Problem s Švicarcima
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problem s Švicarcima


25.01.2015 | 20:48
smayoo kaže:
Pa nije to nikakva tajna. Banka bi propala. Svaka. Sve do jedne. Poslovne banke su de facto primarni emitent novca još davno prije nego je svo bankarsko poslovanje iznutra postalo potpuno informatizirano. Jednu te istu kunu posude nekoliko (pa i nekoliko desetaka) puta jer većina tog novca koji posude nikad ne bude isplaćen u gotovom nego se samo radi o brojkama koje se prebacuju s računa na račun.


Ne bi propala, spasilo bi je novcem istih tih ljudi koji su ga podigli. :-D
25.01.2015 | 21:46
E, pa ne bi. U tome je fora. Svaku kunu koju banka posudi od nekog (primi kao depozit) - posudi je dalje, ne jednom, nego 10-20 puta. I tako de facto radi primarnu emisiju (virtualnog) novca. Svaka bi banka bila već u ozbiljnim problemima kad bi svi koji primaju plaću svaki mjesec došli na bankomat na dan primitka plaće i odmah je digli cijelu, u gotovini (umjesto da značajan dio potroše na bezgotovinsko plaćanje ili plaćanje režija internet-bankarstvom).
Čak ni vrlo zdrave banke nemaju casha za pokriti više par postotaka primljenih depozita. Zato i postoji obavezna rezerva koju propisuje centralna banka, da ograniči njihovu gramzljivost.
25.01.2015 | 21:49
Upravo to... a u dosta banaka znam da rade noćna oročenja sredstava, ili na dan, dva... na veliku cifru, zgrne se nekoliko plaći u banci
25.01.2015 | 23:02
8% je obavezna kolicina kesa u odnosu na depozite ako dobro pamtim. tako je bilo barem kada sam to ucio pred 10 godina.
ali ajde, nije sad to neki problem. mogli bi ga stvoriti kada bi tako svi otisli po svoje pare, ali ne vidim zasto bi to napravili. osim sto bi zeznuli banke, zeznuli bi i 92% ljudi koji nisu bili prvi u redu!
od vremena kada valute nisu vise fiksno vezane za zlato, tako ekonomija funkcionira.

kredit je u neku ruku oklada, i za onoga tko ga daje i za onoga tko ga uzima. laicki receno to je izmisljen novac iza kojeg ne stoji nista osim pretpotavke da ce se u buducnosti kroz rad taj novac oplemeniti i dobiti neku vrijednost. dok se taj novac vrti, dobro je. kovanica od jedne kn moze u svom zivotnom vijeku stvori vrijednosti od nekoliko tisuca kn, ako postoje proizvodi i usluge koji su ljudima zanimljivi i koje bi platili. problem je kada ta kovanica zapne negdje i ne stvara nikakav promet.
zato je ovo forsiranje stednje koje gura EU cesto veci teret nego dobit za ekonomiju. treba racionalizirati troskove, pogotovo to mora napraviti drzava sa svojom birokracijom, ali to ne znaci da svi moraju "stegnuti remen" kako su nam ne tako davno govorili.

ali dobro, to je sad drugi par rukava.

@iAnte slicno razmisljamo, treba pronaci neko optimalno riješenje. ali opcija u kojoj banke dobivaju teret cijele razlike u tecaju je samo prividna pobjeda. ponavljam se, ali to je kao ovaj zadnji porez za tele operatere, kao oni dobro rade pa neka snose veci teret za vrijeme krize. epilog price, sada ako koristis bonove, pacas 55kn za bon koji vrijedi 50kn. cijeli taj trosak placa korisnik. isto bi se desilo i kod banaka. pa ta govna ce preko nociti podignuti manipulativne troskove placanja jebenog racuna preko netbankinga sa 2 na 2,50 kn. i niko nece nista reci, jer eto 50 lipa, zivcirat te tjedan dana pa prodje.
ako vec svi dajemo ne male novce u zajednicku kasu, koja u teoriji i sluzi za ovakve situacije, zasto mi sada mimo toga uzimate jos nesto dodatno? kuzis moju poantu?
u svakom scenariju gubimo, ali ajde da se nadje scenarij u kojem najmanje gubimo. nadam se samo da ce strucni ljudi o ovome odlucivati, a ne politicari koji vec koriste priliku da na ovoj prici dizu galsove.
na ove prijedloge udruge franak se nemoj ni obazirati. baljezgaju i opravdavaju svoje postojanje pred interesnom skupinom, kao bilo kakav sindikat. konverzija u kn je tehnicki nemoguca. nismo zimbabve, nece vujčić stampati kune na traci.

@cariblanco negdje u srednjoj sam imao viziju sebe u politici pa sam pricao starom o tome... rekao mi je samo "mi smo iz dobre familije!" i tu je stala ta prica. a i nemam ime i prezime sa kojim bi u hrvatskoj prosao na nekoj glasackoj listi!
nisam rekao nista sto nije bilo vec receno, samo sam mozda to slozio u jedno. ali thx na lijepim rijecima.

@john svidja mi se sto imas cvrste stavove, srcan si i stvarno mi se cini da ti je stalo do ljudi, ali ne mozes sve sjekirom rezat! banke nadju nacina da uvale nazad ljudima taj teret u jedno popodne.
25.01.2015 | 23:37
John je građevinske struke. Oni su na faksu učili da sila uvijek prolazi. Ako zapne, samo dovezeš veći buldožer.

(Šala, naravno, šala! Molim bez uvrede! )

negdje u srednjoj sam imao viziju sebe u politici pa sam pricao starom o tome... rekao mi je samo "mi smo iz dobre familije!"


Nažalost, od Platona se do danas u tom smislu nije ništa promijenilo. Dokle god ćemo dozoljavati da nam drugoligaši vladaju, tako će nam i biti...
26.01.2015 | 00:08
smayoo kaže:
John je građevinske struke. Oni su na faksu učili da sila uvijek prolazi. Ako zapne, samo dovezeš veći buldožer.

(Šala, naravno, šala! Molim bez uvrede! )

negdje u srednjoj sam imao viziju sebe u politici pa sam pricao starom o tome... rekao mi je samo "mi smo iz dobre familije!"


Nažalost, od Platona se do danas u tom smislu nije ništa promijenilo. Dokle god ćemo dozoljavati da nam drugoligaši vladaju, tako će nam i biti...


Ja sam uvijek za to da se treba držati prirode, mislim zakona fizike.
Baš sam sad naletio na neki članak, dovuklo me do njega čitajući neke stvari. Nije mi baš omiljen lik ali eto. A baš o tome i povremeno razmišljam koju godinu kad se sjetim izigranih ljudi, nešto smrdi, nisu čista posla i tome treba stati na kraj.
direktno.hr/en/2014/direkt/7179/Franka-n...eće-ni-pokazati!.htm
26.01.2015 | 00:23
kinsif kaže:

@john svidja mi se sto imas cvrste stavove, srcan si i stvarno mi se cini da ti je stalo do ljudi, ali ne mozes sve sjekirom rezat! banke nadju nacina da uvale nazad ljudima taj teret u jedno popodne.

Onda čemo naći novi modus kako i tim novim teretima stati na kraj. Problem po problem. Od previše opcija zaboli glava i na kraju neznaš šta bi odabrao. Problem po problem, u hodu čemo se prilagođavat, i mi i oni. Netko je ta sranja dopustio dok su oni igrali igru. Vrijeme je da se gospoda prizemlje, nismo mi rupa na kojoj će oni istresat svoja govna koja nisu mogli olako u svojim maticama.
26.01.2015 | 00:43
smayoo kaže:
Neka sve ide na teret banaka. Ionako su kroz privatizaciju domaćih banaka(pljačku i otpis dugova) dobili i previše.


Ovaj čas mi, ovako iz rukava, padaju na pamet dvije osobe iz bliže povijesti koji su imali sličan stav (utemeljen na društveno-političkim i ideološkim argumentima, ali bez razumijevanja stvarnog ekonomskog kauzaliteta).

Jedan je Volođa Uljanov, poznatiji kao Lenjin. Svi znamo kako je ta njegova ideja na kraju završila.
Drugi je najebo još ranije, ali to je zato što je, osim što nije kužio ekonomiju (pa je jedini način ostvarivanja prihoda vidio u pljački), još bio i lud ko šlapa - Adolf Hitler.

Obojica su bankare proglasili neprijateljima naroda, s tim da je Hitler još specifičnije izjednačio bankare sa Židovima pa je onda ozakonio ne samo pljačku banaka, nego i osobne imovine i nasljeđa svih Židova, bili oni bankari, liječnici, trgovci ili obični siromašni učitelji i činovnici. Ali to je neka druga priča.

Vjerujem da bi se mnogi normalni ljudi mogli složiti s njima na načelnoj razini (da banke gomilaju bogatstvo dok normalni ljudi nose teret krize), ali isto tako vjerujem da nas je povijest nečem naučila i da se to što u bankama treba načelno promijeniti njihov odnos prema društvu u kojem funkcioniraju - nikako ne znači da je moralno i etično uzeti im novac samo zato što ga imaju. Jer to, u konačnosti, NIJE NJIHOV NOVAC, nego onih koji su im povjerili svoju ušteđevinu. A to su opet uglavnom obični "mali" ljudi.

Pa naravno da su to naši novci, zato čemo si ih pošteno uzeti nazad i sav profit koji su njime ostvarili. Pa neka biraju! Treba pokazat zube dok ih još imamo.
26.01.2015 | 04:21
Riba kaže:
Čitam temu pa da ubacim i svoje razmišljanje kao "korisnik" kredita u CHF.

Ja sam recimo otprilike znao u što se upuštam i svjesno sam krenuo u to vlastitim izborom. Isto tako ne očekujem da mi itko pomogne (ironično, podizanje kredita je posljedica upravo toga). Istovremeno potpuno podržavam udrugu Franak jer ne podnosim banke i podržavam svakoga tko će im postojanje učiniti barem mrvicu neugodnijim.

Međutim krenuo sam u to sa par pretpostavki:
- CHF će sigurno ojačati
- Rata kredita je bila debelo ispod one koju sam mogao podnijeti
- Školovan sam i pametan i znam raditi posao koji je tražen

Kad sam nanjušio da će govno pogoditi ventilator, jednostavno sam napravio rješenje koje nam je svima pred nosom, i pobrinuo se da mi se plaća ne isplaćuje u kunama.

Pouka je da si pomognete sami a ne čekate da vam netko drugi pomogne, pogotovo ne država ili, oslobodi Bože, banke.


Potpisujem do slova. Opcenito mi se kaki od ljudi koji stalno kukaju, ocekuju tudju pomoc i milostinju, jer je toboze njima tesko. Podigni cijenjenu guzu i zaradi vise, ako su ti racuni porasli. Jednostavno je...

Ja sam 2005./06. bio podstanar, zaradjivao 3500-4000kn mjesecno i imao malu bebu, pa ostao ziv. Kada vidis da tako ne ide okrenes list, ili jos bolje promijenis knjigu.

Volio sam ja ostati u Dalmaciji i govoriti "ovakve lipote nigdi na svitu nema", piti jeftino vino i cekati bolje dane. A ja odabrao ratove na Bliskom Istoku, bas zato se ne bi doveo u situaciju da budem socijalni slucaj, ili osoba kojoj bi neko trebao pomagati.

Iluzorno je i ocekivati da se moze pobijediti banke ili da ce drzava stati iz naroda, kada ce im te iste banke trebati nakon par mjeseci da se dodatno zaduze, kako bi nahranili svoj vlastiti birokratski aparat
26.01.2015 | 08:34
JOHN kaže:
smayoo kaže:
Vjerujem da bi se mnogi normalni ljudi mogli složiti s njima na načelnoj razini (da banke gomilaju bogatstvo dok normalni ljudi nose teret krize), ali isto tako vjerujem da nas je povijest nečem naučila i da se to što u bankama treba načelno promijeniti njihov odnos prema društvu u kojem funkcioniraju - nikako ne znači da je moralno i etično uzeti im novac samo zato što ga imaju. Jer to, u konačnosti, NIJE NJIHOV NOVAC, nego onih koji su im povjerili svoju ušteđevinu. A to su opet uglavnom obični "mali" ljudi.

Pa naravno da su to naši novci, zato čemo si ih pošteno uzeti nazad i sav profit koji su njime ostvarili. Pa neka biraju! Treba pokazat zube dok ih još imamo.


Koji - "naši" novci? Sorry, ali ne postoji "naš" novac. Postoji moj novac, tvoj novac, njegov novac... Čiji bi, dakle, to novac "pošteno" uzeo "nazad"?
Oni koji su digli kredit u bilo kojoj valuti uglavnom nemaju neki "svoj" novac u banci (osim onog tekućeg, kojeg zarade i potroše svaki mjesec). Ima ga netko tko štedi (tko štedi obično ne diže kredit, ponekad možda da, ali da ne širimo sad priču). Kako si, dakle, to zamislio?
Oni koji su digli kredit i sad ga ne mogu vraćati, "pošteno" će uzeti "nazad" novac onih koji štede. Čekaj malo... Jesi pročitao ti što sam napisao iznad tog zadnjeg odlomka na kojeg se referiraš?
26.01.2015 | 09:06
@kinsif slažem se u potpunosti. I drago mi je da ima ljudi koji normalno razmišljaju. Možda slično razmišljamo, ali ti to puno smirenije kažeš i puno manje sukoba izazoveš.

Problem je što je predizborno vrijeme. Svašta se obeća. I krenulo je tim putem. Btw pogledaj što se jučer dogodilo u Grčkoj. Zadužili su se bez ikakvog pokrića i sad to ne bi vratili. Dapače, sad bi malo više trošili iako su dužni svakome. I šta se dogodi? Na vlast dođu oni najgori mogući ekstremisti.

A Hrvatska je plodno tlo za ekstremističke ideje.

Ni ja se ne slažem s tim da je totalna štednja put iz krize. Ali kad si dužan svima na svijetu, stvarno nije vrijeme za 14 plaća godišnje.


@smayoo JOHN ima neke svoje ideje i nema šanse da mu promijeniš mišljenje. Čovjek čiji je jedini argument "ja znam" nije čovjek s kojim možeš argumentirano raspravljati. Prije 500 godina ljudi su znali da je zemlja ravna ploča. I nisu slušali argumente.
26.01.2015 | 09:36
smayoo kaže:
Koji - "naši" novci? Sorry, ali ne postoji "naš" novac. Postoji moj novac, tvoj novac, njegov novac... Čiji bi, dakle, to novac "pošteno" uzeo "nazad"?


Ne da ne postoji naš i moj i tvoj, već novac uopće ne postoji. To su samo apstraktne brojke koje igrom slučaja u određenim situacijama možeš zamijeniti za neku stvarnu vrijednost. To se može u trenu promijeniti.
26.01.2015 | 10:09
Za naših života još - će se gotovina kao sredstvo plaćanja ukinuti pa će onda zaista biti tako. U ovom trenutku još donekle (ako to ne pokušaju svi odjednom) možeš svoj depozit podići u gotovini pa njom raspolagati. Naravno, niti vrijednost gotovine nije nešto nad čim normalan čovjek ima ikakav utjecaj, a podložna je manipulaciji puno više nego prije dok je novac morao imati zlatnu (ili dolarsku) podlogu. Ali, kako god bilo, novac u banci nije onoga tko ne može platiti svoje dugove pa bi posegao za njim (jer, kao, tko je*e banke, imaju one para), nego je onoga tko ga je tamo deponirao. Sve ostalo je obična pljačka.
26.01.2015 | 10:23
smayoo kaže:
JOHN kaže:
smayoo kaže:
Vjerujem da bi se mnogi normalni ljudi mogli složiti s njima na načelnoj razini (da banke gomilaju bogatstvo dok normalni ljudi nose teret krize), ali isto tako vjerujem da nas je povijest nečem naučila i da se to što u bankama treba načelno promijeniti njihov odnos prema društvu u kojem funkcioniraju - nikako ne znači da je moralno i etično uzeti im novac samo zato što ga imaju. Jer to, u konačnosti, NIJE NJIHOV NOVAC, nego onih koji su im povjerili svoju ušteđevinu. A to su opet uglavnom obični "mali" ljudi.

Pa naravno da su to naši novci, zato čemo si ih pošteno uzeti nazad i sav profit koji su njime ostvarili. Pa neka biraju! Treba pokazat zube dok ih još imamo.


Koji - "naši" novci? Sorry, ali ne postoji "naš" novac. Postoji moj novac, tvoj novac, njegov novac... Čiji bi, dakle, to novac "pošteno" uzeo "nazad"?
Oni koji su digli kredit u bilo kojoj valuti uglavnom nemaju neki "svoj" novac u banci (osim onog tekućeg, kojeg zarade i potroše svaki mjesec). Ima ga netko tko štedi (tko štedi obično ne diže kredit, ponekad možda da, ali da ne širimo sad priču). Kako si, dakle, to zamislio?
Oni koji su digli kredit i sad ga ne mogu vraćati, "pošteno" će uzeti "nazad" novac onih koji štede. Čekaj malo... Jesi pročitao ti što sam napisao iznad tog zadnjeg odlomka na kojeg se referiraš?


Ja nisam primjetio da ti ljudi ne vraćaju kredit, barem u dobroj večini!ALI, voda im dolazi do grla.
Novac kojim banka raspolaže od tvoje plaće i ušteđevine, moje plaće i ušteđevine itd., tj. svaki novac kojim su godinama i to svake godine zbirno ostvarivali dobit od preko milijardu kuna. Eto, prošlu godinu su zbirno ostvarili bruto dobit od preko 1.5 milijardi kuna, a tobože smo vrlo riskantni za ulaganje. Kako divno, samo se postavlja pitanje na koji način!? A koliko su u svojim matičnim bankama ostvarili? Uglavnom padove.
26.01.2015 | 11:44
Šta ako se dokaže, da franaka nije ni bilo ? Imaju li naše institucije koje su odgovorne za to ( pa ako treba i uskok ) pravo doći do tih informacija !! Previše toga smrdi u toj priči, samo par citata.

Prof. Ljubo Jurčić-Neka banke pokažu bilance, ako Jakovčević i Lovrinović lažu!

''Ekonomski fakultet nije institut, što znači da su kolege Jakovčević i Lovrinović izjave dali u svoje ime, a ne u ime Fakulteta. Učinili su to na osnovu svog statusa i časti te na račun svog ugleda. I ne vidim razlog za ovakvu nervozu i medijsko prepucavanje, jer se vrlo lako može utvrditi tko govori istinu: bankari ili profesori. Hrvatska narodna banka i revizori imaju sve potrebne informacije i vrlo brzo se može utvrditi tko je u pravu. Sve je knjiženo i samo treba objaviti te podatke''

Dekan nije stručnjak za bankarstvo

Dodaje potom da o svemu nije razgovarao sa svojim kolegama jer trenutno nije u Hrvatskoj. Pojašnjava da dekan Ekonomskog fakulteta nije stručnjak za područje bankarstva i monetarne politike, već da su vrhunski eksperti za to područje upravo profesori Jakovčević i Lovrinčević.

''Dekan Lajoš Žager je zadužen za organizaciju fakulteta i nije nikakav nadzornik meni ili prozvanim profesorima. A ljudi koji rade u bankama, prethodno su morali diplomirati upravo kod profesora Lovrinčevića i Jakovčevića'', zaključuje dr. Ljubo Jurčić, ekonomist i profesor međunarodne ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

Podsjetimo ovdje da je Hrvatska udruga banaka tražila da se Ekonomski fakultet ogradi od izjava profesora Jakovčevića i Lovrinovića, tvrdeći kako iznose netočne i štetne izjave. Nakon bankara, oglasio se i prof. Jakovčević te kazao da je pismo HUB-a "staljinistički" pokušaj zastrašivanja intelektualaca.

Prof. Jakovčić

Jakovčević: Nemaju argumente pa zastrašuju

"Ovo je poraz HUB-a. Ne znaju nastaviti argumentiranu raspravu, nego se služe staljinističkim" zastrašivanjem', poručio je Jakovčević.

"Moje glavno pitanje i zahtjev bankama i HNB-u je - prikažite bilance. Kojeg dana su milijarde švicarskih franaka ušle u hrvatski bankovni sustav, po kojem tečaju je franak promijenjen u kunsku likvidnost i kada su se počeli odobravati krediti u kunama s valutnom klauzulom u švicarskim francima", rekao je Jakovčević dodajući kako sve stavove i argumente iznosi u svoje ime, a ne u ime fakulteta.

Najavio je da će zajedno s Lovrinovićem održati konferenciju za novinare nakon što analiziraju izjave iz HNB-a i HUB-a.

A budući da bankari ne prikazuju bilance i ne iznose činjenice, već dižu medijsku hajku, možemo pretpostaviti tko je u pravu.
26.01.2015 | 11:53
Ne branim banke i ne mislim da su moralna vertikala našeg društva, ali nije baš tako kako si pojednostavio. Svaka banka prikazuje bilancu, to je javni podatak i svatko može do njega, ali u bilanci se ne vidi to što nas ovdje zanima, ona je previše agregiran dokument. Treba gledati u knjige, puno detaljnije. Da to objave, svaki bi ih komintent mogao tužiti za objavljivanje poslovne tajne. Dakle - sudski nalog, sudski vještak, itd. Sve po redu.

Jer, ako nije tako, onda je to linč. Štrik preko prve grane pa objesi nekog, samo da netko bude kriv. Jel takvo društvo želimo? U takvom društvu SVATKO sutra može visiti na grani samo zato što je netko dovoljno glasan prstom na njega pokazao.
26.01.2015 | 11:57
Kako ne vidi? Prihodi, rashodi, pasiva, aktiva... sve se vidi... samo treba detaljnije pogledat, ko razumije kako i zašto je nešto nastalo
Mislim na kreditnu bilancu
26.01.2015 | 12:04
Sve se vidi? Pa evo, ajde onda, npr. ovdje reci gdje se što vidi od ovog što nas zanima?
26.01.2015 | 12:10
E tako mi i treba kad čitam s mobitela
Kreditna bilanca nije javna... krivo sam se izrazio, odnosno nisam do kraja pročitao tvoj post...
mislim da ono što im hoće profesori poručit je da daju pojedine stavke kreditne bilance na uvid.. ali naravno, poslovna tajna, zašto bi oni to napravili
26.01.2015 | 12:38
Sad Ameri guraju zakon, gdje više neće biti zaštićenih računa...navodno zbog terorizma, sad hoće li to obuhvati još poneku bankarsku tajnu to neznam. Kažeš smayoo da treba malo dublje gledati po knjigama, puno detaljnije. Vjerujem ti za to, ali neka onda banke daju samo toj dvojici profesora ( Jakoovčević i Lovrinčević ) da to pogledaju..ili je i to linč ?
26.01.2015 | 13:17
Ako postoji sumnja u špekulativno poslovanje, policija (ili uskok) traže sudski nalog. Dobiju sudski nalog. Dođu u banku, dobiju uvid u knjige. Pogleda prvo njihov analitičar pa, ako zaključi da ima dokaza, onda pogleda sudski vještak (jer se njegovo mišljenje računa na sudu) i td.
Dati uvid bilo kome izvan tog redoslijeda (tj. bez sudskog naloga) znači otvoriti mogućnost da bilo koji komintent tuži banku za otkrivanje poslovne tajne.
26.01.2015 | 13:25
hahahaha.....da mi je samo znati koji će to USKOK, PNUSKOK, SOA, GOA, DOA, GNJDF i sl beskorisne skraćenice svratiti u banke. Ulazilo se samo za potrebe zna se koga, onog tko ima novaca.
To koda slušam malog Ivicu i sretne završetke.
Daj Bože da tako nešto doživim za svog života, ali ipak ću ti samo odmahnut rukom. Danas se pravda može istjerat jedino pobunom. Pa mi po saboru imamo šetajuće optuženike.
Takvi su nedodirljivi, teren je odavno pripremljen i sve je po zakonu.
26.01.2015 | 13:50
Mnogi su do sad u povijesti odlučili istjerati pravdu pobunom i svi su završili ruku krvavih do ramena, i to, na kraju, ne od onih protiv kojih su se pobunili, nego od onih s kojima su pobunu započeli. Ne kaže se uzalud da je povijest učiteljica života. A, ako ti se ne da proučavati povijest (očito da ne), uzmi onda pa pročitaj Životinjsku farmu od Orwella. Kratka pripovjetka, riješiš je u jedno popodne, a jako lijepo ilustrira upravo taj problem.
Ako te je briga objektivizirati svoj stav, to jest. Ako nije, daj samo onda javi kad naoštriš vile i handžare, prije nego kreneš u tu pobunu, da ja s familijom odselim. Hrvatska u kojoj se (opet) prokazuje svatko tko nešto ima kao netko kome se može i smije uzeti prije nego ga se pošalje na Goli otok - nije i neće biti moja domovina.
26.01.2015 | 14:06
smayoo kaže:
Ako postoji sumnja u špekulativno poslovanje, policija (ili uskok) traže sudski nalog. Dobiju sudski nalog. Dođu u banku, dobiju uvid u knjige. Pogleda prvo njihov analitičar pa, ako zaključi da ima dokaza, onda pogleda sudski vještak (jer se njegovo mišljenje računa na sudu) i td.
Dati uvid bilo kome izvan tog redoslijeda (tj. bez sudskog naloga) znači otvoriti mogućnost da bilo koji komintent tuži banku za otkrivanje poslovne tajne.


Za USKOK, POSKOK, NASKOK, DOSKOK i ostala sranja ne znam niti jedan primjer da su samostalno došli do nečeg, pogotovo da samostalno krenu u neku istragu. 99% njihovnih optužnica temelji se na prijavama, novinarskim pritiscima, pritiscima javnosti i sl. Toliko o 'institucijama pravne države koje odrađuju svoj posao'.....
26.01.2015 | 14:21
Slažem se s tim. Ali u ovom slučaju barem pritiska javnosti i medija ne fali.
26.01.2015 | 15:29
Misleći na pobunu, ne mislim da nabadam nekoga na vile, nego prosvjede na kojima se ukazuje na problem koji se ne riješava ni regularnim putem koji ti predlažeš i očekuješ. Odnosno ti predlažeš da svi čekamo nešto ili nekog da nas spasi, možda Majka Terezija?!?!
Kad je narod uopće izašao na neke značajnije prosvjede, da se izbori za svoja prava. Nikad, zato jer se samo ovako lamentira, traži dlaka u jajetu i ništa ne poduzima. Očito nam je svima dobro!
Uostalom, daj ti neki konstruktivan prijedlog, osim što dosta očekuješ, a mani se uloge promatrača i analitičara.
26.01.2015 | 16:11
Evo nečeg u čemu se slažemo. Očito nam je dovoljno dobro da nema potrebe za stvarnim promjenama.
Moj je konstruktivan prijedlog - konverzija kredita po realnim uvjetima (ako se mijenja valuta kredita, mijenja se i rizik pa ne može kamatna stopa ostati ista) u kune ili eure, ali bez birokratiziranja tipa reevaluacije kreditne sposobnosti, plaćanja kojekakvih konverzijskih naknada i sl. Činjenica da kuna nema toliko nije nikakva prepreka jer se ionako radi o virtualnim kunama, francima i eurima.

Koji tečaj treba uzeti prilikom te konverzije - moj je stav - onaj koji je bio aktualan prije ovog zadnjeg skoka, s tim da dužnik treba snositi i kamatu na CHF za razdoblje od datuma tog zadnjeg "nižeg" tečaja do datuma konverzije, po aktualnom tečaju (visokom). Ako je to razdoblje kratko i efikasno (do mjesec dana), nije toliko strašno i puno je manje bolno od mnogih drugih aspekata u toj priči. Ako nije - e, tu odgovornost snosi i udruga Franak koja sindikalistički inzistira na rješenju u kojem netko drugi snosi sav teret, umjesto da se postavi konstruktivno. Što se dulje natežu, to će teže biti riješiti taj problem.

I, nakon toga, tko nema dovoljne prihode da servisira svoj kredit, reprogram na dulji rok, opet bez kojekakvih birokratiziranja i naplaćivanja raznih naknada i traženja kojekakvih papira i potvrda. Neovisno o starosti dužnika, reprogram kredita. Ako dužnik ne otplati kredit do penzije, otplatu nastavljaju njegova djeca ili u nekom trenutku prodaje tu nekretninu (naravno, kad su cijene povoljne i kad to ima smisla) i kupuje si manji i jeftiniju jer su djeca odselila i ne zanima ih više nekretnina u Hrvatskoj pa s razlikom prebija ostatak kredita.

Imam prijatelje koji žive u Švedskoj, Švicarskoj, Kanadi... Svi su si kupili kuće i svi su digli kredit koji je značajno dulji od toga koliko njima još preostaje godina do penzije. To je tamo normalno. Postaju vlasnici nekretnine kad otplate 20-30% kredita ili tako nešto. Kad idu u penziju, nitko nema otplaćenu kuću. Ili djeca žele zadržati kuću pa je nastavljaju otplaćivati, ili ih kuća ne zanima, a roditeljima samim ne treba tolika kuća pa se onda proda i kupi manja, za mirnu penziju.

Stav da se radi konverzija po tečaju CHF u vrijeme uzimanja kredita, te po kamatnoj stopi za CHF može biti legitiman jedino ako dužnik dokaže da je zaista bio prevaren i na neki način prisiljen da uzme taj kredit kao jedini dostupan. I u tom slučaju se radi o dokaznom postupku i sudskoj odluci, na teret banke. U svim drugim slučajevima, to je jednostavno - izbjegavanje odgovornosti za vlastite postupke i odluke. Na neki način, to je isto kao da dođeš u Wettpunkt i streseš 10.000 EUR na ruletu i onda se pobuniš i tražiš pare natrag jer si prevaren. Jbg.
26.01.2015 | 16:59
Ne mogu se (ne bi se trebale moći, možda u ovom konkretnom slučaju) kreditne obveze prenjeti na nasljednike.
Kod nas je problem (mislim da je i dalje prisutan) preuzimanja tuđeg kredita. Treba se jedan kredit zatvoriti da bi se digao novi za istu nekretninu.
Tu bi se pojednostavilo pa čak i trgovanje stanova koji su pod hipotekama i dugogodišnjim kreditima.
Ne razumijem kako netko može biti prisiljen uzeti kredit?

Tvrdim kako je ZaBa oduvijek imala kredite u markama, a kasnije u eurima i kako mene niko nikada nije niti pokušao nagovoriti na franke, a ponuda je postojala.

Nejasno je zašto nije konverzija napravljena nakon prvog skoka CHF-a. Trebalo je platiti konverziju iako su masa njih zbog povoljnijih uvjeta (u odnosu na kredit u €) ostavili dobar dio novaca u đepu. Pa su si mogli (kad je Vrag odnio šalu) iz manje plačenih rata isfinancirati prebacivanje kredita u eure.
Naravno, tu je i HNB trebao malo pričepiti banke da olabave i olakšaju pretvorbu kredita.
26.01.2015 | 17:14
JOHN kaže:
Misleći na pobunu, ne mislim da nabadam nekoga na vile, nego prosvjede na kojima se ukazuje na problem koji se ne riješava ni regularnim putem koji ti predlažeš i očekuješ. Odnosno ti predlažeš da svi čekamo nešto ili nekog da nas spasi, možda Majka Terezija?!?!
Kad je narod uopće izašao na neke značajnije prosvjede, da se izbori za svoja prava. Nikad, zato jer se samo ovako lamentira, traži dlaka u jajetu i ništa ne poduzima. Očito nam je svima dobro!
Uostalom, daj ti neki konstruktivan prijedlog, osim što dosta očekuješ, a mani se uloge promatrača i analitičara.


Evo ti prijedlog:
Neka se svatko primi posla i radi ono za što je školovan.
Ispada kako ljudi kukaju kako nema posla, a radili ne bi.
26.01.2015 | 18:42
zabac kaže:
Ne mogu se (ne bi se trebale moći, možda u ovom konkretnom slučaju) kreditne obveze prenjeti na nasljednike.


Kako, zašto, otkud ti to? Moj je pokojni stari umro '98 i ostavio za sobom (među inim) i kredit. Stara i ja smo imali opcije (a) prihvatiti ostavinu skupa s kreditom ili (b) odreći se kompletne ostavine skupa s kreditom.

Inače, nastavno onom što sam tvrdio da je SVATKO tko je želio mogao i tada dobiti objektivnu informaciju i upozorenje, ali je većina odlučila to ignorirati radi naizgled dobrih uvjeta, evo i današnji članak iz Novog lista:


fotografija_2015-01-26.JPG
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 32 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

cariblanco, Ender, Riba, Anonimci (568)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO