Sonoma memory leak
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Sonoma memory leak


24.02.2024 | 21:05
Borisone kaže:
macOS Sotona 14.3.1


what the...?
25.02.2024 | 07:02
Pa ovo sada više liči na egzorcizam nego na debbugging.

Novi dan, isto stanje.

Slikazaslona2024-02-25u07.00.06.png
25.02.2024 | 12:02
A da problem nije hardverski? Ne mora biti nužno da je kriv M3 kao takav nego jednostavno da konkretno baš tvoj MBP ima neki hardverski kvar.
25.02.2024 | 12:10
Bertone kaže:
A da problem nije hardverski? Ne mora biti nužno da je kriv M3 kao takav nego jednostavno da konkretno baš tvoj MBP ima neki hardverski kvar.


Rekao bih da je to potpuno nemoguć scenario jer to bi značilo samo jedno - vrlo specifičnu i sofisticiranu grešku na samom M3 procesoru, i to baš takvu da sve drugo radi, ali eto događa se memory leak jer je negdje struktura tog mega-čipa oštećena.

To da se i namjerno želi nekako napraviti, bilo bi gotovo nemoguće. Siguran sam da je pitanje softvera, memory leakovi su uvijek bili do softvera, a procesori se tako testiraju da ja u preko četri desetljeća informatičke prakse nisam vidio pokvareni CPU, a da radi. Kod njih je barem binarno - ili radi ili ne radi.

Jedino što može praviti razliku je zagrijavanje, pa da procesor postane nepouzdan kada se previše podigne takt ili pregrije se, ali tada se sve ruši, ne dolazi tek do memory leaka.
25.02.2024 | 12:21
Smayoo, možda si već probao, ali ako nisi - pojavljuje li se leak i kada nisi spojen na eksterni monitor?
25.02.2024 | 12:53
Pa i to je jedna od stvari na koje sumnjam od početka, ali nije jednoznačno. Čini se da je problem puno više izražen kad sam spojen na vanjski monitor, ali događa se i kad nisam.
25.02.2024 | 13:03
dpasaric kaže:
...Rekao bih da je to potpuno nemoguć scenario jer to bi značilo samo jedno - vrlo specifičnu i sofisticiranu grešku na samom M3 procesoru, i to baš takvu da sve drugo radi, ali eto događa se memory leak jer je negdje struktura tog mega-čipa oštećena...


Ma sve OK,... samo glasno razmišljam jer današnji CPU (zapravo više i ne možemo govoriti samo o CPU-u), odnosno mikroarhitektura procesora/čipseta i međusobna integriranost (nekad si mijenjao komponentu po komponentu i tražio koja nije kompatibilna ili ispravna), tu i tamo mora proći sa ponekim faličnim primjerkom.
27.02.2024 | 06:13
Utorak ujutro. Četvrti dan. Stanje slično.
Restartao LibreOffice čisto da vidim potrošnju memorije, a kad ono s oko 3GB spao na 750MB.

Slikazaslona2024-02-27u06.08.36.png


Čini mi se da se niti za još tjedan dana kod mene ovo neće promijeniti.
27.02.2024 | 08:04
Sasvim sigurno neće. Samo radi cjelovitosti informacije, koliko si intenzivno koristio Calc u ovom periodu?
27.02.2024 | 08:48
Svaki dan, nekoliko puta dnevno skrolao po dokumentu kako si zatražio.
Razne kombinacije DPI ekrana, zumiranja u dokumentu i pozicije na monitorima.
Napravio par izmjena u dokumentu i malo njuškao po opcijama LibreOffice dok imam priliku.
27.02.2024 | 19:28
Elem, sužavam filter. Problem je

a) prisutan samo kad sam spojen na vanjski TB4 monitor

b) prisutan samo kad je aktivna LibreOffice aplikacija (Calc, Writer, bilo što, ali prisutan je čak i kad nema nijedan otvoren prozor, samo da aplikacija nije quitana), s tim što memory leak okida tek kad se jednom otvori neki dokument

c) puno izraženiji s aktualnom verzijom LO (24.2)

d) ne treba ništa posebno biti aktivan ili neaktivan u bilo kojem LO prozoru. Jednom kad krene, WindowServer ždere memoriju neprekidno i nezaustavljivo, macOS povremeno to komprimira, i tako dok ne dođe do faze da prijavi manjak memorije. Kad Window Server dogura do cca 100-120 GB alocirane memorije, komprimirana memorija je na 10-12 GB. Ovo je bilo manje izraženo s ranijom verzijom LO

Sad sam bez vanjskog monitora gutanje memorije je prestalo čim sam odpojio vanjski monitor i sad stoji već 1h na 11,30 GB (435 MB komprimirane memorije).

Sutra ću vidjeti ima li razlike ako je quitan Monitor Control (3rd party app koji služi da se može upravljati glasnoćom ugrađenog zvučnika).
28.02.2024 | 09:08
Evo, promjenio sam konfiguraciju da bude što bliža tvojoj:
LibreOffice Arm 7.6.4 (ostalo isto)
macOS Sonoma 14.3.1 (ostalo isto)
MacBook Pro 16 M1 Max 32GB (ostalo isto)
Dell U3023E spojen putem TB4 kabla (prije bio Apple Studio Display)

Razne postavke skaliranja međutim potrošnja memorije uvijek ista:
Slikazaslona2024-02-28u09.02.05.png


Neću moći danima imati ovu konfu jer mi je Dell u uredu.

Napomena: nemam Dell app niti Monitor Control
Napomena 2: mikrofon i izlaz zvuka je preko Dell soundbar-a (SB522A) koji je magnetski pričvršćen na monitor i USB kablom spojen na isti monitor (nikakvi problemi za upravljanje time kroz macOS)
Slikazaslona2024-02-28u09.36.44.png
28.02.2024 | 09:49
Hvala! Danas popodne sam u uredu pa ću probati bez monitor control aplikacije
02.03.2024 | 12:14
Na zapadu ništa novo:
Slikazaslona2024-03-02u12.13.19.png
02.03.2024 | 16:27
Niti neće biti. Da je bilo nešto, bilo bi odmah. Hvala ti u svakom slučaju!
Kod mene također sve po starom. Nemam dojam da Monitor Control čini neku razliku, ali ima veze sadržaj dokumenta jer na neke dokumente memory leak baš podivlja.
06.03.2024 | 13:47
Excel te zove...
06.03.2024 | 14:41
Aha, misliš da mijenjam jedan trenutni bug LibreOfficea za 20 trajnih bugova MS Excela?
06.03.2024 | 17:29
smayoo kaže:
Aha, misliš da mijenjam jedan trenutni bug LibreOfficea za 20 trajnih bugova MS Excela?


Sta ima veze. Neka se nesto desava

Ubit ce nas monotonija...
06.03.2024 | 17:57
smayoo kaže:
Aha, misliš da mijenjam jedan trenutni bug LibreOfficea za 20 trajnih bugova MS Excela?


Čekaj, sad sam malo pogubljen u ovoj sumrak-sagi. Nisi li rekao da se to događa kad je spojen vanjski monitor? Ili si sad suzio krug krivaca baš samo na Calc?
06.03.2024 | 18:33
Događa se kad je spojen vanjski monitor, ali samo ako je aktivna aplikacija LibreOffice (nije bitan Calc, samo što njega ja najviše koristim). Možda se događa i s nekim drugim aplikacijama, ali njih ne koristim uopće pa to ne znam. Znači LibreOffice okida nešto što izaziva memory leak. Ne mora značiti da je on izvor problema (prije će biti da je nešto vezano uz vanjski monitor), ali on ga okida, i to masivno. A Mac to uredno otrpi i radi danima uz to sranje, jer mu je memory management napravljen kao tenk. On to samo skuplja, komprimira bolje od 1:20 i odjebava. Problem se iskaže tek kad se komprimirane memorije napuni preko 10GB (tj. kad windowserver dođe do skoro 200 GB alocirane memorije).
06.03.2024 | 20:01
Pa ima i OnlyOffice, to ja imam na svojim kompovima uz naravno Pages/Numbers ali moram priznati da možda par puta godišnje stvorim novi dokument jer zapravo ne koristim ništa da bih pisao već samo otvarao ono što mi drugi šalju.

www.onlyoffice.com/desktop.aspx
07.03.2024 | 01:34
LibreOficce Calc je najnapredniji spreadsheet alat već godinama, kad se radi o analitičkim funkcijama i mogućnostima. Imam proračunske tablice koje se koriste LO funkcijama i formulama koje ne rade ni u MS Excelu, ni u OpenOfficeu pa mi je logično pretpostaviti da neće raditi ni u ovom.
Više idem u smjeru toga da, dok se problem ne riješi, probam umjesto ARM verzije koristiti Intel verziju pod Rosettom2.
07.03.2024 | 22:09
smayoo kaže:
Više idem u smjeru toga da, dok se problem ne riješi, probam umjesto ARM verzije koristiti Intel verziju pod Rosettom2.


Vjerojatno za taj tip obrada nećeš niti primjetiti neku bitnu razliku u brzini. Baš javi ako probaš!
17.03.2024 | 17:41
U zadnjem broju MacLife magazina sam naletio na "znani memory leak", pa možda nije loše i to istražiti:

"Many of us use the Finder’s Icon or Gallery views to browse Quick Look thumbnails of images, you might have stumbled into their persistant effects on the amount of memory used by the Finder.

Particulary when you have folders with dozens or even hundreds of files, browsing them causes the memory used to climb steadily into GB. Close those windows, and the Finder doesn’t return that memory as it should, and will only take more next time. The only way to recover is to relaunch the Finder from the Force Quit Applications window.

This unforunately is a memory leak that has persisted across several versions of macOS. Until Apple gets around to fixing it, you might prefer o use alternatives offered by apps such GraphicsConverter's Browser."
17.03.2024 | 21:28
Ma ne. Problem je 100% sužen na spojen Dell moniotor (sa starim ATB 27" nema problema) i aktivan LibreOffice (ne treba ni biti otvoren nijedan prozor, ali ako aplikacija nije quitana) WindowsServer guta memoriju naočigled i nikad je ne otpušta.

Prošli tjedan sam napravio update Dell softvera i firmware update monitora (označen kao "critical") pa sam pratio nakon toga kakvo je stanje. Gutanje memorije je manje, ali i dalje očito i nezaustavljivo. Kad quitam LibreOffice, leak stane, ali progutana memorija se ne otpušta. Kad ponovno pokrenem LO, nastavlja se. Kad se skinem s Dell monitora, a LO radi normalno, leak stane, ali progutana memorija se ne otpušta.
18.04.2024 | 21:44
Čini se (nisam još 100% siguran, ali nakon par dana korištenja se tako čini) da je problem nestao (ili je bitno umanjen) nakon najzadnjeg updatea firmwarea Dell monitora i/ili pripadajuće DDPM aplikacije, onog istog koji je riješio i problem nemogućnosti upravljanja glasnoćom zvuka koju sam opisao ovdje www.jabucnjak.hr/forum/hardver/218418-de...4-monitor-i-mbp.html
19.04.2024 | 12:08
Borisone kaže:
(06.02.2024 | 13:39) Čitam topic na Macrumors forumu i lik u #13 spominje softver za Dell monitor. Ako se ne varam i ti imaš Dell monitor.
Da nemaš i taj softver (Dell Display Manager) koji navodno ima memory leak?


Obviously.gif
19.04.2024 | 17:47
smayoo kaže:
Imam taj softver ali nije mi stalno aktivan. Uglavnom uopće nije. Imam onaj 3rd party Monitor Control


Vjerujem da je problem bio u firmwareu samog monitora jer taj DPDM app uglavnom nisam ni koristio
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 52 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO