Ljetovanje... opet? :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ljetovanje... opet? :)


06.07.2017 | 19:23
Heh, koji me vrag tjerao da pitam za prozore, vidi gdje ode tema Ljetovanje..opet. Nego da se vratim opet na te prozore, trenutno smo u apartmanu i on nema nikakvu ventilaciju, čak mi smrdi po pljesni ili vlazi kad se vratim s posla. U svakoj sobi postoji jedan veliki prozor koji se neda otvoriti i jedan mali koji se može otvoriti cca 3-4 cm, jer ima nekakvu blokadu. Sreća je da imamo balkon i balkonska vrata, koja ostavljamo otvorena kad idemo na posao, da se stan ne usmrdi.
Pročitao sam objašnjenja zašto se to tako radi, ali ja najviše vjerujem prozoru i čistom zraku, jer nikad neznaš kako je ta ventilacija izvedena i gdje sve to prolazi, pa kakve ima filtere i sve druge moguće probleme. Kad otvor prozor znam na čemu sam.
Znači ova je zgrada malo starija i ima takve prozore, čak i one stare osigurače, pa sam pomislio da je to brana protiv samoubojica, jer znamo da Finska prednjači u tome.
06.07.2017 | 19:55
Finska u samoubojstvima?
Mislio sam Island, Švedska i njihovi starosjedioci Laponci - mada se oni protežu od sjevera Norveške, Švedske i Finske do Rusije - sve sjeverno u tim zemljama je nekada bilo njihovo.
I u Švedskoj je svaki sob u njihovom vlasništvu. Čak mislim u Norveškoj i Finskoj isto, ali nisam siguran...
A plavi Švedi njih zovu nešto tipa "Jeve Lap" - kao prokleti Laponci - mada su ljudi stvarno starosjedioci na tim prostorima. Ali su crni kosom, tamniji kožom - slično kao Inuiti u Kanadi. Mrze da ih se zove Eskimcima, isto kao crnci u Americi znamo već kako - a isto se ubijaju i u cugi i ovako...
Bijeli im je čovjek ubio svijet. Oni svi vjeruju u prirodu, ubijanje samo za utažiti glad i odjenuti se protiv hladnoće - nikakve new world order spike njima ne pašu...
Imaju i svoje vračeve, imaju ljudi poseban naziv i skrivaju se od normalnog svijeta za razliku od normalnih Laponaca jer su Švedi za vrijeme ne znam kojeg kralja odlučili da ih je najbolje istrjebiti pobivši im vračeve. Toliko o miroljubivoj naciji. To je bilo nekih 1800- i nekih godina...
I izričito se bave migracijom sobova u sezoni. Što su im starosjedioci radili, to oni rade dan danas. Kad sam bio mlađi, pa one Coca - Cola spike Djed Mraz je u Laponiji, uvijek sam se pitao di je ta zemlja. A to je zapravo područje na četiri zemlje, ogromno...
Ali skrenuh sa prozora...
Vjerojatno će ti Smayoo dati pametniji savjet, meni jedino pada na pamet uz ovo što radiš da uvijek otvaraš i taj mali prozorčić koliko ide - da imaš neko strujanje zraka...
06.07.2017 | 20:10
Nije space ship ali ih bogme ima.


IMG_6621_2017-07-06.JPG
Prilozi:
06.07.2017 | 20:20
Gledajući po google nema ih u vrhu, valjda sam se zezno za taj podatak. Djed Mraz je u jednom selu blizu Rowaniemi, bio sam mu u uredu od kud šalje poštu. Fakat je selo predobro napravljeno, s svim mogućim sadržajima te tematike. Tu je i početak polarnog kruga. Kaj se tiče sobova, bolje ti je pješaka zgazit nego soba, kazne su rigorozne. Kad vidim njihovu oznaku na cesti, uvjek vozim ispod ograničenja brzine.
06.07.2017 | 20:23
Dodatno neko osiguranje i piči.
06.07.2017 | 20:52
cariblanco kaže:
Gledajući po google nema ih u vrhu, valjda sam se zezno za taj podatak. Djed Mraz je u jednom selu blizu Rowaniemi, bio sam mu u uredu od kud šalje poštu. Fakat je selo predobro napravljeno, s svim mogućim sadržajima te tematike. Tu je i početak polarnog kruga. Kaj se tiče sobova, bolje ti je pješaka zgazit nego soba, kazne su rigorozne. Kad vidim njihovu oznaku na cesti, uvjek vozim ispod ograničenja brzine.

To bih htio vidjeti - ali vjerujem da je to isto Coca Cola spika na europski način.
A ovo o Laponcima sam prvo saznao u jednoj seriji " Midnight Sun" koja se bavila tom tematikom i izvrsna je.
Ali baš, baš. Onda sam pogledao još par dokumentaraca na tu temu.
Inače obožavam nordijske TV serije jer u pravilu nikada ne razočaraju. Ovo ti je, brat bratu, u rangu Brona/Broena tako da ti je toplo preporučujem.
Suradnja švedske i francuske televizije. Canal + i ne znam kako se ta švedska TV zove, nije niti bitno.
Od nama poznatih glumaca glumi ti Peter Stormare, Šveđanin što je glumio Johna Abruzzija u Prison Break-u... (za koga do ove serije nisam pojma imao da je Šved )
www.imdb.com/title/tt4836846/
Kada ukucaš Laponija dobiješ manji teritorij, trebaš ukucat Sapmi - kako se taj narod na njihovom jeziku zove... Zapravo Saami, ali Sapmi je valjda teritorij, ubij me - ne znam
Evo ti link pa vidi kartu koje im je područje života nekada bilo:
www.google.hr/#q=Sapmi+wikipedia
klikni drugu stranicu kada ti otvori, ne radi mi link kada ga ovdje stavim, ne znam zašto pa sam izveo ovako...
06.07.2017 | 20:56
JOHN - ti ih sve upotrebljavaš?
Pa meni ih onaj donji red nijedan nije priključen, a nisam siguran niti za cijeli gornji.
Ovo je za osigurati  Campus 2
06.07.2017 | 21:06
Nemoj me niš pitat, to je još prije 15g moj stari razvodio s jednim strujićem. Svi su u funkciji. Gotovo svaka utičnica ima svoj osigurač. Po stanu se razvodila kompletna nova struja. Moj stari je uvijek govorio da utičnica nikad dosta na svakom zidu itd.
Nisam baš doma sa strujom, ali jedna je stvar što mrzim su produžni kablovi. Kod mene toga nema.
06.07.2017 | 21:16
Pa znaš šta - laik jesam - ali stari ti je definitivno u pravu...
Ja se zbog straha da mi ne rikne Mac, ili Samsung telka kupio one skupe produžne kablove od Belkina. Po 400 kuna svaki, osigurava sve osim poplava do 70000 eura priključene aparature doživotno. I služi čist ok već desetljeće. Prvo sam ga uzeo radi đubreta od PC-a, ali sada mi za ovo služi...
Ali da, bolje je imati sve to fino u zidu. Naravno. Nema tog Belkina kao prava početna instalacija...
Jbt, imaš 32 osigurača na razvodnoj. Stvarno za pohvalu
08.07.2017 | 08:01
Nije mi pri ruci fotka od nekih naših instalacija...
Inače, ima, kao, dom Djeda Mraza i u Švedskoj. Gallivare se zove selo. Tamo je valjda odselio kad se razveo od žene...
08.07.2017 | 08:28
Pa zato kažem.
Ne sumnjam da su to prekrasna mjesta.
Ali i Disneyland je prekrasan - za djecu i djecu u srcu.
Ali stvarni nisu...
Zapadna propaganda trošenja, opet...
No, predaleko smo otišli da se sada borimo protiv toga. Baš čitam tekst o nekom djedici od 70-ak godina koji je živio u prostoru od 300 m2 i imao izvrstan posao negdje "bei Berlin" - ali posljednjih 17 godina živi na jedrilici sa suprugom od travnja do studenog na Cresu. I još iskorištava prilike i van tih redovitih mjeseci da dođe. Veli - osjećam se Hrvatom koliko i Njemcem.
Onda objašnjava, da kod njega u Njemačkoj postoji određeno jezero - i kako je jedriličar oduvijek - neke 1970. su mu ispali ključevi i vidio ih je s brodice na dnu jezera kako se sjaje. Onda mu se slična stvar desila 2000. - pa je zario ruku u vodu istog jezera i nije ju vidio niti 30 cm pod površinom. Onda dodaje: svugdje sam bio, ali ovdje je najljepše. Mada i tu osjećam dolazak zagađenja... - pa srce da ti pukne.
Jedini tko se aktivno bavio čišćenjem našeg mora je onaj ronioc na dah, Kristijan Curavić.
Politika, nisam čuo...
Ali eto, na istim novinama hvale dolazak vlasnika pola Las Vegasa u Dubrovnik. Kao, taj će nam donjeti jako dobre stvari.
Aha, još nam samo Las Vegas fali na Jadranu i možemo se pomiriti da postajemo Ibiza.
Pa već sada što ovi Britanci rade na Zrću i na Hvaru, to doma ne rade. Ne znam jeste li uhvatili tekst odprije možda tjedan dana - manijak se zakrbuljio u - ni manje ni više - ISIL-ovog terorista i tako šetao Hvarskom rivom. Puška, prsluk - svi dodaci (vjerojatno igračke, ali na prvi pogled ljudi su se smrzli)...
Pa daj to u Londonu napravi, molim te.
Ali što smo tražili - to smo dobili...
P.S. Dežurne mrzitelje koji me doživljavaju kao Jugonostalgičara molim da ovo ne shvate kao neko tugovanje za Jugoslavijom, nego tek žalost što nismo uredili turizam malo bolje u ovoj državi. Unaprijed zabranili što se ne može, a ne tek stavili znakove "bez sladoleda i bikinija" ovdje i ondje. Treba to netko i regulirat, znak se neće pokrenut sam od sebe kada netko prekrši zakon
Nije to Limeni, a Hrvatska sigurno nije Oz - koliko god Kolinda izgledom podsjeća na stariju Dorothy
08.07.2017 | 11:48
Kloba kaže:

P.S. Dežurne mrzitelje koji me doživljavaju kao Jugonostalgičara molim da ovo ne shvate kao neko tugovanje za Jugoslavijom, nego tek žalost što nismo uredili turizam malo bolje u ovoj državi. Unaprijed zabranili što se ne može, a ne tek stavili znakove "bez sladoleda i bikinija" ovdje i ondje. Treba to netko i regulirat, znak se neće pokrenut sam od sebe kada netko prekrši zakon


To je samo sitniji djelić puno većeg problema gdje se zakoni ne provode jednako, često su nedorečeni ili kontradiktorni i mijenjaju se svake dvije godine.
08.07.2017 | 12:30
Potpuno se slažem, Riba.
Samo i ovako sam puno napisao - a niti Istra, ni Primorje ni Dalmacija nisu mi domicilna područja života (osim supruge iz Splita pa sam preko nje naučio i narječje i lokalne običaje - tko su boduli, a tko vlaji i slično ) - to puno bolje znaju ljudi koji žive kraj mora i ne pada mi na pamet da se tu pravim mudar. Spomenuo sam tek vrh ledenjaka, a ljudi koji žive tamo znaju ga od dna do sljemena.
08.07.2017 | 12:47
Neznam zašto su se svi uzjogunili oko tih badića. Pa ljeto je. Neće valjda ljudi nosit kapute. Ali imam protiv toga da netko ganja topless na mjestima gdje nije primjereno, koliko se god se komad ima za pohvalit grudima. :-)Također šetkanja gradom u tangicama nije baš neka fora koliko god bilo interesantno.
Pijančevanje, remećenje mira i uništavanje javne i privatne imovine, neću ni komentirat. Zna se gdje je takvima mjesto.
08.07.2017 | 12:54
Pa naravno, nisam ni mislio ništa protiv badića na mjestima za badiće. Niti na rivama i sličnome.
Ali nećeš ići razgledavati, evo uzet ću Split za primjer, crkvu Svetog Duje i Dioklecijalnov grob, penjat se na toranj navedene crkve u kupaćim gaćicama...
Ili ulazit u Mercator, i slične megastorove obučen isto.
Stavi hlačice - kupaće, obuci potkošulju/majicu barem - o tome pričam.
Ovo da je ljeto i kaputi, naravno - pa nismo na Grenlandu.
Samo naprstak dostojanstva - na to sam mislio.
Ali to su Englezi koji troše po osobi 50.000 kn tjedno, pa im nije baš "ugodno" niti "primjereno" braniti navedene stvari.
I onda se budala napije i zabrije da je ISIL-ovac: uzrok - posljedica
08.07.2017 | 13:07
Ma onog engleza koji se zakrabuljio i izigravao majmuna, trebalo je u najmanju ruku dobro spljuskat. Jbg, alkohol i kakva droga, čine svoje.
Crkve, trgovačke centre i sl. nisam u ubrajao u mjesta gdje bi tangice,bikinići i sl. mogli zalazit. Mislio sam samo na šetnje ulicama. Diskretan badić, kakav pareo(ak se dobro izražavam) za mene je sasvim prihvatljivo.
U biti ja toliko ne obračam pozornost na to. A da obratim imao bi posla sa svojom ljepšom polovicom.
Evo 4 vikenda za redom sam u Malinskoj, ljudi hodaju svakako. Opustili se, neki manje, neki više.
More je danas pišaka, vrućina i sparina, umiremo. Lovimo ladovinu i ubijamo se voću.
08.07.2017 | 13:45
JOHN kaže:
Diskretan badić, kakav pareo(ak se dobro izražavam) za mene je sasvim prihvatljivo. U biti ja toliko ne obračam pozornost na to. A da obratim imao bi posla sa svojom ljepšom polovicom.

Je, je - dobro se izražavaš - pareo - i moja ga bolja polovica isfurava već godinama. A sa skrivenim pogledima smo na istome (Netko mi je maznuo Ray Banke kad sam prao auto ispred kuće i ostavio vrata otvorena i od auta i od dvorišta da odem u garažu po šampon za auto - a naočale su bile u "glove departmentu", jelte). I od onda - znaš onaj film - niti vidim niti čujem - kada sam s dragom na piću na takvim, nazovimo izazovnim mjestima
Kako bilo da bilo - thumbs up - kužimo se
P.S. Četiri tjedna!?!
Toliko dugo sam zadnji puta bio ko klinac sa starcima neke 1987., valjda. Vratio se romčić crn - stari mi je crn a mama plavušanka - pa sam kožu pokupio na njega, ne mogu izgorit tako lako - mada s ovim današnjim suncem...
Ali svaka čast, 4 tjedna...
Mi ćemo na dva u 8. mjesecu. Split kod njenog tate, pa na otoke...
08.07.2017 | 14:01
I samo jedan detaljčić iz dogodovština tijekom ljetovanja, Uskrsa i Božića provedenih u Splitu u 16 godina veze...
Pita me jednom njezin tata - da zašto mi toliko mrzimo Mamića, a i kakve veze ima Mamić s dolascima na stadion? Ja ga mutavo gledam, ne znam mu odgovorit... Jer odgovor zapravo nemam.
A on meni - da se voli klub, a ne pojedina osoba (pogotovo funkcioner) - oni dolaze i prolaze - klub je vječan. Imaju zaista sličan pristup kao Barcelonini navijači. Real je Real, ali kao i kod Barce, Hajdukovi navijači su pokret, ne klasična navijačka skupina.
Kada su im došli ne znam koji igrači igrati gostovanje pretkola Lige prvaka ili Europa Lige - nije niti bitno - cijeli se grad mlađi od 40 godina sjeo u auto (saznali majstori di su odsjeli u hotelu Park na Bačama) i trubili i kružili oko hotela (kvarta zapravo cijelog) CIJELU NOĆ ne bi li im ubili san da ih izmore za sutrašnju utakmicu. Jesu li uspjeli - čak mislim da nisu - ali pokušaj je hvale vrijedan.
A mi smo to uredno čuli s Mertojaka, tko zna Split - nije to baš mala razdaljina...
Volim Dinamo, ali Torcida je pokret koji se ne može mjerit s BBB-ima. U njihovu korist, naravno.
Pa di bi mi u Zagrebu to napravili, nikad pa ni tad. Da dođe Zvezda ili Partizan, onda valjda...
A i sada mi je za Rijeku drago, još Osijek da stane na noge i da stalno imamo četiri jaka kluba u borbi za naslove.
Imamo super reprezentaciju, ali to je zabava svake dvije godine koja dođe i prođe, iz HNL-a bi se najviše trebali nogometaši stvarati za novije generacije.
Ovo traženje krvnih grupa po Njemačkoj i Švicarskoj neće uvijek uroditi plodom, kao kod Nike Kovača i "mog brata također" ili Klasnića, Rakete...
08.07.2017 | 14:04
Da je bar 4 tjedna zaredom. 4 vikenda zaredom. Djeca su kod bake a mi vikendom navratimo.
Ja godišnji za svog radnog staža nisam nikada kompletno iskoristio. Dva tjedna ljeti, eventualno tjedan za Uskrs i to je to.
08.07.2017 | 14:10
Aha. Sorry, krivo shvatio.
Ali opet, barem se ne pečeš na fucking asfaltu glavnog grada...
Ali da, čitao sam da temperature mora rastu i do 27 stupnjeva, što je žabokrečina jel?
08.07.2017 | 14:33
Ma pišaka je. Više se rashladim na tušu nego u moru.
  • Hammer
  • Posjetitelj
08.07.2017 | 16:54
Kloba kaže:
da zašto mi toliko mrzimo Mamića


Mrze ga "navijači" - koji to i nisu.

Kloba kaže:
cijeli se grad mlađi od 40 godina sjeo u auto (saznali majstori di su odsjeli u hotelu Park na Bačama) i trubili i kružili oko hotela (kvarta zapravo cijelog) CIJELU NOĆ ne bi li im ubili san da ih izmore za sutrašnju utakmicu


Jak je to i hotel, i grad koji tako nešto dozvoljava, očito ne postoje ni zakoni ni oni koji ih provode tamo, ostali gosti hotela su budale i tko ih jebe... valjda su od cijele noći vozikanja konjine bile isto umorne pa su podbacili u jedino prihvatljivom navijanju - na stadionu...
08.07.2017 | 17:52
JOHN kaže:
Ma pišaka je. Više se rashladim na tušu nego u moru.


Od srca preporučam Gorski kotar. Dolinu Kupe, od Broda na Kupi bilo uzvodno, bilo nizvodno. Ima nekoliko krasnih mjesta za piknik i kupanje. Kad more postane pretoplo, Kupa je u tom dijelu toka - taman.
U samom Brodu na Kupi, 100-200 m od graničnog prijelaza uzvodno je mali kamp i kupalište. Dalje uzvodno prema Grbajelu, Kuželju i Turkama ima na desetke lijepih mjesta za kupanje. Naš favorit je odmah blizu Broda, između Zapolja i Gustog Laza. Tamo ima jedna poluprirodna sedrena barijera (mali slapić) uzvodno koje je dubina neznatno veća, a voda mirnija pa je lijepo i pitomo za plivanje, čak i za malu djecu.

Nizvodno od Broda n/K je još i zanimljivije, samo su ta sela (dokle ima ceste) pustija od onih uzvodno.

Također, jedno kilometar od Broda n/K prema Delnicama (ta cesta ide tokom rijeke Kupice) je ušće potoka Curak u Kupicu, kod sela Iševnica. Tamo je bio i neki, kao, adrenalinski park, mislim da to ne funkcionira, ali ima kao neko izletište. Možda i rafting. Ali lagani. Ništa što ne bi mogli i penzići, i djeca proći.

Zeleni Vir / Vrajži prolaz kod Skrada i Kamačnik kod Vrbovskog su kanjoni kojima je jako lijepo I UGODNO prošetati kad su ljetne vrućine, ali tamo nije baš za kupanje. Zadnjih 300 m ceste do izletničkog doma u Zelenom viru je trenutno raskopano (gradi se jedna mala hidroelektrana), ali može se pješke. A možda je do sad i dovedeno u red da se može autom do doma.
08.07.2017 | 17:55
Također, kome je more na Kvarneru pretoplo (meni!), a ne sviđa mu se ideja kupanja u Gorskom kotaru, preporučam podvelebisko primorje. Sv. Juraj, Donja Klada i dalje, sve do Tribnja Sv. Marije Magdalene. Tamo su vrlo jaki i dugotrajni (čak i nakon dugih suša) podmorski izvori (vrulje) radi čega je more uvijek puno hladnije, nego drugdje.
08.07.2017 | 18:08
Čuj Hammer, neću se prepucavat s tobom - ali hotel o kojem pričam je najbolji u Splitu tada bio - pa brazilska reprezentacija kada je došla isto je odsjela tamo. Hotel Park. Doslovno izađeš iz hotela - pređeš cestu - i eto te na plaži Bačvice.
Neki su navijači fanatici, neki nisu.
Nisam ni ja volio Torcidu dok ih nisam malo pobliže upoznao kao ljude generalno, nemoj sada misliti da odobravam svakave ekscese. Ali njihovo na navijanje na Poljudu s našim na Maksimiru je nebo i zemlja u njihovu korist. OK, pomaže i stadion. Ali dok mi vičemo "Mamiću, cigane" oni zaore "Dalmatinac sam", "Da te mogu pismom zvati", i to tolikim decibelima da misliš da si na aerodromu. I kod njih zapad ne šuti, nego pjeva s njima. Kada se bacaju bijele konfete, bacaju se s cijelog vrha stadiona - s oba ona krila - pa to moraš biti lud da se popneš gore. A kako je to stadion iz 80-ih - i stariji i mlađi Sušec su mi potvrdili da kada oni navijaju komentatorske kućice zakeljene pod krov zapadne tribine se tresu toliko da umru od straha svaki put kada idu dolje komentirati. S mlađim sam studirao i družio se u 20-ima, ja i Brdarićka s RTL-a, Brkić sa RTL Sport-a koji je Saleta uvijek gledao ko uzora, mada je jedan nogometni TV novinar a drugi radio košarkaški novinar - pa je početak Brleta bio da je puno previše pričao - jbg stavi Edu Pezzija na HTV, desit će se isto - radio komentatori moraju opisat sve.
A TV komentator, pogotovo u nogometu - priča kada je igra dosadna ili pasivna - (znaš one doskočice Blažička "lopta je okrugla", "obrana kao švicarski sir", "toliko je kišovito da se ovdje igra vaterpolo")... mislim šprance... Sada uz internet pričaju o igračima sve šta izvuku pa je manje toga, ali ovi stariji su se navikli na te šprance
Inače, najglasniji su navijači Bešiktaša na čijem je stadionu, sličnijem Maksimiru nego Poljudu (pa zrak kao i navijanje više struji van stadiona nego što se zadržava unutar njega) tako da im i tu treba skinut kapu - izmjereno 141 db glasno navijanje.
A Turske navijače (a bome i igrače - sjeti se Eura 2008 - majčicu im naprasnu ) kolektivno držimo manijacima. Ja sam nekako mišljenja da to ide jedno uz drugo...

Prvi su ti navijači, ako ti se neda gledat cijeli clip - mada najduži gol sudija nije smio priznati jer lopta službeno nije u igri kada je golman ispuca sve dok ne takne prvog igrača. Ovdje je kao jedan od deset rekorda naveden sličan slučaj, ali po Sušecima to se ne priznaje. Jer kao, po toj logici, golman bi mogao samo stalno gađati suprotni gol i obratno - 20 igrača je viška
A valjda znaju, prate to i stariji i mlađi cijeli život...
A zgodan mi je i onaj podatak iz 90-ih - jedini europski fakultetski školovani nogometaši su bili Oliver Bierhof (eto ti ga na clipu) i Slaven Bilić...
Još jedan dodatak - kada je Ivanišević 2001. osvojio Wimbledon - pa došo dolje na Rivu pred Dioklecijana - di je i luka u istoj uvali i voda fonjava - a on u kamere (da nisam iz ovog grada bia bi kurac od ovce, i baci se u vodu jer je bila neka oklada. Inače, on se znao kladiti koliko će puta zdrmati suca lopticom u glavu - pazi igra meč, i jebe mu se, on sa servisima i obranama gađa suca - radi oklade. I da, jedini je igrač koji je u povijesti tenisa strgao sva tri reketa s kojima smiješ doć igrati meč, pa se isti morao prekinuti "zbog nedostatka potrebnih rekvizita natjecatelja").
Ima ih i danas koji se deru i psuju suce i trgaju rekete, ali nitko kao on. Pa kada mu je na Australian Openu (sucu) prevedeno (tada nije bilo oka sokolovog za out) šta mu je Goran sve "izbeštima" - ovaj ga pozove i kaže - ali u čudu - da je to poezija beštimje - da on to u životu nije čuo.
Pa lud... al simpatičan...
08.07.2017 | 18:13
smayoo kaže:
Također, kome je more na Kvarneru pretoplo (meni!), a ne sviđa mu se ideja kupanja u Gorskom kotaru, preporučam podvelebisko primorje. Sv. Juraj, Donja Klada i dalje, sve do Tribnja Sv. Marije Magdalene. Tamo su vrlo jaki i dugotrajni (čak i nakon dugih suša) podmorski izvori (vrulje) radi čega je more uvijek puno hladnije, nego drugdje.

Ja sam po tati iz Vrbovskog i imam tamo kuću sa 14 soba, najveću u gradiću. I najpropaliju. Bilo ih je petero braće, dvoje umrlo ko klinci, ovo troje se nije moglo dogovoriti i stari mi je 2009. umro. I naslijedio sam od njegove 1/3 2/3 jer se moja sestra odrekla u moju korist, ali nova ženica (iako je obećavala) nije se odrekla Vrbovskog.
I tako kuća propada i propada - a deda mi je u debeloj knjizi Gorski kotar naveden kao najstariji živući postolar kada se dođe do Vrbovskog. Knjiga svako selo i grad napominje, od kuda do kuda se proteže, koliko stanovnika - više statistička i faktička knjiga nego li zanimljivo štivo.
Ali deda mi je umro još 1995., a knjiga je valjda izdana u kasnoj Jugi... jer na slici izgleda točno kako ga pamtim, pa pretpostavljam kasnih 80-ih da je tiskana...
Ali znam uživanje u Gorskom Kotaru.
Osim Vrbovskog znam i malo mjesto Belo tik uz slovensku granicu, mislim da je Kupa prirodna granica - baš se rashladiš u ljetnim mjesecima, ali tamo ima komaraca...
08.07.2017 | 18:58
A u Malinskoj, kobajagi - nema?
08.07.2017 | 19:00
smayoo kaže:
A u Malinskoj, kobajagi - nema?

Pričam šta znam, Smayoo - u Malinskoj nisam bio valjda desetljeće sigurno. A i tada sam bio u prolazu. Ok, komarci - voda - sve mi je jasno. Ali - ne bi li oni (vlasti lokalne, jelte) trebale to malo zaprašiti pa ih pobiti barem trećinu, ili smo i to ukinuli?
  • Hammer
  • Posjetitelj
08.07.2017 | 19:05
Kloba kaže:
Čuj Hammer, neću se prepucavat s tobom - ali hotel o kojem pričam je najbolji u Splitu tada bio


Mene ti uopće ne zanimaju te "navijačke" priče jer ja nisam navijač, i nogomet me kao sport baš i ne zanima (ja kao nekakav purger ne znam nabrojati dva igrača Dinama danas, ne znam ni tko je trener...). I nimalo me ne oduševljavaju pothvati ekipe kojima je navijanje za išta smisao života - ja takove uopće ne ubrajam u iole normalne osobe. Nogomet mojeg djetinjstva, kada si se mogao identificirati sa igračima tvoje ekipe (znači, LOKALNE ekipe, sa lokalpatriotizmom) odavno ne postoji, ostala je samo hrpa milijunaša koje živo boli kita za tebe kao navijača, otpao je svaki faktor sa kojim je on bio "moj" i ja njegov...

Ja sam samo rekao da je loše ako si netko dozvoli takovo pišanje po gostima kroz galamu i buku cijelu noć, to je jebeno gaženje nekakvog javnog reda i mira, hotel je morao reagirati službenim putem... zamisli samo da si ti bio gost tog hotela (OK; očito je da baš ti nisi primjer na koji ciljam), no jasno je da bi u mojem slučaju policija imala posla...
08.07.2017 | 19:21
Kao prvo - niti sam ja nogometni navijač - ali da me zanima kao sport - zanima me. A i neko sam kratko vrijeme radio u Sportskoj rubrici nakon Gradske pa hoćeš - nećeš - neke stvari saznaš). Isto tako očigledno je da Split smatraš zabiti, imaš to pravo - i ja sam dok ih nisam upoznao. Oni ne misle SAMO na nogomet, ali kada je utakmica - onda je maltene neradni dan. Takva je i Barcelona, by the way... I to oduvijek, pa valjda si pratio Barcu Johana Cruijffa - ako je to nogomet tvog djetiljstva - a Barca je tada bila ista, baš kao i Hajduk...
Drugo - naravno da nema više vremena Slaviše Žungula ili Marka Mlinarića, pa Prosinečkog itd...
Tada su igrači i pušili, i cugali (evo ti Baka Slišković za primjer) a drugi dan na utakmici zabili gol iz kornera za Hajduk. I nisu zarađivali niti osminu plaće što ovi danas zarađuju.
Pa pogledaj Messija (to je talent, valjda se u tome slažemo) u jednoj sezoni (2012) 91 gol, hej!
A sada pogledaj portugalskog Ronalda - ove sezone 60 golova - više radnik negoli talent - (ali on dan danas u 30-oj radi sve dodatne treninge uz obavezna dva dnevno u Realu - doma uz teretanu ima bazen i u njemu ugrađen bicikl, kojeg svakodnevno vozi nogama pod vodom da jača mišiće nogu kako ne bi sjebao patelu koljena - jer kvadricepsi su tu najbitniji) to su sada gladijatori - a ne sportaši. Ima privatnog kuhara, koji je uredno mogao biti cheff u nekom Pariškom restoranu sa dvije, a možda i tri Michelinove zvjezdice - ali ovaj ga plaća petnaest puta bolje - pa jbg... sve što radi radi da izdrži što je više moguće na vrhunskoj razini u tom sportu. Jedino di mi je malo bolestan je s ovim surogat majkama, pa djetetu treba i tata i mama - al ok - njegova odluka...
Kada je na putu ili karanteni (a to je brat bratu 200 dana godišnje) mali - a sada i novorođeni blizanci biti će s bakom. Kao da će baka doživjeti 115 godina, jbt...
Fizičke granice svakog sporta odavno su pređene, ostaju samo psihičke. I onda tu ulaze manijaci poput Ronalda koji rade na produljivanju trajnosti mišićne mase (za to u Maradonino doba nismo ni znali - samo smo malog zelenog gledali i divili mu se šta radi po terenu)...
A tada dolazi i druga strana medalje, iliti doping.
Lance Armstrong, prvi primjer.
Sada čekam Netflixov dokumentarac na temu Ruskog izbacivanja s OI zbog dopinga, objavit će ga u osmom mjesecu - navodno je heben...
I treće, možda tebi najbitnije - hotel Park je maleni hotelčić, iako super uređen, i kada dođe neki klub ili reprezentacija - zakupi se cijeli - pa bi se mogao buniti samo kao susjed (što Splićani neće jer "dišu bilu boju") ili kao turist s ceste ili okolne zgrade di si unajmio stan - kao gost hotela nikako...
Ne podhebavam te, istina je. Provjeri ako mi ne vjeruješ...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 26 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Ender, Gjuroo, zeljacveseljac, Anonimci (450)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.41 Seconds

Provided by iJoomla SEO