Prelazak na Mac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Prelazak na Mac


24.12.2020 | 10:05
ne bi niti ja petljao po tome međutim ne da mi raditi sa programom ako to ne omogućim (kažem bilo Paragon bilo Tuxera) ista je priča...programi su skinuti sa njihovih matičnih stranica, mac verzija i opcija koja podržava BigSur, pa nekako gledam da tu ne bi trebalo biti problema odnosno da su "legit".
jedino ako dozvolim te ekstenzije pod tim shutdown security meniem tamo mi nudi da je po defaultu zaključano i da eneablam i još daje dvije podopcije kod enable...ne znam da li me kasnije pita da li mogu posebno za svaku aplikaciju dati dozvolu ili jednostavno "skida" svugdje i omogućava instalaciju svega što mi je bezveze a i opasno (po meni barem)
24.12.2020 | 10:27
Ja sam Paragon instalirao prije par godina... "u to vrijeme" samo sam dozvolio pristup "Full Disk Access" u setingsima pod Security & Privacy. Nisam trebao ulaziti u nikakav Security mod. Momentalno je moj Mac na BigSur. Update je prosao bezbolno i Paragon jos uvijek radi kako je i radio na prijasnjim OS-ima. Nema skrivenih downloada, niti sam primjetio ikakve notifikacije ili "nedopustene ulaze" (ili kako da se izrazim ). Sve radi OK...
24.12.2020 | 11:39
v_pula kaže:
Iskreno nema mi logike ovo drzanje na punjacu...u smislu das ne bas male pare za uredjaj koji ti daje 14-15h autonomije a trebao bi ga cijelo vrijeme drzat na punjacu...ili sam nesto krivo shvatio


Krivo si shvatio. Ako ti tako odgovara, ti slobodno koristi laptop stalno bez punjača pa stavi puniti kad ti je baterija prazna. Nema drugog razloga za ovaj savjet osim - životnog vijeka baterije. Litijska baterija ima životni vijek izražen u broju ciklusa punjenja. Ako bateriju ne koristiš (ako radiš na punjaču) kad ne moraš, ciklusi punjenja se sporije povećavaju, baterija ima dulji životni vijek.
24.12.2020 | 14:37
Hvala na pojasnjenju, sada je jasnije
24.12.2020 | 15:31
v_pula kaže:
Riba kaže:
Ma samo pitaj, forum sluzi za to.

Bilo je vec rasprava i o baterijama, kratak odgovor je "drzi stalno na punjacu, isprazni djelomicno svakih par tjedana ako u medjuvremenu ne odes od stola".

Sleep.


Ok probam onda sa sleepom.
Iskreno nema mi logike ovo drzanje na punjacu...u smislu das ne bas male pare za uredjaj koji ti daje 14-15h autonomije a trebao bi ga cijelo vrijeme drzat na punjacu...ili sam nesto krivo shvatio


Gledaj na to, po mom iskustvu. Ja imam air iz 2011 g. Kao novi je nudio čini mi se 9 sati rada. Kad sam god mogao držao sam ga na punjaču i danas nakon skoro 10 godina, meni baterija traje skoro 3 sata. Moraš biti svjestan da svako punjenje baterije, ugrožava njen kapacitet...što je više puniš kapacitet pada. Ti kako hočeš, nitko te ne tjera da držiš lap na punjaču.
24.12.2020 | 16:14
v_pula kaže:
5. možda sam se malo krivo izrazio, pod fullscreen mislim kao kad po windowsima npr. otvoriš windows explorer otvori ti ga preko cijelog ekrana te uz vrh imaš File, Edit i sl...dok na mac-u kada npr. otvoriš safari vidiš njegov ekran ali ne preko cijelog ekrana, s lijeve i desne strane vidiš desktop...ne znam ako sam sada bio jasniji...znam da se strelicama može rastegnuti lijevo i desno pa da bude kao fullscreen...ali bi cilj bio da se svaki prozor otvori odmah kao taj fullscreen...ako sam uspio što pojasniti...


Koliko ja znam, osim ako sama aplikacija nema to podešenje u sebi (kao npr. OMM writer), ne možeš dobiti da se aplikacija aktivacijom odmah otvara u full screen modu.

Ali svaki prozor možeš "baciti" u full screen klikom na mali zeleni gumb u gornjem lijevom kutu prozora. Ako držiš ALT/OPTION tipku dok klikaš taj zeleni gumb, onda prozor ne ode u full screen, nego se samo maksimizira (ne nužno na svu raspoloživu veličinu ekrana, nego na onoliko veliko koliko ima smisla s obzirom na sadržaj).

Kako je rekao Riba, koncept rada je jednostavno različit. I meni je smetalo (prije 13 godina, kad sam prešao na Mac) što stvari ne rade kao na windowsima, ali jako puno toga su samo loše navike. Sada mi je taj koncept (da imam više vidljivih ili poluvidljivih prozora, i da mi skoro svugdje, skoro sve radi drag&drop) nezamjenjiv.

U tom smislu, skrećem ti pažnju na jednu od stvari koju svježi switcheri često ne skuže. Kad otvaraš PDF, ako ga otvoriš u stock aplikaciji (Preview) i prikažeš si sa strane page thumbnails, možeš iz dokumenta na desktop ili u drugi dokument potezati jednu ili nekoliko stranica, možeš stranice premještati, brisati, ubacivati prazne stranice... Sve iz stock aplikacije, sve puno jednostavnije nego iz Adobe Readera.
24.12.2020 | 18:11
cariblanco kaže:
v_pula kaže:
Riba kaže:
Ma samo pitaj, forum sluzi za to.

Bilo je vec rasprava i o baterijama, kratak odgovor je "drzi stalno na punjacu, isprazni djelomicno svakih par tjedana ako u medjuvremenu ne odes od stola".

Sleep.


Ok probam onda sa sleepom.
Iskreno nema mi logike ovo drzanje na punjacu...u smislu das ne bas male pare za uredjaj koji ti daje 14-15h autonomije a trebao bi ga cijelo vrijeme drzat na punjacu...ili sam nesto krivo shvatio


Gledaj na to, po mom iskustvu. Ja imam air iz 2011 g. Kao novi je nudio čini mi se 9 sati rada. Kad sam god mogao držao sam ga na punjaču i danas nakon skoro 10 godina, meni baterija traje skoro 3 sata. Moraš biti svjestan da svako punjenje baterije, ugrožava njen kapacitet...što je više puniš kapacitet pada. Ti kako hočeš, nitko te ne tjera da držiš lap na punjaču.


hvala na info...obzirom na starost to je super rezultat...dao si mi misliti
btw, a sada vec, idem u buducnost koliko bi dosla nova baterija u storu za m1 dal netko mozda zna okvirno...cini mi se da sam negdje vidio da je 2020 air vani pisalo nekih cca 130usd ... sto bi nasim tecajem x 10 dalo 1300kn...no otom potom daleko
24.12.2020 | 18:13
smayoo kaže:
v_pula kaže:
5. možda sam se malo krivo izrazio, pod fullscreen mislim kao kad po windowsima npr. otvoriš windows explorer otvori ti ga preko cijelog ekrana te uz vrh imaš File, Edit i sl...dok na mac-u kada npr. otvoriš safari vidiš njegov ekran ali ne preko cijelog ekrana, s lijeve i desne strane vidiš desktop...ne znam ako sam sada bio jasniji...znam da se strelicama može rastegnuti lijevo i desno pa da bude kao fullscreen...ali bi cilj bio da se svaki prozor otvori odmah kao taj fullscreen...ako sam uspio što pojasniti...


Koliko ja znam, osim ako sama aplikacija nema to podešenje u sebi (kao npr. OMM writer), ne možeš dobiti da se aplikacija aktivacijom odmah otvara u full screen modu.

Ali svaki prozor možeš "baciti" u full screen klikom na mali zeleni gumb u gornjem lijevom kutu prozora. Ako držiš ALT/OPTION tipku dok klikaš taj zeleni gumb, onda prozor ne ode u full screen, nego se samo maksimizira (ne nužno na svu raspoloživu veličinu ekrana, nego na onoliko veliko koliko ima smisla s obzirom na sadržaj).

Kako je rekao Riba, koncept rada je jednostavno različit. I meni je smetalo (prije 13 godina, kad sam prešao na Mac) što stvari ne rade kao na windowsima, ali jako puno toga su samo loše navike. Sada mi je taj koncept (da imam više vidljivih ili poluvidljivih prozora, i da mi skoro svugdje, skoro sve radi drag&drop) nezamjenjiv.

U tom smislu, skrećem ti pažnju na jednu od stvari koju svježi switcheri često ne skuže. Kad otvaraš PDF, ako ga otvoriš u stock aplikaciji (Preview) i prikažeš si sa strane page thumbnails, možeš iz dokumenta na desktop ili u drugi dokument potezati jednu ili nekoliko stranica, možeš stranice premještati, brisati, ubacivati prazne stranice... Sve iz stock aplikacije, sve puno jednostavnije nego iz Adobe Readera.


da malo sam istrazivao s zelenim gumbom i "fullscreen" opcijama...mogu reci da se privikavam vec polako i da mi je postalo normalno...

Hvala za pdf hint
24.12.2020 | 18:19
A sad te ja odmah usmjeravam prema Automatoru. To je famozna stvar, kad trebaš odraditi neki glupi posao u 100 ponavljanja... Zakon
Počni domah proučavati Automator i vdijet ćeš da je to, IMHO, jedna od najboljih stvari na Macu
25.12.2020 | 22:28
Riba kaže:
NTFS podrska na macOSu je klimava i nepouzdana, exFAT je jedino poudzano rjesenje.


Ja koristim Paragon NTFS već godinama i nikada nisam imao problema s prepoznavanjem NTFS diskova ili pisanjem i čitanjem na iste. Svi prelasci na novije OS X također su prošli bezbolno.
Ono s čime jesam imao problema to je exFAT. Naime, na OS X bi uredno radio disk ili USB stick formatiran na Windows, ali obratno ne. Ovdje je pojašnjeno koji je bio problem.

Danas mi se to rijeđe dogodi, ali se povremeno dogodi. S Paragon NTFS još uvijek nemam problema.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
10.01.2021 | 16:35
Pozdrav svima.
Ja novi.

Troumim se već godinu dana, pa se uspjelo nešto uštedit i vrijeme je za novu mašinu.

Bavim se raznoraznim djelatnostima. Ukratko, geodezija, projektiranje, dronovi, mapiranje, foto, video, kartografija.
Nisam neki PRO djelatnik, ali ulazim u fazu gdje ću se posvetiti određenim djelatnostima. ( imam vlastiti obrt + radim za stalno u većoj tvrtki)

Dugogodišnji sam korisnik Windowsa i ostat ću i dalje sigurno još neko vrijeme dok svim softverima ne nađem zamjenu na Applu.
Potreban mi je novi laptop, doma ću ga spajat na monitor, a za teren će bit ok 13.3" ili 15".
E sad. Privlači me Jabuka već duže vrijeme, no nakon pročitanih par knjiga, rodila se ljubav prema nepoznatom.

HP Omen mi je bio izbor.
No, M procesore pratim od kad su izašli. Pročitao i pogledao masu recenzija.
Mislio sam uzeti Macbook Air-a M1 sa 512.
No onda me ipak prebacilo na Macbook Pro M1 sa 512 zbog boljeg ekrana, touchpada, boljeg zvuka,...
Zbog softvera koje mislim tamo uključit nekako vjerujem da moram imati minimalno 16 Gb RAM-a.

Pitanje glasi, te vas molim za bilo kakav komentar.

Dal uzeti MBA M1 sa 512 8 gb (jel se može podebljat na 16gb?) ili isto tak MBP M1?
Dal će mi tih par tisuća kuna razlike u MBP značiti toliko u praksi? Uzimajući u obzir da će proteći vrijeme dok sve to ne upogonim.

Moram i dodatke kupiti da se mogu sa svim gadgetima prištekati, pa to još nosi nekoliko stotina kuna. ( usb hub, tipkovnica, miš, kablovi,...)

Naginjem kupnji MBA M1 sa 512 i uzeti si te dodatke i voziti tako dok se ne pokaže kak će to sve funkcionirati. Financijski odlično.
No, zeru bolji ekran, zvuk, touchpad me vuče, pa radje odbaciti neke dodatke.

Kak naše trgovine stoje sa podebljavanjem RAM-a?

Hvala

P.S. Kupnja mora biti vrlo brzo, ovih dana, jer je postojeći laptop dao svoje, a posao ne smije stati.
10.01.2021 | 16:55
Pozdrav ExC - nisi napisao koji tocno softver ce ti biti bitan i postoji li vec verzija za novi procesor, racunaj da ce proci neko vrijeme tranzicije dok vecina softvera ne izadje u nativnom M1 kodu, u medjuvremenu ce raditi u emulaciji koja navodno radi izvrsno.

16GB RAMa ti je u ovom slucaju i minimum i maksimum jer isti nije prosiriv, no kazu da to nije toliki problem jer nova arhitektura nije toliko gladna RAMa kao sto je bila Intelova. Ako budzet dopusta, MBP je uvijek bolji izbor, no opet sve ovisi o namjeni i rezimu koristenja za sto nisi dao dovoljno detalja.

Imaj da umu i da je rok isporuke trenutno nesto duzi.
10.01.2021 | 17:01
1. Ram-a ne možeš nadogradjivat - zapečen je u sam SOC (System on a chip).

2. Dilema MBA ili MBP ovisi naročito o načinu rada. MBP ima puno bolju bateriju. Ima jedan core više. Ima aktivno hlađenje.

Sam bi - ako bi mi trebalo - uzeo MPB 16/512. Naročito radi baterije. Ram ne mora značit neke velike razlike za sad, ali od viška glava ne boli.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
10.01.2021 | 17:22
Ajmo redom.
AutoCAD, Civil3D,
Softver za mapiranje - trenutno radi samo na WIN i takav im je plan do daljnjeg
Office
Za foto i video ću kupit nešto baš iz Apple svijeta.
OpenStreetMap, Garmini, Polari i razno razne outdoor potrebe.
I razno razne druge kombinacije vezane za ured i dom.

Imam novu stolnu HP radnu stanicu za CAD, mapiranje i tamo ću zapravo odrađivati preko TeamViewera ili VPN-a kanal ako admini firme dozvole, sa Mac-a.
Ovo sve ostalo će imam osjećaj raditi dobro i na Airu.
Baterija trenutno daje dovoljno rada u mobilnom formatu. Struje imam svugdje, auto, bicikl, kuća, ured.
E da, ventilatori su to čega me najviše strah.
S jedne strane recenzije kažu da obrada foto/video ide glatko i da nema potreba za MBP.

Više je to zapravo želja za nečim novim i testiranjem dal mogu odraditi sve na Macu.
Imam nekoliko kolega koji rade u njima, sve rade prek emulacije i prezadovoljni su. ( stariji Macovi)

Zato si mislim da je zapravo Air bolji odabir zbog financija ( ulažem i u hrpu druge opreme, pa je svaka kuna bitna i gleda se koliko će se vratiti uloženo) i on bi trebao dati sve odgovore nakon par mjeseci. Tada ga možda prodati nakon što se upoznam sa tim svijetom i ako je to to, kupiti PRO-a ili što će već trebati.

Nisam grafičar ni video maker, ali trebam te stavke odrađivati. Niš veliko, ali recimo da u tjednu treba nešto lagano obraditi.
Imam ipad mini 4 za drona. Počeo sam u njemu editirati video i to mi je brutalno lagano i efikasno.

E sad, rok isporuke je nešto što me jaaako muči. Neki dan sam kliknuo da mi jave kad su dostupni i stigao je mail da je dostupan.
Što je sa nadogradnjom RAM-a?
10.01.2021 | 17:59
Osobno ne koristim (Auto)CAD ali koliko sam pohvatao one koji ga koriste, Mac nije neka sreca za tu namjenu jer ni na staroj generaciji nije radio najbolje a na novoj sigurno nece biti bolje, plus sto neces moci vrtiti nativno Windowse za tu namjenu ali vidim da rjesenja za to vec imas u planu. U nacelu smo uvijek preporucali ljudima Mini da umoce noge a ne ulupaju puno para, no u ovom slucaju ni Mini nije bas jeftin a tebi treba prijenosnik. Dobro je sto ako eksperiment propadne (u sto ne vjerujem) uvijek ces ga moci prodati za pristojnu cijenu. Ne znam ti dati savjet izmedju Aira ili MBP jer su modeli previse novi ali vjerujam da ce ti oba posluziti dobro. Ako ti je pasivno hladjenje bitno onda eliminiraj MBP i ustedit ces pritom i nesto novca.

Za RAM smo ti vec rekli, ne postoji nadogradnja RAMa. Kako ga kupis, toliko ces imati.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
10.01.2021 | 18:08
Jel postoji mogućnost odmah kod kupnje nadograditi RAM? Ili je to to? Ako ide, onda se čeka valjda tvornička ugradnja. A toliko vremena nemam čekati.
Vidim da se nudi samo 8 gb.

Kaj se tiče CAD-a, kolege imaju ok iskustva.
Prijenosnik mora biti pod svakako

Windowsa mi je nekako puna kapa. Trebam promjenu.
Imam sad tu novu radnu stanicu i jednostavno nije to to.

Razmišljao sam da uzmem neki rabljeni, ali opet je to sve na Intelu. A ja želim M-a.
10.01.2021 | 18:34
Moguce je kod kupnje odabrati model sa 8 ili 16GB memorije. Memorija je ugradjena u sam chipset i nije odvojena. Pitanje je jedino je li model sa 16 GB dobavljiv u istom roku kao i onaj sa 8. Ako je, u svakom slucaju ti je uzeti onaj sa vise memorije bolja investicija u buducnost, jer upgrade ne postoji ali po napisanom vidim da ti 16 GB nije dostupan (vjerojatno jer svi narucuju taj).

Kolege imaju dobra iskustva ali vjerojatno kolege vrte CAD pod Windowsima koje dizu na Intel Macu sto ti neces moci.

Da zakljucim, kupi sto ti je na raspolaganju, sto god odabrao mislim da ces u konacnici biti jako zadovoljan, zvucis kao netko tko ej zreo za promjenu.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
10.01.2021 | 18:49
Ajmo onda ovako.
Eliminiram direktan rad u CAD-u, softveru za mapiranje hrpetine fotografija na Mac-u.
Znači CAD i mapiranje radim preko nekog kanala na radnoj stanici koja je smještena u uredu. Jel to moguće? Sparit nekim linkom Mac i Win?

Obradu 4K videa, fotografija, igranje sa OSM-om, razni Garmini, Polari i ostali outdoor gadgeti, office, kućne potrebe - raditi direktno na Mac-u.

Dal će MBA M1 16gb , 512 SSD raditi to zadovoljavajuće? Vjerujem da hoće.
8 gb je pitanje kak dugo će fercerat.

Zaključujem da sa MBP 16gb + 512 SSD nemrem pogriješiti u ničemu.
Postoji mogućnost da si odbijem PDV, pa me to opet vuče na MBP.

NO, postavljam sad sljedeće pitanjce.
Kojem HR shopu da se obratim za shoping?

Zapravo će odlučujući faktor biti dobavljivost.
Poslao sam nekoliko mailova sredinom tjedna, no niko ništa ne odgovara.
10.01.2021 | 19:09
Remote access na Windows je uvijek moguc naravno.

No po informacijama koje imam bojim se da ces se razocarati jer se za isporuku novih macova ceka tjednima, no @dpasaric ce znati vise jer je on u tim krugovima.
10.01.2021 | 23:45
AutoCAD na intel Macu radi odlično, bolje nego na windowsima, zadnjih 2 godine. Od verzije 2018 je vrlo vrlo stabilan, a od verzije 2020 mu ne manjka ništa od mogućnosti u odnosu na windowse.

Međutim, ništa od dodatnih Autodeskovih proizvoda nije još dostupno na Macu.

Nisam provjeravao, ali prilično sam siguran da zadnja verzija (2021) nije još spremna za M1 Macove. Međutim, to je lako vidjeti na njihovom siteu. Ako i kažu da je spremna, vjerojatno je još previše nestabilno za ozbiljan rad.

Što se AutoCADa tiče, intel Air je neupotrebljiv potpuno (ako je službeno podržan svaki Mac koji može vrtiti OS koji je podržan). Pro je OK, ali za zbilja ozbiljan rad treba PRO s non-intel grafikom. S obzirom na to što kažu i pišu, M1 Macovi bi mogli biti puno efikasniji, samo moramo pričekati da Autodesk dopedalira do debugiranog i optimiziranog native kôda. Od prve (nove) intel Mac verzije AutoCAD-a do prve zaista upotrebljive prošlo je 6 godina. Ne bi me čudilo da im toliko potraje i za ovaj prijelaz.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
11.01.2021 | 00:00
Nije AutoCAD svetinja. Meni previše živaca jede svakodnevno.
Bitan mi je softver za rad sa dwg formatom.

Ali eto, našli smo i Remote Access, tak da bu to ok. Osim nekih sitnica, nisam nikad neš konkretno radio.
Pretpostavljam ak su dobre mašine s obje strane kao i kvalitetna internet veza, ne bi tu smjelo biti nekih problema.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
11.01.2021 | 19:48
Rok isporuke 2 mjeseca.
To mi je full previše.

Dal možda kupiti neki stariji Mac Pro, pa da se igram s njime?
Koja godina je dobra za kupiti?
11.01.2021 | 20:22
To ti je mozda dobra ideja na "umocis noge" prije nego investiras ozbiljne pare. Ljudi hvale stari Mac Pro 5.1 (2012/2013) koji se da upgradeati, moze se naci povoljno i cesto je brzi od tzv "kante" kada se spimpa. No to je ipak komad kante, za igranje ti je mozda i starija generacija Minija dovoljna.
11.01.2021 | 20:35
Nije loša 1965. Recimo Shelby Mustang GT350R je to godište.

A što se tiće MacPro-a, ja bi za igranje uzeo 3.1, a za istinu 5.1 prvi ide od 2x4 jezgre i 64GB, a drugi 2x6 jezgri i 128GB. Kako su građeni oko Xeona memorija nije problem.
5.1 je model prije valjka, a kućište je ogromno (i teško) i svašta se da u njega ugraditi.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
11.01.2021 | 20:36
Gledam sad ovako.

Piknuti iMac, stariji i on nek bu doma na stolu za foto/video.
I kupiti neki laptop za sve ostalo.
Luuud sam već.
11.01.2021 | 21:00
ExC kaže:
...
Luuud sam već.

Prodam ti ja svoj Mac Mini M1 16GB/1TB star nekoliko dana.
Cijena? Prava sitnica. List price (12.120) + 15% (1.818)

Barem nećeš morati čekati 6-7 tjedana koliko sam ga ja čekao.

Moj savjet na temelju svega što si napisao: Drži se Windowsa. Najmanje glavobolje i sve će ti raditi što ti treba bez nepotrebnog kemijanja.
A to "hoću Mac" ... proći će te.
11.01.2021 | 21:16
ExC kaže:
Gledam sad ovako.

Piknuti iMac, stariji i on nek bu doma na stolu za foto/video.
I kupiti neki laptop za sve ostalo.
Luuud sam već.


iMac je od govneta govno. Zaobiđi.

Ako ti nije AutoCAD napet, preporučam Ares Commander. Za 200 € godišnje dobivaš account koji se može koristiti na Macu, Win, Linuxu i na tabletu, odnosno kroz web interface.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
11.01.2021 | 21:23
Neću Minija.

Ima nešto u tome kaj kažeš.
I izgleda da će tako biti. Psmtr.

Neki dan odlučim nakon ohoho godina kupiti šator kak spada. Nema u cijeloj EU na stanju.
Sad odlučih kupiti Mac-a. Nema na stanju.
Idem kupit bicikl, još jedan. Pa nek ih bude puna garaža.
11.01.2021 | 21:25
Mini je super stroj. Najpouzdaniji od svih Macova, osim pojedinih generacija Mac Pro.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
11.01.2021 | 22:42
smayoo kaže:
Mini je super stroj. Najpouzdaniji od svih Macova, osim pojedinih generacija Mac Pro.


Vjerujem da je. No buđet je takav kakav je.
Il se skrpat za pošteni laptop ili uzeti laptop i nešto od Maca.

Dva sata guglam za Win laptop.
Specifikacije poput MBP u Hp ili Dell svijetu su tu negdje cijenom. Nekako mi je u glavi da je M1 Pro ko i7, 16gb, 512, GTX2060. Takav Win laptop je cijenom od 12-15000 kn.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 33 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO