iMac 21 (Mid-2011) i SSD disk
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iMac 21 (Mid-2011) i SSD disk


02.12.2012 | 06:03
Zagledao sam se u oglas [1], cijena od 7k mi se na prvu čini ok, pa me samo zanima je li moguće na tom računalu staviti kao primarni disk SSD disk, ili samo zamijeniti postojeći disk sa SSD diskom? Ako da, koliko bi me to okvirno koštalo i u kojem servisu bih to mogao napraviti?

Skupo mi je dati puno love za novu mašinu, a ne treba mi nešto latest and greatest. Dakle radi se o relativno novom modelu iMaca iz 2011. godine [2]. Računam da bi mi ta promjena jako ubrzala računalo te mi omogućila da to računalo bude vrlo upotrebljivo još godinama. Naravno, pod uvjetom da ne naletim na neko sfušano, ali pretpostavljam da vlasnik računala [1] želi kupiti novo računalo te izvući povrat poreza budući da se bliži rok za predavanje poreznih prijava

Potpitanje: budući da su novi iMacovi već na tržištu, ali kod nas još uvijek nisu u prodaji, mogu li očekivati da će ovim aktualnim iz 2011. godine još dodatno pasti cijena kroz koji mjesec?

Hvala.

[1] www.jabucnjak.hr/oglasi/moji-oglasi.html...&xt_resultsId=38

[2] www.everymac.com/systems/apple/imac/spec...underbolt-specs.html
www.everymac.com/systems/apple/imac/imac...nderbolt-models.html
02.12.2012 | 07:51
garrincha kaže:
Zagledao sam se u oglas [1], cijena od 7k mi se na prvu čini ok, pa me samo zanima je li moguće na tom računalu staviti kao primarni disk SSD disk, ili samo zamijeniti postojeći disk sa SSD diskom? Ako da, koliko bi me to okvirno koštalo i u kojem servisu bih to mogao napraviti?


Može.
Ovisi koji SSD želiš.
Ne treba ti servis možeš i sam.

Skupo mi je dati puno love za novu mašinu, a ne treba mi nešto latest and greatest. Dakle radi se o relativno novom modelu iMaca iz 2011. godine [2]. Računam da bi mi ta promjena jako ubrzala računalo te mi omogućila da to računalo bude vrlo upotrebljivo još godinama. Naravno, pod uvjetom da ne naletim na neko sfušano, ali pretpostavljam da vlasnik računala [1] želi kupiti novo računalo te izvući povrat poreza budući da se bliži rok za predavanje poreznih prijava


Pitaj ga. Ali mi mac-ovci smo luđaci, tako da razlog može biti i da pod svaku cijenu želi novi IMac.

Potpitanje: budući da su novi iMacovi već na tržištu, ali kod nas još uvijek nisu u prodaji, mogu li očekivati da će ovim aktualnim iz 2011. godine još dodatno pasti cijena kroz koji mjesec?


Mac-ovima se cijena ne mijenja nešto signifikantno.
  • mileni
  • Posjetitelj
02.12.2012 | 12:32
Mozes sam ugraditi, a mozes i 100-200kn platiti da ti ugrade. Ja sam kod svog sad vec prodanog iMaca dao da mi ugrade i ociste ekran. Zaboravio sam ime servisa, no nalazi se odmah pokraj studentskog doma Sare, ne mozes ga promasiti. Obavili su odlican posao sto se tice ciscenja prasine kod ekrana, SSD uredno ugradjen i sve proslo odlicno.

Ne moras kupovati najbolji SSD, jer taj iMac nece iskoristiti svu brzinu tog SSD-a. No da ces dobiti osjetan skok u perfomansama, hoces. Meni komp bez SSD-a vise nista ne znaci, jer toliko je brzi naspram klasicnim HDD-om da ukoliko koristim komp bez SSD-a osjecam se kao da koristim komp iz 90ih

P.S.
Jos bih ti preporucio da nadogradis ram na barem 8GB. 4GB je premalo, a ne zelis da ti OSX pise po SSD-u ukoliko ostanes bez rama. Ram je dosta jeftin i prelako ga sam ugradis u iMac-a


EDIT:
Posebice pripazi na prasinu ispod ekrana. Najlakse se ista primjeti na bijeloj pozadini, pa to temeljito provjeri.
03.12.2012 | 13:49
Hvala obojici na odgovoru

Naravno da ne mogu sam jer nemam alata, slobodnog vremena, volje i da ne nabrajam dalje

Ne znam koji bih ssd, zato sam tražio vas znalce za savjet. Budući da kažete da taj Mac ionako ne može iskoristiti snagu latest and gratest diskova, slobodno mi preporučite neki koji bi bio prikladan za tu konfiguraciju, pa da barem imam neku okvirnu računicu koliko bi me sve to koštalo.

Kad već treba pojačati i memoriju, koliko bi me koštalo tih 8 gigi memorije?

I ako može neka preporuka servisa, pa da mogu izračunati koliko bi me ukupno koštala nadogranja + usluge servisa. Čisto da imam računicu da li mi se taj pothvat uopće isplati.

Hvala.
  • mileni
  • Posjetitelj
03.12.2012 | 13:55
Moja preporuka je da ides na 240GB:
www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=051400122

No ako mislis da ti je previse, moze i ovo:
www.adria-computers.hr/index.php?page=sh...mp;product_id=105656

Nemoj na 120GB osim ukoliko nisi 100% siguran da neces iskoristiti vise od 60GB. Naime, neki javljaju usporavanja ukoliko ove manje SSD-ove popunis sa vise od 50% kapaciteta.
Ram je dosta jeftin, provjeri na kojem taktu tvoj radi, odi na nabava.net i lako nadjes ono sto ti je potrebno. Ukoliko uzmes 2x4gb rama i ovaj skuplji SSD, mislim da bi te moglo izaci oko 1700kn otprilike, no sve zavisi koji ram uzmes. I u to uracunaj jos ugradnju od kojih 100-200kn, stim da ram sam ugradis u roku od 1min
03.12.2012 | 14:41
Aha... kužim. Heh, vidio sam kasnije isti oglas na Njuškalu i bojim se da je mašina u prodaji bez tipkovnice i miša, a kako miš i tipkovnica nisu baš jeftini, moram još i na to dodati barem 400 kn troška, ako ne i više

Svakako bih išao na što veći SSD, čak i 500 GB ako nije prevelika razlika u odnosu na taj od 240GB. Ali pomalo je zabrinjavajuće ukoliko krene swapati već na popunjenosti od 50% kapaciteta diska.

Znači čisti sistem uzme oko 60 gigi? Ažurirao bih ga na najnoviji MacOS (vidio sam da bi me to koštalo čini mi se 15$), tak da se bojim da bi cijena od početnih 7k mogla narasti i do 10k, što mi je dosta love. Ali ako bude oko devetke, mislim da bi to moglo biti ok i dosta jeftinije nego da idem kupovati novu mašinu. Ne bih ga nakrcavao mjuzom i filmovima, samo nekim sitnicama poput MS Office paketa i razvojnih alata (Python i okruženje za razvoj IOS aplikacija i još ponešto).

Sve u svemu drago mi je čuti mišljenje vas iskusnih korisnika jer ja o Macu ne znam puno
03.12.2012 | 14:41
Aha... kužim. Heh, vidio sam kasnije isti oglas na Njuškalu i bojim se da je mašina u prodaji bez tipkovnice i miša, a kako miš i tipkovnica nisu baš jeftini, moram još i na to dodati barem 400 kn troška, ako ne i više

Svakako bih išao na što veći SSD, čak i 500 GB ako nije prevelika razlika u odnosu na taj od 240GB. Ali pomalo je zabrinjavajuće ukoliko krene swapati već na popunjenosti od 50% kapaciteta diska.

Znači čisti sistem uzme oko 60 gigi? Ažurirao bih ga na najnoviji MacOS (vidio sam da bi me to koštalo čini mi se 15$), tak da se bojim da bi cijena od početnih 7k mogla narasti i do 10k, što mi je dosta love. Ali ako bude oko devetke, mislim da bi to moglo biti ok i dosta jeftinije nego da idem kupovati novu mašinu. Ne bih ga nakrcavao mjuzom i filmovima, samo nekim sitnicama poput MS Office paketa i razvojnih alata (Python i okruženje za razvoj IOS aplikacija i još ponešto).

Sve u svemu drago mi je čuti mišljenje vas iskusnih korisnika jer ja o Macu ne znam puno
03.12.2012 | 15:07
OS ne zauzima 60GB. Sam OS zauzima cca 6-8GB. Sve ostalo gore što ide će ovisiti o tome što instaliraš.

Ja imam ugrađen SSD marke OWC od 250GB i trenutno sa svim stvarima mi zautima oko 60tak GB. Imaj naumu da su mi iPhoto, iTunes, Time Machine backup, CCC backup, svi filmovi itd, na posebnim diskovima, a ne na tom SSDu.

SSD koristim samo kao mjesto gdje je OS i aplikacije koje koristim, sve ostalo od "materijala" je na zasebnim diskovima.
03.12.2012 | 15:13
Aha... kužim, hvala. Nego, ugradnja SSD diska znači da se postojeći hard mora izvaditi?
  • mileni
  • Posjetitelj
03.12.2012 | 16:10
Ne znaci. Mozes isti staviti i umjesto optike, no onda je to dodatan trosak, iako ne prevelik.
Najlakse rjesenje je kupiti kuciste (cca 100ak kn) za taj hard koji izvadis, pa ga spojiti preko USB-a i na njemu drzati filmove, glazbu, slike, itd. Osim ukoliko stvarno ne mislis instalirati bolesno puno aplikacija, veci hdd od 240gb ti ne treba. Ja imam puno toga instaliranog na svom SSD-u, cak i bootcamp particiju, pa nisam ni blizu pola SSD-a popunio.

Ram sam ti preporucio bas radi swapanja, tj. da ne dodje do istoga. Jer ucestali write po SSD-u nije nikako dobra opcija. A ram je ipak poprilicno jeftin. Evo u roku od 10sec sam iskopao jedna 4GB modul koji vrlo lako ide u taj iMac:
www.links.hr/?naziv=memorija-pc-10600-4-...d_artikl=051.210.105

Dakle za 380kn imas 8GB rama, sto ipak nije neka velika cifra, dapace. Ako uzmes onaj SSD od 1300kn okruzimo cifru na 1700kn. Dakle ostaje jos samo ugradnja, i sve te moze ispasti maximalno cca 2000kn. Mozes naravno proci i jeftinije za par stotina kuna. Samo se moras odluciti za sta ti sve to tocno treba i sta tocno zelis. Ovako mozemo samo nagadjati
03.12.2012 | 16:26
Ne bih vadio optiku, neda mi se zafrkavati sa vanjskim uređajima, a imam nešto glazbenih DVD medija koje često volim gledati

U principu to bi bilo otprilike to, hvala puno

Jedino ne kužim zašto ljudi prodaju računala bez tipkovnice i miša, ali to je već tema za neku drugu raspravu
03.12.2012 | 17:04
Kao sto je rečeno ne ne moraš mijenjati disk za disk. To je jedna od opcija. Druga je vec navedena dakle disk umjesto optike ili SSD sa klasičnim diskom i optikom. Ovo zahtjeva stavljanje SSDa ispod maticne ploče ali se može.

Osobno sam mijenjao SSD za konvencionalni disk jer sam time ukloniti buku, smanjio potrošnju energije i smanjio barem malo generiranje topline. Disk trenutno ne koristim ali uskoro će u jedno externo FireWire 800 kuciste.
03.12.2012 | 17:18
Ja bih definitivno išao na opciju SSD umjesto harda + dizanje memorije na 8 GB, a višak hard i memorija u oglasnik

Imam već jedan eksterni hard od terabajt, pa to i nije neka frka. I patim na akustiku, pa bi me ta dodatna dobrobit jako razveselila

No kad vidim da je cijena od 7k bez tipkovnice i miša, a tek sad vidim da bih za ovo potonje bih morao iskeširati još oko 1k, ne znam baš... možda pričekati da novi iMacovi dođu na tržište pa ovima mooožda malo spuste cijenu. Vidjet ću još. Ali stvarno me čudi da nemaju u defaultnoj ponudi SSD, izuzev laptopa.
  • mileni
  • Posjetitelj
03.12.2012 | 18:10
Ne ocekuje neko veliko spustanje cijena. Dapace, sumnjam da ces ubrzo naci nesto povoljnije od 7k kn (ne, nemam nikakve veze sa objavljenim oglasom
04.12.2012 | 00:56
Želiš reći da je 7k zapravo odlična ponuda ta to računalo?

U tom slučaju ima još jedan zanimljiv oglas, zadnji od korisnika leo [1], pretpostavljam da je ono 11.2 druga polovina 2011, dok pretpostavljam da je 12.1 prva polovina 2012. U tom slučaju se na prvu čini boljom kupovinom taj za 6.6k, ali kad uzmem u obzir da taj korisnik ima puno oglasa, među kojim čak i novi MacBook Air za 7.8k (što je dosta jeftinije u odnosu na cijenu u dućanu)... dođe mi da se zamislim koji brojček prije kontaktirati

Nije da sugeriram da se radi o ukradenoj robi, nekakvom šverc-komercu ili sl., samo naglas razmišljam

[1] www.jabucnjak.hr/oglasi/moji-oglasi.html?userid=4758
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 34 minuta
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.47 Seconds

Provided by iJoomla SEO