Prelazak na Mac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Prelazak na Mac


31.01.2016 | 22:10
Pozdrav svima! Došlo je vrijeme za novo računalo, već neko vrijeme razmišljam o Mac-u, ali mogu si priuštiti samo stariji model iz 2009. preko njuške. Zanima me je li to isplativo? Ne znam kako se ponaša s novim sustavima (Yosemite, El Capitan)... Znam da je to stariji model i da neće raditi kao najnoviji, ali opet ne želim dati novce i dobiti lošu stvar. Inače, koristim iPhone 4S i s novim iOS-om 9 sam ostao razočaran jer je postao skoro neupotrebljiv.
Hvala!
31.01.2016 | 22:17
Moji klinci koriste moj stari MBP late 2008. Mislim da je ostalo unutra samo 3 GB RAM (imam kekse za podebljati, ali oni me ne gnjave jer im zapravo sve radi ok pa onda zaboravljam) i radi na 10.10 sasvim cool. Na 10.11 nije dignut opet jer nemam vremena za to, a navodno je 10.11 manje zahtjevan na resurse od 10.10 (tj. poradili su na optimizaciji). Dakle, sve ovisi o tome što ćeš na njemu vrtiti i koliko ćeš ga tovariti, ali daj mu, primjereno tome, dovoljno RAM-a i stroj iz 2009 će ti na zadnjem OSu raditi OK.
24.05.2020 | 19:23
Pozdrav svima!
Pišem u ovoj temi da ne otvaram novu jer mislim da je primjerena pitanju.
Windows i PC korisnik sam od 98 god. i trenutno radim na Intelovom i5 procesoru sa 16 GB rama, SSD od 256 GB i GTX 1050Ti grafikom, na Dell 27" 1080P monitoru i imam želju zadnjih par god. prijeći na macOS. Do sada jedino iskustvo u Apple sustavu imam kroz korištenje iPhonea 11.
Moje pitanje je da li bi bio zadovoljan performansama novog Mac Minija jer za igre ne mislim koristiti računalo (Nintendo Switch tu odrađuje posao), a svakodnevno korištenje bi bilo surfanje, poneki film, glazba i standardni rad u Office aplikacijama, ili bi bila preporuka za kupnju iMac 27"?
Jer realno iMac mi je preskup, dok bi kupnju Mac Mini do cca 10.000 kn mogao podnijeti.
Molim Vašu pomoć, savjet ili prijedlog za kupnju novog ili možda nečega rabljenog.
24.05.2020 | 19:33
GasparJ kaže:
Moje pitanje je da li bi bio zadovoljan performansama novog Mac Minija jer za igre ne mislim koristiti računalo (Nintendo Switch tu odrađuje posao), a svakodnevno korištenje bi bilo surfanje, poneki film, glazba i standardni rad u Office aplikacijama, ili bi bila preporuka za kupnju iMac 27"?
Jer realno iMac mi je preskup, dok bi kupnju Mac Mini do cca 10.000 kn mogao podnijeti.
Molim Vašu pomoć, savjet ili prijedlog za kupnju novog ili možda nečega rabljenog.


Pozdrav Gaspar,

Mini bez razmisljanja. Zaobidji iMac jer polovni cesto pate od raznoraznih problema, dok se ja ne sjecam da sam ikada cuo za Mini koji se pokvario tako da kupovina polovnog uglavnom nije rizicna. Osobno sam bio na Miniju od 2013 do ove godine i za opisanu namjenu je savrsen, i jos je uz to vrlo portabilan. Ja bih ozbiljno razmislio o polovnom ili starijem modelu jer mi se cini da su ovom najnovijem malo napuhali cijenu. Starijim modelima se moze upgradeati disk i memorija dok ovim novima ne moze.
24.05.2020 | 19:58
Upravo tako. Mini je zakon. Ako usporediš ovdje po postovima otkad postoji Jabučnjak, možda se jednom ili dvaput netko javio da mu nešto nije OK s Minijem. Meni osobno je jedamput na jednom Miniju (od 4 koliko ih ukupno imamo u kući) crkao HDD. A problema s iMacovima ima daleko najviše u presjeku s obzirom na razne tipove Macova.

Moja je preporuka Mini 2012, taj se da jednostavno podebljati do 16 GB RAM (klasični DIMM keksi, 2x8) i da mu se ne prekomplicirano ugraditi SSD sa SATA sučeljem, prima zadnju verziju OS-a i sve što si naveo savladava bez frke.
Za ove kasnije vodi računa da nema nadograđivanja. Što si kupio, to imaš, a ispod 16 GB RAM i 240 GB SSD nemoj ići.
24.05.2020 | 20:09
Ispravan rabljeni Mac treba naći, a da je 100% u redu, to je ravno lutriji. Preko Njuškala uglavnom traže bolesne cifre za uređaje koji su doslovce preslagivani, izguljeni, bez papira, bez periferije i razno-razna kemijanja. A traže za njih suho zlato.
24.05.2020 | 20:09
Pozdrav Gaspar,

Baš sam danas gledao Njuškalo, neki adapter mi je trebao, pa sam otišao usput da vidim šta ima novoga u Mac rubrici..

I vidio sam čovjek prodaje Mini 2012 - 2,3GHz, 4GB, 1TB HDD, za 3500kn, piše u oglasu da je korišten u odvjetničkom uredu za surfanje i mail-ove, taj stroj nadogradiš na 16GB RAM-a i ubaciš mu SSD, i ima da leti.. probaš još malo spustiti cijenu, ako ide..

Sada sam na mobu, kad sjednem za Mac, stavim ti link oglasa, mislim da je čovjek iz Sl.Broda.

Mislim da je taj stroj i dan danas super, pogotovo za ono što tebi treba, eto ako sam barem malo pomogao, drago mi je.
24.05.2020 | 20:29
Hvala Vam svima na odgovorima, stvarno ste brzi.
Znači išao bih na Mac Mini, ali volio bih nov, jer ovi stariji modeli, jelte, imaju godina , a novo je opet novo i pokriven sam jamstvom, iako po Vama problema ne bi trebalo biti.
Gledao sam malo po netu i Njuškalu razne ponude, nema nigdje sa 16 GB, sve je 8.
Naišao sam na ponudu tvrtke Export - Import Siton d.o.o, a i malo sam ovdje na forumu čitao o njima, ponuda mi se čini ok.
Molim i Vaše mišljenje:

www.njuskalo.hr/macintosh/mac-mini-6c-i5...bitak-oglas-30237533

Također bih molio, ako netko iz ekipe "Kreativni odjel" ima kakve ponude da mi se javi, ili da me uputite koga da kontaktiram?
24.05.2020 | 21:04
Ako kupujes novi, kao sto je vec receno imaj na umu da ga odmah uzmes sa 16 GB RAMa jer ces kasnije zazaliti. Rizik kod kupovine polovnog je malen a i Mini se lako kasnije prodaju. Na kojeg god se odlucis biti ces zadovoljan.
I ebay je opcija jer je Mini malen i lagan i nije ga problem poslati iz Eu zemlje.
24.05.2020 | 21:28
Istina, pogotovo ako dolaziš iz PC svijeta, gdje se primjerice MS Office bez problema vrti na jeftilen kantama, na Macu bez minimalno 8, a preporučljivo je 16 GB, i ne pomišljaj na bilo kakav ozbiljniji rad.

Mac je jednostavno "žedan" RAM-a. A ove nove modele je komplicirano nadograditi, vjerojatno se gubi i jamstvo.

Ako ti rikne matična ploča ili grafička, teoretski si izgubio sve. Ali Miniji su pouzdani pa je mala vjerojatnost da će se to dogoditi "baš tebi".

Moja je preporuka također izbjegavati rabljeno, nikad ne znaš zašto se uređaj prodaje i kakve probleme nosi u sebi. Pogotovo na našim prostorima.
24.05.2020 | 22:09
invictus kaže:
Pozdrav Gaspar,
I vidio sam čovjek prodaje Mini 2012 - 2,3GHz, 4GB, 1TB HDD, za 3500kn, piše u oglasu da je korišten u odvjetničkom uredu za surfanje i mail-ove, taj stroj nadogradiš na 16GB RAM-a i ubaciš mu SSD, i ima da leti.. probaš još malo spustiti cijenu, ako ide..


pa to je preskupo


ako ces uzeti mini 2012 gledaj da bude i7... ovaj sa i5 se pomalo umara...

mini 2014 mozes samo disk upgradeat uz adapter, pa pazi na RAM ... ne uzimaj onaj sa 4gb ...


s obzirom na cijene na njuskalu, bolje je opcija ebay.de ...


a mini 2018 pa navise mozes samo ram dogradit... a tu je jeftinije da kupis minimalnu kolicinu u applea a nadogradis sam doma pa tu pazi na velicinu diska.... 256 je minimum, a bolje 512 jer ga vjerojatno neces mjenjati duze vrijeem ako ti se svidi... a ako ne, lakse ces ga prodati sa vecim diskom....
24.05.2020 | 22:47
@marioart - zaboravio sam napisati da je to model sa i7 procesorom, znači Mini 2012, 2,3GHz i7, 4GB RAM-a, i 1TB HDD.

Nisam vidio jako dugo takav model sa i7 za manje od 3500kn, a pratim cijene.

Ne znam gdje si ti vidio jeftinije taj model, ja koliko vidim idu od 4000kn, pa na više..
25.05.2020 | 00:33
GasparJ kaže:
Naišao sam na ponudu tvrtke Export - Import Siton d.o.o, a i malo sam ovdje na forumu čitao o njima,


Ovdje si čitao o njima? Gdje? Ja se tog imena uopće ne sjećam.

Ako kupuješ novog Maca, ja ti savjetujem da izbjegavaš Njuškalo. Ako ti je skupo kupiti novi Mac kod nekog od službenih trgovaca u HR, kupi ga kod nekog od službenih trgovaca u Austriji, Italiji ili Njemačkoj.
25.05.2020 | 00:56
smayoo kaže:
GasparJ kaže:
Naišao sam na ponudu tvrtke Export - Import Siton d.o.o, a i malo sam ovdje na forumu čitao o njima,


Ovdje si čitao o njima? Gdje? Ja se tog imena uopće ne sjećam.



Evo ovdje: www.jabucnjak.hr/forum/razno/148681-onli...na-tvrtka-siton.html

I Vi ste sudjelovali u temi
25.05.2020 | 04:06
Export-import nešto, Technostore i sl. trgovine rade po principu "Uplati-pa čekaj da ti mi isporučimo".

Ajmo ovako, "ti naruči, donesi i onda plaćanje". Ja bih izbjegavao takve mutne firme sa sumnjivom lokacijom trgovine i bez skladišta.

Nije ds reklamiram, ali treba se raspitati u normalnim informatičkim trgovinama. I napomena, izbjegavati Mikronis! Meni su uvalili rabljenog Minija pod novog.

Budi oprezan, velika je lova u pitanju, a muljatora ima koliko hoćeš.
25.05.2020 | 09:17
Onda bih ciljao na Links ili Instar, vidim u ponudi i Finder.hr, da li su oni pouzdani?
25.05.2020 | 09:24
Jesu.
25.05.2020 | 09:49
drpongra75 kaže:
Istina, pogotovo ako dolaziš iz PC svijeta, gdje se primjerice MS Office bez problema vrti na jeftilen kantama, na Macu bez minimalno 8, a preporučljivo je 16 GB, i ne pomišljaj na bilo kakav ozbiljniji rad.

Mac je jednostavno "žedan" RAM-a. A ove nove modele je komplicirano nadograditi, vjerojatno se gubi i jamstvo.



E jbg. Ja imam 16GB jos od 2012 ali znam i masu ljudi sa manje, pa im sve radi ok. Ispade da Mac sa 8GB nece raditi dobro jer je zedan
25.05.2020 | 11:00
U slucaju da je prosiriva i ja bih rekao da uzme 8 jer je to dovoljno u 90% opisanih scenarija ali kako nije moguce naknadno prosirivanje bolje se odmah osigurati za buducnost.

Upravo sam bacio oko, kod mene je trenutno zauzeto 7.5 GB, od toga 80% zauzima browser zbog velikog broja otvorenih tabova.
25.05.2020 | 11:43
Google Chrome - poznat kao ubojica RAM-a!!! Osobno mi je Safari zakon, za moje skromne potrebe.

@GasparJ - i Finder i Filex su stare firme sa dugogodišnjom tradicijom prodaje Macova i usluga vezanih uz Apple proizvode. Možda i jesu ponekad malo skuplji, ali u tim ćeš trgovinama uvijek dobiti savjet, preporuku i sl. Instar i Links - izuzetno dobra iskustva, kvalitetna i profesionalna usluga.

Ali Import-Export i Technostore, gdje nemaju ni fiksnu liniju, ni fizičku trgovinu - ne bih hvala, ni da je duplo jeftinije.
25.05.2020 | 12:15
Kod mene evo 10-11 GB, sa otvorenim Final Cut Pro i puno malih budalastina koje bi trebao pogasiti jer se automatski pokrecu.

Mislim da je OS X bazdaren nekako da uvijek popuni bar 80% memorije. Da imam 32, pretpostavljam da bi oko 25GB bilo iskoristeno radi fluidnijeg rada.

Voli se OS X posluziti dostupnom memorijom (sto joj je i svrha na koncu) ali to ne znaci da bi nesto losije radio i sa 8GB. Ram management je stvarno dobar, nemam ja nikada problema s tim.

Za razliku od Youtube iskustva na iPhone 11 Pro, ali to je neka druga prica

Screenshot2020-05-25at5.09.32AM.png
25.05.2020 | 12:17
drpongra75 kaže:
Google Chrome - poznat kao ubojica RAM-a!!! Osobno mi je Safari zakon, za moje skromne potrebe.


Nije Chrome vec Opera, ali radi se o 92 otvorena taba...
25.05.2020 | 20:38
Koliko se osjeti nedostatak posebne grafičke, odnosno da li integrirana Intelova može zadovoljiti potrebe vezane za gledanje videa, obradu poneke fotografije u Affinity Photo i ostalo?
Što se tiče tipkovnice, da li može ispravno raditi ova koju koristim za Windows, jer znam da poneke razlike postoje ctrl u odnosu na command itd.. ili bi trebao uzeti Appleovu?
25.05.2020 | 21:03
Integrirana grafika ti je OK za takve zadaće. Tipkovnica će ti valjati i ta koju imaš, osim što će ti možda faliti što nemaš CMD tipku s obje strane tipkovnice.

CMD tipka je na windows tipkovnicama - windows tipka. U podešenjima na Macu možeš zamijeniti uloge modifier tipkama tako da npr. CTRL tipke budu CMD, a windows tipka da bude CTRL.
25.05.2020 | 21:57
invictus kaže:
@marioart - zaboravio sam napisati da je to model sa i7 procesorom, znači Mini 2012, 2,3GHz i7, 4GB RAM-a, i 1TB HDD.

Nisam vidio jako dugo takav model sa i7 za manje od 3500kn, a pratim cijene.

Ne znam gdje si ti vidio jeftinije taj model, ja koliko vidim idu od 4000kn, pa na više..


za i7 nije preskup... nisam citao detaljno pa sam zakljucio da je i5 ... moja greska
01.06.2020 | 22:19
Pokupio par ponuda i trenutno je u igri Mac mini sa i5 procom, 8 GB i 512 SSD, imam ok ponudu i za 256 SSD, ali možda je za "future proof" 512 razumnije.
Ali ono što mene najviše muči je ta integrirana Intelova grafika UHD 630. Što ako bude štekalo i zezalo prilikom surfanja, gledanja YouTube videa i slično, jer nikad nisam imao tako slabu grafiku u računalu. Pretpostavljam da je i sam OS ispoliraniji nego Windows, kao što je slučaj Android i iOS gdje na slabijem hardveru sve puno bolje radi. To je moj najveći strah.
01.06.2020 | 23:03
Nema šanse da šteka, neki dan sam kupio MacBook Air iz 2015., 1,6 GHz, 8GB RAM, 128 GB SSD. Formatirao sam disk i gore stavio macOS Catalina 10.15.5.

Iznenađujuće je koliko je uređaj star, a koliko dobro i responzivno radi - za moje potrebe, znači tagiranje glazbe, uređivanje omota u GIMP-u, pregledavanje Interneta, YouTube...

Radi bez greške. Jedino moraš biti svjestan činjenice da taj Mini koji kupuješ nije za igre. Za to je najbolje po meni pričekati na PlayStation 5.

Što si više RAM-a i SSD-a u startu možeš priuštiti to bolje.
01.06.2020 | 23:05
Nemas razloga za brigu, ta graficka sve opisano obavlja bez problema, kao i manje zahtjevne igre. Kakvi problema kod surfanja i youtubea kada i mid range mobiteli nemaju vise problema s tim. Kao dodatni bonus ta ti graficka nece nikad krepati za razliku od ovih nabrijanih GPUova. Samo ti RAMa natrpaj i hrabro napred.
02.06.2020 | 10:02
@drpongra:

Isti takav sam prije par mjeseci kupio kcerki za online nastavu, sa i7 CPU/8/128. Radi ko grom. Platio sam ga 500e cini mi se.

Super malo racunalo. Samo mi se ne svidjaju OGROMNI rubovi oko ekrana. Ono im nije trebalo
02.06.2020 | 12:26
@drlovric - ovaj moj je i5, kupljen od jednog odvjetničkog ureda, dao sam 3.800 kn, ali je bez crtice, kutija, račun, sve kao prvog dana. Zato sam ga uzeo, a riješio sam se HP laptopa i5,8GB, 256 SSD i iPad-a 7th gen.

Izdržati će me valjda još godinu, godinu i pol, taman da uzmem novi aktuelni MBA. Nisam do sada imao Apple notebook, i ovo je za mene preporod.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 30 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO