Kalibracija monitora
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kalibracija monitora


  • ozren
  • Posjetitelj
16.09.2003 | 23:36
Kako da kalibriram svoj iiyama monitor? Uopće sam slabo obavješten o tome, pa me zanima koje aplikacije da koristim, literaturu i sl...Znam, već su se žalili da je to duga tema, pa de onda da je načmemo...pozdrav
17.09.2003 | 00:57
Ja bih ti preporučio SuperCal...daje odlične rezultate i ne moraš biti rocket scientist da bi ga koristio. Naći ćeš ga na www.bergdesign.com/supercal/
17.09.2003 | 09:38
Inace, najbolje je rjesenje hardverski kalibrator. Zapravo, to je jedino rjesenje u "color critical" poslu. Jako je tesko okom iskalibrirati monitor, prvenstveno plavu i tamne tonove. SuperCal radi jako dobar posao sa onim svojim postepenim namjestanjem krivulje i vjerujem da je to najbolje kaj se moze napraviti bez dodatnih pomagala (npr. color key).

Ako mozes posuditi iz nekog studia kalibrator...
06.04.2004 | 12:28
ili platiti 800 kuna da ti napravi profil koji bi ti trebao trajati godinu dana
06.04.2004 | 14:25
Kalibracija je stvarno duga tema. Znam nesto malo o tome pa da podijelimo.

Postoje dvije vrste kalibracija: samog monitora (servisna ili tvorni
06.04.2004 | 15:25
Tu se polazi osobina tiskarskog stroja (metoda rada stroja, papir, koristene tiskarske boje) pa se ide unazad preko osvjetljiva�a, pisa�a probnih otisaka do monitora.

Da pojednostavnimo i prevedemo na Hrvatski, kalibracija je prica koja danas tice mozda 1% svih korisnika racunala, koji imaju tu nesrecu da se bave dizajnom i pripremom grafickih materijala za tisak. (Cak su i web dizajneri uvelike postedjeni te tlake).

Evo jednog recepta koji bi te morao zadovoljiti u vecini potreba, ako ne zelis izgubiti par mjeseci na teoretiziranju i tisuce kuna kupovanju skupih sustava koje je osebujnim akademskim stilom i opsirnoscu opisao kolega Nenad.

Buduci da razlicite aplikacije razlicito tretiraju boje i razlicito ih prikazuju (pogledaj samo prikaz jedne te iste boje u Illustratoru, Photoshopu i Freehandu, pa ces vidjeti da FreeHand nema veze sa stvarnoscu), ne trebas puno vremena tratiti na gordijske cvorove i nagadjanja sto ne valja -- za referencu uzmi Photoshop i ono sto ti on prikaze.

No prije toga, pitaj tiskaru, s kojom ces vec raditi, koji kolor profil u Photoshopu najbolje odgovara njenom radu, pa ga fino namjesti kao stalni i primjeni na svim materijalima koji ulaze i izlaze iz Photoshopa. Kad vidis otiskani materijal, vidjet ces odgovara li prikaz na ekranu onome sto si dobio u tisku. Ne ocekuj nikad savrsentvo.

Kad koristis neku drugu aplikaciju za konacni dizajn, recimo InDesign, spremi jednu stranicu svog uratka u EPS format i ucitaj u Photoshop -- ako je prikaz u Photoshopu uskladjen sa zahtjevima tiskare, vidjet ces svoj uradak onako kako bi trebao izgledati u tisku. Takodjer, mozes uradak spremiti i u PDF datoteku -- buduci da PDF sacuvava kolor profile i prikazuje ih ispravno, ono sto vidis na ekranu bit ce ekvivalentno onom sto vidis u Photoshopu. (Na PCu ovo nekad ne mora biti tocno).

Takodjer, koristi za referencu mapu s bojama koju je otiskala tiskara s kojom radis -- Pantone sustav, iako "univerzalan", presavrsen je ipak za veliku vecinu tiskara. Ali Pantone nije ni dostatan nekada - recimo, Pantone je trenutno vazeci za 175 lpi kolor tisak (svjetski prosjek), no tiskara s kojom radim tiska materijal u 300 lpi (HD tisak). Za moj rad rabim prilagodjenu mapu s bojama koje su otiskane upravo u 300 lpi.

Zasto je ovo vazno? Otiskane u 300lpi, boje se mijenjaju vise (u odnosu na standardnu Pantone referencu) negoli ako se tiskaju u 150 lpi, velicinu i kakvocu koju mozes ocekivati u vecine Hrvatskih tiskara. 300 lpi donosi novu zivost u koloru i novo bogatstvo detalja, pa stoga trebas imati posebne mape.

Dakle, uvijek pitaj mapu s otiskanim uzorcima i na osnovu toga izaberi boje u svom dizajnu, jer ces znati unaprijed kako ce biti otiskane. Takodjer i tu budii spreman na bar 5% varijacije -- dobavljac boje nije uvijek isti, papir takodjer, strojar u tiskari slavio jer je dobio unuka i sl.

Pokusaj nabaviti mape otiskane na razlicitim papirima (recimo, na obicnom jeftinom offset papiru i na sjajnom, skupljem papiru), pa zatim mape plastificirane sjanim te mat finisem. Vidjet ces da boje na svakom od njih razlicito izgledaju, iako su na ekranu uvijek iste. Drzi tu kolekciju mapa i pokazuj je svojim klijentima, tako da ljudi unaprijed znaju sto ce dobiti ako odaberu odredjeni papir ili plastifikaciju (i tako odmah srezes sva moguca negodovanja i primjedbe koje u pravilu zapljuste odmah poslije prve otiskane stranice


Ako ces se baviti necim drugim, onda zaboravi na sve i namjesti prikaz (kontrast/svjetlocu) tako da ti ne smeta ocima dok radis -- i Bog te veselio!
13.04.2004 | 19:33
> Takodjer, koristi za referencu mapu s bojama koju je otiskala tiskara s kojom radis --
> Pantone sustav, iako "univerzalan", presavrsen je ipak za veliku vecinu tiskara. Ali Pantone
> nije ni dostatan nekada - recimo, Pantone je trenutno vazeci za 175 lpi kolor tisak (svjetski
> prosjek), no tiskara s kojom radim tiska materijal u 300 lpi (HD tisak). Za moj rad rabim
> prilagodjenu mapu s bojama koje su otiskane upravo u 300 lpi.


Spominješ da netko u Hrvatskoj tiska u 300 lpi? Hmm, ne znam da li ti se potkrala greška (jer iz svog iskustva znam da se kod nas uglavnom tiska na 150 lpi) ili ne. Uglavnom ako nije zanima me koja to tiskara tiska na toj linijaturi?
14.04.2004 | 10:08
i mene zanima... znam da ove jace offset tiskare tiskaju do 175 pa mozda jpos i 200.. ponekad.. kad papir to dopusta i kad se neki dizajner okomi na to...

e sto se tice kalibriranja monitora... da sad ne kompliciramo...
ak se bavis dizajnom ili dtp-om... onda ti nije tesko izdvojiti par sto kuna da ti netko sa hadrverskim kalibratorom dodje nastimati boje... usput da ti nastima i topovove radi vece ostrine...

ako usput imas i scenere i printere e to je druga prica.. vjerojantno imas profile za scener ... a printer pogonis preko nekog ripa koji bi trebao isto imati svoje profile... ako nemas nista od toga.. onda ces jedini koliko toliko vjerodostojan prikaz imati samo na monitoru... i to je relativno

a dalje... stvar posla... prije 15 godina nije bilo ni kalibracije ni boga ni vraga i ljudi su radili jebene stvari... sa reprokamerom sam mogao cmyk izvuci bolje od scenera ) i znao sam sto mi ispada vani )
15.04.2004 | 17:34
Spominješ da netko u Hrvatskoj tiska u 300 lpi? Hmm, ne znam da li ti se potkrala greška (jer iz svog iskustva znam da se kod nas uglavnom tiska na 150 lpi) ili ne. Uglavnom ako nije zanima me koja to tiskara tiska na toj linijaturi?
...

i mene zanima... znam da ove jace offset tiskare tiskaju do 175 pa mozda jpos i 200.. ponekad.. kad papir to dopusta i kad se neki dizajner okomi na to..

Ma nije u Hrvatskoj, dakako.
Iako sam na ovom forumu, radim na suprotnoj strani globusa (par ljudi na Jabucnjaku me zna osobno).
Tiskara je WorldWide Online Printing, u Perthu. Imaju ganjci novog 6-bojnog Heidelberga A2, koji izvlaci 300 lpi koristeci opet specijalni RIP i Direct2Plate Imaging, Scitexovo rjesenje, s mikromizacijom tocke. No sve u svemu, postrojenje je impresivno, s kontrolnom sobom s petnaest Macova. Specijalno pripravljen mrezni software sam slaze materijal koji stigne FTPom (iz 60ak kutaka diljem Australije) i salje dalje gotove slozene arke na separaciju. U jednom danu otiskaju stotine tisuca cetverobojnih, dvostranih vizitki (tiska se materjal u punom koloru, plus 2 PMS boje, sve u jednom prolazu, jer im je tako najjeftinije).
Cijeli proces je automatiziran, od ulaska digitalnih podataka (ulaz je PDF) do giljotine i pakiranja, a ljudi samo setuckaju i gledaju je li sve kako spada i ima li koja tekma na TeVeu
Ako vas zanima otisak, dajte mi adrese i poslat cu vam ogledne primjerke. 300 lpi je kolor za 21. stoljece -- sad vise ne mogu pogledat' 150lpi a da se ne nasmijem
16.04.2004 | 10:49
STVARNO bih volio to vidjeti!
Goran Škvorc
Designsystem
Savska 10
10000 Zagreb

Hvala.
16.04.2004 | 10:53
Ako vas zanima otisak, dajte mi adrese i poslat cu vam ogledne primjerke.

Ova recenica je "hrabra" i za svaku pohvalu. Zivo me interesira otisak sa tog Heidelberga, i imam jedan prijedlog ako si za. Naime, sestra mi zivi u Melbournu i 1.5. dolazi u Zg. Mogao bih ti poslati njenu adresu, pa joj ti posaljes nekoliko otisaka sa tog stroja, a ona ce to sve dofurati meni. Haj plz javi da li si raspolozen za ovakvu akciju. Hvala i pozdrav.
16.04.2004 | 12:34
eto.. ne zaboravi mene vidio sam svasta.. i cuo sam taj rastercic ali ga nisam uspio vidjeti...
autmatizacija mi je poznata .. vido u milanu nesto slicno.... pretpostavljam da je iz arka.. mada mi je prosto nevjerojatno.. jer sam kompletnu automatizaciju vidio iz role.. ako imas mogucnost posalji nekoliko otiska sa razlicitih podloga tj. papira
neznam sto bi mi mogli tebi poslati... mozda tartufe?!

Zaviša Host
Prilaz Gjure Deželića 68
10000 Zagreb
Hrvatska - Croatia

P.S. ako si za tartufe javi
17.04.2004 | 01:12
Naime, sestra mi zivi u Melbournu i 1.5. dolazi u Zg. Mogao bih ti poslati njenu adresu, pa joj ti posaljes nekoliko otisaka sa tog stroja, a ona ce to sve dofurati meni.


Ok, samo naprijed, kako ti odgovara ...
Ako hoces, mejlaj mi adresu na

ztosic(makni_ovo_iz_adrese)@email.hinet.ht

Eto, poslat cu svima zainteresiranima! Ima dovoljno postanskih markica

Usput, nazocne ce mozda zanimati specificnost pripreme materijala za takav tisak -- buduci da je tocka toliko sitna, na isto podrucje stane masu vise podataka, pa stoga:
- slike u Photoshopu moraju biti malko drukcije pripravljenje (u pravilu, malo svjetlije) i sto bolje skenirane, jer se sad vidi ama bas svaka sitnica.
- nanos boje na vecim jednotonskim povrsinama je tako dobar, da neuvjezbanom oku izgleda kao da si puko dodatnu PMS boju, iako nisi
- kad dobijete materijale, povecalo u ruke i usporedjujte tocku s nekim najboljim otiskom kojeg imate pri ruci ...

Eto. Materijali polijecu tamo u ponedjeljak ili utorak.
17.04.2004 | 11:49
Jedva cekam. Vidim da cu morati materijale zastititi, mislim ono, kad pocne slina curiti i slicno.
17.04.2004 | 14:15
Jedva cekam. Vidim da cu morati materijale zastititi, mislim ono, kad pocne slina curiti i slicno.

morat cemo u album s tim .. pod celofan.. ilte pod staklenim zvonom...

zvonimir... jel mozes ikako na mail poslati i profil koji se u photoshopu koristi za takvo sto... zanima me ta krivulja.. ak ti nije bad
Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript

hvala unaprijed
17.04.2004 | 14:16
Bok zvonimire i ja bih volio malo sliniti, pa ako imaš volje molim te pošalji i meni koji primjerak savršenog tiska. Unaprijed zahvaljujem

adresa:
Antonio Tepić
Ravenska 32
10 000 Zagreb
hrvatska-Croatia

ako te nostalgija vuče, samo reci šaljem komad rodne grude )
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 59 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, m@xym, Riba, smayoo, Anonimci (557)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO