Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


12.11.2018 | 22:35
Ošla moja kafa!
12.11.2018 | 22:36
A kad sam odpeljao auto reko sam da pregleda ovjes i nek zamijeni sve stabilizatore, selene, kugle, sta god treba kad sredujem da sredim. Zvao me je i reko da je sve ostalo ok. I sad ovo...
Na šta onda tipujete? Kugle?
12.11.2018 | 22:41
Odi nekom drugom. Očito se nije dovoljno dobro uživio! Jesi pogledao kako ti izgledaju nove gume. Jesu li ravnomjerno potrošene? Ako nisu, nek se ponovno netko pozabavi ovjesom. Ja sam nedavno na službenom autu mijenjao, spone, kugle i gume. U spomenutom Auto Silviju
12.11.2018 | 22:50
@JOHN, kaj bi otišla, još tri dana smijemo voziti na ljetnim gumama, a vani je prek dana finih 20°C tako da sam me cimni i lako dogovorimo mjesto i vrijeme..

@energyman, ili odi ponovno kod njih pa negdje zajedno na obilaznicu i oderite... što se tiče dijagnostike na suho, jbg. meni su u ovlaštenom rekli da su mi prednje opruge OK, ja velim da nisu i sve dok ih dobro nisu pogledali nisu vidjeli da su obje pukle na prvom navoju koji se ne vidi lako jer je u onoj zaštitnoj šalici/kapi.

Iako, prije bih pogledao gume kod drugog vulkanizera jer lako moguće da nisu dobro balansirane ili čak možda jedna od novo kupljenih guma nije ispravna (imao takvu epizodu prije desetak godina sa Vulkalom pa sam ih na kraju otpeljao na obilaznicu i nakon toga su mi dali drugu novu gumu).
12.11.2018 | 22:55
Ja preksutra mijenjam u zimski set kod Vulkala. Možemo skupa odradit zamjenu pa produžit na kavicu.
U biti, mogao bi i sutra ako si raspoložen
12.11.2018 | 23:19
Mene Vulkal više nikad neće vidjeti. Zadnjih par godina idem u Pneumatik na Samoborskoj... ali bez obzira na zakon, pretoplo je za zimske tako da milim da me nitko normalan neće pitati za zimske u ZG i još neko vrijeme ostajem na ljetnima

Za detalje oko coffe se čujemo na PP da ne smaramo ljude ovdje ... PS. Osim ako još netko ne želi uskočiti za stol
13.11.2018 | 06:13
energyman kaže:
Ajmo znalci.
Prije 2 mjeseca sam u TAS-u mijenjao diskove i pločice prednje i stražnje i stavio sam sve ATE. Pazim da ne kočim naglo, da ne ulijećem u vodurinu kad su tople itd... primjetio sam da mi na većim brzinama po autoputu trese za popizdit kad idem kočiti. Prije je sve bilo sasvim ok. Milina za voziti. Nove gume su gore, balansirane i obavljen špur, dakle nije do guma/felgi. I šta da sad čovjek radi?


Jel to neki VW klon? Audi, Škoda, Seat ili VW koji ima veze s golfom V kao stožernim modelom? Ona su glavčine. One su tako loše napravljene na tim autima da kad promijeniš diskove počne tresti za poludit. Stari su diskovi bli potokareni od obloga tak da su ravni na razini sklopa, ali glavčine nisu ravne i sad si metnul ispravne diskove gore i sve skupa nije ravno.

Sori na lošim vijestima
13.11.2018 | 09:10
Klon je ali VI modela. Ne znam jesu se opametili do tada
I kaj sad, vozim dok se opet ne potokare sami od sebe nakon xytkm ili da idem tamo da mi pogledaju kliješta i vodilice, možda tam nekaj zapinje.

Kak bi se manifestirali problemi sa tim kuglama, selenima, čim već?
13.11.2018 | 09:14
Vozi sporije i to je to
13.11.2018 | 09:15
Ne mogu ukrotiti tu mašineriju ispod haube i hrpu lipicanera
13.11.2018 | 09:37
energyman kaže:
Klon je ali VI modela. Ne znam jesu se opametili do tada
I kaj sad, vozim dok se opet ne potokare sami od sebe nakon xytkm ili da idem tamo da mi pogledaju kliješta i vodilice, možda tam nekaj zapinje.

Kak bi se manifestirali problemi sa tim kuglama, selenima, čim već?


Nisu se opametili. Šestica je samo pojednostavljena petica s ciljem rezanja proizvodnih troškova. Odi k nekom mehaničaru da ti komparatorom izmjeri aksijalno bacanje glavčina. Dopušteno je cca 0.02-0.03 mm.
Drugo, jesu li glavčine TEMELJITO očišćene od hrđe prilikom zamjene diskova ili su samo posprejane bakrenom masti u spreju? Većina ljudi radi ovo drugo i onda disk ne nalijegne točno i krenu vibracije.
Postoje nastavci za borerice s onim žičanim pletivom koje skine sve s glavčine do visokog sjaja. Kad bude tako očišćena, izmjeri komparatorom aksijalno bacanje.

Od selena bi diskovi mogli tresti, ali ako prije nisu, onda nije to u pitanju. Kugle lupaju i mogu izazvati trešnju, ali prije kod davanja gasa, nego kod kočenja. I opet, ako nisu tresli prije, onda teško da se to baš sad dogodilo.

Dakle, po meni imaš dva momenta: manjkavu ugradnju (jer se skoro nikom ne da zajebavat s čišćenjem kako valja) i manjkave glavčine.

I ne budu se baš potokarili sami od sebe u nulu. ALi, ti ih možeš. Postoji uređaj za tokarenje diskova na autu i onda ih on ispegla prema ostatku vozila da ne tresu kod kočenja.
14.11.2018 | 16:26
Malo uživancije brzinoljpcima!
autostart.24sata.hr/auto/na-prodaju-pozn...lma-baby-driver-6223
14.11.2018 | 17:55
Dakle, od jutros, jedna banalna ne baš toliko zabrinjavajuća situacija. Kapica ventila između felge i gume!!!!

6BBF0FDD-7534-4548-B1F7-27FC49A39B4F.jpeg


E sad, ako se može ovako nešto dogodit kod zamjene guma, što tek može poć po zlu kad se mijenjaju diskovi, priprema glavčina, mijenjaju spone, kugle itd.
14.11.2018 | 22:11
Ovako na slici (i sad kad znamo što je) izgleda gore nego u živo ... što reči osim zaobilaziti one na "V" u širokom luku.
15.11.2018 | 05:24
Pa ne treba biti nešto posebno iskusan u životu pa da znaš da, ako želiš kvalitetu, uvijek moraš izbjegavati one koji idu na kvantitetu.
15.11.2018 | 13:39
Jedno banalno pitanje koje je sad aktualno. Kolika je minimalna dubina šare zimske gume za osobne aute i ako moze link ili članak zakona gdje je to propisano.
15.11.2018 | 13:58
grgaa kaže:
Jedno banalno pitanje koje je sad aktualno. Kolika je minimalna dubina šare zimske gume za osobne aute i ako moze link ili članak zakona gdje je to propisano.


Minimalna dubina profila na zimskim gumama nije propisana (ljetne + lanci je 4 mm) jer na svakoj gumi između kanala imaš poprečne markere pa ako gazni sloj nije došao do markera guma je OK, ako je došao do markera više nije OK.
To je kaj se tiče zakona, no ako je guma starija od 4-5 godina i skladištena je pitaj boga kako, ja je ne bi koristio pa imala ona i dubinu profila od 1 cm.

EDIT:
i da, tražio si neki link pa evo: www.mup.hr/novosti/5403/zimski-uvjeti-na-cestama

EDIT2:
Ovo kaj piše u članku da je zimska guma M+S zanemari jer je polovično točno. Zimska guma mora imati osnaku M+S uz koju je simbol planine (trokutić u kojem je nacrtana planina).
15.11.2018 | 14:39
....ja bi samo planini nadodao pahulju, trokutića nema. Trokutić ti se vjerojatno nekako ukazao, to je ustvari ilustracija planine.

Ja osobno ne bi nikada vozio auto na ljetnim gumama, pa i novim. Situacije zimi su uglavnom mokra te na granici smrznuta ili smrznuta površina kolnika i masa ekipe tu zabrije da onda ni ne treba zimska guma. Može i ljetna pa bum se sporije vozio, a lance si metnem u gepek!!!!!
A onda slijedi kaos. Prvo smrzavanje i jedva se kreće, teško se zaustavlja, psovanje majke, sudari itd. Da se mene pita, zimska guma za zimske uvijete.

A tko se baš želi ili mora vozit po snijegu, njemu lanci ionako ne ginu. Ili bu isto polako uz psovanje majke, sudari itd.
15.11.2018 | 14:49
JOHN kaže:
....ja bi samo planini nadodao pahulju, trokutića nema. Trokutić ti se vjerojatno nekako ukazao, to je ustvari ilustracija planine.

e tooo... mozak misli jedno, prsti pišu drugo... stilizirani trokutić troroge planine sa pahuljicom u sredini
Tnx na ispravku
15.11.2018 | 15:00
JOHN kaže:
....ja bi samo planini nadodao pahulju, trokutića nema. Trokutić ti se vjerojatno nekako ukazao, to je ustvari ilustracija planine.

Ja osobno ne bi nikada vozio auto na ljetnim gumama, pa i novim. Situacije zimi su uglavnom mokra te na granici smrznuta ili smrznuta površina kolnika i masa ekipe tu zabrije da onda ni ne treba zimska guma. Može i ljetna pa bum se sporije vozio, a lance si metnem u gepek!!!!!
A onda slijedi kaos. Prvo smrzavanje i jedva se kreće, teško se zaustavlja, psovanje majke, sudari itd. Da se mene pita, zimska guma za zimske uvijete.

A tko se baš želi ili mora vozit po snijegu, njemu lanci ionako ne ginu. Ili bu isto polako uz psovanje majke, sudari itd.


Nisam shvatio - misliš da treba stavljati lance po snijegu čak i ako imaš zimske gume? Ja sam se puno navozio po snijegu. Zimska guma mora biti dobra, mekana, s dosta ripne i ne stara, i onda nema frke voziti po snijegu. Naravno, primjerene brzine s obzirom na širinu kolnika i gustoću prometa. Recimo - po A6 autocesti kad trpa kao iz vreće, stigne snijega napadati nekih najviše 10 cm prije nego prođe nova ralica. Znači, ako preteknem ralicu, vozim po takvom snijegu i mogu uredno (uz isključena ona elektronička sr...) voziti nekih 80-90 (koje spuštam na 50-60-70 kad pretičem nekog) jer je A6 u tim uvjetima pretežno prazna.

Međutim, ne rade svi puno kilometara u zimskim uvjetima. Auto moje supruge je na snijegu jedino kad tu kod nas doma padne snijeg (što je par dana svake druge-treće godine) jer zimi ne putuje bez mene za Moslavinu. Glupo bi bilo za to kupovati zimske gume, ona se se vozi na cjelogodišnjima (M+S, bez trokutića i pahuljice).
15.11.2018 | 15:04
Sad će dušebrižnici reći da divljaš po cesti
15.11.2018 | 15:13
Ma vozim se i ja po utabanom snijegu bez lanaca. Sad se baš ne mogu sjetit koliko, al znam da je bilo prošlu zimu jedan dan i mislim da nije trajalo duže od 10min kad sam išao testirat zadnji pogon. Bandić uredno pojede snijeg u mom dijelu grada, a i da nije, na asfaltu izdrži najviše pol dana ako i toliko. Al da idem negdje na ciljani put po utabanom snijegu, brijem da bi svakako stavio lance. Ne odmah iz garaže ili parkinga. Ipak se daju brzo montirat i demontirat. Stvar je dobre procjene vozača. Ja kad vidim da se neko razvlači ko tele, da mu proklizava ili zanosi, odmah zaključujem da je lud ili nezna procijenit svoje sposobnosti i auto(gume) kojim se služi.

Ja recimo imam frenda koji zimi sjedne u auto samo kad je suh asfalt. Isto fura samo ljetne gume. Al za njega znam da je principijelan i da nebu izašao ako padne i kiša zimi. Pitam ga zašto? On veli, neću kupovat zimske gume za par dana snijega ili poledice. I to je ok!

I da, po mom filingu, utabani snijeg je daleko gori nego onaj tek friško napadani. Tu sam dosta oprezan i mislim da tu trebaju lanci, pogotovo brdovita područja.
15.11.2018 | 15:13
Bertone kaže:
grgaa kaže:
Jedno banalno pitanje koje je sad aktualno. Kolika je minimalna dubina šare zimske gume za osobne aute i ako moze link ili članak zakona gdje je to propisano.


Minimalna dubina profila na zimskim gumama nije propisana (ljetne + lanci je 4 mm) jer na svakoj gumi između kanala imaš poprečne markere pa ako gazni sloj nije došao do markera guma je OK, ako je došao do markera više nije OK.
To je kaj se tiče zakona, no ako je guma starija od 4-5 godina i skladištena je pitaj boga kako, ja je ne bi koristio pa imala ona i dubinu profila od 1 cm.

EDIT:
i da, tražio si neki link pa evo: www.mup.hr/novosti/5403/zimski-uvjeti-na-cestama

EDIT2:
Ovo kaj piše u članku da je zimska guma M+S zanemari jer je polovično točno. Zimska guma mora imati osnaku M+S uz koju je simbol planine (trokutić u kojem je nacrtana planina).

Tocno to prekopo sam cijeli zakon i narodne novine i nigdje nisam nasao podatak koliko treba bit ripna na zimskoj gumi. Sad za staros gume znam da moze bit do deset godina tj. pet skladistenja i do pet upotrebe. Kolko je to dobro ili sigurno otom potom
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.11.2018 | 16:51
JOHN kaže:
Pitam ga zašto? On veli, neću kupovat zimske gume za par dana snijega ili poledice. I to je ok!


To nije OK. Pa eto savjet, isključivo u dobroj namjeri!

Zimske gume se stavljaju prvenstveno zbog niske temeperature.
Kada je temperatura ispod 7 stupnjeva ljetne (i univerzalne) se stisnu/skrutnu, postanu plastične i time značajno produljuju put kočenja.
15.11.2018 | 18:10
Ne slažem se za cjelogodišnje. To jest, temperaturni prag im nije tako visok i jako dobro drže na kiši, pa i poledici, dakle i oko nule.

EDIT
A lanci su mi - apsolutno NE. To je nešto za nedajbože. Još gore od onog rezervnog kotača koji je manji od ostalih. Staviš lance i nema brže od 30-ak km/h.
Utabani snijeg s dobrim zimskim gumama nije gori od svježeg, po mom mišljenju. Svježi je daleko više "jogunast" . Ali defintivno najgora kombinacija je kad svježi napada preko utabanog. Ako to ne skužiš na vrijeme, rizik nezgode dramatično raste.
15.11.2018 | 18:28
Air kaže:
JOHN kaže:
Pitam ga zašto? On veli, neću kupovat zimske gume za par dana snijega ili poledice. I to je ok!


To nije OK. Pa eto savjet, isključivo u dobroj namjeri!

Zimske gume se stavljaju prvenstveno zbog niske temeperature.
Kada je temperatura ispod 7 stupnjeva ljetne (i univerzalne) se stisnu/skrutnu, postanu plastične i time značajno produljuju put kočenja.

Pod ok sam mislio da nije jedan od onih koji će s ljetnim na snijeg ili poledicu.
15.11.2018 | 18:46
smayoo kaže:
Ne slažem se za cjelogodišnje. To jest, temperaturni prag im nije tako visok i jako dobro drže na kiši, pa i poledici, dakle i oko nule.

EDIT
A lanci su mi - apsolutno NE. To je nešto za nedajbože. Još gore od onog rezervnog kotača koji je manji od ostalih. Staviš lance i nema brže od 30-ak km/h.
Utabani snijeg s dobrim zimskim gumama nije gori od svježeg, po mom mišljenju. Svježi je daleko više "jogunast" . Ali defintivno najgora kombinacija je kad svježi napada preko utabanog. Ako to ne skužiš na vrijeme, rizik nezgode dramatično raste.


A kako bi recimo na snijegu savladao neki ozbiljniji uspon? Recimo od 7% na više. Jel bi izašao prije van pa bi ove iza sebe zamolio za strpljenje dok ti oprobaš koji put ili bi ipak prije stavio lance?
Malo ozbiljnije uspone savladaju tek auti s pogonom na sva četiri i hebačkim zimskim gumama.
Osobno sam imao nekoliko situacija da auto doslovno ne mrda s mjesta koliko kod ga zanjišeš, koliko god dobre zimske imaš, koliko god dobro balansiraš gas i kuplung, naravno uzimajući u obzir da nisam imao auto s pogonom na sva 4 kotača. Lanci su pjesma.
Dok recimo Hilux čini čuda, valjda kaj god da imaš od guma. Samo da nisu slick!
  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.11.2018 | 18:52
Osobno iskustvo sam imao sa univerzalnim gumama u Sarajevu po zimi. Po snijegu sam išao kao puž naspram lokalnih ljudi koji su imali zimske. O usponima i poledici sam mogao sam sanjati dok su lokalni naspram mene ubrzavali i kočili kao da nije snijeg i poledica (na očišćenim cestama). Tada sam shvatio da univerzalne ne vrijede ni lipe na zimskim uvjetima.
15.11.2018 | 19:03
Cjelogodišnje gume po zimskim uvjetima ne bi ni najgorem neprijatelju predložio. Imao sam ih prije par godina na jednom auto, nema di nisam sve letio i proklizavao. Jednom sam zapeo na Sljemenu i samo se nadao da što prije netko naleti da mi pomogne pogurati auto jer nisam mogao mrdnuti. Nije da su bile nešto pretjerano stare, možda godinu i pol-2.
15.11.2018 | 19:15
JOHN kaže:


A kako bi recimo na snijegu savladao neki ozbiljniji uspon? Recimo od 7% na više. Jel bi izašao prije van pa bi ove iza sebe zamolio za strpljenje dok ti oprobaš koji put ili bi ipak prije stavio lance?
Malo ozbiljnije uspone savladaju tek auti s pogonom na sva četiri i hebačkim zimskim gumama.
Osobno sam imao nekoliko situacija da auto doslovno ne mrda s mjesta koliko kod ga zanjišeš, koliko god dobre zimske imaš, koliko god dobro balansiraš gas i kuplung, naravno uzimajući u obzir da nisam imao auto s pogonom na sva 4 kotača. Lanci su pjesma.
Dok recimo Hilux čini čuda, valjda kaj god da imaš od guma. Samo da nisu slick!


Dear John

Ako su dobre zimske gume, auto ide u brdo bez ikakvih problema. Oprobano x puta. Led je druga stvar, ali po snijegu ide. Dapače, možeš i stati i nakon toga opet krenuti, pod uvjetom da ti ESP ne guši motor tj. da možeš proklizavati pogonske kotače. Ne zaboravi da je poanta zimske gume upravo u tom samočišćenju profila gdje snijeg ispada nakon zahvata i onda čista guma opet grize novi snijeg dok ne dopre do podloge koja ponudi neku trakciju i onda ideš dalje.

I svi skupa zapamtite veliku istinu: zimske gume su izvrsna zamjena za 4x4 pogon, ali 4x4 pogon NIJE zamjena za zimske gume.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 27 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO