Problem s Švicarcima
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problem s Švicarcima


24.01.2015 | 13:18
Banke su bile tužene i sud je presudio u korist dužnika. To je činjenica.
E, ali nakon toga se banke žale, lobiraju, i drugi sud djelomično ublaži presudu svojih kolega. Nakon toga se banke opet žale i to je trenutno stanje. Dakle, banke i dalje imaju mogućnost lobiranja odnosno ucjene. Jer ako se njima poljulja stabilnost, ode cijela monetarna i gospodarska stabilnost države.

E, sad neka sudac dosudi pravno ispravnu odluku, kad zna što je na kocki!

A za one koji govore da smo mogli konvertirati kredit u eure; Zar uistinu mislite da se osobno nisam raspitivao o tome u banci?
Konverzija kredita vam je zapravo na neki način zatvaranje postojećeg i uzimanje novoga. Dakle uzeo sam kredit prije 10 godina, redovno plaćao 10 godina, i ako bi sada htio napraviti "konverziju" glavnica mi je veća nego ona prva prije 10 godina? Da li vi shvaćate što to znači? I onda ti banka kaže, "nažalost sad za ovu novu glavnicu ipak niste kreditno sposobni", a čak i da vam damo novi kredit, sa istim anuitetom koji sada imate (a sada je već 20% veći nego kada smo uzimali kredit), plaćali bi ne sljedećih 10 nego još DVADESET godina.

Eto, toliko o konverziji!
A one glupave izjave da bi ja / mi htjeli povoljnije uvjete nego što je bilo kada smo uzimali kredit - e to nije vrijedno niti komentirati - čiste besmislice i neupućenost.
24.01.2015 | 13:22
@ Zdravac, probaj naći te formulare od kredita pa pogledaj/pročitaj sve i ono sitno kaj piše. I ja sam stalno u kreditima i tad sam uzimao, ali uvijek sam imao izbora (Zaba). Pitao sam za svaki slučaj i u drugim bankama, ali je to bilo li-la, više manje isto. Jbg naletio si !
24.01.2015 | 13:23
JOHN kaže:
Pa jesu ih tužili, i šta su dobili?
Živiš u nerealnom svijetu. Kuna je umjetno postavljena naspram eura i švicarca. Balon raste, kad tad će puknut a ti misliš kako je dobro plasirat kredite sa valutnom klauzulom. Majko moja, koju li si ti ekonomiju studirao. Neku suicidnu?


Ajde da ti dam jednu lekciju iz osnova ekonomije:

Kuna je "umjetno" postavljena prema euru, ne prema francima. Hrvatska valuta je vezana za njemačku valutu otkad postoji. Prvo dinari, a onda i kuna. Od rata na ovamo, hrvati više vjeruju njemcima nego sebi, a uz to i veliki broj hrvata je radio/radi u njemačkoj, imaju njemačke penzije i slično. Postoji više razloga za ovu situaciju, ali tako je.

HNB brani tečaj kuna/euro. Točnije brane tečaj kuna/grupa valuta, ali u toj grupi je euro debelo najdominantniji pa ću ostale valute sad ignorirati.

Od 2000. godine Hrvatska polako ali sigurno ide prema EU. Logičan nastavak je da ćemo (dugoročno gledano) uvesti euro umjesto kune. To je još jedan razlog za povezanost kune i eura. Kad napokon preuzmemo euro, u devizna klauzula u eurima prestaje postojati.

To je razmišljanje koje je mene vodilo da uzmem kredit u eurima. Mislim da drži vodu. Moguće je da sutra euro ode na 20 kuna, ali znam da barem postoje mehanizmi koji se trude da se to ne dogodi. Za franke toga nema.

Možda će "balon i puknuti", kako ti kažeš, ali postoji realno rješenje tog problema i ja vjerujem da će prije "pucanja" Hrvatska ući u eurozonu.


A sad zašto valutna klauzula:

Jer kuna nemamo. Jedini način da netko u hrvatskoj dobije kredit je u stranoj valuti. Kuna nema i neće ih biti. Tko u hrvatskoj štedi? Skoro nitko. Tko štedi u kunama? Nitko.

Odakle onda krediti? Iz Njemačke, Švicarske, Amerike,... Bez kredita nema ni potrošnje, investicija, rasta... Ničega. A ti bi da ih ukinemo.


Je li ti sad jasno? Slobodno pitaj. Nije sramota ne znati. Sramota je ne željeti naučiti.
24.01.2015 | 13:25
Zdravac kaže:
Samo da još ponovim ovaj odlomak iz mog posta;
Opet kažem, moj ponos i poštenje će mi pomoći da izguram taj kredit. Ne treba meni pomoć poreznih obveznika. I to prihvaćam kao životnu školu, ali mi to daje svako pravo da kritiziram svakog uhljeba, svaki nepotizam, svaku predstečajnu nagodbu tj. pljačku, svaku subvenciju nesposobnih vlasnika firmi, svakog vlasnika firme s dugovima, svako neredovito plaćanje radnika...

Pitanje je koliko se onih koji sada govore "sami ste si krivi", može pronaći u ovome iznad!


Oprosti, ali kakve veze ima tečaj franka s ovim što si napisao?
24.01.2015 | 13:30
Zdravac kaže:
A one glupave izjave da bi ja / mi htjeli povoljnije uvjete nego što je bilo kada smo uzimali kredit - e to nije vrijedno niti komentirati - čiste besmislice i neupućenost.


Zdravac ja ne znam što ti želiš i što udruga franak želi. Ja samo znam što predstavnici udruge franak javno govore.

A, prema onomwee što govore, ispada da traže upravo to. Konverziju kredita u francima u kredit u kunama(!!!) prema tečaju franka iz 2007 i po kamati za kredit u francima iz 2007.
24.01.2015 | 13:31
jzelko kaže:
@ Zdravac, probaj naći te formulare od kredita pa pogledaj/pročitaj sve i ono sitno kaj piše. I ja sam stalno u kreditima i tad sam uzimao, ali uvijek sam imao izbora (Zaba). Pitao sam za svaki slučaj i u drugim bankama, ali je to bilo li-la, više manje isto. Jbg naletio si !


Ja niti ne tvrdim da nisam imao izbora. Imao sam - biti podstanar ili kupiti vlastitu kuću. I sada tvrdim da nisam pogriješio time što sam kupio kuću. Neke stvari se ipak nemogu kupiti novcem.

@iAnte
Vidim da si veliki stručnjak, pa te molim da daš svoje mišljenje kada će to, uz ostale uvjete, vanjski dug RH pasti ispod 60% BDPa, kada znamo da je trenutno, u ovoj situaciji 78% ? Toliko o uvođenju eura kod nas.

Koliko ja znam, udruga Franak je tražila da banke snose krivicu, i to pravnim putem. Ali kako sam napisao u prethodnom postu - ne donose sudovi uvijek pravnu odluku, nažalost.

U trenutku uzimanja kredita nije dovoljno bilo biti ekonomist. Trebalo je instinktivno i racionalno donijeti odluku. Nažalost, ja sam ju donio SRCEM, ali ne kajem se zbog toga!
24.01.2015 | 13:40
Ono što mene ovdje smeta je to koliko zapravo ljudi, pa čak i na ovome forumu mogu biti bešćutni. Pustite vi sad mene. Ja ne tražim pomoć i svoje dugove ću sam platiti.

No, ne mogu vjerovati da čitam kako nitko od vas nije spreman pomoći onim ljudima koji će zbog svoje pogrešne odluke i bankarske pohlepe uistinu završiti kao socijalni slučajevi. Ljudi, pa zar stvarno nemate niti malo osjećaja prema tim ljudima. Koliko meni bilo teško, ja sam još uvijek spreman pomoći takvima. Bilo da su došli u gabulu kreditom, ili nečim drugim.
24.01.2015 | 13:49
@I Ante:
Oboren rekord
Najnoviji podaci Hrvatske narodne banke , koje smo dobili, potvrđuju da su i tijekom 2013., unatoč tome što smo i dalje u recesiji, građani nastavili povećavati štednju u banakama: u odnosu na početak 2013., dakle u samo godinu dana, štednja je narasla za 13,4 milijarde kuna (otprilike devet posto)! Početkom 2013. iznosila je 151 milijardu, a sada 164 milijarde. (www.jutarnji.hr/u-2013--stednja-gradana-...ijardi-kuna/1164887/).


Halo ljudi o čemu pričamo! Rizik devizne špekulacije ne smije biti prebačen na građane! Po gotovo zato što je odlučeno da imamo deviznu klauzulu vezanu za grupu deviza u kojoj je i €, i strane banke! Krediti se smiju vezati samo uz tu grupu deviza i gotovo!
24.01.2015 | 13:51
JOHN kaže:
Zaista ljudi nije normalno da se očekuje da smo smi svi vrsni ekonomski stručnjaci kod podizanja kredita.


Da ponovim još jednom - ne treba biti ekonomski stručnjak, ne treba imati nikakvo posebno znanje, treba samo imati zdravu pamet da bi bude sumnjivo zašto je jedna stvar bitno jeftinija od druge.

Kako rekoh, moja punica je žena s 4 razreda osnovne koja je u školi naučila čitati, pisati i četiri osnovne računske operacije. Ali ima dovoljno zdrave pameti da zna da UVIJEK postoji razlog zašto je A jeftinije od B. Pa, ako ne zna koji je to razlog, onda pita nekog, a to nije trgovac.

E, sad, zašto, kad kupuješ frižider (na primjer) proučavaš što se sve nudi, uspoređuješ cijene i osobine, tražiš preporuke, istražuješ..., a kad dižeš cjeloživotni kredit vjeruješ šalterskom službeniku i nigdje ni sa kim ne provjeriš te informacije?

Ja zaista žalim da se itko našao u teškoj životnoj situaciji zbog toga što je nepromišljeno učinio krivi korak. SIGURAN sam da je taj potez banaka sa švicarcima bio špekulantski, motiviran time da se banci osigura veći ROE (jer to je ono što vlasnici traže od uprave svake godine), SIGURAN sam da su mnogi šalterski službenici prerevno gurali upravo te kredite jer su za to bili (negativno) stimulirani pa prešutjeli neke stvari koje su znali i trebali reći i SIGURAN sam da je poslovanje gotovo svih hrvatskih banaka svakim danom sve više neetično.

Ali, uz sve to, neznanje i dalje nikog ne opravdava i za vlastitu si je glupost i dalje svatko sam kriv. U to vrijeme kad je većina ljudi dizala kredite u švicarcima, ja sam SVAKOM kolegi, prijatelju i poznaniku koji je bio u tom procesu isticao i naglašavao da niža kamata znači veći rizik te da što je rok otplate dulji, to je vjerojatnost ostvarivanja tog rizika - veća. Njih dvoje su me, od nekoliko desetaka - poslušali. Kod ostalih je reakcija bila od odmahivanja rukom, preko komentara da meni banka plaća proviziju da nagovaram komintente na lošije uvjete, pa do otvorenih napada (kako ih namjerno plašim jer sam zavidan što su dobili povoljnije kreditne uvjete od mojih).

I što sad? Sad ih slušam kako plaču i zapomažu svaki dan, kad god ih netko želi slušati, i viču kako je njihovo ljudsko i građansko pravo da netko drugi snosi teret njihovih pogrešaka. Eeee...
24.01.2015 | 13:55
Zdravac kaže:
Ono što mene ovdje smeta je to koliko zapravo ljudi, pa čak i na ovome forumu mogu biti bešćutni. Pustite vi sad mene. Ja ne tražim pomoć i svoje dugove ću sam platiti.

No, ne mogu vjerovati da čitam kako nitko od vas nije spreman pomoći onim ljudima koji će zbog svoje pogrešne odluke i bankarske pohlepe uistinu završiti kao socijalni slučajevi. Ljudi, pa zar stvarno nemate niti malo osjećaja prema tim ljudima. Koliko meni bilo teško, ja sam još uvijek spreman pomoći takvima. Bilo da su došli u gabulu kreditom, ili nečim drugim.


Ovdje si nepravedan i moraš se izviniti svima na koje si mislio! Ja sam osobno pred prošlu godinu na IDruženju pokrenuo akciju pomoći jednom našem članu, koji se zadužio u CHF i odaziv je bio fenomenalan svako je pomogao! Čak su ljudi i nakon akcije slali poruke za podatke tekućeg tog člana da uplate pomoć. To da diskutiraju i pametuju je nešto drugo. Ali vjeruj kad treba pomoći svi smo ko jedan. To je jedini forum gdje takva pomoć nije samo deklarativno sranje, nego svi su se uhvatili za novčanik.
24.01.2015 | 14:02
tino1 kaže:
Zdravac kaže:
Ono što mene ovdje smeta je to koliko zapravo ljudi, pa čak i na ovome forumu mogu biti bešćutni. Pustite vi sad mene. Ja ne tražim pomoć i svoje dugove ću sam platiti.

No, ne mogu vjerovati da čitam kako nitko od vas nije spreman pomoći onim ljudima koji će zbog svoje pogrešne odluke i bankarske pohlepe uistinu završiti kao socijalni slučajevi. Ljudi, pa zar stvarno nemate niti malo osjećaja prema tim ljudima. Koliko meni bilo teško, ja sam još uvijek spreman pomoći takvima. Bilo da su došli u gabulu kreditom, ili nečim drugim.


Ovdje si nepravedan i moraš se izviniti svima na koje si mislio! Ja sam osobno pred prošlu godinu na IDruženju pokrenuo akciju pomoći jednom našem članu, koji se zadužio u CHF i odaziv je bio fenomenalan svako je pomogao! Čak su ljudi i nakon akcije slali poruke za podatke tekućeg tog člana da uplate pomoć. To da diskutiraju i pametuju je nešto drugo. Ali vjeruj kad treba pomoći svi smo ko jedan. To je jedini forum gdje takva pomoć nije samo deklarativno sranje, nego svi su se uhvatili za novčanik.


Nije mi jasno kako si se našao mu mojem postu. Možda sam nespretno rekao "svi ovdje". Pod tim sam mislio na sve one koji kažu "sami su si krivi, pa neka i snose posljedice".

Ali vidim da se pojačavaju tenzije, pa se isključujem iz rasprave. Nije mi cilj da netko promjeni svoj stav jer znam da je to nemoguće, samo sam htio iznijeti i drugu stranu priće. NHF

over and out

EDIT;
Možda bi bilo zgodno otvoriti temu predstečajnih nagodbi, pa da vidimo koliko je firmi spašeno državim novcem tj. otpisom dugova, dakle novcem poreznih obveznika. Koliko se je TU pohlepnih vlasnika bogataša dodatno obogatilo? Ne kužim zašto to nitko ne spominje? Dakle, predstečajne nagodbe su po vama u redu?
24.01.2015 | 14:09
Ne vjerujem da su salteruse ista znale i o riziku i o tecalu. Ako su ljudi iz banke (ne cistacice, vec obrazovani), diglo kredite u francima, sigurno u banci nije bilo rijeci o velikom riziku.

A sto da je vrijednost franka pala i da je franak 3 kn. Da li bi klijenti nadoknadili bancin gubitak?
24.01.2015 | 14:09
Zdravac kaže:
tino1 kaže:
Zdravac kaže:
Ono što mene ovdje smeta je to koliko zapravo ljudi, pa čak i na ovome forumu mogu biti bešćutni. Pustite vi sad mene. Ja ne tražim pomoć i svoje dugove ću sam platiti.

No, ne mogu vjerovati da čitam kako nitko od vas nije spreman pomoći onim ljudima koji će zbog svoje pogrešne odluke i bankarske pohlepe uistinu završiti kao socijalni slučajevi. Ljudi, pa zar stvarno nemate niti malo osjećaja prema tim ljudima. Koliko meni bilo teško, ja sam još uvijek spreman pomoći takvima. Bilo da su došli u gabulu kreditom, ili nečim drugim.


Ovdje si nepravedan i moraš se izviniti svima na koje si mislio! Ja sam osobno pred prošlu godinu na IDruženju pokrenuo akciju pomoći jednom našem članu, koji se zadužio u CHF i odaziv je bio fenomenalan svako je pomogao! Čak su ljudi i nakon akcije slali poruke za podatke tekućeg tog člana da uplate pomoć. To da diskutiraju i pametuju je nešto drugo. Ali vjeruj kad treba pomoći svi smo ko jedan. To je jedini forum gdje takva pomoć nije samo deklarativno sranje, nego svi su se uhvatili za novčanik.


Nije mi jasno kako si se našao mu mojem postu. Možda sam nespretno rekao "svi ovdje". Pod tim sam mislio na sve one koji kažu "sami su si krivi, pa neka i snose posljedice".

Ali vidim da se pojačavaju tenzije, pa se isključujem iz rasprave. Nije mi cilj da netko promjeni svoj stav jer znam da je to nemoguće, samo sam htio iznijeti i drugu stranu priće.

over and out


Prvo bi trebalo biti izvinjenje pa onda ako hoćeš "over and out". Čak i oni koji ovdje zastupaju "sami su si krivi" su bili među prvima na toj listi dobrovoljnih davaoca.
Nemoj me krivo shvatiti, ja se u potpunosti slažem s tobom. I razumijem da neko ko se nađe pred takvim zidom, bude osjetljiv. Ali pravednost nam mora biti najvažnija. Jer to je karakterna osobina.
24.01.2015 | 14:12
@Zdravac napisao sam nekoliko puta, a opet ću ponoviti:

Ako natjerate banke da iz svoje dobiti plate ovu grešku, podržavam 100%. Izaći ću na ulicu s transparentima da pomognem svima koji su u ovakvoj situaciji, ako to može pomoći.

Ali ponavljam još jednom, ovo što udruga franak javno traži je uništavanje svega što sam ja pošteno stvarao godinama. I to ne mogu podržati. Ako see dogodi ovo što se traži, ja ostajem bez posla, kredit mi ide u nebo, cijene svega rastu,...

Pa tko to normalan može podržati?
24.01.2015 | 14:15
Zdravac kaže:
Ono što mene ovdje smeta je to koliko zapravo ljudi, pa čak i na ovome forumu mogu biti bešćutni. Pustite vi sad mene. Ja ne tražim pomoć i svoje dugove ću sam platiti.

No, ne mogu vjerovati da čitam kako nitko od vas nije spreman pomoći onim ljudima koji će zbog svoje pogrešne odluke i bankarske pohlepe uistinu završiti kao socijalni slučajevi. Ljudi, pa zar stvarno nemate niti malo osjećaja prema tim ljudima. Koliko meni bilo teško, ja sam još uvijek spreman pomoći takvima. Bilo da su došli u gabulu kreditom, ili nečim drugim.


Ne smatram da sam bešćutan. Pomagao sam oduvijek, mnogima. I pomagat ću do kraja života, dokle god i koliko god budem mogao. Ali ako sam nekom rekao "ne radi to, to je loša odluka", dobio odgovor "ti si meni zavidan što sam prošao bolje od tebe" i sad mi kuka kako su ga upropastili, NEĆU FINANCIRATI POSLJEDICE NJEGOVE GLUPE ODLUKE! I neću mu hraniti njegovo samosažaljenje i podržavati ga u zabludi da netko drugi snosi isključivu odgovornost za to što ga je zadesilo. Pomoći ću mu koliko i kako mogu, pomoći ću mu naći bolje plaćen posao ili dodatni posao (ako je na to spreman i ako je osoba koju vrijedi preporučiti), savjetovat ću ga gdje i kako može značajno uštedjeti, dat ću mu posla sâm ako imam priliku, ali neću ga podržati u uvjerenju da nije sam kriv za to što mu se dogodilo samo zato što on sad to očekuje.

Mnogi su ljudi u ovoj zemlji radili i štedjeli cijeli život i sve što su stekli su ugradili u kuću koju su sagradili. U svoj dom. I onda dođu neki luđaci s nekim čudnim zastavama na tenkovima, sve zapale i poruše do zadnje cigle, a njih protjeraju u izgnanstvo i bijedu. To su ljudi koji su bezuvjetno imali pravo na svaku i svačiju pomoć i sućut.

Ne uspoređuj ovu situaciju s tim. Možda ti to nije bila namjera, ali ja sam to tako doživio kad govoriš o tome kako smo bešćutni (jer se sjećam ljudi koji su se bešćutno odnosili prema prognanicima i izbjeglicama za vrijeme rata i siguran sam da nisam takav).
24.01.2015 | 14:17
tino1 kaže:
Zdravac kaže:
tino1 kaže:
Zdravac kaže:
Ono što mene ovdje smeta je to koliko zapravo ljudi, pa čak i na ovome forumu mogu biti bešćutni. Pustite vi sad mene. Ja ne tražim pomoć i svoje dugove ću sam platiti.

No, ne mogu vjerovati da čitam kako nitko od vas nije spreman pomoći onim ljudima koji će zbog svoje pogrešne odluke i bankarske pohlepe uistinu završiti kao socijalni slučajevi. Ljudi, pa zar stvarno nemate niti malo osjećaja prema tim ljudima. Koliko meni bilo teško, ja sam još uvijek spreman pomoći takvima. Bilo da su došli u gabulu kreditom, ili nečim drugim.


Ovdje si nepravedan i moraš se izviniti svima na koje si mislio! Ja sam osobno pred prošlu godinu na IDruženju pokrenuo akciju pomoći jednom našem članu, koji se zadužio u CHF i odaziv je bio fenomenalan svako je pomogao! Čak su ljudi i nakon akcije slali poruke za podatke tekućeg tog člana da uplate pomoć. To da diskutiraju i pametuju je nešto drugo. Ali vjeruj kad treba pomoći svi smo ko jedan. To je jedini forum gdje takva pomoć nije samo deklarativno sranje, nego svi su se uhvatili za novčanik.


Nije mi jasno kako si se našao mu mojem postu. Možda sam nespretno rekao "svi ovdje". Pod tim sam mislio na sve one koji kažu "sami su si krivi, pa neka i snose posljedice".

Ali vidim da se pojačavaju tenzije, pa se isključujem iz rasprave. Nije mi cilj da netko promjeni svoj stav jer znam da je to nemoguće, samo sam htio iznijeti i drugu stranu priće.

over and out


Prvo bi trebalo biti izvinjenje pa onda ako hoćeš "over and out". Čak i oni koji ovdje zastupaju "sami su si krivi" su bili među prvima na toj listi dobrovoljnih davaoca.
Nemoj me krivo shvatiti, ja se u potpunosti slažem s tobom. I razumijem da neko ko se nađe pred takvim zidom, bude osjetljiv. Ali pravednost nam mora bito najvažnija. Jer to je karakterna osobina.


tino1, nikada vlastite postove ne spuštam na osobnu razinu, pa stoga niti ne mislim da dugujem nekome ispriku. Uostalom, da mislim da ovdje nismo zajednica, nebih niti sudjelovao na forumu i odavno bi već bilo over and out. Vjerujem da se je pomagalo i da će se pomagati, svatko prema svojim mogućnostima i vjerujem da je bilo iskreno. Dalje od toga ne idem, sorry.
24.01.2015 | 14:32
Možda ovo nije bilo vidljivo u mom prethodnom postu pa ponavljam;
"Možda bi bilo zgodno otvoriti temu predstečajnih nagodbi, pa da vidimo koliko je firmi spašeno državim novcem tj. otpisom dugova, dakle novcem poreznih obveznika. Koliko se je TU pohlepnih vlasnika bogataša dodatno obogatilo? Ne kužim zašto to nitko ne spominje? Da li mislite da su predstečajne pogodbe u redu? Tko je one jadnike koji će sada ostati na ulici pitao da li su spremni financirati nesposobne vlasnike firmi? Ne sjećam se da ste i onda kada je to bilo aktualno ovako burno reagirali? Ja znam da ja nisam jer sam znao da u tim firmama postoje obični radnici koji bi isto tako ostali na ulici da nije bilo te nagodbe.

Samo želim reći da očekujem bar malo socijalno osjetljiviji stav - ne prema meni nego prema onima koji su dužničkim ropstvom dovedeni pred zid, pa čak i da su si za to sami krivi!
24.01.2015 | 14:33
@Zdravac:

nisam Te skužio. Zar tvoji vlastiti postovi nisu Tvoje vlastito mišljenje? Ali ne želim više peglati, Tvoj je izbor, i Tvoja kvalifikacija.
24.01.2015 | 14:52
Zdravac kaže:
Vidim da si veliki stručnjak, pa te molim da daš svoje mišljenje kada će to, uz ostale uvjete, vanjski dug RH pasti ispod 60% BDPa, kada znamo da je trenutno, u ovoj situaciji 78% ? Toliko o uvođenju eura kod nas.


Kao što sam rekao, dugoročno. Ne preko noći. Ali dugoročno je koncept koji većina hrvata ne shvaća. Ja imam još 20 godina kredita ispred sebe. Vjerujem da će u tih 20 godina hrvatska ući u eurozonu.

Kad se uzima kredit na 20-30 godina mora se razmišljati dugoročno, a ne uzeti ono što je najjeftinije u tom trenutku.

Pojasnio sam vam svoju logiku. Mislim da drži vodu.
24.01.2015 | 14:55
Zdravac kaže:
Možda bi bilo zgodno otvoriti temu predstečajnih nagodbi, pa da vidimo koliko je firmi spašeno državim novcem tj. otpisom dugova, dakle novcem poreznih obveznika. Koliko se je TU pohlepnih vlasnika bogataša dodatno obogatilo? Ne kužim zašto to nitko ne spominje? Da li mislite da su predstečajne pogodbe u redu? Tko je one jadnike koji će sada ostati na ulici pitao da li su spremni financirati nesposobne vlasnike firmi? Ne sjećam se da ste i onda kada je to bilo aktualno ovako burno reagirali? Ja znam da ja nisam jer sam znao da u tim firmama postoje obični radnici koji bi isto tako ostali na ulici da nije bilo te nagodbe.


Pa upravo to i čini dosta veliku razliku. Međutim bitno je (iznimno bitno!) da u predstečajnim nagodbama nisu otpisani dugovi, nego dio njih, i to ne samo državi, ne čak niti većinom državi, nego i privatnim firmama koje su potraživale od njih. Dakle, većinom se ne radi o novcu poreznih obveznika.

Ali na stranu to. Osobno mi se cijela koncepcija predstečajne nagodbe nije nikad sviđala i ne podržavam to jer je cijela priča složena samo zato što mehanizam stečaja kod nas ne funkcionira. U normalnoj zemlji i normalnoj ekonomiji, onog časa kad neki vjerovnik ustanovi da mogućnost da mu firma od koje potražuje neće moći vratiti dug, ODMAH pokreće stečaj (a ne daje mu da se i dalje u nedogled zadužuje), a stečaj se ne provodi desecima godina, nego se otvara i zaključuje u 2-3 godine, te se u samom postupku stečaja rješavaju pitanja koja se ovdje kod nas rješavaju predstečajnom nagodbom.

Kako god bilo, jednom kad firma dođe u situaciju da je trajno dužna više nego što može vraćati, dakle da tone, svejedno je da li je to stečaj ili predstečajna nagodba. Oni su krenuli fondo i netko od njihovih vjerovnika će ostati zakinut za puno, ili će svi ostati zakinuti za malo. Gotovo je, jbg, tih para više nema. I zato na zapadu, ako postoji ikakav preostali zdrav temelj u toj firmi, stečaj svakako ide u smjeru restrukturiranja pri čemu vjerovnici ulaze u vlasničku strukturu umjesto da dobiju svoje potraživanje. Na taj način svatko ima šansu da se jednom naplati, možda i dobije kamate na svoje potraživanje, ako firma uspije zakotrljati posao i postane opet zdrava (kao što je kod nas rijedak primjer Peveca). Ako ne, uvijek je stignu likvidirati, a to je zadnja opcija jer tu sigurno svi puše, a zaposlenici najviše.
24.01.2015 | 14:59
tino1 kaže:
@I Ante:
Oboren rekord
Najnoviji podaci Hrvatske narodne banke , koje smo dobili, potvrđuju da su i tijekom 2013., unatoč tome što smo i dalje u recesiji, građani nastavili povećavati štednju u banakama: u odnosu na početak 2013., dakle u samo godinu dana, štednja je narasla za 13,4 milijarde kuna (otprilike devet posto)! Početkom 2013. iznosila je 151 milijardu, a sada 164 milijarde. (www.jutarnji.hr/u-2013--stednja-gradana-...ijardi-kuna/1164887/).


Halo ljudi o čemu pričamo! Rizik devizne špekulacije ne smije biti prebačen na građane! Po gotovo zato što je odlučeno da imamo deviznu klauzulu vezanu za grupu deviza u kojoj je i €, i strane banke! Krediti se smiju vezati samo uz tu grupu deviza i gotovo!


Da, štednja nam raste jer su nam još Ivo i Jadranka rekli da će nas štednja spasiti. Pa vidimo gdje smo stigli. Ljudi štede jer vide da sve ide kvragu i znaju da bi im za koju godinu ta štednja mogla jako dobro doći. Ali ti iznosi su još uvijek mali.
Taj članak zapravo dobro govori kolika nam je bila ušteđevina u razdoblju prije krize kad su ljudi uzimali kredite u francima.

Btw znam naše ljude koji rade u švicarskoj i trenutno kupuju ili renoviraju kuće u hrvatskoj. Oni bi bez problema mogli uzeti i vratiti kredit u francima. Ne treba zabraniti valutnu klauzulu, ali treba znati kome što odgovara.
24.01.2015 | 15:18
smayoo kaže:
Zdravac kaže:
Možda bi bilo zgodno otvoriti temu predstečajnih nagodbi, pa da vidimo koliko je firmi spašeno državim novcem tj. otpisom dugova, dakle novcem poreznih obveznika. Koliko se je TU pohlepnih vlasnika bogataša dodatno obogatilo? Ne kužim zašto to nitko ne spominje? Da li mislite da su predstečajne pogodbe u redu? Tko je one jadnike koji će sada ostati na ulici pitao da li su spremni financirati nesposobne vlasnike firmi? Ne sjećam se da ste i onda kada je to bilo aktualno ovako burno reagirali? Ja znam da ja nisam jer sam znao da u tim firmama postoje obični radnici koji bi isto tako ostali na ulici da nije bilo te nagodbe.


Pa upravo to i čini dosta veliku razliku. Međutim bitno je (iznimno bitno!) da u predstečajnim nagodbama nisu otpisani dugovi, nego dio njih, i to ne samo državi, ne čak niti većinom državi, nego i privatnim firmama koje su potraživale od njih. Dakle, većinom se ne radi o novcu poreznih obveznika.

Ali na stranu to. Osobno mi se cijela koncepcija predstečajne nagodbe nije nikad sviđala i ne podržavam to jer je cijela priča složena samo zato što mehanizam stečaja kod nas ne funkcionira. U normalnoj zemlji i normalnoj ekonomiji, onog časa kad neki vjerovnik ustanovi da mogućnost da mu firma od koje potražuje neće moći vratiti dug, ODMAH pokreće stečaj (a ne daje mu da se i dalje u nedogled zadužuje), a stečaj se ne provodi desecima godina, nego se otvara i zaključuje u 2-3 godine, te se u samom postupku stečaja rješavaju pitanja koja se ovdje kod nas rješavaju predstečajnom nagodbom.

Kako god bilo, jednom kad firma dođe u situaciju da je trajno dužna više nego što može vraćati, dakle da tone, svejedno je da li je to stečaj ili predstečajna nagodba. Oni su krenuli fondo i netko od njihovih vjerovnika će ostati zakinut za puno, ili će svi ostati zakinuti za malo. Gotovo je, jbg, tih para više nema. I zato na zapadu, ako postoji ikakav preostali zdrav temelj u toj firmi, stečaj svakako ide u smjeru restrukturiranja pri čemu vjerovnici ulaze u vlasničku strukturu umjesto da dobiju svoje potraživanje. Na taj način svatko ima šansu da se jednom naplati, možda i dobije kamate na svoje potraživanje, ako firma uspije zakotrljati posao i postane opet zdrava (kao što je kod nas rijedak primjer Peveca). Ako ne, uvijek je stignu likvidirati, a to je zadnja opcija jer tu sigurno svi puše, a zaposlenici najviše.


Smayo, sve bi to bilo tako u idealnoj situaciji. Ali ono što bode u oči je činjenica da su uglavnom, uprave koje su firmu dovele u takvo stanje, i nakon provedenog postupka, i dalje ostale. Dakle, kako netko može zaključiti da osoba koja je firmu u sranje, sada se je prosvijetlila i tu istu firmu može izvući iz toga sranja? Prema podacima, većinski vjerovnici u predstećajnim postupcima su bili BANKE, DRŽAVA I FIRME KĆERI odnosno firme gdje je vlasnik isti. Iz aviona se vidi da su takvi vlasnici sami sebi napumpavali potraživanja, ali eto - zakonski je to ispravno jer su pronašli rupu.
Manjinski vjerovnici su obično mali obrti, dobavljači koji nisu pristali na udio u firmi jer jednostavno nemaju taj luksuz. tj. Njima trebaju obrtna sredstva. Puno ih je i moralo zatvoriti obrt, a znamo da se kod obrta odgovara vlastitom imovinom. I šta misliš da ja sad kažem - pa tko im je kriv - šta nisu procjenili rizik i odbili prodavati robu takvim firmama.
Dokle bi tako išli?
Stvar je u tome da ja razumijem tvoj stav koji djelomično JEST opravdan, ali ne u Hrvatskoj i ne u ovoj truloj ekonomskoj utakmici koja trenutno egzistira u "Lijepoj našoj".
24.01.2015 | 15:34
Ovo je bit problema, pogledajte traje samo 7 minuta.

John Perkins - Ispovijest ekonomskog plaćenog ubojice Novog svjetskog poretka



možda je ovo rješenje

www.dnevno.hr/kolumne/tihomir-dujmovic/1...io-zadnju-sansu.html
24.01.2015 | 16:03
Zdravac kaže:
Smayo, sve bi to bilo tako u idealnoj situaciji.


U idealnoj situaciji ne bi bilo stečaja ni predstečaja uopće. Ni kredita u švicarcima, ni kredita uopće. Ni novca. U idealnoj situaciji (u idealnom društvu) imali bismo resursnu ekonomiju, svatko bi radio koliko može, a koristio koliko treba. Kako to ti i ja, a niti naša djeca - neće doživjeti, pustimo idealnu situaciju po strani.

Ali ono što bode u oči je činjenica da su uglavnom, uprave koje su firmu dovele u takvo stanje, i nakon provedenog postupka, i dalje ostale.


Otkud ti to "uglavnom"? Ne pričaj napamet. Imam poslovne odnose i kontakte s desetak firmi koje su prošle kroz proces predstečajne nagodbe. Ni u jednoj jedinoj nije ostala ista uprava, a u 3-4 njih su SVI članovi uprave promijenjeni. Ključni vjerovnici koji pristaju na PN uglavnom uvijek uvjetuju to upravljačkim utjecajem, a UVIJEK imenuju nekog u nadzorni odbor.

Prema podacima, većinski vjerovnici u predstećajnim postupcima su bili BANKE, DRŽAVA I FIRME KĆERI odnosno firme gdje je vlasnik isti.


Kojim podacima? Daj da vidimo te podatke. U ovim firmama koje ti ja spominjem, gros potraživanja imaju dobavljači.

Manjinski vjerovnici su obično mali obrti, dobavljači koji nisu pristali na udio u firmi jer jednostavno nemaju taj luksuz. tj. Njima trebaju obrtna sredstva. Puno ih je i moralo zatvoriti obrt, a znamo da se kod obrta odgovara vlastitom imovinom. I šta misliš da ja sad kažem - pa tko im je kriv - šta nisu procjenili rizik i odbili prodavati robu takvim firmama.


Točno tako. Ako ti je netko dužan x novaca i sa svakim idućim poslom koji od tebe naruči taj x se povećava, umjesto sa se smanjuje, kolika budala moraš biti da shvatiš da te vuče za sobom na dno i da prerežeš taj konopac dok je još vrijeme?

I firme u kojima sam ja radio ili radim su bile u sličnoj situaciji da im je netko dužan sve više i da stalno traži još i ucjenjuje da neće platiti što je dužan ako ga ne "pratiš" i dalje. Pametan čovjek to odreže i preda zadužnicu na Finu ili papire odvjetniku za ovrhu dok se još može nešto izvući. I više ne radi s firmom koja tone.

Stvar je u tome da ja razumijem tvoj stav koji djelomično JEST opravdan, ali ne u Hrvatskoj i ne u ovoj truloj ekonomskoj utakmici koja trenutno egzistira u "Lijepoj našoj".


Najveći problem i jest u tome što smatramo da bi za nas trebali vrijediti neki posebni uvjeti, a ne bi. Onog časa kad svi prestanemo očekivati da imamo pravo na bilo kakav popust od bilo koga, tada ćemo steći realne šanse za napredak.
24.01.2015 | 17:06
U ovoj kojotojebini (vukojebina je metropolis za ovo di živimo), očito je da se najviše cijeni biti 'glup', 'prevaren', 'Hrvatina', lopovčina i dalje da ne nabrajam......

Samo neki od primjera iz bliže povijesti:
1) legalizacija nekretnina: naravno, idioti i kreteni koji su svojevremeno uredno vadili dozvole i radili sve po zakonu 'nagrađeni' su na način da su ispali potpuni idioti i potpuni kreteni jer, očito, moglo se jeftinije i bez toga
2) 'porez' na solidarnost (ili kako se već zvao), uvela ga vlada J. Kosor, idioti i kreteni u privatnom sektoru, koji hrane cijelu državu 'nagrađeni' su na način da im je zakonski nametnuta solidarnost s djelatnicima u javnim službama, jer eto, djelatnici javnih službi bez te solidarnosti nisu mogli dobijati božićnice, uskršnjice i ostala zagarantirana im sranja...... naravno, privatnici koji su se solidarizirali (ne svojom voljom) možda nisu imali ni za redovne plaće...
3) idioti i kreteni koji nisu dizali kredite, ili su ih dizali u EUR, nebitno, platit će greške i pogrešne procjene onih koji očito nisu idioti i kreteni
24.01.2015 | 17:12
Zdravac kaže:
Ono što mene ovdje smeta je to koliko zapravo ljudi, pa čak i na ovome forumu mogu biti bešćutni. Pustite vi sad mene. Ja ne tražim pomoć i svoje dugove ću sam platiti.

No, ne mogu vjerovati da čitam kako nitko od vas nije spreman pomoći onim ljudima koji će zbog svoje pogrešne odluke i bankarske pohlepe uistinu završiti kao socijalni slučajevi. Ljudi, pa zar stvarno nemate niti malo osjećaja prema tim ljudima. Koliko meni bilo teško, ja sam još uvijek spreman pomoći takvima. Bilo da su došli u gabulu kreditom, ili nečim drugim.


Kužim što misliš. Slažem se s tobom, ali socijološka analiza društva u kojem živimo je potpuno druga tematika.
24.01.2015 | 17:44
papittovenga kaže:
U ovoj kojotojebini (vukojebina je metropolis za ovo di živimo), očito je da se najviše cijeni biti 'glup', 'prevaren', 'Hrvatina', lopovčina i dalje da ne nabrajam......

Samo neki od primjera iz bliže povijesti:
1) legalizacija nekretnina: naravno, idioti i kreteni koji su svojevremeno uredno vadili dozvole i radili sve po zakonu 'nagrađeni' su na način da su ispali potpuni idioti i potpuni kreteni jer, očito, moglo se jeftinije i bez toga
2) 'porez' na solidarnost (ili kako se već zvao), uvela ga vlada J. Kosor, idioti i kreteni u privatnom sektoru, koji hrane cijelu državu 'nagrađeni' su na način da im je zakonski nametnuta solidarnost s djelatnicima u javnim službama, jer eto, djelatnici javnih službi bez te solidarnosti nisu mogli dobijati božićnice, uskršnjice i ostala zagarantirana im sranja...... naravno, privatnici koji su se solidarizirali (ne svojom voljom) možda nisu imali ni za redovne plaće...
3) idioti i kreteni koji nisu dizali kredite, ili su ih dizali u EUR, nebitno, platit će greške i pogrešne procjene onih koji očito nisu idioti i kreteni


Vidiš, medalja ima dvije strane.
1. Nešto se trebalo napraviti s nelegalno izgrađenim objektima, samo mi nije jasno zašto nisu kazne bile veće. Veliki broj ljudi je krenuo ilegalno zidati jer ih je "baba" na opčini navlačila za dozvolu i tražila novce. Tražila je novce jer recimo tvoj gazda na taj način rješava većinu problema, mitom.
2. krizni porez je lahor prema tajfunu koji je Linić poslao i poharao novčanik svih. Tvoji privatnici koje hvališ su brže bolje spustili plaće svima na 2.999,99kn, a ostatak su isplačivali u kešu (ja se uvjerio) kako ne bi plačali 4% nego 2%. Ti isti privatnici koji su na minimalcu u Zagrebu ne plačaju vrtić jer su eto na rubu egzistencija (uz roletarski obrt, restoran i par stanova u gradu).
3. Tu si sve rekao. Mada mislim kako to neće samo tako proči, bez posljedica. Milanović je "kupio" godinu dana nadajući se dobiti izbore, ali bankarski lobi (koji usput ima i kapitala) ne bude naklon. Može političar biti na vlasti, ako nema novaca, može sei stom vlasti dupe obrisati.
24.01.2015 | 19:05
iAnte kaže:
JOHN kaže:
Pa jesu ih tužili, i šta su dobili?
Živiš u nerealnom svijetu. Kuna je umjetno postavljena naspram eura i švicarca. Balon raste, kad tad će puknut a ti misliš kako je dobro plasirat kredite sa valutnom klauzulom. Majko moja, koju li si ti ekonomiju studirao. Neku suicidnu?


Ajde da ti dam jednu lekciju iz osnova ekonomije:

Kuna je "umjetno" postavljena prema euru, ne prema francima. Hrvatska valuta je vezana za njemačku valutu otkad postoji. Prvo dinari, a onda i kuna. Od rata na ovamo, hrvati više vjeruju njemcima nego sebi, a uz to i veliki broj hrvata je radio/radi u njemačkoj, imaju njemačke penzije i slično. Postoji više razloga za ovu situaciju, ali tako je.

HNB brani tečaj kuna/euro. Točnije brane tečaj kuna/grupa valuta, ali u toj grupi je euro debelo najdominantniji pa ću ostale valute sad ignorirati.

Od 2000. godine Hrvatska polako ali sigurno ide prema EU. Logičan nastavak je da ćemo (dugoročno gledano) uvesti euro umjesto kune. To je još jedan razlog za povezanost kune i eura. Kad napokon preuzmemo euro, u devizna klauzula u eurima prestaje postojati.

To je razmišljanje koje je mene vodilo da uzmem kredit u eurima. Mislim da drži vodu. Moguće je da sutra euro ode na 20 kuna, ali znam da barem postoje mehanizmi koji se trude da se to ne dogodi. Za franke toga nema.

Možda će "balon i puknuti", kako ti kažeš, ali postoji realno rješenje tog problema i ja vjerujem da će prije "pucanja" Hrvatska ući u eurozonu.


A sad zašto valutna klauzula:

Jer kuna nemamo. Jedini način da netko u hrvatskoj dobije kredit je u stranoj valuti. Kuna nema i neće ih biti. Tko u hrvatskoj štedi? Skoro nitko. Tko štedi u kunama? Nitko.

Odakle onda krediti? Iz Njemačke, Švicarske, Amerike,... Bez kredita nema ni potrošnje, investicija, rasta... Ničega. A ti bi da ih ukinemo.


Je li ti sad jasno? Slobodno pitaj. Nije sramota ne znati. Sramota je ne željeti naučiti.

Dragi moj iAnte, kad mi uđemo u eurozonu, onda će stvari izaći na čistac. Samo u tom trenutku kako stvari sada stoje tvoja karikiram plača od 7700kn(1000Eura) i tvoj mjesečna rata za kredit od 4600kn(600eura) će izgledati ovako: rata će ti ostat 600 eura a plaća će ti biti 700 eura. Onda će biti kukulele, a ja ću se čohat za onu stvar jer ću se sjetit šta si danas sve napisao.
Samo što postoji jedna bitna razlika između tebe i mene, ja se ipak neću čohat za onu stvar, kao što ti sada činiš za one koji su dizali u švicarcima, nego ču izaći na te prosvjede i zbog švicaraca i zbog eura.
Ljudi ako su na tržište plasirani krediti od eura, dolara, franaka, zambijskih kvača i x drugih valuta, netko je morao provesti provjeru plasiranja takvih kredita. Licemjerno je prebirat po postocima tko je koliko dizao i u kojoj valuti. Veliko sranje je napravljeno i zato se ljudi nebi trebali voditi nekim podjelama pogotovo ako je u pitanju krov nad glavom. Iluzije su da će ti HNB obranit tečaj eura u idučih 20godina sa pišljivih 10 milijardi. Pa za samo stopiranih 0.15 postotnih poena zdrobilo se 50-ak mil eura, da ga se zaustavi na oko 7.7, a ti se nadaš. Koliko nam je samo dug porasao za tih 0.15 postotnih poena.Tečaj se branio na 7.2, pa na 7.4, pa na 7.6, pa na 7.7. To ti je promašaj kako god okreneš. U svakom slučaju dovodi se u veliko pitanje tvoja egzistencija, ne preokrene li se ova država u gospodarskom smislu.
Zato pozivam sve da su skupa, a klonite se podjela iluzija i biločega drugoga. Nemam kredita ali ću sigurno prosvjedovat protiv bankarskih pijavica, iz moralnih razloga prema drugima. Ljudi su navučeni, prevareni a Vi sad prebirete po zrncima i gledate svoje interese. Kako Vas nije sram! Za mene je jednak onaj koji je u banci digao EUR, CHF, USD itd.
Financijsku krivicu trebaju snosit banke, ako im nepaše, neka odhebu. HNB vodstvu i onima koji su sudjelovali u ovoj spletki, polomit noge, oduzet svu imovinu i doživotna robija za veleizdaju. Nisu svi ljudi pametni, visoko obrazovani i sl., nemaju svi pametne prijatelje koji ih mogu savjetovat kao Vi. Neki imaju tek srednju školu, pošteno rade i zarađuju za kruh kao i drugim zemljama. Šta to treba značit da takve ljude treba gazit, srat po njima i govorit im tko im je kriv. Pa pobogu institucije nas trebaju zaštititi od takvih lopina.
Sutra ćete pokradenom u tramvaju pričat da tko mu je kriv što je u novčaniku držao 500kn a ne 10kn kao ti.
Ponavljam, sramota!
24.01.2015 | 20:01
John, po treći put - ne treba ti nikakva posebna škola, nego samo zdrava pamet da znaš da mora postojati neki razlog što je ovaj kredit toliko jeftiniji od onog. Pa onda, ako ti zdrava pamet kaže da nekog razloga mora biti, onda ćeš i pronaći nekog da ti objasni ono što ne znaš.
24.01.2015 | 20:54
smayoo kaže:
John, po treći put - ne treba ti nikakva posebna škola, nego samo zdrava pamet da znaš da mora postojati neki razlog što je ovaj kredit toliko jeftiniji od onog. Pa onda, ako ti zdrava pamet kaže da nekog razloga mora biti, onda ćeš i pronaći nekog da ti objasni ono što ne znaš.


Kužimo te smayoo u potpunosti, to je isto kao da kupiš novi iPhone 6 na njuškalu za 3k kn, a realna cijena na istom portalu mu je oko 5 k kn. Odna popušiš i dobiješ neku nokiu za 300 kn i ganjaš se s tim, po pravosuđu ili policiji. Samo ovo nije slučaj da se može prezentirati na tvoj opisani način.
Jedan citat iz novina, neznam jel točan, a ako je onda je to tema za uskok.

"Pri tom se pokazalo da naizgled istinoljubivi Milanović ni za živu glavu ne želi taknuti u Hrvatsku narodnu banku i svog kućnog prijatelja guvernera Vujčića premda je i po slovu zakona upravo i jedino HNB nadležan za monetarnu politiku u zemlji. U toj zemlji se dogodilo da su banke jedno vrijeme isključivo davale kredite u švicarcima što je samo po sebi nezakonito i ako je netko trebao intervenirati od prvog trenutka ove tragedije onda je to bila HNB"

Što ako je ovo istina ?

Ljudi imaju razne profesije i bave se s njima, nemogu biti svi eksperti u svemu. Sljedeći tvoju logiku, to bi izgledalo ovako. Ljudi dižu kredite i moraju se stručno usavršavati oko ekonomskih i bankarskih problema i izučavati iste. Oboliš od nečega i istražuješ svoju bolest, jer tko zna šta će ti doktori napraviti. Moraš na sud zbog nečega, bilo bi najbolje izučiti pravo i sam sebe zastupati, jer tko zna kako će te odvjetnik braniti. Mjenjaš elektoinstalacije u stanu, a ako te kasnije strefi struja, tko ti je kriv kad se nisi dovoljno informirao i sam to napravio. Namjerno malo *erem da ukažen na jedan jako bitan dio problema u ovoj priči, a to su bankarski službenici. Zašto nisu informirali ljude o svim mogućim rizicima takvog kredita, ako je iz neznanja ( zabac kaze da su i sami dizali takve kredite) onda je to problem banke, koja nema zaposleno adekvatno stručno osoblje i to treba sama da plati. Ako je iz nekih drugih pobuda, onda je to tema za USKOK.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 25 minuta
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, iAnte, Riba, Anonimci (555)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO