Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


03.04.2020 | 07:24
To je još jedna u nizu nebuloza koje su im savjetovali neki pohlepni i jako važni frikovi ne razmišljajući o tome da će to biti run na njihovu stranicu i da će se sve zalediti!
03.04.2020 | 09:26
Do kad bi ovo moglo trajati, po vama?

Po meni stvari stoje ovako: svejedno što mi radili ovo će trajati duže od godine dana. Jer nama treba vakcina ili imunitet.

Kod ove sadašnje rate zaraženosti, jedan zaraženi zarazi 3 zdrava to je onih 60% kojih trebamo dobiti da bi bili otprilike kolektivno imuni, jer kolektivno imuni smo onda kad 1 zaraženi zarazi 1 zdravog, nama treba još godinu dana s mjerama koje su potrebne da se ne preoptereti zdravstveni sustav, i da time ne riskiramo porast umrlih. To znači moramo prije naći vakcinu. Ali da samo da bi je primjenjivali trebamo cca 7 mjeseci kliničkih provjera. To je kad nađemo vakcinu a ona nije ni na vidiku. Ako prije nađemo neki antivirusni lijek, onda smo u stanju samo držati krivulju zaraženih po kontrolom i postotak umrlih smanjiti, ali kolektivni imunitet je još jako daleko.
03.04.2020 | 12:04
tino1 kaže:
To je još jedna u nizu nebuloza koje su im savjetovali neki pohlepni i jako važni frikovi ne razmišljajući o tome da će to biti run na njihovu stranicu i da će se sve zalediti!


Upravo suprotno, to je bio najbrži način za uvođenje sustava propusnica koje se mogu brzo i jednostavno provjeriti.
Podaci o svim propusnicama su na jednom mjestu, kriteriji za dodjelu propusnica su ujednačeniji, a usporedbom sa drugim bazama lako se provjeri da li je netko pokušao zloupotrijebiti propusnice.

Ovih par desetaka tisuća zahtjeva dnevno je svakako popriličan broj zahtjeva, ali opet, nije nešto što bi zahtjevalo nekakvu nadogradnju koja bi trajala danima.
03.04.2020 | 12:53
zašto onda to ne radi? A i kako će se u ponedjeljak na posao, ako ne proradi do ponedjeljka?
03.04.2020 | 14:05
Kako to misliš:"Zašto onda to ne radi?"

Pa kako su onda jučer uspjeli izdati 100.000 e-propusnica?!
izvor: www.24sata.hr/news/malenica-izdali-smo-1...se-za-radnike-684951
03.04.2020 | 17:15
100.000 su uspjeli, a koliko nisu?
Ja sam cijeli jučerašnji dan proveo klikajući i dobivao odgovor, "propusnica nije izdana, došlo je do neočekivane pogreške". Danas ujutro isti rezultat (samo što sam delegirao tu zadaću) i nakon sigurno 500 pokušaja prvi uspješan se dogodio danas oko 12:30.
Da, naravno da trpe opterećenje sustava kad su ljudima dali rok od 2 radna dana da naprave što im je potrebno. Što bi se tako grozno *SAD* dogodilo da su dali rok od 10 dana? Ili barem tjedan.
03.04.2020 | 17:45
Ja probo i ne radi! Nemam pojma šta pišu. Stvarno, sad se moram i tebi pravdat. Vjeruj mi ne radi.
03.04.2020 | 19:41
Ja sam ujutro u 8 probao i najnormalnije je prošlo sve i dobio sam propusnicu od prve
03.04.2020 | 20:12
tino1,

Nema potrebe da se meni, ili bilo kome opravdavaš.
Naime, ja nigdje nisam rekao da svima radi, samo sam rekao da očito radi (ti si tvrdio da ne radi) kad je 100.000 ljudi ipak uspjelo dobiti propusnice.

smayoo,

Ne znamo koliko ih nije uspjelo, brojka od 100.000 izdanih propusnica je samo potvrda da sustav ipak radi, a koliko dobro radi, znali bi smo kada bi smo imali i podatak koliko je bilo neuspješnih pokušaja. Taj podatak na žalost nemamo.

Što bi se grozno *SAD* dogodilo, umjesto da su si dali 7 do 10 dana da upogone dobro posložen i ispeglan sustav?

Pa vjerojatno to da bi se u tom periodu izdala masa propusnica onima kojima one stvarno nisu potrebne (prijateljima i rodbini da mogu "prošetati" po široj okolici ili posjetiti svu bližu i daljnu rodbinu") te, što bi u znatnoj mjeri kompromitiralo ovakav sustav kontrole kretanja ljudi.

U ovakvim situacijama, najefikasnije je djelovati odmah, tj. čim prije, a bilo kakva odgoda, ili najava, samo pruža dodatnu prigodu onima koji iste mjere žele "zaobići", te na takav način smanjuju njihov efekt.

Koliko vidim po ponašanju ministra unutrašnjih poslova, oni nisu zadovoljni ni sa ovolikim brojem propusnica, a tko zna koliki bi broj propusnica bio kada ne bi bilo praktično nikakve kontrole nad njihovim izdavanjem.

Da se razumijemo, ovakvim mjerama se dodatno zagorčava život onim osobama koje imaju stvarnu potrebu kretanja izvan mjesta stanovanja, ali to je jedini način da spriječimo one koje su zaraženi, a to niti ne znaju (jer ne pokazuju nikakve simptome), da šire zarazu.
03.04.2020 | 20:24
Ovdje u Rijeci nitko koga sam ja pitao nije uspio ništa prije danas oko podne.
03.04.2020 | 20:28
Ja sam to radio sa službenog hp laptopa. Bit će da je zato sve prošlo od prve i bez problema....
03.04.2020 | 20:38


m@xym kaže:
Pa vjerojatno to da bi se u tom periodu izdala masa propusnica onima kojima one stvarno nisu potrebne (prijateljima i rodbini da mogu "prošetati" po široj okolici ili posjetiti svu bližu i daljnu rodbinu") te, što bi u znatnoj mjeri kompromitiralo ovakav sustav kontrole kretanja ljudi.


Ma hajde. Ne slažem se, ne bi. Jer sve su te propusnice već ionako bile izdane, odmah prvi dan.

U ovakvim situacijama, najefikasnije je djelovati odmah, tj. čim prije,


Je li? Pa što nisu onda odmah imali spreman takav sustav? Ono... da su možda sjeli planirati odmah čim je krenulo sranje u Italiji, umjesto da su molili krunicu i čekali "da vide"...


a bilo kakva odgoda, ili najava, samo pruža dodatnu prigodu onima koji iste mjere žele "zaobići", te na takav način smanjuju njihov efekt.


U ovom konkretnom slučaju ti ovaj argument apsolutno ne stoji. Nisu postigli ništa osim što su dodatno pojačali atmosferu psihoze i nervoze. U srijedu kažu "od danas se može zatražiti propusnicu online", u srijedu u ponoć, na toj adresi nema ništa osim uputa. Cijeli četvrtak sustav ne radi, ni u petak ujutro, a od pondjeljka se, kao, ne može na posao bez te propusnice.

Koliko vidim po ponašanju ministra unutrašnjih poslova, oni nisu zadovoljni ni sa ovolikim brojem propusnica,


Pa naravno. Oni bi uveli policijski sat 0-24. Tako bi im bilo najlakše.

a tko zna koliki bi broj propusnica bio kada ne bi bilo praktično nikakve kontrole nad njihovim izdavanjem.


Pa tako je bilo 2 tjedna. Što misliš da je netko tko je propusnice pisao neodgovorno - čekao 2 tjedna da to učini?

Da se razumijemo, ovakvim mjerama se dodatno zagorčava život onim osobama koje imaju stvarnu potrebu kretanja izvan mjesta stanovanja, ali to je jedini način da spriječimo one koje su zaraženi, a to niti ne znaju (jer ne pokazuju nikakve simptome), da šire zarazu.


Ne, to nikako nije jedini način. Samo je njima najjednostavniji. Volio bih čuti ima li itko među njima da je makar jedan mjesec bio u situaciji da MORA zaraditi nešto da bi sam sebi namaknuo plaću.
03.04.2020 | 21:31
smayoo kaže:
Ovdje u Rijeci nitko koga sam ja pitao nije uspio ništa prije danas oko podne.


Možda imaju neke filtere za izdavanje pa vama koji non-stop cendraju ne daju odmah
03.04.2020 | 23:25
smayoo,

Naravno da se ne slažeš, ali zato ti "znaš" da su sve propusnice već ionako bile izdane prvi dan!

Hajde da čujemo, onda, koliko je papirnatih propusnica bilo izdano?
Kakva je bila njihova struktura po izdavatelju (koliko su izdale firme, koliko stožeri civilne zaštite) i trajnosti (na rok od par sati, par dana, ili do kraja mjeseca)?
Sigurno imaš sve te podatke kad tako suvereno tvrdiš da "znaš" kako su sve te propusnice već bile izdane prvi dan...

Zašto nisu imali spreman takav sustav?!
Pa gdje ti misliš da živiš?
U Švicarskoj?

Mi nemamo nikakva rješenja za probleme koji su u normalnom državama odavno riješeni, a ti očekuješ da imamo rješenje za nešto što se pojavilo prije par mjeseci?!

Ali, izgleda da ipak imamo manje zaraženih i manje mrtvih od npr. Irske.
Čudno je to, nemamo pojma, a imamo rezultate.

"U ovom konkretnom slučaju ti ovaj argument apsolutno ne stoji. Nisu postigli ništa osim što su dodatno pojačali atmosferu psihoze i nervoze."


Moram priznati da ja osobno nigdje nisam primjetio ni psihozu ni nervozu, osim u tvojim komentarima. Možda je u Rijeci stanje drugačije nego ovdje ili od onoga koje prikazuju na TV-u...

"Cijeli četvrtak sustav ne radi, ni u petak ujutro, a od pondjeljka se, kao, ne može na posao bez te propusnice."


Opet sustav "ne radi" cijeli četvrtak, a izdali jučer 100.000 propusnica?!
Sustav nije radio tebi, ali drugima očito jest. Ili misliš da lažu?

"Pa naravno. Oni bi uveli policijski sat 0-24. Tako bi im bilo najlakše."


A ti bi pustio da se zaraza širi, pa kad voda dođe do grla?!

"Pa tako je bilo 2 tjedna. Što misliš da je netko tko je propusnice pisao neodgovorno - čekao 2 tjedna da to učini?"


Netko je možda čekao, netko nije, ali, da im svima daš još tjedan dana, i lijepo im najaviš da ćeš postrožiti kontrole, misliš da ih ne bi bilo još i više?
Ili misliš da isti broj ljudi, koji se tjedan dana duže slobodno "šetucka" po gradovima ne bi izazvao dodatno širenje zaraze?!

"Ne, to nikako nije jedini način. Samo je njima najjednostavniji. Volio bih čuti ima li itko među njima da je makar jedan mjesec bio u situaciji da MORA zaraditi nešto da bi sam sebi namaknuo plaću."


Eto, nije jedini način, probali Šveđani durgačije, pa izgleda da ne ide, probali Amerikanci, ne ide ni kod njih, izgleda da ipak ima nešto u tom spriječavanju ljudi da se šeću okolo kako se kome spadne.
04.04.2020 | 01:17
m@xym kaže:
smayoo,

Naravno da se ne slažeš, ali zato ti "znaš" da su sve propusnice već ionako bile izdane prvi dan!


Naravno da znam. Razgovaram s ljudima.

Ali, izgleda da ipak imamo manje zaraženih i manje mrtvih od npr. Irske.
Čudno je to, nemamo pojma, a imamo rezultate.


I sreće.

Moram priznati da ja osobno nigdje nisam primjetio ni psihozu ni nervozu, osim u tvojim komentarima.


Velim, probaj makar zamisliti da nema plaće ako nisi taj novac DIREKTNO zaradio. Ono. Nema uplate na računu - nema plaće. Probaj.

Opet sustav "ne radi" cijeli četvrtak, a izdali jučer 100.000 propusnica?!
Sustav nije radio tebi, ali drugima očito jest. Ili misliš da lažu?


Da, mislim da lažu. Nije poanta u tome koliko su propusnica izdali, nego koliko je neuspješnih zahtjeva bilo.

A ti bi pustio da se zaraza širi, pa kad voda dođe do grla?!


Ne. JA bih samo malo više reda i ravnoteže u tome.

NA što ovo sliči, čovječe? Po dalmatinskim gradovima klinčadija se zajebava po kafićima pa onda oni nama koji se trudimo poštivati i donesene odluke, i zdrav razum, izbijaju zadnju nadu da ćemo preživjeti? To je super strategija. Tko će im sutra kruh zaradit? Ti klinci iz kafića?

Ili misliš da isti broj ljudi, koji se tjedan dana duže slobodno "šetucka" po gradovima ne bi izazvao dodatno širenje zaraze?!


Pa evo, vidjet ćemo za koji dan kakva je situacija u Dalmaciji.

Eto, nije jedini način, probali Šveđani durgačije, pa izgleda da ne ide,


Što točno znači "izgleda da ne ide"? Imaju više umrlih od nas? Imaju li pretrpane bolnice? Dolaze li odande katastrofične slike kao iz Italije ili Španjolske? Ili kao iz USA?
04.04.2020 | 07:51
smayoo kaže:
Što točno znači "izgleda da ne ide"? Imaju više umrlih od nas? Imaju li pretrpane bolnice? Dolaze li odande katastrofične slike kao iz Italije ili Španjolske? Ili kao iz USA?

Da. Ispada da imaju (više umrlih i katastrofičnije izjave) od "nas" - da se tako izrazim.
Po broju umrlih od koronavirusa stoje "više" od nas, a po izjavama čelnih ljudi države (ako je vjerovati VL-u) su se od imuniteta krda do sadašnjih mjera okrenuli "za 180 stupnjeva".
www.vecernji.hr/vijesti/zbog-debljine-u-...istima-sad-a-1391344
EDIT:
www.vecernji.hr/vijesti/stockholm-suocen...aviti-nadzor-1391582
04.04.2020 | 09:24
Bertone kaže:
smayoo kaže:
Ovdje u Rijeci nitko koga sam ja pitao nije uspio ništa prije danas oko podne.


Možda imaju neke filtere za izdavanje pa vama koji non-stop cendraju ne daju odmah


Bome, Bertone, čini mi se da si u pravu. Tu je neki opaki IP adress filtering u pitanju
04.04.2020 | 10:43
Shvaćam da se šalite, ali u ovom času mi uopće nije smiješno. Nije ovo prvi put da stvari koje ovise o državi, a tiču se Istre i Primorja - škripe i zapinju. Možda nije namjerom, ali onda jest nemarom. Kad treba uzeti lovu na ime poreza, to nas nikad ne puste da čekamo.
04.04.2020 | 11:02
Evo, konačno napravio sam 6 komada. Ali sam se namučio.
04.04.2020 | 11:09
Kako to smiješ reći kad su 24sata izjavili da sve radi super.
  • Daddo
  • Posjetitelj
04.04.2020 | 12:28
smayoo kaže:
Shvaćam da se šalite, ali u ovom času mi uopće nije smiješno. Nije ovo prvi put da stvari koje ovise o državi, a tiču se Istre i Primorja - škripe i zapinju. Možda nije namjerom, ali onda jest nemarom. Kad treba uzeti lovu na ime poreza, to nas nikad ne puste da čekamo.


Sad da sam “Žabac” bi ti rekao da vam je to zato jer imate najveću džamiju u Europi u dvorištu ili ste najliberalnija hrvatska luka a i ljevije ste na karti od nekadašnjeg Kardeljeva.

Obzirom na to koliko ste kroz povijest država promijenili, pravo je čudo da ste još svoji a kamoli ičiji.

Da me ne shvatiš krivo, ovo nije kritika (pa ni ona, drugarska), naprotiv. Malo je danas gradova do te mjere otvorenih za sve i svima a da i dalje čuvaju neke “vlastite” i teškom mukom stečene vrijednosti. Za to imate moj respect. Da se mene pita, do ZG bi mogli i bez propusnica. A za porez... on ne čeka nikog.
04.04.2020 | 13:42
Džamija je ipak veća ona u Zagrebu. I starija jedno 25 godina cca. Ali ova riječka je ljepša.
Imamo i crkvu na dva kata, neki kažu - također jedinu u Europi (nisam provjeravao).
Koliko pratim, imamo čak i 0 ili vrlo mali broj novozaraženih.
Ali sve to nam trenutno baš ništa ne pomaže.
04.04.2020 | 13:53
Mene od svega najviše veseli, da te dvije županije, nemaju novih slučajeva zadnjih dva dana. To dosta govori o shvaćanju odgovornosti ljudi u tim županijama
04.04.2020 | 14:02
smayoo kaže:
Naravno da znam. Razgovaram s ljudima.


Naravno da "znaš", jer misliš da je "razgovor s ljudima" dovoljan da skupiš dovoljnu količinu podataka za to što tvrdiš.
U stvarnosti ne znaš praktično ništa, nego si stvorio vlastiti dojam, koji se u velikoj mjeri razlikuje od onoga što možemo vidjeti i pročitati.

Ako tebi ne radi, onda ne smije raditi nikome, i tko god tvrdi drukčije, laže?!
Stvarno???

I sreće.


Naravno da smo imali i sreće.
Ali ta "sreća" već traje neko vrijeme, zapravo, od početka pandemije imamo sreće.
To ti je kao da netko dobije sedmicu na lotu, i onda tako 5-6 puta za redom, i kaže:"Imao sam sreće".
Naravno da nije imao sreće, nego je varao.

Mi smo svakako i imali sreće, i odabrali stategiju koja, iako jako šteti gospodarstvu, donosi rezultate, i to cijelo vrijeme.


Velim, probaj makar zamisliti da nema plaće ako nisi taj novac DIREKTNO zaradio. Ono. Nema uplate na računu - nema plaće. Probaj.


Ja, srećom, nisam u takvom položaju, jer radim u velikoj firmi, koja ima dovoljno akumuliranih sredstava da može isplatiti plaću čak i onda kada firma ne radi (mi smo "zatvorili vrata" još i prije preporuke da firme rade sa što manjim kapacitetima, jer nakon odluke o karateni za sve strance, nije bilo smisla ostaviti otvorene hotele). Pa sam sa te strane nešto opušteniji, ali to ne znači da mi nije jasno u kakvoj su situaciji oni ljudi koji moraju raditi da bi zaradili novce i imali od čega podijeliti plaće.
Uostalom, ako sve ovo potraje duže od par mjeseci, svi ćemo bitu u istoj kaši.

Ako si ti u goroj situaciji, to ti ne daje za pravo da pričaš o "psihozi" koje nema, i da "pljuvaš" po odlukama koje su "loše" po tvom mišljenju, ali ipak daju rezultate. I isto tako ti ne daje za pravo da se zalažeš za najavljivanje restriktivnih mjera kao bolje riješenje od uvođenja istih u što kraćem roku, i bez najave.

Da, mislim da lažu. Nije poanta u tome koliko su propusnica izdali, nego koliko je neuspješnih zahtjeva bilo.


Ako je poanta u tome što nisu objavili broj pokušaja dobivanja propusnica, onda ne lažu, nego prikrivaju istinu. Valjda znaš razliku između ta dva pojma?!

Kada su uveli fiskalizaciju, prvih par dana je bilo dosta problema, ali sustav je ipak radio.
Slično je i sa ovim, netko ima problema, kao ti, netko dobije dozvolu bez problema (kao onih 100.000 što nas "lažu").


NA što ovo sliči, čovječe? Po dalmatinskim gradovima klinčadija se zajebava po kafićima pa onda oni nama koji se trudimo poštivati i donesene odluke, i zdrav razum, izbijaju zadnju nadu da ćemo preživjeti? To je super strategija. Tko će im sutra kruh zaradit? Ti klinci iz kafića?


Svaki sustav je onoliko dobar koliko je dobra najslabija karika u lancu. Uvijek je bilo tako, pa i sada, da oni koji se pridržavaju pravila ispaštaju zbog onih koji ta pravila žele izigrati.
Ali to opet ne znači da je sustav loš, no naravno, ne znači i da ne može biti bolji.

Slažem se sa tobom da su neke stvari mogle biti i bolje izvedene, pitanje je samo da li su mogle biti izveden bolje u tako kratkom vremenu.

Pa evo, vidjet ćemo za koji dan kakva je situacija u Dalmaciji.


Situacija u Dalmaciji je takva da je Splitska županija u samo par dana došla na drugo mjesto po broju zaraženih, i ima 50% od broja zaraženih u Zagrebu, koji je žarište infekcije od samog početka i ima duplo više stanovnika deset puta gušće neseljenih.

Što točno znači "izgleda da ne ide"? Imaju više umrlih od nas? Imaju li pretrpane bolnice? Dolaze li odande katastrofične slike kao iz Italije ili Španjolske? Ili kao iz USA?


Na ovo ti je Kloba već odgovorio, a ja ću samo dodati da su Šveđani u početku imali drugačiji pristup od našeg (nije bilo stroge distance i prestanka rada svih trgovina) i imali su sreće da im broj zaraženih nije rastao, ali sada su se stvari promijenile, i očito odustaju od prijašnjeg pristupa i priklanjaju se rješenju koje smo mi odabrali.

Nisu se ni Talijanima ni Španjolcima odmah napunile bolnice, daj virusu malo vremena.
04.04.2020 | 16:23
m@xym kaže:
smayoo kaže:
Naravno da znam. Razgovaram s ljudima.


Naravno da "znaš", jer misliš da je "razgovor s ljudima" dovoljan da skupiš dovoljnu količinu podataka za to što tvrdiš.


Točno tako. Kad vidim da mi ne radi taj servis, napravim što i svaki normalan čovjek. Ne zaključim, na temelju naslova iz 24sata, kako sam ja jedini pogođen digitalnom kletvom pa izdavanje propusnica radi cijeloj Hrvatskoj, a samo meni ne. Nego nazovem dvadesetak drugih poduzetnika u Rijeci i okolici. I kad ustanovim da NITKO nije prije petka oko podne uspio ishoditi propusnicu za svoje ljude, onda *ZNAM* da servis ne radi.

Da sam nazvao 20 ljudi pa da mi je makar jedan jedini rekao "da, evo, meni je sve prošlo iz prve, naklikao sam 10 propusnica za 10 ljudi, sve u 15 minuta ukupno", možda bih posumnjao u svoj statistički uzorak pa nazvao još dvadesetak ljudi, da vidim. Ali na 20/20 nemam dvojbe - *ZNAM* da taj servis ne radi.

U stvarnosti ne znaš praktično ništa, nego si stvorio vlastiti dojam, koji se u velikoj mjeri razlikuje od onoga to možemo vidjeti i pročitati.


A ti nisi stvorio vlastiti dojam na temelju naslova s 24sata? A čiji si dojam stvorio? Božinovićev?

Ako tebi ne radi, onda ne smije raditi nikome, i tko god tvrdi drukčije, laže?!
Stvarno???


Ako meni ne radi, onda to znači ne radi svima. Ako ne radi meni i još 20 ljudi, onda - ne radi. Zašto bi to značilo da smatram da ne bi smjelo raditi nikome? Daj Bože da je svima radilo. Ali ako je korištenje te usluge neposretni imperativ, onda usluga ne radi, ako ne radi *SVIMA*.

Nisam je ja ni smislio, ni tražio, niti sam odredio da je rok primjene nekoliko dana. Oni koji su to napravili imali su odgovornost da osiguraju punu funkcionalnost. Dokle god to nisu postigli - usluga nije radila, jer nije radila *SVIMA* koji su je dužni koristiti.

Mi smo svakako i imali sreće, i odabrali stategiju koja, iako jako šteti gospodarstvu, donosi rezultate, i to cijelo vrijeme.


A kad sjebemo gospodarstvo do dna, onda će penzioneri moći mirne duše umrijeti od gladi, jer prije toga nisu umrli od corone.

Ja, srećom, nisam u takvom položaju, jer radim u velikoj firmi, (...) ali to ne znači da mi nije jasno u kakvoj su situaciji oni ljudi koji moraju raditi da bi zaradili novce i imali od čega podijeliti plaće.


Pa ne vidim baš da ti je jasno...

Uostalom, ako sve ovo potraje duže od par mjeseci, svi ćemo bitu u istoj kaši.


Fkt utješne riječi. Svi ćemo ionako biti u istoj kaši pa što bi se onda borili. Bolje da lijepo svi sjednemo pred TV i internet i pričekamo da dođe taj trenutak, jel?

Ako si ti u goroj situaciji, to ti ne daje za pravo da pričaš o "psihozi" koje nema, i da "pljuvaš" po odlukama koje su "loše" po tvom mišljenju, ali ipak daju rezultate.


Svaka odluka daje neke rezultate. I svatko ima pravo dati svoje mišljenje i kritiku. Ne smatram da "pljuvam" ("pljuvam"? ) po tim odlukama, nego smatram da dajem argumentiranu kritiku. Zašto je ne bih smio dati? Jer tebi ide na živce da netko stavlja kritiku na odluke stožera civilne zaštite? A zašto si toliko tankoćutan? Nisam jedini, nisam ni najeksponiraniji, a sigurno nisam ni najglasniji. Imaš po medijima koliko hoćeš kritika na te odluke od strane lokalnih samouprava, pa i od lokalnih stožera civilne zaštite, i policije, i koga hoćeš, jer su odluke ishitrene i, na ionako tešku situaciju, stvaraju još dodatne teškoće, pritiske i nervozu na izvršitelje na terenu. Ne na nas, koji smo kolaterlane žrtve tog nadmudrivanja između CZ i manjinske grupe idiota koje b.k. z cijelo ovo stanje, nego na ljude koji trpe najveći teret ove situacije.

I isto tako ti ne daje za pravo da se zalažeš za najavljivanje restriktivnih mjera kao bolje riješenje od uvođenja istih u što kraćem roku, i bez najave.


Ne daje mi pravo? Ma hajde? Tko mi ne daje to pravo? Ti? Stvarno?

Ako je poanta u tome što nisu objavili broj pokušaja dobivanja propusnica, onda ne lažu, nego prikrivaju istinu. Valjda znaš razliku između ta dva pojma?!


Apsolutno. Siguran sam da i ti znaš razliku između pojma "govno" i "pas se posro".

Kada su uveli fiskalizaciju, prvih par dana je bilo dosta problema, ali sustav je ipak radio.
Slično je i sa ovim, netko ima problema, kao ti, netko dobije dozvolu bez problema (kao onih 100.000 što nas "lažu").


A otkud ti znaš koliko je, od tih 100.000, dobilo propusnicu bez problema? Pisalo je u 24sata?


Svaki sustav je onoliko dobar koliko je dobra najslabija karika u lancu. Uvijek je bilo tako, pa i sada, da oni koji se pridržavaju pravila ispaštaju zbog onih koji ta pravila žele izigrati.
Ali to opet ne znači da je sustav loš, no naravno, ne znači i da ne može biti bolji.


Naravno da znači da je loš. I da treba itekako biti bolji. Trenutno ih ne zanima ništa drugo nego pandemija. A kad to završi, onda će reći da je ekonomska apokalipsa proizvod te pandemije i da oni nisu ništa krivi za to.

Slažem se sa tobom da su neke stvari mogle biti i bolje izvedene, pitanje je samo da li su mogle biti izveden bolje u tako kratkom vremenu.


Naravno da su mogle biti bolje izvedene. Nisu odabrali najbolji način, nego onaj koji je njima trenutno najlakši, potpuno zanemarujući dugoročne posljedice.

Što točno znači "izgleda da ne ide"? Imaju više umrlih od nas? Imaju li pretrpane bolnice? Dolaze li odande katastrofične slike kao iz Italije ili Španjolske? Ili kao iz USA?


Na ovo ti je Kloba već odgovorio, a ja ću samo dodati da su Šveđani u početku imali drugačiji pristup od našeg (nije bilo stroge distance i prestanka rada svih trgovina) i imali su sreće da im broj zaraženih nije rastao, ali sada su se stvari promijenile, i očito odustaju od prijašnjeg pristupa i priklanjaju se rješenju koje smo mi odabrali.

Nisu se ni Talijanima ni Španjolcima odmah napunile bolnice, daj virusu malo vremena.


Pa evo gledam njihove službene stranice na tu temu. Ne vidim da još odustaju. Imamo prijatelje koji tamo žive već 20 godina, baš smo razgovarali o tome. Nisu ni oni sigurni kako će to sve završiti, ali situacija nije nigdje ni blizu one iz Italije ili Španjolske. U biti, situacija im je više-manje ista kao i u svim ostalim skandinavskim zemljama, a mjere su do sad bile bitno manje restriktivne. Evo... pratimo dalje pa ćemo vidjeti.
04.04.2020 | 16:54
smayoo kaže:
A kad sjebemo gospodarstvo do dna, onda će penzioneri moći mirne duše umrijeti od gladi, jer prije toga nisu umrli od corone.

Kada sam se već umješao u ovu raspravu, primjetit ću da Smayoo ima rezervu prema današnjem novinarstvu.
No, priznajmo - ima je s pravom.
Ipak, ispada da nekada, kao što i pokvareni sat dva puta dnevno pokaže točno vrijeme, i takvo novinarstvo "ubode" pravu stvar.
Kako na ovo vrlo bitno pitanje koje Smayoo postavlja ja kao POTPUNI LAIK nemam odgovor (a izgleda nemaju ga mnogi) - ne jedan, nego tri odgovora (odnosno mjera) nudi gost zadnjeg Nu2. Stanković je u nedjelju ugostio mladića koji je završio političku ekonomiju (primjetite termin politička uz ekonomiju), studirao je (mislim) na Oxfordu, i ponudio jako dobar set mjera i vremenski period kada bi se trebale uvesti za spas našeg gospodarstva. Da ga citiram: "reset" istoga. Jako zanimljiv i stručan tip.
Tko ne vjeruje, ako mu se da - neka pogleda:

EDIT:
Obratite pažnju na komentare ispod videa. Nitko nema problema sa njegovim krvnim zrncima (konačno!), i svi žele mlade i stručne ljude na čelu države.
  • Dijete
  • Posjetitelj
04.04.2020 | 17:12
da ja radim u hoteljerstvu, ne bih bio nimalo opusten...
04.04.2020 | 19:07
Cijela Hrvatska radi za turizam, praktički. Samo neki neposredno, neki manje, a neki više posredno. Oni koji to ne vide i ne shvaćaju, spavaju na ušima zadnjih 20 godina.

Nemam sad pri ruci precizne brojke i kompetentne izvore da ih ciritam, ali kvalitativno se sjećam da, u usporedbi s Austrijom, Austrija ostvaruje nekoliko puta (možda 4? možda čak 7? nisam siguran) veći prihod od turizma, nego Hrvatska. Međutim, Austriji turizam predstavlja nekoliko posto (možda 2,nešto %) bruto društvenog proizvoda, a Hrvatskoj (taj nekoliko puta manji) turizam predstavlja skoro četvrtinu (20 i nešto %), ako se dobro sjećam. To je statistika.

Ono što ta izravna statistika ne prikazuje je - koji je udio u drugim granama DIREKTNO vezan uz turizam. Dakle, sve investicije u graditeljstvu se u toj statistici pišu pod "graditeljstvo", ali jako je bitno shvatiti da je ogroman dio te stavke opet - vezan uz turizam, odnosno uz ulaganja investitora u svrhu podizanja razine i proširenja turističke ponude. Bilo da pričamo o kapitalnim investicijama kao što je Girandella resort u Rapcu ili Hotel Park u Rovinju, ili o malim privatnim investitorima koji grade ili proširuju svojih par apartmana ili dograđuju bazen uz njih i sl.

Onda - poljoprivreda i prehrambena industrija se statistički promatra kao posebna grana, a npr. u Istri proizvođači maslinovog ulja i vina turistima (posredno ili neposredno) prodaju gotovo 80% svoje proizvodnje. Proizvođači iz Slavonije (ono malo što ih je preživjelo) također značajan dio svoje proizvodnje plasiraju posredno u turizam, a ne u opću potrošnju.

Trgovina - pričali su mi svojedobno, poslovna je tajna pa ne mogu imenovati ni firmu, ni konkretne brojke, ali jedan od bitnih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj, od svojih trgovina uz more u 2 ljetna mjeseca ostvari promet koliko svi dućani skupa u preostalih 10 mjeseci, otprilike. To je isto promet koji se statistički piše u trgovinu, a zapravo je - turizam.

Svi oni drugi koji servisiraju sve prije navedeno. SVI. I IT stručnjaci, i marketinške agencije, i mi inženjeri, svi koji im prodaju bilo što od uredskog materijala, alata, auta, namještaja, odjeće, obuće..., svi kod kojih se njihovi zaposlenici friziraju, manikiraju, pedikiraju, idu na kolače ili pizzu, u kino... Svi oni vjerojatno ostvaruju barem onih istih 20% svojih prihoda - zbog turizma.

Da Austriji 100% podbaci ovogodišnja ljetna turistička sezona - njima će to prouzročiti pad BDP od 1-2%. Ako nama 100% podbaci ovogodišnja sezona, to će biti kraj hrvatske ekonomije. Nećemo više imati nijednu turističku sezonu. Neće više biti ni za plaće liječnicima, učiteljima, policiji, vojsci, referentima u ministarstvima... Kraj.

Shut. Down.

Sjećat ćemo se dana corone sa sjetom.
04.04.2020 | 20:40
To sve govori i ovaj dečko. Dr. sci. ekonomske politike, studirao Ekonomski fakultet u Zagrebu, otišao i završio UCLA u SAD-u (ako sam dobro shvatio ovaj dio, nešto je tamo završio, ali nisam 100% siguran za kraticu), a na Oxfordu doktorirao ekonomsku politiku.
Veli da se Vlada RH sa svoje donešene 63 mjere za oporavak gospodarstva nije dobro pripremila za ekonomski kolaps koji je neizbježan na svjetskoj razini. Naravno, primjećuje da je cijeli svijet trenutno u krizi sa zdravstvom, ali zaključuje da bi već sada trebalo donositi odluke kako spasiti gospodarstvo koje počiva na turizmu - kojega ove godine praktički neće biti (barem ne onakvog kakvog smo očekivali).
Po njemu, trebalo bi resetirati cijeli sustav i izgraditi ga nanovo.
Uveo bi četiri mjere da zaustavi krizu likvidnosti (da novac ponovno počne kružiti sustavom): otpis svih davanja prema državi privatnim tvrtkama koje su u blokadi ili teško pogođene krizom (ne odgoda, otpis svega - prireza, poreza, lokalnih davanja... ). U početku na tri mjeseca, po potrebi i dulje - ovisi koliko će zdravstvena kriza trajati.
Druga moratorij na kredite na 12 mjeseci plus zamrzavanje kamata, treća subvencioniranje minimalnih plaća, četvrta uvođenje jeftinih kredita...
Da skratim i da se ja ne pravim pametan kraj jako inteligentnog mladića koji je odrastao u domu sa 15 000 knjiga i između ostalih čitao Marxa, za kojega kaže da "dobro opisuje radnika u sustavu kakav je bio u 19. stoljeću, ali ne shvaća kako vrijednost stvaraju inovacije, odnosno nove tehnologije."
Tema doktorske disertacije mu je bila "Korporativne strukture i povezanost s političarima".
Istraživao je i objavio u stručnim magazinima teme poput korupcije u Hrvatskoj i dokazao da su u kod nas puno više plaćeni stručnjaci koji su u vezi s politikom od istih koji nisu. Rezultat toga je rast nejednakosti među istima i postavljanje podobih umjesto sposobnih na ključna mjesta.
Ima tvrtku u Londonu, zbog čitavog niza razloga kako je ovdje a kako vani imati firmu. Naveo je primjere kako se ovdje uvijek prvo država ide namiriti, a tek onda svi ostali - dok je u UK stvar obrnuta - prvo se plaća svim privatnim partnerima a na kraju dolazi država.
Druga stvar, jednom je fulao u prijavi poreza u Engleskoj. Veli kako bi, da je to napravio tu, morao platiti veliku kaznu jer mi imamo takav sistem da je stekao dojam kao da se naši porezni inspektori natječu tko će od njih kazniti više poduzeća. S druge strane, Englezi su mu poslali upute da pogleda webinar i nauči gdje je fulao i kako ispravna prijava poreza treba izgledati. Jer to je poanta priče, da se malo poduzetništvo razvija i potiče i samim time jača i plaća više poreza pa je win/win za poduzeće i državu.
Ukratko, konačno još jedna mlada i inteligenta osoba da se vidi.
Po meni, postavio bih ga na mjesto savjetnika ministra gospodarstva, a kasnije i samog ministra ako se pokaže zaista sposobnim.
04.04.2020 | 20:43
@Dijete

A šta ćeš, klasa optimist.

Inače, strukom nisam vezan za hotelijerstvo, ali ne brinem se ni za turizam, čim ovo prođe, ljudi će jedva čekati da negdje otputuju.

@smayoo

Ali na 20/20 nemam dvojbe - *ZNAM* da taj servis ne radi.


Znači, sistem "ne radi" i uspije napraviti 100.000 propusnica.
Zamisli tvornicu koje ne radi, i uspije proizvesti 100.000 komada nečega?!

A ti nisi stvorio vlastiti dojam na temelju naslova s 24sata? A čiji si dojam stvorio? Božinovićev?


Brojka od 100.000 izdanih e-propusnica nije moj dojam, nego javno objavljen podatak koji, barem do ovog trenutka, nitko nije demantirao.

Dokle god to nisu postigli - usluga nije radila, jer nije radila *SVIMA* koji su je dužni koristiti.


Sad možemo filozofirati da li je usluga "radila" ili "nije radila" ako 1, 20, 200 ili 2000 korisnika nije moglo dobiti e-propusnicu, ali činjenica je da usluga nekome nije radila, kao tebi, ali nekima ipak jest, da nije radila, kao što ti tvrdiš, sustav ne bi bio u stanju izbaciti 100.000 propusnica.

A kad sjebemo gospodarstvo do dna, onda će penzioneri moći mirne duše umrijeti od gladi, jer prije toga nisu umrli od corone.


I sad bih ja, da sam zločest, trebao reći: ne nego smo trebali pustit stare, bolesne (i jedan dio mlađe populacije) da poumiru, i da nam se zdravstveni sustav konačno raspadne na proste faktore?!

A, tko nam garantira da nam se ista stvar ne bi dogodila i da smo pustili coronu da odradi svoje, pobije par posto stanovništva i izazove totalni kaos i paniku, koja bi posljedično izazvala iste ili slične gospodarske učinke?!

Fkt utješne riječi. Svi ćemo ionako biti u istoj kaši pa što bi se onda borili. Bolje da lijepo svi sjednemo pred TV i internet i pričekamo da dođe taj trenutak, jel?


Ja to nisam niti rekao, niti promislio, samo sam rekao što bi se u doglednoj budućnosti moglo dogoditi.

Ne daje mi pravo? Ma hajde? Tko mi ne daje to pravo? Ti? Stvarno?


Oprosti.
Tu sam pogriješio, naravno da ti ne treba ničija dozvola da iznosiš svoje mišljenje i stavove.
To opet ne znači da su stavovi i mišljenja za koja se zalažeš ispravni.

Apsolutno. Siguran sam da i ti znaš razliku između pojma "govno" i "pas se posro".


Veliš, tebi je: zatajenje informacije, isto što i iznošenje lažne tvrdnje?!
Toplo se nadam da nikad nećeš biti u prilici sudjelovati u odlučivanju vezanom za pravo ili pravosuđe.

A otkud ti znaš koliko je, od tih 100.000, dobilo propusnicu bez problema? Pisalo je u 24sata?


A gdje sam ja napisao da to znam?! Može citat?

Naravno da znači da je loš. I da treba itekako biti bolji. Trenutno ih ne zanima ništa drugo nego pandemija. A kad to završi, onda će reći da je ekonomska apokalipsa proizvod te pandemije i da oni nisu ništa krivi za to.


Znači, naš sustav je loš, jer ti tako kažeš, iako smo pri samom dnu po broju zaraženih/umrlih, zdravstveni sustav normalno funkcionira, trgovine i sustav distribucije hrane uredno radi...
Baš me zanima, kako to izgleda sistem koji je dobar i u kojoj je to državi primjenjen, ako je ovo loš sustav.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 48 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.39 Seconds

Provided by iJoomla SEO