Rezolucija slike za naslovnu stranu 2
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Rezolucija slike za naslovnu stranu 2


19.09.2016 | 09:40
Da li je moguće kod slike manje rezolucije, kako me ubjeđuje jedan čovjek, nju povećati u photošopu na način da se pod Image Size i pod Pixel Dimensions upiše veća brojka? Mislim da je to nemoguće za dobar rezultat kod štampanja. Na slikama koje prilažem je je kod prve stvarno stanje, a kod druge nasilno povećanje upisivanjem veće širine i visine slike.
Prilozi:
19.09.2016 | 10:25
Fotografiju mozes povecati na papiru (interpolacijom dobijes vise pixela), ali detalje koje nemas ne mozes izmisliti

Tako da u prakticnoj primjeni to nema nikakvog smisla.
19.09.2016 | 11:04
Ja sam vidio da oni u CSI serijama mogu!
  • Air
  • Korisnik
  • 64
19.09.2016 | 11:38
Prva rečenica drlovric-a je točna.

Za drugu rečenicu / tvrdnju se ne slažem. Tu ima više elemenata u igri koji određuju smisao.

Cilj povećanja je izbjegavanje pikselizacije.
Danas (i već neko vrijeme prije) postoje aplikacije koje povećanje odrade više nego zadovoljavajuće, a pri tom izbjegnu neželjenu pikselizaciju.

- Smisao određuju uvjeti primjene (ako je u pitanju časopis ili neka tiskovina koja ima veću dokumentarnu vrijednost od estetske) tada se koristi slika koja se ima - a tada, ako je slika premalena, povećanje u kojem bi se izbjegla pikselizacija je dobrodošlo - znači ima smisla.
- Smisao određuje sadržaj slike (vrsta detalja). Neki sadržaji se mogu povećavati više nego neki drugi a da se upoće ne naruši njihova kvaliteta.


Navest ću jedan primjer od prije 7-8 godina. Radio sam Jumbo plakat širine cca 5m (čovjek je bio na slici), koji je izložen na Trgu Bana Jelačića (na krovovima). Pri tom sam povećao sliku 300 posto a rezultat je bio apsolutno optimalan za priliku za koju je trebao.
19.09.2016 | 13:10
Laki kaže:
Da li je moguće kod slike manje rezolucije, kako me ubjeđuje jedan čovjek, nju povećati u photošopu na način da se pod Image Size i pod Pixel Dimensions upiše veća brojka? Mislim da je to nemoguće za dobar rezultat kod štampanja. Na slikama koje prilažem je je kod prve stvarno stanje, a kod druge nasilno povećanje upisivanjem veće širine i visine slike.


Ako je suditi po skrinšotima koje si priložio, ti realno imaš sliku dimenzija cca 6x8cm na 300 dpi. Na koju dimenziju bi ti to htio povećati i za koju primjenu?

Možeš li pobliže opisati što je na slici?
Ako je to npr. fotka čovjeka ili neki motiv koji ima svoju oštrinu, onda treba paziti kod povećanja jer se oštrina gubi i javljaju se artefakti. No, ako je to neka apstraktna i neoštra pozadina gdje nisu bitni detalji, onda se možda može još dodatno zblurati nakon povećanja.
19.09.2016 | 13:38
Mislim da povecanje od nekih 130% ne bi trebalo biti problematicno... za sve preko toga nisam siguran.

Air - koje to aplikacije mogu povecati sliku, ako nije tajna.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
19.09.2016 | 13:59
Tito kaže:
Air - koje to aplikacije mogu povecati sliku, ako nije tajna.


Ove povećavaju sa vrlodobrim i odličnim rezultatima
PhotoZoom Pro
iResize
Perfect Resize
itd.

Naravno ima i drugih koji su sa rezultatima nešto ili više lošije.
19.09.2016 | 14:44
Ako je suditi po skrinšotima koje si priložio, ti realno imaš sliku dimenzija cca 6x8cm na 300 dpi. Na koju dimenziju bi ti to htio povećati i za koju primjenu?

Možeš li pobliže opisati što je na slici?
Ako je to npr. fotka čovjeka ili neki motiv koji ima svoju oštrinu, onda treba paziti kod povećanja jer se oštrina gubi i javljaju se artefakti. No, ako je to neka apstraktna i neoštra pozadina gdje nisu bitni detalji, onda se možda može još dodatno zblurati nakon povećanja.[/quote]

Radim naslovnicu 130x210 mm. Na kraju sam odlučio da kod fotografa izradim fotografiju što je moguće bolje kvalitetei onda skeniram na 300 dpi.
Prilozi:
  • Air
  • Korisnik
  • 64
19.09.2016 | 15:24
Laki kaže:
Radim naslovnicu 130x210 mm. Na kraju sam odlučio da kod fotografa izradim fotografiju što je moguće bolje kvalitetei onda skeniram na 300 dpi.


U pitanju je nečija slika, ali ne vidi se tehnika. Da li je bitno autoru sa bude prepoznatljiva tehnika? Da li imaš dostupan original?
Ako nemaš original i ako nije bitno da li je vidljiva tehnika, tada sliku iz privitka možeš podosta povećati.
19.09.2016 | 22:50
Laki kaže:
Radim naslovnicu 130x210 mm. Na kraju sam odlučio da kod fotografa izradim fotografiju što je moguće bolje kvalitetei onda skeniram na 300 dpi.


Eh... Jel da ulazim uopće u to kako je reprodukcija opet priča za sebe..?

Za početak mi se postavlja pitanje zašto nemate tu reprodukciju u odgovarajućoj kvaliteti za tisak (?).
Ako već radite reprodukciju neke slike (koja je autorsko djelo) za pretostaviti je da imate odobrenje od autora (ili nadležnog tijela) da tu reprodukciju koristite.
Ako imate odobrenje, za pretpostaviti je da će vam materijal, dovoljno kvalitetan za tisak, podastrijeti sam autor ili već nadležno tijelo.

Možeš li mi reći odakle ti ta slika koju namjeravaš koristiti za naslovnicu?
20.09.2016 | 07:41
gjuroo kaže:
Eh... Jel da ulazim uopće u to kako je reprodukcija opet priča za sebe..?

Za početak mi se postavlja pitanje zašto nemate tu reprodukciju u odgovarajućoj kvaliteti za tisak (?).
Ako već radite reprodukciju neke slike (koja je autorsko djelo) za pretostaviti je da imate odobrenje od autora (ili nadležnog tijela) da tu reprodukciju koristite.
Ako imate odobrenje, za pretpostaviti je da će vam materijal, dovoljno kvalitetan za tisak, podastrijeti sam autor ili već nadležno tijelo.

Možeš li mi reći odakle ti ta slika koju namjeravaš koristiti za naslovnicu?


Evo odgovora. Autor je slikar koji se odrekao urbanog života i otišao da živi na jednoj planini. Tamo nema ništa od savremene tehnike. I njegove dvije kćeri, obje doktori, napustile su grad i žive s prirodom. Neko je postavio njegove slike na internet, autorka knjige je došla nekako do njega, dobila odobrenje da sliku stavi na koricu... itd.

Danas ću izraditi sliku kod fotografa što je moguće na većem formatu, a da kvaliteta bude dobra, skenirati je na željenu rezoluciju i riješiti problem.

Interesantno je da niko nije decidirano rekao: ne mogu se nasilno ili umjetno dodavati pikseli kako bi se dobio dobari suguran rezultat za štampu.
20.09.2016 | 08:57
Ehmmm, da se ponovim

Tako da u prakticnoj primjeni to nema nikakvog smisla.

I onako usput da kazem, da ces printajuci postojecu sliku, pa skeniranjem tog printa (da bi kao dobio kvalitetniju i vecu kopiju), samo dodatno narusiti kvalitetu originalnog fajla. Jer dva puta radis konverzije i ubacujes dodatno neke varijable (kao sto su kvaliteta printa, kvaliteta skenera, kvaliteta papira itd itd).

Javi kako je proslo
20.09.2016 | 09:40
Laki, ti imas sliku u digitalnom formatu i mislis ju dati razviti i onda skenirati?

Ja kazem da se ne mogu stvoriti pixseli pri povecanju fotografije a da se ne izgubi na kvatiteti...
20.09.2016 | 10:43
Laki kaže:
Evo odgovora. Autor je slikar koji se odrekao urbanog života i otišao da živi na jednoj planini. Tamo nema ništa od savremene tehnike. I njegove dvije kćeri, obje doktori, napustile su grad i žive s prirodom. Neko je postavio njegove slike na internet, autorka knjige je došla nekako do njega, dobila odobrenje da sliku stavi na koricu... itd.

Danas ću izraditi sliku kod fotografa što je moguće na većem formatu, a da kvaliteta bude dobra, skenirati je na željenu rezoluciju i riješiti problem.

Interesantno je da niko nije decidirano rekao: ne mogu se nasilno ili umjetno dodavati pikseli kako bi se dobio dobari suguran rezultat za štampu.


To što radiš je loše i to se tako ne radi. To je jedino što ti mogu decidirano reći, a to bi ti trebao objasniti i svojoj klijentici.
Radite naslovnicu knjige, a ne oglas za automehaničara u kvartovskom listu.

Đaba ti je izraditi sliku na velikom formatu kad to radiš iz predloška kojem je već narušena kvaliteta i izgubljeni su detalji.

Moj savjet ti je da nađete/napravite kvalitetnu reprodukciju originalnog djela ili da nađete alternativno rješenje za naslovnicu.
20.09.2016 | 13:46
Laki, traži novi materijal, ne bu dobro. A za umjetne interpolacije, glasam za perfect resize. Ne znam kako, ali frajer radi iznenađujuće dobro
03.12.2016 | 23:04
Za sve ovakve nedoumice i nedokazive klijente, ubuduće, uzmi lijepo sličicu koju imaš, povećaj joj broj pixela tako da dobiješ željene centimetre na rezoluciji od 300dpi, odnesi to u neku dobru digitalnu tiskaru i daj im neka ti na premazanom papiru (baš premazanom zbog finije strukture) odštampaju jednu kopiju u najboljoj kvaliteti.

Pa ako je želja bila od 900 pixela dobiti 25 centimetara, uopće ne sumnjam da će jedan jedini pogled biti dovoljan da se zauvijek zapamti zašto se to ne radi.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 48 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Riba, Anonimci (796)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.15 Seconds

Provided by iJoomla SEO