Ipad kao grafički tablet?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ipad kao grafički tablet?


05.05.2012 | 13:10
Zanima me može li se Ipad uz neku aplikaciju koristit kao grafički tablet isto kao i neki grafički tablet npr. Wacom. Odnosno zanimaju me mane(ako ih uopće ima) korištenja Ipada u odnosu na neki grafički tablet.
05.05.2012 | 13:54
Kad bi i išlo, iPad ima vrlo loši odziv ekrana, a i preciznost mu nije na nivou tableta (Wacom-a recimo). Dalje, iPad nema mogućnost određivanja jačine pritiska.
Imam jedan prastari Wacom tablet (star valjda 15 godina), 10x15cm radnapovršina, 256 nivoa pritiska i zgodnu stvar, ako se okrene olovka onda radi kao gumica. Miš uz njega je tiha jeza. Taj tablet i dan danas radi uredno s MBP-om.
Znam kako bi bili zgodno imati sliku na iPadu i obrađivati je. Moja topla preporuka, kupi neki novi tablet i zaboravi priću s iPadom.
05.05.2012 | 15:37
Ako ti treba Wacom, kupi Wacom!
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
21.06.2012 | 00:47
Dobra večer svima koji će navratiti do ovog pitanja.

Već dulje vrijeme zanima me direktno digitalno crtanje - dakle ne na nekoj periferiji povezanoj žicom. Tablet PC-iji počinju davati tu mogućnost po pristupačnoj cijeni ali me zanima koliko s takvim alatom može učiniti osoba s prosječnim talentom i ambicijama? ... Također me zanima na što se kod kupovine tablet PC-ija mora obratiti pažnja ako ga se želi koristi za digitalnu ilustraciju? Koji OS ima najbolju aplikaciju, koji proizvođač ima najbolji display/staklo, koja "olovka" je OK - dok se ne zaradi za bolju ; )

Da pojednostavim, je li barem donekle dobar odabir Eee Pad Transformer Prime TF201, ili je možda bolji izbor ThinkPad Tablet? ... Je li tu negdje Samsungov Series 7 11.6" Slate ili Dellov Latitude ST Tablet? ...

Zahvaljujem na svakoj točnoj informaciji i dragocjenim osobnim iskustvima : )

Lp!
21.06.2012 | 02:25
Ipad ima odlične appove, pogotovo iPad3. Procreate npr.
Od svih trenutnih tableta, iPad3 je "najmanje zlo". iPad 1 je preslab, iPad2 ima još uvijek malu rezoluciju, Androidi imaju bezvezne aplikacije.
Ali problem je u ekranu, koji je ipak predviđen za rad prstima a ne olovkom. Ovih par Android tableta s olovkom je još uvijek neprilagođeno za crtanje (spor odaziv ekrana i sl.)

Ako baš hoćeš mobilno, a sa Wacom tehnologijom, onda je Lenovo x230t jedini izbor. Ali za tu lovu se skoro može uzeti Cintiq 24HD, pa bi ja iskreno živio sa žicom!
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
21.06.2012 | 10:56
Hvala, IC.

Nisam kod nas u HR našao Lenovov model kojega navodiš, samo Lenovo TP X220t.

Što se tiče Ipad-a ... Presjajan je to uređaj. Pristaje uz lakirane nokte. Volio bih raditi na nečem robusnijem i "manje savršenom". Bilo bi mi žao svake ogrebotine na njemu. A iskustvo s Applom je da su i svi popravci i dodatni uređaji skuplji no što vrijede.

No, još jedna stvar me zanima, uključeno i s aplikacijama za iPod: Sejvaju li se datoteke u tim programima u nekom od vektorskih formata? Jesu li ti crteži vektorski? ...
21.06.2012 | 12:03
X230t je nasljednik 220 modela. Nedavno je tek izašao.

Ali ni to nije rješenje koje se traži, jer je to još uvijek glomazni, teški laptop sa "okrenutim" ekranom. Ekran je vrhunski (IPS plus wacom senzor), ali uređaj je po konceptu zastario.

E da, zaboravio sam spomenuti najrobusnije, najjefinije i da stvar bude luđa, najbolje rješenje!

Nintendo DS!

Pogotovo DSi i DSi XL verzije, može i novi 3DS.
Osjetljivost na dodir, podrška za olovku (kapacititivni ekran, nema multitouch), jeftin - 1000 do 1500kn novi.
Dvije su genijalne aplikacije na njemu za crtanje: Colors! i Inchworm Animation.



Rezimirano, opcije:

- Wacom Cintiq kao ne-mobilna, ali najbolja opcija
- neki Wacom Tablet plus laptop kao malo mobilnija opcija, ili Lenovo tablet PC
- iPad kao mobilna ali manjkava opcija
- Windows8 x86 tableti koji će možda imati ovo ili ono što iPad nema. Možda. Jednog dana.
- Nintendo DS kao low end, down & dirty, partizanska opcija


Inače za mobilno crtanje koristim kombinaciju Macbook + Wacom tablet i Nintendo DSi XL + Inchworm za pixel art i animaciju.
I da, olovku i papir. Još uvijek najmobilnija opcija, s neograničenim trajanjem baterije!

iPad mi je primamljiv baš zbog vektora (ima vektorski app, iDraw) i Procreate-a, ali sam KRAJNJE skeptičan prema radu sa gumi-gumi stylusima.
Baš sam nedavno naručio Adonit Jot stylus sa eBaya kao zadnju opciju. Ako ni to ne bude radilo sa touch screenom, onda odustajem i čekam bolje dane.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
21.06.2012 | 22:04
IC, hvala ti na odgovoru i savjetima.

Tražeći više informacija o uređajima i aplikacijama koje spominješ naišao sam na zanimljiv uređaj pod nazivom Razer™ Switchblade ali on, čini mi se, nema display na kojemu se može crtati? ...

Također sam naišao na zanimljivo iskustvo jedne starije gospođe koja koristi digitalne medije za crtanje/slikanje, a nalaze se na adresi http://owler.com/-blog/ Ona, između ostaloga, piše:

I find myself using my Samsung Galaxy Note more and more. I was really surprised to read so many half-hearted reviews when the Note first came out. Even now there are complaints that the phone is too big … the back is too plasticky … the stylus is old fashioned … Pardon me, ladies and gents. I’ve had my Galaxy Note for some months, and to me it seems just the right size. The back is lightweight and unlike my heavy, chilly iPad, warm to the touch. The stylus is really useful.
For all that big, bright, beautiful screen, the phone is small and light enough to slip in a pocket.
21.06.2012 | 22:07
@IceClimber - kažu da ovi imaju dobre styluse Apen, posebno novi A5. Ja si razmišlajm da si ubodem jedan za iPad..., ali nije mi primarno crtanje, pa nekako važem .
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
21.06.2012 | 22:21
Soffoklo, hvala. Nešto slično ima Wacom - INKLING.

http://www.wacom.com/en/Products/Inkling.aspx

I to izgleda jako dobro, jednostavno i praktično. Samo je pitanje trošenja i punjenja baterija, zatim prepoznaju li razine jačine pritiska. Problem je što nerijetko prodaju nešto što je tek u razvoju pa za godinu dana izađe nešto puno bolje. Što tada s ovim starim? ... Bilo bi dobro naći nešto što je već napravljeno na zadovoljavajućoj razini upotrebljivosti.
22.06.2012 | 16:55
Soffoklo kaže:
@IceClimber - kažu da ovi imaju dobre styluse Apen, posebno novi A5.



Meni to iskreno djeluje kao teški over-engineering, ilitiga izmišljanje tople vode.

Postoji razlog zašto wacom nema bateriju u olovci i zašto ljudi to cijene. To je potrošna roba, gube se, kvare, pucaju i moraju biti lako zamjenjive. Olovka od 130$ mi odmah smrdi.
A i digitiziranje pokreta olovke - što nije jednostavnije crtati na papiru i to onda skenirati??


Jučer mi je baš stigao Jot stylus (http://adonit.net/product/jot/) i prilično sam zadovoljan. Uvjerljivo najpreciznija olovka za uređaje koji nisu predviđeni za olovkarenje. Prva koja ne djeluje kao da povlačiš labello po ekranu. Odmah plus! Isprobano na malim ekranima, ne znam kako je na iPadu.
Konstrukcijski je sve savršeno, jednostavna alu cjevčica, odlično rješeno odlaganje poklopca vrha. Jedina slaba točka je vrh koji je onako gledaj-al-ne-diraj. Tako da zamjenski vrhovi ili backup olovka dođu pod obaveznu investiciju. Inače je $20 na ebayu osnovni model. Prihvatljivo, pogotovo jer u nas Wacomov labello dođe 300kn.

Što se Samsung Notea tiče, dosta ga hvale po netu, ali kao i u ovom primjeru, svi od reda spominju i nedostatak aplikacija na Androidu. iOS je tu ipak glavni.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 24 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, Air, BigMac, big_mac, Gjuroo, Riba, Sank, Yonkis, ZeljkoB, Anonimci (568)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO