Ender, m@xym, Maxxy, Riba, Anonimci (756)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO