Ljetovanje... opet? :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ljetovanje... opet? :)


05.07.2017 | 21:31
Znači, u koji energetski razred spada.
05.07.2017 | 21:32
JOHN kaže:
No, uglavnom sad su u điru neke inverter perilice. Ja pitam što bi to točno značilo kod njih , a oni meni svi od reda.....motor bez četkica. . Razlika u cijeni, samo 1000kn. Odlikuje se tišim radom, trajnijim motorom, a kad gledam decibele u centrifugi stvara veću buku. To mi nisu znali objasnit.

AHAHAHA!!!
Ovo si krvavo napisao - da to mi nisu znali objasnit. Svaka čast! Ovo me nasmijalo za laku noć!
Ljudi, pozdrav - kako bi mi žena rekla, iden ća!
P.S. Znam da je to isto u koji građevina energetski razred spada, samo ne znam jesmo li to uveli ili ne već. Znaš di živimo, jedno je izglasati zakon, a drugo ga početi primjenjivati...
05.07.2017 | 21:36
U primjeni je za građevine več nekoliko godina, 3 ili 4 ako se ne varam. Za kućanske aparate valjda je rok do 2019 ili je takav prijedlog. Dali je uredba iznesena ili je u planu, nemam pojma.
05.07.2017 | 21:46
Thanks na odgovoru. Da ti uzvratim, razmišljao sam o ovome s čim si me nasmijao i tražio logičan odgovor - i - kako bi Baltazar rekao - Eureka!
Ako je to u pitanju - ti prodavači su šumasti - reko bi moj deda...
Pa mislim da ti je razlika u buci zbog zapremine bubnja. Pogledaj, jeftinije mašine i one starije sve imaju (barem mislim za jeftinije) zapreminu od 5 kg rublja, jel?
A ove skuplje ti redom imaju 8 kg zapreminu bubnja.
Automatski ti treba jači motor, koji je glasniji.
Možda u tome grmu leži zec?
Kako bilo, prodavači bi to trebali znati.
Pričam o veš mašinama klasičnih dimenzija, ne onim užima koje se pune odozgora. Mada se i tima povećao kapacitet s 3 na 5 kg, mislim - nisam siguran...
05.07.2017 | 21:49
Kloba kaže:
Pa to je bolje.
A jesmo li već uveli ono označavanje energetske efikasnosti na kućama. Kao negdje na fasadama ili na papirima kuće, nije mi to baš bilo jasno, bi trebalo biti jasno označeno (na novogradnjama, ali to se izglasalo oko našeg ulaska u Uniju - mislim). To bi građevinci trebali znati. Ova kuća koju je Smayoo opisivao da je sudjelovao u gradnji je valjda među tim najefikasnijim.


Zakonom o gradnji je propisano koji objekti moraju imati jasno naznačen razred. Ako se ne varam, javne ustanove, poslovni prostori itd. Za obiteljke kuće nemora biti jasno naznačeno, a za višestambene nisam siguran. Trebao bi pogledat u ZOG, tamo piše o tome. Pogledat ću sutra pa ti pejstam članak
05.07.2017 | 21:51
Može, jer me baš za obiteljske i zanima najviše.
Hvala unaprijed!
Sada stvarno idem, pozdrav i laku noć!
05.07.2017 | 21:53
Kloba kaže:
Thanks na odgovoru. Da ti uzvratim, razmišljao sam o ovome s čim si me nasmijao i tražio logičan odgovor - i - kako bi Baltazar rekao - Eureka!
Ako je to u pitanju - ti prodavači su šumasti - reko bi moj deda...
Pa mislim da ti je razlika u buci zbog zapremine bubnja. Pogledaj, jeftinije mašine i one starije sve imaju (barem mislim za jeftinije) zapreminu od 5 kg rublja, jel?
A ove skuplje ti redom imaju 8 kg zapreminu bubnja.
Automatski ti treba jači motor, koji je glasniji.
Možda u tome grmu leži zec?
Kako bilo, prodavači bi to trebali znati.
Pričam o veš mašinama klasičnih dimenzija, ne onim užima koje se pune odozgora. Mada se i tima povećao kapacitet s 3 na 5 kg, mislim - nisam siguran...


Naravno da je u tome caka. Jer dvije koje smo usporedili, jedna je bila kapaciteta 7kg a druga 6kg. Samo oni o tome nisu razmišljali. Zaključak je bio da se uspoređuje program pranja a ne centrifuge. Kao, centrifuga se ne uspoređuje.
05.07.2017 | 22:20
Članak 25. Zakona o gradnji i 153/13 određuje da

(1) Vlasnik zgrade javne namjene čija ukupna korisna površina prelazi 500 m2 mora izložiti energetski certifikat na vidljivom mjestu u zgradi koje je lako dostupno svim posjetiteljima zgrade.

(2) Vlasnik zgrade javne namjene čija ukupna korisna površina prelazi 250 m2 mora izložiti energetski certifikat na vidljivom mjestu u zgradi koje je lako dostupno svim posjetiteljima zgrade.

Izmjenom i dopunom ZOG u gore idiotnom članku 25, stavak (1) se briše a članak (2) postaje članak (1)

Zaključak
znači jasno naznačeno za zgrade javne namjene ukupne korisne površine preko 250 m2.

Ono što sam spominjao za višestambene građevine ne stoji, mada neznam zašto mi je ostala buba u uhu da je trebalo i za njih. No, nebitno.
Za obiteljsku kuću nije potrebno izložiti certifikat
05.07.2017 | 22:24
Ne na fasadama. Obično se ističe u prizemlju zgrade, na oglasnoj ploči ili sličnom mjestu. Za obiteljske kuće energetski certifikat je nužan jedino ako je najmiš ili prodaješ. Ako je prodaješ, onda ga daš kupcu (odn. agentu). Ako kuću iznajmljuješ, onda isto negdje kod glavnog ulaza, ali unutra, ne na fasadi.

JOHN kaže:
No, uglavnom sad su u điru neke inverter perilice. Ja pitam što bi to točno značilo kod njih , a oni meni svi od reda.....motor bez četkica. . Razlika u cijeni, samo 1000kn. Odlikuje se tišim radom, trajnijim motorom, a kad gledam decibele u centrifugi stvara veću buku. To mi nisu znali objasnit.
Uglavnom pojam inverter i motor bez četkica mi nije išlo jedno s drugim.


Tako ti je to kad pitaš trgovce za savjet. Vrlo rijetko sretnem one koji nemaju potrebu lupati gluposti, nego lijepo iskreno kažu da ne znaju o čemu se radi ili pak kažu "u prospektu piše ovako i ovako".

Četkice imaju ili nemaju istosmjerni motori. Npr, raskopaš baterijsku bušilicu pa unutra vidiš da na motoru piše "BRUSHLESS DC".

Motori u perilicama (i ostalim kućanskim aparatima) su izmjenični (AC), jednofazni s pomoćnom fazom ili čak trofazni jer, kad se koristi inverter, kod tih manjih snaga postoje inverteri koji se napajaju iz jednofaznog izvora (kućne utičnice), a daju van trofazni napon prema motoru. Dakle su bez četkica još od Nikole Tesle. To i jest bio Teslin najveći doprinos elektrotehnici - višefazni izmjenični sustav i izmjenični motor koji nije imao četkice, odnosno komutator pa je imao neusporedivo manje gubitaka i problema s iskrenjem.

Tiši rad inverterske perilice je upitan, u najmanju ruku. Buka je manja kod pokretanja i zaustavljanja motora jer se motor "mekano" zaleće i zaustavlja, ali sam inverter "cvrči", što nije uvijek nečujno, a osobito nije kod maksimalne snage (dakle, kod centrifuge),

Stvar je u tome što je buka frekvencijski ograničena (radi se o cvrčanju, dakle visoke frekvencije). Neki ljudi te frekvencije ne čuju pa im je to super, perilica je stvarno tiša. Ali oni koji ih čuju (to su npr. ovi koji MP3 moraju enkodirati na 320 kb/s i više, koji moraju koristiti FLAC i AAC, i skupe DAC-ove jer se "kuži razlika" ), dođe im da si zabiju šrafciger u uho...

Motor je trajniji ako ga nisu u postupku dizajniranja utraljavili namjerno, znajući da će biti pogonjen inverterski pa da može biti i lošije kvalitete. Ako je korišten isti motor, da onda svakako dulje traje (statistički gledano) jer se namoti bitno manje naprežu. Ali ovo nije ni bilo usko grlo. Nisam baš često čuo da je nekom na perilici krepao motor. I to što jesam čuo, bilo je na perilicama od prije 40 godina. Obično krepa elektromehanički programator (ili mu izgore kontakti) odnosno crkne elektronika, prolupa ležaj, progrize hrđa kroz kadicu pa curi voda...

Inverterska perilica, isto kao i inverterska klima, troši manje energije za isti posao. I ima neke dodatne tehničke prednosti - npr. mogućnost više brzina centrifuge (kod običnih perilica to je zahtijevalo bitno skuplje motore i komplicirano prespajanje polova) i mogućnost izbacivanja zamašnjaka, što pojednostavljuje i pojeftinjuje unutarnju konstrukciju, donekle i povećava trajnost ležajeva.

Što se grijača tiče, električni grijač je zaista stvar koja je u 99,99% slučajeva linearno ovisna o broju sati rada. Oni koji crknu, a da nisu bili puno korišteni su zaista vrlo rijetki. To moraš imati prokletu nesreću. Otprilike kao da kupiš novi auto pa ti se na novoj gumi novog auta pojavi bubreg nakon, ne znam, par mjeseci. Vjerojatno bi imao puno problema da nekom dokažeš da nisi naletio na neku rupu ili slično pa da ti pristanu zamijeniti gume pod jamstvom.

Ili da se vratiš na kiosk reklamirati kondom nakon 2 mjeseca, jer je bio neispravan.
05.07.2017 | 22:37
Naravno da se kod prodaje mora izradit, rasprava je bila oko izlaganja certifikata. Bar sam ja o tome pričao.
Mada se certifikat ne mora izraditi za sve objekte. Recimo, izuzete su kuće do 50 m2, ali ne i stanovi do 50 m2 oko kojih se u početku vodila žestoka rasprava.

Ovo za motor si mi savršeno objasnio, no perilica je kupljena, ima 7g jamstva sa ili bez proklete nesreće oko grijača. Nije inverter ali tiho radi i dobro pere. Valjda se nismo zahebali.
www.harveynorman.hr/odjeli/bijela-tehnik...-1266ELW.124226.html
05.07.2017 | 22:44
Nisam neki specijalist za bijelu tehniku. Mi smo kupili jesenas Beko s inverterom, cca za isto toliko, samo s prednjim punjenjem. 5 godina jamstvo. Mogu reći jedino isto što i ti - valjda se nismo...
05.07.2017 | 23:16
Mi imamo Beko perilicu suđa. Kupili je prije 4 godine, jamstvo 5g. Zadnjih točno godinu dana serviser je dolazio 4x. Ostajali tragovi na suđu, navodno postavke za doziranje soli nisu bile u skladu sa stanjem vode. Pa onda drugi put došli zbog istog problema ali je ispalo da navodno nije problem do postavki nego je donja mlaznica ošla u klinac pa su je promjenili. Treći put su došli zbog iste stvari pa su promjenili i gornju mlaznicu. Jednostavno ispiranje nije bilo dobro. Sad radi ok ali se pojavio problem korodiranja gornje i donje košare. Jućer su naručene nove i doći će za mjesec dana jer dolazi iz Turske.

Da nije bilo tog jamstva, dosad bi potrošili novaca u servisiranje u protuvrijednosti nove perilice suđa.

Sve u svemu, sve je to isto sranje u toj bijeloj tehnici a po meni je najbitnije da ima što duže jamstvo. Mada i to nije utjeha ako moraš redovito zvat servisera jer uređaj nije ispravan i nemožeš ga svakodnevno koristiti. Ma.....neznam šta bi više mislio. Što novije, to gore sranje.

Jedina valjda pozitivna stvar je što kupujemo uređaje top razreda, pa se vide uštede u struji i vodi.
05.07.2017 | 23:49
Slažem se sa svime. Vidjet ćemo, eto...
06.07.2017 | 00:05
Ja imam indesit suđericu iz 1996/1997. godine. Nikad problema. Samo još ima naljepnicu na sebi na talijanskom (sigura e silenziosa) - nit je tiha nit je sigurna - kad je taknem za metalni dio stepe me mali napon.
Ali nikad ništa nije riklo. Bojler Vaillant u kupaoni protočni, 1983. godište. Serviseri mu se dive. Peć za centralno Vaillant isto tako 1995.-1997. kupljena.
Radi starijih instalacija stavili smo na vodovodni priključak regulator pritiska vode i smanjili ga malo jer je susjedu grunula cijev u kući a kuća mu je 12. godina mlađa (1950. godište) od naše.
Zbog toga nam veš mašina pere i bijeli i šareni dobra 2.5 - 3 sata.
Zato smo i gledali veš mašine kad otplatimo ovu telku što smo uzeli lani, stavili smo si limit na 4000 kn - ali ako sve to ode nakon garancije - koja je vajda?
06.07.2017 | 08:40
Ako te stepe kad ju takneš za metalni dio, onda nije ispravna. Takav kvar može biti progresivan i dovesti do strujnog udara toliko jakog da te ubije ili učini srčanim bolesnikom.
Problem je povezan i s tim što u tako staroj gradnji električne instalacije nemaju kvalitetno uzemljenje, ako ga uopće imaju, pa onda nema ni diferencijalne zaštite (tzv. FID sklopke) koja bi izbacila napon na dijelu instalacije na kojem je pokvareni uređaj.
Dakle, mijenjaj suđericu hitno, da skratim.
06.07.2017 | 08:47
smayoo kaže:
Ako te stepe kad ju takneš za metalni dio, onda nije ispravna. Takav kvar može biti progresivan i dovesti do strujnog udara toliko jakog da te ubije ili učini srčanim bolesnikom.
Problem je povezan i s tim što u tako staroj gradnji električne instalacije nemaju kvalitetno uzemljenje, ako ga uopće imaju, pa onda nema ni diferencijalne zaštite (tzv. FID sklopke) koja bi izbacila napon na dijelu instalacije na kojem je pokvareni uređaj.
Dakle, mijenjaj suđericu hitno, da skratim.

Ma mijenjali smo instalacije. Samo ne na katu. (Gore je tek spavaća soba i tavan do kojih vode stepenice i mali hodnik). Ali ovo dolje je nanovo izvedeno od susjeda koji radi u HEP-u i zabio je štangu nekakvu u vrt u zemlju na koju je sve bilo povezano. Razvodnu kutiju promjenio. Pa one očitače stavio u kutiju na vanjsku stranu kuće kod stepenica za ulazna vrata.
Ali uvijek se pitam, jeli do instalacija - ili do suđerice.
Jer dan danas - a platili smo susjedu uredno koliko je tražio, nikakve popuste nismo tražili - kada grije bojler u kuhinji vodu i upališ toster - izbaci osigurač.
Na promijenjenoj kutiji.
I nije se potrudio niti označiti koji je za koju sobu osigurač - ukratko - fuš. Kako su se starci rastali još 1990.-e, dok ja nisam prešao 25 - vide stara i klinjo - i odma varaju - majku im njihovu...
A znaš kada stepe - kad ju taknem za unutarnji - metalni dio vrata - ali to je tako otkada ju imamo valjda. Ili otkada nam je ovaj "tako super" promjenio stare srujne instalacije.
Sada kada sam ti malo u detalje otišo - jer još misliš da je suđerica? Jer ja ipak usprkos zamjeni sumnjam na instalacije. Previše je on toga spojio na jednu sklopku u kuhinji, ne bi izbacivalo stalno kada grije bojler i radi toster (uz hladnjak, jel)...
Mada smo i toster, to je onaj šta ga stisneš i šatro možeš i grilat na njemu, ne onaj klasični - ne upotrebljavamo više - tako da je i to izbacivanje stalo.
Ali nismo do sada razmišljali o novoj suđerici kada ova radi dobro. Razmišljali smo o veš mašini.
Sad si me zbediro
06.07.2017 | 08:59
Ukratko - kuće su rupa bez dna.
A susjed je dohranio jednu baku i dobio na poklon kuću stariju od moje. Dignuo kredit i bacio se u obnovu, ali pošteno. Stari mu je električar bio (drugi susjed električar - ne ovaj šta je nama radio instalacije - imamo ih tri u ulici - i člana uprave HEP-a nekadašnjeg, ako računamo Ivicu Toljana s najboljom kućom u ulici - naravno).
Promjenio raspored soba, dodao vani radnu kućicu od stare šupe - baš izvrsno napravljeno sve - promjenio sve prozore sa novim PVC. Imaju i onu mrežicu protiv komaraca šta samo izvučeš sa špagicom kao neku predroletu i zakačiš za dno prozora za neke kukice.
Grubo i fino obradio sve prostorije, ostalo mu je farbanje - fasada - krov i da se on i supruga usele.
Sada žive kod nje. I planirao je sve, imao planove koji će krov, koga uzet za radove, koju fasadu, razmišljao o boji. U kupaonici stavio kadu samo radi žene, on je htio tuš kabinu.
I neki dan saznamo - vidimo radovi stali odjednom, ništa nam jasno - da mu supruga ima karcinom gušterače.
I to ne onaj rijetki kakav je Jobs imao, nego onaj češći, šta te satere u godinu dana ko Swayzea...
Šta ti je život...
Mislim da mu se sada zgadilo sve...
06.07.2017 | 09:21
Jbg. Živi svaki dan kao da ti je zadnji. Nema puno pametnijih savjeta od toga.

Nije teško ustanoviti da li je problem u suđerici ili u instalaciji. Nađi lokalnog električara da ti to provjeri. Jednostavno se odpoji (PRIVREMENO!) zeleno-žuti vodič s priključka suđerice, dakle skine se uređaj sa zaštitnog uzemljenja. Nakon toga se NE RUKOM, nego ispitivačem ("probirštiftom", jer kad je zaštitni vodič odpojen, napon dodira na kućištu uređaja može biti bitno veći!) provjeri da li i dalje ima prisutnog napona na kućištu suđerice, pa na zeleno-žutom vodiču. Ako na kućištu ima, a na zeleno-žutom nema, u kvaru je uređaj. Ako na kućištu nema, a na zeleno-žutom ima, onda je u kvaru neki drugi uređaj u kući, koji probija napon na zaštitno uzemljenje, ali je otpor kvara nedovoljno mali da izbije osigurač, a FID sklopke očito nemaš, ili nije ispravna.

To je moje iduće pitanje - imaš li tzv. "fidovku" (stručno ime je RCD zaštita ili diferencijalna zaštita, a električari je zovu FID sklopka, ili fidovka, ili "Fidova" sklopka) igdje na instalaciji? Možda je imaš samo na dijelu instalacije u kupaoni, a možda je nemaš uopće. Ona bi mogla izgledati ovako nekako:

ali neke starije nemaju ovaj "nosić" koji putuje gore-dolje, nego veliku četvrtastu tipku koja se utisne unutra pa iskače van kad proradi zaštita, ili pak ručicu koja se zakreće za 90 stupnjeva pa stoji prema gore dok je sve ok ili padne dolje kad proradi zaštita.
Ono što im je svima zajedničko je ova tipkica označena slovom "T", koja služi za testiranje. Već vrlo kratak (djelić sekunde) pritisak na tu tipku bi trebao izazvati ispad sklopke, odnosno proradu zaštite. Probaj. Ako proradi zaštita, samo je ručno ponovno uključiš. Nije opasno.

Problem s bojlerom i tosterom je vezan s tim što su ti na istom osiguraču dva trošila relativno velike snage pa, kad su oba uključena, struja je veća od one koju osigurač propušta. Osigurač je vjerojatno od 6 ili od 10 ampera? Ako je od 16, onda je neispravan ili imate zaista brutalno jak toster (na kojem bi se moglo i meso ispeći) pa njega jednostavno ne možete koristiti na toj utičnici. Više od 16A se ne smije stavljati jer vodič ne trpi toliko.
06.07.2017 | 09:29
Aj idem slikat razvodnu, pa ti procjeni sam. To je najbolje. Sad ću...
06.07.2017 | 09:34
Baš sam staru pitao sada - mijenjali smo samo glavne vodove - ne sve instalacije. Znači u kuhinji su stare.
06.07.2017 | 09:36
IMG_1793.JPG

Ovo je slikano šesticom i na small, i nisam okrenuo. Ako ti treba veća slika da razaznaš, reci.
Sorry jbg, žurio sam se... zanima me ovo baš
Evo veće, opet neokrenute - ali sada bi trebao vidjeti sve šta te zanima.
Pa ovu što putuje gore dolje - ta izbacuje kada neki osigurač ima preveliki napon. Tako da ako na to misliš, vidiš da imam - jednom nas je spasila od udara groma - sve je crklo po kući - ali zbog nje ništa nije pregorilo...
06.07.2017 | 09:55
Imamo baš takav toster koji opisuješ - samo nikad na njemu nikada nismo ispekli osim šnita kruha.

FullSizeRender1.jpg


FullSizeRender.jpg

Čini mi se neprirodno i ribu i šnicle na tosteru peć... Ono, da se raširiti pa umjesto donje i gornje imaš dvije donje plohe i te fore, ali kupljen je davno prij označavanja trošenja struje proizvoda - tako da vjerojatno srče.
I još imamo šparet (da sada ne slikam cijelu kuću) koji nije onih klasičnih dimenzija. Nego širi - ima četiri plinska u sredini dva strujna kuhala - a upravo zato što takvih dimenzija više nije bilo niti kada smo mijenjali šparet ( a glupo ti je kupit manji pa imaš rupu do idućeg elementa) - pećnica nam je potrošnja Ž sigurno. Najgora koja je, e ta je. To se baš sjećam da sam gledao kad smo kupovali - ali u cijelom gradu samo taj jedan šparet tih dimenzija.
Ali rijetko kada (čak nikada) radi šparet, bojler i toster. Prvo dvoje da, sve troje nikada.
Ali sada kada se svega prisjećam, kupili smo 2014. u 11. mjesecu u Gorenju i kuhalo vode za čaj ili kavu, jel - kako smo mijenjali krov, ako daš azbestne ploče nekoj tvrtci da ih uredno odlože po kili ti daju 50 lipa bona u Gorenje dućanu.
I otišli smo, pa uzeli novu mikrovalku i to kuhalo. Vrijednost ukupna možda 450 kn...
E pa izbacuje i na fucking kuhalo i bojler, znači nije toster u pitanju vjerojatno...
Ali vidiš, nekada kada usisavam priključim na kuhinjski utikač usisavač i sigurno je bilo puta kada je u isto vrijeme radio i bojler i grijao vodu za sudoper, ali nikada na usisavač ne izbaci.
Usisavač ima 1800 jedan, a 2000 wata drugi. Toster ima isto 1800 wata, imaš sliku. Ne znam je li to puno ili nije, vjerojatno je...
Mislim usporedba toster/usisavač - već daje neku predodžbu šta bi trebalo manje trošiti
06.07.2017 | 10:20
Isprike svima koje davim s ovime, prestajem!
Mislim, uletim u temu o ljetovanju
06.07.2017 | 11:04
Fidovku imaš, ali je diferencijalna struja prevelika za kućanstvo (0,5A, umjesto 0,03A). Svejedno je testiraj. To ti je ono jedino plavo. Imaš tipku T s desna.
Kad ispadne osigurač od bojlera, koji je to točno? Piše na svakom ono "Bxx" (xx je neki broj - 10, 16, 20 ili 25).
Nađi električara hitno, neka testira da li ti suđerica probija na masu ili nešto drugo na instalaciji.
06.07.2017 | 11:17
Hoću. Hvala ti na savjetima. Pomogao si mi ovime.
Ali ne bih ga sada namjerno izbacivao, kada se sljedeći puta desi, baš ću pogledati koji je ta prokleta kuhinja. Mislim treći gornji slijeva - ali nisam siguran...
Javim ti na privatno kako se odvilo dalje da ne davim ljude...
06.07.2017 | 12:03
Ovome koji me ne voli pa mi daje minuse evo spotić da se opusti.
06.07.2017 | 12:26
A tek da vidiš moju kutiju od osigurača.
06.07.2017 | 12:32
JOHN kaže:
A tek da vidiš moju kutiju od osigurača.

Ako si negdje u centru ili širem centru onda imaš one stare sa okruglim osiguračima, pretpostavljam. Znam o čemu pričaš...
06.07.2017 | 13:16
Nisam u centru (nebi ni da mi netko pokloni stan), niti je riječ o rastalnim osiguračima. Tako da nije u tom smjeru. Baš obratno. Kad fotkam, budeš vidio.
06.07.2017 | 19:09
Znači, onda imaš neki space ship model - moderan - ako je u obratnom smjeru.
Ajde - baš me zanima slika
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 4 minuta
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Krehacro, Riba, Vanjuška, Anonimci (556)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.53 Seconds

Provided by iJoomla SEO