Prelazak na Mac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Prelazak na Mac


14.06.2020 | 12:03
Još jedno pitanje prije nego danas uplatim za Mac mini u iStoreu. Da li uzet Magic Mouse? Zbog toucha i tih stvari u odnosu na klasični miš? Uzeo sam Magic tipkovnicu, jer posto po prvi puta prelazim u macOS okruženje htio bi da je kako spada i da je tipkovnica sa simbolima kako su i zamišljeni. Ali još sam neodlučan vezano za miš, od PC-a imam i mx master 3 i g903. Da li sto gubim ukoliko ne uzmem Magic Mouse?
14.06.2020 | 12:20
Gubiš geste koje magic mouse omogućava, trenutačno na tržištu ne postoji ni jedan miš koji odrađuje rad sa gestama tako responzivno i glatko. Jedina stvar koja ti mora odgovarati je sama ergonomija Magic mouse-a, miš je dista plitak i ne odgovara svakom. Preporuka je da ga isprobaš prije kupnje.

MX Master 3 je vrhunski miš, ali to nema veze a Magic mouse filozofijom. Apple je jedan i neponovljivi, dajem glas za Magic mouse.

Prije uplate pogledaj na Mall.hr, imaju neki dobar popust za Mac mini, pa bi svakako vrijedilo provjeriti, da ti kroz ruke ne sklizne koja tisućica bez veze. A za tu razliku možeš kupiti novi Magic mouse.
  • Daddo
  • Posjetitelj
14.06.2020 | 12:20
IMHO, jedino "bitno" što gubiš jesu gestures.

Cijela površina (odnosno dio koji počinje od logotipa) magic mousea je osjetljiva na dodir pa je praktično zumiranje double tapom jednim prstom, swipe ekrana (dva prsta lijevo-desno) i scroll (prst gore dolje lijevo desno)...

Koliko ti to stvarno treba, teško je reći.

Ergonomski, magic mouse je izrazito nizak i traži privikavanje. Relativno je malen, pa je nekima i premali.

I opet, navikneš se (ili ne).

Uvijek ga možeš kupiti i naknadno za iste novce kao i sad ili ako ti budu nedostajali gestures, kupiti magic trackpad.

Bottom line - imam ga kao jedinog miša za Mac. I ne vidim baš nešto čime bih ga zamijenio a da to bude i dalje - miš i da mi ostanu geste.
14.06.2020 | 13:57
Svakodnevno koristim Mac 13 godina, a 11 godina profesionalno, 8+ sati dnevno. Sanjao sam o mišu s multitouch površinom još prije nego su ga napravili, a kad su ga napravili, probao sam ga čim mi se pružila prva prilika i - nisam ga kupio nikad, jer je zaista katastrofalno neergonomičan. Za nekog tko ga treba koristiti cijeli dan, svaki dan, mislim da može štimati samo ako ima šaku žene ili djevojke sitnije građe, ili djeteta. Za sat-dva dnevno vjerojatno bi svakom bio ok.
14.06.2020 | 13:57
A da li se na klasičnim misu mogu postaviti tipke za recimo zoom, swipe (na logitechu ima horizontal scrool)
14.06.2020 | 14:03
Magic mouse je najljepši miš ikada, ali i jedva upotrebljiv. Nemoj ga kupiti. Ima dva, doma i na poslu, uopće ih ne koristim koliko su nezgodni za rad.

Radije dodaj i kupi Magic Trackpad 2 ili kupi polovnu jedinicu.
14.06.2020 | 14:22
@ GasparJ - Probaj horizontal scrool na logitech mišu, MX2, MX3, znači na njihovoj "kremi" od miševa (ima neki kotačić) i onda probaj na Magic mouse - pa prosudi sam.

Osobno nisam nikada u rukama imao miš koji toliko dobro odrađuje horizontal i vertical scroll, sve je instant i na dohvat kažiprsta. Apple je tu odradio izvrstan posao, bez premca. A ergonomija je većdruga stvar, meni recimo odgovara, a nemam ni veliku, a ni malu ruku.

@ dpasaric - Magic Trackpad za mene nije ništa drugo nego trackpad kakav nalazimo na prijenosnicima. I tu za mene odmah nastaje problem. Pokušao sam se priviknuti na trackpad, nedavno sam kupio rabljeni MacBook Air, trackpad je fenomenalan, ali raditi na tome više od 15 min. za mene je mučenje, pogotovo selektiranje raznih stvari, čak i uz korištenje tipkovničkih prečaca.

Na kraju sam kupio Magic Mouse 2, i to je sad to - za mene.
14.06.2020 | 14:23
GasparJ kaže:
A da li se na klasičnim misu mogu postaviti tipke za recimo zoom, swipe (na logitechu ima horizontal scrool)


MX Master je pristojno podržan na Macu. Ako ti defaultne postavke za te dodatne komande na mišu ne odgovaraju, ima taj njihov softver Logi Options, koji im je, kao i obično, malo (manje nego prije) us*an i nikako nije na nivou očekivanja Apple korisnika, ali, kako ti tek prelaziš s Windowsa, možda budeš i oduševljan.

Uglavnom, ona mala tipkica na palcu dolje (gesture button) u kombinaciji s pomakom miša na 4 strane daje neke funkcije, i to ne radi baš dobro.

Horizontalni scroll kotačić je nedovoljno osjetljiv za moj ukus, a k tome vrlo različito reagira npr. u tabličnom kalkulatoru (Excelu ili LibreOffice Calcu) u odnosu na Preview (program za pregled svih vrsta slika i dokumenata, uključivo i PDFa), ali to se, recimo da dobro podesiti pomoću tog Options programčića.

Vertikalni scroll radi jako dobro, samo što osjetljivost za automatsko prebacivanje iz ratchet moda u roll mode nije tvornički dobro postavljena (preteško se prebacuje iz jednog u drugi). I to se baš i ne da tako fino podesiti pomoću Options, kao što bih ja htio.

Tzv. "Advanced Click" (možeš za bilo koju tipku podesiti, i to općenito, ili samo za neku određenu aplikaciju, lijevi, srednji ili desni klik, dvoklik ili troklik u kombinaciji s modifier tipkama shift, ctrl, cmd i alt) - više ne radi, nego što radi.

I tako... Osnovne stvari na MX Master, ako su ti štimale na windowsima, štimat će ti i na Macu. To jest, ako ti očekivanja nisu previsoka, bit ćeš zadovoljan, i prezadovoljan. Ako si heavy duty mouse user kao ja, vjerojatno nećeš. Ali ako već imaš tog miša, probaj koristiti njega. Ako ne budeš zadovoljan, uvijek stigneš kupiti nešto drugo. Ako mene pitaš, najiskrenije, kupi si magic touchpad. Touchpad je zakon. Samo meni za CAD nije dovoljno precizan, a ne želim si raditi gužvu na stolu da imam i touchpad i miša.
14.06.2020 | 14:28
Ima negdje na BUG online starija recenzija Magic Mouse miša. Baš su ga popljuvali i deklarirali ga kao "sapun", pritom aludirajući na vulgarne stvari koje se prema "urbanim legendama" rade sa sapunom pod tušem u kaznionicama i vojarnama.

To je bilo vrlo bezobrazno i djetinjasto od novinara koji rade za jedan od najutjecajnijih informatičkih portala i časopisa u regiji.

Samo zato jer ne vole Mac i sve gledaju kroz prizmu PC-a i logike uloženo-dobiveno.
14.06.2020 | 14:28
drpongra75 kaže:
@ GasparJ - Probaj horizontal scrool na logitech mišu, MX2, MX3, znači na njihovoj "kremi" od miševa (ima neki kotačić) i onda probaj na Magic mouse - pa prosudi sam.


A ti probaj nabaviti obični stari ožičeni "Mighty" Mouse od Applea (tzv. "sapun") pa probaj horizontalni scroll na toj zloglasnoj kuglici i onda ćeš shvatiti kako je i Magic Mouse - druga liga. A Logitech - treća.

@ dpasaric - Magic Trackpad za mene nije ništa drugo nego trackpad kakav nalazimo na prijenosnicima. I tu za mene odmah nastaje problem. Pokušao sam se priviknuti na trackpad, nedavno sam kupio rabljeni MacBook Air, trackpad je fenomenalan, ali raditi na tome više od 15 min. za mene je mučenje, pogotovo selektiranje raznih stvari, čak i uz korištenje tipkovničkih prečaca.


Problem s trackpadom je u tome da ga ne smiješ pritiskati, samo dodirivati. Ako ga pritiskaš, ne možeš ga "voziti" dobro. Taj problem sam primjetio kod jako puno ljudi pa pretpostavljam da je i kod tebe isti.
14.06.2020 | 14:30
drpongra75 kaže:
Ima negdje na BUG online starija recenzija Magic Mouse miša. Baš su ga popljuvali i deklarirali ga kao "sapun", pritom aludirajući na vulgarne stvari koje se prema "urbanim legendama" rade sa sapunom pod tušem u kaznionicama i vojarnama.

To je bilo vrlo bezobrazno i djetinjasto od novinara koji rade za jedan od najutjecajnijih informatičkih portala i časopisa u regiji.

Samo zato jer ne vole Mac i sve gledaju kroz prizmu PC-a i logike uloženo-dobiveno.


Zar je moguće da si nešto drugačije očekivao od Buga?
Poznajem ljude koji su taj časopis osnovali, iz doba dok smo svi bili brucoši na ETFu. Iz tog razloga nisam nikad nijedan broj Buga niti kupio, niti pročitao.
  • Daddo
  • Posjetitelj
14.06.2020 | 15:07
smayoo kaže:
Svakodnevno koristim Mac 13 godina, a 11 godina profesionalno, 8+ sati dnevno. Sanjao sam o mišu s multitouch površinom još prije nego su ga napravili, a kad su ga napravili, probao sam ga čim mi se pružila prva prilika i - nisam ga kupio nikad, jer je zaista katastrofalno neergonomičan. Za nekog tko ga treba koristiti cijeli dan, svaki dan, mislim da može štimati samo ako ima šaku žene ili djevojke sitnije građe, ili djeteta. Za sat-dva dnevno vjerojatno bi svakom bio ok.


Osvrnut ću se na ovo, ne zato jer se ne slažem nego jer eto sam jedan od rijetkih kojima taj miš "štima".

Istina je da ne provodim za svojim minijem ni približno toliko vremena koliko bih želio (to bude sat-dva dnevno) pa možda i ne primjećujem magic mouseu 2 (sve) mane.

Za razliku od običnog PC miša, ja magic mouse tretiram kao trackball (stariji među vama će se sjetiti kad su trackball miševi bili popularni ) pa je radijus kretanja istog ukupno za jednu širinu miša lijevo-desno odnosno za jednu dužinu gore-dolje.

Moj specifikum je taj da (iako sam ljevak) trebam ambidekster miša, što znači simetriju i normalan raspored tipki, pa mi miš za ljevake ne znači ništa, baš kao ni onaj za dešnjake.

Ono što mi magic mouse čini dovoljno dobrim je činjenica da ga koristim drugačije od "normalnog" miša počevši od držanja. Palac i prstenjak pridržavaju rubove miša na otprilike polovici, oba oslonjena na podlogu pa ga samo "trknem" u smjeru u kojem želim pomaknuti strelicu. Preciznost postižem povremenim dizanjem prstiju od podloge. Mali prst je "kočnica" i on je cijelo vrijeme na podlozi.

Kažiprst i srednjak su za skrol i geste.

Zvuči puno kompliciranije kad to ovako napišem nego u korištenju.

Da se bavim čime se smayoo bavi, definitivno NE bih uzeo magic mouse.
14.06.2020 | 15:16
Trackpad 2 je super ali za preciznije stvari definitivno “klasični” miš i pritom ne mislim na Magic Mouse koji meni osobno nije nikada sjeo.
14.06.2020 | 15:41
Ipak neću onda uzimati mis, uvijek vise volim fizički dodir lijevog i desnog klika i kotačić pod prstom, te naravno free scrool kod Logija. Da li svi u radu koristite Apple keyboard? To će mi biti prvi doticaj s njom uopće. Pretpostavljam da kvaliteta nije upitna, samo da se priviknem na feeling plitkih tipki. Do sada sam većinom izbjegavao laptop style tipkovnice (uvijek su bile duboke tipke, membranske pa kasnije mehanika Mx Black i Mx Blue)
14.06.2020 | 15:49
Ne koristim Apple keyboard, presao na mehaniku prosle godine. Apple tipkovnica je najobicnija membranska "laptop style" tipkovnica.
14.06.2020 | 16:19
@ GasparJ - Kod Magic Mouse je sam klik, pa čak i zvuk klika izveden "umjetno", tako da u stvari ne postoji pravi fizički pritisak, već je on simuliran, isto kao i "Home" tipka na iPhone 8. Znači osjetiš i čuješ i zaista misliš da si pritisnuo fizičku tipku, a u stvari nisi. Isto je i sa zvukom, unutra je mali zvučnik koji simulira "klik".

@ Smayoo - ne pritišćem touchpad, problem je u tome da mi se brzo oznoje kažiprst i srednji prst jer su stalno jedan uz drugog prilikom korištenja touchpada. Počne me iritirati, i nisam toliko precizan, stalno moram pimplati a to ne volim. Usporava me.

Zakon ponude i potražnje, crni Magic Mouse nema nigdje za kupiti, iako ga svi imaju u ponudi, jedino je bio u iStyle odmah dostupan. Po 999,00 kn + 3 kn mislim ona njihova papirnata vrećica. I s klincem u McDonalds i ode taj dan 1.100 kn
14.06.2020 | 16:36
Ja po touchpadu radim pretežno srednjim prstom, za dvoprsti scroll češće koristim srednji prst i prstenjak, za zoom palac i srednji prst. Kažiprst koristim najčešće samo u gestama s tri i četiri prsta.

GasparJ kaže:
Da li svi u radu koristite Apple keyboard? To će mi biti prvi doticaj s njom uopće. Pretpostavljam da kvaliteta nije upitna, samo da se priviknem na feeling plitkih tipki. Do sada sam većinom izbjegavao laptop style tipkovnice (uvijek su bile duboke tipke, membranske pa kasnije mehanika Mx Black i Mx Blue)


Kad sam za stolom, ja osobno koristim Das Keyboard, verziju za Mac, kliketušu, sa Cherry Blue mehaničkim mikrosklopkama. Ali drugi u uredu imaju Apple aluminijske žičane tipkovnice, i ja sam takvu koristio godinama, isto mi je u redu, jer kad nisam za stolom, na laptopu mi je ista takva (po osjetu pod prstima ista, ne po izgledu, naravno).
14.06.2020 | 16:55
Za PC koristim Das Keyboard Profesional 4 kao Vaša ali verzija za Win.
14.06.2020 | 17:03
Radit će ti super, nema razloga da je mijenjaš. ALT je ALT, CTRL je CTRL, a WIN tipka ti je CMD.
Ako si navikao koristiti CTRL+nešto, u podešenjima tipkovnice zadaš da ti CTRL tipka bude CMD, a WIN tipka da bude CTRL.
15.06.2020 | 07:48
smayoo kaže:

Zar je moguće da si nešto drugačije očekivao od Buga?
Poznajem ljude koji su taj časopis osnovali, iz doba dok smo svi bili brucoši na ETFu. Iz tog razloga nisam nikad nijedan broj Buga niti kupio, niti pročitao.


Sjetih se kad sam isao u srednju skolu, nekada tamo odmah iza rata je i u Bosnu poceo dolaziti BUG. I srpski neki Svet kompjutera cini mi se. BUG je bio 5KM valjda i znao sam dva dana ne jesti u skoli da ustedim pare da ga kupim.

Jos kad je poceo izlaziti sa CD/DVD a kod mene doma dialup internet

Danas mi prijatelji po inerciji salju PDFove najnovijih brojeva, mrsko mi otvoriti i da pogledam... Bas su se srozali.
15.06.2020 | 09:35
Svet kompjutera je bio jako dobar magazin, sjećam se da su redovito objavljivali prohode igara sa mapama, bilo je i raznih savjeta, škola...

Danas u Bug-u nema ništa pametno da bi se naučilo, samo neke recenzije hardvera, same gluposti.
15.06.2020 | 10:54
Meni su beogradski Računari bili zakon. 10% svega što znam o programiranju, naučio sam iz knjiga, 50% od jedne jedine srednjoškolske profesorice, Vlaste Mutabžija (i ona je zaslužila spomenik u Mohorovičić gimnaziji), a preostalih 40% - iz Računara.
17.06.2020 | 21:43
Evo pišem na Magic Keyboardu i klikćem na Magic Mouseu koji su spojeni na Mac Miniju. Jučer stigao i spojen, odmah instlirane sve nadogradnje, i5 6 jezgreni, 512 ssd, 8 gb rama, takve su sad konfiguracije ovih 2020 "novih" verzija. Mis sam odlucio uzeti da iz prve ruke vidim čari tog toucha, ali za sada nisam uvjerenja da ću se na njemu dugo zadržati. Ovo mi je prvi susret sa macOS sustavom i trenutno sam u fazi učenja kojekakvih kratica i svega toga novoga, pravi sam noob u macOS svijetu, nakon 24 god u Windows okruženju. Sam sustav odlično radi, brz je. Staviti antivirus ili ne? ili je sam "common sense" dovoljan?

Slika.JPG
17.06.2020 | 21:51
GasparJ kaže:
Staviti antivirus ili ne? ili je sam "common sense" dovoljan?


Ni u kom slucaju!

Samo pazi sto instaliras, pogotovo ako te instalacija trazi admin password.

Cestitke na ovom kompletu, sluzit ce te dugo bez problema. Za sva pitanja tu smo.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.06.2020 | 22:08
Najjednostavnja i najveća sigurnost na OSX-u je raditi pod Standard Userom. Tada te ništa neće niti može iznenaditi.
17.06.2020 | 22:46
Dakle, da probam ja malo preciznije ono što su Riba i Air već napisali, jer je ovo često pitanje pa će možda pomoći i drugima.

1. Antivirus i slično - nikako ne

2. Osim toga - NI U KOJEM SLUČAJU nemoj da ti korisnički account pod kojim radiš ima administratorske ovlasti, a da mu nisi definirao dovoljno složen password i da taj password ne bude memoriran u Macu (za auto login).

Ako si prekomotan za upisivanje kompliciranog passworda kod svakog buđenja iz sleepa ili kod svakog bootanja, onda kreiraj korisnički account "za svaki dan" koji nema administratorske ovlasti (dakle Standard User) i DRUGI administratorski account koji je dobro zaštićen. To znači:

a) korisničko ime administratorskog accounta neka ne bude "admin" ili "administrator" ili slično, nego neko drugačije, po mogućnosti ne na engleskom (možda "gazda", "ćaća" ili slično )

b) password neka nikako ne bude sličan ili isti kao korisničko ime, neka ne bude ništa lako pogodivo (najčešći passwordi, koji se nabodu u par pokušaja, su: qwertz, qwerty, 12345, password, lozinka, datum rođenja - vlastiti, bračnog druga ili djece, imena djece ili bračnog druga, i neke kombinacije toga, registarska oznaka auta...). Dobra praksa za izbor "teškog", a lako pamtivog passworda je:

- odaberi riječ ili (bolje) frazu koja ti nešto znači i već si je zapamtio - na primjer, najomiljenije jelo ti je bosanski lonac
- odaberi si 2-3 slova koja ćeš zamijeniti brojevima koji im sliče vizualno. Na primjer B=8, S=5, I=1 i od preostalih slova jedno ili dva koja ćeš napisati VELIKA, a ne mala. I to ti je password:

8o5An5k1LonAc

c) kad te Mac traži admin password, to NIKAD nije bez veze. Ako ne znaš točno zašto te to traži - ne utipkavaj ga. Također, ako i znaš zašto (npr, pokrenuo si neku instalaciju ili nešto s interneta), a nisi siguran zašto bi to bilo potrebno, razmisli dvaput.
17.06.2020 | 22:59
Lozinke uvijek koristim složene i random (nikad povezive sa mnom) i nije mi problem kod svakog bootanja upisati.
Da li je pametno biti ulogiran s Apple ID u mac ili u App Store?
Kod windowsa sam uvijek izbjegavao biti ulogiran, uvijek sam koristio offline račun, nikakvu povezanost nisam htio. Kod Applea mi je malo drugačije, nekako više povjerenja imam.
18.06.2020 | 02:11
Kad si ulogiran sa Apple-ID, onda se neke stvari automatski sinkroniziraju na svim Apple uređajima. Primjerice, ako slikaš nešto sa iPhone-om automatski te slike čekaju kod kuće u aplikaciji Fotografije. Isto tako je i sa Bilješkama, malim, naizgled jednostavnim, a u stvari vrlo moćnim programom, koji bez problema parira MS OneNote, ako nije čak i bolji. Pa imamo kalendar, Podsjetnici, Knjige... SMS je zgodna stvar ako si ulogiran kroz Apple-ID.

App store bi bilo dobro imati zaštićen lozinkom, kod mene je barem tako podešeno. Nislim da te čak pita kod prve kupnje hoćeš li kupovati uz upisivanje lozinke ili ne, makar ona bila i besplatna.

Daj mišu malo vremena, kad se malo privikneš na njega neće ti biti žao. Imaš u postavkama miša mini-video koji objašnjava rad sa gestama.

Možeš li mi reći koji ti je ono monitor na fotografiji, ne vidim logo.

Na kraju, neka te Mac dugo i dobro služi, a za bilo kakav savjet ili nedoumice slobodno pitaj.
18.06.2020 | 07:45
Cestitke ki dobro nam dosao.

Ovo sada vec postaje neki standard.

- Sto prvo primjeti svaki novi Mac korisnik?
- Mis je jako los

Ne znam koja budala je to dizajnirala, ali ocigledno ne provodi vise od pola sata dnenvo koristeci ga pa je dovoljno bude lijep i simetrican, a ergonomija manje vise
18.06.2020 | 10:55
Mis jos nekako, ali ona plitka tipkovnica nikako.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO