Kako do boljeg sutra?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako do boljeg sutra?


12.09.2018 | 21:32
Tvoja istina ne mora biti i moja istina.
Svatko ima svoje idole, a Tito nije moj.
Bivši sistem je kumovao očajnom stanju ekonomije u RH i to očajno stanje nekome je odgovaralo pa nas je gurnuo u rat.

Da odgovorim na tvoje pitanje. Pomoči će jer nakon osude bivšeg sustava pojedinci koji su duboko uvućeni u vlast više neće moći biti na vlasti. Raskinuti ćemo i posljednju vezu s bivšim sistemom. Te praznine bi trebali popuniti oni koji koji nisu opterećeni UPČ i energiju usmjeriti na razvoj države.
Onda ne mi postojali oni koji svoje govore završavaju SFSN.

Apropos iseljavanja, SDP-ova vlast je započela trend.

Mirovine kao takve su neodržive i uopće mi je čudno kako su i ovolike kolike jesu.
12.09.2018 | 21:46
Pa po tome ako ce biti osudeni svi zivi mi necemo imati vise koga izabrati u Sabor, a vecina od tih ce biti iz redova HDZ-a
Ma gdje nece moci biti na vlasti? O cemu ti pricas? Pa promijene zakon u jednom potezu i puj pik vise ne vrijedi - evo ti najnoviji primjer iz HNS-a (Hrvatskog Nogometnog Saveza) gdje su stavili u svoje pravilnike jedan jedini clanak kojim se popisaju na pravni poredak drzave,a glasi otprilike ovako: "Osobe koje obavljaju funkcije u nadleznim tijelima HNS-a ne moraju vise donositi potvrde o nekaznavanju ili da se protiv njih vodi bilo kakav kazneni postupak"
Isto tako mogu nasi politicari sa 110%-tnom podrskom u Saboru staviti u Ustav i proci ce bez problema! Pa o cemu mi pricamo, zastitit ce prvo svoje guzice! Iz istog razloga nema zakona o porijeklu imovine, iz istog razloga nema ostavki za milijunske krade/javne nabave i sl, jer jednostavno nema politicke odgovornosti.
Mi nismo Danska gdje ministar da ostavku jer je koristio sluzbeni mobitel za vrijeme godisnjeg odmora! Eto vidis, to je nesto sto nasi politicari nemaju - MORAL!

Apropos iseljavanja, da zapocelo je sa SDP-om jer smo tada usli u EU, a tko je preostale 4 godine bio na vlasti i potjerao ostalih 350 000 (tristo pedeset tisuca) ljudi? Nije valjda da u 4 godine nisu uspjeli poboljsati standard gradana za sve ovo sto su ovi crveni partijaski lopovi pokrali? Valjda je preostalih 350 000 ljudi otislo iz solidarnosti za ovih prvih 50 000???
13.09.2018 | 01:51
zabac kaže:
Plačam i porez i prirez, a ne kradem kao većina privatnika koji plaće isplačuju "ispod stola".


Daj, molim te, još jednom promisli o ovome što si napisao.

-----

Mimo toga... Uzet ću si malo moderatorske slobode i zaključiti da smo zaglavili u revizionističkim raspravama umjesto da razmišljamo o boljem sutra. Koliko sam shvatio, jedino Žabac ima još problema s prošlošću. Ako svi ostali krenemo dalje, mislim da će i on s vremenom uhvatiti priključak. Što bi Sanader rek'o - Idemo dalje!
13.09.2018 | 05:38
Gjuroo,dobro si to rekao: "Ako svi ostali krenemo dalje..."
Apsolutno nista ne poduzimate a ni neznate sto bi trebalo.
Vi imate problema s buducnscu?
13.09.2018 | 05:49
zabac kaže:
Gjuroo,dobro si to rekao: "Ako svi ostali krenemo dalje..."
Apsolutno nista ne poduzimate a ni neznate sto bi trebalo.
Vi imate problema s buducnscu?


Sudeći po tvojem radnom mjestu, trebao bih zaključiti da je tvoj šef (MB) čovjek s vizijom koji zna što i kako?

Zapravo, daj mi reci svoj stav o njemu, baš me zanima, kroz prizmu lustracije i svega ostalog što si tu opetovano (na)pisao?

Poduzimam (govorim u svoje ime) to da poštujem zakone i plaćam sve poreze i ostale lihvarske namete koje mi nameće ova država. Glasam na izborima.

A što bi ti UČINIO, ili što ti činiš iz svoje pozicije tijela lokalne uprave najvećeg grada u državi koji je istodobno preko 25 posto te države u svakom pogledu?

Evo, molim te odgovore na ta pitanja, jer je to posve u skladu s temom i ciljem boljeg sutra
13.09.2018 | 08:48
Društvo, lijepo molim da ovo ne postane osobno. Iako Žabac nema taj dojam, živeći ovdje, u Rijeci, ja sam zapravo nerijetko u sličnoj situaciji u kojoj je on ovdje - da argumentiram "desne" stavove u svrhu uravnotežavanja razmatranja jer - u društvu u kojem se svi slažu - nešto ne štima.
Meni osobno kod Žapca jedino fali konstruktivnosti - slažem se da se previše bavi Titom (kudikamo više nego bilo koji zakleti komunist kojeg ja znam ), ali, koliko god nekom to bilo antipatično, dajte da diskusija ostane na razini stavova i mišljenja i da je ne usmjeravamo na osobne stvari. Hvala.
13.09.2018 | 09:08
Zabac kaže:
(...) radim u Gradskom poglavarstvu. Plačam i porez i prirez, a ne kradem kao većina privatnika koji plaće isplačuju "ispod stola".


Par stvari ovdje. Kao "privatnik", osjećam se prozvan.
Imamo jednu zaposlenicu. Plaća 100% "iznad stola", božićnica i K15. Nama dvojici suosnivača isto tako. Sav porez plaćamo uredno, na firmu kupujemo samo ono što u firmi koristimo. Čak ni jbn frižider koji korisimo u čajnoj kuhinji nije kupljen na firmu, nego je prenesen od doma, a onaj doma sam kupio u dućanu i uredno platio PDV. Prije nego sam krenuo u to, radio sam ukupno 12 godina u 2 privatne firme (vlasnici su fizičke osobe, hrvatski državljani, 20-50 zaposlenika) gdje je to bilo isto tako. Svjestan sam da ima i onih koji ne rade tako, ali oko toga kakva je većina - ne bih baš tako paušalno... Nemamo ni ti, ni ja relevantne podatke.

Oko toga što ti plaćaš porez i prirez - ne dvojim da je tako, ali to zapravo ne govori ništa o tebi jer ti tu ionako nemaš utjecaja. To je stvar tvog poslodavca, zar ne? Ono što si trebao naglasiti je da - ne uzimaš ništa "ispod stola".

Da ne pomisliš da te sad provociram - ja sam siguran da ne uzimaš ništa, ali poanta je u tome da, koliko god da savjesno radiš, ti i dalje nisi dio društva koji stvara vrijednost (i time omogućava svima ostalima plaće, penzije i socijalnu pomoć), nego si dio onih koji su režijski trošak na budžetu (grada u tvom slučaju, države u nekom drugom).

Opet, naglašavam, ne provociram, i ovo nema veze s tobom osobno, ali već sam puno puta primjetio kako netko u takvom položaju, gdje plaća dolazi svaki mjesec uredno i nikad nije upitno odakle će se namiriti (čitaj: ne treba je u prethodnom razdoblju (a) zaraditi i (b) naplatiti) redovito smatra kako bi se nekakvim masovnim otkazima nešto (išta) riješilo. Kako sam prvih 8 godina radio u HEP-u, mislim da razumijem zašto - radi se o frustraciji što si okružen ogromnom količinom ljudi koji svoju plaću ne samo da ne zarade, nego bi manju štetu činili da uopće ne dolaze na radno mjesto (nego da samo prime plaću i ostanu doma).

Za mene je vrtić skuplji, produženi boravak u školi, prehrana u školi za dijete.


Zašto?
BTW, zar ti još treba vrtić? Žabac... pa koliko to klinaca imaš? I ne valjda sve s istom suprugom?

Imaš pravo za mirovinu, mada se cijeloj Europi ne piše dobro po tom pitanju ako je zatrpaju migranti koji ovako i onako ne žele raditi već koristiti socijalne povlastice.


Obratno, Žabac, cijeloj EU treba itekako puno migranata, da ima tko raditi, da nam zaradi penzije. Naravno, tvoj stav da migranti ne žele raditi je paušalna predrasuda. Ogromna većina i ne želi ništa drugo, nego da žive normalno i rade pošteno. Samo o njima nitko ne priča, nisu zanimljivi na TV.
13.09.2018 | 09:54
Žalosna poanta svega je, da je najkraći odgovor na pitanje iz naslova:

Na osobnoj razini:

Do boljeg sutra najbrže se može doći kupnjom karte za Irsku, ili Njemačku (i slično)

Na razini države:

Nažalost spasa nam nema, i bolje sutra će eventualno doći, ali ne sutra, i ne tako skoro, a i kad dođe, to neće biti zasluga sustava niti vladajućih struktura, nego će se jednostavno dogoditi, onako samo od sebe (zbog boljeg sutra u samom okruženju, ili možda zbog toga što vlada dugo ne čini ništa, jer ne zna što bi radila, pa ne uspije napraviti još više pogrešaka).
13.09.2018 | 10:19
@serafin, da, radim u Gradskom poglavarstvu. Plačam i porez i prirez, a ne kradem kao većina privatnika koji plaće isplačuju "ispod stola". Za mene je vrtić skuplji, produženi boravak u školi, prehrana u školi za dijete. Imaš pravo za mirovinu, mada se cijeloj Europi ne piše dobro po tom pitanju ako je zatrpaju migranti koji ovako i onako ne žele raditi već koristiti socijalne povlastice.
Ja osobno ne vjerujem u mirovinski fond ali imamnade kako država ide ipak u boljem smjeru jer je vanjski dug u zadnje vrijeme pada. Iako vlada nije vrhunska, ministar financija im je korektan. Nadam se samo pameti da opet narod ne popuši i dovede SDP na vlast.



Gledaj opet zabac, dozvoli da moja retorika ode korak dalje...

Mislis li da tvoje dijete danas sutra ima neku perspektivu u Hrvatskoj?

Mislis li da to sto ti uredno placas prireze i poreze dodiruje i utjece na BDP?

Mislis li da cinjenica sto nam masovno fali doktora i ljecnika doprinosi standardu i sigurnosti jedne drzave?

Obzirom da sam vec 10 godina samo vani po svijetu a zivim u Austriji, reci cu ti ono sto ja mislim...

Hrvatska je postala jedna kompletno egzoticna drzava, gdje nam je glavna "industrija" turizam, gdje lagano postaje opasno i ljetovati ako ti treba ljecnicka pomoc. Gdje nazalost ostaju samo marginalci i homofobi.

Postotak izuzetaka je toliko malen da je banalno i reci cast izuzecima.

E sad, ti mozda imas kojih 300, 400 godina vremena pa da vidis hoce li biti bolje, ja nazalost ne. Hrvatska ima daleko veci problem od HDZ-a ili SDP-a.
13.09.2018 | 14:29
@serafin,
Mislis li da tvoje dijete danas sutra ima neku perspektivu u Hrvatskoj?

U uniji smo, može kud hoće. Želio bi da ostane, radim na tome ali ne mogu silom.

Mislis li da to sto ti uredno placas prireze i poreze dodiruje i utjece na BDP?

Ne, ali ne varam državu.

Mislis li da cinjenica sto nam masovno fali doktora i ljecnika doprinosi standardu i sigurnosti jedne drzave?

Ovo je poseban problem jer bi svi liječnika imali "preko ceste".
Podatak, koliko imamo liječnika na 100.000 stanovnika i nije toliko loš, jedino je raspodjela loša.
Mi ih navodno imamo 325, Austrija 510, Velika Britanija 280, Finska 200, Irska 280.
Drugi je problem sa zdravstvom u RH.

@smayoo
Ne moraš se osjećati prozvanim jer ne generaliziram. Nisu svi privatnici lopovi i nisu svi u javnom sektoru uhljebi.

Za vrtić, nisam mislio konkretno na sebe osobni, već na one koji nisu u mogućnosti "frizirati" plaće kako bi ostvarili dodatne beneficije.
Konkretno, kad je vrtić koštao 400kn više novaca ubralo nego ovom "poštenom" raspodjelom kad se plaća po primanjima.

Za migrante bude vrijeme pokazalo.

@Djuro genijalac
Ako je Badić kriv, što radi na slobodi?
Lihvarski namet? Koliki je porez na dobit u Europskim državama?

Što radim radim savjesno kako ne bi generirao gubitke.
Kad bi svi radili samo svoj posao ova država bi brzo izasla iz dreka.
13.09.2018 | 14:48
zabac kaže:
@Djuro genijalac
Ako je Badić kriv, što radi na slobodi?


Pitanje svih pitanja!

Što radim radim savjesno kako ne bi generirao gubitke.
Kad bi svi radili samo svoj posao ova država bi brzo izasla iz dreka.


E, to je to! Problem je u tome što kod nas nema kulture rada. Sustav vrijednosti je naopak i izopačen - budala je tko uči, još veća tko radi, a pravi frajeri "se snalaze". Tko je to prouzročio - više nije ni bitno. Kako to preokrenuti natrag u normalu? hm...
13.09.2018 | 15:00
Nije bas veliki problem rijesiti ali nema volje.
Omoguciti poslodavcima da lakse daju otkaz djelatnicima.
Time bi izbacili iz glava onu staru: "Ne mogu me toliko malo platiti, koloko ja mogu malo raditi."
Hrvatska ulazi u jedno razdoblje gdje radne snage ima sve manje (u kontri, ponuda poslova se povecava). Time su i poslodavci u problemu jer ako olako daju otkaz djelatniku, da li ce lako naci novog.
Mi problem uocavamo kod distribucije, nema vozaca kamiona, nema dostave robe korisnicima. Kolega veli da bivsi gazda ne moze naci vozaca kamiona za 8.500kn (puno-malo?).
Frend kuburi s farbacima.
Kada gospodarstvo ojaca, a ojacati ce, imati ce i javni sektor problema jer im bude dio zaposlenika otisao u privatni. Mozda cudno zvuci, ali realna je opasnost da kvalitetni ljudi jednostavno odu.
Tu naravno ne mislim iskljucivo na ministarstva, vec na one bez kojih ne mozemo a proracunski korisnici.
13.09.2018 | 16:29
Ja sam poslodavac i striktno sam protiv smanjivanjka prava radnika. Jer to je mač s dvije oštrice, ako se olabavi otkazbi rok niko živ neće biti kreditno sposoban i tima se veće investivije više ne isplate. Jer ima njih šta konkurentnost temelje na robovlasništvu svojih djelatnika, misle da bi svako trebao radititi đabe za njih, jer oni mogu samo onda svoje proizvode nuditi jeftino do bola a da svejedno imaju zaradu. Time uništavaju poštene poslodavce a i djelatnike.
13.09.2018 | 17:26
NE smanjivanje prava radnika, već povećati prava poslodavca.
Pa tko otpušta dobrog radnika? Onaj koji vrijedi taj zadnji odlazi. Naravno, poslodavac se ne smije postaviti kao Bogom dan i mora uvijek imati na umu da mu zbog nekorektnosti prema radnicima svatko može otići i ostaviti ga u gabuli.
Kreditna sposobnost neradnika nije važna.
13.09.2018 | 19:12
zabac kaže:
NE smanjivanje prava radnika, već povećati prava poslodavca.
Pa tko otpušta dobrog radnika? .


E moj zabac, uzmimo za primjer jednu firmu od cca 800 radnika (proizvodna firma u ne baš perspektivnoj grani industrije, ali sa sigurnim i izrazito stabilnim izvoznim i kontinuiranim tržištem). Reklo bi se profitabilno ali uz kvalitetnu organizaciju i upravljanje.

No, kad imaš vlasnika koji hoće kratkoročno vratiti uloženo u dionice (npr. prodajom zemljišta na kojem su i proizvodni pogoni), i kad imaš "reorganizaciju" koja se svodi na linearno smanjenje broja radnika, i kad imaš izvršne direktore koji sve prihvaćaju da sačuvaju svoju stolicu, onda ova tvoja izjava smješno zvuči.

Vlasnik odluči smanjiti trošak za bruto plaće. Visoki menagement odluči to sprovesti kroz smanjenje broja neproizvodnih radnika, ali niže razine (referenti, komercijalisti, voditelji, i sl...), uz zadržavanje istog obima posla.
I što se dogodi - Kratkoročno je gazda zadovoljan jer su mu ovi uvlakači napravili uštedu, a dugoročno - opada kvaliteta obavljenog posla, ne stigne se sve, kupci se počnu žaliti, događa se otkazivanje narudžbi, radi se pritisak na radnike da rade prekovremeno, koje im btw. nitko ne kompenzira, a kamoli da plati.

No, gazdu to ionako nije briga (ako uopće i dođe info do njega jer se realizacija frizira), a gazda ionako nije baš zainteresiran za dugoročno planiranje.

I kada dođe do najgorega, umješa se politika, pa se po političkim vezama "sredi" predstečajna nagodba, dugovi se refinanciraju ili otpišu, "STISNE SE RESET", i ajmo otpočetka, sa istim tim vlasnicima i menagementom...

I opet su radnici nahebali, jer ide novi krug otkaza...

Eto, nebi vjerovao, ali i to postoji, bojim se i prečesto u HR. I sad ti meni reci koliko moraš biti "dobar radnik" da vidiš što se događa, a toleriraš bespogovorno sve to?

EDIT: Firma nije izmišljena, i gore navedeno nije hipotetski, već uistinu postoji!
13.09.2018 | 20:10
zabac kaže:

@Djuro genijalac
Ako je Badić kriv, što radi na slobodi?
Lihvarski namet? Koliki je porez na dobit u Europskim državama?


Žabac, ja sam pitanje postavio iz perspektive lustracije i ljudi iz bovšeg sistema koji su ostali na poziciji što ti opetovano ističeš kao najveći uteg koji ima ova država. To što povrh toga ovaj konkretni gospodin ima dosta osebujne ideje oko vrijednosti radova koje plaća tuđim novcem (recimo renovacija kućice na tramvajskom okretištu za nepunih 5000 eura po kvadratnom metru mi prva pada na pamet) je sad drugi par rukava.

A pod lihvarskim nametima mislim na porezno opterećenje plaće. Imam prijatelja u Engleskoj koji ne može vjerovati kolika su nama davanja iz plaća. Kod njih je 20 posto.

Tko govori o dobiti?!? Govorim o plaći, kume, plaći
13.09.2018 | 20:32
Mala ispravka @djuro genijalac, nije 20%, ovisi o razini place sto znaci sljedece:

Taxable Income Tax Rate (Band) Tax Rate
Up to £11,850 Personal allowance 0%
£11,851 to £46,350 Basic rate 20%
£46,351 to £150,000 Higher rate 40%
Over £150,000 Additional rate 45%

Prvih 11850 je neoporezivo, sto znaci da ako ti je recimo placa 38000, placas 20% na razliku izmedu neporezivog dijela i ovog sto ti je preostalo... U prijevodu, svakome po zaslugama, onaj tko zaraduje vise, taj placa i vise poreza...
13.09.2018 | 21:08
U RH su tri 0%, 24% i 36% plus prirez.
Ako je zdravstveno i mirovinsko namet onda sam krivo shvatio.
14.09.2018 | 07:10
Da žabac,ali ono sto je djuro htio reci je sljedeće: razlika između bruto i neto plaća je OGROMNA! Od tvoje bruto plaće gotovo 50% odlazi na kojekakva davanja državi,dok je ovdje razlika samo 20%...
zato i je standard ovdje veći,kupovna moć veća,a cijene su gotovo iste ko u HR...
14.09.2018 | 08:15
O tome smo već pričali. Nisu "kojekakva davanja", nego doprinosi - mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Što se poreza tiče, stope su onakve kakve je Žabac naveo, ali SU PRAGOVI DALEKO PRENISKI. Ili, ajde, za neoporezivi dio je sad dosta bolje nego što je bilo, ali bi prag za 36% trebao biti značajno viši.
No nije točno (i stalno slušam kako ljudi to krivo interpretiraju) da ti država "uzme" pola plaće. Doprinosi nisu porez, to je financiranje zdravstvenog i mirovinskog sustava. U Engleskoj im država to ne uzme, ali si ljudi plaćaju sami, iz plaće. Dakle, ako ćeš uspoređivati, uspoređuj usporedivo - nakon što dobiju plaću i plate zdravstveno i mirovinsko - koliko im ostane?
14.09.2018 | 08:37
zabac kaže:
NE smanjivanje prava radnika, već povećati prava poslodavca.


To je, nažalost, klackalica. Povećanje prava poslodavca znači smanjenje prava radnika.

Ali nije problem u Hrvatskoj neradniku dati otkaz. Postoji zakonom propisana komunikacija prema zaposleniku koju moraš ispoštivati, ali - to je to. I to je u redu. Inače bi, ne samo u privatnim firmama, nego i u javnim službama, ravnatelji i direktori bacali na ulicu svakog tko im je antipatičan ili nije u njihovoj stranci.

Pa tko otpušta dobrog radnika? Onaj koji vrijedi taj zadnji odlazi.


Obratno. Taj odlazi prvi, ali odlazi sam. Slažem se, dobar radnik nikad ne dobije otkaz, nego ga daje. Ali ne govorimo ovdje o tome.

Naravno, poslodavac se ne smije postaviti kao Bogom dan i mora uvijek imati na umu da mu zbog nekorektnosti prema radnicima svatko može otići i ostaviti ga u gabuli.


Iznenadio bi se koliko se to često događa. Masa je ljudi koji misle da kao vlasnici firme imaju apsolutna prava i previše su neuki i umišljeni da bi shvatili da upropaštavaju (ili barem ograničavaju i osakaćuju) vlastitu firmu takvim ponašanjem.
No, nažalost, prevelik je postotak neposredno produktivnih ljudi u Hrvatskoj koji su zaposleni baš kod takvih poslodavaca i zato je zakonodavstvo rigorozno prema poslodavcima. Nije problem u onima koji rade po zakonu i imaju visok standard poslovne etike, nego u ovima, koji misle da su njihovi zaposlenici jedva malo bolji od kmetova.

Kreditna sposobnost neradnika nije važna.


Nisi razumio. Ako je zakonski okvir tako da zaposlenik može lako dobiti otkaz, tada *SVATKO* postaje (u očima bankara) manje kreditno sposoban jer lako može dobiti otkaz.
Pretpostavljam da na svojoj koži to nisi nikad osjetio pa ne znaš o čemu se radi. Do cca 2002-2003. netko zaposlen u privatnoj firmo praktički nije imao šanse dobiti kredit za bilo što, u bilo kojem iznosu, ako nije doveo jamca koji radi u državnoj firmi ili javnoj službi. Ironično, i tada su neradnici uglavnom bili "raspoređeni" upravo po državnim firmama i javnim službama.
14.09.2018 | 08:50
Mene uvijek 'oduševi' kada čujem naše poslodavce kako je hrvatski radnik preskup, između ostalog i zbog silnih nameta i 'kojekakvih davanja'.

Pri tome naravno, 'zaboravljaju' da plaće u hrvatskoj nisu ni približno tolike kao plaće u nekim razvijenim državama EU.

Pa, kada se pogleda primjer davanja za prosječnu plaću u RH, i recimo u Velikoj Britaniji, ispadne da poslodavac u Velikoj Britaniji za prosječnu (bruto, dakle davanja državi plus neto plaća radnika) plaću svoga radnika mora izdvojiti 1.8 puta više novaca (preračunato u EUR), nego isti takav poslodavac u Hrvatskoj.

Dakle, iako je hrvatski radnik dobio mizernu plaću, i država je sebi odrezala nešto veći dio kolača, on je još uvijek skoro dva puta jeftiniji od radnika u Engleskoj, ali eto, naši radnici su preskupi, kažu naši poslodavci.

Naši radnici jesu skupi, ali samo u slučaju kada su im plaće ekvivalentne plaćama koje dobivaju isti zaposlenici u drugim državama (u gornjem primjeru, kada bi poslodavac u Hrvatskoj isplaćivao plaće u ekvivalentom iznosu kao poslodavac u Velikoj Britaniji, troška za plaće hrvatske firme bio bi 1.5 puta veći nego isti taj trošak engleske firme), a takvih slučajeva baš i nema tako puno.
14.09.2018 | 15:43
Je da, izdvajali bi (i izdvajamo) iz plaće malo (to se tretira kano namet), ali bi lijećenje na nivou Europe. Isto rako je i s mirovinama.
Dok je dopunsko zdravstveno od 70kn pljačka, piva u birtiji od 15kn je prihvatljiva ili 300kn za frizrku!

Koliki je porez na dobit u Europskim državama u odnosu na RH?
14.09.2018 | 16:23
A koliki je PDV u odnosu na RH?
14.09.2018 | 17:58
I opet po ne znam koji puta, PDV nije jedini porez i on je jedan od poreza.
Da PDV padne na 10% podigli bi neko drugo davanje.
Ja nisam "doma" u ekonomiji i ne znam što znaći dizati ili sputati sve poreze.
Hoču reći:
Ako bi država varirala poreze (ne PDV već sve poreze koji se tiću firme pa u konačnici i kupca) tako da ubere uvijek istu količinu novaca, što bi se događalo s tom firmom i njenim poslovanjem.
Ak bi PDV pao na 10% a porez na dobit otišao na 50% i recimo da je državi svejedno ako namakne isto novaca, što bi se u tom slučaju desilo.
Isti slučaj je ako bi PDV otišao na 30%.

Pa od 125kn ne ide samo 25kn državi, ide više.
14.09.2018 | 18:00
Porez na dobit nije toliko važan jer je to jedna od stavaka koje se najlakše daju izbjegavati. Važni su drugi porezi kao porez na doprinose iz kamata ili iz trgovine vrijednosnim papirima, PDV porez na energente, porez na luxuz itd itd. To su porezne stavke iz kojih država može generirati najviše sredstava. Ti porezi su u velikoj mijeri ovisni o standardu poreznih obveznika, taj standard se da regulirati kroz neto liquidnost koja ostaje u novčanicima za trošenje (konzum). Što veći konzum to više prihoda. Što veća neto liquidnost to više konzuma time i više prihoda državi.
Ali da bi se povećala neto lova kod ljudi treba investirati (država). E u tom grmu leži zec, jako teško je naći ravnotežu od uloženog (od države) do rasta liquidnosti kod građana i time poretanja konjunkture, stvaranja novih atraktivnih radnih mijesta, smanjivanja u javnom sektoru (u hrvatskoj je to najvažnije, jer hrpu love trošimo na tromi i neefikasni javni sektor) itd.itd.
Svi se nadaju u reforme a one nikako da dođu, za reforme treba dosta znanja jer nije sve u tome da se iz javnog sektora nekom procentu ljudi da odkaz, to može biti pravo kontra produktivno.
14.09.2018 | 19:56
smayoo kaže:
O tome smo već pričali. Nisu "kojekakva davanja", nego doprinosi - mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Što se poreza tiče, stope su onakve kakve je Žabac naveo, ali SU PRAGOVI DALEKO PRENISKI. Ili, ajde, za neoporezivi dio je sad dosta bolje nego što je bilo, ali bi prag za 36% trebao biti značajno viši.
No nije točno (i stalno slušam kako ljudi to krivo interpretiraju) da ti država "uzme" pola plaće. Doprinosi nisu porez, to je financiranje zdravstvenog i mirovinskog sustava. U Engleskoj im država to ne uzme, ali si ljudi plaćaju sami, iz plaće. Dakle, ako ćeš uspoređivati, uspoređuj usporedivo - nakon što dobiju plaću i plate zdravstveno i mirovinsko - koliko im ostane?


Evo da ti odgovorim iz vlastitog primjera.
1. Nije istina da si sam moram uplacivati zdravstveno i mirovinsko, vec za to mene cini moj poslodavac automatski, a ja ako hocu mogu DODATNO uplacivati max do 9% svoje place mjesecno jos...
2. Evo ti konkretno na mom primjeru, bruto placa 37500, dobijem godisnje oko 30000 neto, sa placenim svim doprinosima, pravom na zdravstveno i mirovinsko, cak imam pravo na povrat poreza za neke gluposti kao sto je npr.uniform tax (jer radis u radnoj odjeci, a ne u "uobicajenoj" koju bi inace nosio)
3. Ovo za vlastito uplacivanje zdravstvenog i mirovinskog moraju oni koji rade kao self employed, odnosno imaju vlastite obrte i sl. Ali onda se za njih obracunavaju i drugaciji porezi itd itd. Npr. ja mogu postati "locum vet" sto znaci otvoriti svoj "obrt" i iznajmljivati svoje usluge okolo, nemam pravo na zdravstveno, mirovinsko i sl, mogu i ne moram uplacivati, ali jedan DAN mog rada ovdje dode 300 funti, a za nocna dezurstva se penje i do 900 funti za noc ako im je stvarno frka i u stisci su sa vremenom i ne mogu nikoga naci! E sada, tebi od te love ostane poprilicno, jer racunaj da radis 5 dana tjedno x4 tjedna (place su svaka 4 tjedna, ne mjesecne!) =6000 FUNTI, pa od tih 6000 nema sanse da izdvojis 3000 za zdravstveno, mirovinsko i porez

Eto, tek toliko da razbijem i taj mit da u UK-u moras od svoje place jos placati zdravstveno i mirovinsko...
14.09.2018 | 20:39
Ne štoma onda matematika.
Ako su gore porezi točni kako si naveo, tada u ovoj matematici više platiš 2370 funti.
To treba precizno dati.
Ako imaš 37.500
Od toga odbiješ svoj neoporezivi dio od 11.850 dobiješ 25.650 i na to 20% poreza je 5.130.
Na ruke ite 32.370 a ti kažeš oko 30.000.
Ne vjerujem da je zdravstveno i mirovinsko 2.370 funti godišnje?
Meni od brutto plaće uzmu 42,3%, tj plača mi je 57,7% onoga što zaradim.
14.09.2018 | 21:55
pa rekao sam oko 30, nisam rekao tocnu cifru, jer mi se ne da ni racunati... zdravstveno znam da je nekih 200-tinjak funti mjesecno (barem ja toliko izdvajam tj toliko mi se izdvaja od place, za tocan broj bih morao vidjeti u izvatku)
A eto, cak i da je ravno 30 neto, to je ako me dobro matematika sluzi 20% od ukupnog bruta, zar ne? (ne da mi se racunati ovako kasno )
I u toj cifri je ukljuceno sve od mirovinskog, zdravstvenog i sl., dok ti za iste te usluge (o kvaliteti istih necemo govoriti) izdvojis vise nego duplo (bruto/neto govorim samo). A siguran sam da ti placa nije ispod 7000, zar ne? Sto znaci da ti je bruto oko 12??? Zelis reci da usluge koje platis mjesecno 5000kn toliko vrijede? Pa za 5000kn mjesecno mozes obaviti mjesecno jedan CT/MRI i jos izdvojiti 1500kn za mirovinu
15.09.2018 | 07:00
zabac kaže:

Meni od brutto plaće uzmu 42,3%, tj plača mi je 57,7% onoga što zaradim.


I ovo nije lihvarenje, reket, kako god to želiš nazvati? Evo, sam si potvrdil ono kaj sam ja rekel.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Ender, korisnik, Maxxy, MoschuS, Riba, tino1, Anonimci (648)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO