skeniranje crteža
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

skeniranje crteža


05.11.2014 | 00:15
Pozdrav svima!

Molim za uputu kako najbolje odrediti postavke na softwareu za skeniranje kada se skenira crtež olovkom?…

Usputno pitanje je vezano za povećanje rezolucije skeniranja - gubi li skenirani crtež na kvaliteti ako jako povećamo rezoluciju da bismo kasnije crtež mogli razvući da dvostruko veći format?…

Dolje je dio crteža s čijim skenom nisam zadovoljan.


podlogaCVJETICI141103scanCutSml.jpg
05.11.2014 | 11:31
Obrada u programi bi mogla pomoci. Sto te tocno smeta?
05.11.2014 | 13:18
Grayscale, nipošto ne bitmap. Iz mog iskustva kombinacija krivulja u Photoshopu, (al ne previše da ne skuriš delikatne svijetle tonove) i selekcija svijetlih tonova.
Čim se nešto povećava, dolazi do interpolacije tj. izmišljanja pixela, i gubitka kvalitete, odnosno sitnih detalja. Naravno, treba uzeti u obzir ako npr. pripremaš plakat, s koje će se daljine isti gledati.

iMo kaže:
Pozdrav svima!

Molim za uputu kako najbolje odrediti postavke na softwareu za skeniranje kada se skenira crtež olovkom?…

Usputno pitanje je vezano za povećanje rezolucije skeniranja - gubi li skenirani crtež na kvaliteti ako jako povećamo rezoluciju da bismo kasnije crtež mogli razvući da dvostruko veći format?…

05.11.2014 | 14:35
Ako crtezi nisu previse kompleksni u smislu nijansi ovo moze biti rjesenje za beskonacno rastezanje velicine crteza

vectormagic.com/
05.11.2014 | 15:59
Najbolje je crtež pretvoriti u vektorski format (.svg, .eps, .pdf, itd.). Nakon toga možeš rastezati do milje volje bez gubitka na kvaliteti.

Preporučujem Super Vectorizer za pretvaranje u vektorski format.
05.11.2014 | 16:29
Iako se radi o crtežu olovkom, možda ću ipak morati skenirati u boji jer sam s takvom postavkom do sada imao najbolje rezultate. Javit ću kako je prošlo...
05.11.2014 | 16:36
Hvala svima na odgovorima.

Za VektorMagic sam znao. Isprobao sam ga ali sam odustao od korištenja. Ne sjećam se da li zbog sporosti ili zato da mi neko ne preuzme uploadane crteže.

Što se tiče Super Vectorizera, za sada ne bih išao ni u male investicije na ovom području.
05.11.2014 | 16:38
zabac kaže:
Obrada u programi bi mogla pomoci. Sto te tocno smeta?


… Želio bih da sken bude što vjerniji originalu, s dovoljno jasnim i neoštećenim linijama, bez čudnih pjegica po papiru.
05.11.2014 | 16:40
Pa zar ove fleke nisu od neravnina na papiru?
Probaj poslikati crtež i vidi što dobivaš.
  • Air
  • Posjetitelj
05.11.2014 | 17:24
1. koje veličine je taj (ti) original crteži u centrimetrima
2. Koji konačni digitalni format želiš (slika ili vektor)
3. Ako konačni format trebaš sliku, koje veličine treba biti ta slika kada crtež pretvoriš u sliku.

Kada odgovoriš na ova pitanjca tada ti mogu konkretnije pomoći.
05.11.2014 | 23:18
Air kaže:
1. koje veličine je taj (ti) original crteži u centrimetrima
2. Koji konačni digitalni format želiš (slika ili vektor)
3. Ako konačni format trebaš sliku, koje veličine treba biti ta slika kada crtež pretvoriš u sliku.

Kada odgovoriš na ova pitanjca tada ti mogu konkretnije pomoći.


1. Originalni crtež je veličine 297 x 210 mm.
2. Skenirani crtež želim imati na računalu za daljnju obradu u rasterskom formatu.
3. Da bi originalni crtež bio upotrebljiv moram ga razvući na 594 x 480 mm.
05.11.2014 | 23:59
iMo kaže:
Iako se radi o crtežu olovkom, možda ću ipak morati skenirati u boji jer sam s takvom postavkom do sada imao najbolje rezultate. Javit ću kako je prošlo...


… Evo, sken u boji daje jasniju sliku - razlikuju se linije od pjega pa ih se može selektirati i obrisati ukoliko se nalaze u međuprostoru.

Skeniranjem u boji na 1200 dpi dobije se datoteka od 79 MB u JPEG formatu. Kada se ista otvori u Photoshopu ima 390 MB. U toj veličini je na slabijem računalu ionako nepoželjni proces obrade crteža rukom prilično spor.

Ukoliko želimo crteže napravljene olovkom, flomasterom ili tušem imati u digitalnom formatu, očito je bolji izbor za podlogu glatki bijeli papir.
06.11.2014 | 00:48
Nema dileme da će ti glatki bijeli papir učiniti razliku. No, kad već imaš taj crtež na nezahvalnoj podlozi, daj si truda da to počistiš i dobiješ valjani rezultat.
Bolje je skenirati u *.tiff nego u *.jpg.
Također, 594x480 mm nije isto na 72 dpi, 150 dpi ili 300 dpi.
Ako skeniraš crtež na većoj rezoluciji, možeš dobiti samo kvalitetniji rezultat. Ako već skeniranom crtežu naknadno povećavaš rezoluciju, kvaliteta se može narušiti ovisno o povećanju.
06.11.2014 | 07:05
Treba skeniratina prirodnoj rezoluciji skenera, sve preko toga je interpolacija.
06.11.2014 | 09:22
Nisam stručnjak, ali to što kaže Žabac - toliko sam naučio. Ima tih jeftilen skenera koji, kao, skeniraju na 1200 dpi, ali zapravo ne mogu stvarno na toj rezoluciji skenirati, nego skeniraju na 300 dpi pa onda "izmišljaju" piksele između interpolacijom.
06.11.2014 | 09:56
smayoo kaže:
Nisam stručnjak, ali to što kaže Žabac - toliko sam naučio. Ima tih jeftilen skenera koji, kao, skeniraju na 1200 dpi, ali zapravo ne mogu stvarno na toj rezoluciji skenirati, nego skeniraju na 300 dpi pa onda "izmišljaju" piksele između interpolacijom.


Skener koji koristim je najjeftiniji upotrebljivi skener - CanoScan LiDE 25. Što je to "prirodna rezolucija skenera" i kako je znati?...
06.11.2014 | 10:17
I ja imam taj skener i zaključio sam da najbolje rezultate za c/b sken daje na grayscale 100 do 150 dpi. Dugo sam se mučio sa maksimalnim postavkama i onda skužio - manje je više . Barem sa ovim skenerom.
06.11.2014 | 13:01
vicko kaže:
I ja imam taj skener i zaključio sam da najbolje rezultate za c/b sken daje na grayscale 100 do 150 dpi. Dugo sam se mučio sa maksimalnim postavkama i onda skužio - manje je više . Barem sa ovim skenerom.

pretpostavljam da je ovo najbliže linijaturama od 150-175 lpi kod profi skenera i overkill za te jeftilene. vjerojatno sa tim postavkama (znači ne bitmap iliti štrih, već grayscale) daje najbolje rezultate. imaš tu i još puno posla u photoshopu, al toga si vjerojatno i sam svjestan . a možeš i vektorizirat (igraj se s postavkama u illustratoru, pa što ti najbolje ispadne, apruvaj)
  • Air
  • Posjetitelj
06.11.2014 | 16:30
[quote="iMo" post=135817]Air kaže:

1. Originalni crtež je veličine 297 x 210 mm.
2. Skenirani crtež želim imati na računalu za daljnju obradu u rasterskom formatu.
3. Da bi originalni crtež bio upotrebljiv moram ga razvući na 594 x 480 mm.


1. Sve što vidiš okom to će se i vidjeti na skenu (to je i minimum dobrog skeniranja, + nešto više:). Znači ako želiš da se nešto ne vidi to podrazumijeva naknadnu obradu. Ovisno o željama razlikuje se i intenzitet obrade.
2. Željeni format 594x480 načelno (jer nisi nam rekao, a nismo ni pitali da li je to veličina potrebna za tisak, ispis na nekom printeru ili nešto treće) podrazumijeva povećanje te slike. To podrazumijeva povećanje i onih detalja koji se ne vide najbolje okom. Ako njih želiš izbjeći - opet smo došli do naknadne obrade.

Što od original crteža želiš zadržati, što spada u osnovnu informaciju osim priče tog crteža (shvatio sam da je tekstura papira nepoželjna), da li je tehnika bitna: prepoznatljivost linije olovke?
06.11.2014 | 23:48
[quote="Air" post=135878]iMo kaže:
Air kaže:

1. Originalni crtež je veličine 297 x 210 mm.
2. Skenirani crtež želim imati na računalu za daljnju obradu u rasterskom formatu.
3. Da bi originalni crtež bio upotrebljiv moram ga razvući na 594 x 480 mm.


1. Sve što vidiš okom to će se i vidjeti na skenu (to je i minimum dobrog skeniranja, + nešto više:). Znači ako želiš da se nešto ne vidi to podrazumijeva naknadnu obradu. Ovisno o željama razlikuje se i intenzitet obrade.
2. Željeni format 594x480 načelno (jer nisi nam rekao, a nismo ni pitali da li je to veličina potrebna za tisak, ispis na nekom printeru ili nešto treće) podrazumijeva povećanje te slike. To podrazumijeva povećanje i onih detalja koji se ne vide najbolje okom. Ako njih želiš izbjeći - opet smo došli do naknadne obrade.

Što od original crteža želiš zadržati, što spada u osnovnu informaciju osim priče tog crteža (shvatio sam da je tekstura papira nepoželjna), da li je tehnika bitna: prepoznatljivost linije olovke?



2. Željeni format je određen veličinom podloge za ispis - u ovom slučaju majice na kojoj bi crtež bio otisnut.

Želio bih da nakon skeniranja bude što manje digitalne obrade crteža, ne zbog lijenosti nego zato da sken bude što autentičniji a ilustracija "toplija", da se vidi da je ljudskih ruku djelo.

Očito je da sam izabrao pogrešan papir za rad s olovkom jer spomenute "pjege", koje su neizbježne zbog teksture papira, odvlače pažnju s ilustracija (cvjetića).

Do sada sam skenirao nebrojeno puta, a uglavnom se radilo o crno-bijelim crtežima s linijama izvučenim crnim flomasterom ili rapidografom. Kod tih ilustracija nisam imao problema s podlogom jer sam uglavnom koristio obični bijeli papir za kopiranje. Međuprostor između crteža "čistio" bih bez poteškoća s dva-tri zahvata u Photoshopu.

Hvala svima na odgovorima i, da Vas više ne gnjavim, zaključio sam da više ne bih trebao koristiti ovaj papir za crteže olovkom ukoliko ih u toj tehnici želim skenirati.

No, zapelo mi je za oko što neki spominju skeniranje na 150 dpi. To me zbunjuje. Jedna od prvih poduka iz skeniranja bila je da za tisak trebam postaviti rezoluciju minimalno na 200 dpi (u to vrijeme skenirao sam fotografije jer nije bilo digitalnih foto-aparata, a nešto kasnije i crno-bijele crteže), a ako želim biti siguran da će sken ispasti dobro onda 300 dpi. Jesam li nešto pogrešno naučio?...
07.11.2014 | 00:11
Nisi, ali to je vjerojatno bilo u vrijeme kad su i mene tome učili, prije cca 15-20 godina, kad nije bilo jeftilen govance-skenera s interpolacijom, nego si imao samo skupe profesionalne skenere na kojima je i najveća odabrana rezolucija skeniranja bila - realna, a ne interpolirana.
07.11.2014 | 07:11
A zasto ne crtas direktno u nekom programu preko tableta?
Znam da tako neki rade stripove. S rukom na papir, sken u PS pa ponovno crtanje stylusom po tabletu. Olovaka na kompu imas vise nego u pravom svijetu.
07.11.2014 | 09:54
Ovisi na koji medij se otiskuje i kojom tehnikom. Za offset je, kao, neki standard 300 ppi, premda uredno prolazi i manje... I opet, kao što rekoh, ovisi s koje se daljine u konačnici uradak gleda... jumbo plakati se pripremaju u smiješno maloj rezoluciji jer se gledaju s 10ak metara, a majica, hm hm, možda s metra.
Budući da ide na majicu, to će biti vjerojatno neki sitotisak, ili pak isprint na neki termo papir s kućnim tintnim pisačem pa apliciranje peglom..? Ako je sitotisak tu bi ti više mogao pomoći netko tko ima više iskustva u pripremi za tu tehniku
Ovako ili onako, ako nastaviš skenirati na 300 ppi, mislim da ne možeš fulat.....

iMo kaže:

No, zapelo mi je za oko što neki spominju skeniranje na 150 dpi. To me zbunjuje. Jedna od prvih poduka iz skeniranja bila je da za tisak trebam postaviti rezoluciju minimalno na 200 dpi (u to vrijeme skenirao sam fotografije jer nije bilo digitalnih foto-aparata, a nešto kasnije i crno-bijele crteže), a ako želim biti siguran da će sken ispasti dobro onda 300 dpi. Jesam li nešto pogrešno naučio?...
07.11.2014 | 11:44
… Kako god bilo, prelazim na glatki bijeli papir, a isprobat ću skeniranje na 150 dpi pa ću javiti rezultate. No, znam da je moguće u PS promijeniti rezoluciju sa 150 na 200 dpi ili više - bez gubitka kvalitete. PS u tom slučaju automatski smanjuje veličinu fotografije/crteža i pokazuje realne dimenzije istoga za ispis. Tako radim kada skinem fotografiju s neta u rezoluciji od 72 dpi - gore je velika, a kada je stavim na 200 dpi PS mi pokaže u opciji PRINT SIZE da kod ispisa može biti maksimalno velika kao npr. osobna iskaznica.
07.11.2014 | 12:03
Ovisi kako postavke postaviš.
Ako povećavaš rezoluciju i smanjuješ dimenzije, tada nem nikakvog gubitka.
Ako povečavaš rezoluciju i ne diraš dimenzije, tada PS radi interpolaciju i dodaje piksele koji nedostaju.
Sve između je kombinacija, ili se dodaju ili oduzimaju pikseli.
Nevažno je li slika 10"x10" i 75dpi ili 5"x5" i 150dpi
  • Air
  • Posjetitelj
08.11.2014 | 20:41
Ako želiš optimum (ne pretjerivanje u skeniranoj rezoluciji a isto tako niti da ti konačna kvalitete bude smanjena zbog manje rezolucije):
Pitaj tamo gdje ćeš raditi majice, koja rezolucija treba. Ovisno koja je tehnika biti će i razika u rezoluciji (preslikač, sittotisak itd.)
08.11.2014 | 22:23
Air kaže:
Ako želiš optimum (ne pretjerivanje u skeniranoj rezoluciji a isto tako niti da ti konačna kvalitete bude smanjena zbog manje rezolucije):
Pitaj tamo gdje ćeš raditi majice, koja rezolucija treba. Ovisno koja je tehnika biti će i razika u rezoluciji (preslikač, sittotisak itd.)


www.threadless.com/Doodle/submission-kit/

Nisu baš jasni glede tih 'detalja' ali ja originalni uzorak uvijek radim u veličini u kojoj će biti otisnut i to u rezoluciji od 200 do 300 dpi.
27.01.2015 | 21:57
… Nakon dulje stanke, evo odgovora - potvrde na dobre savjete o skeniranju u niskoj rezoluciji, budući da se radi o jeftinom skeneru.

Dolje su dva crteža smanjena za prikazivanje na webu - ali originalno skenirana u različitim rezolucijama. Niža rezolucija, čini mi se, dala je bolji rezultat.

biblijskiCrtezi-dpi150600web.jpg
27.01.2015 | 22:03
Usput sam napravio pokus da vidim je li bolje podesiti kontrast neposredno prije skeniranja ili kasnije u Photoshopu. Čini mi se da je podešavanje kontrasta na skeneru dalo oštrije i tamnije linije od naknadnog podešavanja u PS. Oba crteža originalno su skenirana u grayscale, na 600 dpi.

biblijskiCrtezi-dpi600obrSCANPS.jpg
27.01.2015 | 22:04
Još jednom svima zahvaljujem na odgovorima
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 2 minuta
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.
  • drlovric: Plenkovic je porucivao Hrvatima kome nije dobro neka ide u DE. Bis bald. A danas drzava daje pare povratnicima jer kapital su ljudi. Ako nas KGB sve rastjera odavdje, ovaj forum ce sam sebi biti svrha :)
  • Air: Mislim da je uvreda za članove jabučnjaka koji su aktivni u političkim temama na jabučnjaku uspoređivati ih sa ekipom koja “troši” takve teme na drugim portalima. Iako smo svakodnevno na forumu neke od tih politički tema nemaju upisa po nekoliko dana. To znači da ekipa nije “ovisna” o tome da non-stop nešto serucka nego se upisuje kad netko nešto ima.
  • Air: Na osnovu ovoga dolazimo da je vrijednost ovog foruma u ljudima koji su svakodnevno aktivni na forumu, a to je uz pomoći ovih političkih tema.
  • Air: Druga vrijednost je već navedena, a to je što je forum sa takvim temama bio aktivan, i ljudi su tada bili prisutni pa su češće otvarali tehničke teme i više pomagali. Danas, a pogotovo u skoroj budućnosti više neće biti potreba za ovakvim tehničkim forumima jer će ljudi pomoću AI-a brže i učinkovitije naći rješenja svog problema.
  • Air: Nije poanta tih tema da netko “ispadne” upravu, niti da se netko uvjeri u neku od teorija koje smo ovdje secirali. Poanta je da su mnogi članovi na osnovu smayoo-ovog angažmana korigirali svoje izražavanje i prepucavanje. Ja sam prvi među njima.
  • Air: Prva vrijednost naših politički tema je: kažu “željezo se kuje dok je vruće” po tom principu ja vidim velike promjene na mnogim članovima koji su aktivni u tim temama. Neće se netko naučiti komunicirati i promišljati o svojoj dosadašnjoj negativnoj komunikaciji kada nema “vatre” i aktivnog korektiva (u našem slučaju smayoo-ta).
  • Air: dok sam došao doma teme je već zaključana pa ću ovdje dodati… tino1 je većinu toga lijepo napisao. Dodati ću da mislim da ove “političke” teme nisu bile uzalud.
  • Bertone: Smanji veličinu slika i trebalo bi proći ili sačekaj da se javi Riba ili Davor, oni znaju kak je podešen forum i što prolazi, a što ne.
  • Yonkis: Htio sam odgovoriti na temu izgubljenih slušalica sa screenshotovima iz mobitela pa je bilo nekih 5-6 slika i nije prolazilo.
  • Bertone: Na poslu koristimo phpBB i u admin postavkama je postavljeno da je max veličina slike 2560 × 1440 pix ili 3 Mb i ako korisnik pokuša napraviti upload veće slike dobije takvu obavjest o grešci,... isto je tak orecimo i sa slikom avatara, propisali smo maksimum od 512x512 pix i ako je veća nema uploada. Gdje ti dobivaš grašku?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO