Linux na macu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Linux na macu


20.05.2004 | 00:14
Di mogu skinuti linux za mac? Znam da ima vise verzija pa me zanima koja od njih je najbolja.
20.05.2004 | 00:47
Riba je jedno vrijeme imao na svom PowerBooku YellowDog, on će ti sigurno reći više. Osobno nikada nisam naišao na ijedan razlog zašto bih pored Mac OS X-a instalirao i Linux.
20.05.2004 | 10:46
Mandrake je fire-and-forget dok mi se YellowDog čini malo gadniji ...
20.05.2004 | 15:19
Osobno nikada nisam naišao na ijedan razlog zašto bih pored Mac OS X-a instalirao i Linux.

Ako ne znas sta's od sebe, i za krepat' ti je od dosade, i kad otkrijes da kokos smrznuta u ledenici ima zivahniji drustveni zivot od tebe ... Eto par razloga ...
21.05.2004 | 11:32
Probao i Yellow Dog 3.0 i Mandrake 9.1 - preporucam ovaj drugi. Instalacija je jednostavna, osim sto moras rucno kreirati particije kod Mandrakea.
YDL ces naci ovdje:
www.yellowdoglinux.com
A Mandake:
www.mandrakesoft.com/

Moguce je i instalirati Gentoo (www.gentoo.org), ali taj je malo kompleksniji za instalaciju.
  • netlander
  • Posjetitelj
02.08.2005 | 02:29
Pozdrav jedno kratko pitanje da neotvaram novu temu. Naime zelio bi preci sa PC na Jabuku inace sam linuxas pa me zanima ovako dualboot izmedju MAC OS X i Linuxa. Znaci koja je procedura instalacije, koji os prvi itd... Inace mislim koristit i dalje LINUX kao osnovni os a MAC cisto iz radoznalosti.
02.08.2005 | 03:07
netlander je napisao:
Pozdrav jedno kratko pitanje da neotvaram novu temu. Naime zelio bi preci sa PC na Jabuku inace sam linuxas pa me zanima ovako dualboot izmedju MAC OS X i Linuxa. Znaci koja je procedura instalacije, koji os prvi itd... Inace mislim koristit i dalje LINUX kao osnovni os a MAC cisto iz radoznalosti.


Ovo cemo shvatiti kao dokonu zezanciju.
Svaka cast, ova je dobra!
  • netlander
  • Posjetitelj
02.08.2005 | 04:11
Hm Zvonimir nesto nije u redu ili nije jasno?
  • User
  • Posjetitelj
02.08.2005 | 10:01
Ja na svom PC-u trenutno vrtim Solaris 10 X86 radi probe i super mi je jer ima samo jedno podrzano sucelje koje mu je prilagodjeno (Java Desktop System, CDE isto doduse ali je davno ispao iz mode ), ali planiram se vratit na Linux zbog hardwarea, softwarea i neimastine ADSL-a da skidam pakete za Solaris . Sad, ocu nazad na slackware ili da fedoru 4 probam nastelat, jos cu vidjeti...

Sto se maca i linuxa tice... Prije kupnje Maca svakako si na PC instalirajte neki *BSD ili jos bolje Darwin i naucite se na njega, jer oni su podloga OS X-a. Drugo... Mac OS X ima i X11 okruzenje kao dodatan softver sto bi rijesilo problem koristenja vasih omiljenih X11 aplikacija s drugih unixoida na OS X-u. Trece... Pricekajte prelazak na Intel, kada cete (vjerojatno) sve svoje omiljene distre za PC moci instalirati i na Maca, ali s obzirom da sam koliko-toliko upoznat s obje platforme, ni ja ne vidim razlog zasto pored OS X-a koristiti Linux, ili cak zasto koristiti OS X kao sekundarni OS... Ljudi moji, pa to je ipak BSD inside .

Hmmm... fink jos nisam ni spomenuo, provjerite sami .
02.08.2005 | 10:46
Dosta opsježna lista distribucija sa linkovima na download siteove.


www.linux.org/dist/list.html


Probaj!
02.08.2005 | 17:01
netlander je napisao:
Pozdrav jedno kratko pitanje da neotvaram novu temu. Naime zelio bi preci sa PC na Jabuku inace sam linuxas pa me zanima ovako dualboot izmedju MAC OS X i Linuxa. Znaci koja je procedura instalacije, koji os prvi itd... Inace mislim koristit i dalje LINUX kao osnovni os a MAC cisto iz radoznalosti.


Mislim da moras prvo imati instaliran OS X i neparticionirani dio diska za Linux instalaciju, koji ce pri instalaciji staviti boot selector. No najbolje je da zaviris u install guide od distribucije koju odaberes, sve pise tamo. Uz Mandrake i Yellow Dog bih dodao i PPC distribuciju Ubuntua (www.ubuntulinux.com).
18.08.2005 | 12:28
Pozdrav Netlander!

netlander je napisao:
Pozdrav jedno kratko pitanje da neotvaram novu temu. Naime zelio bi preci sa PC na Jabuku inace sam linuxas pa me zanima ovako dualboot izmedju MAC OS X i Linuxa. Znaci koja je procedura instalacije, koji os prvi itd... Inace mislim koristit i dalje LINUX kao osnovni os a MAC cisto iz radoznalosti.



Na jednom forumu sam procitao da se prvo instalira Linux. Nisam probao drugu kombinaciju. Dakle, prvo Linux. Treba ti LILO naravno:). Onda na neku particiu, najbolje drugi FIZICKI hard OSX. To je IMHO najelegantnije rjesenje, jer hardovi danas fakat nisu skupi. OSX ce prepoznati Linux particiju i zato mu moras rec da tu particiju NE DIRA! Ili jednostavnije iskljuci hard;>. Kad instaliras OSX. reboot i off stroj. Spojis hard od Linuxa i PRVO startas Linux i PONOVO potjeraj LILO jer ce OSX ubiti LILO! Linux naravno prepoznaje OSX. Preko LILOa mauntas ili Linux ili OSX i to je to. Nakon par sati zezanja i zafrkancije sa razni postimavanjima .. radi savrseno.

Ako si Linuxas, onda ces znati rijesiti gomilu problema koje ti se mogu pojaviti:) Skuzit ces sam kod formatiranja, instalacije i mauntanje particija :>

No.. FAKAT ne vidim razlog sto ce ti na MACu Linux. I sam koristim RH
godinama, u zadnje vrijeme Fedoru. MAC je radjen za MAC OS i ostavi tako. Ako ti je osnovni OS Linux, ostavi si PC sa Linuxom a na MAC kompjuteru instaliraj OSX, umrezi ih i svi sretni.

felix
23.01.2013 | 14:52
Eto, nako 7 godina situacija se promijenila na bolje za Linux. Za neke pak lošije za Mac ili OS X.
Zbog zatvorenosti OS Xa u odnosu na Linux i troškove održavanja, kotištenja i servisiranja , Linux postaje alternativni OS u odnosu na Windowse i OS X. Nisam informatičar i ne ulazim u sistemske razlike, nego kao kućni korisnik u današnje vrijeme važem mane i prednosti operativnih sustava po meni kao takvom. Kotistim iMac s Planinskim lavom te na laptopu (PC) isprobavam Linux Mint 13.
Mislim da se isplati početi razmišljati i na taj način iz više razloga.
Za početak sam našao i rješenje za probati Linux na Macu kao dual boot ili na vanjski disk.
Malo sam oživio temu za novu diskusiju !
23.01.2013 | 15:35
Neka, napravio si to u pravo vrijeme .. za mene
Ovaj vikend sam napokon uhvatio malo vremena i dovršio reanimaciju (i malo bildanje) PowerMaca G4 no kako za njega nemam OS dao sam upit kako na naš oglasnik, tako na još nekoliko da kupujem ili udomljujem OS X 10.5 (trenutno je na njemu 10.4 skinut prek torrenta) no kako mi se još nitko nije javio, možda puknem gore Debian ili Ubuntu PPC ED
23.01.2013 | 15:55
Radi se o ovom projektu :refit.sourceforge.net/
Pokušat ću ga instalirati bilo na vanjski disk ili unutra na patriciju.
Nego, @ bertone nisam vidio/gledao oglase ali mogu presnimit 10.5 na DL, a Combo update staviš koji hoćeš. Mislim da imam negdje u arhivi i 10.4. Nisam gledao za tvoj, može li dual boot. Za 10.5 mi se javi!
23.01.2013 | 17:09
Mislim da dolaze svjetlija vremena za Linux.
Dolaze igre na Linux, a s njima će doći i ispeglaniji driveri itd.
Jučer sam saznao da na Linux dolazi i Lightworks, pro video editor koji se naveliko koristi u Hollywood-u (Oscar winning editor).

Konačno polako dolaze stvari koje su do sada nedostajale na Linux-u, a s njima će polagano doći i veći user base, pa još neki pro alati, ispeglaniji software itd.
Bit će zanimljivo sljedećih par godina.
23.01.2013 | 17:26
I ja se pomalo igram/igrah s linuxom na powermacu G4. Mene kod linuxa izluđuje nedostatak nekog, barem rudimentarnog standarda. OK, imaš glavne, glavnije distribucije (debian, ubuntu), ali onda na to dođe tri i pol kile kojekakvih distribucija; kak god si neko zamisli da bi to trebal izgledati, izbaci nekaj van. OK, to niš ne košta, pa se nemaš pravo bunit. Istina, Canonical pokušava progurati aplikacije koje se naplaćuju za Ubuntu...
Drugi problem koji mi pokazuje da sam valjda (pre)star su sitni glichevi kojih ima na kile. Najbedastiji primjer, optiku na powermacu nemrem otvorit pritiskom na tipku: moram ići u terminal i ukucati eject (istina, to je NEMJERLJIVO jednostavnije od one kobase u OSX-u za postigneš isti efekt, ali...) ako je unutra disk... Kad je prazno, sve radi dobro...
I ima takvih sitnica koje me nakon nekoliko sati/dana/bofora podsjete na prozore i onda si pomislim: a koji meni qu..c ovo treba?!
S treće strane, s Linuxom puno naučiš, jer stalno nekaj treba tweakati i dorađivati, ako nisi mainstream ajnfah user..... Ali, i sad kad sam to sve rekel, radije bi delal na linuxu nego na XP-u da sam suočen s tim izborom.....
  • num
  • Korisnik
  • 3
23.01.2013 | 17:34
Ako imas viska vremena da se bavis odrzavanjem racunala (i software i hardware) umjesto poslom za koji to racunalo sluzi (ili ti je pak to racunalo samo sebi svrha), te ujedno zelis proci što jeftinije onda je Linux ili neki *BSD sasvim dobro rjesenje.

S gledista nekog kome je vrijeme novac, racunalo mi je alat i zelim sto manje vremena trositi na odrzavanje tog istog racunala, a sto vise na posao za koji to racunalo sluzi.
Tu je Mac po meni daleko bolji izbor.

To govorim s gledista nekog tko je dugi niz godina koristio Linux/*BSD na desktop racunalu kao zamjenu za Windowse.

Naravno ovo sve vrijedi za desktop racunala, kad su u pitanju posluzitelji onda su Linux, odnosno *BSD bolji izbor.

No ako zelis probati Linux iz znatizelje, onda ga radije pokreni kao virtualni stroj (npr. unutar VirtualBox-a) nego da radis dual boot.
  • num
  • Korisnik
  • 3
23.01.2013 | 17:37
tomislav.c kaže:
Mislim da dolaze svjetlija vremena za Linux.
Dolaze igre na Linux, a s njima će doći i ispeglaniji driveri itd.
Jučer sam saznao da na Linux dolazi i Lightworks, pro video editor koji se naveliko koristi u Hollywood-u (Oscar winning editor).

Konačno polako dolaze stvari koje su do sada nedostajale na Linux-u, a s njima će polagano doći i veći user base, pa još neki pro alati, ispeglaniji software itd.
Bit će zanimljivo sljedećih par godina.


Sve sto si napisao je za Linux jednako vrijedilo i prije 10 godina.
To samo govori da se zapravo nista nije promijenilo!
23.01.2013 | 17:46
@ num, ipak mislim da si malo pretjerao, jer sad je recimo Mint "out off the box" instaliraš i voziš. Prije je ipak trebalo više prčkati po njemu. Bar iz mog skromnog iskustva.
23.01.2013 | 18:43
jzelko kaže:
Radi se o ovom projektu :refit.sourceforge.net/
Pokušat ću ga instalirati bilo na vanjski disk ili unutra na patriciju.
Nego, @ bertone nisam vidio/gledao oglase ali mogu presnimit 10.5 na DL, a Combo update staviš koji hoćeš. Mislim da imam negdje u arhivi i 10.4. Nisam gledao za tvoj, može li dual boot. Za 10.5 mi se javi!


Tnx, budem još malo sačekao, možda netko ima original DVD 10.5 koji mu ne treba, inače skinuo sam si i snimio i ja 10.5 pa ga zapržio na DL no nakon nekog vremena instalacija pukne (pretpostavljam kad DVD čitač počne čitati drugi sloj, a mislim da nije do DVD uređaja jer sam ih promijenio tri i ovaj zadnji nije valjda nikad ni radio nakon što je poslužio za instalaciju OS-a.
No, hvala na ponudi, čujemo se ak ne riješim nešto drugo


tomislav.c kaže:
Mislim da dolaze svjetlija vremena za Linux.
Dolaze igre na Linux, a s njima će doći i ispeglaniji driveri itd. ..
.. Bit će zanimljivo sljedećih par godina.


Ne da će doći, već došli:
support.amd.com/us/kbarticles/Pages/AMDC...verReleaseNotes.aspx

www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-310.32-driver.html

.. i zanimljivo je već sada


num kaže:
Ako imas viska vremena da se bavis odrzavanjem racunala (i software i hardware) umjesto poslom za koji to racunalo sluzi (ili ti je pak to racunalo samo sebi svrha), te ujedno zelis proci što jeftinije onda je Linux ili neki *BSD sasvim dobro rjesenje.

S gledista nekog kome je vrijeme novac, racunalo mi je alat i zelim sto manje vremena trositi na odrzavanje tog istog racunala, a sto vise na posao za koji to racunalo sluzi.
Tu je Mac po meni daleko bolji izbor.

To govorim s gledista nekog tko je dugi niz godina koristio Linux/*BSD na desktop racunalu kao zamjenu za Windowse.

Naravno ovo sve vrijedi za desktop racunala, kad su u pitanju posluzitelji onda su Linux, odnosno *BSD bolji izbor.

No ako zelis probati Linux iz znatizelje, onda ga radije pokreni kao virtualni stroj (npr. unutar VirtualBox-a) nego da radis dual boot.


Malo preteruješ, ja imam na jednom laptopu instaliran Ubuntu 12.04 od drugog dana od kada je bio dostupan za preuzimanje, taj lap koristimo supruga i ja svaki dan barem po pola sata svaki (ok, za bedastoće, ne za posao) i do sada nula problema, nula rušenja, nula bilo kakvog čeprkanja po OS-u nakon početnog podešavanja i instalacije 7-8 programa koji nisu došli uz instalciju tak da priča o nekakvom održavanju je priča od prije 10-ak godina

Nadalje, postoji razlika između mene i tebe, ja Linux nikad nisam koristio kao zamjenu za Windowse, kao što i ne koristim OSX kao zamijenu za nešto drugo, svaki softver (OS) ima svojih prednosti i mana no vjerojatno 90% svakodnevnih potreba prosječnih korisnika može odraditi svaka od te tri platforme,.. problem je u navici i ponekad nerealnim očekivanjima
23.01.2013 | 18:50
Hehe, već sam podijelio par DLDVDa koje sam zapržio i svi su radili. Bit će nešto drugo. Ipak preko neta nije uvijek 100% sigurno. Ako hoćeš, nije mi teško, daš "koordinate" PP ili mail pa odradim. My pleasure!
23.01.2013 | 18:57
Ma znam da nije sigurno (a nikad nisi siguran što si skinuo pa zato to izbjegavam), zato sam i dao oglas da kupujem ili udomljujem original,.. al dobro ti si pouzdan pa ak radiš kopiju originala, onda ok
23.01.2013 | 19:00
Krećem !
  • User
  • Posjetitelj
24.01.2013 | 01:38
Linux mi je jedina alternativa OS X-u na kojoj se potencijalno vidim u nekoj budućnosti, međutim ne još. OS X nije savršen sustav, ali je daleko najbolji za moje potrebe. Pored iPhone razvoja, ostale stvari koje radim su moguće i na drugim platformama, ali su na OS X-u i dalje najugodnije (čak i Android razvoj!).

Što se hardvera tiče, kada bi uzimao PC bio bi usporediv sa ravnopravnim Macom po pitanju kvalitete pa sama cijena ima zanemarivu ulogu u odluci. Više bih prelazio zbog pitanja otvorenosti samog sustava, a ako nekad i odaberem Linux bit će to najvjerojatnije RHEL/CentOS.

Btw super mi je vidjet svoj (pra)stari post iz srednjoškolskih dana sa trenutnim iskustvom.
24.01.2013 | 09:09
Ja sam instalirao Ubuntu na parallels. Iskreno toliko sam se navikao na OS X, da skoro nikad ne radim sa Ubunto.Ali dosta je brz i stabilan, sučelje bi moglo biti bolje.
Da se oživi neki stari PC - plastičar, je ovo svakako dobra alternativa.
  • num
  • Korisnik
  • 3
24.01.2013 | 09:49
User kaže:
Sto se hardvera tiče, kada bi uzimao PC bio bi usporediv sa ravnopravnim Macom po pitanju kvalitete pa sama cijena ima zanemarivu ulogu u odluci. Više bih prelazio zbog pitanja otvorenosti samog sustava, a ako nekad i odaberem Linux bit će to najvjerojatnije RHEL/CentOS.:


Nisi prvi koji spominje "otvorenost". Može pojašnjenje na što konkretno misliš i što ti kao korisnik dobiješ sa time?
  • mileni
  • Posjetitelj
24.01.2013 | 16:38
Prije nego sam presao na mac cesto sam cuo pokude na racun OSX-a u vezi zatvorenosti. I ne shvacam tu zatvorenost sad kad sam vec dosta vremena pretezito na OSX-u. Ja ju ne vidim. Valjda sam slijep?

Jedino gdje je OSX zatvoren je valjda u vezi samog GUI-a. Naspram windowsima npr. ne mozes editirati izgled OSX-a po svojim zeljama i potrebama. Nisam to radio ni na windowsima, pa mi ista stvar nije potrebna ni na OSX-u.

Ali to je banalna stvar koja nikako ne moze utjecati na sam rad OS-a (bilo kojeg). U vezi svega ostaloga, OSX se nikako ne razlikuje od jednih windowsa. Jednak stupanj zatvorenosti/otvorenosti. Ne vidim razlike. Ili ja osobno nemam neke velike potrebe customizacije? Ukoliko je to slucaj, onda taj pojam zatvorenosti OSX-a neka opise netko tko situaciju poznaje bolje od mene
  • User
  • Posjetitelj
27.01.2013 | 15:15
Ispričavam se na malom kašnjenju s odgovorom, al bili su burni dani

mileni kaže:
Prije nego sam presao na mac cesto sam cuo pokude na racun OSX-a u vezi zatvorenosti. I ne shvacam tu zatvorenost sad kad sam vec dosta vremena pretezito na OSX-u. Ja ju ne vidim. Valjda sam slijep?

Jedino gdje je OSX zatvoren je valjda u vezi samog GUI-a. Naspram windowsima npr. ne mozes editirati izgled OSX-a po svojim zeljama i potrebama. Nisam to radio ni na windowsima, pa mi ista stvar nije potrebna ni na OSX-u.

Ali to je banalna stvar koja nikako ne moze utjecati na sam rad OS-a (bilo kojeg). U vezi svega ostaloga, OSX se nikako ne razlikuje od jednih windowsa. Jednak stupanj zatvorenosti/otvorenosti. Ne vidim razlike. Ili ja osobno nemam neke velike potrebe customizacije? Ukoliko je to slucaj, onda taj pojam zatvorenosti OSX-a neka opise netko tko situaciju poznaje bolje od mene


GUI nema veze s time. Što se njega tiče, OS X je i dalje sustav koji mi najviše odgovara po pitanju korisničkog iskustva out-of-the-box i nemam nikakve potrebe za modifikacijom istog.

Otvorenost je pitanje koje se poteže na više razina. Iako sam dugogodišnji Mac korisnik, jako velik dio ili čak većina softvera kojeg koristim je open source: 2-3 varijante Eclipse-a, Cyberduck, Cog, LibreOffice, Inkscape, VLC, XLD itd. Jedan od nabrojanih programa, Cog, je stao s razvojem, ali ga je u ruke uzeo drugi programer i razvoj je nastavljen. Radi se o fenomenalnom audio playerčiću koji mi je 100%-tno zamijenio iTunese prije par godina i bilo bi stvarno šteta da propadne, a to bi se vjerojatno i desilo da nije bio otvoren.

Ajmo dalje... Kupnjom novog stroja dobio sam Mountain Lion koji mi nakon instalacije i podešavanja CUDA Toolkita u terminalu izbacuje određenu grešku svaki put kad želim administratorske ovlasti. Do sada ovo nije imalo nikakvog utjecaja na moj rad, ali nitko mi ne garantira da se to neće desiti u budućnosti. Na Lionu se to nije dešavalo i očito ispravak tog buga ovisi jedino o Apple-u, a isti se i pojavio jer je Apple krpao jedan sigurnosni propust u OS X-u. Ne želim vas zamarat previše tehnikalijama, ali na otvorenom sustavu bi se veći dio zajednice angažirao oko rješenja (ovisno o tome koliko ga ljudi koristi).

Kod otvorenih sustava je također lakše predvidit u kojem smjeru idu, a i ako zastrane odmah nastaju forkovi koji nastavljaju put u onom smjeru u kojemu je određena skupina korisnika htjela ići. Da je OS X bio potpuno otvoren sustav, pretpostavljam da bi jedan veći fork nastao upravo nakon 10.6. Tada bi jedan dio korisnika otišao u smjeru Liona i ML, a drugi u smjeru OS-a za zahtjevnije korisnike u kojemu bi npr. iOS đinđe minđe i App Store bili opcionalna stvar. Osobno bih odabrao taj potonji koji se nikad nije desio.

S obzirom da sam ipak programer, otvorenost mi dopušta da se uključim u razvoj softvera i ispravim nešto što mi ne odgovara u njemu. Moram priznat da (još) nemam tu praksu, ali nije ni tako teško ispravit pokoji bug ili dat nekakav doprinos

Čuo sam nedavno i jedan primjer utjecaja zatvorenosti formata dokumenata na rad državnih institucija - jedno ministarstvo je imalo Office 2003, a drugo Office 2007. S obzirom da Office 2007 koristi drugačiji format datoteka, jasno je da je bilo ozbiljnih problema u razmjeni dokumenata od jednog ministarstva prema drugome. Da su .docx, .xlsx i sl. otvoreni formati, već bi bili odlično podržani u besplatnom LibreOffice-u. Podržani su i ovako, ali još uvijek ima problema u konverziji jer se do podrške istih došlo (pretpostavljam) reverznim inženjeringom.

Eto, nadam se da sam bar malo obrazložio koliko je otvorenost bitna. Naravno, ona nije rješenje za sve i ima svojih mana, ali nekako mi se sve više čini da je broj prednosti dovoljan da ozbiljno razmislim o nekoj budućoj tranziciji
27.01.2013 | 19:25
Slažem se sa svime što si napisao, iako moram primjetiti da je do problema u razmjeni DOCX, XLSX i tako to dokumenata prema Office 2003 korisnicima došlo do toga što indolentne budale na državnim jaslama ne znaju (i ne žele naučiti) koristiti "Save As" uz promjenu tipa dokumenta.

Da se ne upletemo u nedavno već započetu sličnu diskusiju, to što sam napisao *NE* implicira da su *SVI* koji rade u javnim službama indolentne budale, nego da te službe obiluju indolentnim budalama koje ne znaju (i ne žele naučiti) koristiti alate za svakodnevni rad.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 40 minuta
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, korisnik, m@xym, marink, Maxxy, saint, Anonimci (457)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.38 Seconds

Provided by iJoomla SEO