Afganistan
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Afganistan


24.08.2021 | 20:31
Air kaže:
ti si se uhvatio, kao pitbul i ne puštaš, toga kako ja nešto tvrdim a nemam imena i prezimena, kako bi utvrdili valjanost moje tvrdnje.


Ne valjanost, nego relevantnost. Pozivaš se na nepoznat izvor, ali inzistiraš da je relevantan. Ja ti govorim da takvih budala uvijek ima, ali da to što neka budala priča takve priče ne daje takvoj tezi automatski neku relevantnost i težinu.

Otvori oči i shvati da se moja tvrdnja i danas povlači u medijima kao tema i to ne kao šala.


Pisalo je u novinama pa je istina. O tome ti i govorim da o bilo kojoj temi svaka budala može izjaviti što hoće, a ti od toga radiš neki poopćeni nepostojeći aspekt.

Tko i što hoće sa njom to nije bila niti tema niti bit moje priče.


A koja je zapravo bit? Što si htio pokazati time što postoji netko (a ne znamo tko) tko je nekad izjavio nešto na temu političke neovisnosti Istre? Mislim - u odnosu na to što postoji netko (a također ne znamo više tko) tko je nekad izjavio nešto na temu političke neovisnosti Dalmacije, Padanije, Boke Kotorske, Vojvodine, Bavarske, Moravije, Katalonije, Škotske, Baskije...?
  • Air
  • Korisnik
  • 60
24.08.2021 | 21:00
smayoo kaže:
A koja je zapravo bit? Što si htio pokazati time što postoji netko (a ne znamo tko) tko je nekad izjavio nešto na temu političke neovisnosti Istre? Mislim - u odnosu na to što postoji netko (a također ne znamo više tko) tko je nekad izjavio nešto na temu političke neovisnosti Dalmacije, Padanije, Boke Kotorske, Vojvodine, Bavarske, Moravije, Katalonije, Škotske, Baskije...?


Nije ti bio problem secirati moj odgovor ali je bio problem vratiti se par postova unazad i pročitat, ako si zaboravio, bit koju sam naglasio.
No nema veze evo ja ću ju citirati:

"kada ljudi napuste ideju zajedništva tada počinje dijeljenje i odvajanje, mjerkanje koliko tko čega daje u kojem trenutku. I kada ja dajem više u nekom trenutku tada bi se odmah odvojio."

A ako hoćeš baš, mak na konac, u Istri ima dosta Talijana, da li postoji mogućnost da netko od njih misli i osjeća kao i ovi Talijani koji su postavili talijansku zastavu na Trsatu? link
MIsliš li da je i to šala?
MIsliš da neki od njih (Talijana koji žive u Istri) ne bi htjeli autonomiju pa odcjepljenje od HR i u konačnici pripojenje Italiji?
24.08.2021 | 22:08
Stvarno lupetaš, baš ono... ko Maksim po diviziji. Iz aviona je jasno da nisi nikad bio među tim ljudima, niti razgovarao s njima. Daj izaberi neki drugi primjer.

U Istri, naravno, ima ljudi koji se deklariraju kao Talijani. Ima i (bitno više) onih koji se deklariraju kao Hrvati. Ima i Slovenaca, naravno. I Austrijanaca. I Furlana. Ima u Istri i Rumunja (tzv. Istrorumunja), i to već 800+ godina. I Crnogoraca (jednako dugo). I Bosanaca, i Srba, i Makedonaca, i Albanaca, itd. Da im se omogući, vjerojatno bi se itekako značajn dio njih deklarirao kao - Istrani. Ne zato što se žele otcijepiti, nego zato što se osjećaju tako. I ne osjećaju se tako zato što ne vole Hrvatsku, nego zbog takvih kao što si ti, koje ne razumiju suštinu multikulturalnog društva i potenciraju neki nacionalni identitet kao nužnost individualnog identiteta. Od svih Istrana koje znam, ne znam NIJEDNOG koji u svom podrijetlu nema pripadnika najmanje dvaju naroda. Vrlo često ljudi nose hrvatsko prezime, a pretežito podrijetlo im je talijansko i u kući govore talijanski (tj. istroveneto). I obratno - nose talijansko prezime, a pretežito podrijetlo im je hrvatsko i u kući govore hrvatski (čakavski). Znam i one kojima je obiteljsko prezime u nedavnoj povijesti dva, ili čak tri puta nasilno promijenjeno (Poropat-Poretti, Rožić-Rossini, Kružić-Girardi i sl.) pa više nisu ni sigurni koje im je pretežito podrijetlo. Oni kojima je "prvi" jezik istroveneto (recimo - talijanski) bez ikakve primisli ili motiva ubacuju hrvatske riječi ako im "prve naiđu na jezik", a oni kojima je prvi jezik hrvatski (čakavski) isto tako ubacuju talijanske. Ljudi se međusobno razumiju bez ostatka i nitko ne poteže jatagane ako jedan priča talijanski, a drugi priča hrvatski.

I ništa od svega toga njima nije bitno. U njihovom svijetu, u njihovoj glavi stoje neke sasvim druge vrijednosti. Rad, na prvom mjestu. Poštenje. Zajedništvo i solidarnost. Mate je vinogradar i vinar. Kad mu treba maslinovog ulja, poći će kod svog prvog susjeda, bez obzira što bi možda jeftinije prošao da ga kupi u Trstu ili čak u Rijeci. Kad mu treba novi mobitel, kupit će ga u dućanu svog sumještana, ako u njegovom mjestu ima takav dućan, makar bi mu bilo jeftinije u Trstu. Zašto? Zato što zna da će oni kod njega doći kupiti vino. Fućka mu se pri tom tko je od njih Hrvat, a tko Talijan, ako bi ovi uopće to i sami znali objasniti.

Da si ikad bio u Istri, vidio bi koliko je mentalitet prosječnog Istrana podjednako daleko i od mentaliteta prosječnog Talijana, kao i od mentaliteta prosječnog Hrvata. I to na dobar način. Ljudi tamo ne odbacuju drugačije, njima to nije bitno. Takve regije su integrativne, one povezuju susjede, ne razdvajaju ih.

Bi li NEKI od istarskih Talijana htjeli autonomiju, pa otcjepljenje, pa pripojenje Italiji? Sigurno bi NEKI htjeli. Je li to relevantna društvena skupina u Istri? Sigurno nije. To ti cijelo vrijeme pokušavam objasniti. Svugdje ima takvih budala, ali to ne znači da je takva teza relevantna.
  • Air
  • Korisnik
  • 60
25.08.2021 | 10:56
@smayoo
sve što si napisao o Istri na neki način potvrđuje i ono što sam čuo o njoj.

smayoo kaže:
Stvarno lupetaš, baš ono... ko Maksim po diviziji. Iz aviona je jasno da nisi nikad bio među tim ljudima, niti razgovarao s njima.


Ja nisam niti jednom riječju rekao da velika većina Istrijana nije onakva kakvu si ti opisao. Niti je u ovoj priči / biti koju sam htio naglasiti važno koliko ljudi iz Istre se ne želi odvojiti od HR.
Stoga, što to ja lupetam?
Da li sam rekao neku neistinu?

Daj izaberi neki drugi primjer.


Sličnih primjera ima i u nekim obiteljima.
Odrasla djeca su nezaposlena i žive zajedno sa roditeljima i dijele / uživaju sve materijalne resurse od roditelja.
Kada su ta djeca počela raditi i zarađivati tada su to samo njihovi novci, a neki nisu u stanju niti dati novce za osnovne režije a kamoli za neke popravke.

Bi li NEKI od istarskih Talijana htjeli autonomiju, pa otcjepljenje, pa pripojenje Italiji? Sigurno bi NEKI htjeli. Je li to relevantna društvena skupina u Istri? Sigurno nije. To ti cijelo vrijeme pokušavam objasniti. Svugdje ima takvih budala, ali to ne znači da je takva teza relevantna.


Bit je da sam rekao točnu tvrdnju: Da, postoje ljudi u Istri koji se žele odvojiti od HR.
Ja nisam niti jednom riječju rekao koliko je njih i da li su oni u ovom ili onom prošlom trenutku bili relevantni broj.
Bit je da nisam izmislio tvrdnju bez obzira što se ne sjećam imena i prezimena osobe od koje sam ju čuo.

smayoo kaže:
Svugdje ima takvih budala

Bit, po tvojoj istoj logici (koja je načelno / u većini slučajeva uredu), koju primjenjuješ na sve i svakoga i u svakom trenutku, kako ti znaš da svugdje ima takvih budala?
BIo si svugdje?
To pretpostavljaš?
Ako nisi bio svugdje, to si čuo od nekoga?
Imaš li ime i prezime od koga si čuo?
Čisto da utvrdimo da li je taj subjekt relevantan?

Vezano za relevantnost takvih ekstrema (onih koji se žele odvojiti, koji misle da su bolji od drugih):
Od srca mi je drago čuti da je u Istri tako kako kažeš, želim da tako i ostane i da to bude i ostane pozitivan utjecaj na ostatak HR.

Živio sam u Sl. Brodu.
Preko Save je Bosanska Posavina.
Tamo su živjeli Srbi, Hrvati i Muslimani.
U mom naselju (obiteljskih kuća) su bili mnogi doseljenici (pretežno Srbi i Hrvati) iz tih područja, tako da smo nekako svi bili usko povezani.
Taj život, bi slično kao ti, opisao kao neraskidivo zajedništvo.
Zato mi se sviđa početak filma Lepa sela lepo gore, jer u par crta opisuju to zajedništvo koje sam živio i duboko doživio.
A onda je nastupio rat.
Kao da me netko u snu mokrom krpom opalio.
NIsam mogao vjerovati što se to događa.
Sve ostalo je poznato...

Hoću reći da nikad ne znamo koliko su raširene te negativnosti - da ih ne smijemo podcjenjivati tvrdnjom da nisu relevantne.
27.08.2021 | 08:19
Glede Afganistana, vjerujem da već znate za ovaj napad.
ISIL poslao u zračnu luku u Kabulu bombaše samoubojice (mučenike kako ih oni nazivaju, kojima je obećan Džennet).
Kako ti ljudi (ne svi muslimani, nego ovi radikalni džihadisti) mogu vjerovati da idu u raj ako pobiju više desetina ljudi, nikad mi neće biti jasno...
30.08.2021 | 22:58
Air kaže:
da ih ne smijemo podcjenjivati tvrdnjom da nisu relevantne.


Sad bi se ovdje nabacivao nekom eristikom, samo da ne priznaš svoju glupost. Drži se ti primjera iz Bosanske posavine, a Istru ostavi na miru jer očito nisi u Istri nikad bio i nemaš pojma o čemu pričaš.
30.08.2021 | 23:37
Istarski autonomasi su uttopija. Birtijaska naklapanja i skupljanje jeftinih politickih bodova i trpanje love u dzepove.
Teoretski i ako bi se odvojili, jednu macehu bi zamjenili drugom (koja je poznata po devastaciji zbog zarade).
31.08.2021 | 16:57
@Kloba:

Ja to sad gledam kao pravu politicku igru. Jako skoro ce Talibani postati good guys and partners, pa ce se oni rokati sa ISIL na terenu (iako im je ideologija jako slicna, Talibani ipak nemaju ambicije da ubiaju random ljude po svijetu ko bolesnici iz ISIL-a). Oruzja i municije je ostalo na pretek, a oni ionako ne znaju nista drugo u zivotu raditi Nije mi to ekipa za ici na posao od 8 do 5, pa doma gledat TV sa obitelji

Plus naravno lokalni mocnici ce ratovati medjusobno. Tek sada ce teci potoci krvi tamo... Kao i nakon Rusa.

Pricao sam nekolicinom kolega Amera, sto vojnika sto civila, svi do jednog se slazu da je ovo traljavo i nespretno izvedeno povlacanje. I da je ostala trajna mrlja na projekciji americke snage u svijetu. Cak je poljuljano i povjerenje medju partnerima.

Ipak su oni izasli sa aerodroma dan prije roka kojeg su Talibani dali, a svi znamo da je ostalo jos ljudi koje treba izvuci. Cak i americkih gradjana koji su ostavljeni na milost i nemilost, da se snalaze.

Da je bio neki predsjednik sa M, on bi namjerno produljio rok na par dana, samo da ne bude da su otjerani kad ovi u pidzamama zele. Trump je bio budaletina, ali ovaj Biden je zivi primjer sta se dogodi kad ljudi zele sto dulje ostati u sluzbu i ne odu na vrijeme u mirovinu
31.08.2021 | 22:11
@drlovric - apsolutno se slažem sa svakom riječi koju si napisao.
Zato i kažem, sveukupno gledajući - ovo se ne može gledati kao američka pobjeda.
Izgubili su ugled u svijetu, napali dvije zemlje a Osama je boravio u trećoj koja je ipak nuklearna sila pa se nju ne može zezati kako ti se sprdne - dok Irak i Afganistan kao možeš - iako se Afganistan pokazao kao bolan kamen u stopalu svih administracija sovjetskih i američkih sila.
A ono što je najluđe u cijeloj priči - talibane i Al - Quaedu su stvorili upravo Amerikanci u borbi protiv sovjeta.
Hollywoodska prezentacija utopijske verzije tog partnerstva najbolje je prikazana u Rambu 3, gdje Stallone pobije brda sovjetskih vojnika sa suborcima na magarcima, pogodi helikoper sa lukom i strijelom na kojoj je bojeva municija raketa bazuke...
80-e.. i Reagan.
A nama je tada to bio napet film kao klnincima.
Mene kao stanovnika ovog dijela regije, odnosno države koji se (koliko mi se čini) napokon budi i shvaća šta zapravo ne valja, otvoreno debatira o tome na na javnoj televiziji i tako se u svim sferama malim koracima pokušava maknuti iz baruštine u koju smo svi upali 90ih; kao države članice EU zanima hoće li se primjeniti malo stroža primjena prihvata izbjeglica?
Afganistan ima 30 milijuna stanovnika, ne znam koliko od njih spada u talibane - no bitno je da se svijet dogovori da svatko primi onoliko stanovnika koliko može.
I da tim ljudima pruži život kakav je pružen našim progranicima i izbjeglicama u državama Europske Zajednice kasnije Unije 1990-ih.
Ovdje mislim na kompletan svijet.
Ako se jedna Makednonija može javno ponuditi da može prihvatiti 160 Afganistantskih izbjeglica, onda SAD nema šta kenjati da ih oni ne mogu primiti puno više.
Imaju CIA-u, FBI, najmoderniju opremu na svijetu da vide da li određena osoba ima terorističke aspiracije ili nema.
Prema tome, izgovora nemaju.
No, da ne duljim, ovo za Bidena si dobro zaključio pa ću samo dodati - ostaje nam za vidjeti.
01.09.2021 | 09:03
drlovric
Pricao sam nekolicinom kolega Amera, sto vojnika sto civila, svi do jednog se slazu da je ovo traljavo i nespretno izvedeno povlacanje. I da je ostala trajna mrlja na projekciji americke snage u svijetu. Cak je poljuljano i povjerenje medju partnerima.


A kada je to u povijesti americka vojska imala dobru projekciju u svijetu. Navedi mi jedan rat iz kojega su izasli kao pobjednici? A ne prestaju ratovati od kada postoje... II svjetki rat, nisu oni dobili vec Rusi. Korea... necu komentirati uopce. Vijetnam... nekako me povlacenje iz Afganistana podsjeeca jako na povlacenje iz Vijetnama. Irak... srusili su Sadama tamo, pod okriljem navodnog kemijskog oruzja, i ostavili iza sebe kaos, totalni.

Jedino sto ameri imaju od svih tih ratova je sramota (ako samo malo progledas i preskocis "herojski hollywood"), dokazuju iz rata u rat da nemaju vojsku potkovanu "ratnickim" ljudstvom, vec samo masu i tehnologiju. I eto dokazalo se, dovoljno je samo biti malo strpljiv... i ameri su porazeni, i sva ta sila tehnologije im apsolutno nista ne pomaze. Da... i naucili su kako poraz predstaviti svojetu kao "zapravo, odradili smo po sto smo i dosli, i idemo sad doma" Al-Qaidu nisu unistili, Osama bin Laden je ubijen... u Pakistanu

I da... imaju nevjerojatan rast vrijednosti dionica vojne industrije...
01.09.2021 | 11:24
Moonlike kaže:
drlovric
Pricao sam nekolicinom kolega Amera, sto vojnika sto civila, svi do jednog se slazu da je ovo traljavo i nespretno izvedeno povlacanje. I da je ostala trajna mrlja na projekciji americke snage u svijetu. Cak je poljuljano i povjerenje medju partnerima.


A kada je to u povijesti americka vojska imala dobru projekciju u svijetu. Navedi mi jedan rat iz kojega su izasli kao pobjednici? A ne prestaju ratovati od kada postoje... II svjetki rat, nisu oni dobili vec Rusi. Korea... necu komentirati uopce. Vijetnam... nekako me povlacenje iz Afganistana podsjeeca jako na povlacenje iz Vijetnama. Irak... srusili su Sadama tamo, pod okriljem navodnog kemijskog oruzja, i ostavili iza sebe kaos, totalni.

Jedino sto ameri imaju od svih tih ratova je sramota (ako samo malo progledas i preskocis "herojski hollywood"), dokazuju iz rata u rat da nemaju vojsku potkovanu "ratnickim" ljudstvom, vec samo masu i tehnologiju. I eto dokazalo se, dovoljno je samo biti malo strpljiv... i ameri su porazeni, i sva ta sila tehnologije im apsolutno nista ne pomaze. Da... i naucili su kako poraz predstaviti svojetu kao "zapravo, odradili smo po sto smo i dosli, i idemo sad doma" Al-Qaidu nisu unistili, Osama bin Laden je ubijen... u Pakistanu

I da... imaju nevjerojatan rast vrijednosti dionica vojne industrije...


Pa drugi svjetski rat su praktički oni dobili (+Sovjetsko topovsko meso). Proizvodili su oružje, municiju, vozila, avione, brodove za praktički sve savezničke vojske. I još su slali hranu za više-manje sve (uključujući SSSR).

Dokaz tome je da je nakon rata njihv BDP bio više od 50% svjetskog.

Kakva Koreja...Pa kad je Sj. Koreja napala Južnu odgurnuli su ih na sam kraj poluotoka do SAD nije došao i vratio ih na sam sjever do dolaska Kineza. A onda ovi nisu imali municije koliko je Kineza dolazilo.

A ti vjeruj šta hoćeš...
01.09.2021 | 12:31
dario15
Pa drugi svjetski rat su praktički oni dobili (+Sovjetsko topovsko meso). Proizvodili su oružje, municiju, vozila, avione, brodove za praktički sve savezničke vojske. I još su slali hranu za više-manje sve (uključujući SSSR).

Dokaz tome je da je nakon rata njihv BDP bio više od 50% svjetskog.


Vratiti cu se na moju zadnju recenicu:
I da... imaju nevjerojatan rast vrijednosti dionica vojne industrije...
Sve vuce na to da su isfinancirali II SR, ali ga nisu dobili oni...

dario15
Kakva Koreja...Pa kad je Sj. Koreja napala Južnu odgurnuli su ih na sam kraj poluotoka do SAD nije došao i vratio ih na sam sjever do dolaska Kineza. A onda ovi nisu imali municije koliko je Kineza dolazilo.

A ti vjeruj šta hoćeš...


Vjerojatno znas da su jos dan danas Sjeverna i Juzna Koreja sluzbeno u ratu, i valjda znas zasto i kako je doslo do potpisivanja privremenog prekida ratnih djelovanja... ako ne znas, knjigu u ruke (mozes i one od americkih autora)... ja tu nemam sto vjerovati ili ne

Amerikanci, od kada postoje su samo dva rata vodili na svome teritoriju... onaj kad su pobili nativne amerikance (ako se to uopce moze nazvati ratom), i gradanski, kad su se medusobno ubijali. Svoju nezavisnost od Britanskog imperija mogu zahvaliti Francuzima... A sad nabroji koliko su ratova vodili ukupno? Niti jedan vojno nisu dobili. Apsolutno niti jedan.

Par don... jedan jesu... Prvi Zaljevski rat... kad su iz Kuvajta istjerali 1500 Irackih pjesadinaca i 26 tenkova Usudio bih se reci da bi isto, mozda i bolje odradilo lovacko drustvo sa Zumberka
01.09.2021 | 12:47
Moonlike kaže:
dario15
Pa drugi svjetski rat su praktički oni dobili (+Sovjetsko topovsko meso). Proizvodili su oružje, municiju, vozila, avione, brodove za praktički sve savezničke vojske. I još su slali hranu za više-manje sve (uključujući SSSR).

Dokaz tome je da je nakon rata njihv BDP bio više od 50% svjetskog.


Vratiti cu se na moju zadnju recenicu:
I da... imaju nevjerojatan rast vrijednosti dionica vojne industrije...
Sve vuce na to da su isfinancirali II SR, ali ga nisu dobili oni...

dario15
Kakva Koreja...Pa kad je Sj. Koreja napala Južnu odgurnuli su ih na sam kraj poluotoka do SAD nije došao i vratio ih na sam sjever do dolaska Kineza. A onda ovi nisu imali municije koliko je Kineza dolazilo.

A ti vjeruj šta hoćeš...


Vjerojatno znas da su jos dan danas Sjeverna i Juzna Koreja sluzbeno u ratu, i valjda znas zasto i kako je doslo do potpisivanja privremenog prekida ratnih djelovanja... ako ne znas, knjigu u ruke (mozes i one od americkih autora)... ja tu nemam sto vjerovati ili ne

Amerikanci, od kada postoje su samo dva rata vodili na svome teritoriju... onaj kad su pobili nativne amerikance (ako se to uopce moze nazvati ratom), i gradanski, kad su se medusobno ubijali. Svoju nezavisnost od Britanskog imperija mogu zahvaliti Francuzima... A sad nabroji koliko su ratova vodili ukupno? Niti jedan vojno nisu dobili. Apsolutno niti jedan.

Par don... jedan jesu... Prvi Zaljevski rat... kad su iz Kuvajta istjerali 1500 Irackih pjesadinaca i 26 tenkova Usudio bih se reci da bi isto, mozda i bolje odradilo lovacko drustvo sa Zumberka


A dobro, ovo nema smisla
01.09.2021 | 20:23
@Moonlike:

O cemu pricas ti za Sadama? Kakvih 26 vozila

Ti ideju nemas koliko je unisteno tenkova i oklopnih vozila u Iraku. Dva puta! Drugi put se kao spremio za "majku svih bitaka" pa opet dobio po tamburi.

Deseci tisuca vozila mu unisteni. Apache i A-10 radili u 3 smjene. Brigade cijele se predavale i bjezale.

A II sv rat nemoj ni da zapocinjemo tu temu. Da nije bilo americke logistike i vojne pomoci, kasnije Dan D i Normandije, ko zna u kojem bi smjeru rat otisao. I da se doduse Hitler malo manje drogirao, pa znao stati na vrijeme kad je cijelu Europu okupirao, ali to je vec neka druga prica

Vise njemackih vojnicka je umrlo od gripe i prehlade nego od nase borbe protiv njih u Hrvatskoj, ali znamo eto pljuvati doprinos i uspjehe Saveznika u ratu.
01.09.2021 | 23:52
Što se ovoga odgovora @drlovrica i Majke svih bitaka tiče, na Quori sam čitao na odgovor nekog vojnika na pitanje tipa "Što smatrate najbolje isplaniranom bitkom ikada?".
Tip je u detalje, sa mapama, imenima i prezimenima generala, admirala koji su vodili US ARMY i US NAVY opisao kako je teklo osvajanje Iraka protiv vojske Saddama Husseina.
Saddam je Amerikance, koliko sam ja onomad shvatio čitajući odgovor tog vojnika na ovo pitanje, čekao da će doći sa jedine logične strane s koje su mogli doći (mislim iz Saudijske Arabije kao saveznika na zapadnoj granici, jer na sjeveru Irak graniči sa Pakistanom a na istoku s Iranom.
Obje države antimaričke političke svijesti.
No taj mu je general ušao u državu s područja koje je ostavio praktički jako slabo branjeno jer je sve snage smjestio na zapad, radi se o malom dijelu Perzijskog zaljeva na koji Irak ima izlaz na jugu.
Tu je general poslao admirala da iskrca petu flotu mornarice (Ameri imaju točno određene flote koje krstare točno zadanim im dijelovima međunarodnih voda kako bi reagirali najbrže moguće u slučaju da US zarati s nekom državom u regiji kojoj su baš oni najbliži).
Uglavnom, Saddam se stvarno pripremio za "Majku svih bitaka" jer i on je naučio nešto iz Zaljevskog rata, samo ovaj su puta Ameri odigrali na element totalnog iznenađenja, odnosno napad sa najmanje vjerojatne strane.
Pogleda li se karta Iraka, ulaz sa juga najmanji je mogući zbog prostora. Irak ima vrlo mali izlaz na more, Perzijski zaljev - u odnosu na ostale granice.
Pa opet Ameri su pokorili zemlju u par tjedana.
Sve ovo je jako pojednostavljeno.
Taj (umirovljeni?) vojnik je baš specifičnim terminima to sve jako doro objasnio, i zatreba li mogu mu pronaći odgovor - zaključno čitaoc stekne dojam da je sudjelovao u ratu.
Ostaje za debatu da li je to najbolje isplanirana bitka svih vremena - jer pitanje je glasilo tako nekako...
Ali postane očito da su Amerikanci proveli puno vremena u samom planiranju kako najbrže završiti invaziju; a ne samo da istovare što više pješadije, oklopnih vozila, gusjeničara, tenkova i da dobe irak na silu s igrom vremena jer imaju više oružja.
Ne, ovo je bio US Blitz Krieg.
02.09.2021 | 09:29
@drlovric

O cemu pricas ti za Sadama? Kakvih 26 vozila

Ti ideju nemas koliko je unisteno tenkova i oklopnih vozila u Iraku. Dva puta! Drugi put se kao spremio za "majku svih bitaka" pa opet dobio po tamburi.

Deseci tisuca vozila mu unisteni. Apache i A-10 radili u 3 smjene. Brigade cijele se predavale i bjezale.


Ne znam o kojim desetinama tisuca oklopnih vozila ti pricas, ali sve procijene snage Iracke vojske prije Prvog Zaljevskog Rata govore o oko 5,500 tenkova i oko 7,000 raznih oklopnih vozila. Prije napada na Irak (Drugi Zaljevski Rat), predikcije su iznosile 2,300 tenkova i oko 3,000 oklopnih vozila. To bi znacilo da je na Irackoj strani za vrijeme Prvog Zaljevskog Rata unisteno oko 2,700 tenkova i 4,000 raznih oklopnih vozila, sto je u totalu manje od 10,000 i daleko manje od "desetina tisuca" (ove broje gore su americki i UK izvori). No... slazem se, daleko vise od 26 (ja sam karikirao )

Koalicijske snage su se sastojale (Prvi i Drugi Zaljevski Rat) od: USA, UK, Senegal, Francuska, Saudijska Arabija, UAE, Katar, Sirija, Egipt i Kuvajt. (Hocu rec, nisu ameri bili sami tamo... no jesu bili najbrojniji). I naveo sam da je to jedini rat koji su vojno dobili.

Od 60 milijardi koliko je kostao Prvi Zaljevski Rat, zanimljiv podatak je da su samo Kuvajcani i Saudijci platili 30 milijardi.

@kloba
Što se ovoga odgovora @drlovrica i Majke svih bitaka tiče, na Quori sam čitao na odgovor nekog vojnika na pitanje tipa "Što smatrate najbolje isplaniranom bitkom ikada?".


Zanimljiv podatak ovome je da je u Prvom Zaljevskom Ratu poginulo 148 americkih vojnika u borbi protiv Iracana, a daljnih 146, dali od prijateljske vatre ili razno raznih incidenata u neborbenom djelovanju (procijena je da je od prijateljske vatre poginulo oko 24% ukupno poginulih americkih vojnika). Dok je na strani UK od prijateljske vatre poginulo 9. Svih 9 u jednom incidentu kada ih je satrao USA avion, greskom.

Jos uvijek tvrdim da su ameri , u globalu, losi borci i oslanjaju se na masu i tehnologiju. Da su sve ratove koje su vodili, vodili "tamo negdje drugdje" i za "slobodu i demokraciju", i 99% tih ratova izgubili.

@drlovric
A II sv rat nemoj ni da zapocinjemo tu temu. Da nije bilo americke logistike i vojne pomoci, kasnije Dan D i Normandije, ko zna u kojem bi smjeru rat otisao. I da se doduse Hitler malo manje drogirao, pa znao stati na vrijeme kad je cijelu Europu okupirao, ali to je vec neka druga prica

Vise njemackih vojnicka je umrlo od gripe i prehlade nego od nase borbe protiv njih u Hrvatskoj, ali znamo eto pljuvati doprinos i uspjehe Saveznika u ratu.


Ne znam kako si Hrvatsku u ovo uvukao, ja nisam... nemoj samo da zavrsimo koliko su ustase pobili Rusa i Engleza a koliko partizani njemaca ili obratno

No da se vratimo na temu. Tocno je da su Ameri logisticki i kroz vojnu pomoc u opremi znatno potpomogli saveznike. Ja to osporio nisam, pa cu i za tebe ponoviti svoju recenicu:
I da... imaju nevjerojatan rast vrijednosti dionica vojne industrije...
, koja vrijedi i za II svjetski rat. Naime, ne znam da li znas podatak da su amerima zadnju "ratu" duga iz II SV englezi isplatili prosle godine? Francuzi jos placaju, njemci jos placaju reparacije... i tako. Uglavnom, ti veliki ameri jos dan danas zaraduju na II SR-u. Takoder je dario15 napomenu da im je BDP nakon II SR bio visi za 50% od svjetskog prosjeka.

Sto se dana D tice, ja isto tako mogu postaviti kontra teoriju... sto bi bilo od dana d da nije bilo istocnog fronta?

I ne znam zasto ne bi zapocinjao temu II SR-a? Da nisu Rusi odradili sto su odradili (ne govorim o tome kako vec sto), nikada se saveznici ne bi iskrcali na Normandiji. Da nije Musolini zapeo u sjevernoj africi i grckoj, pa hitler odgodio napad na SSSR, nikada rusi ne bi otvorili istocni front... da je hitler zaobisao staljingrad (kako su mu generali predlagali), ko zna sto bi ostalo od SSSR-a... i tako, mozemo u nedogled.

Cinjenica da nisu ameri dobili II SR, kako si cesto vole pripisati
  • Daddo
  • Posjetitelj
02.09.2021 | 11:16
Naravno da nisu Amerikanci dobili WW2. Iako se za kraj rata uzima datum potpisivanja kapitulacije Japana a ne Njemačke.

Divno je, i potpuno beskorisno, lupati gluposti o WW2 koje se Afganistanaca ni Talibana uopće ne tiču.

A zašto i kako Ameri mogu Bosance uvjerit da brane Ameriku u Iracima, Iranima i raznim drugim -stanima, to je više stvar američke organizacije u kojoj oni svoje vojnike koji prežive do 40-e doživotno umirove s lovom koju isti ti u realnom sektoru ne bi zaradili nikad jer se školovat nemaju otkud (a škole nisu besplatne, zato hrpa sportskih stipendija).
02.09.2021 | 11:20
Moonlike kaže:

@kloba
Zanimljiv podatak ovome je da je u Prvom Zaljevskom Ratu poginulo 148 americkih vojnika u borbi protiv Iracana, a daljnih 146, dali od prijateljske vatre ili razno raznih incidenata u neborbenom djelovanju (procijena je da je od prijateljske vatre poginulo oko 24% ukupno poginulih americkih vojnika). Dok je na strani UK od prijateljske vatre poginulo 9. Svih 9 u jednom incidentu kada ih je satrao USA avion, greskom.

Tu se slažem s tobom. Samo sam htio reći što sam pročitao jer sam kao odgovor očekivao Hanibala i njegovu bitku s Rimom kada je slonovima prešao Alpe i slično.
No, iz ovog sam odgovora shvatio da nije sve u davnoj povijesti, ima nešto i u modernoj.
Zaključno, mislim da se u globalu zapravo slažemo.
02.09.2021 | 11:27
Moonlike kaže:
I ne znam zasto ne bi zapocinjao temu II SR-a? Da nisu Rusi odradili sto su odradili (ne govorim o tome kako vec sto), nikada se saveznici ne bi iskrcali na Normandiji. Da nije Musolini zapeo u sjevernoj africi i grckoj, pa hitler odgodio napad na SSSR, nikada rusi ne bi otvorili istocni front... da je hitler zaobisao staljingrad (kako su mu generali predlagali), ko zna sto bi ostalo od SSSR-a... i tako, mozemo u nedogled.
Činjenica da nisu Ameri dobili II SR, kako si cesto vole pripisati

I sa ovime se slažem.
Na kraju krajeva, da bi okončali rat s Japanom bili su primorani baciti dvije atomske bombe, jer bi u suprotnom izgubili izuzetno puno vojnika na njima nepoznatom području izbušenom od domaćih vojnika kao mravinjak od mrava (tipa Iwo Jima) kojeg su Japanci znali kao vlastiti džep; pa se narod u USA otvoreno počeo buniti: "Što njihova djeca rade u Japanu kada je rat u Europi već završen?"
Truman, doveden pred gotov čin, aktivirao je projekt Manhattan.
Ostalo je tužna povijest.
I danas tako najveći moralisti u modernoj povijesti ne priznaju Međunarodni Sud za Ratne Zločine u Haagu, diljem svijeta utjeruju "demokracije" zemljama koje nemaju nuklearno oružje; iako su baš oni ti koji su bacili ne jednu, nego dvije atomske bombe na Japan da im "njihova djeca brže dođu kućama".
Ako to nije bio međunarodni zločin prvog reda i čista definicija genocida, onda ne znam što jest?
Malo "puno" ironično.
Situacija "tuneli" ponovila im se i u Vijetnamu pa i Afganistanu.
Tako da, po mom mišljenju koje priznajem, ne mora biti točno - ako se US marines (znači osnovnim borcima) da prosječna vojna obuka neke prosječne EU zemlje, ista vojna oprema koju ta EU zemlja koristi - tako opremljeni i obučeni vojnici ne bi izdržali ni dvije godine a kamoli dva desetljeća u neprijateljskom okruženju kakav je Vijetnam ili Afganistan.
O Japanu da ne pričamo.
Sorry @drlovric, ovaj post zaista nema veze s tobom - već je čisto mišljenje o njima kao vojnoj sili i što ih zapravo smješta na mjesto broj jedan.
Po meni, odgovor na to pitanje je vrlo jednostavan - ulaganje u vojsku.
Svi znamo da od prvih 10 zemalja koje najviše ulažu u obranu SAD ulaže više novaca od svote koju ostalih devet dobe kada zbroje vlastite budžete za obranu zajedno.
Kako onda to nije igra količine?
Možda griješim, ali i dalje držim da se oni "igraju vojske" i da ne znaju šta znači rat jer su zadnji pravi višegodišnji rat na vlastitom teritoriju imali u civilnom ratu Sjevera protiv Juga.
Kada bi bili primorani koristiti vojsku za obranu umjesto za napad, mislim da bi im se konačno promijenila slika zašto bi vojska i u njihovom slučaju trebala služiti.
Naravno da oni kao velesila imaju odgovornost čuvati neki nazovi geopolitički mir, ali ako netko tu poziciju iskorištava to je SAD i UK kao krpelj na njihovim skutima.
SAD-u vojska služi samo za napad i ostvarivanje vlastitih geopolitičkih ciljeva na silu, uz obavezno prisutstvo CIA-e koja počinje s pripremom terena za njihovo djelovanje i godinama prije.
Umjesto da to - kao sve druge države, rade diplomacijom.
Lako je dobiti Japan bacivši A bombe da Hirohito konačno prizna poraz, no nisu tako lako dobili Vijetnam, već su taj rat izgubili jer su se prvi borili protiv totalno drugačijeg stila ratovanja Vietconga (američko osvajanje teritorija vs vijetnamska borba na broj izginulih, a ne na teritorij.
Pa su Vietconzi teritorij koji su Amerikanci osvojili dvije noći prije ponovno vratili od svoje natjeravši ih u ponovnu ofanzivu onoga što je već trebalo biti njihovo i tako se cijeli rat vrtio ukrug a američke žrtve rapidno množile).
Pa su morali ista brda ili doline osvajati i po nekoliko puta pri čemu su im ljudske žrtve na kraju priče ispale enormne.
I sada se ista stvar dogodila u Afganistanu gdje ih je vojska ranga ranog 20. stoljeća (otprilike Partizani u burkama) dobila na strpljenje i izmoravanje opremljenijeg protivnika; opet zato što znaju svoj teritorij.
Spilje i tunele dronovi ne mogu sinimiti.
Još.
Nadam se da je Bidenovo obećanje kako je ovo zadnji puta da je vojska USA koristi na stranom teritoriju iskreno.
Pročitao sam da je tako nešto izjavio.
Inače, kao vojsci kojoj je "divim" (malo glup izbor riječi), ali uzmemo li u obzir da imaju obavezni vojni rok i za muškarce i za žene, da nisu turbo bogata zemlja odnosno ne spadaju u G8, da imaju iskustva sa ratom, invazijama na njihov teritorij i isto kao i sa njihovim invazijama na neprijateljski teritorij - Izraelu se mora skinuti kapa.
Taj si narod (mičem sa strane problem kako su nastali i Palestinu koja je izgubila svoj teritorij u tom procesu) poslije genocida koje su Židovi proživjeli u WWII jednostavno više nikada nije htio dopustiti biti nečijim plijenom.
Izgradili su respektabilnu državu u neprijateljskom okruženju, izuzetno jaku protuobavještajnu silu (Mossad) koja koristi vlastitu borbu prsa o prsa (Krav Maga), i dobro su opremljeni vojnom tehnologijom.
Znači, nije njihov hir da postanu to što su postali.
Svijet ih je natjerao da to postanu to što su postali još od Trećeg Reicha.
S te strane ih poštujem.
02.09.2021 | 20:27
@Moonlike:


Kad sam rekao da je Iraku unisteno na desetine oklopnih vozila nisam mislio sam na tenkove (niko ih i nema toliko) vec na vozila opcenito, kamione, vozila podrske, inizinjerije, veze, radarske stanice, opskrbe, cisterne za gorivo, mobilni lanseri, AA sredstva. Lista je ogromna.

Malo sam turisticki bio po Iraku, pa sam nesto od toga vidio i dozivio. Olupina nema gdje nema.

Irak je imao slicnu vojnu doktrinu kao JNA. Navaljat cemo u hangare i magacine tone ruskog oruzja i glumit cemo da smo svjetska sila, te da smo kao nesto jako puno opasni i bitni Onda dodji jaci i moderniji od tebe, i razbije te ko beba zvecku.

Nije Sadamu Jugoslavija slucajno projektirala i gradila bunkere i vojne utvrde, pa su Ameri placali Srbima da po sjecanju crtaju nacrte, debljinu betona, armature i sl. Das 10000$ umirovljenom oficiru JNA, sve ti zivo nacrta u milimetar, mozda cak iskopa i originalne nacrte u prasnjavih arhivama

Slicna je to skola i vojna doktrina. Vojske zastale u vremenu i prostoru... Naredaj 200 tenkova u vojarnu, a vojnik 3 dna u tjednu jede grah. I to nas decenijama furali da je to prava vojnicka hrana, da to tako treba
02.09.2021 | 20:37
Ja volim vojsku. Cijenim uniformu i sluzbu koju ona predstavlja. Cijenim zrtve koje vojnici prolaze kroz tu profesiju. Slicno kao i vatrogasci npr.

Nigdje nikada nisam dozivio da se vojnik uvazava kao u USA. Od strane obicnih malih ljudi.

Kupim laptop na Ebay, kada vidi da mi salje u Afganistan, casti me postarinom, ubaci jos 2-3 sitnice za dar i napise "Thank you for your serving".

Nije taj seller morao to uraditi, a jeste, jer tako osjeca. Imam jako puno takvih primjera za te 4 godine koje sam proveo s njima.

Ja smatram da ga svaka drzava mora imati malu i modernu vojsku i jake sigurnosne sluzbe, te da je to apsolutno nuzno. Pogotovo danas, kada je vrijeme asimetricnog ratovanja.

Puno bi svi mi moglI i trebali tu nauciti od Izraela, ali odosmo vec presiroko
02.09.2021 | 21:13
Je da, u Afganistanu su radili što Amerikanci?
Plačkali i ubijali.
I da, svaka država treba imati vojsku i oružje za obran, za razliku od Amerikanaca koji imaju pretežno ofenzivno oružje.
02.09.2021 | 21:15
drlovric kaže:
Nije Sadamu Jugoslavija slucajno projektirala i gradila bunkere i vojne utvrde, pa su Ameri placali Srbima da po sjecanju crtaju nacrte, debljinu betona, armature i sl. Das 10000$ umirovljenom oficiru JNA, sve ti zivo nacrta u milimetar, mozda cak iskopa i originalne nacrte u prasnjavih arhivama

Ovdje te moram upotpuniti iako si u principu u pravu.
Lazanski je tvrdio u TV emisijama da su Srbi (znači resorna ministarstva kao što su Ministarstvo vanjskih poslova, graditeljstva, obrane...) otvoreno dali položaje svih bunkera i njihove unutrašnje rasporede koje su srpske kompanije u vrijeme Jugoslavije gradile u Iraku NATO paktu.
Pokušavajući se time umiliti zemljama saveza jer je to bilo u vrijeme US vojne akcije Shock and Awe 2003., kada se još nije znalo da će se Kosovo odvijiti.
Pa su Srbi sve radili ne bi li se umilili zapadnjacima da to spriječe.
Od priznanja Kosova do danas, znači od kada što se Kosovo 2008. odvojilo i dobilo kakvu takvu neovisnost - Srbi kao nacija većinom mrze Ameriku, NATO i sve "zapadne vrijednosti" jer su se oni osjećali izdani - da skratim...
No ono bitno jest da su itekako izigrali povjerenje Iraka, što u tom dijelu svijeta nije prošlo neprimjećeno.
Od tada nadalje niti jedna njihova tvrtka nije dobila posao koji je spadao u državnu tajnu u toj regiji.
Ovo je stvarno istina.
Samo se ne radi o pijanom vojniku, nego državnoj politici Srbije prema zapadnim silama toga vremena.
02.09.2021 | 23:23
@Jura:

Sama cinjenica da mislis da je NATO sa pridruzenim partnerima (ukljucujuci i hrvatske vojne postrojbe) dosao u Afganistan da pljacka i krade govori da nemas blage veze o materiji, niti znas kako uopce Afganistan izgleda i cega sve tamo ima ili nema.
02.09.2021 | 23:26
@Kloba:

Samnom u pustinji bio Srbin iz Novog Sada. Sa BiH putovnicom doduse, jer majka mu iz Bosne. Rodjen i odrastao u Srbiji, ali voli dolare jbg.

Djed mu umirovljeno vojno lice JNA. Uzeo pare I nije jedini.

E sad, ako je on mene lagao, lazem i ja tebe.
02.09.2021 | 23:39
Jasno da ih branis USA sisu jer si je sisao 4 godine.
Sto Americka vojska radi na stranom tlu?
Nisu ti valjda izprali mozak?

Zele utjecaj, jer to je moc, a zelei naftu i rude, sve zele. Zaro ste bili tamo, da isisate sve sto se da.
Ratovi donoso proft i moc.

Ameri su zapoceli navodno 200-tinjak ratova iza WWII!
USA trosi na naoruzanje i cijeli pogon koliko valjda sve ostale zemlje svijeta.
Trosi 12x vise nego Kina, 25x vise nego Rusija, 30x vise nego VB i Fra.

Sto su tebi rekli, zasto su u Afganistanu?
03.09.2021 | 00:00
Svi znamo zasto je NATO otisao u Afg, to danas vec spada u elementarno znanje.

Cetiri godine koliko sam proveo po tim bojistima, sam posteno odradio i posteno mi je placeno. Niko meni nista poklonio nije. Niti me morao ubjedjivati/nagovarati na nesto. Bio sam placen po Ugovorima za misije i zadace koje sam obavljao. To je poslovni odnos, nema tu emocija niti ispiranja mozga.

Ja i danas zivim od Amerike, sve sto imam i sto cu tek imati ce doci iz USA. I to posteno odradim. Ne moram ja braniti njihov sustav vrijednost da bi imao neku korist od toga.

Samo lud covjek moze opravdavati rat koji je trajao 2 decenije. Prodjose zivoti ljudima koji su tamo rodjeni, ako i imaju srece da prezive. To je tuzno i bespotrebno. Poznajem ja jako puno Afganistanaca i znam i njihove sudbine.

U nacelu nikad nisam protiv vojnih akcija i intervencija. Hoce Milosevic Veliku Srbiju, dobije po glavi u zracnim udarima, pa rezim dodje pameti i ne dira vise susjede.

Neka teroristicka skupina/nacija napravi kampove za obuku i zele da random ubijaju ljude po svijetu, vrati ih bombama u kameno doba, jer sa teroristima se ne pregovara.

Al ne treba slati konvecnionalnu vojsku i razvlaciti to 15-20 godina. Bar danas se svaki sukob moze rijesiti za par mjeseci, sa jako malo specijalnih postrojbi na terenu...
03.09.2021 | 01:58
drlovric kaže:
@Kloba:

Samnom u pustinji bio Srbin iz Novog Sada. Sa BiH putovnicom doduse, jer majka mu iz Bosne. Rodjen i odrastao u Srbiji, ali voli dolare jbg.

Djed mu umirovljeno vojno lice JNA. Uzeo pare I nije jedini.

E sad, ako je on mene lagao, lazem i ja tebe.

Pa vjerujem ti, kako ti ne bih vjerovao.
Svi mi, pripadnici svih vjera svijea + agnostici, na kraju dana molimo se istom - "zelenom" bogu.
Možemo pričati ovo ili ono sami sebi = ali bez šuške danas osoba je ispod mosta i to ne zadugo.
Čovjek o kojem pričaš je htio bolji život za sebe i porodicu kao i ti, kao i svi na kraju krajeva, samo nije bio vođen uskim pogledima okoline nego je skupio muda, otisnuo se u svijet i ostvario zacrtano.
Po meni, isto kao i u tvom slučaju, potez za skinuti kapu.
Jer obojica ste imali priliku steći poznanstva s kojima ste mogli (ukoliko ste htjeli, tko nije a tko je vaša je osobna stvar) nastaviti neki oblik daljnje suradnje.
Ukratko, osigurati se do mirovine i osigurati samu mirovinu.
EDIT:
Iako se zaista u većini slučajeva, ako ne u svima potpuno slažemo opet ću te nadopuniti.
Nisu se Afganistanci sami od sebe sjetili stvoriti talibane i Al-Quaedu.
To su ranih 80-ih napravili Amerikanci, dugoročno gledano "izuzetno mudra" akcija CIA-e.
To je SAD-u bio modus operandi.
Stvori borbenu silu u narodu, ojačaj je u vojnim kampovima, naoružaj ih i tako vrati Rusima s kojima Afganistan trenutno ratuje za Vijetnam.
I jesu, talibani su porazili SSSR - čijim vojnim povlačenjem iz Afganistana je izašlo na vidjelo svjetskoj javnosti da Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika neće još dugo.
Tako se i ovo povlačenje Amerikanaca može protumačiti da SAD više nije velesila, nego jedna od svjetskih sila.
No, za to treba dublja analiza stručnije osobe, ovo je samo moje osobno mišljenje.
Hoću ti reći da se Amerima u slučaju talibana ostvarila ona naša "kako siješ, tako ćeš i žeti".
03.09.2021 | 08:01
@drlovrić, ti si tvarno klasa oprimist.
Opće je poznato zašto je počeo zadnji rat u Afganistanu jer je USA mašinerija odradila posao i uvjerila ljude u to.
Rušenje blizanaca je upitno i ima tu jako puno misterije koje Amer lukavo skrivaju.
Trebalo im je ono nešto da se obruše na Afganistan.
Kada su Rusi napadali, UAS je pomagala Afganistanu, ali su oni okrenuli leđa i to im nije bilo po volji.
03.09.2021 | 10:08
I'll just leave this here:


Poslije pada blizanaca pitao sam očuha od svog frenda, koji je bio pilot, šta misli o svemu skupa. S bijesom u očima rekao mi je da je sve skupa čista glupost. Da pođeš u školu, ljetiš sa "kosilicom", pa da za dva tjedna sjedneš u "jet" i precizno pogodiš toranj?!

Po meni je tad počela umirati istina...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 21 minuta
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.44 Seconds

Provided by iJoomla SEO