Linux na macu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Linux na macu


  • num
  • Korisnik
  • 3
28.01.2013 | 15:13
smayoo kaže:
OK, to je stvar prije svega životne filozofije. Usporedba s autima nije posve primjerena jer razvoj auta stvara konkretan ulazni trošak, dok je razvoj auta 99,9% vezan za utrošak vremena ljudi koji rade taj razvoj. Ali ajde. Neki ljudi smatraju da imaju pravo na svoje znanje staviti cijenu kakvu sami odrede, a neki smatraju da znanje treba biti besplatno i slobodno za sve. A ima i nekih koji su između te dvije koncepcije. Ja, npr. smatram da je svatko tko piše dobar softver zaslužio moći pristojno od toga živjeti (i prezirem svakog tko krade softver kojeg prodaje ili daje uz opciju donacije izravno njegov autor, po primjerenoj i umjerenoj cijeni), ali isto tako smatram da su korporativni proizvođači bloatware go*ana zapravo najveća kočnica stvarnom razvoju.

Međutim, ako je to ograničavajući faktor kod razvoja, pravo pitanje je - kako je moguće da onda postoje opensource programi koji su bolji, potpuniji, pouzdaniji, manje bugoviti, itd. od onih odgovarajuće namjene koji su komercijalni?


Komercijalni software može no i ne mora biti bolji. Za kvalitetu konačnog proizvoda uopće nije bitno da li je komercijalan ili nije.

To nema veze sa cijenom konačnog proizvoda već sa time koliko je uloženo u razvoj. U razvoj su uloženi programerski sati. A programeri moraju od nečega živjeti. Naravno, bolji programeri su skuplji od lošijih. Opet se sve vraća na uloženi novac.

To što se nešto daje besplatno ne govori da je razvoj tog istog software-a bio besplatan.
Npr. IBM je uložio jako puno svojih resursa (milijuna dolara) na razvoj Linux-a. Razlog je da bi zaradio još više od hardware-a koji prodaje.
Slično vrijedi za RedHat, Oracle i još neke tvrtke.
Navodim da razuvrijerim sve one idealiste koji misle da "zajednica" razvija.
28.01.2013 | 16:07
mileni kaže:
Kako se mozes slikati? Ne znam za MS office, no hr jezicni paket skines i instaliras vrlo lagano. Istina, nikad taj proces sam nisam obavio (navikao na eng jezik kad je IT u pitanju), no opciju sam jasno vidio, a dosta ljudi je istu stvar obavila bez ikakvih problema.

Za MS Office nemam pojma, jer (nazalost) isti imam unaprijed na HR jeziku, a ionako ga jako rijetko koristim (vise mi sluzi kao reader nego li radim u njemu).


Ovako: windows.microsoft.com/hr-HR/windows/language-packs#lptabs=win7 , samo Ultimate ili Enterprise verzije imaš kroz update mogućnost nadogradnje, za HP ili Pro se možeš slikati ili možeš kako su mi odgovorili iz MS-a Hr kupiti novu licencu (ključ) usput, nemreju ni Slovenci mogućnost nadogradnje, no korisnici u Srbiji i BiH mogu, e sad koja je to politika MS-a ja baš i ne razumijem

Usput, ne smeta ni meni što je En verzija, no mojoj mami bi bilo definitivno lakše da je na Hr.
28.01.2013 | 16:14
smayoo kaže:

Ali sam vidio Windows 7 na hrvatskom. Pa mi je jasnije zašto se ljudi sprdaju iz toga. To im je valjda google translator prevodio, a neki nepismeni Rus lektorirao. HR lokalizacija Ubuntua ili Mac OS 10.6.5 je neusporedivo bolje jezično odrađena od Windowsa.


Pa logično da je bolja jer su je radili korisnici za korisnike , a ne korporacija za korisnike
  • mileni
  • Posjetitelj
28.01.2013 | 16:53
Bertone kaže:
mileni kaže:
Kako se mozes slikati? Ne znam za MS office, no hr jezicni paket skines i instaliras vrlo lagano. Istina, nikad taj proces sam nisam obavio (navikao na eng jezik kad je IT u pitanju), no opciju sam jasno vidio, a dosta ljudi je istu stvar obavila bez ikakvih problema.

Za MS Office nemam pojma, jer (nazalost) isti imam unaprijed na HR jeziku, a ionako ga jako rijetko koristim (vise mi sluzi kao reader nego li radim u njemu).


Ovako: windows.microsoft.com/hr-HR/windows/language-packs#lptabs=win7 , samo Ultimate ili Enterprise verzije imaš kroz update mogućnost nadogradnje, za HP ili Pro se možeš slikati ili možeš kako su mi odgovorili iz MS-a Hr kupiti novu licencu (ključ) usput, nemreju ni Slovenci mogućnost nadogradnje, no korisnici u Srbiji i BiH mogu, e sad koja je to politika MS-a ja baš i ne razumijem

Usput, ne smeta ni meni što je En verzija, no mojoj mami bi bilo definitivno lakše da je na Hr.


Presmijesno. Ovo iskreno nisam znao, jer u firmi imamo iskljucivo ultimate verziju, a takvu imam i doma (da, uredno placena ). Ma nije ni smijesno, vec glupo i zalosno. I iskreno ne shvacam takvu politiku, a sumnjam da ju shvacaju i unutar MS-a.

P.S.
Smayoo, sad je prijevod cak donekle i OK. Prve inacice prevedenih windowsa su bile odlicne ako ti je do smijeha. Ne mogu se sjetiti svega, no znam da su bmp, gif, png, itd slike, no jpg je ostao picture. Ali ovo je samo vrh ledene sante. Da li se ista u ovih 10ak (manje/vise) godina popravilo, nemam pojma, ne sjecam se kad sam zadnji put vidio windowse na hrvatskom
28.01.2013 | 18:04
Ma i ja na poslu imam Ultimate i naivno sam mislio da instalacija jezičnog paketa nije nešto posebno no ispada da je, a za tu budalaštinu nisam ni ja znao dok nisam otišao u dućan i kupio W7HP verziju došao doma i shvatio da je instalacija Hr LIP-a nemoguća .. dva dana se potom ugodno dopisivao s jednom gospođom iz MS-a Hr i na kraju sam došao do zaključka da sam bedast kaj sam uopće kupovao W7 i zbog takve politike MS-a teško da ću ikad više kupiti bilo koji njihov OS.

I da, mami sam nakon te epizode složio PC kojeg pogoni Ubuntu 12.04 i njoj super jer je sve na Hr, a i ne žali se da joj nešt ne radi ili da je Linux teška misterija
28.01.2013 | 19:12
smayoo kaže:
@Žabac - ne znam zašto bi netko, ali znam zašto bi ja - zato što je Apple odlučio da ih moj iMac G4 više ne zanima i da ne pružaju za njega nikakvu podršku. Zadnje što mogu staviti na njega je 10.5.8, a zadnje na čemu ikako radi je 10.4.11. A za 10.4 gotovo da više uopće nema softvera. I onda...


Pa valjda su zaključili da je to staro 10 i/ili više godina i da nisu dužni davati podršku (7 godina je činimi se kao zakonska obveza).
Ove i ovakve stranice www.powerpcsoftware.com/ ne daju zadovoljavajuću ponudu?
28.01.2013 | 22:18
Ne kužim što sad hoćeš. Pitao si zašto bi netko instalirao Linux na Mac i ja sam ti napisao zašto bi ja to napravio. Nisam ništa rekao o tome da li Apple bi ili ne bi trebao podržavati iMac G4. Kojeg je prestao podržavati još 2009, kad su najmlađi imali 5 godina, a tad su isto prestali podržavati i iMac G5, kad su najmlađi imali 3 godine. Ali nisam ništa o tome rekao pa ne kužim zašto ih sa braniš.
29.01.2013 | 12:18
Ne znam da li je netko probao skidati gotove linux mašine sa:
virtualboximages.com/

Isprobao sam ih nekoliko i sve rade bez problema. To je super za sve kojima se ne da prolaziti proces instalacije, slaganja vbox guest additionsa i sl.
29.01.2013 | 15:30
Misliš, skinuo na Mac i probaš?
29.01.2013 | 16:34
Baš tako, skinem i importiram u Virtualbox. Jednostavnije je nego se zabavljati s instalacijama. Pogotovo ako nešto samo želim isprobati.
29.01.2013 | 16:53
Zgodno za isprobavati i upoznavat druge sisteme.
  • User
  • Posjetitelj
30.01.2013 | 01:06
smayoo kaže:
GPL forsira tu otvorenost i da to nekad može bit ograničavajući faktor kod razvoja.


To može biti ograničavajući faktor kod razvoja - točno - zašto? Zato što netko ne želi ulagati resurse u razvoj nečeg što mora dati van kao otvoreni kôd (tj. da netko drugi koristi njegov know-how)?

OK, to je stvar prije svega životne filozofije. Usporedba s autima nije posve primjerena jer razvoj auta stvara konkretan ulazni trošak, dok je razvoj auta 99,9% vezan za utrošak vremena ljudi koji rade taj razvoj. Ali ajde. Neki ljudi smatraju da imaju pravo na svoje znanje staviti cijenu kakvu sami odrede, a neki smatraju da znanje treba biti besplatno i slobodno za sve. A ima i nekih koji su između te dvije koncepcije. Ja, npr. smatram da je svatko tko piše dobar softver zaslužio moći pristojno od toga živjeti (i prezirem svakog tko krade softver kojeg prodaje ili daje uz opciju donacije izravno njegov autor, po primjerenoj i umjerenoj cijeni), ali isto tako smatram da su korporativni proizvođači bloatware go*ana zapravo najveća kočnica stvarnom razvoju.

Međutim, ako je to ograničavajući faktor kod razvoja, pravo pitanje je - kako je moguće da onda postoje opensource programi koji su bolji, potpuniji, pouzdaniji, manje bugoviti, itd. od onih odgovarajuće namjene koji su komercijalni?

I još - ne treba zaboraviti da je softver specifičan proizvod upravo po tome što je u svojim samim počecima i bio utemeljen na konceptu otvorenog i slobodnog dijeljenja. Stručnjaci iz raznih polja su imali kompjuter kao komad hardvera i sami su si pisali programe za ono što im treba. Te su te source kodove među sobom dijelili baš kao što bi si posuđivali šrafcigere ili bušilice. Ja sam bio još srednjoškolac, osamdesetih godina, interneta nije bilo ni u talonu, a otvoreni kôd se tada nazivao "public domain" (kao i druga autorska dijela koja su voljom autora ili zakonskom odredbom bila javno dobro) i distribuirao se po cijeni koštanja disketa i poštarine. I još tokom osamdesetih je puno jače bilo "tržište" otvorenog softvera, nego komercijalnog. Mislim da su zapravo devedesete doba najvećeg "mraka" po tom pitanju, jer se u njima nekako uzdigla da koncepcija da softver koji košta kao auto mora da je super zato što je skup, a onaj koji je besplatan ili jeftin (ili tzv. shareware) - je - kao - smeće. Srećom pa se danas sve više pokazuje da to nije tako.


Ovo je odlično napisano. Ja sam jedan od onih koji spadaju "između te dvije koncepcije" jer o tome koliko je otvorenost/zatvorenost dobro utjecala na neki softver ovisi od slučaja do slučaja, tj. ima "nenadmašnih" closed-source projekata kao što je Adobe softver, ali isto tako ima i vrhunskih open source projekata koji nisu ništa lošiji (ili su bolji) od konkurentskih zatvorenih rješenja.

Što se financijske strane tiče, isplativost otvaranja koda varira od projekta do projekta i po meni najviše ovisi o namjeni softvera. Mislim da otvaranje koda u nekim slučajevima može dovest do financijskih gubitaka jer ne možeš baš na svemu živit od podrške
  • User
  • Posjetitelj
07.02.2013 | 14:30
Evo u zadnje vrijeme sam doživio totalno razočaranje aplikacijom koja me inače vrhunski služila godinama - Mail.app.

Na njoj sam imao podešeno više mail accounta pored kojih je jedan isključivo za spam. U zadnje vrijeme sam slao dosta mailova gdje mi je Mail.app uredno slao mailove gdje bi u "From:" dijelu zaglavlja kod primatelja pisala ta spam adresa umjesto moje prave, iako sam kod slanja maila uvijek provjerio da šaljem s dobre adrese u drop-down meniju.

Na Apple support forumu sam naletio da se radi o bugu i naletio sam na način kako to riješiti, ali je "šteta" već učinjena i upropastila mi je povjerenje u aplikaciju koju sam do sada obožavao.

Ovo sam stavio pod ovu temu jer se ipak radi o softveru koji je plaćen u sklopu OS X-a, a sada prelazim na Thunderbird u nadi da će me on bolje služit.

Još jedna aplikacija manje koja me veže uz OS X.
07.02.2013 | 17:00
Teško mi je povjerovati da je ovo prvi put da te je Mail.app zaje*o. To je jedna od lošijih aplikacija u OSX-u i ima u njoj podosta bugova, naročito ako želiš IMAP spajanje na svoje mailboxove. Ja je se držim jer ima addon za projektno tagiranje mailova koji mi je nezamjenjiv (nisam mu našao dobru alternativu). Ali da nije toga, samog Mail.app bi se odavno riješio.

BTW, Mozilla više ne razvija Thunderbird (compatibility i security updates only). Sad guraju SeaMonkey. A i Thunderbird je isto ćudljiv u bugovit ako si iole zahtjevniji korisnik. SeaMonkey je u tom smislu neupotrebljiv.

Riba bi ti vjerojatno preporučio Postbox. Nije besplatan, ali...
  • User
  • Posjetitelj
07.02.2013 | 18:32
smayoo kaže:
Teško mi je povjerovati da je ovo prvi put da te je Mail.app zaje*o. To je jedna od lošijih aplikacija u OSX-u i ima u njoj podosta bugova, naročito ako želiš IMAP spajanje na svoje mailboxove.


Zapravo je. Ne sjećam se da sam ikad do sada s njom imao i najmanji problem, a već dosta vremena imam dva GMail accounta na IMAP-u i mail od faksa je sad drugu godinu na Exchange-u. Jedino što mi je falilo u njemu je bila "outlookolika" orijentacija sučelja, no i to je došlo s Lionom i oduševilo me

POP-a sam se davno riješio i smatram ga totalno neupotrebljivim u današnjem vremenu.

Ja je se držim jer ima addon za projektno tagiranje mailova koji mi je nezamjenjiv (nisam mu našao dobru alternativu). Ali da nije toga, samog Mail.app bi se odavno riješio.


Ne znam je li to ono što mislim, ali ja sam si na GMailu riješio sortiranje i dodjelu labela po filterima. Tako imam posebne foldere/labele u koje mi automatski sortira mailove po nekim kriterijima, neke briše automatski itd. I sve je to neovisno o mail klijentu

BTW, Mozilla više ne razvija Thunderbird (compatibility i security updates only). Sad guraju SeaMonkey. A i Thunderbird je isto ćudljiv u bugovit ako si iole zahtjevniji korisnik. SeaMonkey je u tom smislu neupotrebljiv.


Dat ću mu šansu koji dan pa ću vidit odgovara li mi ili ne. Sjetio sam se tek nekon instalacije da je razvoj stao, ali sigurno će se već nešto drugo smislit

Riba bi ti vjerojatno preporučio Postbox. Nije besplatan, ali...


I njemu ću dat šansu u slučaju nedostatka drugih rješenja. Najavljuje se i neka konkurentska aplikacija za istu svrhu, pa je možda bolje pričekat.

Hvala na odg
08.02.2013 | 10:17
Cijena Postboxa je sada $10, ja sam ga platio $40 i nije mi zao.
08.02.2013 | 14:14
User kaže:
mail od faksa je sad drugu godinu na Exchange-u.


Argh... Koji to faks drži mail server na Exchangeu? Barem su Carnet i akademski krugovi bili cijepljeni od Micro$ofta...

Ja je se držim jer ima addon za projektno tagiranje mailova koji mi je nezamjenjiv (nisam mu našao dobru alternativu). Ali da nije toga, samog Mail.app bi se odavno riješio.


Ne znam je li to ono što mislim, ali ja sam si na GMailu riješio sortiranje i dodjelu labela po filterima. Tako imam posebne foldere/labele u koje mi automatski sortira mailove po nekim kriterijima, neke briše automatski itd. I sve je to neovisno o mail klijentu


Ne, nije to to. Paradigma s folderima je OK ako ti je bitno mailove sortirati samo po jednom ključu. No, ako želiš jednom po pošiljatelju, drugi put po projektu, treći put po ključu dobavljači-podizvoditelji-klijenti, treći put po ključu konkretne opreme na koju se prijepiska odnosi, itd. onda sortiranje po folderima samo unosi veći kaos. Zato koristim tagiranje.
  • User
  • Posjetitelj
16.03.2013 | 13:00
smayoo kaže:
User kaže:
mail od faksa je sad drugu godinu na Exchange-u.


Argh... Koji to faks drži mail server na Exchangeu? Barem su Carnet i akademski krugovi bili cijepljeni od Micro$ofta...


FESB u Splitu. Nije samo na Exchange-u nego je još i u cloudu (Live@Edu).
Prije se koristilo SquirellMail na internom serveru.

Ja je se držim jer ima addon za projektno tagiranje mailova koji mi je nezamjenjiv (nisam mu našao dobru alternativu). Ali da nije toga, samog Mail.app bi se odavno riješio.


Ne znam je li to ono što mislim, ali ja sam si na GMailu riješio sortiranje i dodjelu labela po filterima. Tako imam posebne foldere/labele u koje mi automatski sortira mailove po nekim kriterijima, neke briše automatski itd. I sve je to neovisno o mail klijentu


Ne, nije to to. Paradigma s folderima je OK ako ti je bitno mailove sortirati samo po jednom ključu. No, ako želiš jednom po pošiljatelju, drugi put po projektu, treći put po ključu dobavljači-podizvoditelji-klijenti, treći put po ključu konkretne opreme na koju se prijepiska odnosi, itd. onda sortiranje po folderima samo unosi veći kaos. Zato koristim tagiranje.


Aha. Zvuči kao nešto što bi eventualno moglo bit korisno, ali zasad se dobro snalazim i ovako. Btw GMail preko IMAP-a labele prikazuje kao foldere, ali čini mi se da u web sučelju možeš dodijelit više labela na isti mail pa će se isti vjerojatno i pojavit u više foldera na klijentu.
25.04.2013 | 20:22
Danas je Canonical objavio Ubuntu 13.04 te paralelno s verzijom za PC dostupna je i verzija za PPC (G3, G4 i G5 strojeve) pa ko ima volje probati ili udahnuti malo života u već otpisane strojeve link za skidanje ISO-a je ovdje: cdimage.ubuntu.com/releases/raring/release/
  • User
  • Posjetitelj
26.04.2013 | 13:33
Opa... Mogao bi to probat na staroj G3-ci
27.04.2013 | 18:55
Bertone kaže:
Danas je Canonical objavio Ubuntu 13.04 te paralelno s verzijom za PC dostupna je i verzija za PPC (G3, G4 i G5 strojeve) pa ko ima volje probati ili udahnuti malo života u već otpisane strojeve ...


Uf, uf, ... daklem možda dobro za G5, .... ali na starijima nikako

...imam eMac 1.25 sa Radeon 9200 i 1 GB RAM-a...
Ubuntu koji na njemu dobro radi je 9.10, ... ostali rade loše (probao sam 11.04, 12.04, 12.10) i to zbog grafičke jer je render svega na ekranu softwerski. Probao sam sve moguće i nemoguće kemije uglavnom bez uspjeha (ili ne radi ili ako dobijem 3D render dobijem nestabilan sustav)...

ista stvar i sa Debianom 6.0.x ... starija verzija 5.0.x radi dobro ..... također su dobro radile YellowDog verzije (nažalost napušten projekt)....

Sve u svemu ovi noviji PPC linuxi su napravljeni prvenstveno za IBM p seriju računala, te starije IBM PPC radne stanice/servere, ... a PPC Mac se tu "šlepa" i na njemu novije PPC verzije rade.... ali traljavo, naročito za desktop upotrebu, ... dobri su eventualno za nekakav headless (bez GUI-a) server.
27.04.2013 | 21:57
A da je staviti neki lakši GUI od Unityja ili Gnomea?
27.04.2013 | 22:17
Super je kako ljudi misle da će bilo koja "moderna" Linux distribucija udahnuti život starom hardveru ili biti brža od OS X-a.
28.04.2013 | 00:12
Hm, "moderna"... Ne nužno "moderna", tj. najzadnja, nego neka možda starija, ali koja nije napuštena i zaboravljena od developera, kao što je npr. 10.4 napušten. A i 10.5.

Eno moje lampe. Što ću s Tigrom na njoj? Nema browsera za 10.4 koji podržava HTML5. Itd.
28.04.2013 | 00:20
smayoo kaže:
A da je staviti neki lakši GUI od Unityja ili Gnomea?


Ne pomaže, radi se o driveru za grafičku za X11 sustav tako da GUI tu ne igra preveliku ulogu (naravno bolji je "lakši" ali bez odgovarajućeg drivera sve je to isti q..c sve radi procesor koje je ionako za te moderne verzije na granici upotrebljivosti), ... probaj otvoriti bilo koju modernu stranicu u firefoxu pa će ti sve biti jasno, ... ili otvoriti neki "dinamični" sa brzim izmjenama scena film koji radi u OS X bez greške ...
06.05.2013 | 23:26
ja imao jedno vrijeme Ubuntu 10.04 LTS uz 10.6., pa ako nekome može pomoć evo detalja oko instaliranja:
www.ubuntu-hr.org/forum/viewtopic.php?f=6&t=7709
07.05.2013 | 08:35
Čekaj, ali to je bilo na nekom novijem, intel Macu? Mene zanima linux za stare ppc macove.
07.05.2013 | 10:07
Koliko sam mogao primjetiti i Linux prati razvoj Hardwera i bolje će pasat starije distre nego nove, za pretpostaviti je.
07.05.2013 | 17:49
smayoo kaže:
Hm, "moderna"... Ne nužno "moderna", tj. najzadnja, nego neka možda starija, ali koja nije napuštena i zaboravljena od developera, kao što je npr. 10.4 napušten. A i 10.5.

Eno moje lampe. Što ću s Tigrom na njoj? Nema browsera za 10.4 koji podržava HTML5. Itd.


Jesi probao ovo code.google.com/p/tenfourfox/ odnosno www.floodgap.com/software/tenfourfox/
Koristim TenFourFox na PPC mashinama. Dosta dobro radi. Mislim da je dobrano HTML5 kompatibilan.
09.05.2013 | 01:08
smayoo kaže:
Čekaj, ali to je bilo na nekom novijem, intel Macu? Mene zanima linux za stare ppc macove.


Pričekaj malo pa javim dojmove, za nešto manje od mjesec dana idem na stari godišnji pa ću onda probati Ubuntu na G4 .. 1,2 MHz, 1GB RAM-a i ATI 9600 .. nadam se da je to dosta staro
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 35 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO