Final Cut Pro X
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Final Cut Pro X


14.04.2011 | 19:16
Je li tko gledao predstavljanje? Moram priznati da sam nakon dosta skepse ipak ostao odusevljen. Doduse, jos me drzi malo paranoja jer jos ne postoji lista featurea koji su novi, odnosno mozda ono bitnije - koji su izbaceni, no lagao bih kad bih rekao da novi featurei nisu stvarno kick-ass!

youtu.be/-77beFICSlI?hd=1

youtu.be/gAXL7L9fToQ?hd=1


new features in Final Cut Pro X include:[/b]

Fully color-managed Final Cut based on colorsync.
Resolution-independent playback system up to 4K formats.
Background rendering built into application.

Automatic import features

Media editing before ingest.
Image stabilization. "Deal with rolling shutter on the way in."
People detection.
Shot detection, can detect medium shots, close-ups, etc. during import.
Non-destructive color balance as media is being ingested.
Audio clean-up, with options to eliminate hum or rumble during import.

Media management

Range-based keywords, allowing users to add keywords selected ranges within a clip without subclipping.
Smart collections, a method for categorizing media by type, number of people in shot, framing, etc. "Smart collections looks very iMovie-ish."
Clip connections: "primary audio and video are locked synced together," with no way to accidentally knock them out of sync.

Improved timeline

Magnetic timeline: "If you slide a clip down the timeline, long clips (i.e., secondary audio) won’t collide with other clips. The other clips will drop down to a new drag and nothing is pushed out of sync."
Compound clips: "You can combine multiple clips into a single clip to make sequence easier to understand. Everything that is associated with compound clips is still accessible, but moves together with later edits."
Inline precision editor: "You can double-click on the seam between 2 clips and the timeline opens up to show what’s outside the handles."
Auditioning: A non-destructive way to compare edits and effects, allowing users to "throw effects or b-roll into timeline" during the organization process.

Streamlined audio editing

Auto-syncing audio waveforms, "like a built-in PluralEyes."
Playhead scrubs to audio-sample level for aligning audio in between frames.
Pitch-corrected audio skimming.
Fade heads are built-in to audio wave forms. No more keyframes.
Built-in clip retiming.
Color matching. "Click a clip and pick one to color match it to. Click and it’s done instantly."
Mix and match footage. "No more transcoding before input."
14.04.2011 | 22:24
...
14.04.2011 | 23:24
Filmstrip je vec postojao u starom FC-u, no ne bas na nivou na kakvom je sada, a i kilavio se citajuci frame-ove i kesirajuci ih.
A za audio sync se slazem, dosad sam to radio sa PluralEyesom ali brate traje sto godina da ustarta 40-ak minuta materijala. Plural Eyes ce sad izgleda izgubiti dosta kolaca, makar rade na vise platformi, ali gotovo je sigurno da ce taj feature ugradjivati i ostali

S tehnicke strane mene je najvise odusevio, a znam da ce mi to najvise koristiti u praksi, background render koji ce cini brutalno brz, jer to je zapravo najveca kocnica kreativnog izrazavanja u svemu kaj mozes napraviti u FC-u.

I da, cijena je totalni smijeh, makar je malo nejasno odnosi li se to na sami FC ili cijeli Studio, nekako mi se cini da nece bit cijeli Studio u toj cijeni, no ako i ostane stara cijena i ako ce ostali alati dobiti i samo pola overhaula poput FC-a opet se isplati
15.04.2011 | 00:10
Mene najviše oduševilo to što će konačno koristiti OpenCL za rendere. Naime, ove zadnje generacije GPU-a su toliko suludo moćne da je grijeh ne koristiti tu snagu za izračune. Često snaga same grafičke premašuje centralne procesore.

E sada ono što bi bio idući korak je korištenje već pomalo zaboravljene X-Grid tehnologije za mrežni render. To bi bilo super za male studije koji imaju mnogo strojeva koji su manje-više neiskorišteni. Ne bi li bilo predivno rendati HD projekte na 40-ak jezgri?
15.04.2011 | 00:30
Ja sam ovih dana bio u frci sa deadlineima pa nisam stigao pogledati, procitati, mantrati... nad FCPX-om (
Sad upravo citam sta ste napisali i ne mogu docekati da pogledam keynote.
AAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!
15.04.2011 | 16:49
Pogledao, proučio, izmeditirao, prožvakao sve dostupne informacije i zaključio... ovo je čisti sex. )))
Svaki dio na kojeg sam imao osobnih zamjerki je usklađen ili prepravljen, dodali su brdo novih opcija i jednostavno veseli me sve sto sam vidio.
Sad jos samo da što prije dođe u dućane i tko će nam biti ravan
25.04.2011 | 15:32
Jedva čekam !!

Obavezno kupujem...

Cjena je šamar svima koji proizvode software koji ima cjenu auta.

BRAVO za Apple!!
28.04.2011 | 00:43
Ništa se ne priča kako će FCP X biti iskordiniran s ostalim programima iz paketa FCS. Konačno se mogu vidjeti Video FX kako izgledaju bez da ih se stavi u timeline. Doduše to je Sony Vegas mogao ima 10 godina U svakom slučaju sve je intuitivnije i na prvi pogled laganije. Profitirat će korisnici koji su se kužili s iMovie. Mislim da će za stare FCP korisnike biti potrebno dodatno privikavanje.
29.04.2011 | 15:51
A tako bude uvijek sa novim "skokom" softvera.
Trebalo mi je 7 updejta Blendera da se odlucim na 2.5x verziju al sad kad sam tamo... ))

Fora mi je je opcija da tjekom capturea "pegla" (nondistructive) sliku.
Nejmanje kadrova je isto tako dobra i time consuming opcija.

Ukratko, produkcijsko vrijeme se skracuje puno.
12.05.2011 | 08:05
Malo stiva za pripreme oko nadolazeceg Final Cut-a. Odlicno objasnjava iskoristivosti tehnologija poput OpenCL-a, Grand Central Dispatch-a, prednosti i mogucnosti 64-bitnog okruzenja...

Preparing for Final Cut Pro X - white paper

dl.dropbox.com/u/1359788/PrepforFCPX.pdf
30.05.2011 | 15:19
Konačno stvari za koje sam govorio da fale još prije godinu dana. Nle koji u danjašnje vrijeme dslr-ova nije u stanju napraviti same day edit bez kodiranja u prores nije konkurentan! Neke stvari su ušminkane i daju se i dalje napraviti u prou za tri sekunde al ajd...Nadam se da se ovo automatsko rendanje da isključiti. Najveća prednost mu je iskoristivost resursa što me dovodi do zaključka davno vođene rasprave..čini se da je na kraju 64-bitno ipak BITNO.
31.05.2011 | 13:10
Brine me samo sto ce biti sa Final Cut Serverom, da li ce paralelno izaci novi, ako ne hoce li biti kompatibilan sa starim. Mislim da ce ekipa pribijati FC team na kriz ako ne bude
08.06.2011 | 21:07
Procurilo jos nesto detalja i screenoshota

fcp.co/final-cut-pro/news/408-is-this-the-new-motion-5-
  • campo
  • Posjetitelj
24.06.2011 | 12:04
na prvi pogled vizualno razočarenje,...ostalo ćemo isprobat
  • Dijete
  • Posjetitelj
24.06.2011 | 12:21
meni prazna kartica pa cu se strpit da se vratim s turneje... dakle tek rujan... taman da izbace barem fcpX 1.7 sa fixevima..
24.06.2011 | 15:10
Čitam mnogo negativnih stvari vezano za FCP X. Nema multicam mode, export edl, xml, omf, itd... Čitam, ljudi se prebacuju na Adobe Premiere cs5 i Avid. Biti će to jako loše za Apple. Šteta tako sam volio FCP.
24.06.2011 | 19:41
Ma ljudi pretjeruju. OK za sada je stavrno bullshit jer fali hrpa featura, ne mozes ispucat na betu, nema outputa itd itd ali sredit ce se to. Trebali su mozda pricekati ili da ovo bude novi FC Express a ne Pro ali sredit ce te feture sigurno. Do onda koristit i dalje FCP 7 i dovidjenja, smijesne su mi odmah ove izjave o prelasku na Avid ili Premiere
24.06.2011 | 20:24
pogue.blogs.nytimes.com/2011/06/23/profe...-on-final-cut-pro-x/

Ovo vrijedi pročitati baš na tu temu... mi ćemo vjerojatno sačekati za upgrade na glavnoj montaži, ali pažljivo pratiti razvoj događaja i isprobati ga ne sporednom stroju. Uostalom, vjerojatno je moguće imati oba instalirana.
24.06.2011 | 23:49
pogue.blogs.nytimes.com/2011/06/24/the-q...final-cut-continues/

Zaista se diglo prašine oko ovoga... Pogue je zaključio da FCP X u ovom izdanju ipak još nije za pravu pro upotrebu. Čekajmo buduće dogradnje, pa ćemo vidjeti što Apple učiniti da pokrpa stvar...
25.06.2011 | 10:53
...
25.06.2011 | 12:56
Ma neznam, nek je i imovie pro, meni se jako dopada "timline", način pregledavanja klipova i još mnogo stvari,... ...mislim da cu u buduce biti brži i više fokusiran na sam editing...

kole kaže:
Pogotovo sto umjesto da smanje koristenje misa, oni ga uduplaju?!


Meni baš paše rad sa mišom (ne mogu zamislit rad samo na tipkovnici), možda jer sam naviknut radit u grafičkim aplikacijama.
27.06.2011 | 01:48
dpasaric kaže:
pogue.blogs.nytimes.com/2011/06/24/the-q...final-cut-continues/

Zaista se diglo prašine oko ovoga... Pogue je zaključio da FCP X u ovom izdanju ipak još nije za pravu pro upotrebu. Čekajmo buduće dogradnje, pa ćemo vidjeti što Apple učiniti da pokrpa stvar...

Da pokrpa stvar?
Pa to bi trebala biti Appleova PRO uzdanica.
Nikad nisam vidio toliko loših komentara za jednu Appleovu aplikaciju.

Sutra cu ga isprobati ali definitivno mislim da cu se, na osnovu svih komentara koje sam procitao, ipak na kraju razocarati.

Jeba te, nema opciju za eksterni monitor, nemozes importirati stare projekte, ne rade 3rd party pluginovi... joooj!!!!!
E da, navodno nemozes rucno tvikati coloring nego imas samo presetove...
Ne moze ni EDL, XML ma lose...
27.06.2011 | 05:58

Hm...moram priznati da fcp nikad bas nije bio za pravu "pro" upotrebu, jer na njemu je i dalje problem spojiti i istrimati dva clipa...a to je baza montaze, zar ne?!

Sorry Kole al nikako se ne mogu sloziti s tobom.
Problem spojiti i istrimati u FCP-u?
Predpostavljam da nisi imao prilike ozbiljnije se pozabaviti montazom kad tvrdis takve stvari.

Probao sam montirati (dakle zapoceti projekt i zavrsiti ga) u svim boljim edit aplikacijama.
Izuzev nekoliko boljih ili losijih funkcija unutar samog softvera svi su oni slicni.
Ako ti je bio problem trimati i spojiti u FCP-u onda ces isti problem imati i u Avidu ili u nekom drugom softveru PRO "kvalitete"
U iMovieu ili Vegasu ili Windows movie makeru najvjerovatnije je osnov samo osnov pa je prilicno easy sve to nesto poljepiti.

Koji je po tvom misljenju za pravu PRO upotrebu?

Al slazem se s tobom da je spojiti i istrimati osnov.
27.06.2011 | 12:24
...
27.06.2011 | 14:08
kole kaže:
...


Malo smo zastranili od teme.
Ja se i dalje s nekim tvojim navodima ne slazem jer imam drukcije iskustvo... ali... prvom prilikom kad budes u Rijeci
bilo bi mi drago da me posjetis u firmi pa mozemo uzivo o tome.

Upravo sam instalirao FCPX i vec mi se ne svida... idem se igrat.
27.06.2011 | 14:39


vimeo.com/25645130
27.06.2011 | 21:10
Final Cur Pro X 101 overview and Quickstart

www.nedwebserver.com/ned-web/finalcutpro...r1pvl9d8i72npsr9lgj7
27.06.2011 | 21:27
bit.ly/k9eEnQ

Evo i peticije profesionalaca...
27.06.2011 | 22:12
London SuperMeet: Final Cut Pro X , Demonstrated by digital video expert, Larry Jordan

(part 1)
www.macvideo.tv/editing/features/index.cfm?articleId=3288240

(parts 2 & 3)
www.macvideo.tv/editing/interviews/index.cfm?articleId=3288241
27.06.2011 | 22:52
...
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 19 sati, 36 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Maxxy, Riba, Anonimci (652)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO