Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


15.11.2018 | 19:29
Djuro genijalac kaže:
JOHN kaže:


A kako bi recimo na snijegu savladao neki ozbiljniji uspon? Recimo od 7% na više. Jel bi izašao prije van pa bi ove iza sebe zamolio za strpljenje dok ti oprobaš koji put ili bi ipak prije stavio lance?
Malo ozbiljnije uspone savladaju tek auti s pogonom na sva četiri i hebačkim zimskim gumama.
Osobno sam imao nekoliko situacija da auto doslovno ne mrda s mjesta koliko kod ga zanjišeš, koliko god dobre zimske imaš, koliko god dobro balansiraš gas i kuplung, naravno uzimajući u obzir da nisam imao auto s pogonom na sva 4 kotača. Lanci su pjesma.
Dok recimo Hilux čini čuda, valjda kaj god da imaš od guma. Samo da nisu slick!


Dear John

Ako su dobre zimske gume, auto ide u brdo bez ikakvih problema. Oprobano x puta. Led je druga stvar, ali po snijegu ide. Dapače, možeš i stati i nakon toga opet krenuti, pod uvjetom da ti ESP ne guši motor tj. da možeš proklizavati pogonske kotače. Ne zaboravi da je poanta zimske gume upravo u tom samočišćenju profila gdje snijeg ispada nakon zahvata i onda čista guma opet grize novi snijeg dok ne dopre do podloge koja ponudi neku trakciju i onda ideš dalje.

I svi skupa zapamtite veliku istinu: zimske gume su izvrsna zamjena za 4x4 pogon, ali 4x4 pogon NIJE zamjena za zimske gume.


Dragi Djuro.

Predlažem onda da se skupa uputimo na zelenu magistralu kad padne prvi snijeg, bar 7-8cm. Nebumo dugo čekali. Pa mi tada prezentiraj kako izgleda tvoje normalno kretanje uzbrdo.
Platim ćeve i pivu, ako bude normalno kretanje, a da ne spominjem brzinu iznad 40-50km/h.

Nakon svake kupovine zimskih, odem na zelenu isprobat po prvom snijegu. Nijedne nisu mogle normalno krenut. Niti jedne.

Da nebi bilo nesporazuma, ja cijelo vrijeme pričam o normalnoj vožnji, a ne nekom kiseljenju, lovljenju i nacimavanju sa kolnikom.
Ovo sa ljetnim i 4x4 se slažem. Ja sam spomenuo to jer volim isprobavat granice tog terenca. 4x4 nije zmjena za zimske gume, definitivno!
15.11.2018 | 20:03
Možda se mi ne razumijemo. Ja ne govorim da ćeš krenuti normalno, kao da je suhi asfalt, nego kažem da ćeš uz nešto proklizavanja KRENUTI i stići kud si krenuo. A to je poanta.
Lanci su koma. Razj..bu felge, lupaju po blatobranima, uništavaju gume.... Jedino dobro je to što razbijaju led. No, s druge strane, s njima se ne smiješ voziti po asfaltu pa ako si u Austriji ili negdje gdje ima puno tunela zabavno ti je prije svakog tunela skidati lance, pa ih poslije opet stavljati....
15.11.2018 | 20:10
Evo Djuro je sve već napisao pa ja mogu samo dodati "+1".
15.11.2018 | 20:15
Ja pričam o situacijama kada se zaputiš na put po utabanom snijegu na kolniku, gdje ima nekih uspona i padova. Neću se valjda stalno ponavljat. Na vožnjice po gradu ne mislim, niti ne mislim po vožnji na autocesti gdje snijega ima u tragovima.
Pa naravno da nemam očekivanja da kreneš ko na suhom usred ljeta. Al recimo da izbjegnemo bacanje malo na lijevo, pa malo na desno, pa nedaj bože u rikverc, pa prema bankini, možda malo po rubnjaku, o podupravljanju da ne pričam. Ako smatraš da je to ok vožnja onda drugačije pojmimo kad je situacija pod kontrolom. Meni to ulazi u sfere zajebancije, koje kod nekih završe i tragedijom.
15.11.2018 | 20:19
smayoo kaže:
Evo Djuro je sve već napisao pa ja mogu samo dodati "+1".


Kad bude pizdarija jednom, pazi da ne bude -1, ali auto. Onaj gori ishod neću ni spominjat.
15.11.2018 | 20:34
Ja sam do sada stavio 4 ili 5 puta lance za snijeg. U pravilu izbjegavam neki ozbiljniji put ako zapadne. Nikad nikakvih problema s montažom/demontažom, uništavanjem felgi i lupanju po blatobranima. Kako ti opisuješ, meni to više djeluje kao montaža loših lanaca ili neznanje u montaži. Tebi lanac nema šta udarat po blatobranu, osim ako ga neznaš montirat ili si prtljo sa spuštanjem pa nema lufta ni za špagu. Jedini nedostatak lanaca je buka neko kraće vrijeme i malo što će ovjes otrpit vibracija. Sve ostalo je pozitivno, po pitanje sigurnosti!
15.11.2018 | 21:19
Tko spominje ćevape?
16.11.2018 | 07:18
Napravimo meet na snijegu, pa na ćeve po prijedlozima!
16.11.2018 | 08:26
Znajući Đurino vozačko iskustvo, moje osobno (procjenjujem nekih 50.000 km po snijegu, uključivo i mećavi, u zadnjih 20 godina, uvijek na zimskim gumama, samo jednom na lancima) je mala maca. Tako da se preporučam za ćevape i publiku, uvijek je gušt gledat majstora na djelu.
16.11.2018 | 08:41
Dobro to sve, ja sam u Hercegovini i na ljetnim gumama (jebi ga nisam ni u snu mislio na to). Hoću li po vama doć do Rijeke krećem u nedjelju popodne?
16.11.2018 | 11:30
JOHN kaže:
Napravimo meet na snijegu, pa na ćeve po prijedlozima!


Ako me/nas ne lažu, vidimo se u nedjelju

Slikazaslona2018-11-1611-26-51.png
16.11.2018 | 11:41
Ako Bog da, napast će ga do koljena.
Još jučer sam ganjao komarca u autu. Nije to normalno za sredinu studenog!
16.11.2018 | 11:42
Na žalost ništa od snijega, ali mogli bi dogovoriti za ubuduće: Zelena magistrala, Žumberak ili Sljeme?

Screenshot2018-11-16at11.41.05.png
16.11.2018 | 11:44
tino1 kaže:
Dobro to sve, ja sam u Hercegovini i na ljetnim gumama (jebi ga nisam ni u snu mislio na to). Hoću li po vama doć do Rijeke krećem u nedjelju popodne?


Hoćeš. Od Posedarja skreni jadranskom magistralom i nema frke
16.11.2018 | 11:55
Sljeme bi moglo ipak biti malo prevelika zajebancija. Zelena je nešto pitomija. Ja više očekujem ozbiljniji snijeg tamo negdje u prvom mjesecu. Ako ga bude i tada.
16.11.2018 | 12:02
Ma Sljeme je pitomo, tamo sam se igrao autom po pješačkim stazama dok je pao prvi ozbiljniji snijeg u 2. mjesecu (iznad 20kmh po ravnom se nije moglo voziti normalno), tada nisu još ništa stigli očistiti. Samo dobre gume i sve prolazi. Žumberak me dosta iznenadio, nakon Grdanjaca sam skrenuo prema kamenolomu lijevo i neka uska cesta, put do malog seoca, ralica je prošla prije nekoliko dana ali su sve nagurali u jedine dvije ulice u tom selu. Jadni ljudi nisu mogli nigdje. Tamo je bilo malo teže ali iščupao sam se.
16.11.2018 | 12:12
JOHN kaže:
Ako Bog da, napast će ga do koljena.
Još jučer sam ganjao komarca u autu. Nije to normalno za sredinu studenog!



A se bumo našli isprobati čije su gume bolje i tko može više elektronike na autu isključiti, nema varanja - znači ne smiješ doći da dvije vreće cementa u gepeku (ili kao frendica kojoj tata svake zime u E90 u prtljažnik ubaci četiri betonska rubnjaka)

energyman kaže:
Na žalost ništa od snijega, ali mogli bi dogovoriti za ubuduće: Zelena magistrala, Žumberak ili Sljeme?


Zelena je OK za isprobati gume, ali nema nikakve birtije (osim PD Glavica, ali do njega po snijegu bez pogona na sve kotače bez obzira kakve gume imali nećemo doći (ok, osim @JHON-a, on ima lance ... jbg, ja ih nemam već 30-ak godina od kad sam prodao R-4)
Sljeme - ak idemo sa strane Blizneca više ćemo stajati i gurati druge da krenu nego voziti, ak idemo sa strane Himpera opet nemamo blizu birtiju (restać na Medvedgradu se još renovira).
Znači Žumberak... ili možda Rude?
16.11.2018 | 12:27
Je pa na Sljeme se ide navečer kad su samo ozbiljne pile gore, nema gužve, nema ni ralice
16.11.2018 | 12:27
Ma na Žumberku nemaš di pojest dobre ćeve, Divlje vode su očajne po pitanju ćevapa. A i cesta baš nije nešto zahtjevna. Al, možemo recimo skrenut za Kostanjevec podvrški, pa ko živ ko mrtav.
Nisam siguran da ću s mecom doći, prije sa Hiluxom, pa možemo i do PD Glavica.
16.11.2018 | 12:37
energyman kaže:
Je pa na Sljeme se ide navečer kad su samo ozbiljne pile gore, nema gužve, nema ni ralice


Jbg, navečer treba djecu okupati i pospremiti na spavanje

JOHN kaže:
... skrenut za Kostanjevec podvrški, pa ko živ ko mrtav.


... tamo možda usput sretnemo Vuka i Crvenkapicu
16.11.2018 | 12:40
17.11.2018 | 07:30
Bez lanaca, samo gume (obične zimske, ne čavlerice). Snijeg utaban, i donekle uglađen.

Volvo V50, ESP isključen. Ručni mjenjač, pogon na sve kotače

Finska, Rovaniemi



V50.jpg


V50-1.jpg
17.11.2018 | 08:23
Nikad nisam stavio lance na auto, a vozio sam kilometre i kilometre po snjegu i ledu. Trebalo bi mi neko vrijeme da skužim kako se stavljaju. Najgore je ono kad se na hladnom tlu kiša odmah ledi, podloga izgleda samo mokra ali čisti je led! Ni tu nisam stavljao lance. Oprezno i polako i sve se može, ako se mora, ali po takvim uvjetima najbolje je ne kretati se.
Po meni je prednja vuča ili zadnja sa motorom pozadi idealna za vožnju po kliskim podlogama. Mora se paziti kako se koči, kako se šalta. Planirati unaprijed i paziti šta se dešava sa autima koji su ispred.
Jedne godine negdje krajem devedesetih sam od Zagreba do Splita kroz Liku po dobrom snjegu, vozio sa golfom 3 i ljetnim (čelavim) gumama i prolazio sam tamo gdje su drugi odustajali. Ali to je bolje ne probati. Dobre zimske gume i dobro auto i sve se prolazi.
17.11.2018 | 09:04
Djuro genijalac kaže:
Bez lanaca, samo gume (obične zimske, ne čavlerice). Snijeg utaban, i donekle uglađen.

Volvo V50, ESP isključen. Ručni mjenjač, pogon na sve kotače

Finska, Rovaniemi



V50.jpg


V50-1.jpg


To je poligon za testiranje, gdje uzdužnog pada nivelete nema ni u tragu.
Na ravnom i ja činim čuda. Uzbrdo i nizbrdo je sasvim druga priča.
Dakle, pričam o jednom uobičajenom putu, gdje ima uspona i padova, gdje nisi sam na cesti, gdje ima svakojakih vozača( pa i onih koji nebi ni s najboljim zimskim gumma i 4x4 znali krenut) i vozila(prednji/zadnji pogon).

Nadam se samo da niste jedni od onih koji kad sjednu za volan u tim uvijetima, da ne zabrijete da ste uz bok Loebu, Mcraeu, Makinenu i ostaloj ekipi.
17.11.2018 | 09:20
JOHN kaže:

Nadam se samo da niste jedni od onih koji kad sjednu za volan u tim uvijetima, da ne zabrijete da ste uz bok Loebu, Mcraeu, Makinenu i ostaloj ekipi.


Naravno da jesu... pa kaj misliš od koga je Loeb naučio voziti?
17.11.2018 | 10:31
JOHN kaže:
To je poligon za testiranje, gdje uzdužnog pada nivelete nema ni u tragu.
Na ravnom i ja činim čuda. Uzbrdo i nizbrdo je sasvim druga priča.
Dakle, pričam o jednom uobičajenom putu, gdje ima uspona i padova, gdje nisi sam na cesti, gdje ima svakojakih vozača( pa i onih koji nebi ni s najboljim zimskim gumma i 4x4 znali krenut) i vozila(prednji/zadnji pogon).


Joj, daj...fkt... Je, je*ač je taj Rocco Siffredi, ali to je sve u studijskim uvjetima te profesionalke glume orgazme, ali da ga vidim ja šta bi on doma kod mene napravio s mojom ženom... a?

Evo... ja nisam nikad vozio po poligonu, samo po normalnim i nenormalnim cestama.

- autocestom A6 kroz Gorski kotar (Rijeka-Bosiljevo) u oba smjera, po gustom snijegu, najmanje 30 puta

- starom državnom cestom D3 kroz Gorski kotar (Rijeka-Karlovac) u oba smjera, po utabanom snijegu i još malo friškog preko, desetak puta

- 5-6 puta tamo i natrag do prijatelja u Crni lug, cestom od Gornjeg Jelenja preko Mrzle vodice, tamo prestanu čistiti cestu kad uz nju nagrnu preko 2 m

- 3x Slavonski brod - Sarajevo i natrag, po utabanom snijegu i cesti punoj autobusa i kamiona na ljetnim gumama, jednom po mećavi

- 1x od Županje do Novog Sada preko Iloka i Bačke palanke, po gustom snijegu (a da, sorry, tu nema te nivelete, odnosno njenog pada, nemam pojma gdje se izgubio... ) i 1x prije toga od Rume do Novog sada preko Fruške gore, po malo manje gustom snijegu

- 1x od Rijeke do Beograda, sveudilj po gustom snijegu, a od Bajakova utabani snijeg na kolniku

- 1x Garešnica - Kutina - Zagreb - Ljubljana - Rijeka (Tuhobić je bio zatvoren zbog olujne bure) po žestokoj mećavi

- 1x Rijeka München, snijeg je padao od Kranja do 50 km iza Salzburga (aha, to je opet autocesta, pa još u Austriji, sorry... )

- jedno 20x tamo-amo kroz Kordun, jedne zime kad smo u Slunju radili projekt za vojsku, što po A6, pa po DC1, pa od Slunja kroz vojni poligon do vrha nekog brda (max nagib 13% na zadnjih 150 m) po cestama koje oni niti ne čiste, nego bi samo ispred nas prošao pinzgauer ako je noć prije palo više od 20 cm snijega. To je bilo s Toyotom Avensis, a onih 13% nagiba u rikvercu

Sve bez lanaca osim komada Garešnica - Kutina, jer sam tada još (to je bilo prije 20 godina) mislio da se bez lanaca po snijegu ne može. Međutim, do Kutine sam tako temeljito popi... od trešnje i lupanja da sam ih skinuo.
17.11.2018 | 10:39
A joj smajoo, sad kad sam ovo pročitao možda Roocou profesionalke u studijskim uvjetima i glume, ali tebi bogme ne bi
17.11.2018 | 12:58
Djuro genijalac kaže:
Bez lanaca, samo gume (obične zimske, ne čavlerice). Snijeg utaban, i donekle uglađen.

Volvo V50, ESP isključen. Ručni mjenjač, pogon na sve kotače

Finska, Rovaniemi



Bio sam tamo negdje od 10-15 01. I "gad" je već bio na godišnjem, tako da sam vidio samo njegov office i hrpu Rusa u selu. Ima super radno vrijeme, dobro da naši dalmoši neznaju za to

Kad čitam ovo sve oko auta, vidi se da ste fakat kao mala djeca...još malo pa ćemo imati i "U" i "P" u temi
Bolje vam je da si kupite neki bicikl za 5KE ( ima i skupljih ) i da zdravo živite
18.11.2018 | 08:44
I evo ga, Seb Ogier je obranio naslov prvaka. Ovo mu je šesti put za redom da je svjetski prvak. Fiesta drugi put za redom najbolja. Ogier prelazi u Citroen tako da možemo očekivati da će Citroen iduće godine slaviti
ALI: ako Tanak bude vozio kao u drugoj polovici ove godine, sve je moguće. Toyota je momčadski prvak u WRC-u, ove godine, pa čestitke i njima.

Samo da Malcolm Wilson nagovori Loeba da se vrati iduće sezone, pa da i njega gledamo. Koja F1? WRC je 198076 puta zanimljiviji i napetiji, posebno otkako postoji wrc plus usluga gdje se može uživo pratiti SVAKI brzinac....
18.11.2018 | 13:37
Jep, WRC+ je stvarno približio rally većem broju gledatelja... usput, ako nekoga zanima kako to ipak izgleda u živo, a nema vremena i novca putovati, za pet (odnosno sedam) dana počinje ovogodišnja Santa Domenica rally pa se još stignete organizirati

Više info pogledajte na: rallysantadomenica.com/
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 49 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Beli, Riba, Anonimci (487)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO