Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


16.03.2024 | 08:12
drlovric kaže:
Potrosacko drustvo at it's finest Kako to sve financiraju pojma nemam, ali pomaze da razumijemo zasto im gradjani nemaju zdravstveno osiguranje


To sve financiraju porezni obveznici USA i oni koji su u NATO-u.
Posto se u USA senatori bune da se toliko novaca daje, clanice NATO-a slabo daju novac, rodila se ideja da plate gradjani EU i da plate ruski oligarsi nakon sto im se pokrade imovina.
Pa Amerika ne zna drugacije nego otimati.
16.03.2024 | 08:49
Prošlu su noć još dvije rafinerije u Rusiji izbačene iz stroja u regiji Samara (1200 km od Ukrajine). Sad je posve sigurno da AFU gađaju tornjeve za frakcijsku destilaciju kao najvrijednije i ključne objekte u svakoj rafineriji.
16.03.2024 | 10:23
Djuro genijalac kaže:
Prošlu su noć još dvije rafinerije u Rusiji izbačene iz stroja u regiji Samara (1200 km od Ukrajine). Sad je posve sigurno da AFU gađaju tornjeve za frakcijsku destilaciju kao najvrijednije i ključne objekte u svakoj rafineriji.


Rusija kao takva PZO sila (na papiru) nema resurse da parkira nekoliko Pantsira (za koje svojim kupcima tvrde da su najbolje sto postoji) pored kljucnih meta.

Ovi dronovi lete bas sporo. To bi dobar strijelac bez problema rusio onim 3x20mm topom. Da ne pricamo o modernim PZO raketnim sustavima.

Meni je cudno da letjelice imaju tako veliki domet i da toliko prelete do cilja. Ne bih se uopce zacudio da oni polijecu sa ruske teritorije, kao operacije u dubokoj pozadini.

Zarobis rusko vojno vozilo i uniforme. Natovaris dronove, ruski jezik svakako govoris i vozi Misko
16.03.2024 | 10:32
@jura22:

Pravila NATO clanstva su jasna. Preporuka je izdvajati min 2% svog budzeta za vojsku. Pozeljno i vise. Ako ti to ne pase, budi vojno neutralan kao Srbija.

Nije cak ni bitno koliko je tih 2% u apsolutnom iznosu, samo da ista pravila vrijede za sve.

Makedonskih ili Crnogorskih 2%, USA potrosi na jednom malo jacem treningu, ali svejedno ocekuju da oni ulazu svoje pare u SVOJU vojsku.

Ne daju se tih 2% Americi za clanstvo. Ne moras cak niti kupiti USA oruzje. Bitno samo da je NATO kompatibilno (logicno).

To ne mora cak biti niti kupivina oruzja. Podignes vojnicima place, raste vojni budzet. Ispostovao si ocekivanja. Samo da je preko 2%, sto je malim i siromasnim drzavama jako lako za ostvariti.

Ti si bas sve zivo pobrkao
16.03.2024 | 10:39
Jesi se uhvatio za 2%.!

A 50 milijardi eura “samo tako” nasih novaca, a razmisljanje o kradji privatne imovine oligarha, a 50 milijardi dolara isto “samo tako”? To si preskocio komentirati.

Vidjeli smo mocni NATO kada nam je na Jarun pala vojna letjelica. Mogla je imati malu nuklearnu bombu.
16.03.2024 | 13:27
jura22 kaže:
Jesi se uhvatio za 2%.!

A 50 milijardi eura “samo tako” nasih novaca, a razmisljanje o kradji privatne imovine oligarha, a 50 milijardi dolara isto “samo tako”? To si preskocio komentirati.

Vidjeli smo mocni NATO kada nam je na Jarun pala vojna letjelica. Mogla je imati malu nuklearnu bombu.


Kaj ti imaš s Ruskim oligarsima, da ih toliko žališ

Ako nešto kritiziraš, onda trebaš i ponuditi novo rješenje. Ak nevalja NATO da odemo u ODKB ili imaš nešto treće na umu ?
16.03.2024 | 14:18
NATO je najmocniji vojni savez u cijeloj zabiljezenoj povijesti covjecanstva.

Tu svako palamudjenje prestaje

Plus je na volonterskoj osnovi, jer clanice zele tu da budu. Za razliku od nekih drugih saveza “ako neces s nama, provozamo ti tenkove kroz glavni grad”.
16.03.2024 | 14:54
@drlovric - ovako javno da te pitam.
Nakon preostalih osam BlackHawka čime se dobija njih 12, 12 Rafale aviona i ovih 89 Bradleya, od kojih je 62 za upotrebu nakon remonta u Đuri Đakoviću, 22 za djelove a pet za obuku - što bi po HV trebao kupiti sljedeće?
Dali PZO, dali helikoptere koji su pandan ruskom Kamovu - Ka 32, jer nam kanaderi opako stare a požara svako ljeto ima sve više (Black Hawk ima svoju varijantu u slične svrhe ako ne griješim), ili nešto strogo namjenski za mornaricu?
Po meni, laiku - ili pomalo od svega ili ovo za gašenje požara.
To je ipak, da se tako izrazim - gorući problem.
16.03.2024 | 16:52
@Kloba:

Ja nisam niti dan proveo u HV, ali pomalo pratim situaciju i zakljucak je da "nema cega NEMA" Sto god kupis neces pogrijesiti

Da sam ja neko, postrojio bih prioritete nekako ovako:

Hrvatska, kao i svaka drzava u biti, pod hitno treba moci cuvati svoje nebo. Rafali kad stignu pokrili su dio patroliranja ali nisu niti mogu biti zamjena za PZO. Ta obrana mora biti umrezena i slojevita, da bi sve to imalo smisla. Hrvatska nema NISTA i to je mislim najgori segment cijele armije.

S obzirom na tip ugroze i ono sa cim bi se HR mogla susresti, to bi bio hipoteticki rat sa Srbijom (Slavonija ili neki proxy rat kroz BiH). Tu bi najkorisniji bili raketni sustavi tipa HIMARS (preskupo i malo vjerojatno), kao i mobilne haubice 155mm kojih HV nema dovoljno.

Dokupiti jos Panzer haubica (malo teze izvodivo, jer velika je lista cekanja) ili eventualno se okrenuti juznokorejskom rjesenju. Vucna artiljerija ce u doba dronova i GPS vodjene municije otici jako brzo u povijest, jer ne moze dugo prezivjeti na modernom bojistu.

Vlazni snovi su eskadrila Apache helikoptera koji bi bili najucinkovitije rjesenje za bilo kakav oklopno mehanizirani napad na ravnicarskom prostoru. Svaki nosi do 16 neovisno vodjenih Hellfire raketa, pa ti vidi sta 4 helikoptera urade na terenu.

Naravno Rafale moze izvrsavati te zadace, ali ne nosi toliku kolicinu ubojnih sredstava i opasno se izlaze protivnickoj PZO, ulazeci u zonu sukoba (mogu ga gadjati i sa teritorije RS). Oni bi morali cuvati nebo od protivnickih MIG-29, jer HV nema nista drugo protiv njih. Na Madjarsku se ne mozes osloniti , jer oni trenutacno vise vole Rusiju i Srbiju od bilo koje EU/NATO drzave.

Hrvatskoj nedostaje i modernih tenkova, mada to nije kljucno, niti presudno. Ima sta ima. Po meni je sam tenk jako precijenjeno oruzje, i rijetko kad su bili odlucujuci faktor pobjede u nekom ratu. Mozda Hitler i njegov Blitzkrieg, dok nisu postojala ucinkovita protuklopna sredstva.

I najvaznije za sam kraj, okrenuti se dronovima. Masovna proizvodnja ili ulaganje u sve to vec danas. Naoruzani, izvidjacki, elektronsko ratovanje, kopneni, pomorski. Sve sto ima daljinski je izuzetno korisno i bice presudan faktor u svim sukobima koji dolaze u buducnosti.

P.S. Svako ljeto sam u Dalmaciji i vjeruj mi da gori non stop. Ti momci koji to gase su za svaki respekt.

Zar Hrvatska nema dovoljno Kanadera i Air Traktora za svoje potrebe?

Doduse dosta tih MI helikoptera su pomagali u gasenju sitnijih pozara, ali oni su zavrsili u Ukrajini, pa ne znam kako ce se to odraziti na terenu
16.03.2024 | 17:36
Slažem se s Lovrićem u njegovoj analizi!
16.03.2024 | 18:43
Hvala ti na odgovoru.
Da, Apache je mrcina samo takva.
Ali i košta.
No, ako smo mogli uzeti Rafale, možemo i 12 Apača u dogledno vrijeme.
I mene je baš taj helikopter full impresionirao a nikada ga uživo vidio nisam.
Preko Jubitoa.
Što se hrvatskog protupožarnog rješenja tiče, još lani ili sada već preklani (znači, ljeto 2022. godine ako se ne varam) se stvorila svađa između zagrebačkog ZTC-a (Mislim da je to skraćenica za Zrakoplovno tehnički centar) i Vlade RH, ili nekog nadležnog jer su jedni optuživali druge za manjak upotrebljivih kanadera, helikoptera, no prvenstveno kanadera.
To je prije deset godina izgledalo krasno.
No, i ti zrakopolovi su danas već 20 i kusur godina stari.
ZTC ih kao redovito obnavlja, ako se dobro sjećam optužilo ih se da ili rade fušeraj ili ne rade dobro na što su oni pukli i izašli u javnost da je stanje kanadera katastrofa.
Odslužili su svoje, tako nešto.
Evo, ukucao ZTC svađa kanaderi i ispao u pravu, 2022. godina.
Evo link
Lijepo si ovo objasnio!
PS:
Kamov sam spomenuo jer je zaista dobar helikopter za gašenje požara.
Srbija je kupila dva, i stigli su im ako se ne varam.
16.03.2024 | 18:53
Da ne dodajem još jedan PS, izgleda da ipak radimo nešto po pitanju kanadera.
Kupujemo dva komada, prema ovome tekstu.
16.03.2024 | 19:58
drlovric kaže:
NATO je najmocniji vojni savez u cijeloj zabiljezenoj povijesti covjecanstva.

Tu svako palamudjenje prestaje


Ako su toliko mocni, zasto nisu onaj dron srusili, nisu upozoeili RH, po svojoj prilici nisu poduzeli nista.
16.03.2024 | 20:23
cariblanco kaže:
jura22 kaže:
Jesi se uhvatio za 2%.!

A 50 milijardi eura “samo tako” nasih novaca, a razmisljanje o kradji privatne imovine oligarha, a 50 milijardi dolara isto “samo tako”? To si preskocio komentirati.

Vidjeli smo mocni NATO kada nam je na Jarun pala vojna letjelica. Mogla je imati malu nuklearnu bombu.


Kaj ti imaš s Ruskim oligarsima, da ih toliko žališ

Ako nešto kritiziraš, onda trebaš i ponuditi novo rješenje. Ak nevalja NATO da odemo u ODKB ili imaš nešto treće na umu ?



A od kuda si iscupao ta da ja imam ista s oligarsima?
Takva su lijevcarska razmisljanja (ako nisam s tobom, protiv tebe sam).
Moram napomenuti da su i Nacisti i Fasisti bili ljevicari i zlo svijeta dolazi od ljevicara.
16.03.2024 | 20:51
twitter.com/PStyle0ne1/status/1769070830653173888

> Also, judging by the statements of the UP with reference to the SBU, today 3 refineries were attacked, and not 2 as stated in the morning.

Pitam se koliko će još moći ovako? Prije ili kasnije Rusi će zatvoriti prolaze ali i ovo što su do sada napravili je ogromna šteta.
16.03.2024 | 20:54
jura22 kaže:

Moram napomenuti da su i Nacisti i Fasisti bili ljevicari i zlo svijeta dolazi od ljevicara.


Pretpostavljam da je i Putin ljevičar? Možeš slobodno glasati za koga želiš pod uvjetom da je to Putin.

twitter.com/JayinKyiv/status/1769033983923306677
16.03.2024 | 21:18
jura22 kaže:


Ako su toliko mocni, zasto nisu onaj dron srusili, nisu upozoeili RH, po svojoj prilici nisu poduzeli nista.


Ko da obori drone? Ko da upozori?

Svaka drzava neka cuva svoje nebo od svake potencijalne ugroze. Zato treba izdvajati tih par % da ne ovisis o drugima. Kuzis?

Zamisli nazovu iz nekakve nadzorne NATO centrale:

- Hello Croatia. Prema vama leti nekakva raketa. Stavite svoje obrambene PZO sustave u visoku pripravnost.

- Ali mi to nista nemamo. Slabo izdvajamo za vojsku. Uzdamo se u Boga, pa dajemo pare crkvi.

- Aha nista onda. Good luck
16.03.2024 | 22:19
Ahahaha, dajemo crkvi.. True.. true.. Ponajviše crkvi u BiH
16.03.2024 | 23:08
jura22 kaže:


Moram napomenuti da su i Nacisti i Fasisti bili ljevicari i zlo svijeta dolazi od ljevicara.


Daj nam to malo više objasni...
17.03.2024 | 07:05
Ode još jedna rafinerija prošlu noć. Slavijansk na Kubanu, Krasnodarski kraj
17.03.2024 | 20:05
U senzacionalnom obratu na predsjedničkim izborima u Rusiji, malo poznati aparatčik Vladimir Putin je nakon muške borbe uspio pobijediti na izborima uz 87 posto glasova. Bio je to praznik demokracije kakav se rijetko viđa!
17.03.2024 | 21:20
da, i ja verujem da je bilo vrlo neizvesno.
a koji su bili jos kandidati, ako se zna?
17.03.2024 | 21:20
Ipak je on amater za pokojnog Slobodana Miloševića koji je svojedobno ostvario epohalnih 102%
18.03.2024 | 09:07
Ender kaže:
da, i ja verujem da je bilo vrlo neizvesno.
a koji su bili jos kandidati, ako se zna?


43cx34p90yoc1.jpeg
18.03.2024 | 10:44
Benford's law

How to detect fake numbers

Benford’s Law to Detect Fake Data

Prije destak godina (možda i duplo više) sam negdje (Wired?) čitao članak o tome kako IRS u Americi na brzinu ocjenjuje jesu li nečije bilance ili burzovni izvještaji naštimani. Ako nečije excel tablice ne prođu ovu brzinsku provjeru onda se ide u detaljnu.
18.03.2024 | 14:32
Sta je motiv bilo kome da se dozivotno bavi politikom? Pogotovo ovi koji su toliko pokrali da niti njihova praunucad ne moraju nista raditi.

Jel ta vlast toliki afrodizijak da ne mogu bez toga? Ili je to jedini nacin da sacuvaju sve to steceno?

Nije mi uopce jasno. Zivi, trosi pare, igraj se sa unucadima, nadji neki hobby, idi u banje... Koji ce ti vrag izbori i stres i problemi

Sa 65 godina ne mozes raditi u opcini na salteru. Otjeraju te u mirovinu, nisi produktivan.

Ali kao politicar mozes sa 85 godina upravljati drzavama, nuklearnim oruzjem, odredjivati dugorocnu sudbinu mladima i sl

Kakav mindfuck
18.03.2024 | 14:46
drlovric kaže:
Sta je motiv bilo kome da se dozivotno bavi politikom?
Jel ta vlast toliki afrodizijak da ne mogu bez toga? Ili je to jedini nacin da sacuvaju sve to steceno?


I jedno i drugo, a pogotovo ovo drugo, a i ono treće, a to je da im je ostanak na vlasti i jedini način da ostanu živi, jer su svojim načinom vladanja stekli dovoljan broj, dovoljno moćnih ljudi da nakon gubitka vlasti redovito izgube i život.
19.03.2024 | 07:47
drlovric kaže:
Ali kao politicar mozes sa 85 godina upravljati drzavama, nuklearnim oruzjem, odredjivati dugorocnu sudbinu mladima i sl

Kakav mindfuck


Moj pokojni stari je govorio da nitko mlađi od 65 godina ne bi nikako smio biti na nekoj važnoj političkoj funkciji jer uvijek postoji opasnost da poželi postati diktator, a onda, ako je premlad, to može trajati predugo. Kao primjer je navodio uvijek Mobutu Sese Sekoa koji je zasjeo "na prijestolje" kad mu je bila 41 godina, nakon što je smaknuo i pojeo Patricea Lumumbu (ne neposredno nakon, vjerojatno mu je teško pao na želudac) i tamo ostao 26 godina. I dulje bi on da nisu i njega smaknuli. Tko se mača laća - lakukarača. Doduše, njega nitko nije pojeo. Već je bio prestar i žilav, vjerojatno...

EDIT
Zaboravio sam napomenuti - dobri stari Mobutu je na vlast došao uz - čiju ono pomoć? Rusa...? Ne. Aha, čekaj...
19.03.2024 | 16:05
Kloba kaže:
Da ne stavljam ovo u temu Ukrajina, pročitajte komentare (preletite ih, ne moraye se udubiti da uhvatite bit) na tekst kako je neka budala u Rusiji izjavila da Hrvatsku treba "likvidirati", te njen terirotij podijeliti između Mađarske i Srbije.


Iskreno da ti velim, od početka invazije na Ukrajinu, a pogotovo pada drona u ZG, pribojavam se takvog scenarija.
Srećom su Rusi krivo procijenili svoje mogućnosti i zapeli u Ukrajini. Da nije tako bilo, danas bismo već znali imaju li takve izjave kakvog smisla.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 2 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO