Linux na macu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Linux na macu


27.01.2013 | 19:50
smayoo kaže:
Slažem se sa svime što si napisao, iako moram primjetiti da je do problema u razmjeni DOCX, XLSX i tako to dokumenata prema Office 2003 korisnicima došlo do toga što indolentne budale na državnim jaslama ne znaju (i ne žele naučiti) koristiti "Save As" uz promjenu tipa dokumenta.

Da se ne upletemo u nedavno već započetu sličnu diskusiju, to što sam napisao *NE* implicira da su *SVI* koji rade u javnim službama indolentne budale, nego da te službe obiluju indolentnim budalama koje ne znaju (i ne žele naučiti) koristiti alate za svakodnevni rad.


Jao... pa kako ih možeš hvaliti?!?!?!?!? Čast IZNIMKAMA kojih ima 20, 30% al ostalim rać da su budale je kompliment!!!!
  • User
  • Posjetitelj
27.01.2013 | 20:50
smayoo kaže:
Slažem se sa svime što si napisao, iako moram primjetiti da je do problema u razmjeni DOCX, XLSX i tako to dokumenata prema Office 2003 korisnicima došlo do toga što indolentne budale na državnim jaslama ne znaju (i ne žele naučiti) koristiti "Save As" uz promjenu tipa dokumenta.


To stoji, ali je i samo jedan dio problema. Kod korištenja "Save as..." dokument u .doc-u nekad neće izgledat identično kao u .docx-u čak ni kad se oba otvaraju u istoj verziji Worda.
27.01.2013 | 21:07
To je već problem Microsofta. NEma veze s DOC i DOCX. TO je oduvijek tako bilo. Snimiš DOC i otvoriš ga na drugom kompu i sve je razbacano. Ali, taj isti problem postoji i s ODT-om, a postojao je (donekle, u puno manjoj mjeri) i ranije s WordPerfectom i WordStarom.
27.01.2013 | 21:08
mruzic kaže:
Jao... pa kako ih možeš hvaliti?!?!?!?!? Čast IZNIMKAMA kojih ima 20, 30% al ostalim rać da su budale je kompliment!!!!


Gle, baš sam htio izbjeći da opet započnemo tu diskusiju...
27.01.2013 | 21:16
@ User, jako dobro napisano

Smayoo i mruzic .. zašto vi očekujete da bi prosječni korisnik MS Officea trebao znati gdje se u ovom novom "prekrasno posloženom" Wordu podešava "save as" ili "insert" ..

Ja tim ljudima ništa ne zamjeram, ali zamjeram mnogo informatičarima u državnim tvrtkama koji su sami sebi svrha i zbog kojih krajnji korisnici ispadaju bedaci.
27.01.2013 | 21:32
O, brate...
http://humour.200ok.com.au/image_notmyjob.html
8 godina sam radio u takvom sustavu. U tih 8 godina sam najmanje 1000 puta čuo "zašto bi ja to trebao znati, nije to moj posao". I svaki put je to bilo u vezi neke trivijalne funkcije na računalu. Nikad nisam čuo od bravara da je rekao kako nije njegov posao naučiti kako radi nova bušilica ili brusilica, ili švajsaparat. Ili laserski mjerač duljine. Ali svaka indolentna budala koja sjedi za stolom, vrti palce, lista novine i čeka da završi radno vrijeme - obavezno tvrdi da ne može raditi jer mu nitko nije pokazao kako se napravi save as na novoj verziji softvera. A da nije taj razlog, onda je neki drugi. Važno da ima neki razlog da ne mora raditi.
27.01.2013 | 22:27
Daj me smayoo nemoj zezati da tokar u nekoj xy firmi dobije novi tokarski stroj zapakiran u par kutija pa da si ga sam mora složiti da bi mogao raditi.

Međutim informatičari u državnim tvrtkama baš to rade .. pa ja sam poludio prije jedno godinu dana kad mi je došao lik iz moje informatike i donio tri PC-a i pospajao monitore s VGA kablovima i kad sam ga pitao zašto nije koristio DVI kablove (koji su usput uredno bili u kutiji uz monitore) odgovorio da koja je razlika i da svi imaju kablove s plavim konektorima pa zašto bi ove tri bila spojena s bijelim

Zašto ponovno kažem, zašto bi neki daktilograf koji je učio pisati na e-Olimpiji prije 20 godina morao znati gdje da traži do bola skrivenu ikonu (funkciju) "save as" i trebao misliti da li dokumente treba spremati u .doc, .docx ili .odt formatu,.. ne to su trebali sve već napraviti informatičari kako u mojoj, tako i u drugim državnim firmama no ovako na vidjelo izlazi tužna činjenica da oni ne znaju i ne rade svoj posao i kaj je najgore ne drže se propisanog standarda .
27.01.2013 | 22:38
Ne branim informatičare u državnim strukturama i firmama, jer je i među njima statistika ista kao i među ostalim zaposlenicima, ali...

Namjerno nisam napisao "tokar" i "tokarski stroj", jer je tokarski stroj složen, zahtijeva puštanje u rad, podešavanje, itd, a tokar je čovjek koji se za svoje zvanje posebno školuje i obučava. Zato sam i napisao "bravar" i "bušilica, brusilica ili švajsaparat". Smatram da je to posve primjerena usporedba, jer se radi o alatu koji isto tako možeš imati i doma i, ako ga imaš doma, nećeš očekivati da ti ga netko sastavi i pusti u rad. To jest, ako već to ne znaš sam, lijepo ćeš zamoliti ukućana, susjeda, rođaka, itd. da ti to napravi i da te u to uputi, a nećeš očekivati da je nečija dužnost da ti "ulije znanje u glavu".

To što je netko prije 20 godina učio tipkati na Olimpiji ne znači da je time oslobođen potrebe i obaveze učenja do kraja života.

Znaš kako to funkcionira u nekim privatnim firmama (i velikim, i malim - čak prije velikim, nego malim - u malima su ljudi bliskiji pa se više oslanjaju jedni na druge)? Stigne im okružnica "Od ponedjeljka se radi tako i tako, u prilogu su upute, izvolite proučiti.". Od ponedjeljka pa iduća 2-4 tjedna onaj tko se ne snalazi dobije 2-3 opomene i poslije toga (ovisno o tome o čemu se radi) - od penala na plaću pa do otkaza.
  • mileni
  • Posjetitelj
27.01.2013 | 23:00
User kaže:
Ispričavam se na malom kašnjenju s odgovorom, al bili su burni dani

mileni kaže:
Prije nego sam presao na mac cesto sam cuo pokude na racun OSX-a u vezi zatvorenosti. I ne shvacam tu zatvorenost sad kad sam vec dosta vremena pretezito na OSX-u. Ja ju ne vidim. Valjda sam slijep?

Jedino gdje je OSX zatvoren je valjda u vezi samog GUI-a. Naspram windowsima npr. ne mozes editirati izgled OSX-a po svojim zeljama i potrebama. Nisam to radio ni na windowsima, pa mi ista stvar nije potrebna ni na OSX-u.

Ali to je banalna stvar koja nikako ne moze utjecati na sam rad OS-a (bilo kojeg). U vezi svega ostaloga, OSX se nikako ne razlikuje od jednih windowsa. Jednak stupanj zatvorenosti/otvorenosti. Ne vidim razlike. Ili ja osobno nemam neke velike potrebe customizacije? Ukoliko je to slucaj, onda taj pojam zatvorenosti OSX-a neka opise netko tko situaciju poznaje bolje od mene


GUI nema veze s time. Što se njega tiče, OS X je i dalje sustav koji mi najviše odgovara po pitanju korisničkog iskustva out-of-the-box i nemam nikakve potrebe za modifikacijom istog.

Otvorenost je pitanje koje se poteže na više razina. Iako sam dugogodišnji Mac korisnik, jako velik dio ili čak većina softvera kojeg koristim je open source: 2-3 varijante Eclipse-a, Cyberduck, Cog, LibreOffice, Inkscape, VLC, XLD itd. Jedan od nabrojanih programa, Cog, je stao s razvojem, ali ga je u ruke uzeo drugi programer i razvoj je nastavljen. Radi se o fenomenalnom audio playerčiću koji mi je 100%-tno zamijenio iTunese prije par godina i bilo bi stvarno šteta da propadne, a to bi se vjerojatno i desilo da nije bio otvoren.

Ajmo dalje... Kupnjom novog stroja dobio sam Mountain Lion koji mi nakon instalacije i podešavanja CUDA Toolkita u terminalu izbacuje određenu grešku svaki put kad želim administratorske ovlasti. Do sada ovo nije imalo nikakvog utjecaja na moj rad, ali nitko mi ne garantira da se to neće desiti u budućnosti. Na Lionu se to nije dešavalo i očito ispravak tog buga ovisi jedino o Apple-u, a isti se i pojavio jer je Apple krpao jedan sigurnosni propust u OS X-u. Ne želim vas zamarat previše tehnikalijama, ali na otvorenom sustavu bi se veći dio zajednice angažirao oko rješenja (ovisno o tome koliko ga ljudi koristi).

Kod otvorenih sustava je također lakše predvidit u kojem smjeru idu, a i ako zastrane odmah nastaju forkovi koji nastavljaju put u onom smjeru u kojemu je određena skupina korisnika htjela ići. Da je OS X bio potpuno otvoren sustav, pretpostavljam da bi jedan veći fork nastao upravo nakon 10.6. Tada bi jedan dio korisnika otišao u smjeru Liona i ML, a drugi u smjeru OS-a za zahtjevnije korisnike u kojemu bi npr. iOS đinđe minđe i App Store bili opcionalna stvar. Osobno bih odabrao taj potonji koji se nikad nije desio.

S obzirom da sam ipak programer, otvorenost mi dopušta da se uključim u razvoj softvera i ispravim nešto što mi ne odgovara u njemu. Moram priznat da (još) nemam tu praksu, ali nije ni tako teško ispravit pokoji bug ili dat nekakav doprinos

Čuo sam nedavno i jedan primjer utjecaja zatvorenosti formata dokumenata na rad državnih institucija - jedno ministarstvo je imalo Office 2003, a drugo Office 2007. S obzirom da Office 2007 koristi drugačiji format datoteka, jasno je da je bilo ozbiljnih problema u razmjeni dokumenata od jednog ministarstva prema drugome. Da su .docx, .xlsx i sl. otvoreni formati, već bi bili odlično podržani u besplatnom LibreOffice-u. Podržani su i ovako, ali još uvijek ima problema u konverziji jer se do podrške istih došlo (pretpostavljam) reverznim inženjeringom.

Eto, nadam se da sam bar malo obrazložio koliko je otvorenost bitna. Naravno, ona nije rješenje za sve i ima svojih mana, ali nekako mi se sve više čini da je broj prednosti dovoljan da ozbiljno razmislim o nekoj budućoj tranziciji


Moje pitanje je poprilicno jednostavno:
Po cemu je OSX zatvoren sustav? To sto ne mozes vidjeti sami kod sustava ne cini isti zatvorenim. Jer sve sto mozes sa Linuxom/Windowsom mogu i sa OSX-om. Osim naravno prckanja po kernelu.

I da, i sam sam programer. I ne bih nikad isao dirati kod od OS-a. Bilo kojeg. OS je tu kao podloga koja mi omogucava rad u odredjenim alatima. Preko tih alata ocekujem kakvu-takvu zaradu. I sve sto ocekujem je da OS radi svoj posao, da se ne namece, itd. Sami kod OS-a me ne zanima. Niti ce me ikad zanimati. Kao ni 99,99% korisnika.

Ti si nabrojao neke stvari koje ce mozda u buducnosti biti ogranicavajuce, a mozda i nece. To me ne zanima. I to ne cini neki OS otvorenim ili pak zatvorenim.

Oprosti, no ni jedan razlog i konkretan primjer za zatvorenost OSX-a nisi nabrojao. Ni jedan. To sto npr. u Linuxu mozes zadirati u sami kod je drugi par carapa. I da, Linux je otvoreniji od OSX-a. No Linux je Open Source, OSX nije. Dva razlicita para carapa. No osim toga po cemu je jedan Linux otvoreniji od OSX-a? Nesto vise mozes napraviti sa Linuxom? OSX te negdje ogranicava? Ili pak windowsi?

Kako vec rekoh, ni jedan razlog te zatvorenosti nisi nabrojao. Osim open sourcea. No to vec nije za usporedbu. Jer onda su i Adobe alati katastrofalni i ogranicavaju korisnika. Sto naravno uopce nije istina.
27.01.2013 | 23:26
Drugim riječima ti si zadovoljan činjenicom da je netko prije 5-6 godina kupio PowerMaca vrijednosti manjeg auta na kojeg danas nemre instalirati 10.8 jer je Apple odlučio.

Da je OSX otvoren, onda bi se problem nemogućnosti instaliranja riješio na legalan način (kad već Apple to ne želi) od strane xy korisnika i sve ok, ovako ostaje ilegala.
  • mileni
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 00:40
Dvije u potpunosti razlicite arhitekture su danasnji macovi i PowerMacovi. Kakve veze otvorenost OS-a ima s tom cinjenicom? I zasto bih bio (ne)zadovoljan tom cinjenicom?

OSX nije Open Source. Nije to bio ni u vrijeme power maca, nije ni danas. Niti ce to ikad biti. Niti bi to trebao biti. I sve da je i otvoren, taj problem ti ne bi bio rijesen. Jer sta ce tebi 10.8 na Power Macu ako nemas aplikacija za takav stroj?

OS je samo backbone za aplikacije koje koristis. Nista manje i nista vise. Sto se manje uplice u moj rad, i sto manje moram misliti o samom OS-u tim je bolji.
  • User
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 00:48
mileni kaže:
Moje pitanje je poprilicno jednostavno:
Po cemu je OSX zatvoren sustav? To sto ne mozes vidjeti sami kod sustava ne cini isti zatvorenim. Jer sve sto mozes sa Linuxom/Windowsom mogu i sa OSX-om. Osim naravno prckanja po kernelu.


Zapravo... ovdje si u krivu. Po OS X kernelu itekako možeš prčkat jer je upravo to onaj dio OS-a koji je otvoren, kao i cijeli Darwin podsustav.

en.wikipedia.org/wiki/XNU
en.wikipedia.org/wiki/Darwin_(operating_system)

I da, i sam sam programer. I ne bih nikad isao dirati kod od OS-a. Bilo kojeg. OS je tu kao podloga koja mi omogucava rad u odredjenim alatima. Preko tih alata ocekujem kakvu-takvu zaradu. I sve sto ocekujem je da OS radi svoj posao, da se ne namece, itd. Sami kod OS-a me ne zanima. Niti ce me ikad zanimati. Kao ni 99,99% korisnika.


Cijela UNIX podloga OS X-a je također open-source i mnogo ljudi radi na njoj. Ti isti ljudi tebi i meni osiguravaju da možemo radit svoj posao tako što čačkaju po sustavu i čine ga boljim. No ipak, na kraju Apple ima završnu riječ.

Ti si nabrojao neke stvari koje ce mozda u buducnosti biti ogranicavajuce, a mozda i nece. To me ne zanima. I to ne cini neki OS otvorenim ili pak zatvorenim.


Činjenica je da CUDA SDK zadire dublje u OS zbog specijalnih drivera te ostalih libraryja i utilityja koji pristupaju direktno grafičkom hardveru. Isto tako je činjenica da su ovi alati meni potrebni za rad i da zbog ovih upozorenja ne mogu bit siguran da neću u ovom ili onom momentu naletit na nepotrebne probleme. Isto tako je činjenica da NVIDIA nije kriva za ovo jer se problem javlja kad ubaciš bilo kakav path u ~/.bash_profiles, tj. krivnja je isključivo na Apple-u koji se već neko vrijeme nije potrudio da ispravi tu grešku. Ovo je uzrok smanjenog povjerenja u robusnost sustava, a kad već biraš pravi alat za posao onda ćeš radije odabrat onaj s kojim si sigurniji.

Možda ja nisam taj koji će kopat po OS-u da ispravi te stvari, ali jedan dio cijele priče o otvorenosti je i u tome da možeš očekivat od zajednice da će žurno reagirat. Linux je daleko popularniji od Darwina i samim time je veća vjerojatnost da se takve stvari brže popravljaju.

Oprosti, no ni jedan razlog i konkretan primjer za zatvorenost OSX-a nisi nabrojao. Ni jedan. To sto npr. u Linuxu mozes zadirati u sami kod je drugi par carapa. I da, Linux je otvoreniji od OSX-a. No Linux je Open Source, OSX nije. Dva razlicita para carapa. No osim toga po cemu je jedan Linux otvoreniji od OSX-a? Nesto vise mozes napraviti sa Linuxom? OSX te negdje ogranicava? Ili pak windowsi?


Mislim da si potpuno krivo shvatio moj pojam otvorenosti u prvom postu. Otvorenost nije samo pitanje dostupnosti koda OS-a, već i cijelog ekosustava oko njega i prije svega politike vodstva projekta.

Mislim da je moj primjer o nepredvidivosti smjera razvoja nekog softvera isto vrlo solidan. Već sam u nekoliko tema spominjao da nikako ne mogu odredit u kojem smjeru Apple trenutno ide i da je vrlo neizvjesno hoće li žrtvovat meni bitne funkcionalnosti u korist krajnjih korisnika. Tu se javlja i prvi primjer zatvorenosti OS X-a koji tražiš - u slučaju da se iduća verzija OS X-a pokaže meni nepogodnom za rad, ne mogu ga forkat niti računat na zajednicu istomišljenika da će napravit isto jer je dio koda OS X-a zatvoren. Ajde, lako za mene jer sam student još nekoliko mjeseci pa mi napravit tranziciju nije problem. Međutim, za nekoga tko živi od tih alata i onda mu Apple "sreže", tranzicije na nešto drugo mogu bit duge, bolne i/ili skupe.

Također, najjednostavniji primjer zatvorenosti OS X-a je nemogućnost da ga instaliraš na bilo što osim Apple hardvera. Linux s druge strane radi na svemu što možeš zamisliti, a nove verzije nekih distribucija su dostupne čak i za PPC Macove koji su od Apple-a već davno otpisani. Možeš ti tu sad navodit kako bi bilo teško podržat sav taj raznolik hardver itd., ali je činjenica da je OS X zatvoren po tom pitanju i da je tvoj izbor strojeva na kojima ćeš ga vrtit znatno ograničen.

Ajmo malo i na otvorenost iOS-a vs. Androida. Mobilnu aplikaciju smo prošle godine razvili za iOS i sada tu istu aplikaciju nativno izrađujemo za Android. S obzirom da nemam iPhone, dobro bi mi došlo da sam rane verzije aplikacije mogao povremeno istestirat na uređajima prijatelja, ali... NISAM! Zašto? Zato jer oni nemaju certifikate i profile koji su mi potrebni da bi aplikaciju prebacio na mob USB-om ili downloadom s nekog servera. Po meni je ovo vrlo zatvoreno i bilo bi mi puno lakše da su to riješili malo liberalnije

S druge strane - bilo koji Android mob mogu priključit na komp i prebacit aplikaciju na njega ili ju čak stavit na neki file server za download. Ne trebam ni posebne certifikate ni profile, niti aplikacija mora bit na Play Store-u. Isto tako mi je puno lakše testirat istu aplikaciju na više različitih uređaja. Meni se čini da je u ovom slučaju otvorenost debelo utjecala na praktičnost

Da se razumijemo, ne želim počinjat Android vs. iOS flame jer mislim da su oba sustava odlična, ali kad već pričamo o otvorenosti onda je činjenica da Android po tom pitanju ima određenih prednosti.

Kako vec rekoh, ni jedan razlog te zatvorenosti nisi nabrojao. Osim open sourcea. No to vec nije za usporedbu. Jer onda su i Adobe alati katastrofalni i ogranicavaju korisnika. Sto naravno uopce nije istina.


Evo sad sam ih nabrojao malo više.

Što se Adobe-a tiče, nigdje nikad nisam spomenuo da je closed source softver katastrofalan i da nema svojih prednosti, niti sam slijepi zagovornik guranja open source-a gdje god se može. Isto tako koristim i dosta closed-source aplikacija jer su bolje od svojih otvorenih alternativa.

Dapače, open-source-u često zamjeram stvari poput velike disperzije sličnih projekata i česte neispeglanosti istih, ali već sam spomenuo da se ovdje ne radi samo o otvorenosti koda ili OS-a već o mnogo široj slici.

I još jedna bitna stvar - ovdje ne zagovaram stav da bi svi trebali razmišljat o prelasku na otvorene sustave, već sam samo spomenuo da je Linux za moje osobne potrebe jedan od potencijalno pogodnijih OS-ova za rad od OS X-a u budućnosti. Ako si ti zadovoljan s OS X-om i ako ti njegove i Apple-ove restrikcije ne predstavljaju problem, onda je normalno da ćeš ostat na onome što ti je najbolje za rad.

I ja sam trenutno vrlo zadovoljan OS X-om, ali sam i donekle oprezan po pitanju razvoja događaja u idućih nekoliko godina jer se već neko vrijeme javljaju naznake koje mi nisu baš najdraže.
  • User
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 01:02
Bertone kaže:
Drugim riječima ti si zadovoljan činjenicom da je netko prije 5-6 godina kupio PowerMaca vrijednosti manjeg auta na kojeg danas nemre instalirati 10.8 jer je Apple odlučio.


mileni kaže:
Dvije u potpunosti razlicite arhitekture su danasnji macovi i PowerMacovi. Kakve veze otvorenost OS-a ima s tom cinjenicom? I zasto bih bio (ne)zadovoljan tom cinjenicom?


Ima svakakve veze, jer da je OS X otvoren puno je vjerojatnije da bi određen dio zajednice održavao njegove PPC verzije živima, a UniBin aplikacije bi živjele nešto dulje i time bi se riješilo pitanje ekosustava.

U realnosti je podrška više-manje ovisila o Jobsovoj volji nauštrb volje korisnika.
  • mileni
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 02:08
@User
Jako lijep post. I potrudio si se.
No ja i dalje ne priznajem za argument zatvorenosti bilo kojeg OS-a to sto ti ne znas sta ce u buducnosti biti sa istim. Niti u kojem smjeru ce kompanija odvesti isti. To nije pojam zatvorenosti. Barem ne za mene.

Imas danasnji 10.8. Po cemu te on ogranicava u radu? Koliko sam skuzio po tvojim postovima, ni po cemu. Osim bojazni da ce mozda u buducnosti biti tu nekakvih ogranicenja. To ne negiram, mozda i hoce. No trenutacno ih nema.

Uzmi naprimjer ovo:
' Dapače, open-source-u često zamjeram stvari poput velike disperzije sličnih projekata i česte neispeglanosti istih, ali već sam spomenuo da se ovdje ne radi samo o otvorenosti koda ili OS-a već o mnogo široj slici.'

Cijeli svoj post 'slavis' otvorenost Linuxa i navodis pozitivne primjere istoga. I sa svima se slazem. No evo upravo ta otvorenost i cesto previse forkova, previse distribucija, itd. i prodnose nepopularnosti Linuxa. Tko normalan ce sve to ispratit?

Napominjes da OSX ne mozes instalirati na sta god zelis. Istina. No meni osobno to nije mana, dapace, prednost mi je. A imaj na umu da sam ja na OSX-u tek nekih godinu u pol, prije toga isti nisam nikako koristio. Simbioza hw-a i sw-a meni odgovara, a ocito rezultira i boljom stabilnosti cijelog sustava.

Samim time se vracam na svoju tezu o tome da ne zelim OS kojeg moram odrzavati, na kojem moram raditi i koji na kraju krajeva ovisi o meni. Prije sam redovito mijenjao hw u svom PC-u, pravio custom instalacije windowsa, isprobavao razno razne linuxe, muku mucio sa driverima istih... Vise to ne zelim raditi. Ne zelim ni cuti za to. Zelim upaliti Visual Studio ili SublimeTxt i raditi. A ne brinuti se o glupostima.

O samim osobnim potrebama OS-a nema smisla pricati. Svakome njegovo, uvijek bilo i uvijek ce biti. Jedino na cemu mozemo biti zahvalni je stvar izbora. Ja osobno Linux u produktivne svrhe nisam upalio vec godinama. Imam server i to je jedino gdje trenutacno imam doticaja sa Linuxom. No to ne znaci da je cjelokupna ideja Linuxa (bilo koje distribucije) opcenito losa. Dapace, meni je fantasticna ideja (no ne i realizacija), no za mene osobno to nije.

I kad smo vec spomenuli instalaciju Linuxa/OSX-a na razna racunala... Linuxove distribucije u teoriji mogu ici na sve. No vjerojatno znas i bolje od mene da to nije tako jednostavno. Ponekad ima i muke da se svi driveri srede i da bi radili kako spada.

S druge strane imas savrsenu simbiozu hw-a i sw-a. Meni osobno drugi princip puno vise odgovara. No da si me pitao prije cca 2 godine totalno drugaciji odgovor bi od mene dobio. I tko zna sta ce me puknuti za dvije godine

Uostalom, kazes da si pri kraju sa faxom. Pricekaj da krenes radit, u roku od godinu-dvije na dosta stvari gledat ces drugacije. Barem vecina nas promjeni pogled na neke stvari u potpunosti. Ja recimo ne mogu vjerovati da sam nekad davno bio zestoki overclocker. Kupovao sam iskljucivo hw koji sam mogao kloknuti. Danas me takve stvari uopce ne zanimaju, niti zelim cuti za to

Sto se tice iOS-a i Androida... Sve navedeno je tocno. No tu su mobilni OS-evi, pa ne vidim smisla ni raspravljati o njima. Meni se puno vise svidja princip androida, no klasicnog korisnika pristup iOS-a je kud i kamo bolji. Prosjecnog korisnika je cesto puno bolje ograniciti da ne napravi glupost, a iOS je radi toga puno sigurniji OS. Mada tvoju tegobu sa testiranjem aplikacija na iOS-u u potpunosti shvacam, kroz istu glupost sam i sam prolazio. Debilizam na desetu sto na bilo kakav nacin nisu malo olaksali stvar za developera. No jbg, tako je kako je.
  • User
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 04:05
mileni kaže:
Imas danasnji 10.8. Po cemu te on ogranicava u radu? Koliko sam skuzio po tvojim postovima, ni po cemu. Osim bojazni da ce mozda u buducnosti biti tu nekakvih ogranicenja. To ne negiram, mozda i hoce. No trenutacno ih nema.


Pa i napisao sam od početka da sam trenutačno zadovoljan OS X-om i da još nije vrijeme za prijelaz, ali isto tako da razmišljam o prelasku na Linux u nekoj budućnosti iz raznih razloga koji su nadalje navedeni i potpuno opravdani.

Uzmi naprimjer ovo:
' Dapače, open-source-u često zamjeram stvari poput velike disperzije sličnih projekata i česte neispeglanosti istih, ali već sam spomenuo da se ovdje ne radi samo o otvorenosti koda ili OS-a već o mnogo široj slici.'

Cijeli svoj post 'slavis' otvorenost Linuxa i navodis pozitivne primjere istoga. I sa svima se slazem. No evo upravo ta otvorenost i cesto previse forkova, previse distribucija, itd. i prodnose nepopularnosti Linuxa. Tko normalan ce sve to ispratit?


Onaj koga zanima i kojemu to treba. Zna se koje su distribucije za čačkanje i kemijanje, ali se i zna koje su za ozbiljan rad. Ne znam koliko si upućen u Linux općenito, ali primijeti da sam gore spomenuo prelazak na CentOS/RHEL koji su robusne enterprise distribucije iza kojih stoji jaka firma i podrška.

Btw normalno je da ću navodit pozitivne strane otvorenosti jer su me one i ponukale na razmišljanje o prijelazu. Svjestan sam i mana koje otvorenost nosi (zato sam ih i naveo), ali kad ih izvažem s prednostima opet ispada da je prijelaz potencijalno isplativ.

Napominjem još jednom da se radi o osobnim razlozima i potrebama koje možda dijele neki drugi forumaši, ali nikako se ne radi o nekakvoj evangelizaciji Linuxa i open sourcea s moje strane po kojoj bi svi trebali prijeći na taj OS i otvorene sustave.

Napominjes da OSX ne mozes instalirati na sta god zelis. Istina. No meni osobno to nije mana, dapace, prednost mi je. A imaj na umu da sam ja na OSX-u tek nekih godinu u pol, prije toga isti nisam nikako koristio. Simbioza hw-a i sw-a meni odgovara, a ocito rezultira i boljom stabilnosti cijelog sustava.

Samim time se vracam na svoju tezu o tome da ne zelim OS kojeg moram odrzavati, na kojem moram raditi i koji na kraju krajeva ovisi o meni. Prije sam redovito mijenjao hw u svom PC-u, pravio custom instalacije windowsa, isprobavao razno razne linuxe, muku mucio sa driverima istih... Vise to ne zelim raditi. Ne zelim ni cuti za to. Zelim upaliti Visual Studio ili SublimeTxt i raditi. A ne brinuti se o glupostima.


Jedno je isprobavat razno-razne distribucije, drugo je koristit ih za ozbiljan rad. Jedan vrlo ozbiljan znanstveni projekt u koji se nadam uključit u skorije vrijeme je u potpunosti razvijen na CentOS-u. Podrška za tu distribuciju traje puno dulje nego za OS X, a s obzirom da se glavne verzije rjeđe mijenjaju lakše je orijentirat se na sam softver nego na prilagođavanje novom OS-u svako malo.

Također, takvu distribuciju jednom namjestiš i možeš bit miran godinama Kompromis je, naravno, nešto stariji softver, ali i pouzdaniji.

O samim osobnim potrebama OS-a nema smisla pricati. Svakome njegovo, uvijek bilo i uvijek ce biti. Jedino na cemu mozemo biti zahvalni je stvar izbora. Ja osobno Linux u produktivne svrhe nisam upalio vec godinama. Imam server i to je jedino gdje trenutacno imam doticaja sa Linuxom. No to ne znaci da je cjelokupna ideja Linuxa (bilo koje distribucije) opcenito losa. Dapace, meni je fantasticna ideja (no ne i realizacija), no za mene osobno to nije.


Začudio bi se koliko su dobre neke realizacije, ali to opet ovisi o izboru distribucije.

I kad smo vec spomenuli instalaciju Linuxa/OSX-a na razna racunala... Linuxove distribucije u teoriji mogu ici na sve. No vjerojatno znas i bolje od mene da to nije tako jednostavno. Ponekad ima i muke da se svi driveri srede i da bi radili kako spada.


Debian je na starom iMacu G3 prepoznao moderan wi-fi USB adapter. Mislim da taj ni na OS X ni na Windowsima nije radio out-of-the box

Imao sam ja poprilične muke i s nekim driverima na OS X-u, ali je istina da je u prosjeku takvih problema nešto manje nego na ostalim platformama.

S druge strane imas savrsenu simbiozu hw-a i sw-a. Meni osobno drugi princip puno vise odgovara. No da si me pitao prije cca 2 godine totalno drugaciji odgovor bi od mene dobio. I tko zna sta ce me puknuti za dvije godine


Tu je Apple stvarno jak, no ipak nema monopol na tu simbiozu. Ako želiš dobro iskustvo u softveru, moraš uložit i u kvalitetan hardver. Normalno je da će ti iskustvo rada s nekim OS-om bit daleko lošije na nekom škart laptopu u odnosu na neki HP EliteBook ili skuplji ThinkPad.

Doduše, ta simbioza mi je i zakazala na 21.5" iMacu gdje je OS X bio unaprijed podešen da drži ventilatore tihima umjesto da ih zavrti malo jače pod opterećenjem i tako mi je lijepo spržio ekran. To je onaj famozni problem s flekama na iMacovima. Morao sam zaobić simbiozu smcFanControlom da se isti simptom ne bi pojavio ponovno nakon servisa.

Istina je i da ćeš za Linux kod kupnje novog računala potrošit malo vremena dok ne skužiš koji hardver je najpogodniji za stabilan rad, ali tu opet imaš daleko više opcija nego kod Apple-a. Također se više zalažem za kupnju brand PC mašina nego za složence.

Uostalom, kazes da si pri kraju sa faxom. Pricekaj da krenes radit, u roku od godinu-dvije na dosta stvari gledat ces drugacije. Barem vecina nas promjeni pogled na neke stvari u potpunosti. Ja recimo ne mogu vjerovati da sam nekad davno bio zestoki overclocker. Kupovao sam iskljucivo hw koji sam mogao kloknuti. Danas me takve stvari uopce ne zanimaju, niti zelim cuti za to


E vidiš, mene su s druge strane uvijek zanimali workstationi i računala kod kojih su kvaliteta, stabilnost i pouzdanost ispred performansi. To je i jedan od razloga zbog kojeg sam prešao na Mac odmah početkom faksa, a htio sam i prije. Danas imam dojam da su ipak malo popustili po tom pitanju, s obzirom na gorespomenute fleke na iMacu i ghosting kojeg sada imam na rMBP.

Čini mi se da o linuxu imaš generalnu predodžbu kao o OS-u za entuzijaste, igranje i prčkanje. Ima distribucija koje su namijenjene tome, ali ima i onih koje su namijenje za profesionalne primjene što u serverskom, što u workstation okruženju. Što se posla nakon faksa tiče, najveća je šansa da će mi upravo Linux okruženje bit najpogodnije zbog područja u kojem se nadam specijalizirat, no ipak ne želim trčat pred rudo s izjavama...

Sto se tice iOS-a i Androida... Sve navedeno je tocno. No tu su mobilni OS-evi, pa ne vidim smisla ni raspravljati o njima. Meni se puno vise svidja princip androida, no klasicnog korisnika pristup iOS-a je kud i kamo bolji. Prosjecnog korisnika je cesto puno bolje ograniciti da ne napravi glupost, a iOS je radi toga puno sigurniji OS. Mada tvoju tegobu sa testiranjem aplikacija na iOS-u u potpunosti shvacam, kroz istu glupost sam i sam prolazio. Debilizam na desetu sto na bilo kakav nacin nisu malo olaksali stvar za developera. No jbg, tako je kako je.


Ima smisla raspravljati jer je iOS vrlo zatvoren i ujedno vrlo dobar pokazatelj toga što eventualno možemo očekivat od OS X-a - touch gestures, Gatekeeper, notifications, App Store, Launchpad, OS X verzije iOS aplikacija itd. Gatekeeper je, recimo, prvi korak u blokiranju aplikacija koje nisu s Mac App Store-a, a nastao je tek nakon što je već uhodan princip iOS App Store-a koji ne dopušta vanjske Appove. To je OK za krajnje nezahtjevne korisnike, ali ljudi kojima aplikacija nije odobrena na App Store-u i oni koji ga žele zaobić iz ovog ili onog razloga prolaze kroz nepotrebne komplikacije. To je OK još dok se može isključit Gatekeeper, ali nitko ne garantira da jednom nećeš morat jailbreakat svoj Mac za vanjske aplikacije, a to onda više ne bi bio stroj za ozbiljan rad.
28.01.2013 | 08:03
Zašto bi netko stavljao Linux na MAC? Zašto je u ljudskoj prirodi da popravlja nešto što radi?
  • Sank
  • Moderator
  • 219
28.01.2013 | 09:22
tino1 kaže:
Ja sam instalirao Ubuntu na parallels. Iskreno toliko sam se navikao na OS X, da skoro nikad ne radim sa Ubunto.Ali dosta je brz i stabilan, sučelje bi moglo biti bolje.
Da se oživi neki stari PC - plastičar, je ovo svakako dobra alternativa.

Jesi uspio instalirati Parallels Tools na Ubuntu pod Parallelsima? Ja sam se bio dobro izmučio i nisam uspio. Pojavili bi se kao virtualni CD i onda što dalje? Našao sam neke upute i probao po njima iz terminala s upisom admin lozinke i jopet ništa. Instalirao sam Ubuntu preko onog dugmeta na Parallelsima.

Iskreno, Linux je dobar samo za one s debelim živcima i koji su obožavali DOS pa još vole tipkati komande u terminalu dočim treba napraviti nešto više od kliknuti na neku aplikaciju da ju se pokrene.
28.01.2013 | 11:08
Sank, imaš posve površan i paušalan stav o Linuxu. Osim toga, to što si ti probao nije "nešto više od kliknuti na neku aplikaciju", nego je najmanje 3-4 stepenice dalje. 90% današnjih korisnika računala ima potrebe koje su takve da bi vrlo uspješno i zadovoljno cijeli život odradilo na nekom Linuxu, samo da im ga netko podmetne umjesto windowsa. Štoviše, bili bi i zadovoljniji, jer je sve na hrvatskom, a imali bi čak i kontrolu pravopisa u mailovima i LibreOffice Writeru. Tako da im windowsi ne bi nikad ni trebali, a kamoli da još idu nešto kemijati da na windowse instaliraju virtualni Linux.

Inače, zašto smatraš da je problem u Linuxu? U tvom konkretnom slučaju, ja bih prije pomislio da je problem u Parallelsima. Jer - moje je iskustvo s Parallelsima upravo takvo - da sve što oglašavaju radi ponekad, ili samo na nekim konfiguracijama, ili... Probaj s VirtualBoxom pa donesi zaključak.

@Žabac - ne znam zašto bi netko, ali znam zašto bi ja - zato što je Apple odlučio da ih moj iMac G4 više ne zanima i da ne pružaju za njega nikakvu podršku. Zadnje što mogu staviti na njega je 10.5.8, a zadnje na čemu ikako radi je 10.4.11. A za 10.4 gotovo da više uopće nema softvera. I onda...
28.01.2013 | 12:36
@milieni

Nigdje nisam rekao da bih želio 10.8 na G4,.. osobno mi je i 10.6 vrh i najbolji OSX no ni njega ne mogu staviti na G4
Priča o G4 počinje prije kojih pola godine kad sam ga našao doma u kartonskoj kutiji gdje je bio polu ispravan godinama .. i onda sam jednog dana kad sam imao malo viška vremena krenuo u reparaciju tog starog stroja, ne da bih na njemu zarađivao kunice, ne da bih mogao u realnom vremenu obrađivati video ili bilo što drugo nego iz čistog gušta vračanja u život jednog starog stroja kojeg vjerojatno i neću nešto koristiti, ali ču sa osobnim zadovoljstvom kad poželim istog upaliti i vratiti se malo u prošlost

Jbg, ak nisi nikad probao ili imao vremena reparirati ili oživjeti stvar iz prošlosti onda ne razumiješ o čemu pričam. Da malo skrenem s teme, ako si ikad vozio motor onda se to može usporediti s recimo guštom lagane vožnje na kakvom NSU Pretisu 175 ili BMW-u R25 brzinom od 50-70 km/h kojeg nemaš na novim i modernim motociklima koji već u prvoj povuku toliko

I za kraj dolazimo do misli zašto probati Debian Linux umjesto korištenja 10.4 ili 10.5, ja ću pitati zašto ne?
  • User
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 13:24
Bertone kaže:
I za kraj dolazimo do misli zašto probati Debian Linux umjesto korištenja 10.4 ili 10.5


Noviji korisnički softver i brži OS na tom hardveru. Mislim da su razlozi skroz dobri
  • num
  • Korisnik
  • 3
28.01.2013 | 13:34
I ja sam programer. Linux kernel programiranjem sam se bavio još prije 15 godina kao student.

No sad od programiranja živim i mogu reći da je za mene licenca na kojoj se bazira Linux (GNU General Public Licence) najgori mogući izbor.

Uzmimo da je izumitelj kotača licencirao taj isti kotač pod GPL licencom.
Da li bi tada postojali auti kakve imamo danas? Naravno da ne, jer bi i ti auti morali biti pod GPL licencom. Aute ne rade studenti jer nemaju raditi što drugo, već tvrtke da bi zaradile novac, a tada bi to bilo problem jer bi svu tehnologiju morali djeliti sa svima ostalima, što povlaći da se tehnologija baš i ne bi razvijala istim tempom.

Isto je i sa software-om. Ako želim izdati npr. iOS aplikaciju ili Mac aplikaciju koja je na Mac App Store-u ja ne smijem svoj kod polinkati sa software-om koji je pod GPL licencom, već umjesto toga moram sve raditi od nule da napravim to isto, što usporava razvoj.

S druge strane ako želim polinkati sa software-om koji je komercijalan samo trebam platiti.

Isto tako mogu bez problema (i besplatno) koristiti i software izdan pod BSD, Apache, APL ili sličnom licencom.

Zbog tih istih razloga drugi često znaju uzeti dio koda koji je pod BSD licencom (npr. Windows network stack je zapravo BSD kod, Linux kernel je isto tako uzeo dio koda, itd.).

No u suprotnom smjeru to ne funkcionira, jer se GPL ponaša kao virus: ako uzmeš dio GPL koda i ubaciš u svoju aplikaciju, tada tvoja aplikacija mora biti pod GPL licencom.

"Otvorenost" je vrlo nedefiniran pojam, no ja i dalje uvijek progutam knedlu kad netko spominje da je Linux otvoren. Darwin i FreeBSD su otvoreniji.
  • User
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 13:37
Sank kaže:
Iskreno, Linux je dobar samo za one s debelim živcima i koji su obožavali DOS pa još vole tipkati komande u terminalu dočim treba napraviti nešto više od kliknuti na neku aplikaciju da ju se pokrene.


UNIX i DOS komandne linije su n-e-u-s-p-o-r-e-d-i-v-e.

Ne da mi se sada obrazložavat koliko je UNIX shell moćan i koristan, ali ću ti samo reć da mi je on obavezan alat u OS X-u i ne bi nikad bio Mac korisnik da toga nema.
28.01.2013 | 13:56
User kaže:
Bertone kaže:
I za kraj dolazimo do misli zašto probati Debian Linux umjesto korištenja 10.4 ili 10.5


Noviji korisnički softver i brži OS na tom hardveru. Mislim da su razlozi skroz dobri


Ma znam ja to,.. htio sam da čitatelj sam dođe do tog zaključka

EDIT: Jutros stigao paket s sunčanog otoka pa poslijepodne ide dugi HDD u G4 pa će Debian malo pričekati .. a ostao sam dužan još i sliku teflonske tave (sorry žabac, nisam stigao no nisam zaboravio )
  • User
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 14:23
num kaže:
No sad od programiranja živim i mogu reći da je za mene licenca na kojoj se bazira Linux (GNU General Public Licence) najgori mogući izbor...


S ovime i ostalime što si napisao vezano uz to se mogu donekle složit. Međutim, nitko ti ne brani da na Linuxu vrtiš softver pod BSD/MIT ili čak nekom proprietary licencom, a GPL garantira da će ta distribucija uvijek ostat otvorena i dostupna.

Štoviše, zamisli da je RHEL bio pod nekakvom BSD licencom. U tom slučaju bi dostupnost source-a, a samim time i izvedene distribucije ovisile samo o Red Hatovoj dobroj volji jer bi oni u bilo kojem momentu mogli iskopirat taj kod i onda ga interno nadograđivat bez puštanja u javnost.

Apple još uvijek ima tu opciju, ne zaboravimo No ipak, bez obzira na to, činjenica je da su BSD i MIT licence liberalnije, ali i one su jedan dio cijele slagalice o otvorenom softveru pored samog GPL-a.

Isto je i sa software-om. Ako želim izdati npr. iOS aplikaciju ili Mac aplikaciju koja je na Mac App Store-u ja ne smijem svoj kod polinkati sa software-om koji je pod GPL licencom, već umjesto toga moram sve raditi od nule da napravim to isto, što usporava razvoj.

S druge strane ako želim polinkati sa software-om koji je komercijalan samo trebam platiti.


Ne nužno:
en.wikipedia.org/wiki/GPL_linking_exception

A što se plaćanja tiče često postoje i opcije s dualnim licenciranjem, tj. besplatno koristiš library ako ga koristiš u open-source softveru, a plaćaš ako radiš zatvoreni softver. Ovo je situacija npr. s Qt-om (mislim) ili Ext JS-om.

Isto tako mogu bez problema (i besplatno) koristiti i software izdan pod BSD, Apache, APL ili sličnom licencom.


I to je super

"Otvorenost" je vrlo nedefiniran pojam, no ja i dalje uvijek progutam knedlu kad netko spominje da je Linux otvoren. Ako je riječ o kernelu, tada su Darwin i FreeBSD otvoreniji.


Da su Darwin i *BSD otvoreniji - jesu i tu se slažemo. S GPL-om ovisi o dodatnim detaljima, ali se isto slažem da GPL forsira tu otvorenost i da to nekad može bit ograničavajući faktor kod razvoja.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
28.01.2013 | 14:35
smayoo kaže:
Sank, imaš posve površan i paušalan stav o Linuxu. Osim toga, to što si ti probao nije "nešto više od kliknuti na neku aplikaciju", nego je najmanje 3-4 stepenice dalje.

Možda si u pravu da je moj stav prema Linuxu površan i paušalan, ali je činjenica da jedino Ubuntu nisam uspio bez problema instalirati na Parallelse, dok sa windowsima, pa i OS X nisam imao baš nikakvih problema i sve je prošlo s par klikova. Davno sam se igrao sa Suse Linuxom, čak sam ga platio jer sam ga uzeo u kartonskoj kutiji sa štampanim uputstvima i opet nije išlo glatko sa instalacijom na računalo. Da ne spominjem muke sa softwerom gdje je trebalo paziti da li paše za tu distribuciju ili ne. Iskreno, ovo što sam na brzinu vidio nije me nimalo oduševilo i uopće mi se nije činilo da je išta uznapredovalo još od Suse Linuxa mislim da je bila distribucija verzije 8 ili 9. Ubuntu je verzije 12 i instalirao sam ga jer mi sam Parallels nudi tu mogućnost.

90% današnjih korisnika računala ima potrebe koje su takve da bi vrlo uspješno i zadovoljno cijeli život odradilo na nekom Linuxu, samo da im ga netko podmetne umjesto windowsa. Štoviše, bili bi i zadovoljniji, jer je sve na hrvatskom, a imali bi čak i kontrolu pravopisa u mailovima i LibreOffice Writeru. Tako da im windowsi ne bi nikad ni trebali, a kamoli da još idu nešto kemijati da na windowse instaliraju virtualni Linux.

Koliko je meni poznato Windowsi su prevedeni na hrvatski, a i MS Office podržava naš pravopis ako se takav kupi, dakle, jedina prednost Linuxa jest što je besplatan, kao i većina programa za njega.

Inače, zašto smatraš da je problem u Linuxu? U tvom konkretnom slučaju, ja bih prije pomislio da je problem u Parallelsima. Jer - moje je iskustvo s Parallelsima upravo takvo - da sve što oglašavaju radi ponekad, ili samo na nekim konfiguracijama, ili... Probaj s VirtualBoxom pa donesi zaključak.

Moguće je da je i problem u Parallelsima, no radi se čisto o tome da ja moram otvoriti terminal i preko njega instalriati Alate kucajući naredbe što ne moram ni u jednom drugom OSu, a to definitivno nije rabota za obične korisnike, zar ne? Zar nisu mogli napraviti da se pojavi prozorčić i pita me administratorsku lozinku kao na Win i Mac OSu ako pokrenem nešto za što treba administratorska privilegija?
28.01.2013 | 14:47
Sank kaže:

Koliko je meni poznato Windowsi su prevedeni na hrvatski, a i MS Office podržava naš pravopis ako se takav kupi, dakle, jedina prednost Linuxa jest što je besplatan, kao i većina programa za njega.



U pravu si samo ukoliko kupiš Hr verziju, ukoliko si kao ja kupio En verziju jer Hr nije bila dostupna moš se slikati s Hr jezičnim paketom (govorim o Win7).
28.01.2013 | 14:57
GPL forsira tu otvorenost i da to nekad može bit ograničavajući faktor kod razvoja.


To može biti ograničavajući faktor kod razvoja - točno - zašto? Zato što netko ne želi ulagati resurse u razvoj nečeg što mora dati van kao otvoreni kôd (tj. da netko drugi koristi njegov know-how)?

OK, to je stvar prije svega životne filozofije. Usporedba s autima nije posve primjerena jer razvoj auta stvara konkretan ulazni trošak, dok je razvoj auta 99,9% vezan za utrošak vremena ljudi koji rade taj razvoj. Ali ajde. Neki ljudi smatraju da imaju pravo na svoje znanje staviti cijenu kakvu sami odrede, a neki smatraju da znanje treba biti besplatno i slobodno za sve. A ima i nekih koji su između te dvije koncepcije. Ja, npr. smatram da je svatko tko piše dobar softver zaslužio moći pristojno od toga živjeti (i prezirem svakog tko krade softver kojeg prodaje ili daje uz opciju donacije izravno njegov autor, po primjerenoj i umjerenoj cijeni), ali isto tako smatram da su korporativni proizvođači bloatware go*ana zapravo najveća kočnica stvarnom razvoju.

Međutim, ako je to ograničavajući faktor kod razvoja, pravo pitanje je - kako je moguće da onda postoje opensource programi koji su bolji, potpuniji, pouzdaniji, manje bugoviti, itd. od onih odgovarajuće namjene koji su komercijalni?

I još - ne treba zaboraviti da je softver specifičan proizvod upravo po tome što je u svojim samim počecima i bio utemeljen na konceptu otvorenog i slobodnog dijeljenja. Stručnjaci iz raznih polja su imali kompjuter kao komad hardvera i sami su si pisali programe za ono što im treba. Te su te source kodove među sobom dijelili baš kao što bi si posuđivali šrafcigere ili bušilice. Ja sam bio još srednjoškolac, osamdesetih godina, interneta nije bilo ni u talonu, a otvoreni kôd se tada nazivao "public domain" (kao i druga autorska dijela koja su voljom autora ili zakonskom odredbom bila javno dobro) i distribuirao se po cijeni koštanja disketa i poštarine. I još tokom osamdesetih je puno jače bilo "tržište" otvorenog softvera, nego komercijalnog. Mislim da su zapravo devedesete doba najvećeg "mraka" po tom pitanju, jer se u njima nekako uzdigla da koncepcija da softver koji košta kao auto mora da je super zato što je skup, a onaj koji je besplatan ili jeftin (ili tzv. shareware) - je - kao - smeće. Srećom pa se danas sve više pokazuje da to nije tako.
  • mileni
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 15:02
Kako se mozes slikati? Ne znam za MS office, no hr jezicni paket skines i instaliras vrlo lagano. Istina, nikad taj proces sam nisam obavio (navikao na eng jezik kad je IT u pitanju), no opciju sam jasno vidio, a dosta ljudi je istu stvar obavila bez ikakvih problema.

Za MS Office nemam pojma, jer (nazalost) isti imam unaprijed na HR jeziku, a ionako ga jako rijetko koristim (vise mi sluzi kao reader nego li radim u njemu).
28.01.2013 | 15:02
Sank kaže:
Moguće je da je i problem u Parallelsima, no radi se čisto o tome da ja moram otvoriti terminal i preko njega instalriati Alate kucajući naredbe što ne moram ni u jednom drugom OSu, a to definitivno nije rabota za obične korisnike, zar ne? Zar nisu mogli napraviti da se pojavi prozorčić i pita me administratorsku lozinku kao na Win i Mac OSu ako pokrenem nešto za što treba administratorska privilegija?


Pa to inače tako radi i na Ubuntu. Ja sam na VirtualBox bio instalirao i Ubuntu, i Debian. 0 problema. Sve je radilo od prve.
28.01.2013 | 15:08
mileni kaže:
Kako se mozes slikati? Ne znam za MS office, no hr jezicni paket skines i instaliras vrlo lagano. Istina, nikad taj proces sam nisam obavio (navikao na eng jezik kad je IT u pitanju), no opciju sam jasno vidio, a dosta ljudi je istu stvar obavila bez ikakvih problema.

Za MS Office nemam pojma, jer (nazalost) isti imam unaprijed na HR jeziku, a ionako ga jako rijetko koristim (vise mi sluzi kao reader nego li radim u njemu).


Na Open/Libre/NeoOffice je doinstalirati HR jezični paket za cijelu aplikaciju + pravopis, na bilo kojem OS-u - 5 minuta posla. Na MS Office na Mac i Windows koji nisu kupljeni kao HR nisam nikad uspio naknadno staviti HR pravopis (osim na onaj Zsoltov način koji zapravo nije to, nego je neki kemijski workaround), a probavao sam nekoliko puta. Doduše, ne s ovom najzadnjom verzijom MS Office. Nju nisam ni vidio.

Ali sam vidio Windows 7 na hrvatskom. Pa mi je jasnije zašto se ljudi sprdaju iz toga. To im je valjda google translator prevodio, a neki nepismeni Rus lektorirao. HR lokalizacija Ubuntua ili Mac OS 10.6.5 je neusporedivo bolje jezično odrađena od Windowsa.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 19 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.39 Seconds

Provided by iJoomla SEO