Afganistan
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Afganistan


17.08.2021 | 10:38
Zanima me što mislite o aktualnim događajima u Afganistanu i potpunom debaklu američke (tzv. "nato") politike donošenja "slobode i demokracije" po američkom kroju (nakon istog takvog, ako ne i goreg, debakla sovjetske politike). Jasno je da stvari ne olakšava činjenica da je Afganistan zemlja ključna u proizvodnji sirovog opijuma, sirovine za heroin. Nemaju naftu, ali eto, imaju nešto "zanimljivo" svim operaterima moći na planeti. Međutim, da se ljudima tamo promijenio sustav vrijednosti, ovaj pad sada ne bi izgledao ovako. Imali bi se za što boriti. Dakle, sve što se događalo zadnjih 20 godina bila su - Potemkinova sela, očito.

S druge strane, zanima me hoće li talibani biti dosljedni onom što izjavljuje njihov glasnogovornik prema zapadnim medijima. Primjerice, u pogledu prava žena, ali ne samo u tom smislu. Trenutno im ne vjerujem baš, ali prihvaćam da možda zaista imaju namjeru ublažiti svoje pozicije.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.08.2021 | 11:58
Po meni prvo i osnovno treba razlučiti marketing od stvarnosti kada je SAD u pitanju.

Koliko je puta SAD napravio invaziju svojom vojskom u drugu zemlju sa izlikom "slobode i demokracije"?

Mrak mi je sloboda i demokracija po receptu SAD.
Ono, halooo, još i danas imaju raširen rasizam.
To je američki recept: jednak sloboda za sve: za rasiste, naciste, za djecu da mogu nabaviti oružje i u stvarnom životu se identificirati sa filmovima kao što je "Rođeni ubojice", itd.

Kada vođe takve države nose darove ja bi se ekstremno čuvao.

Kakav je bio interes SAD za Afganistanom prije i sada nije važno (da li je Afganistan bio strateško mjestu u sukobu sa SSSR-om, a kasnije dobra lokacija za prisutnost na Bliskom istoku - jer u blizini je nafta, ili je bio besplatni poligon za vojsku i njezino trošenje - ne zaboravimo da je obitelj Bush jedan od velikih dobavljača oružja za SAD a njima je u interesu da SAD potroši oružja kako bi ga ponovo kupili).
Po mom uvjerenju je bio 100 posto negativan.

MIslim da ne treba gledati odnos na relaciji SAD - Afganistan.

U ovoj priči treba imati dvije razine:

Prva razina kakav je SAD po pitanju slobode, pravde / poštenja i ostalih pozitivnih vrijednosti, jer SAD je bio dominantan u ovoj priči.
Druga razina kakav je Afganistan po pitanju slobode, pravde / poštenja i ostalih pozitivnih vrijednosti.

To što su se te dvije zemlje "spojile" samo je posljedica njihovih unutarnjih vrijednosti.

Sumnjam da će se talibani ponašati drugačije nego prije.
Ako se budu ponašali drugačije vjerujem da je to stvar dogovora/ucjene od strane SAD-a za "slobodu" proizvodnje narkotika.
17.08.2021 | 15:22
U početku intervencije SAD-a, Afganistan je bio dosta toga za njih.
1. Potvrđivanje sebe kao svjetskog no1 policajca i poruka Aziji da su tu.
2. Pokazivanje domaćoj javnosti da se bore protiv terorizma i da im je to stvarna prijetnja pomoću koje mogu vršiti inače nedozvoljene kontrole svojih građana.
3. Novac + moć. Droga, vojska (trebalo je nekome utrpati milijarde dolara vrijednu opremu i kroz to oprati milijarde raznim interesnim skupinama), razno testiranje vojne opreme.

Zatim dolazi druga faza kroz koju se povećava pritisak na NATO saveznike i traženje izlaza. To se konačno postiže dogovorom s Talibanima za vrijeme Trumpa, a sada se samo realizira. Bolje imati Talibane za kakve takve saveznike nego za neprijatelje. Prilično velik dio Afganistanske populacije podržava Talibane, procjenjuje se oko 40%.
Za javnost će se pokazivati kako poštuju neka prava žena, osobne slobode i slično, ali u stvarnosti Talibani će biti Talibani i provodit će na terenu ista sranja koja su činili gdje god vladaju.
SAD je izašao iz još jednog kaosa koji je u većini sam složio, ali sa saveznikom koji će im trebati za prljave poslove i da imaju prijetnju terorizmom pomoću kojeg će držati u strahu svoj narod, a samim time će lakše upravljati s njima.

Ima tu još puno "sitnih" igara, recimo u SAD-u je tržište opijuma i heroina procvalo od kad su prisutni u Afganistanu.

Sve u svemu još jedan "sukob" za televiziju dok će običan narod najviše trpjeti, posebno oni koji su u zadnjih 20 godina osjetili slobodu, a sad će se vratiti u zatvor otvorenog tipa uz pranje mozga religijom.
17.08.2021 | 15:58
EU je najebao. Docu ce izbjeglica a s njima i taloga drustva.
Treba zapojasati i staviti visoki zid da ne mogu van.
17.08.2021 | 17:29
Sada više neće iz Afganistana dolaziti izbjeglice. Njihova nova vlast će sama napraviti "zid".
17.08.2021 | 18:54
Ja kao i obicno o tome nemam bas nikakvo misljenje osim da se drzim podalje od takvih i slicnih podrucja gdje se zbog raznih interesa moze prelako najebati.
17.08.2021 | 19:29
Višegodišnje bacanje ljudskih života i novca na umjetno disanje zapadnih kulisa u državi u kojoj očigledno prevladava drugi svjetonazor. I da nije bilo geopoltičkih interesa, proxy rata s Rusima i izvoza narkotika, baš bi se tamo "uvodila demokracija"...

Zašto se ne bore za demokraciju i prava žena u Saudijskoj Arabiji?
17.08.2021 | 20:25
Proveo sam 4 godine u Afganistanu, u Kandaharu. Od 2011-2015. Svasta bi mogao napisati u ovoj temi kao insider, ali neka Drugi put, mozda.

Americka misija je tamo bila da se pronadje Bin Laden i da se uniste kampovi za trening i obuku Al Qaede. To je osnov misije. Nije niko ocekivao da ce ga traziti 10-15 godina I onda su kao ubacili tu demokraciju u cijelu pricu...

Nikada ni u jednom dokumentu nije pisalo da USA odlazi tamo da njima izgradi drzavu, demokraciju, izbore, bolji zivot, gradjanske slobode. To je nekako po inerciji doslo samo po sebi, zato sto je sama operacija predugo trajala.

I nije se to bas primilio kod obicnih ljudi. Ne mozete vi razumjeti taj mentalni sklop ljudi koji zive kao u kamenom dobu.

Ti samo ako pogledas da prosjecan 40-godisnjak u Afganistanu ne zna uopce kako to izgleda zivjeti jedan dan u miru, sve ti je jasno :/

Meni osobno je jako zao svih zena tamo. Ja sam otac, imam kcerku pa to drugacije dozivljavam, ali najgore jednoj zenskoj osobi sto se moze desiti je da se rodi i zivi u Afganistanu.

Kcerka mog kolege Afganistanca (dijete, 5 god) se nabola na neki zahrdjali ekser i gadno se to inficiralo. Skoro da izgubi nogu. Ali s obzirom da je zensko dijete u pitanju, mula (taj vjerski seoski poglavar) je procijenio da nije vrijedno da se zensko dijete vodi ljekaru. Moze se neko musko povrijediti pa ce njemu zafaliti. Prece je. Zensko ko zensko, nije steta.

Kupovao sam od bugarskih vojnika injekcije i davao tom covjeku da nosi kuci djetetu. I uspjeli smo. Mala je OK. Danas zivi u USA. U programu su zasticenih svjedoka. Javila mi se neki dan na Instagram.

Sada prvo sto ce Talibani uraditi je da ce napasti i tlaciti sve zene. Nije njeno da ide na posao, da se bavi politikom, naukom, skolom. Sve te zene koje su imalo odmakle od tih zatucanih shvatanja ce biti prve i najvece zrtve u danima koji slijede. Kao primjer drugim zenama gdje im je mjesto.

A da ne pricam o tome da ce najlojalniji talibanski ratnici odmah krenuti po kucama i za sebe otimati maloljetnice da im budu supruge. To sam ocima svojim gledao.
17.08.2021 | 20:30
Jedna od zakulisnih stvari o kojima možemo imati pogrešno ili naivno mišljenje ili pak pasti u vrtlog neke bizarne teorije zavjere...

Ameri su otišli tamo jer su ih Cheney i Rumsfeld poslali. Koji je stvarni razlog, može se nagađati. Tamo se bar skrivao arhitekt 9/11 što je nešto bolje opravdanje nego razlozi za rat u Iraku.

Kad su eliminirali Bin Ladena počelo je s pričama o povlačenju ali se Obama dvoumio kako i kada jer je valjda očekivao ovakav ishod. Kad je došao Trump, jedva je čekao da može povući trupe. Zato je iz Pakistanskog zatvora izvuko Abdul Ghani Baradara i snjim sklopio deal o povlačenju Amera do 1. svibna ove godine. Mislim da je i neka kandidatura za Nobela za mir bila u igr s njm. Biden je sve samo potvrdio i malo odgodio do 1. kolovoza jer zapravo nije ni mogao nešto drugo. Sve baze su bile razmontirane početkom ove godine. Graditi ih ispočetka bi bilo enormno bacanje novaca.

Mene samo čudi kako su sve te agencije (CIA, FBI, NSA, Mossad, MI5, ... ) uvijek iznenađene ovakvim događajima. Jel ti ljudi rade svoj posao? Iznenadila ih je korona, sad su ih iznenadili talibani. Svi su iznenađeni naglim divljanjem klime, što još možemo očekivati da će ih iznenaditi?
17.08.2021 | 20:33
> Ti samo ako pogledas da prosjecan 40-godisnjak u Afganistanu ne zna uopce kako to izgleda zivjeti jedan dan u miru, sve ti je jasno :/

Da, nepismeno je oko 50% stanovnika?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.08.2021 | 20:53
drlovric kaže:
Ne mozete vi razumjeti taj mentalni sklop ljudi koji zive kao u kamenom dobu.


Oni koji su vidjeli objavljeni video kako su se ljudi penjali na kotače onog velikog američkog aviona bit će im jasno.
Nevjerovatno, jedni od očaja idu u sigurnu smrt penjući se na kotače aviona a drugi pored njih trče kao mala djeca i mašu kamermanu koji to sve snima..

Samo trčanje ispred tih velikih kotača u gomili koja se nagurava je ludost većih razmjera.
17.08.2021 | 20:55
Strašno.
17.08.2021 | 21:00
Kako se olako sazaljeva narod tisucama km daleko a ledja okrecu Hrvatima.
17.08.2021 | 21:07
Bas danas razmisljam nad naslovima kako "Citav svijet strepi nad onim sto se dogadja u Afganistanu" iako svih boli ona stvar kao i onda nad onim sto se dogadjalo na Balkanu.
17.08.2021 | 21:12
Tocno. Nekorektno je reci sto mislis, vec sto drugi ocekuju da mislis.
Konformizam je prisuten kako lokalno, tako i globalno, pa ca i na Jabucnjaku.
17.08.2021 | 22:27
Nažalost, nije Afganistan ni jedino, ni najgore mjesto na svijetu, po pitanju stradavanja ljudi, nepoštivanja ljudskih prava i sličnog. Samo je trenutno najeksponiraniji. Slažem se da je prije 30 godina, kad je ovdje bio rat, prosječnom zapadnjaku to bilo svjetlosnim godinama udaljenije od ovog hypea oko Afganistana sada. Ništa novo. I tragedija koja se događala kod nas i u BiH tada, sve to zajedno je bio školski igrokaz u odnosu na stotine tisuća Tutsija koje su u Ruandi mačetama posjekli u 2-3 mjeseca, za što se isto tako cijelom svijetu, uključivo i nama, živo fućkalo.

I tako bi mogli nabrajati u nedogled, ali nema to smisla. Nema stvarne promjene izvana. Promjena se događa kad kritična masa ljudi promijeni svoj pogled na svijet i sustav vrijednosti.
17.08.2021 | 23:44
Meni je to tamo sve poremećeno. Neke stvari ne mogu razumijeti. Mogu samo biti sretan što skupa sa svojom obitelji nismo u tom očaju i bijedi od države.
18.08.2021 | 00:21
Ljudski zivoti razlicito vrede na razlicitim meridijanima - siri komentar na ovu pricu i oko Ruande-Tutsi i Hutiji, Balkan-i svi nasi narodi i narodnosti, Afganistan-i njihovih onoliko nacija. Secam se nekako u vreme balkanskih ratova i rata u Somaliji, a bilo je tada mislim i ta epizoda u Ruandi (800.000+ ljudi stradalo za nekoliko sedmica, u proseku 1 osoba na svakih nekoliko sekundi, silovanja i mucenja se nisu ni racunala), gledao sam jedne noci CNN, i glavna vest je bila da je u Filadelfiji mislim neka macka se popela na banderu i ne moze da sidje. To je otisla mobilna ekipa, policija, vatrogasci i to je trajalo i islo kao 'headline news'.
Primer drugi - vijetnamski rat u kome su za svo vreme angazovanja stradalo oko 55.000 americkih vojnika - a vijetnamaca se i ne zna tacno koliko miliona je stradalo al se to i ne pominje, a dugotrajne posledice od raznorazne hemije (cuveni "orindz") se i dalje osecaju. Snimili su milion filmova o golgoti americke vojske i tome slicno. Inace prve godine kad je AIDS bio priznat kao nova bolest u USA je bilo oko 58.000 ljudi u godinu dana koji su preminuli od te bolesti.
Afganistan je jedna kompleksna i posebna prica. 50+ god se kod njih ratuje, naizmenicno imaju ili gradjanski rat ili rat sa stranim 'dobrociniteljima'. To je realno 2 generacije koje ne znaju za mir i kakav-takav normalan zivot. Koga interesuje nek pogleda ruski film "Deveta ceta", i procita par knjiga od Khalida Hosseinija - "Lovac na zmajeve" i "Svetlost hiljadu sunaca", pa ce neke stvari biti jasnije. Radeci na bliskom i srednjem istoku, upoznao sam malo taj islamski svet (koji je opet sarolik u nekim detaljima), i imao kontakta i sa par afganistanca. To je poseban svet, imaju svoj sistem vrednosti i svoj nacin zivota. Da li se treba mesati i pomagati im? Nije lak odgovor, jer "tudja ruka svrab ne cese", pogotovo kad se umesa USA sa nametanjem svoje demokratije i svog sistema vrednosti. Ako se slozimo da su oni zaostali, a mi napredni, i ako neki afganistaci uvidjaju prednosti zapadnog sistema i usvoje ga, uvek ostaje jedan deo njihovog drustva koji moze da uperi prst u njih kao izdajnike islama sluge svetskog satane. Zato se izmedju ostalog i raspao taj afganistanski sistem finansiran i sponzorisan od USA - vlada, vojska, policija...
Sta treba ocekivati u narednim danima? Nista dobro, ja mislim. Vrlo brzo ce poceti borba za prevlast izmedju tih talibanskih grupacija koje naravno nisu jedinstvene - do sad su bili jer su imali zajednickog neprijatelja, al sad kako ga vise nema pocece medjusobno klanje. Dalje, uopste ne verujem u te njihove parole - amnestija, nece biti revansizma, zene i njihova prava... kad u svakoj izjavi na kraju kazu da ce sve biti u skladu sa serijatskim pravilima. Tu je kraj price.
Vrlo brzo ce poceti javne egzekucije, kamenovanja, dalje talibani su vec poceli da otimaju devojcice i zene za sebe - ko ce da ceka obecanih 70 devica u islamskom raju + rahat-lokum gratis, ako to moze sada da uzme. Za ocekivati je talas izbeglica takodje, ko uspe da izadje odatle. Ako talibani jos krenu da tamo regrutuju i obucavaju fundamentaliste, mislim da nece proci dugo a USA-NATO ce se vratiti tamo. Inace meni je interesantan jedan detalj - svi tamo mrze USA, al svima je mio i drag dolar. Jer se ipak sve vrti oko para.
i tako... videcemo sta ce doneti naredni dani.

@drlovric: svaka cast za tu afganistansku avanturu, i veliki respekt. Mogao bi da napises neka tvoja iskustva i tvoja misljenja, verujem da bi i drugima bila interesantno.
18.08.2021 | 09:11
svi tamo mrze USA, al svima je mio i drag dolar


Smatram da je ovo žestoka oversimplifikacija stvari. Naravno da bez blagostanja nema stvarnog mira, niti napretka, da se ljudi okreću mržnji, ksenofobiji, netrpeljivosti i destruktivnim ideologijama. Međutim, pravo je pitanje - zašto je na globalnoj razini interes svih onih koji imaju mogućnost utjecaja - da Afganistan i dalje živi u bijedi? Prilično je jasno otkud talibanima novac - kontroliraju značajan dio proizvodnje i prodaje sirovog opijuma na globalnoj razini. Kad bi zemlja išla putem razvoja cjelovite, održive i kontinuirane ekonomije, ljudi bi imali posla, prihode, gradili bi normalne živote (u skladu s islamom i šerijatom, zašto ne?) i ne bi im egzistencija ovisila o, efektivno, robovanju opijumskim klanovima.

Zanimljivo pitanje je, međutim, kako to točno sav taj opijum izlazi iz zemlje i na kraju kao heroin stigne u USA i sve druge zapadne zemlje, kraj tolike vojne kontrole? Stizao je prije za vrijeme sovjetske okupacije, stiže i sada... hm... Mislim, možemo lamentirati o tome kako je to planinska i prometno slabo povezana zemlja, kako svatko uvijek nekuda može proći neprimjećen, kobajagi... ali, dovraga, točno se zna gdje su ta polja maka. Lokacije najmanje 90% usjeva su dobro poznate, čak i bilo kojem korisniku Google Maps, a da ne govorimo o nekom tko raspolaže tehnologijom satelitskog izviđanja i nadzora... WTF?

Sličan scenarij kao u Kolumbiji, na primjer. Zar ne?

Prije nekog vremena diskutirali smo ovdje o Iranu, u vremenu prije islamske revolucije, odnosno za vrijeme vladavine Šaha Reze Pahlavija, američkog poslušnika, i nakon njega, osobito 40 godina nakon njega. Bez obzira na sva propagandna s*anja, svatko tko je imao prilike biti u poslovnom kontaktu s ljudima iz Irana danas, dobro zna razlučiti što je istina u toj priči. Dugoročno gledano, nije Iran "potonuo u mračni srednji vijek" kako su pričali i pisali zapadni mediji u vrijeme islamske revolucije. Istina, ti ljudi imaju drugačiji mentalitet i sustav vrijednosti (čini se, barem) od ovih iz Afganistana, ali ipak su dokaz toga da "vjerski fundamentalizam" ili nije baš tako "fundamentalistički", ili nije nužno put u mrak.

Ono što hoću reći je - faktor nestabilnosti nije šerijatski zakon, nego destruktivni sustav vrijednosti kojem manjka unutarnji motor razvoja ekonomije i društva.
18.08.2021 | 10:37
Danima mi se motalo poglavi i bilo mi "na vrh jezika", ali nisam se mogao sjetiti točno niti tko, niti gdje je to napisao, što sam htio citirati, kao perspektivu na ove događaje. I jutros mi je "kapnulo". Milan Kundera, "Nepodnošljiva lakoća postojanja", negdje na samom početku (tko kaže da su papirnate knjige bolje od Kindlea, neka proba searchati papirnato izdanje ):

Kad bi se francuska revolucija vječno ponavljala, francuska historiografija ne bi bila tako ponosna na Robespierrea. Kako, međutim, govori o nečemu što se više neće vratiti, krvave godine se pretvaraju u puke riječi, teorije, diskusije i postaju lakše od perja, ne izazivaju strah. Beskrajna je razlika između Robespierrea koji se pojavljuje samo jednom u povijesti i Robespierrea koji se vječno vraća da skida Francuzima glave.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.08.2021 | 12:13
smayoo kaže:
Zanimljivo pitanje je, međutim, kako to točno sav taj opijum izlazi iz zemlje i na kraju kao heroin stigne u USA i sve druge zapadne zemlje, kraj tolike vojne kontrole? Stizao je prije za vrijeme sovjetske okupacije, stiže i sada... hm... Mislim, možemo lamentirati o tome kako je to planinska i prometno slabo povezana zemlja, kako svatko uvijek nekuda može proći neprimjećen, kobajagi... ali, dovraga, točno se zna gdje su ta polja maka. Lokacije najmanje 90% usjeva su dobro poznate, čak i bilo kojem korisniku Google Maps, a da ne govorimo o nekom tko raspolaže tehnologijom satelitskog izviđanja i nadzora... WTF?


To je isprepletena priča čiji je sukus: mnogima (proizvođačima oružja, političarima, određenim granama gospodarstva) koji imaju utjecaj na ovakve društvene odnose (droga, kriminal, ratovi) odgovara ovakav razvoj događaja.

Kao što si rekao, nije problem u najmanju ruku prepoloviti sve te površine zasađene opijumom, ali to se ne čini. Nije problem niti nadzirati granicu (od strane svih zapadnih država u koje ta druga ide) da se ne prebaci velika količina tog opijuma (u pitanju su tone i tone, to nije šaka dijamanata koja se može svagdje sakriti) ali se to ne radi.

Znamo koliko zla učini na društvo ta droga. Također nam je jasno da se je lakše / jeftinije braniti od narkotika u samom korijenu - u proizvodnji nego kad oni dođu na finalno tržište.

Tako možemo doći do zaključka da razvoj događaja u Afganistanu odgovara proizvođačima oružja i političarima koji vole mutnu vodu.

Potvrdu ovoga možemo naći u direktnoj umješanosti SAD-a u "proizvodnju" mnogih talibanskih vođa i njihovom financiranju.
18.08.2021 | 17:27
A da se legalizira droga. Drzava kontrolira, kupuje se na recept u ljekarni. Nema kartela, nema dilera, nema predoziranja, nema gipsa u prahu. Svi sretni.
Oni koji se drogiraju, drogirati ce se i dalje.
Drzava bude imala trosaeinu na drogu i svi sretni, biti ce novaca u proracunu.
18.08.2021 | 18:20
jura22 kaže:
A da se legalizira droga. Drzava kontrolira, kupuje se na recept u ljekarni. Nema kartela, nema dilera, nema predoziranja, nema gipsa u prahu. Svi sretni.
Oni koji se drogiraju, drogirati ce se i dalje.
Drzava bude imala trosaeinu na drogu i svi sretni, biti ce novaca u proracunu.

Cigarete su legalne pa ilegalno tržište duhana i cigareta nije nestalo ili da je manje, dapače povećava se.
18.08.2021 | 18:26
Bertone kaže:
Cigarete su legalne pa ilegalno tržište duhana i cigareta nije ništa manje, dapače povećava se.


Kad si zadnji put čuo da su tobacco gangovi ratovali međusobno uz kolateralne žrtve među civilima?

Ne zagovaram legalizaciju (svih) droga, ali pretpostavljam da bi se negativne posljedice ublažile legalizacijom. U kojoj mjeri, nemam pojma i to je vjerojatno razlog zašto države u sve ulaze jako oprezno i polako.
18.08.2021 | 18:41
Nisam cuo da postoji ilegalno trziste tabletama. Ovo bi islo na recept, HZZO bi pokrivao trosak. Inace droga uopce nije skupa, transpotr je. Pa sama droga od proozvodjaca promijeni puno ruku i cijena joj naraste i do 20x.
18.08.2021 | 18:59
A koja je to dijagnoza po kojoj bi liječnik napisao recept za heroin?
Kronični glupan s deficijencijom samopoštovanja, heroin 2 mg, 1x dnevno
18.08.2021 | 19:03
IgorD kaže:

Kad si zadnji put čuo da su tobacco gangovi ratovali međusobno uz kolateralne žrtve među civilima?

Svako malo ratuju, što misliš kako dolazi do velikih zapljena i prekida lanaca?
Ok, nema koleteralnih žrtava, ali nije ih bilo puno na našim prostorima ni kad se ZG ekipa razračunavala međusobno (zapravo, koliko se sjećam samo je Domini poginuo slučajno na Cvjetnom tragu).

jura22 kaže:
Nisam cuo da postoji ilegalno trziste tabletama. Ovo bi islo na recept, HZZO bi pokrivao trosak. Inace droga uopce nije skupa, transpotr je. Pa sama droga od proozvodjaca promijeni puno ruku i cijena joj naraste i do 20x.

To što nisi čuo ne znači da ne postoji,... kod istog lika koji u ponudi ima širu lepezu ilegalnih droga možeš uzeti i lijekove.

smayoo kaže:
A koja je to dijagnoza po kojoj bi liječnik napisao recept za heroin?
Kronični glupan s deficijencijom samopoštovanja, heroin 2 mg, 1x dnevno

Dobra
18.08.2021 | 19:45
Heroin se uglavnom ne pravi u AFG. Nije to neki bog zna zahtjevan proces da im trebaju fancy labovi, ali otkriju ih brzo i zveknu dronom. Tako da je lakse da se sirovina disperzirano transportira u Iran i tamo preradjuje. Nego da im uniste proziveden heroin jednom raketom.

Bio sam na jednom FOB (forward operations base, nazovimo to isturena baza) i gledali smo ih kako na zapreznim zivotinjama nose stvari u Iran. U Pakistan takodjer. Biznis je to veliki.

Mislim da Iran ima najveci broj heroinskih ovisnika na planetu, kao direktna posljedica tih narko transakcija.

Da smo mi seljaci u AFG radili bi to isto vjerujte:

1. Nemas bas nekih poslova da biras
2. Talibani te i ne pitaju zelis li ti to raditi

Ja im zelim puno srece. Jer trebat ce im.
18.08.2021 | 21:34
Pa o tome i pričam. Ljudi su robovi opijumskih klanova. Nema to veze s islamom ni šerijatskim zakonom.
18.08.2021 | 22:35
Zamisli drzavu u kojoj pola sata letis helikopterom i dole nema nicega. Kao neka druga planeta izgleda, Marsu najslicnije.

Taj ambijent treba dozivjeti. Sunce przi ko mutavo pa ispece zemlju koja postane kao beton. Cim padne kisa, zemlja ne upija nista jer je postala kao cigla te nastaje blato i ogromne poplave. Za par dan opet susa i prasina.

Uspomena iz tog doba. Uvijek lojalna Apple ovca



CE855696-8771-40FA-89FD-4D96651047AE.JPG
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 minuta
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO