Treca particija uz BootCamp
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Treca particija uz BootCamp


23.08.2012 | 21:00
Tako jednostavno pitanje a odgovora na netu da te glava zaboli.
Znaci jedna (ili vise) zajednickih particija koja(e) bi bila vidljiva iz oba OS-a.
Dajte molim savjet.
24.08.2012 | 00:07
Znaš ti onaj vic, kad dođe u tramvaju kontrolor do čovjeka, stane i gleda. Ovaj isto tako stoji i gleda. Kontrolor veli: "Karta". Čovjek njemu: "Jabuka!". Kontrolor, zbunjen: "Šta - jabuka?", a čovjek njemu: "A šta - karta?"

Elem, daj ti najprije lijepo artikuliraj pitanje, pa stiže savjet časom.
  • User
  • Posjetitelj
24.08.2012 | 00:18
Opiši malo problem, pa ćemo ti bolje znat procijenit opcije.

Npr. je li dovoljno da particije budu R/W na oba OS-a ili je dovoljno da se zapisivati može samo iz jednoga, koja bi bila veličina particija, koliko sistema i kojih bi bilo na njima itd.
24.08.2012 | 00:42
A prije toga, napiši točno pitanje. Da li ne znaš kako napraviti particiju kao takvu, ili pitaš za savjete oko toga koji format particije koristiti, ili nešto treće?
24.08.2012 | 09:52
Htio bih imati ipak i winoze (znam da je to bogohuljenje, ali imam razlog). Uz dva OS-a mi treba jos jedna zajednicka particija kojoj bi pristupao sa oba sustava. Racunam na Paragon, jer mi treba r/w. Mislim da je za to bolji HFS+.
Ali Bootcamp nedozvoljava instalaciju ako je disk prije toga particioniran.
Znaci ovako:
100 OS X
300 SHARED
100 WINDOWS
Obavezno Bootcamp, nikakve virtualke.
Valjda je sada pitanje jasnije.
Ovo me zaintrigiralo:
apple.stackexchange.com/questions/22528/...amp-shared-partition
24.08.2012 | 10:30
Da, to su upute koje bi ti i ja napisao. Ako zaista želiš toliko zakomplicirati.
24.08.2012 | 10:54
Ako ne postoji nista elegantnije, krecem uskoro u avanturu.
24.08.2012 | 11:12
Ne znam koliko često očekuješ da će ti windowsi trebati, ali razmotri mogućnost da si windowse instaliraš na vanjski disk. Također, koji ti je to softver na windowsima? Samo neki zaista "teški" komadi ne rade dobro na virtualki. Razmisli o virtualnim windozama. U krajnjoj liniji, probaj, jer te ne košta ništa. VirtualBox ti je besplatan i jako dobro radi, a licencu windowsa nemoj aktivirati odmah, nego koristi trial pa, ako se uvjeriš da ti je virtualka OK, aktiviraj tada.
24.08.2012 | 12:00
"Moja bolja polovica" ce se tu i tamo koristiti sa ovim laptopom, tako da tu nema diskusije niti dvojbe!
E da je po mom...
  • User
  • Posjetitelj
24.08.2012 | 12:12
smayoo kaže:
Ne znam koliko često očekuješ da će ti windowsi trebati, ali razmotri mogućnost da si windowse instaliraš na vanjski disk.


Nisam siguran da je to baš moguće na Macovima, mislim da tu Apple-ova implementacija EFI-ja u kombinaciji s BIOS-emulacijom radi najveći problem.

Razmatrao sam i sam tu opciju pa sam naletio na takve informacije, ali možda griješim.

S druge strane, OS X se uredno boota s vanjskog USB diska, pod uvjetom da je formatiran na HFS+ i ima GUID shemu.

Inače, abajo, sa Boot Camp driverima za Windowse dobijaš i podršku za čitanje (ne i pisanje) HFS+ particija, pod uvjetom da nisu enkriptirane. Mac OS također može čitat NTFS particije Windowsa, a uz pomoć besplatnih alata kao što je NTFS-3G može i pisati na njih. Možda ti je ta treća particija nepotrebna, već ti je dovoljno samo još za Windowse naći neki softver koji omogućuje pisanje na HFS+. Onda su ti dovoljne samo dvije particije i eventualno neki folder u kojem ćeš skladištit datoteke koje moraju biti dostupne u oba OS-a.
24.08.2012 | 12:23
Que? Ja instalirao i bootao normalno windowse s vanjskog diska. Uostalom, kako bi, dovraga, onda bootao s optičkog medija koji je ubačen u vanjski usb optički drive?

Ali, ako šefica to ne prihvaća, svaki daljnji argument je uzaludan. Poznato mi je to.
  • User
  • Posjetitelj
24.08.2012 | 12:43
smayoo kaže:
Que? Ja instalirao i bootao normalno windowse s vanjskog diska. Uostalom, kako bi, dovraga, onda bootao s optičkog medija koji je ubačen u vanjski usb optički drive?


Baš bez ikakvih komplikacija? Nisam nikad sam probao to, ali po dosta foruma ljudi kažu da su imali komplikacije s time.
Evo npr: forums.macrumors.com/showthread.php?t=1288906

Ajde baš ću probat kad ulovim vremena, thx na info

U slučaju da mi upadne rMBP ove godine, zbog malog SSD-a bi mi bilo zgodno držat Windowse na eksternom disku.
24.08.2012 | 13:11
Zamisli na putu ili na plaži jednog MBP 13" ili Air-a sa prikopcanim diskom sa strane:woohoo:
24.08.2012 | 14:52
Čuj, kažem, ovisi za što ti trebaju windowsi, koliko toga ćeš imati na njima, i koliko intenzivno ćeš ih koristiti. Meni je zamislivo imati i običan USB stick od 64 GB pa na njemu Windowse.

User, da budem iskren, ne znam kako ovi novi Macovi i OSovi na to reagiraju. Ja sam ovo bio napravio na starom Miniju iz 2007, nije imao baš puno diska pa ga nisam htio trošiti windowsima, a windowsi su trebali povremeno pa sam ja to stavio na WD MyBook. Ima 5 godina od onda, u međuvremenu je ta particija zgažena odavno (windowsi se na novom miniju bez frke vrte u virtuali) i ne sjećam se baš da bi ruku u vatru stavio da li je bilo ikakvih komplikacija. Možda i jest, ali ne prevelikih.
24.08.2012 | 15:06
Evo, da javim da sam uspio po navedenim uputama, sve radi kako treba, jos malo windowse postelat i to je to. Za citanje i pisanje po podatkovnoj particiji sam upotrijebio Paragon. Iz oba OS-a je ova particija vidljiva. Jedino sto sam najprije napravio backup glavne i recovery particije na vanjski hard, jer sam pobornik sigurne kopije.
Cak sam nasao zanimljiv programcic Winclone koji je pandan Acronisu ili Ghostu na windovsima.
24.08.2012 | 16:54
Ovo s instalacijom windowsa na ext. disk me zainteresiralo, jer win. pri pokretanju instalacije jave da nije moguća instalacija na diskove spojene preko usb-a i firewire-a. Ako instalaciju sa internog diska kloniram na vanjski usb neće se pokrenuti, zapravo počne se bootati i onda uđe u petlju i restarta se. Koja je procedura?
24.08.2012 | 17:22
Ma, ne sjećam se više. Velim da ima 5 godina da sam to napravio, nije bilo ništa užasno komplicirano, jer bi se inače sjećao toga.

Ali siguran sam da ne možeš tek tako klonirati Windows particiju GUID diska (dakle, to je bootcamp particija) i da ti to poslije radi. To sam siguran jer nisam to uspio ni nakon dosta muke kad sam nedavno mijenjao HDD u svom MBP. Na kraju sam odustao jer je i prvi put bilo natezanja s Microsoftom da aktiviram licencu Windowsa dvaput (jednom kao bootcamp, drugi put preko virtualke, a oba puta se radi o fizički istoj instalaciji) i nije mi se to natezanje dalo ponavljati pa sam zadržao samo virtualku (BootCamp ionako nisam koristio najmanje godinu dana prije toga).

Da ne duljim, kloniranje instalacije s unutarnjeg diska na vanjski - neće raditi, to je 100% sigurno. Ja sam bio napravio instalaciju direktno na vanjski disk.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 minuta
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Ender, Jedro, tino1, Zdravac, Anonimci (694)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.07 Seconds

Provided by iJoomla SEO