Macbook pro 15 mid 2014 zamjena baterije
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook pro 15 mid 2014 zamjena baterije


  • Air
  • Korisnik
  • 64
14.04.2024 | 14:47
Napuhala mi se baterija i trebam ju zamjeniti.

Za samostalnu zamjenu trebam još kupiti otapalo za ljepilo ii možda još neki odvijač.
Zamjena nije jednostavna, ima 55 koraka u jednom smjeru prema uputama sa ifixit-a.

Pretpostavljam da zamjenska baterija nije duplo lošija od one iz iStyla.

Pitam se da li se isplati sam zmjeniti sa nekom zamjenskom baterijom za od 100 do 200 tinjak eura ili odnesti u ovlašteni servis u Zg?

Ne znam koja je cijena u iStylu, pretpostavljm oko 300 tinjak eura.
14.04.2024 | 16:14
Evo odgovora na tvoje pitanje iz 2020. godine kad su članu koji je postao promijenili sve.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
14.04.2024 | 19:41
Hvala @Bertone!

Mogao sam i trebao sam i sam pretražiti Jabučnjak prije nego sam napisao post, moja isprika, ali čim sam primijetio izbočinu uhvatila me panika pa sam odmah ugasio komp i natipkao poruku preko mobitetela.
14.04.2024 | 19:47
Meni je riknula baterija u MBPro 15 2015, zamjena je odrađena u RAM servisu. Originalna baterija s topcaseom nije bila raspoloživa i nisu mi mogli sa sigurnošću reći kada će biti dostupna, tako da sam naručio bateriju s ifixita direktno u Ram servis.
14.04.2024 | 22:19
nije previse komplikovana zamena, i ne treba ti otapalo za lepak, malo jaci konac vrsi posao, i ne mora u 55 koraka.
potrazi na YT ima vise klipova kako se to radi. ja sam na svom MB Pro retina 2012. tako zamenio.
kupio sam neku kinesku zamensku bateriju za oko 30 eurai evo jos uvek radi 10 meseci. mislim da se ne isplati uzimati neke skuplje varijante, verovatno ces menjati MacBook pre nego sto ona crkne.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.04.2024 | 07:31
Ender kaže:
nije previse komplikovana zamena, i ne treba ti otapalo za lepak, malo jaci konac vrsi posao, i ne mora u 55 koraka.
potrazi na YT ima vise klipova kako se to radi. ja sam na svom MB Pro retina 2012. tako zamenio.
kupio sam neku kinesku zamensku bateriju za oko 30 eurai evo jos uvek radi 10 meseci. mislim da se ne isplati uzimati neke skuplje varijante, verovatno ces menjati MacBook pre nego sto ona crkne.


Možda si najbliži istini sa ovom tvrdnjom, iako sa druge strane možda previše riskiram s nepoznatom baterijom i mogučnosti da se zapali?
15.04.2024 | 10:20
"Čuj moj dragi dječače, ja sam odveć star da bih ti savjetovao, ali ako misliš..."
ja sam ti rekao moje iskustvo, tako da ti proceni, pogledaj one klipove, pa vidi da li da se upustas u tako nesto.
15.04.2024 | 13:50
Air kaže:
Ender kaže:
nije previse komplikovana zamena, i ne treba ti otapalo za lepak, malo jaci konac vrsi posao, i ne mora u 55 koraka.
potrazi na YT ima vise klipova kako se to radi. ja sam na svom MB Pro retina 2012. tako zamenio.
kupio sam neku kinesku zamensku bateriju za oko 30 eurai evo jos uvek radi 10 meseci. mislim da se ne isplati uzimati neke skuplje varijante, verovatno ces menjati MacBook pre nego sto ona crkne.


Možda si najbliži istini sa ovom tvrdnjom, iako sa druge strane možda previše riskiram s nepoznatom baterijom i mogučnosti da se zapali?


kupovanje jeftine baterije na slijepo ne bih preporucio... ja sam uzeo neku jeftinu na amazonu i unatoc tome sto je "nova" drzala je moj 2014 13" najduze 1h van punjaca... kupiti prema preporuci ili ifixit...

zamjena stvarno nije komplicirana kao sto koelga Ender rece, ako imas imalo iskustva sa nekim cackanjem po kompu/laptopima...

a s obzirom na cijenu zamjene u servisu, mozda je polovni M1 air bolja kupovina
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.04.2024 | 16:01
Ender kaže:
"Čuj moj dragi dječače, ja sam odveć star da bih ti savjetovao, ali ako misliš..."

Hvala na komlimentu
Ako sam ja dječak za Vas, tada Vi zasigurno imate preko 70, što Vas stavlja u razred rijetkih cijenjenih informatički pismenih osoba treċe životne dobi.
Moj naklon.

ja sam ti rekao moje iskustvo, tako da ti proceni, pogledaj one klipove, pa vidi da li da se upustas u tako nesto.


Pogledao sam klip sa ifixita i jedini problemčiċ je puno koraka za moje dječačke zaboravne godine, ali i to se riješi dobrom organizacijom.

U svojim “boljim” godinama sam rastavio Carl Zeiss 180mm F/2.8 i popravio.
Naravno, bez uputa i prethodno sam si morao izraditi specijalni alat kako bi ga rastavio.
Kada sam ga rastavio cijeli mehanizam listiċa je bio rastepen pa sam morao sam zaključivati koji dio ide gdje i čemu služi. To mi je bio prvi i jedini objektiv koji sam rastavio. Ovo sa laptopom samo treba biti pažljiv da se koji dio ne slomi jer su to krhki plastični dijelovi i jako tanke žičice.

Iz iStylea su javili da je komp prestar da nemaju dijelova i ne vrše servis na tom kompu.
15.04.2024 | 17:00
vidi, ja nisam rastavljao ceo laptop, samo ono sto je neophodno da se nekako provuce konac - znaci, otkacio konektor, skinuo nekoliko sarafa koji drze bateriju i to je to. onda samo pazljivo mic po mic koncem (kazu da i onaj ribolovacki valja).
sto se tice baterije, ne znam kakvog su kvaliteta te koje mozes naci. ja sam prosle godine bio u Kini i tamo sam kupio preko neke njihove varijante Amazon + e-bay (jer prodaju i firme i pojedinci), kolega kinez mi je pomogao da nadjemo nekog sa dobrim ocenama i za oko 30 eura je stigla. evo posle 10 meseci jos uvek radi. nek izdrzi jos malo i ja sam zadovoljan.
ovde kod nas u Srbiji ima firma iz Nisa (vidi: www.telitpower.com) koja se bavi samo baterijama, navodno su pouzdani, ali su kod njih baterije za MacBook-ove bile poslednji put kad sam gledao negde 60-80 eura.
Prilozi:
15.04.2024 | 17:01
Javi se u iklinika.hr - nisu skupi i već godinama im nosim sve od iMaca i MacBookova do mobitela, prsti su mi postali ćevapi, vid otišao kvragu i to mi je najmanje šteta i puno koristi Do sad ni jednom nisu omanuli, a više puta pozitivno iznenadili. Ovi konkretno se nalaze tamo preko Selske u produžetku Zagorske prema Zagrebačkoj...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.04.2024 | 22:58
Baterija je progresivno počela rasti pa sam se odlučio na hitnu intervenciju. Izvadio sam bateriju. Kao što ste rekli nije koplicirano jer u donjem dijelu, gdje je baterija nema elektronike pa se ne može nešto zeznuti. Treba samo pogledati više videa i shvatiti poantu.

Hvala vam na riječima ohrabrenja.

Moje dodatno pitanje kod koga odnesti staru bateriju a da to bude sigurno i po PS-u?

Evo da podjelim svoje iskustvo i neznanje vezano bateriju i trackpad. Možda nekom pomogne.

Prije dvije godine trackpad je počeo slabije primati mehanički klik na nekim dijelovima. Tada sam potražio na internetu o tom problemu i našao kako ga treba rastaviti i očistiti od prašine. Kada sam vidio da treba razvaliti cijeli komp i izvaditi (odljepiti bateriju) odustao sam.
Kada sam sada izvadio bateriju, reko hajde da pogledam i trackpad jer mi je prije desetak mjeseci prestao potpuno raditi mehanički klik.

Idem pogledati trackpad kad ono on radi!!!
Baterija ga je pritiskala pa je zato prestajao raditi dok nije potpuno prestao.

Zaključak: moja baterija je počela bubriti prije dvije godine i nepravilan rad trackpada mi je mogao i trebao biti pokazatelj.

Evo i par slikica.
Baterija je prilično dobila u svom volumenu.
Prilozi:
16.04.2024 | 10:06
Air kaže:
Moje dodatno pitanje kod koga odnesti staru bateriju a da to bude sigurno i po PS-u?


Mislim da možeš u bilo koje reciklažno, oni bi morali stare baterije preuzimati. Nemoj u one boxove po dućanima za obične baterije, to nije isto.
16.04.2024 | 10:16
Meni se na macbooku pro napuhnula cijela baterija, svih 6 ćelija do te mjere da nisam mogao dobro zatvoriti tj, poklopiti laptop. Nova baterija i radi stroj ko grom.
16.04.2024 | 18:34
@Air - ajoj, brate, stvarno gadno izgleda...
Da, kad trackpad počne loše ili neurotično raditi, to je siguran znak da imaš problem s baterijom. Pisali smo o tome više puta kroz zadnjih 15-16 godina koliko sam ja aktivan na Jabučnjaku.

U reciklažnim dvorištima ja do sad nisam vidio da imaju namjenski spremnik za reciklažu litijskih i drugih punjivih baterija. Ja bih nazvao lokalnu firmu koja ima koncesiju za besplatno prikupljanje E+E otpada da oni to preuzmu.
www.ee-otpad.com/sabirnicentri.php
  • Air
  • Korisnik
  • 64
16.04.2024 | 19:04
@smayoo hvala na linku. Nazvati ću ih pa vidjeti.

Eto propustio sam na Jabučnjaku te infornacije o povezanosti tracpada i baterije iako redovito otvaram Jabučnjak.

I meni se činio loš izbor ostaviti bateriju u reciklažno dvorište iako mi je blizu Nekako mi to izgleda kao ostaviti tempiranu bombu jer sam bateriju izvadio dok je bila cca 50 posto napunjena. Znam da će s vremenom izgubiti taj potencijal ali svejedno mi se čini vrlo rizično.

Naručio sam danas bateriju preko ifixita. Jaoš nisam dobio info da je poslana a baš me zanima kad će stići.
16.04.2024 | 19:39
Mogu potvrditi, evo i moj crni MB iz 2008 je imao taj problem.

www.jabucnjak.hr/forum/hardver/70498-lud...na-mom-macbooku.html

Već godinama vlada epidemija napuhanih baterija.
16.04.2024 | 20:19
IgorD kaže:
Mogu potvrditi, evo i moj crni MB iz 2008 je imao taj problem.

www.jabucnjak.hr/forum/hardver/70498-lud...na-mom-macbooku.html

Već godinama vlada epidemija napuhanih baterija.


Kako ti se drži ta nova? Koliko je uopće pun kapacitet baterije, izražen u satima? Ista stvar je i kod mene na crnom, gledam već treću da uzmem. Tražim neku OK, ove su u "punoj snazi" držale sat vremena, ako i toliko.

Želja mi je i ulovit negdje bijeli 2009, pa napraviti swap da bude crni
16.04.2024 | 20:45
Sad ste mi samo dali posla, moram otvoriti svoj MBP i provjeriti (vizualno) kako izgleda baterija.
17.04.2024 | 07:12
kupus kaže:
Kako ti se drži ta nova? Koliko je uopće pun kapacitet baterije, izražen u satima? Ista stvar je i kod mene na crnom, gledam već treću da uzmem. Tražim neku OK, ove su u "punoj snazi" držale sat vremena, ako i toliko.

Želja mi je i ulovit negdje bijeli 2009, pa napraviti swap da bude crni


Eh, taj komp koristim samo za neke stvari, gore je i dalje Snow Leopard i MySQL server pa tamo radim neke gluposti koje ne bih nigdje drugo. Komp je inače u totalnoj banani, ekran bljeska i gubi sliku u većini pozicija tako da je već par godina namješten u dobrom položaju i nikad ga ne zaklapam jer se bojim da nakon otklapanja više neće imati dobru poziciju. Uglavnom, više je za reciklažno dvorište nego nešto drugo.

A baterija je na 0% - service battery. Ne drži ni malo ali barem nije napuhana. Ako malo jače taknem konektor napajanja komp se odmah gasi.

Zato mi bijeli iBook iz 2003 i srebrni PowerBook G4 iz 2004 i dalje rade. Jes da se G4 uspuše čim pokrenem nešto zahtjevnije kao xcode build ali na sreću ne palim ih češće od jednom u par mjeseci. iBook i dalje ima Mac OS 9. Radi ko i prvi dan. Nikad nisu imali problema s baterijama koje i dalje rade. Istina, drže tek pola sata, ali za 20 godina staru bateriju nije loše.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
24.04.2024 | 09:14
Evo pišem sa laptopa sa novom baterijom.

Baterija je došla u petak u 7 ujutro u DHL centar u Zg. Ali ekipa iz DHL Hrvatske nije mogla niti petak, niti ponedjeljak dostaviti mi taj mali paketić na udaljenosti od 3 km od njihovog skladišta.
Da stvar bude lošija u petak sam dobio obavijest od DHL Hrvatke da će do kraja dana biti dostavljena pošiljka.
U ponedjeljak zovem da pitam zašto nije dostavljeno a oni kažu biti će danas do 16 sati.
Kada je bilo blizu 16 a dostave nema zovem ponovo a oni kažu da nije niti bila u planu danas dostava da će biti sutra.
Kako mi je trebao komp sam sam morao otići po bateriju.

Baterija drži cca 2 sata surfanja i piskaranja. Rekao bi da je u rangu moje 7 godine stare baterije koju sam izvadio.
Ali eto, bar mi je laptop ponovo slim.

Ukupna cijena 90 eura + gorivo do skladišta DHL-a.
24.04.2024 | 15:20
Kolega @bertone podsjeti me na ovaj forum pa se sjetih da dugo nisam navratio
I ova me tema baš zaintrigirala, pa da podijelim i ja svoje skorašnje iskustvo

Nekoć sam ovdje pitao za savjet da uzmem noviji MacBook, i tako umjesto da ušparam još novca i uzmem si neki M1, izlete mi jeftino neki stari MacBookovi i tu se zeznem, ali šta je tu je.
Prvo bio jedan 2011 17" i krepa mu grafika, popravim, ali nije to više to.

I slučajno opet čačkam oglase ovdje u BiH (OLX.ba) i naletim na jedan ispravan MacBook 2015 15" u savršenom stanju, ali sa kvakom. Cijena mu je bila super primamljiva, oko 127 EUR (250 BAM) ali mu nisu radili baterija i trackpad.
Pogledam ispod fale šrafovi, više od pola ih nema.
Laptop upali, ali neće dalje, čitam da ne može raditi bez baterije, može se nekako naštimati, ali nije baš dobra ideja.
I eto kad ga otvorih vidjeh da mu fali baterija, kabl je napola rastrgan već, vjerovatno kako je neko čupao bateriju potegnuo je i kabl od trackpada i zato ne radi, no trackpad je imao i neko udubljenje, znači gotov je.
Ako ištekam trackpad ne radi tipkovnica, ako ostavim sustav neće da se podigne, jer trackpad spama karaktere u pozadini.
I šta ću, naručim novu originalnu bateriju preko oglasa (navodno s iFixit) i s eBay novi zamjenski kabl i trackpad.

I sada taj MacBook radi, ali...

- F tipke rade ali su pogrešno mapirane, F1 i F2 zadano podesi kao F14 i F15
- Adhezivni lijepak se izgleda nije dobro primio i sad baterija "pleše" unutra.

Eh kad bih barem riješio prvi dio problema, vjerovatno je trackpad ili flat kabl neodgovarajući.
No, bateriju je bilo jednostavno zamijeniti.
Inače mislim da nije dobra ideja da se radi bez iFixit alata, i treba dobro paziti, jer trackpad ide odmah ispod baterije (što se već i dalo utvrditi).
Na kraju, sve me to izašlo skoro duplo manje novca nego što je inače cijena, sad da li je vrijedilo, vjerovatno nije

Stari MacBook Mid 2012 15" koji je završio kod člana obitelji ima taj Service Battery, ali baterija nije napuhana i ima dosta ispod 1000 ciklusa
24.04.2024 | 15:40
Drago mi je da si opet s nama. Nisam shvatio - imaš neko pitanje, trebaš li neku pomoć ili si se samo tako javio sa svojim iskustvima?
24.04.2024 | 18:22
Zasad samo iskustvo, ne vjerujem da je iko imao susret sa problemom iznad jer je hardverske prirode
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 37 minuta
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

drlovric, iAnte, Riba, Anonimci (520)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO