Cijene prijeloma i pripreme
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Cijene prijeloma i pripreme


21.03.2012 | 18:26
možete li mi reći kako se kreću cijene prijeloma i pripreme za tisak, u prosjeku otprilike, odnosno koji su parametri za određivanje istih?
25.03.2012 | 13:55
šta baš nikoga nema tko se time bavi?
25.03.2012 | 14:27
Nisam baš kompetentan za ovu temu jer se ne bavim prijelomom iako sam, silom prilika, tu i tamo imao i takvih angažmana.
Malo tko će ti iz rukava istresti bilo kakvu cijenu. Sve, dakako, zavisi o sadržaju koji se prelama...
Koliko ima stranica? Da li je to samo tekst ili ima i dodatnog sadržaja? Ako ima slika, zavisi koliko ih ima i koliko su velike. Svaku fotku treba obraditi za tisak. Nije isto da li je fotka 2x2 cm ili je razvučena na duplericu. Koji je format finalnog proizvoda..? Pa je pitanje da li ima grafova, tablica, shema...

Ako ne namjeravaš raditi neki ludi dizajn, možda ti je najbolje pitati u tiskari koja će ti tiskati to nešto. Tiskare znaju ponuditi besplatan prijelom i 'dizajn' ako je tisak kod njih.
25.03.2012 | 20:00
dakle, radi se o monografiji škole.
cca 100 stranica,
10% teksta - 90% fotki (10% kolor - 90% c/b),
format cca A5.
25.03.2012 | 21:22
A gle... Možda ti je najbolje da pošalješ upit za ponudu prema nekoliko tiskara (npr. KerschOffset, Printera, Radin, ProDigital), pa vidi koje su cijene. Pretpostavljam da većina tiskara po potrebi radi i prijelom.
Ako želiš znati koliko bi te to koštalo svjetski izdizajnirano, pošalji upit npr. na koržinekdizajn. Marko je inače isto član Jabučnjaka.

Sve zavisi koliko želiš muzike...
25.03.2012 | 21:32
hvala na prijedlozima.
dizajn i prijelom ja radim, ne zanima me "koliko bi me to došlo". pošto nisam dosad te stvari radio profesionalno, ne znam koliko i kako naplatiti.
25.03.2012 | 21:51
Ahaaaaaaa.... Pa prvi je besplatan
25.03.2012 | 21:53
dobra fora, ali nit je meni prvi nit je njima...
25.03.2012 | 22:11
Dobro ti kaže Gjuroo - tražiš ponudu od par tisaka iz svog okruženja - da ti ponude cijenu za prijelom, s naglaskom da je to neovisno o tiskanju. Tiskare uvijek imaju nekog svog tko radi prijelom.
  • campo
  • Posjetitelj
25.03.2012 | 22:14
ja sam to nekad radio ,..cijenu sam određivao prema danima posla + troškovi..naravno išle su tri kategorije cijena ,..knjige , časopisi i naravno najzahtijevnija monografije itd gdje ima puno posla u photoshopu (nekad se tu ubrajalo jako skupo bubanj skeniranje)
25.03.2012 | 22:17
Evo budem ja.
S obzirom da ti je prvi puta... zbilja ne znam kaj da ti napisem.
Napisat cu ti kako se radi za "istac"

Cijene variraju i uglavnom se odredi cijena za cijelu knjigu, a ne po stranici.
Cijena ovisi i o tome da li ti radis layout ili ga dobijes.
Ovisi i o tome da li ti radis ovitak ili ne.

Mozda ti je najbolje dogovoriti se sa skolom, pitas ih kolko misle za to izdvojiti.
Jer cijena monografije od 100njak strana moze kostati i od 5.000 do 20.000 kn, ali posto je rijec o skoli koja ziher nema love......
Mislim da bi 5000 kn (za layout, ovitak i prelom) trebala biti fer cijena i tebi koji to radis 1. puta i njima (naravno, ako odradis posao kak spada)

Gjuro&Smayoo - Tiskaru ne pitas za cijene preloma i dizajna nego za cijene tiska. Za cijene dizajna i preloma pitas dizajn studio . To ti je kao da gradevinara pitas za cijenu izgradnje kuce, a usput nek ti ju izprojektira.
25.03.2012 | 22:28
Misliš da sam jedamput to čuo da nekom ponudim izvođenje, a projektiranje se očekuje "u cijeni"?

S pozicije autora (knjige i stručnih publikacija) znam da su mi dizajneri nudili prijelom pa sam onda slučajno doznao da su mi pokušavali naplatiti nešto što bi dali da im mukte napravi tiskara kojoj bi "namjestili" posao tiskanja (s tim što su ispod stola imali dogovor s više tiskara tako da - koju god bi odabrao, uvijek bi ispalo da su - kao - oni namjestili posao).

Ne kažem da svi tako rade (dapače, siguran sam da ne!), ali po mom iskustvu ispada da prijelom na kraju rade ljudi u tiskarama.
25.03.2012 | 22:50
smayoo kaže:
Misliš da sam jedamput to čuo da nekom ponudim izvođenje, a projektiranje se očekuje "u cijeni"?

S pozicije autora (knjige i stručnih publikacija) znam da su mi dizajneri nudili prijelom pa sam onda slučajno doznao da su mi pokušavali naplatiti nešto što bi dali da im mukte napravi tiskara kojoj bi "namjestili" posao tiskanja (s tim što su ispod stola imali dogovor s više tiskara tako da - koju god bi odabrao, uvijek bi ispalo da su - kao - oni namjestili posao).

Ne kažem da svi tako rade (dapače, siguran sam da ne!), ali po mom iskustvu ispada da prijelom na kraju rade ljudi u tiskarama.


Zao mi je radi loseg iskustva, ali sto ljudi sto cudi.
Ne kazem da se prelom ne radi u tiskarama (one koje imaju odjel za prelom), ali znam da prelom nije u njihovom opisu posla. I da onaj kojem je stalo kak ce mu knjiga izgledati nece dati knjigu u tiskaru, da mu uz tisak usputno izdizajniraju knjigu.
25.03.2012 | 23:07
Što ti znači "sto ljudi sto ćudi" u ovom kontekstu? Nije to 100 ćudi, nego otvorena prijevara.

Da, i ja sam htio dati prijelom profesionalcu pa je ispalo da bi taj "profesionalac" uzeo lovu i opet dao to dalje u neku tiskaru. Pa, nemoj me je...

Možda nisam bio dovoljno jasan. Čovjek iz tiskare je napravio posao prijeloma vrlo odgovorno i uz dosta interakcije. Da li je netko mogao u dizajnerskom smislu napraviti bolji posao? Vjerojatno da. Da sam tako nekog uspio naći.
26.03.2012 | 00:01
Tito kaže:
Gjuro&Smayoo - Tiskaru ne pitas za cijene preloma i dizajna nego za cijene tiska. Za cijene dizajna i preloma pitas dizajn studio . To ti je kao da gradevinara pitas za cijenu izgradnje kuce, a usput nek ti ju izprojektira.


Imaš pravo i to je tako u savršenom svijetu kojem težimo. Međutim, u ovom svijetu je sto ljudi-sto ćudi i brazilijun različitih situacija. Ja sam, kao prvo, 'falia balun' jer sam krivo protumačio pitanje teme. Drugo, postoje tiskare koje za cijenu tiska nude i prijelom (ne ulazim u kvalitetu istoga). Osobi koja ne mari previše za dizajn, a bitno joj je da sve skupa košta što manje, to je, rekao bih, vrlo praktično rješenje.
Koliko god će se dizajneri (a i sam se tu nalazim) hvatati za glavu i vikati da je to zločin nad papirom, to je jedna od realnih situacija.

Jednom sam se prilikom prihvatio prijeloma g. izvješća. Kao i Finn imao sam problem kako da otpriličim cijenu. Situacija je utoliko bila nezahvalna jer je klijentu prijelom do tada radila tiskara - besplatno. Pa ti sada pošalji ponudu, a bilo mi je bitno da je prihvate. Muka, brate mili. Ako tražiš premalo, bit ćeš nesretan, a ako izgubiš posao jer si tražio previše, opet ćeš biti nesretan.


smayoo kaže:
Što ti znači "sto ljudi sto ćudi" u ovom kontekstu? Nije to 100 ćudi, nego otvorena prijevara.


Pa jedna od 100 ćudi je - prevarant Neutral evil ili nešto takovo. Kao da nisi ništa naučio kad onomad pokušavali igrati D&D (ili kako se to već zvalo)... Ccc...
26.03.2012 | 00:35
26.03.2012 | 01:30
Radim u tiskari i mogu ti reci da ces to te informacije dosta tesko doci. Vecinom za izracun tiskanje knjige ti moras znati dosta parametara, a isto tako i za prijelom. Danas nas puno ljudi trazi "daj neku cijenu otprilike", a znamo da ta cijena jako varira, posebice dal se radi o color ili crno-bijelom tisku. Uglavnom slazem se s Titom da je cijena u tvom slucaju stvar dogovora. Cisto da vidis o cemu se radi i kolko su spremni za to izdvojiti.
Druga stvar je ta, da je dosta danasnjih "dizajnerskih" studija nastalo iz neke fore "ja sam kreativan i znam radit u fotosopu, ajmo otvorit studio", pa nisu ni dovoljno profesionalni da taj posao odrade. Jako ih je puno koji su samo posrednici izmedu tiskare i klijenta, a puno ih je koji se prvenstveno bave web dizajnom, al usput rade i graficku pripremu za tisak i dizajn. Al to je vec materijal za napisat cijeli serijal knjiga, nazalost
Uglavnom, mislim da si neces puno pomoci slanjem upita po tiskarama za cijenu prijeloma. Ispitaj kolko novaca misle da taj posao vrijedi, odredi neku svoju cifru s kojom ces biti sretan i ponudi im. Druge ti nema
  • campo
  • Posjetitelj
26.03.2012 | 07:39
Vidio sam tiskare u kojima imaju pripremu "jaču" od 70 % "creativaca" ali u tom slučaju nikada nije priprema ulazila u cijenu tiska, također prave tiskare danas rade i crno bijelo i boju za istu cijenu CTP je uvijek naplaćen kao 4 ploče a ti određuješ boju. Uglavnom posao prepressa je danas obescjenjen i jako nezahvalan (70 % se dijeli i baca). Kad sam ja to radio (prepress, filmove i skeniranje,...) zarađivali smo pola mi a pola tiskara. Tu gdje sam radio vlasnici su izašli iz posla kad su tiskare počele kupovat CTP i imali su pravo ,..ja sam to radio još pet godina zato što sam se zadovoljio sa prilično malo ali danas je to jako rizično zanimanje
26.03.2012 | 09:06
Da budemo konkretni, slažem se sa Titom, cca 5.000 kn za taj posao bilo bi OK.

Što se tiče graf. pripreme i preloma, sve više tiskara nude usluge iste po mnogo povoljnijim uvjetima od "kreativaca" i dokle god se radi o nekim jednostavnijim stvarima (pjesmaricama, romanima, stručnim publikacijama...) moj glas ide tiskarama. Ako se želi imati uber, super, fensi dizajn svakako je potrebno posjetiti nekoliko studia za dizajn, pogledati njihove radove i odlučiti se za jednu od njih.
26.03.2012 | 09:50
smayoo kaže:
Što ti znači "sto ljudi sto ćudi" u ovom kontekstu? Nije to 100 ćudi, nego otvorena prijevara.

Da, i ja sam htio dati prijelom profesionalcu pa je ispalo da bi taj "profesionalac" uzeo lovu i opet dao to dalje u neku tiskaru. Pa, nemoj me je...

Možda nisam bio dovoljno jasan. Čovjek iz tiskare je napravio posao prijeloma vrlo odgovorno i uz dosta interakcije. Da li je netko mogao u dizajnerskom smislu napraviti bolji posao? Vjerojatno da. Da sam tako nekog uspio naći.


Mislim da si dovoljno inteligentan da shvatis da te ne j..... ja nego tip koji te je pokusao izj...... a to nema veze sa dizajnom, prelomom i tiskom.
26.03.2012 | 10:31
Da, naravno, to sam i mislio, ali ispalo je krivo. Ispričavam se.
26.03.2012 | 10:45
Makar je monografija, sudeci po specifikacijama, cini se jednostavnijim prijelomom.
Ako si verziran u obradu fotki, za to ti treba relativno malo vremena. Teksta je jako malo. Znaci - tehnicka izvedba, relativno malo vremena; idejna izvedba - ovisi o tebi.....
Moje su informacije da se cijena prijeloma krece od 15 do 60 (pa i vise) kn/str. 15 - goli tekst. 60 i vise - prijelom + tablice + izrada grafikona + obrada (hrpe) fotki + izrada kazala itd. itd.
5000 bi po meni bio plafon.


Finn kaže:
dakle, radi se o monografiji škole.
cca 100 stranica,
10% teksta - 90% fotki (10% kolor - 90% c/b),
format cca A5.
26.03.2012 | 14:02
hvala na razmišljanjima i prijedlozima. mislim da mi neće nešto pomoći slanje upita tiskarama pa ću nekako procijeniti u odnosu na konačni obim posla i njihove financijske mogućnosti.
ovi parametri su okvirni i dobiveni onako "otprilike", preko telefona, a iz iskustva znam da to što se sada čini jednostavno i ne pretjerano zahtjevno može ispasti puno opsežnije i zahtjevnije. vidjet ću na čemu sam tek kad se nađemo, odnosno kad oni sakupe sav materijal i budu znali konačan obim svega.
26.03.2012 | 16:05
Finn, radio sam više puta školske listove i dizajn i prijelom (radim u školi), uvijek sam se dogovorio s tiskarom oko cjene tek kada bi definirao format (A4) i br. stranica (od 52-80 str.). Nosio bi prijelom kod njih i s njima prešao sve, ako sam fulao u nečemu ili napravio krivo oni bi me savjetovali - pokazali kako to napraviti da ne bude problema u tisku, čak su mi znali i napraviti obradu nekih slika pogotovo na koricama, a i postere (boja) i nikada mi to nisu naplatili.
cjena je bila oko 5.000 kn - 10% boje a ostalo c/b cca. 100 kom slika (50% tekst, 50% slike)

Inače, redovito su to bile male obiteljske tiskare koje su bile puno susretljivije.
26.03.2012 | 17:57
ok, samo ne kužim šta želiš reći...
29.03.2012 | 22:18
sorry, nisam bio dovoljno jasan
Dok ne budeš znao točan br. str., koliko str. ide u boji a koliko c/b teško da će ti netko dati nekavu okvirnu ponudu,
ako ti idu u formatu A5 mislim da bi konačni br. str. morao biti djeliv sa 8 ili 16 (ovisi na kakvom stroju će se raditi) manje škarta manja cijena. Zaboravih raći da je važno za cijenu i na kakvom ćeš papiru sve to tiskati

Ja sam se osobno povezao sa vlasnicima par tiskara pa mi oni daju savijet ili isprave moju pogrešku u prijelomu, npr. loše sam obradio neku sliku pa je oni ne vide kod razvijanja na filmu - zapravo želim reći da sam imao tehničku podršu od strane tiskare. Naravno prijelom sam radio u InDesign-u istom kojeg su i oni imali u tiskari
30.03.2012 | 19:23
još uvijek ne kužim kakve veze imaju format, škart i vrsta papira s cijenom prijeloma i pripreme za tisak, ali dobro... sori.
02.04.2012 | 12:46
nikakve
brzinski sam preletio i zaključio da ćeš ti raditi prijeolom pa sam pisao o tisku, prvo pitanje koje si postavio ja profulo
13.04.2012 | 20:09
Ovisi jel to radiš u fušu, ili izdaješ račun. Ako radiš u fušu u svoje slobodno vrijeme, možeš i za 100 kn. 100 kn je 100 puta više od ničega, a radiš to tak i tak u slobodno vrijeme. No ako izdaješ račun, onda je gore spokenutih 5000 kn smiješna cifra. Jedino ako to možeš odraditi za kakvih tridesetak sati.
13.04.2012 | 21:54
Tomislav kaže:
Ovisi jel to radiš u fušu, ili izdaješ račun. Ako radiš u fušu u svoje slobodno vrijeme, možeš i za 100 kn. 100 kn je 100 puta više od ničega, a radiš to tak i tak u slobodno vrijeme. No ako izdaješ račun, onda je gore spokenutih 5000 kn smiješna cifra. Jedino ako to možeš odraditi za kakvih tridesetak sati.

Samo mala ispravka. Iako nisam po struci matematičar: 100 nije 100 puta više od ničega već beskonačno puta više (ako pod "ničega" smatramo nula).
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 52 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Kloba, Riba, SubZeroed, tomislav.c, Anonimci (2108)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO