Mac Culture
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Culture


  • iMo
  • Korisnik
  • 19
27.10.2009 | 12:37
Postoji li u svijeto nešto što bi mogli nazvati "Kulturom Mac korisnika"? ako postoji koje su njezine oznake?
27.10.2009 | 13:31
Mislim da to vise ne postoji...masovnost sa sobom donosi nekulturu.
27.10.2009 | 13:35
Bolje rat nego pakt!
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
27.10.2009 | 13:50
Na ovo pitanje potaknulo me, između ostalog, što nisam dobio baš nikakav odgovor na jedan e-mail kojeg sam nedavno poslao na Apcom Hrvatska, odnosno na Powercom sistemi d.o.o. Između ostalo sam napisao:

"Žao mi je također što ljudi o Apple računalim dovoljno ne znaju. ... Vi vjerojatno radite na promidžbi kako znate i umijete. Plod toga su zacijelo i Mac-punktovi po trgovačkim centrima. Dobri su.

Ono što mi nedostaje, a smatram da je ostvarivo, bila bi jedna emisija tjedno na OTV-u ili nekoj drugoj televiziji. Emisija bi bila edukativna. Možda bi sve moglo biti kroz igru. Emisija bi se mogla zvati "Mac-vrtuljak" prema onoj simpatičnoj animiranoj ikonici koja se na desktopu pojavi kad na Mac-u nešto čekamo - za razliku od pješčanog sata na PC-iju. Netko od vas, iz vašeg tima, ili netko poput gospodina Miroslava Ambruša Kiša moga bi biti Mac-djedica, a netko mlad Mac-unuk, i sve bi moglo ići kroz nekoliko pitanja po emisiji. Sve jednostavno, jasno i bijelo - u stilu Appleove linije proizvoda.

Drugo nepokriveno područje su hrvatsk osnovne škole. Zašto ne "posaditi" Mac-drvo ili Mac-jabuku u svaku školu da djeca i mladi pod odmorom "gnjave" računala i vide što sve Mac može "podnijeti". Samo bi ga trebao čuvati neki volonter ili honorarac. Ja bih to prvi učinio kad bih bio nezaposlen... ili branitelj, npr! Ništa teško. Samo sjedi, čuva i po potrebi odgovara na pitanja... "

Dakle, nikakav odgovor nisam dobio. Smatram da nema razloga da se nekome ne kaže barem: "Drago nam je da ste nam pisali. Prijedlozi su xy itd. ... "

Ali to je možda na razini kulture hrvatskog poslovnog svijeta u kojemu se točno zna na koje mailove se mora odgovoriti, a na koje se valjda odgovara po vlastitom nahođenju. Smatram da obični bonton u ovom slučaju nalaže odgovor, makar kratak.


--------------

P. S. Ispričavam se gospodinu Miroslavu glede prijedloga imena u emisiji, ali nadam se da to neće shvatiti uvredljivo, nego kao ja u smislu pouke.
27.10.2009 | 14:22
Ja bih se samo osvrnuo na redak: 'hrvatski poslovni svijet'. Čast iznimkama, ali to je na razini Hrvatskog svemirskog programa - ne postoji. Inače, iMo, prijedlog ti je sjajan i ako nitko drugi, ja bum čuval kompove da ih netko ne ukrade, a klinci nek se igraju i šarafe po njima.
Ne znam kome si poslao taj e-mail, ali mogu ti reći nekaj kaj se vjerojatno (na žalost) može preslikati i na zastupnika kao kompaniju u kojoj relativno ugodan posao rade Hrvati.
Jedan moj poznanik je pokušao složit (podesit) mobitel da preko njega može na internet sa laptopom (vista, T-Com, tj. T-mobile). Problem je što on nema fixnu liniju jer mu kod kuće ne treba. I dok divani stehničkom podrškom, nemre isporbati rade li postavke koje mu oni sugeriraju. Javi mu se Đuka i sve pretresu. On zamoli Đuku da mu se javi za 10 minuta, da vidi jel sve radi. Naravno, postavke nisu u redu i stvar ne šljaka. Nakon 45 minuta on zove službu za podršku i traži Đuku. Odgovor: tu ne radi nitko tko se tako zove. Operateri se zajebavaju i imaju svoje pseudonime. Opet s drugim djelatnikom prolaze kroz korake za podešenje i opet mu ovajs večano obeća da će ga zavati za 10 minuta da provjeri jel sve OK. Jasno, ne javlja se nitko. Kompa lud ode u Avenue Mall drugi dan u T-com centar da mu to poslože. Skupi se trust mozgova, ali oni mu mogu samo prodati novi mob, a ovo NE ZNAJU. I onda jedna cura mu potiho kaže da pita zaštitara na ulazu. Dečko je od nekud iz Zagorja. Uzme mobitel u ruke i krene podešavati uz popratne osmjehe, čuđenja i neizostavna: 'ma ko vam je to rekel?!??!'
Na koncu, sve podesi za pol minute i stvar radi. Moj kompa ga pita: ' A zakaj si ti na ulazu, a ne za putlom, umejsto ovih idiota?!?' Skrušeni odgovor: 'Ja nemam vezu pa sam zaštitar. Svi koji tu rade imaju nekog....'
Kompa poludi u überdrive i ode za pult i pita tko je tu šef? Ja sam. Lijepo, evo ja vam pišem preporuku za ovog dečka XYZ, uzmite ga u ekipu za za podršku, sve zna i posložil mi je sve kaj niko u T-Comu nije znal tri dana. Ovo su moji podaci, ja pišem preporuku iz perspektive korisnika.' Ostavi on sve to na pismeno i ode.

Epilog: dva mjeseca kasnije uđe on u AVenue Mall. Dečko je i dalje zaštitar, ista ekipa na pultu opet nekom ne zna podesit nekaj i šalju ga k njemu na vrata...

Toliko o hrvatskom poslovnom svijetu i poslovnosti. Na žalost, iMo, tvoj mail nije mogel doći do zaštitara i zato nisi dobil odgovor.....
27.10.2009 | 15:30
Stvar je puno jednostavnija, vjerojatno ima veze s tim sto ja bas nikad nisam u Hrvatskoj dobio odgovor niti na jedan mail od bilo kakvog pravnog subjekta. Cak sam prilinco siguran da 90% njih ne zna da imaju mail adresu, a 80% ih ne zna sto je to e-mail.
Sto se pak poslovnog svijeta u Hrvatskoj tice, dovoljno je reci da ovo pisem iz Nizozemske.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
27.10.2009 | 17:52
Đuro, hvala ti na odgovoru.

Drago mi je da sam nekoga ipak zaintereirao za moj slučaj, odnosno ideju.

Što se tiče zaštitara, mislim da su kao i mnogi drugi poslovi (kao npr. blagajnice) u našem "preobraženom" hrvatskom društvu, podcijenjeni.

Zanimljivo, imao sam sličan slučaj kad sam htio promijeniti simpa-karticu. U T-com-u bio je veeeliki red i nisam imao vremena čekati. Budući da je red bio doslovno do vrata, zaštitar me ljubazno pitao što trebam. U stvari htio mi je pomoći oko izbora gumba za red - jer nisam znao u koju skupinu spada moj slučaj. Kad sam mu rekao o čemu se radi zamolio me da pogleda mob, odnosno karticu. Rastavio ga je za čas - kao specijalac pištolj - i uputio me na manje prometno mjesto gdje sam kasnije to obavio za desetak minuta.

Ne znam znaju li u T-com-u da im zaštitari pomažu i na taj način, ali dok još ne navaljuju bombaši, njihova gesta podiže im kvalitetu usluge doslovno "od ulaza". Ali to valjda vidi samo dragi Bog. Bez obzira na anonimnost takvih kvalitetnih pojedinaca, za mene su upravo oni temelj kvalitetne demokracije, uljudbe i poslovnog odnosa.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
27.10.2009 | 18:02
Riba, hvala na odgovoru.

Možda je ovo ujedno prilika da se zahvalim svim nositeljima ovog portala jer sam od svojeg prvog upita poslanog na "Jabučnjak" do danas dobio odgovore na 99% njih. Nisu sva pitanja bila "pametna", puno njih bilo je početničkih, nekad i dosadnih, ali nekakav odgovor uvijek bih dobio.

Nekad i jedan odgovor, i jedna rečenica puno znači. Na tome vam hvala : )
27.10.2009 | 18:30
Djuro genijalac je napisao:
Ja bih se samo osvrnuo na redak: 'hrvatski poslovni svijet'. Čast iznimkama, ali to je na razini Hrvatskog svemirskog programa - ne postoji. Inače, iMo, prijedlog ti je sjajan i ako nitko drugi, ja bum čuval kompove da ih netko ne ukrade, a klinci nek se igraju i šarafe po njima.
Ne znam kome si poslao taj e-mail, ali mogu ti reći nekaj kaj se vjerojatno (na žalost) može preslikati i na zastupnika kao kompaniju u kojoj relativno ugodan posao rade Hrvati.
Jedan moj poznanik je pokušao složit (podesit) mobitel da preko njega može na internet sa laptopom (vista, T-Com, tj. T-mobile). Problem je što on nema fixnu liniju jer mu kod kuće ne treba. I dok divani stehničkom podrškom, nemre isporbati rade li postavke koje mu oni sugeriraju. Javi mu se Đuka i sve pretresu. On zamoli Đuku da mu se javi za 10 minuta, da vidi jel sve radi. Naravno, postavke nisu u redu i stvar ne šljaka. Nakon 45 minuta on zove službu za podršku i traži Đuku. Odgovor: tu ne radi nitko tko se tako zove. Operateri se zajebavaju i imaju svoje pseudonime. Opet s drugim djelatnikom prolaze kroz korake za podešenje i opet mu ovajs večano obeća da će ga zavati za 10 minuta da provjeri jel sve OK. Jasno, ne javlja se nitko. Kompa lud ode u Avenue Mall drugi dan u T-com centar da mu to poslože. Skupi se trust mozgova, ali oni mu mogu samo prodati novi mob, a ovo NE ZNAJU. I onda jedna cura mu potiho kaže da pita zaštitara na ulazu. Dečko je od nekud iz Zagorja. Uzme mobitel u ruke i krene podešavati uz popratne osmjehe, čuđenja i neizostavna: 'ma ko vam je to rekel?!??!'
Na koncu, sve podesi za pol minute i stvar radi. Moj kompa ga pita: ' A zakaj si ti na ulazu, a ne za putlom, umejsto ovih idiota?!?' Skrušeni odgovor: 'Ja nemam vezu pa sam zaštitar. Svi koji tu rade imaju nekog....'
Kompa poludi u überdrive i ode za pult i pita tko je tu šef? Ja sam. Lijepo, evo ja vam pišem preporuku za ovog dečka XYZ, uzmite ga u ekipu za za podršku, sve zna i posložil mi je sve kaj niko u T-Comu nije znal tri dana. Ovo su moji podaci, ja pišem preporuku iz perspektive korisnika.' Ostavi on sve to na pismeno i ode.

Epilog: dva mjeseca kasnije uđe on u AVenue Mall. Dečko je i dalje zaštitar, ista ekipa na pultu opet nekom ne zna podesit nekaj i šalju ga k njemu na vrata...

Toliko o hrvatskom poslovnom svijetu i poslovnosti. Na žalost, iMo, tvoj mail nije mogel doći do zaštitara i zato nisi dobil odgovor.....


...ovo je nešto najbolje i nažalost najistinitije što sam u zadnje vrijeme pročitao
  • campo
  • Posjetitelj
27.10.2009 | 19:51
Kakve to ima veze ima sa Hrvatskom ? pa to je cisto njemacka firma...
27.10.2009 | 20:09
Ma LOL! XD
27.10.2009 | 20:40
campo je napisao:
Kakve to ima veze ima sa Hrvatskom ? pa to je cisto njemacka firma...


Je. A Ivica Mudrinić i Karl Heinz Rumnenigge su se skupa pikulali iza škole u Lippstadtu.

Firmu čine ljudi koji u njoj rade, a ne nacionalnost vlasnika. U dobrom i u lošem smislu. I to vrijedi i za T-com, i u dobrom, i u lošem smislu. Sjetite se od prije neki dan u onom drugom threadu pohvala na T-com podršku.

Inače, moram reći - baš mi teško pada što vas puca ta neka teška negativa. Koji vam je kua? Kako uopće imate volje živjeti kad je sve tako u banani? Depra, čovječe, do pakla, teški bed. Pa dajte lijepo, kamen oko vrata pa buć u Savu s Domovinskog mosta i skončajte više tu patnju.

Ja sam siguran da svatko od vas, kad bi si dozvolio, može naći barem jedan svijetli primjer - pozitivne selekcije, savjesnog i odgovornog rada, poštenog postupka... - u ovoj istoj našoj Hrvatskoj.

Korov se neće suzbiti (samo) sječom, nego ponajprije pošumljavanjem.
27.10.2009 | 21:46
iMo je napisao:
Postoji li u svijeto nešto što bi mogli nazvati "Kulturom Mac korisnika"? ako postoji koje su njezine oznake?


Mislim da je bas to i problem. Koja kultura mac korisnika? To je generaliziranje isto kao i da su svi nogometasi glupi . Mac korisnika kao i korisnika svih drugih racunala ima svakakvih, a sam pokusaj izdizanja iznad ostalih korisnika drugih racunala je jednak malogradjanstvu i nekulturi.
27.10.2009 | 22:02
Tito, slažem se. Kultura je univerzalna kategorija, možda malo izraženija kod Apple-ovog pristupa i odnosa prema kupcima, od ostalih u toj branši. Evo svjedoci smo da se nivo kulturnog ponašanja na nekim drugim temama malčice, trunčicu spustio, ali ipak konstanta kulturnog ophođenja na ovom forumu snažno je prisutna.
27.10.2009 | 22:14
macak je napisao:
Tito, slažem se. Kultura je univerzalna kategorija, možda malo izraženija kod Apple-ovog pristupa i odnosa prema kupcima, od ostalih u toj branši. Evo svjedoci smo da se nivo kulturnog ponašanja na nekim drugim temama malčice, trunčicu spustio, ali ipak konstanta kulturnog ophođenja na ovom forumu snažno je prisutna.


Nisam mislio na nista konkretno, niti sam mislio nekoga uvrijediti. Samo hocu reci da to sto koristim mac me ne cini "kulturnijim" (ma kaj god to znacilo) od korisnika PCa. Koristim mac je mi treba za posao, jer mi je ugodno na njemu raditi i jer si ga mogu priustiti. A znam PCijace koji su prije prelaska pljuvali po Appleu, a sada se kunu u mac ko da im Steve mjesecno uplacuje bonuse na ziro racun . U svemu treba biti umjeren pa tako i u idolopoklonstvu )))
27.10.2009 | 22:35
Moram jos nesto napisati, znam da ce se neki uvrijediti. Pricamo o kulturi mac korisnika, a pogledajte samo potpise nekih korisnika: Mac ovaj, mac onaj, ipod 2 komada, macbook 4 komada, rolex, kuca na hvaru... ko neke imovinske kartice. Moze mi to neko pojasniti, kaj je bolje imati cim vise kompova u potpisu? Onda si bolji i kulturniji? Da nebi bilo zabune ja koristim mac nekih 15tak godina i imam i ja jedan zivi primjerak
27.10.2009 | 22:51
casio sat sa digitronom, pony bicikl sa casom od jogurta za bolji zvuk


27.10.2009 | 22:52
Tito, sve stoji. Samo ovo za nogometaše.. to se ne slažem. Definitvno najveća hrpa bedaka za koje se može bez ikakvog pardona reći "e dečko ti si bedast".
27.10.2009 | 23:14
Riba, odlična opservacija. Sjedi, pet!
Serafin, također sjedi, pet.
Sve sami odlikaši na ovom forumu.
27.10.2009 | 23:36
Ja sam konačno dobio odgovor na pitanje čemu služe zaštitari(?) u T-Com trgovinama - za tehničku podršku!

Sada mi više uopće ne smeta što adipozna gospođa s pištoljem puši ispred ulaza u taj hram komunikacija! Neka puši - jer sada znam da će ona u trenu srediti moj iPhone problem koji korisnička podrška ne može!

No, nije sve tako crno, evo ja ponekad dobijem odgovor od te "poslovne Hrvatske", ali isto tako često NE DOBIJEM odgovor od "poslovne Amerike" - i to nakon ostvarenog prvog kontakta mailom i razgovora telefonom. Dakle, pravilo zapravo i ne postoji. Ima dobrih i loših svuda.

Isto tako, neki poslovni ljudi u Hrvatskoj s kojima imam sreće raditi su jednostavno 10/10 u profesionalizmu, agilnosti i poslovnoj korektnosti. Takve stvari me drže.
27.10.2009 | 23:58
Tito je napisao:
Moram jos nesto napisati, znam da ce se neki uvrijediti. Pricamo o kulturi mac korisnika, a pogledajte samo potpise nekih korisnika: Mac ovaj, mac onaj, ipod 2 komada, macbook 4 komada, rolex, kuca na hvaru... ko neke imovinske kartice. Moze mi to neko pojasniti, kaj je bolje imati cim vise kompova u potpisu? Onda si bolji i kulturniji? Da nebi bilo zabune ja koristim mac nekih 15tak godina i imam i ja jedan zivi primjerak


Evo ja ću ti pojasniti slučaj mog siga.
Naime, jedini forum na kojem sam bio aktivan, prije jabučnjaka i mackorisnika je jedan strani moto forum, gdje su se u sigove stavljale jurilice koje imaš (ili si imao) kako bi drugi korisnici koji imaju pitanje za određen bike mogli odmah poslati upit onom ko taj bike ima u sigu.
Ulaskom u Apple svijet moj prvi susret s 'zajednicom' bio je MacKorisnik, gdje sam primjetio ovo o ćemu pričaš i zaključio (možda pogrešno) da je ista shema i sa Apple proizvodima, tako da tvoja kompleksaška primjedba nije na mjestu.
28.10.2009 | 00:13
Evo ja ću ti pojasniti slučaj mog siga.
Naime, jedini forum na kojem sam bio aktivan, prije jabučnjaka i mackorisnika je jedan strani moto forum, gdje su se u sigove stavljale jurilice koje imaš (ili si imao) kako bi drugi korisnici koji imaju pitanje za određen bike mogli odmah poslati upit onom ko taj bike ima u sigu.
Ulaskom u Apple svijet moj prvi susret s 'zajednicom' bio je MacKorisnik, gdje sam primjetio ovo o ćemu pričaš i zaključio (možda pogrešno) da je ista shema i sa Apple proizvodima, tako da tvoja kompleksaška primjedba nije na mjestu.


istina malo sam izkomplaksiran. Priznajem. Oduvijek sam zelio imati wireless kayboard.
Nisam nikoga htio razljutiti. Ispricavam se na neprimjerenom postu.
28.10.2009 | 00:24
istina malo sam izkomplaksiran. Priznajem. Oduvijek sam zelio imati wireless kayboard.
Nisam nikoga htio razljutiti. Ispricavam se na neprimjerenom postu.


Nisi me razljutio, ali nije mi jasan moment gdje se u prethodnom postu pozivaš na:
Mislim da je bas to i problem. Koja kultura mac korisnika? To je generaliziranje isto kao i da su svi nogometasi glupi . Mac korisnika kao i korisnika svih drugih racunala ima svakakvih, a sam pokusaj izdizanja iznad ostalih korisnika drugih racunala je jednak malogradjanstvu i nekulturi.

...a onda sam generaliziraš?

NHF, možda sam i ja malo nadrkan svojim neplatišama, pa sam prenaglio...
28.10.2009 | 01:26
jbt! ovaj jabučnjak je postao verbalna fajtaona.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
28.10.2009 | 01:44
Dragi Tito,

da je Tito živ vjerojatno bi pri ruci imao neki elegantni Mac, kao Modni Mačak - stila radi : )

Malo šale - ako je smiješno, naravno.

Kad sam se zainteresirao postoji li pojam "Kultura Mac korisnika" zapitao sam se postoji li nešto zajedničko u ljudima koji sa svrhom za svoj posao ili razbibrigu radije koriste Mac od PC-ija.

Dakle, ne polazim od postavke da nas korištenje Appleovih proizvoda čini drugačijima, boljima, kreativnijima, nego da npr. volimo svoj posao i da želimo da nam u tom poslu računalo više pomaže negoli odnemaže.

Iz svega što sam do sad primijetio u komunikaciji s korisnicima Mac-ova mogao bih reći da nam je možda zajednička oznaka osjećaj za lijepo, ljubav prema informatičkoj tehnologiji, otvorenost za novosti na tom području, inventivnost, radoznalost, okrenutost prema budućnosti... Sve su to oznake koje mogu krasiti neku zajednicu, koje mogu određivati odnose unutar te zajednice - makar ona bila virtualna.

Ja nisam Mac-fanatik jer nemam vremena da to postanem. Ne stignem pratiti niti informativno što ima novoga od Applea od prvog MacBook na Intelu do danas. Pratim, ali ovlaš. Bilo bi to gubljenje vremena jer mi to znanje ne bi koristilo. Osim toga ne mogu sve to ni kupiti, a niti mi je potrebno.

Nekome mogu izgledati kao Mac-fanatik jedino zato što ne pomišljam na prelazak na PC, dokle god to ovisi o meni, a to je zato jer je iskustvo s Mac-om pozitivno - nije savršeno nego pozitivno.

Nesavršena je npr. plastika na prvom bijelom Intel MacBook-u, a pozitivno je što u dvije i pol godine rada nisam imao niti jedan problem s operativnim sistemom. Mac me nikad nije "izdao" u pola posla. PC jest. Više puta. To se ne zaboravlja. To se ne može oprostiti. Da je čovjek, možda bih mu oprostio, ali stroj mora i može biti "savršen" - u granicama u kojima nam služi.

Kultura je duh neke zajednice. Taj "duh" može biti razigran, vedar, kreativan, otvoren... a može biti zatvoren, mračan, pun strahova, priča o neprijateljima, bolestan... O tome sam htio govoriti kad sam pitao postoji li "Kultura Mac korisnika". Htio am pitati postoji li među nama nešto zajedničko - osim Mac-a? To me zanima.
28.10.2009 | 02:01
Da, postoji. Apple zajednica, kao i sve manje zajednice, oduvijek je bila poznata baš po tom duhu, kulturi, znanju, kreativnosti i velikoj uzajamnoj solidarnosti. No, stoji i ono što je Riba rekao - da omasovljenjem i sve većim brojem "instant" Mac korisnika koji su došli nakon pojave iPhonea, zajednica gubi onu jasnu oštricu kakvu je nekada imala. I to je normalno.

Nije kao nekada, ali je daleko od Windows zajednice - ako se to uopće može tako nazvati.
28.10.2009 | 02:30
ne brini. nije se omasovilo koliko bi mi ovdje htjeli misliti. na jednom drugom forumu, ja sam, kao mac korisnik, predmet sprdnje. i ja i apple kompjuteri. dakle kao i do sada: malo nas je, al' smo govna!
28.10.2009 | 22:47
dpasaric je napisao:
Da, postoji. Apple zajednica, kao i sve manje zajednice, oduvijek je bila poznata baš po tom duhu, kulturi, znanju, kreativnosti i velikoj uzajamnoj solidarnosti.


Da. Baš smo to lijepo demonstrirali u zadnjih par dana...
29.10.2009 | 10:58
Razlika je sto su korisnici maca svjesni toga sto koriste.
A biti svjestan je bit svake osobe, grupe, zajednice...

Razlika sa win korisnicima (npr.) postoji. Ne znam da li se to moze nazvati kultura, prosvjecenost ili sto trece, ali znam isto tako da vecina ljudi koji koriste mac ne isticu to kao statusni simbol nege iz cistog ponosa. Zadovoljni su i zele to istaknuti svima. Ma ja u tome ne vidim nista lose...

Jedan od razloga zasto volim jabucnjak je sto tu mogu (pored kreativnosti, solidarnosti, otvorenosti, inteligencije...) naici, i na meni tako potrebnu, KRITICNOST. ("kretativnu" kriticnost)
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 7 minuta
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO