trebam JEDNOSTAVNI software za skeniranje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

trebam JEDNOSTAVNI software za skeniranje


18.06.2010 | 20:40
Imam HP all in one uređaj koji je pod Leom koristio vlastiti (katastrofalno loš) software za skeniranje, a Mac ga nije prepoznavao kao skener. Pod Snow Leom ga pak vidi kao normalan skener pa HP više ne isporučuje svoj SW (hvala Bogu ).

Međutoa, Image Capture.app koji dolazi s OS-om mi je previše bazičan što se podešenja tiče. Ja stvarno nisam zahtjevan, ali on uopće nema podešavanja. Ima samo tri preseta - color, B&W i "text". Ovaj "text" radi kako meni ne odgovara (zapravo uopće ne znam što bi on trebao raditi).

Ono što meni treba je jednom mjesečno skenirati dvadesetak listova u grayscale 150 DPI sa sheet feedera u PDF. Image capture sve odradi OK, osim što nema grayscale. Full color mi ne odgovara jer kreira puno prevelike fajle.

Koji mi, dakle, JEDNOSTAVNI i BESPLATNI software za skeniranje možete preporučiti, a da zadovoljava moje zahtjeve?

(Molim da se suzdržite komentara tipa "kakve veze ima što su full color fajle velike, pa danas su diskovi jeftini, itd. Hvala.)
18.06.2010 | 20:48
Probaj VueScan www.hamrick.com/

Poskeniras pa maknes i sljedeci mjesec ponovo instaliras...
18.06.2010 | 21:03
VueScan je odlican. Radi za 5!
18.06.2010 | 21:13
Hvala na savjetu, ali za mene je to stvar principa. Ako netko traži da mu se plati, za mene nije bitno da li se to može zaobići. Čak i software za koji ne traže da se plati, nego samo primaju dobrovoljne donacije uvijek platim (doniram) ako sam zadovoljan i vidim da ću ga redovito koristiti.

$40 je previše za platiti s obzirom na to koliko je meni skener potreban.
18.06.2010 | 21:16
Koji mi, dakle, JEDNOSTAVNI i BESPLATNI software za skeniranje možete preporučiti, a da zadovoljava moje zahtjeve?

Ja bih se držao Image Capturea. Zapravo, i držim ga se.

Jedno od potencijalnih rješenja tvog problema je automatsko konvertiranje full color skenova u grayscale, nakon skeniranja i snimanja na disk.

Potpuno automatizirano rješenje je moguće ako uvijek koristiš isti destination folder (ili više različitih, ali uvijek unaprijed poznatih) za skeniranje. U tom slučaju možeš aktivirati folder action za taj folder i zakačiti za njega AppleScript koji će pomoću sistemskog Image Eventsa konvertirati full color u grayscale (ili napraviti štogod drugo ti padne na pamet). Dakle, ne zahtjeva dodatan softver tipa Photoshop - sve je out-of-the-box.

Skripta za spomenutu konverziju ne bi trebala biti nikakva posebna znanost pa ako zaključiš da ti to rješenje paše, pingaj me za skriptu.
18.06.2010 | 21:34
Mf... vidiš, ovo je zanimljivo. Razmislit ću o tome. Ima li još tko kakav prijedlog?
  • Dijete
  • Posjetitelj
18.06.2010 | 22:23
moj novcic je da slusas Djipija..
18.06.2010 | 23:10
Ups. Moram se ispraviti! Provjerio sam, Image Events NE može konvertirati bit depth slike. Dosjetio sam se i rješenja kroz Preview, s obzirom da se u njemu može desaturirati slika, ali to je svejedno neće pretvoriti u grayscale, ostat će 24-bitna. :/

Ali! Image Capture, koliko vidim, ipak defaultno MOŽE snimiti grayscale. Kad je "Kind" postavljen na "Black & White", "Grays" uredno nudi "256 Grays", što je 8-bitni grayscale format. Provjerio sam u Photoshopu, nakon importa tako skenirane slike, Image Mode JE Grayscale.
19.06.2010 | 01:11
Hvala, Đipi! No, kakve li uvrnute logike... Strpati grayscale pod "black & white"...
  • Dijete
  • Posjetitelj
19.06.2010 | 03:13
smayoo je napisao:
No, kakve li uvrnute logike...


meni je to baš baš sa prosjecne strane usera logicno.. black and white nije nuzno 2bitna definicija jer kod prosjecnog covjeka crno-bijelo izaziva asocijacu crno bijelog filma (koji je ustvari bezbojan, desaturiran, al nikako črn bel) i vjerojatno jos poneke koje se ticu situacije koja nije ni crna ni bijela..
19.06.2010 | 08:54
Mda... Imaš pravo...
26.06.2010 | 11:05
BTW, evo sad sam tek išao skenirati iduće dokumente i skužio sam da kod mene u "Image Capture" ne postoji "Grays" roleta o kojoj Đipi piše. Onda sam, "metodom uzaludnih pokušaja" (kako je to zvao moj profesor iz Osnova elektrotehnike na faksu ) napravio scan s podešenjem na "black & White" i dobio - grayscale scan .

Ako želim baš monokromatski scan (1-bit depth), onda moram izabrati kind "Text".

Enivej, bitno je da radi što mi treba...
26.06.2010 | 17:31
Koju verziju Image Capturea koristiš? Moja je 6.0.1 (428). I ovako izgleda gornji-desni dio kad odaberem "Black & White":

Screen_shot_2010_06_26_at_16.png
26.06.2010 | 17:50
Ne ide li to samo od sebe s verzijom OSa? Kod mene je isto 6.0.1 (428). Ali ovaj dio izgleda ovako:

Screen_shot_2010_06_26_at_16-f0a4a79e973e88b49d545ddd384b78fa.png


Bit će da ima veze sa skenerom. To jest, to znači da moj skener na glup način OS-u prijavljuje svoje sposobnosti...
26.06.2010 | 17:53
Neznam gdje je nestala navika da se uz skener isporuci TWAIN driver koji onda mozes koristiti i u Wordu ako bas treba...
Zadnji HP skener s kojim sam bio zadovoljan bio je 6100c. Ja kupio 6200c i od onda sam prestao imati bezuvjetno povjerenje u HP proizvode.
26.06.2010 | 18:07
Meni je samo tuzno sto vecina periferije ima bitno losije drivere za OSX u odnosu na Win
26.06.2010 | 18:33
MoschuS je napisao:
Meni je samo tuzno sto vecina periferije ima bitno losije drivere za OSX u odnosu na Win


Prije 10ak godina je bilo obrnuto, barem sto se printera i skenera tice...
26.06.2010 | 20:00
Čuj, to je već dosta star HP all in one Officejet 5610. Više nisam točno siguran koliko, ali negdje 4-5 godina. Imam ga još od prije nego sam kupio prvog Maca i s njim je došao poseban CD s driverom i softverom za Tiger. Onda sam s neta skinuo noviju verziju svega toga, za Leopard, i to je bilo živo go*no. Driver je tako glupo bio napisan da ga nijedan drugi softver osim njegovog nije prepoznavao kao scanner (i to ne samo na Macu, nego i na Windowsima isto). I stalno se nešto blesirao.

Srećom, sa Snowom dolazi driver za njega koji je normalan, tako da sam ja sad superzadovoljan, jer sad mogu skenirati ne samo iz Image Capture, nego iz bilo čega što podržava TWAIN skenere. I radi svaki put. Od prve. Normalno. I ne zaglavi se.

To što se grayscale zove "black & white", a b&w se zove "Text" - preživjet ću.

Inače, ja sam imao dobro mišljenje od HP-u vrijeme HP 28, 32, 38, 42, 48 džepnih računala (bez kojih je bilo nezamislivo studirati elektrotehniku) i u vrijeme LaserJet IV printera. Od onda, sve nizbrdo. Ali, s obzirom da sam taj all-in-one fax, printer i skener platio 1100 Kn, i da je već toliko star da, ne da je preživio garanciju, nego sam već i zaboravio kad je kupljen, ne mogu biti nezadovoljan, taman i da upravo sad crkne (kuc, kuc, kuc...)...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 9 minuta
  • Bertone: Čovjek Vam je na realnom primjeru objasnio Starcraft pravila i sad opet ne valja :D
  • dpasaric: Tako je! :)
  • Gjuroo: Ni Putin to ne bi bolje riješio.
  • dpasaric: Nema više politike u ovoj butigi! :)
  • smayoo: piši u forum
  • user: Ako zna netko kako dobiti njihovu zadnju poznatu lokaciju to bi bilo korisno
  • user: pretražio sam sve itd.
  • user: Već sam "play sound" aktivirao, ništa
  • user: nestale mi Airpods 4, what do? Piše "No location found" u FindMy.
  • user: ljudi,
  • CoffeePod: Cijeli 26 relase je bio sramotan za Apple i morali su “double down” i back to the lab da sve tweakaju kako su trebali
  • CoffeePod: Performansi i ulickani dizajn je ono sto treba
  • CoffeePod: Iskreno ne razumjem vas kojima je ovo “dosadno”. Stvarno morate ici taknuti travu.
  • dpasaric: Objavio sam osvrt na naslovnici, pa tamo komentirajte...
  • drlovric: Meni je Siri skroz OK, upakirali su to lijepo. Ocekivano ce vecina puno ovih stvari iic na pretplatu jer trosi compute (i Gemini) resurse. Lejpse mi izgleda UI jer smanjuju prozirnost :)
  • dpasaric: Što je najbolje nećemo imati niti Siri AI jer je EU učinila sve da se to regulatorno zabrani.
  • pontmax1: A dosade, imate li nešto više od šugave SIri AI
  • drlovric: Kao da ce roditelji ovo raditi. Otkljucat ce im sve i cao.
  • drlovric: Smorise sa ovom djecom :) Nestvarno...
  • dpasaric: Za sada dosadno za poludit... :)
  • dpasaric: I ja imam niska očekivanja, pa da vidimo! :)
  • dpasaric: Kreće za 5 minuta! :)
  • drlovric: Meni su ocekivanaj jako nisko. Pricati ce o Siri, koja ce opet doci kao beta. Pa ce raditi kako treba u inacici 27.4 :) Volio bih da grijesim, ali vise im ne vjerujem na rijec.
  • ping: Bit će to zanimljiva večer. Kupio sam dvije vrečice indijskih oraščića i planiram još barem mali paket Munchmallowa.
  • dpasaric: Danas u 19h WWDC! :)
  • Riba: user, ne upisuj admin password ano ne znas tko i zasto te pita i to je u osnovi to.
  • Yonkis: U Berlinu se otvara Developer Centar [link]
  • user: kako biti siguran od virusa na Macu? Sad ću reinstalirati OS i želim biti siguran.
  • user: bok ljudi,
  • Yonkis: Mene, kao prišlića, iznenadilo koliko je puno zastupljeniji Viber nego WhatsApp a Signal skoro nitko nije ni čuo (osim jabučnjaka). Zanimljivo.
  • Riba: Za tajne stvari imam pisacu masinu. :)
  • Riba: Ja imam instalirano sve pa tko kako hoce.
  • drlovric: Sve koje znam koriste Whatsapp. Viber, je isto popularan. Kao i Telegram. Signal nije bas zastupljen u mojim krugovima :)
  • dpasaric: Hehe, odlično, ja sam odavno prebacio sve na Signal.
  • Performita: Hvala Smayoo, Kako je Davor napisao ispod članka, i ja ebo čitam knjigu i lagano sve prijatelje, osobito one koji nemaju iPhone nagovaram na Signal.
  • smayoo: svima koje znam, to jest. :)
  • smayoo: skinuo i proslijedio link svima koji su još sposobni čitati knjige... :)
  • Performita: Ekipa, idemo sad svi skinuti besplatnu knjigu Guya Kawasakija da mu na administraciji stranice pokaže kako je odjeknulo u Hrvatskoj ;-)
  • dpasaric: Jest sitni sat, ali je published! :) Uživajte!
  • Yonkis: [link]
  • Yonkis: Baš baš sve!
  • Djuro genijalac: Izgleda da je BAŠ sve ovdje
  • Djuro genijalac: [link]
  • Yonkis: Hooorayyyy [link]
  • dpasaric: Radim na tome da nabavim zanimljiv monitor za tehnički review, držite palčeve da upali jer bi moglo biti mnogima zanimljivo. :)
  • Yonkis: Font je drugačiji.
  • Performita: :-)
  • dpasaric: Pogledajte naslovnicu! :)
  • dpasaric: Taaaa-daaaa! :)
  • dpasaric: Javim uskoro... :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO