Kako do boljeg sutra?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako do boljeg sutra?


15.09.2018 | 07:09
Evo ovako vam to izgleda u drugih:

Sve šta se odbija od bruto plaće nije u đepu i fali nam.

Njemačka 28%
Hrvatska 56%
Danska 33%
Austrija 28%
Australija 22%

Itd itd. Pa vi stavljajte križiće na biračke listiće. Kako na koju foru bi trebao strani investitor ovdje otvarati radna mijesta? Pas samo ako je lud. Još ga krenu jebati sa propisima da ti mozak stane i sa kićenjem svakog oko sebe. Ovo je država za doći na odmor 2-3 tjedna godišnje a ostatak provesti kod nekih ozbiljnih ljudi. A oni brate nek se igraju države.

Pitanje:
Jeli iko prije rata i stvaranja Lijepe naše znao šta je bruto a šta neto plaća?
15.09.2018 | 08:13
Tino1, upravo sam pitao mamu da mi odgovori na tvoje pitanje. Zanimljiv odgovor sam dobio.
"Naravno da su intelektualci i pametniji ljudi znali razliku između bruta i neta. No, po pitanju plaća ne sjećam se da sam se IKADA zamarala koliko moja i plaća tvoga oca iznosi bruto. Mi smo znali da je dobivamo dva puta mjesečno, da je toliko i toliko dinara, i ljudi su općenito bili sigurniji pa se s takvim stvarima nisu opterećivali."
Ona i stari su bili liječnici, svaki od njih radio je u jednoj od zagrebačkih bolnica, ali da se ne bi pomislilo kako smo ikakvi "Jugonostalgičari", samo ću napomenuti još jedno sjećanje od majke:
"U Vinogradskoj (KB Sestara Milosrdnica) je bio zaposlen čovjek koji je imao očitih problema s alkoholom. Nije bio doktor ni medicinske struke; radio je u stolariji, odjelu bolnice gdje su bili zaposleni ljudi koji bi popravljali namještaj, ličili prostorije - nešto kao domar u školama. Taj je čovjek, kada bi se konačno pojavio na poslu, smrdio po alkoholu, bauljao okolo, spavao stojećki - po svim propisima trebao bi dobiti otkaz. Međutim, sindikati su bili toliko jaki da se jednostavno čekalo da ode u mirovinu ili da se ubije od alkohola."
Eto...
EDIT:
A ovo što naveo o odbijanju od plaća, uzmimo državno ulaganje u mirovine, iz poreza kojeg skinu s bruto plaće za državni proračun - EU države prosječno izdvajaju oko 60% od ukupno oduzetog iznosa za mirovinski sustav. U Hrvatskoj se izdvaja tek 30-ak posto.
15.09.2018 | 10:06
Meni uzmu 42,3% i placa mi je i 1. poreznom razredu i imaj jedno dijete na sebi.
Neznam od kud tebi 56%, mozda na placu od 50.000kn mjesecno.
15.09.2018 | 10:13
Djuro genijalac kaže:
zabac kaže:

Meni od brutto plaće uzmu 42,3%, tj plača mi je 57,7% onoga što zaradim.


I ovo nije lihvarenje, reket, kako god to želiš nazvati? Evo, sam si potvrdil ono kaj sam ja rekel.

Koji ti je vrag? 20% ide za mirovinsko, 24% (bez neoporezivog dijela) ide u porez. Ostalo je za zdravsrvo i jos nesto.
Kakvu zdravstvenu zastitu ima @mmesko u VB.
Ako ozbiljno nastrada onda bude vidio koliko mu je izdasno njegovo osiguranje.
15.09.2018 | 10:22
zabac kaže:
Meni uzmu 42,3% i placa mi je i 1. poreznom razredu i imaj jedno dijete na sebi.
Neznam od kud tebi 56%, mozda na placu od 50.000kn mjesecno.


oprosti u pravu si trebao sam izračunano oduzeti od 100. A ja sam samo preuzeo izračunano. Ali i to je strašno!
15.09.2018 | 10:49
zabac kaže:
Djuro genijalac kaže:
zabac kaže:

Meni od brutto plaće uzmu 42,3%, tj plača mi je 57,7% onoga što zaradim.


I ovo nije lihvarenje, reket, kako god to želiš nazvati? Evo, sam si potvrdil ono kaj sam ja rekel.

Koji ti je vrag? 20% ide za mirovinsko, 24% (bez neoporezivog dijela) ide u porez. Ostalo je za zdravsrvo i jos nesto.
Kakvu zdravstvenu zastitu ima @mmesko u VB.
Ako ozbiljno nastrada onda bude vidio koliko mu je izdasno njegovo osiguranje.


Ajmo to sad raščlaniti. Uzimaju mi 20 za mirovinsko, a i ti ja znamo da ja nebum videl ni kune od toga kad bude vrijeme za moju mirovinu, jer sve bude propalo i urušilo se. Dakle, pored tih 20% si ja još sam plaćam životno i treći stup. OK? Pa onda tu pribroji još nekih 15%.

Zdravstvena zaštita? Da, sjajna je, ako ju ne koristiš. A ako trebaš kaj, onda se na specijalističke preglede i pretrage čeka po 6 mjeseci. Pa onda to nemreš dočekati (jer dotad ili buš krepal ili više nema nikakvog smisla) pa platiš i obaviš to na vrijeme o svom trošku. Koliko je to još?

Iskreno, puno bi mi draže bilo da ja dobijem cijeli svoj bruto iznos, pa onda ja s njim raspolažem po svojem nahođenju. Kad nešto trebam, to platim. Ako nisam discipliniran, sam sam si kriv. Ovako futram stalno državne sustave koji su neefikasni do zla boga, a kad nekaj zatrebam, onda to opet platim. Pa tako ti svi sustavi su sami sebi svrha.

Visoko školstvo? Zašto ne bi imali vouchere na isti način kako postoje u Skandinaviji, ako se ne varam. Svako ima pravo na besplatni studij, država ga plaća, ali dobiva voucher s kojim odlazi kud želi. Ne sviđa ti se ovaj ishlapjeli rektor Zagrebačkog sveučilišta? Odeš na privatno koje se naplati od države. Neko ima bolju opremu? Odeš tamo. Neko ima bolje profesore, odeš tamo. I brzo bi se iščistio ovaj mulj koji sad tavori po fakultetima. Smayoo ti o tome može knjige napisati...
15.09.2018 | 11:26
Meni biisto bilo draze da dobijem puni iznos za zdravstvo i da si sam uplacujem jer vjerujem kako mnogi nebi placali i onda bi krepavali po cesti a mi ostali ne bi cekali.
Da li to hoces?
Mozes odmah svoje pretke zatuci da ne umru u agoniji.
Oni ne mogu onda placati zdravstvo.

Isto je i za mirovinsko.

Ovo za fakultete je OK ako je u pitanju gledanje slika ili filozofiranje.
Prirodne znanosti su 5 koplja bolje na drzavnom nego privatnim fakultetime.
Bolja oprema na privatnim fakultetima? Ne nauce ih koristiti nikakvu opremu ali dobro zvuci na plakatu.

Kao da si s Marsa pao. Mladez ne zeli znanje, zeli samo papir koji je bez pokrica.
15.09.2018 | 12:09
zabac kaže:
Meni uzmu 42,3% i placa mi je i 1. poreznom razredu i imaj jedno dijete na sebi.
Neznam od kud tebi 56%, mozda na placu od 50.000kn mjesecno.

Pročitaj ovaj tekst.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_6a65.jpg

S te stranice je i ovo
15.09.2018 | 12:19
@Kloba, onda budemo krepali od gladi.
Mislim kako su to spinovi mocnika koji pod silu zele porobiti i podjarmiri, uvesti migrante kao jeftinu radnu snagu i predsaviti se kao spasioci.
Nekad smo se bojali unutarnjeg i vanjskog neprijatelja, kapitalizma, nuklearnog rata, bojali se bogatih (zato su im konfiscirali imocinu). Danas je strah od siromastva, uskracivanja placa, neisplate mirovine.
Ne vjeruj novinama i portalima jer te hrane neistinama (u stvari njih hrane lazima koje onda prosljedjuju).
Ako imamo za NOB penzije koje se isplacuju unucima!!!! krvnika, onda bude i za nas bilo.
15.09.2018 | 12:27
Žabac, stoji da ne treba vjerovati svemu.
Samo sam to pročitao i sjetio se istoga pa sam tu napomenuo.
EDIT:
Siguran sam da si primjetio na vijestima kako Švedska ima migrantsku krizu. Izgleda da stvarno gore nije sve bajno kako si mi mislimo. I ako bi otišli tamo, pa zar nas ne bi gledali kao isto to - nove migrante i teret za njihov proračun?
P.S. Ovo je samo pitanje, nikako izjava iza koje stojim. Čisto da se zna.
15.09.2018 | 12:37
Ovisi kakve ciljeve imaju migranti.
Radnici su dobrodosli, neradnici NE.
Zasto postoji provlem s migrantima Afrike i Bliskog istoka?
Zasto nisu probelm bosanci?
15.09.2018 | 12:54
Ne znam. Pretpostavljam jer Bosanci žele raditi jer su se zbog boljih uslova rada i podizanja familije i preselili gore. Za ove druge odgovora nemam jer ne znam.
15.09.2018 | 13:12
Evo žabac samo da ti odgovorim na pitanje kakvo zdravstveno imam - puno i pokriva sve...
evo ti primjer kolegice sa posla kojoj su na redovnom pregledu otkrili nešto na dojci (mlada cura) već sljedeći tjedan je bila na uzv i ct/mri iste gdje na su otkrili da na svu sreću nije ništa opasno... eto kakvo je zdravstvo ovdje... koliko žene kod nas bi čekale na tako nešto? Mjesecima? Godinama? Osim naravno ako ne bi otišle privatno...
Nije platila ni centa iz svog džepa jer je sve pokriveno zdravstvenim...
Dok se kod nas za sve živo čeka mjesecima ako ne i godinama (evo najsvježiji primjer onog tipa iz rijeke gdje su ga na CT/MRI naručili 2021 za vratni dio kralježnice)! Halo,2021!? Pa čovjek do tada može 3x umrijeti ako je nešto ozbiljnije!
15.09.2018 | 13:22
Je li probao negdje drugdje? Naravno da nije.
U Zagrebu privatne poliklinike imaju ugovore s HZZO-om i s uputnicom se ne placa nista.

Za ta cekanja su ljudi sami krivi jer traze i siluju lijecnike opce prakse neka ih salju na sve pretrage. Prosle godine je mislim napravljeno 2.000.000 nepotrebnih pretraga! Krivi su jer za savki drek tuze lijecnike i traze odstetu.

I na kraju, ako mu je toliko hitno, ima privatnika.
15.09.2018 | 13:42
Znaci po tome bi čovjek trebao trošiti svoj privatni novac za odlazak do Zagreba i nazad? Hoće mu netko vratiti te novce? Dobro da nisi rekao da šta se netko iz Dubrovnika žali da ne može dobiti termin pa neka ide u Osijek recimo jer se tamo manje čeka? Ako plaćaš za neku uslugu u svom gradu,sve doprinose i slično,onda ne ideš na običnu dijagnostiku u neki drugi grad i pri tom trošiš opet svoj privatni novac za nešto sto si već platio svom gradu,zar ne?
P.S. Tebi je ok da se na tako nešto čeka 3 godine??? Šta je sa bolovima u međuvremenu? Šta ako nema nikoga da ga odbaci u ZG? Hoće ga sanitet voziti ako ide privatno,pa makar bilo i pokriveno od strane zdravstvenog?
15.09.2018 | 14:41
zabac kaže:

Kao da si s Marsa pao. Mladez ne zeli znanje, zeli samo papir koji je bez pokrica.


Mladež želi i drogu pa? Neke su stvari legalne, neke nisu. Baš si ti relativizirao krivnju dotičnog MB pitanjem: ako je kriv, zašto nije u zatvoru?

Mladež samo gleda oko sebe i vidi kako polulikovi postaju šatro netko i nešto. Recimo, ona nesposobna vucibatina Vrdoljak koji iskače iz paštete da bi prosipao mudrosti koje nema.

Ili unutarstranačke izbore na kojima postoji samo jedan kandidat...

Naslov ove teme je kako do boljeg sutra. I ovaj prijedlog o visokom školstvu je posve konkretan. Ti se s njime sprdaš, kao i s većinom stavova koji tebi iz nekog razloga nisu po volji. Ako te to veseli, samo naprijed. Ja se povlačim iz ove rasprave.

Samo ću ti reći jednu stvar za kraj. Dosad to nisam htio potezati, ali krajnje je cinično iz pozicije nekog tko radi u tijelu državne/lokalne (samo)uprave tražiti promjenu zakona o radu koji će vlasnicima omogućiti još lakše i brže otkaze radnicima dok on istovremeno živi u paralelnom svemiru fiksne i sigurne plaće, izadašnih godišnjih odmora, božićnica i svega ostalog.

Lp,
15.09.2018 | 15:31
I opet ne zelis shvatiti.
Treba dati poslodavcu da lakse da otkaz zaposleniku.
Prijedlog o vaucerima je ok ali kako je novac u pitanju , veleuxilista bi jos spustila pragove i kriterije samo da privuku sto vise studenata. Doslo bi do inflacije diploma i smanjenja konkurentnosti i placa. Kad bi svi imali diplome, kao da je nitko nema.
Danasnji sustav 3+2 je sranjejer dobijes poluinzenjera koji onda otme mjesto inzenjeru. Neki fakulteti nisu to prihvatili.
smayoo je svojevrwmwno govorio o kvaliteti inzenjera s FER-a i s nekog drugog ucilista.
I opet tvrdim da studenti ne idu na fakultet po znanje, vec diplomu.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.09.2018 | 17:31
Slažem se sa @zapcem, ako će se prvo otpuštati državni službenici. Šalim se naravno vezano za prvim dijelom rečenice.
Halo, halo imamo ih 230.000. Svaki treći hrvat!
Svatko zna barem jednog koji ne radi ništa i prima nemalu plaću i uživa mnoge beneficije.
15.09.2018 | 18:04
mmesko kaže:
Znaci po tome bi čovjek trebao trošiti svoj privatni novac za odlazak do Zagreba i nazad? Hoće mu netko vratiti te novce? Dobro da nisi rekao da šta se netko iz Dubrovnika žali da ne može dobiti termin pa neka ide u Osijek recimo jer se tamo manje čeka? Ako plaćaš za neku uslugu u svom gradu,sve doprinose i slično,onda ne ideš na običnu dijagnostiku u neki drugi grad i pri tom trošiš opet svoj privatni novac za nešto sto si već platio svom gradu,zar ne?
P.S. Tebi je ok da se na tako nešto čeka 3 godine??? Šta je sa bolovima u međuvremenu? Šta ako nema nikoga da ga odbaci u ZG? Hoće ga sanitet voziti ako ide privatno,pa makar bilo i pokriveno od strane zdravstvenog?


Koliko je meni poznato, kada netko iz Dubrovnika mora ići na pregled ili operativni zahvat u neki drugi grad (najčešće Zagreb), zdravstveno osiguranje mu plaća i put, a osobama koje nisu u stanju ići javnim prijevozom osiguran je i sanitetski prijevoz.

Plaćaš za uslugu u državi, jer je fond državni, a ne gradski ili mjesni.

Liste čekanja su duge, i ako netko želi do pregleda doći što prije, ostaju mu obično dvije opcije, pronaći vezu u bolnici, ili obaviti pretragu u privatnoj ustanovi. Slažem se da obje varijante koštaju, i da 'potezanje veza' nije moralno (i ne bi trebalo biti normalno, ali to nam je, na žalost, svakodnevnica). Kad ne bi bilo 'veza i poznanstava' i kada bi se na preglede slale osobe kojima je taj pregled nužan, vjerojatno ni liste čekanja ne bi bile tolike.

S druge strane, osoba koja je u životnoj opasnosti, ili pati od velikih bolova uvijek ima opciju pozvati hitnu, i obaviti se potrebno u 'roku odmah' (dobro, ne baš odmah, ali u roku od nekoliko sati, svakako brže od roka putem liste čekanja).

Sve ovo ne govorim napamet nego iz vlastitog iskustva.
15.09.2018 | 18:12
Kloba kaže:
zabac kaže:
Meni uzmu 42,3% i placa mi je i 1. poreznom razredu i imaj jedno dijete na sebi.
Neznam od kud tebi 56%, mozda na placu od 50.000kn mjesecno.

Pročitaj ovaj tekst.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_6a65.jpg

S te stranice je i ovo


Kloba,

Ovdje navedeni podaci su vjerojatno točni, ali nisam siguran da li se u obzir uzimaju i ostali faktori.

Npr. poznato je da kod nas mladi ljudi žive sa roditeljima znatno duže nego mladi ljudi u ostatku EU, ali isto tako, veliki broj roditelja ostaje živjeti sa svojom djecom u zajedničkom domaćinstvu, nakon što se njihova djeca ožene/udaju. Slijedom toga, roditelji i njihova djeca sa familijom dijele troškove, pa i roditelji sa nižim mirovinama ne žive na rubu egzistencije.

Naravno, u onim državama gdje se djeca rano osamostaljuju i ostavljaju svoje roditelje, ti roditelji žive sami, pa ne mogu svoje troškove dijeliti s djecom (naravno ostaje mogućnost da im djeca šalju novce u slučaju potrebe, ali to opet nije isto kao u slučaju kada žive u istom kućanstvu.
15.09.2018 | 18:40
Air kaže:
Slažem se sa @zapcem, ako će se prvo otpuštati državni službenici. Šalim se naravno vezano za prvim dijelom rečenice.
Halo, halo imamo ih 230.000. Svaki treći hrvat!
Svatko zna barem jednog koji ne radi ništa i prima nemalu plaću i uživa mnoge beneficije.


Nemoj zaboraviti kako u tu kategoriju spadaju liječnici, vatrogasci, policija, vojska, ucitelji, nastavnici, profesori, odgajatelji, medicinske sestre...
Prvo njima otkaze podjeliti, je li?
Onda bude onaj u Rijeci čekao do 2121 godine pretragu.
15.09.2018 | 18:59
m@xym kaže:
mmesko kaže:
Znaci po tome bi čovjek trebao trošiti svoj privatni novac za odlazak do Zagreba i nazad? Hoće mu netko vratiti te novce? Dobro da nisi rekao da šta se netko iz Dubrovnika žali da ne može dobiti termin pa neka ide u Osijek recimo jer se tamo manje čeka? Ako plaćaš za neku uslugu u svom gradu,sve doprinose i slično,onda ne ideš na običnu dijagnostiku u neki drugi grad i pri tom trošiš opet svoj privatni novac za nešto sto si već platio svom gradu,zar ne?
P.S. Tebi je ok da se na tako nešto čeka 3 godine??? Šta je sa bolovima u međuvremenu? Šta ako nema nikoga da ga odbaci u ZG? Hoće ga sanitet voziti ako ide privatno,pa makar bilo i pokriveno od strane zdravstvenog?


Koliko je meni poznato, kada netko iz Dubrovnika mora ići na pregled ili operativni zahvat u neki drugi grad (najčešće Zagreb), zdravstveno osiguranje mu plaća i put, a osobama koje nisu u stanju ići javnim prijevozom osiguran je i sanitetski prijevoz.

Plaćaš za uslugu u državi, jer je fond državni, a ne gradski ili mjesni.

Liste čekanja su duge, i ako netko želi do pregleda doći što prije, ostaju mu obično dvije opcije, pronaći vezu u bolnici, ili obaviti pretragu u privatnoj ustanovi. Slažem se da obje varijante koštaju, i da 'potezanje veza' nije moralno (i ne bi trebalo biti normalno, ali to nam je, na žalost, svakodnevnica). Kad ne bi bilo 'veza i poznanstava' i kada bi se na preglede slale osobe kojima je taj pregled nužan, vjerojatno ni liste čekanja ne bi bile tolike.

S druge strane, osoba koja je u životnoj opasnosti, ili pati od velikih bolova uvijek ima opciju pozvati hitnu, i obaviti se potrebno u 'roku odmah' (dobro, ne baš odmah, ali u roku od nekoliko sati, svakako brže od roka putem liste čekanja).

Sve ovo ne govorim napamet nego iz vlastitog iskustva.


NIje isto operativni zahvat kojeg ne izvode ili je dosta rizican pa salju negdje gdje imaju bolju opremu i obicna DIJAGNOSTIKA za koju cekas 3 godine da saznas sta ti je!
Tako je, znaci jos si platio sve ovo sto ti se oduzima od place za zdravstveno i onda dok docekas to svoje zdravstveno koje si uplacivao i koje je "besplatno", ali je besplatno ako cekas 3 godine za dijagnostiku. A ako bi htio saznati "nesto" ranije (navedi tko ne bi htio znati u roku mjesec-dva od cega boluje) onda ili moras potezati veze jer je to "opce prihvaceno" u narodu ili jos DODATNO placati privatno za usluge koje si i onako vec platio... Pa sad tko je tu lud?
Da, slazem se da ima nepotrebnih pretraga i da stare babe idu kod doktora jer su same i nemaju sta raditi doma pa idu zajebavati doktore kad imaju cak i gripu ili zakaslju 3x dnevno, ali da netko mora cekati na PRETRAGU 3 godine??? I vjeruj mi, i samim doktorima je pun k raditi u takvim uvjetima, gdje ih svi pljuju, vrijedaju, a nisu oni krivi zbog listi cekanja, vec onaj tko ih organizira!
To je ono sto je kljucno u drzavi, uvesti organizaciju na visokom nivou i promijeniti mentalitet, pa bili bi vrhnuski u svim podrucjima koliko strucnjaka i pametnih ljudi za tako malu naciju imamo!
15.09.2018 | 19:52
A kad bi drzavno zdravstveno prebacili na privatno kao u USA.
Taj koji ceka danac dugo pretragu i docekaje, onda je ne bi mogao priustiti.
15.09.2018 | 20:40
Evo ti recimo na tvom primjeru:
- radis u drzavnoj sluzbi (ajmo reci da je drzavna) i nemas placu ispod 7000kn?
- Od toga ti je kao sto sam ranije rekao bruto oko 12000?
- znaci imas 5000kn mjesecno odvojiti za zdravstveno i mirovinsko
- odvajas cca 2000kn mjesecno za mirovinu x 12 mjeseci x 40 godina = 960 000kn (prosjecni umirovljenik zivi cca 20 godina od odlaska u mirovinu) sto znaci 960 000/12/20= 4000kn MIROVINE
- odvajas od bruta cca 3000kn za zdravstveno 3000 x 12 x 40= 1, 440 000kn; da tijekom tvog radnog vijeka ce ti trebati tu i tamo neka zdravstvena usluga, ali ajde recimo da postrosis cca 200 000kn tijekom zivota i jos da ti ostane 1,2 MILIJUNA kao umirovljenik. Pa ti si mozes priustiti i operaciju i toplice i kojesta drugog sa tim novcima, a ne da prvo cekas dijagnostiku 3 godine, pa onda jos nekoliko mjeseci operaciju, pa toplice 2 godine nakon operacije, a kao besplatno... Je besplatno ako prije toga ne umres
15.09.2018 | 21:17
Je, to je tako, jer premalo zaposlenih financira mirovine i zdravstveno osiguranje previše onih koji nisu (više) produktivni. Penzionera na prvom mjestu, pa onda i svih onih koji sami po sebi ne bi bili problem da ovaj temeljni odnos (penzioneri vs zaposleni) nije strašno narušen.
15.09.2018 | 21:20
zabac kaže:
Danasnji sustav 3+2 je sranjejer dobijes poluinzenjera koji onda otme mjesto inzenjeru.


Ma, nije istina. Ne može nitko oteti mjesto inženjeru. Posao koji inženjer zna i može raditi, poluinženjer ionako ne može. A ako netko ima posao za inženjera na kojeg zaposli poluinženjera, to je zato što nema love za platiti inženjera. A onda je inženjeru ionako bolje da ne radi tamo. I svejedno mu je, jer nezaposlenih inženjera - nema.

Poluinženjeri (ti tzv. prvostupnici) u principu rade posao koji su nekad radili tehničari. A tehničara više danas nema, jer su škole toliko srozane (kako gimnazije, tako i strukovne) da klinci koji iz strukovnih škola izlaze kao tehničari nisu sposobni niti sebi nos obrisat, a kamoli išta radit u struci, uz iznimku onih koje su doma roditelji nešto naučili.

Neki fakulteti nisu to prihvatili.


Nije točno. Koji bi to bili fakulteti? Svi imaju preddiplomske i diplomske studije.

smayoo je svojevrwmwno govorio o kvaliteti inzenjera s FER-a i s nekog drugog ucilista.
I opet tvrdim da studenti ne idu na fakultet po znanje, vec diplomu.


To je oduvijek tako i bilo, samo što prije fakultete to nije bilo briga jer im prihodi, plaće i opstanak nisu ovisili o broju upisanih studenata. Pa su (oni koji jesu) držali neku razinu kriterija.
Sada je situacija takva da je svakom dekanu prvi prioritet dovoljno visoka prolaznost (koja se direktno preračunava u prihod, bilo od glavarina, za one studente za koje plaća Ministarstvo, bilo od školarina za one koje roditelji financiraju, ili tko drugi).
Tužno je to da se i pokraj takve politike na lošijim faksevima i veleučilištima prolaznost na ulaznim godinama (prvoj, pa i drugoj) vrti tek malo preko 50%. Nakon puno godina rada u tom području, moj "best guess" je da je glavni razlog tome što - 2/3 klinaca koji faks upišu ne žele čak ni tu diplomu. Oni jednostavno žele potratiti još par godina života u zajebanciji, na grbači svojih staraca.
A (u slučaju studija gdje ja radim) tek se na trećoj (završnoj) godini, do koje dođe cca 25 ljudi od 80-ak koji upišu prvu (ne svi u roku, ali u totalu...), se isprofilira nekolicina (njih 4-6 po generaciji) koji su svarno motivirani i željni naučiti i raditi, autentično zainteresirani za struku, a ostali su ti koje Žabac spominje, koji samo žele papir i misle da im papir automatski jamči plaću od 1000 EUR, službeni auto, mobitel i skupi laptop. Samo to. Nemaju nikakvu predodžbu o poslu, ni o radnom mjestu, niti uopće očekuju da nešto treba raditi za tu plaću. NAdrealno zvuči, znam, ali klinčadija tako razmišlja.

I nisu oni za to krivi, nego mi. Mi smo ti koji smo stvorili takvo trulo društvo nakaradnih vrijednosti. Oni su samo u tome odrasli.
15.09.2018 | 21:43
Evo konkretnog prijedloga prof.dr.sc. Đikića:

www.index.hr/vijesti/clanak/djikic-objas...grafiju/2023965.aspx

Sve sto je rekao stoji... Ali tko ce slusati jednog strucnjaka koji je cijenjen u SVIJETU, vidio i prosao nekoliko obrazovnih sustava i zivio i radio u tko zna koliko drzava svijeta i zna sta je dobro, a sta lose u svakom od tih sustava
16.09.2018 | 00:33
mmesko kaže:


- odvajas od bruta cca 3000kn za zdravstveno 3000 x 12 x 40= 1, 440 000kn; da tijekom tvog radnog vijeka ce ti trebati tu i tamo neka zdravstvena usluga, ali ajde recimo da postrosis cca 200 000kn tijekom zivota i jos da ti ostane 1,2 MILIJUNA kao umirovljenik. Pa ti si mozes priustiti i operaciju i toplice i kojesta drugog sa tim novcima, a ne da prvo cekas dijagnostiku 3 godine, pa onda jos nekoliko mjeseci operaciju, pa toplice 2 godine nakon operacije, a kao besplatno... Je besplatno ako prije toga ne umres


Zdravstveno osiguranje je solidarno,što znači da svi zaposleni izdvajaju novce za osiguranje (proporcionalno svojim plaćama), ali samo oni koji su bolesni, troše te novce.

Djeca, koja ne plaćaju zdravstveno osiguranje su također osigurana.
Nezaposleni, koji isto tako ne plaćaju zdravstveno osiguranje su isto tako osigurana.

U tvom primjeru, koji 'navodi vodu na mlin' da bi bilo bolje nam država ne uzima te novce nego da ih sami izdvajamo i plaće, stavljamo na račun, i trošimo na plaćeno zdravstvo, kad smo bolesni, ima par 'rupa'.

Što npr. ako nismo uštedjeli dovoljno novaca, a teško obolimo?! Sa čime ćemo plaćati skupo privatno zdravtsvo?
Što bi trebali raditi ono koji ne zarađuju novce, ili ih niti ne mogu zaraditi, a razbole se?

Da se razumijemo, ja ne branim naš zdravstveni sustav, i siguran sam da bi, i mogao i trebao biti puno bolji i efikasniji, ali između 'trulog kapitalističkog zdravstva' kakvog imaju npr. u Americi i ovog našeg (možemo ga nazvati 'trulim socijalističkim' ili kako god hoće), ja bih ipak birao ovaj naš sustav.
16.09.2018 | 01:47
Medicina, pravo. Nema na pola.

Đikić se u mojim oćima srozao od kad ga je SDP najmrdao da proucava plagijat jednog ministra. Za mene on nije nista bolji od pliticara. Ja mu ne mogu vjerovati.
16.09.2018 | 06:47
zabac kaže:
Ovisi kakve ciljeve imaju migranti.
Radnici su dobrodosli, neradnici NE.
Zasto postoji provlem s migrantima Afrike i Bliskog istoka?
Zasto nisu probelm bosanci?


Ne mogu vjerovati koliko je ovo cinično!

Migranti iz Afrike bježe zato jer nemaju šta jesti u Africi, prvenstveno jer im je pohlepna Europa svojim subvencioniranim proizvodima zatrpala tržište tako da ni najmanji pokušaj da stanu na noge završava ne konkurentošću. Npr. paradaiz sos proizveden u Gani je skuplji od paradaiz sosa iz Italije, ljudi bježe iz Gane i rade na paradaiz plantažama u južnoj Italiji na crno i u robovlasničkim uvjetima jer im se u Gani ne isplati saditi paradaiz i od toga npr živjeti.
Migranti iz Syrije bježe jer su im dušu iz bombadirali, uništili kuće, protjerali dijecu, silovali žene itd. itd.
To je sve došlo po jeko rizičnim putevima do Europe, stavljajući život na kocku. Došli su iz kulturnih sredina koje nisu ni malo Europske i to je najveći razlog zašto ih odbacuju. Radili bi oni svi da im se da mogućnost, nego u proceduri postupka za odobravanje Azila im nije dozvoljeno da rade! To je fakt!
Bosanci su doletjeli avionima, a pobjegli su jer su u Bosni izabrali kleptomansku kriminalnu vlast Hrvata, Bošnjaka i Srba da ih dere, a šta je najgore sad iz sigurnih zemalja svojim sugrađanima u Bosni i dalje biraju glasovima diaspopre ta govna na vlast. Ali i njih ima jako upitnih, skoro pa se sa njima ima isto toliko problema kao sa ostalim izbjeglicama. I to je Fakt!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO