Problem s Švicarcima
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problem s Švicarcima


23.01.2015 | 21:02
Prođoše izbori i polako odlaze u zaborav, a nova napast nam je pred vratima. Dosta ljudi se nalazi u gotovo bezizlaznoj situaciji, slobodno se može reći i svojom krivnjom. Šta mislite, kako će se stvari razvijati i koje je najpoštenije rješenje tog problema. Biste li i vi bili suglasni, da snosite dio troška. Znam da vas nitko to neće pitati, ako se donese takva odluka...pa eto ja vas pitam. Neznam kako se radi anketa, ako je moguća u temi...ako je nek je mod složi,pozdrav.
23.01.2015 | 21:51
Nitko me nije pitao ni za Bandićeve fontane i ostale multimilijunske gluparije.
Pa eto sve platili. Milijarde otišle. I nekim čudom nikog nije brinulo
23.01.2015 | 22:35
Ovdje je normalno da ugaziš u govno (vlastitom krivnjom) i onda zahtijevaš od države, susjeda, rođaka, svih živih i mrtvih, da te vadi jer je to njihova dužnost, a tvoje pravo. Pa što bi ovo bilo išta drugačije?
23.01.2015 | 22:39
Ljudi su naivni i pohlepni. Poblem jer rijetko tko cita ono sto potpisuje. Obicno se ide rekla-kazala i preporuka.
Ovi ljudi su naveslani. Vjerujem kako se nisu niti raspitali sto to znaci.
Nisu to samo priprosti manje obrazovani ljudi. Ima medju njima i bankara (imam dva primjera). Drzava bi trebala prisiliti banke da naprave konverziju valute u eure ako ne i u kune. Mislim kako je taj dug virtualan jer banke ne kupuju franke kako bi klijent imao kredit u francima. Mogli su se vezati i na cijenu zlata u krajnjoj liniji.
Krediti u francima su bili jeftiniji.
Ja vas pitam, od kad smo to mi stedjeli u francima?
DEM/€ na sjeveru, a $ na jugu drzave. Franci vrlo rijetko. Na kraju 60k ljudi dizalo u francima kredit.
Da li bi bilo iasto kad bi recimo franak padao? Da li bi ljudi vise placali banci?
Da li ce i meni pomoci drzava kod otplate mog kredita? € raste.
23.01.2015 | 22:59
Kužim te zabac u potpunosti, danas je bio guverner na tv u emisiji javna stvar. Predložio je 5 rješenja, možda netko na jabučnjaku zna još poneko rješenje. Za one koji nisu gledali evo linka.

vijesti.hrt.hr/javna-stvar-gost-boris-vujcic-hrt1-1900
24.01.2015 | 03:30
Ljudi su se svjesno kockali. Da je franak pao (sto je bilo prilicno glupo i za ocekivati), oni bi danas imali manje rate i bili puni ponosa kako su napravili dobar poslovni potez.

Medjutim, stvari su krenule u suprotnom smjeru i sada kuknjava. Zao mi je ljudi, ali niko im nije kriv osim njih samih. To je bila klasicna kocka. Neko, financijski malo bolje upucen od njih, ih je naveo na taj mlin znajuci sta ce se desiti. Najgora stvar sto su to visedecenijski krediti :/

Ako sam ja kupio stan za 2000E kvadrat, i sada u istoj zgradu (radi slabe prodaje recimo) je kvadrat 1000E, ko ce meni vratiti razliku? Hocu i ja udrugu osnovati? Posteno bi bilo da porezni obveznici malo pomognu...

I kao sto Zabac napisa, otkuda se odjedanput franci pojavise na nasim prostorima gdje je suvereno vladala DEM (kasnije euro) i $?

Mada mi je neko rekao/napisao, da u to vrijeme ljudi i nisu imali mogucnost izbora. Valjda su banke preagresivno forsirale bas te kredite vezane za CHF.

Ruzna situacija u svakom slucaju, samo ja nisam za to da ljudi koji zive veze nemaju (gradjani koji placaju porez) ucestvuju u obestecenju korisnika kredita. Nek se sa bankama dogovaraju...
24.01.2015 | 09:17
Ovo što pišu forumaši iznad je klasični i, rekao bih, školski primjer propagande banaka. Na žalost, to potvrđuje da mi ljudi gledamo samo sebe, i nije nas briga hoćemo li zbog toga dovesti nekoga na rub egzistencije.

Evo jedno objašnjenje "sa druge strane ogledala";
Osobno imam taj famozni kredit u CHF. 10 godina je prošlo, i još 10 godina slijedi. Dakle - na 20 godina. Supruga i ja smo ga uzeli zajedno 96000 CHF (tada je to bilo cca 60000 EUR). Kredit je bio stambeni za kupnju prve i jedine nekretnine u kojoj i sada živimo sami nas dvoje.
Plaće nam zajedno dođu,, rekao bih, nešto iznad 2 prosjećne hrvatske plaće. Obrazovanje nam je dovoljno, ali nije bankarsko.
Dakle, može se reći da smo po svim pitanjima - prosjećni
Nekoliko činjenica dok smo uzimali kredit;
1) Iako nam je mjesećni anuitet bio DALEKO ISPOD 1/3 primanja, iako tada nismo bili zaduženi po drugoj strani niti imali bilokakvih dugova, kreditni bankar nam je GLATKO REKAO DA JEDINI KREDIT KOJI MOŽEMO DOBITI JE ONAJ U CHF. I tako je bilo u 3 banke koje smo obišli
2) Osim toga, također je uvjetovao dobivanje kredita potpisivanjem ŠTEDNOG ŽIVOTNOG OSIGURANJA iznosa kao i vrijednost 1/2 nekretnine. Uz to, još je trebalo i osiguranje za kuću.
3) Niti u jednom trenutku taj bankar nije spomenuo rizik tečaja (zapravo, nije niti jednom spomenio riječ tečaj), niti je objasnio što promjenjiva kamata znači
4) Ne moram niti spominjati da nikakva simulacija sa eventualnim izmjenjenim uvjetima tečaja i kamatne stope nije bila prezentirana.
5.)Nikada nismo fizički vidjeli novčanicu švicarskog franka, i svaka transakcija išla je u kunama, ali se je prilikom svake transakcije papirnato radila konverzija CHF U HRK.

Eto, mogao bih još dalje, ali vjerujem da je dovoljno. Iza ovih tvrdnji gore osobno jamčim svojim imenom.
Moram još reći da mi tada uistinu nije palo na pamet da postoji mogućnost BAŠ TOLIKOG rasta CHF, i da mi je netko tada rekao da bih nakon 10 godina otplate kredita mogao biti dužan više nego kada sam taj kredit uzimao, siguran sam da bih se odlučio za opciju podstanarstva i EMIGRIRAO IZ HRVATSKE već sljedeće godine.

Da li je kupnja jedine stambene nekretnine za 65000 EUR (5 tisuća eur sam imao vlastitih novaca) špekuliranje ? ? ? ,(kako neki forumaši navode)

Htjeli vi to priznati ili ne, ostaje činjenica da su banke ŠPEKULIRALE, odnosno da su valutu CHF i konverziju prikazivale samo na papiru, i pri tome su proteklih godina zaradile ogromnu lovu, a HNB i država su to gdinama tolerirali jer im je bilo jedino bitno da "banke budu stabilne" kako bi se država mogla dodatno i kontinuirano zaduživati kod njih.
Stoga ja oobno smatram da sam prevaren i smatram da teret trenutnog stanja trebaju snositi BANKE. Dakle, NE porezni obveznici nego ponavljam - BANKE ! ! !

Da se razumijemo, meni nitko od vas nije kriv što sam uzimao taj kredit niti ne tražim da mi netko pomaže vratiti ga. Država ima represivne mjere kojima može zakonski i ustavno "stisnuti banke". Ono što nemaju su muda, jer će sutra kod te iste banke morati otići po lovu da isplate svima sve na državnim jaslama (razni uhljebi...)

Da samo zaključim, da CHF ode još 3 puta gore, ja ću svoj kredit otplatiti bez ičije pomoći, ali ostaje gorak okus prevare banaka uz blagoslov HNB-a i države. I siguram sam da ću zbog stresa i gorčine iz toga kredita izići kao potpuna suprotnost čovjeka koji sam bio prije uzimanja kredita.
Da li je TO fer, to neka prosudi svatko od vas.
24.01.2015 | 10:16
Meni je zao ljudi koji su u fabuli. A financijski inzenjering? Tko tim ljudima vraca novac koji su pohlepmo davali uz veliku kamatu.
Ka dugo pratim te kredite i uvjek se moglo uzeti kredit vrzan uz €. Jedini su uvjeti bili losiji.
To je mnoge navelo da uzmu francima.
Da li si vidio kako izgledaju franci, a euri, a dolari. O tome se prica. Tko kupuje franke. Svi uzmu eure za dugorocno.
24.01.2015 | 10:40
U potpunosti se slažem sa svim šta je Zdravac napisao.

Nisam nikad uzeo kredit u CHF ili "deviznom klauzolom" vezan za CHF, zato što sam te struke i znam šta znači špekulacija u devizama i ili derivatima. To su stvari od kojih i najveće hedgefond face bježe.
Poznato mi je da su naši nepismeni bankari pod pritiskom iz matičnih kuća za prometom, "prodavali" takve aranžmane ničim ne upozorivajući potrošača o riziku u koji se valjuje. Čak su sugerirali sigurnost. A u najviše slučajeva su taj način špekulacije stavili kao uslov za odobravanje kredita (za koji su normalno naplatili i obradu kredita), pitam se, zašto neko ko je kreditno sposoban za kredit u CHF nije u €. To se po meni zove namjerno obmanjivanje korisnika kredita u svrhu generiranja profita, ili u najmanju ruku prebacivanja rizika devizne špekulacije na korisnika kredita krivim savjetom ili sugeriranjem sigurnosti, a i pravila o procjeni boniteta.
Da je na tu foru pao jedan korisnik kredita to bi se moglo i protumačiti kao sam hodo, sam pao. Ali na taj tanki led je navučeno hrpa korisnika kredita i da to nije nikome u regulacionim organima palo u oko graniči sa autizmom. Zašto mi, porezni obveztnici plaćamo ta govna iz HNB-a kad bankama dozvoljavaju ovakav kriminal. Nakon pada Lehman Brathers u 2008 godini, je pokrenuta istraga po kojim uvjetima se neko investirao u suprime kreditne pakete, i ako je otriveno da bankar nije savjetovao kako treba banka se tužila. A i u taj dio posla se uvela obveza protokoliranja savjetnog razgovora iz kojeg se moglo vidjeti da je klijent u potpunosti upoznan sa svim rizicima i to šta radi, radi na sopstvenu odgovornost.
To vaše sam si kriv mogu samo ignorirati. Jer to je isto ko kad ti lječnik prepiše krivi lijek od kojega nastanu komplikacije, i poslje bude a zašto si ga pijo.
24.01.2015 | 10:40
Ljudi su uzimali kredite u francima jer su bili jeftiniji i dostupniji. I to je OK.

Ljudi nisu znali što je to valutna klauzula i varijabilna kamata. Ovo što je Zdravac rekao je tipična priča koju čujemo ovih dana. Ali neznanje ne opravdava. I meni je žao zbog toga. Sve informacije su bile lako dostupne. I prije deset godina je postojao internet. Knjige postoje i puno duže od toga. Informacije su tu. Ali ih ljudi nisu tražili. Vjerovali su bankama, a nisu trebali.

Puno ljudi mi je reklo da im je glavnica narasla ili da su nakon deset godina otplate kredita dužni više nego kad su uzeli kredit. To jednostavno nije istina. Ne možete uzeti kredit u francima pa ga prezentirati u eurima. Nije to ista stvar. I kakve veze ima to da nitko nije fizički u ruci držao švicarski franak?

Ovo što udruga franak sad traži je ravno samoubojstvu cijele države. Ja sa iskreno nadam da je to samo pregovaračka taktika i da to ne misle ozbiljno. Ali ne bi me čudilo i da su ozbiljni. U svakom slučaju, nemaju moju podršku. Ako su vas banke prevarile, postoji sud. Nije u redu da ja plaćam tuđe greške. Bile to greške banaka ili klijenata.

Samo zato što su ljudi mogli uzeti neki kredit, ne znači da su i trebali.
24.01.2015 | 10:56
Drago mi je da se je javio @Zdravac i iznio svoju priču, kojoj vjerujem. Imam i ja par ljudi na poslu, koji otprilike govore kao Zdravac. Guverner tvrdi da su se banke stvarno zaduživale u švicarcima, mada ih nitko od korisnika nije vidio. Vrti mi se u glavi jedna Zdravčeva misao "siguran sam da bih se odlučio za opciju podstanarstva i EMIGRIRAO IZ HRVATSKE već sljedeće godine" Ima dosta ljudi koji su kreditno manje sposobnih od zdravca, a opet su dobili kredit u švicarcima.
Kako se ipak sve u životu vrti oko politike, tako i banke provode političke odluke. Priče o slobodnom tržištu kapitala mogu objesiti mačku o rep. Mišljenja sam da je bila namjera države, stvoriti uvjete za ostanak mladih ljudi i obitelji. Vjerojatno su se zbog toga odlučili za jeftiniji kredit, da se obuhvati širi sloj ljudi. Sjećam se kredita za stan, koji su ljudi dizali osamdesetih. U početku im je kredit bio skoro kao cijeli dohodak, pa se je i firma uključila u djelomično sufinanciranje kredita, a pred rat i delalvaciju dinara su kredit plaćali u visini kilograma kave. Kako u životu nema besplatnih stvari, te smo minuse pokrili u novoj državi.

Možemo mi sad pričati što hoćemo, ali vjerujem da Zdravac nije imao izbora. Ja sam spreman snositi dio tog tereta( kad bi me se pitalo ), kad bi bili odvojeni, ovi poput Zdravca od onih koji su uzimali kredite za druge potrebe.
24.01.2015 | 11:20
Ovo za drzanje franaka u ruci je samo figurativno.
Po rukama premecemo (sjevernjaci) eure (nekad su bile marke), a juznjaci americke dolare.
Od tuda moje pitanje, od kuda su isplivali franci.
Prokleta je laz da krediti s € klauzulom nisu postojali. Digao ga prije 13god (doduse kratkotocni).govorim za ZaBa-u.
24.01.2015 | 11:28
Čovjek u životu uvijek ima izbora. Samo se umrijeti mora. I, kako reče iAnte - neznanje ne opravdava, a u ovom slučaju čak nije trebalo znanje, nego samo zdrava pamet. Osobno sam čuo i vidio kad je moja punica, žena sa sela, 4 razreda osnovne, rekla svojoj kćeri (mojoj šogorici) kako sigurno postoji razlog što su kamate manje jer nitko ne daje ništa zabadava pa, ako ga ne znaju, neka pitaju nekog.
Također, ja poznajem desetak ljudi koji su se zadužili u chf, ali nikog kome banka nije htjela istodobno odobriti i kredit u eur. Svi su se odlučili za chf zbog niske kamate iako su mogli uzeti i kredit u eur. Znam i dvoje-troje koji su također imali isti izbor pa su uzeli kredit u eur jer su zaključili da je rizik prevelik.
Zdravac je prvi za kojeg čujem da mu nijedna banka nije htjela odobriti kredit u eur pa neka mi ne zamjeri ako sam malo skeptičan. Zdravac, pretpostavljam da nemaš nikakav konkretan dokaz za to?
24.01.2015 | 11:44
Smayoo, čuo sam od nekih ljudi da im ja prilikom traženja kredita navodno rečeno da mogu dobiti samo onaj u francima. I ljudi dalje nisu ni tražili neki drugi. Mislim da je u tome stvar. Mislim da im nije odbijen zahtjev za kredit u eurima. Možda griješim.
24.01.2015 | 11:46
@smayoo, krivo. Mora se umrijeti i porez placati.
Dokazi nisu bitni.
Od 2003. od kad gledam za kredite (digao 3, dva za stan i jedan za auto), svi bili u eurima.
24.01.2015 | 11:56
smayoo kaže:
Č.
Zdravac je prvi za kojeg čujem da mu nijedna banka nije htjela odobriti kredit u eur pa neka mi ne zamjeri ako sam malo skeptičan. Zdravac, pretpostavljam da nemaš nikakav konkretan dokaz za to?


Odgovor je vrlo jednostavan - nemam.
EDIT; iAnte je u pravu, rečeno nam je da nemamo uvjete za drugi, pa službeno nismo niti davali zahtjev, odnosno nemamo napismeno da je zahtjev u EUR odbijen. Eto...

I opet napominjem; Ja nisam u bezizlaznoj situaciji. Način na koji ja osobno, zajedno sa suprugom izlazimo iz ove teške situacije je taj da kratkoročnim i srednjeročnim zaduživanjem financiramo tekuća dospjeća i to REDOVNO. Banka to vrlo dobro zna prepoznati, i zato nemamo problema prilikom odobravanja novih pozajmica. Tako planiramo još 10 godina dok ne istekne stambeni kredit, a onda još par godina da vratimo pozajmice koje su nastale radi redovnog servisiranja dugova.

Žalosno je to da ostaje moja riječ protiv banke, ali eto - nitko me nije tjerao da uzimam kredit. To JEST bolna činjenica, ali isto tako je činjenica da su banke bile, i uvijek će biti u nadređenom položaju. Prije sam bio premlad i neiskusan da shvatim to, a sada je prekasno.

Žao mi je samo kad vidim koliko forumaša zapravo ne vidi srž problema, i sljepo staje na stranu banke. Ako većina ekonomskih stručnjaka tvrdi da su banke špekulirale, pa i sveučilišni profesori staju na stranu dužnika, onda valjda kvragu tu nešto ne štima i nemože se baš tako jednostavno prihvtiti "sami ste si krivi".

Opet kažem, moj ponos i poštenje će mi pomoći da izguram taj kredit. Ne treba meni pomoć poreznih obveznika. I to prihvaćam kao životnu školu, ali mi to daje svako pravo da kritiziram svakog uhljeba, svaki nepotizam, svaku predstečajnu nagodbu tj. pljačku, svaku subvenciju nesposobnih vlasnika firmi, svakog vlasnika firme s dugovima, svako neredovito plaćanje radnika...

S obzirom da mi je teško u ovoj situaciji biti objektivan, mislim da se isključujem iz ove rasprave radi svih budućih tema u kojima ću sudjelovati a vezane su uz Apple
24.01.2015 | 12:00
Kako crkvu ne čine katedrale, nego živi ljudi, tako i državu čine ljudi, a ne teritorij. Koji će nam *urac država bez ljudi. Je smayoo, zdravac je imao izbor, otići van...šta da svi napuste zemlju? Očekivao sam malo više solidarnosti. Nije ovo slučaj kao kod financijskog inžinjeringa, kad su ljudi zbog pohlepe popušili lovu... i neka su, nije mi krivo.
24.01.2015 | 12:04
Ukoliko cijela prica sa svicarcima nije "100% legalna" onda je jedini nacin sud i tuzba prema bankama. Politiziranje situacije nemozemo sprijeciti i sto je tu je!
NHF ali alo se tim istima pomogne jednom kunom iz drzavnog proracuna onda .... bolje da sutim.
24.01.2015 | 12:05
@zdravac, meni nije jasno, zašto nisi zatvorio kredit u francima i uzeo novi u eurima. Mislim da to zovu reprogramiranje duga ili tako nekako.
24.01.2015 | 12:06
Ja znam od bankara koji su odobravali kredite u CHF a odbijali iste klijente za €. Ali opet niko da mi odgovori na pitanje zašto se ne može uspostavoiti protokoliranje kreditnih/ ulagačkih savjetovanja, kao što je to slučaj u ostalim EU zemljama i svaka dvojba bi bila isključena. Pa zar vi stvarno mislite da su ovi naši bankarski diletanti znali odgovoriti na pitanja o riziku. Zašto uopće postoji ta mogućnost? Zar vi stvarno mislite da su banke nevine? Pa koda nikad niste bili na banci! To su iste te banke koje sada ne daju nikakvu likvidnost u tržište! I kompenziraju njihove profite obračunjavanjem svakojakih naknada i gluposti. Zašto HNB odobrava tako riskantan proizvod! Pa i droga je zabranjena jer je štetna! Ljudi neispravno je iz sigurne okoline diskutirati o egzistencialnim problemima drugih. Pa niko živ ne bi potpisao takav kreditni ugovor da je i u snu znao šta ga čeka!
24.01.2015 | 12:11
Ja sigurno prvi nisam taj koji je ikad bio na stranu banke, niti ću sada početi. Svatko može potražiti što sam o bankama u nekoliko navrata pisao baš ovdje. Pisao sam i o tome zašto niska kamata na kredit i visoka na depozit znači visok rizik.
Jednostavno - stvar je principa. Postoji 101 situacija gdje čovjek donese krivu odluku i radi toga trpi značajan financijski gubitak. Žabac je spomenuo financijski inženjering. Meni padaju na pamet ljudi koji su kupili nekretninu povoljne cijene pa onda shvatili da su prevareni jer je nekretnina prodana dvaput, ili ima zabilježbu, ili je nelegalna, itd. Jbt, pa svi bi oni mogli isto tako osnovati udrugu i tražiti da netko drugi plati njihove pogreške!
A što ćemo s činjenicom da su banke već odavno nudile zamjenu kredit za kredit koju je udruga franak odbila jer su tražili konverziju u kune, ali da ostanu ugovorene kamate od franaka iako kamate na kunske kredite nikad nisu bile tako niske?
Kupio sam Ladu za male pare i jako sam nezadovoljan ner se auto stalno kvari i jako puno troši. Trgovac mi ponudi da doplatim za Škodu, ali ja bi da mi da bolji auto po cijeni lošijeg. Ma hajde... I ja bi.
24.01.2015 | 12:16
Udruga franak ja totalno nerealna i ovo što traže bi uništilo državu u roku deset dana. I tu nemaju moju podršku. Ako će tužbama krenuti na banke, podržavam ih.

Btw valutna klauzula ima smisla. Ali ljudi sami moraju znati koja im valuta odgovara. Jer kuna nemamo, nažalost i ne možemo dobiti kredit u kunama.
24.01.2015 | 12:27
Radi unaprjeđenja usluge razgovor između klijenta i bankara nije snimani.
Što se događali, to samo klijenti znaju.
24.01.2015 | 12:29
Dosta sam razočaran ljudima i licemjerjem koje vlada. Sami su si krivi i takve gadosti.
Osobno sam dizao 2008 manji kredit za auto. Kredit u kunama nisam dizao jer ionako nije bio u ponudi. Mogao sam švice po 6.1% sa varijabilnom kamatom ili eure po 7% ali fiksno. Zdrav razum mi je nalagao da uzmem fiksnu kamatu kod eura. No, da je razlika bila preko recimo 1.5 posto kao sto je bio za recimo stambenjake, vrlo lako bi me te instruirana govna iza šaltera uvjerila da mi je isplativiji švicarac. Sječam se tog dana kao da je jućer, doslovno je ispalo da sam glup što sam uzeo nepovoljnije. Bi da je bila značajnija razlika ili da sam uzimao veči kredit.
Ubrzo, idućeg mjeseca več mi je bilo drago što se nisam ipak dao nagovorit na švicarce, otisla im je kamata, kasnije tečaj pa opet kamata. Bolesno.
Imao sam sreće, samo to.

Ono što mene brine što su najveći post festum stručnjaci ljudi koji nemaju interes osamostaljivanja u životu i koji još kubure sa starcima, ljudi kojima su starci priskrbili sve ili ljudi koji pametuju sa eurima samo zato kaj im je kumica s placa rekla da se kredit diže eurima.
Osobno se nadam da se ta vrsta ljudi i njihova djeca nikada neće naći u situaciji da dižu kredit kako bi riješili stambeno pitanje, a ako im se to dogodi dabogda im euro nakon podizanja kredita narasao i preko 12kn, kao što realno i vrijedi. A nakon toga ću im ja doći solit pamet kako se krediti uopće ne dižu, pa ni u kunama. Meni je tečaj eura skočio za o.2 postotna poena od trenutka dizanja do zadnje rate. Preplatio sam malo kredit i imao sam lekciju. A da mi tečaj skoči za 50-100% i da je vrlo rizičan zbog kojeg se banka osigurala, očekujem da se to i meni ponudi majku im prevarantsku i špekulantsku. A onaj tko se kocka neka potpiše izjavu da je upoznat sa tim rizikom.
Onaj tko je špekulirao s plasiranjem kredita i onaj tko ga je dopustio, neka plača razliku. Zaista ljudi nije normalno da se očekuje da smo smi svi vrsni ekonomski stručnjaci kod podizanja kredita.
Vani se zna tko štiti građanina pa i po pitanju kredita, ovdje vlada samo stoka koja čeka nekog izhebat, dok mu se treći smije ili mu likuje. Sramota
I vrlo bitna stvar koji sam zaboravio dodatno naglasit, zašto ja nisam imao izbor da uzmem kunski kredit? Jel ja dobivam plaću u kunama ili u eurima i svicarcima. Jesam li ja trebao vodit bitku o tome ili je bitku o tome trebala vodit HNB?
Ili ima kredita i u kunama ili nema nikakvih. Zato se banke sada i prijete, ako neće biti kredita u eurima onda ih neće biti ni u kunama. Pa vi, koji ste dizali kredit u eurima, razmislite šta i tek Vas čeka. Ja vam kažem, ništa dobro. Kuna vrijedi jako malo u odnosu na eur, daleko iznad 10kuna. Ako se ne brani svicarac e bogami ja kao građanin koji se nisam zadužio, zahtjevam da se ne brani ni euro.
24.01.2015 | 12:33
smayoo kaže:
J
Kupio sam Ladu za male pare i jako sam nezadovoljan ner se auto stalno kvari i jako puno troši. Trgovac mi ponudi da doplatim za Škodu, ali ja bi da mi da bolji auto po cijeni lošijeg. Ma hajde... I ja bi.


Smayo, od tebe sam očekivao objektivnije razmišljanje, iskreno. Zar stvarno misliš da je ovo ispravna usporedba?

Ako baš hoćeš uključiti aute, onda bi se moglo reći ovak;
Trgovac ti proda ladu na leasing. Ti si nezadovoljan autom jer se kvari, ali šutiš i redovno otplaćuješ leasing jer znaš da te nitko na njega nije tjerao. Nakon što otplatiš leasing trgovac ti kaže da ako hočeš da auto bude tvoj, moraš još doplatiti 20% vrijednosti auta (ALI one po kojoj si ugovorio leasing, a ne ostatka vrijednosti), a ako ne pristaneš na to i sad hočeš škodu, e onda uz tih dodatnih 20% moraš još platiti 2% trošak novog leasinga i naknadu trgovcu zbog toga jer ti on eto, nije odmah mogao prodati škodu dok si uzimao Ladu.

I onda ti trgovac kaže; Pa tko ti je kriv, mogao si na posao ići pješke!
24.01.2015 | 12:41
smayoo kaže:

A što ćemo s činjenicom da su banke već odavno nudile zamjenu kredit za kredit koju je udruga franak odbila jer su tražili konverziju u kune, ali da ostanu ugovorene kamate od franaka iako kamate na kunske kredite nikad nisu bile tako niske?
Kupio sam Ladu za male pare i jako sam nezadovoljan ner se auto stalno kvari i jako puno troši. Trgovac mi ponudi da doplatim za Škodu, ali ja bi da mi da bolji auto po cijeni lošijeg. Ma hajde... I ja bi.


Nisam znao za to. Ali onda je sve riješeno, sad samo gas na banku i zamjenite CHF kredite u € pa makar i kamata bila malo veća. Pa valjda ta ponuda važi za svakog klijenta pojedinačno iako je udruga franak bila toliko nepismena da je odbije? Ako ne važi, šta je razlog?
24.01.2015 | 12:42
Samo da još ponovim ovaj odlomak iz mog posta;
Opet kažem, moj ponos i poštenje će mi pomoći da izguram taj kredit. Ne treba meni pomoć poreznih obveznika. I to prihvaćam kao životnu školu, ali mi to daje svako pravo da kritiziram svakog uhljeba, svaki nepotizam, svaku predstečajnu nagodbu tj. pljačku, svaku subvenciju nesposobnih vlasnika firmi, svakog vlasnika firme s dugovima, svako neredovito plaćanje radnika...

Pitanje je koliko se onih koji sada govore "sami ste si krivi", može pronaći u ovome iznad!
24.01.2015 | 12:43
Zdravac, smayoo je dao OK usporedbu.

Sad se traži da se jeftiniji (i lošiji) kredit pretvori u bolji (i skuplji) ali po cijeni lošijeg i jeftinijeg. Tu razliku netko mora platiti. Samo me strah da ću to biti ja.

Ovo je nezahvalna tema jer su svi jako osjetljivi. S razlogom. I teško je isključiti emocije iz ovakve rasprave.


@JOHN jako zrelo razmišljanje. Svaka ti čast.
JOHN kaže:

Ono što mene brine što su najveći post festum stručnjaci ljudi koji nemaju interes osamostaljivanja u životu i koji još kubure sa starcima, ljudi kojima su starci priskrbili sve ili ljudi koji pametuju sa eurima samo zato kaj im je kumica s placa rekla da se kredit diže eurima.
Osobno se nadam da se ta vrsta ljudi i njihova djeca nikada neće naći u situaciji da dižu kredit kako bi riješili stambeno pitanje, a ako im se to dogodi dabogda im euro nakon podizanja kredita narasao i preko 12kn, kao što realno i vrijedi. A nakon toga ću im ja doći solit pamet kako se krediti uopće ne dižu, pa ni u kunama.
24.01.2015 | 12:46
tino1 kaže:
smayoo kaže:

A što ćemo s činjenicom da su banke već odavno nudile zamjenu kredit za kredit koju je udruga franak odbila jer su tražili konverziju u kune, ali da ostanu ugovorene kamate od franaka iako kamate na kunske kredite nikad nisu bile tako niske?
Kupio sam Ladu za male pare i jako sam nezadovoljan ner se auto stalno kvari i jako puno troši. Trgovac mi ponudi da doplatim za Škodu, ali ja bi da mi da bolji auto po cijeni lošijeg. Ma hajde... I ja bi.


Nisam znao za to. Ali onda je sve riješeno, sad samo gas na banku i zamjenite CHF kredite u € pa makar i kamata bila malo veća. Pa valjda ta ponuda važi za svakog klijenta pojedinačno i ako je udruga franak bila toliko nepismena da je odbije? Ako ne važi, šta je razlog?


Ako preračunaš njihove kredite iz franaka u eure, ispada da su nakon deset godina dužni 40% više nego su uzeli. Oni bi da im se franci pretvore u eure po tadašnjem tečaju i po tadašnjoj kamati za franke. Ne ide. Točnije, traže da se prebaci u kune, ne eure.
24.01.2015 | 12:59
iAnte kaže:
Udruga franak ja totalno nerealna i ovo što traže bi uništilo državu u roku deset dana. I tu nemaju moju podršku. Ako će tužbama krenuti na banke, podržavam ih.

Btw valutna klauzula ima smisla. Ali ljudi sami moraju znati koja im valuta odgovara. Jer kuna nemamo, nažalost i ne možemo dobiti kredit u kunama.

Pa jesu ih tužili, i šta su dobili?
Živiš u nerealnom svijetu. Kuna je umjetno postavljena naspram eura i švicarca. Balon raste, kad tad će puknut a ti misliš kako je dobro plasirat kredite sa valutnom klauzulom. Majko moja, koju li si ti ekonomiju studirao. Neku suicidnu?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 20 minuta
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO